Openba Afloop V Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Kerknieuws. Iteelïtszakeii. LANDBOUW. Gemengde Berichten. Ingez L E Aan een hoopvol volhouden der Boeren behoeft men niet te twijfelen, nu Kruger weg is. De tegenwoordigheid van don presi dent bemoeilijkte hen in hunne bewegingen, terwijl zij tevens geroepen waren op de vlucht hom te beschermen. Omtrent zijn plannen schijnt nog niets officieels bekend, al heeft ook de heer van Boeschooten te Brussel beweerd dat de president rechtstreeks naar België zal stoomen. Het zware geschut der Boeren is nu te Komalipoort aangekomen. Vele Boeren zijn naar Delagoabaai gevlucht. De Boeren hebben de brug te Kaapmuiden en te Krokodillenpoort (een brug van honderd voet lengte) vernield, zoodat de spoorweg- meenschap tusschen Barberton en Lourenco Marques is verbroken. Ook de brug bij Kornatipoort zal er aan moeten. Het is noodzakelijk. Er zijn drie stoomschepen gehuurd om de vluchtelingen naar Europa over te brengen. French heeft met zijn vooruitgeschoven ruiterij, uit Barberton naar Avoca gezonden aldaar nog 50 locomotieven gevonden. Vol gens een andere lezing hebben de Boeren hem bij dat Station tegengehouden. Zij zuilen zich langs de Lelatiespoor in het Zoutpansgebergte terugtrekken. Bedell, die den president op zijn vlucht vergezelt, heeft aan een Engclschen inter viewer verklaard dat de Boeren tot den laatsten man zullen stand houden. Over winnen mag .Roberts ze, ten onder brengen niet. De Engclschen hebben te Barberton onder veel krijgsvoorraad en levensmiddelen ook een paar bekende Boeren buit gemaakt. Een hunner is do bekende schrijver v. d. Post, oud-voorzitter van den Vrijstaatschen Volks raad, en de bekende generaal Schoeman, die aan Engeland den eed vantrouw zwoeren later door de Boeren in den tronk gezet werd, wijl hij weigerde dien eed te breken. In 't gevecht aan de Vetrivier, waarvan wij in ons vorig no. melding maakten, trok ken de Boeren terug met verlies van zeven man, 31 wagens, 270 trekossen, G kisten dynamiet, veel geschut- en geweermunitie, levensmiddelen, kombersen, kleeren enz. Te Hebron maakte Paget (ten N. \V. van Pretoria) tien gevangenen en bemachtigde liij duizend runderen. Botha houdt met een kleine schaar stand te Hectorspruit. Volgens geruchten is nu ook de Wet dood. Wij zullen zien of hij ook zoodood is als De la Rey, die op 't oogenblik in 't westen van Transvaal zich met de En- gelschen bezighoudt. Uit Ceylon verneemt men dat daar nu 4000 krijgsgevangenen veilig in het ge bergte gekampeerd zijn en maatiegelen getroffen worden om er nog duizend te bezorgen. Twee krijgsgevangenen een Fransch- man en een Duitscher zijn van daar ontsnapt en nog niet weder gepakt. De schrijver der Zuidafrikaansche Por tretten in het Handelsblad behandelt thans: S. W. Burger, L. U. R. Schalk Burger is de man van het Indus- trieele Rapport. Dit heeft hem bij de kapi talisten van den Rand en hun volgelingen den naam bezorgd van een zeer vooruit strevend Transvaler te zijn, terwijl hij door velen van zijn eigen landgenooten daarom uiterst onvoorzichtig werd geacht. Niet dat iemand met een onpartijdigen blik er aan twijfelt dat Schalk Burger's gevoelens niet die van een warm en oprecht Afrikaner zijn; hij is een even waar patriot als Oom Paul zelf; maar er bleek uit het ver slag dat hij zich, als voorzitter der Iudus- trieele Commissie te veel had laten leiden door zijn adviseerende leden, en dat al die adviezen hom te machtig waren geworden. Om kort te zijn, het rapport dat hij mede- onderteekend had, waarop zelfs zijn naam bovenaan stond, gaf geheel en al de mee ning der mijnspeculanten weer. Er kwamen zelfs onjuistheden in voor, die Schalk zelf later van harte betreurd heeft. In den tijd van het Industriüele Rapport was Burger de gevierde man in de En- gelscligezinde pers. Paul Kruger, de on verzettelijke, moest bij ^de presidentsver kiezing plaats maken voor den verlichten Schalk Burger, die het land zou brengen tot een ongekenden bloei, volgens de be grippen der millionaire, die zich geen andere welvaart der Z.-A. R. konden voorstellen dan die, waarbij zij zelve het meeste voor deel hadden. Er werden stormachtige bij eenkomsten gehouden, waarvan de Eng. bladen stenographische verslagen bevatten. Schalk Burger reisde het land af, steeds gevolgd door een staf van Britsche jour nalisten, die voor de reclame zorgden. Maar de Boeren lieten zich niets wijs maken. Schalk Burger en Joubert behaalden te zamen nog niet zooveel stemmen voor het presidentschap, als de oude Kruger alleen. De Burgers zagen gevaar voor hun onaf hankelijkheid in het Britsche gevolg en den Britschen lof. Zij vroegen niet of Schalk die reclame verzocht had of dat zij ongevraagd en ongewenscht gegeven werd. Zij veroordeelden hem er om en Burger werd er dupe van. Zelfs zijn Engelsche beschermers ontnamen hem hun sympathie, toen hij zulk een nederlaag leed. Schalk, die met het Industrieele Rapport als lid van den Uitvoerenden Raad in het openbaar gedebuteerd had, trok zich het duidelijke blijk van wantrouwen, dat het volk in zijn politiek had uitgesproken, sterk aan. Zijn uiterlijk werd ernstiger dan ooit en het scheen als was de lach voor altijd van zijn gelaat gevaagd. Uij was meer droefgeestig in zijn verschijning dan ooit. Schalk voelde dat hjj verongelijkt was, dat enkele zijner tegenstanders geen recht en geen reden hadden hem van Engelsch-ge- ztndheid te beschuldigen, en dit maakte hem bitter. Hij koos na dien tijd nog beslister gene raal Joubert's zijde. Hij begon zijn kracht te zoeken in Slim Piet en verdedigde dezen waar hij ook werd aangevallen. Toen de conferentie te Bloemfontein ge houden werd, kwam ik op zekeren middag bij president Kruger, die verzocht had dat ik hem »De Volkstem" zou voorlezen, waarin generaal Joubert een verdediging schreef van zijn houding inzake het kiesrechtvraag- stuk. De generaal had nl., een paar dagen voor de conferentie, zich door den Johannesburger »Star"-reporter laten inter viewen en zich voor het verleenen van het volle burgerschap na vijfjarig verblijf in het land verklaard. Deze uiting, aan den vooravond der gewichtige bijeenkomst was zeker niet diplomatiek! Oom Paul zat juist aan het middagmaal. Zijn zetel was aan het hoofd der tafel. Ter rechterzijde van hem zat Danie Wolmarans en ter linker Schalk Burger. Ik kreeg een stoel naast den president, tusschen Schalk en hem. »Een beetje stadig" (langzaam) verzocht de president. Ik begon te lezeneerst het ingezonden stuk van generaal Joubert en toen het hoofdartikel naar aanleiding van dit schrijven. »De Volksstem" viel Oom Piet scherp aan, Schalk Burger bleef met vork en mes in de hand vol aandacht zitten luisteren en toen ik geöindigd had, begon hij het onmiddellijk af te keuren, dat »De Volks stem" in zulke gewichtige tijden nog der gelijke hoofdartikelen schreef tegen den vice-president. Ik zweeg, omdat ik het niet gepast achtte in tegenwoordigheid van den ouden presi dent, in debat te treden. Noch Oom Paul noch A. D. W. zeiden bovendien een woord. Schalk was van oordeel dat de generaal altijd hot recht had te spreken, vooral nu hij niet aan de conferentie deelnam. De »Star" had er aanhoudend op aange drongen, dat Oom Piet zou medegaan naar Bloemfontein en ook Burger scheen die afwezigheid te betreuren. Zoodra hij echter tot lid van den Uitvoe renden Raad werd gekozen, werd hij »te" vooruitstrevend. Zijn helder verstand had hem reeds lang geleerd dat Transvaal met zijn vele vreemdelingen een ander land was geworden, dat het niet meer aanging om de patriarchale wetten te handhaven, die gemaakt waren uitsluitend voor het volk van landbouwers. Die wetten moesten gewijzigd worden. Als lid van den Volksraad had hij hiervoor geijverd en gewerkt. Als lid van de Regeering wilde hij nog verder gaan en hij ging »te" ver. Hij had als voorzitter der Industrieele Commissie een taak op zich ge nomen die boven zijn krachten lag, en het was heel gemakkelijk voor de vakmannen, zijn adviseerende leden, om hem met allerlei drogredenen uit het rechte spoor te brengen. Schalk geloofde toen nog te veel dat alle menschen even braaf, eerlijk en oprecht waren als hij. Zijn meening voor zichzelf te houden kon hij slecht. Ilij spreekt waar hij iets ziet of hoort wat hem verkeerd voorkomt en zal zijn afkeer toonen tegenover ieder wieu hij geen achting kan toedragen. Voor zichzelf is hij echter even streng als voor een ander. Hij kent geen ontspan ning. Zijn leven heeft hij zijn land gewijd. Hij werkt met onafgebroken ijver en is, zelfs na een vermoeienden dag, altijd nog bereid Volksraadscommissies op de hoogte te brengen van Regeeringszaken. Eerst na grondig onderzoek volt hij een oordeel en toch steunt hij vaak zijn meening op die van anderen. Zijn karakter en wil zijn niet zoo sterk als die van Danie Wolmarans, maar daaren tegen Heeft hij gaven die superieur zijn aan die van A. D. W. Hij is beter admini strateur en kan beter met menschen omgaan. Hij is ontegenzeggelijk een bekwaam Re- geeringspersoon, maar kans om door het volk bij een algemeene verkiezing tot het presidentschap geioepen te worden, was er voor hem, dank zij het Industrieele Rapport, voor langen tijd niet meer, en als hij thans is aangewezen tijdelijk het presidentschap te vervullen, zooals de Engelsche bladen beweren, dan is dit omdat hij en Staats secretaris Reitz de eenige overgebleven leden van den Uitvoerenden Raad zijn. Piet Joubeit is gestorven, Jan Koek bezweken aan zijn verwondingen te Elandslaagte bekomen, Piet Cronjó gevangen te Sint Helena en Danie Wolmarans in Europa. Zoodra de oorlog uitbrak, vertrok hij met generaal Joubert naar Natal. Hij was vroe ger commandant geweest van het district Lijdenburg, dat hem ook naar den Eersten Volksraad had afgevaardigd en werd indezen worstelstrijd generaal. Hij heeft zich niet bijzonder onderscheiden, evenmin als hij dit in '80 gedaan heeft, toen hij bijnaden geheelen oorlog liet garnizoen van Lijden burg omsingeld hield, zonder het met zijn sterkere macht tot overgave te dwingen. Schalk Burger heeft als administrateur zeer groote bekwaamheden, doch hij schijnt als krijgsofficier de noodige geestkracht te missen. Hij is een zeer goed spreker, die zijn toehoorders tot nauwlettende aandacht dwingt. Zijn rede ter gelegenheid der opening van de buitengewone Volksraadzittingin Jan uari 189G, dus onmiddellijk na den Jameson- inval, zal in de Transvaalsclie geschiedenis altijd blijven een duidelijke uiting van waar patriotisme. Schalk Burger was toen in zijn kracht, zooals hij nu in zijn kracht zal wezen te midden dier mannen, strijdend voor de onafhankelijkheid, niet wetend van neerlegging der wapenen, niet willend af geven dat land, waarvoor goed en bloed is geofferd. Hoog zal hij nu weer staan, ook bij de Transvalere, zooals hij stond na den Jameson-inval en voor dat ongelukkige Industrieele Rapport. Hij heeft nu den steun van Botha en al zijn krachten zal hij besteden aan zijn zware taak. Wellicht dat het werk zijn lichaam zal sloopen, want Schalk Burger is ziekelijk en zwak, doch zijn liefde tot zijn land zal hem zeker tot het uiterste op de been houden. En als het dan zijn moet, zal hij zijn leven met blijheid geven in den dienst van zijn land en zijn volk, zooals hij bereid was het te ge ven op het slagveld. Schalk Burger is in den dagelijkschen omgang stil en als voortdurend in gedachten verdiept. Het lange, smalle gezicht, was achtig van kleur, en bekroond met het krullend zwart haar en afgesloten door den donkeren kinbaard is meestal naar omlaag gericht als de magere, tengere gestalte in de gekleede jas zich voortbeweegt met haastige bedrijvigheid. Een enkel woord doet hem echter onmiddellijk stilstaan en met volle aandacht gehoor verleenen aan dengene die hem toespreken wil. Kort is hij in zijn antwoorden, want hij heeft geen tijd de menschen lang te woord te staan, maar ieder kan er zeker van zijn beleefd te worden ingelicht. Waar de President steeds op reis druk weet te vertellen en te praten, daar is Schalk Burger meestal stil en in zichzelf gekeerd. In den Volksraad echter ontbreekt het hem niet aan woorden, wanneer hij de vergadering toespreekt. Dan gaat het vlot, zonder een oogenblik te haperen en zijn redevoeringen zijn steeds krachtig van bouw en duidelijk. Als voorzitter van den Eersten Volksraad wist hij, zooals geen ander het zou kunnen, de discussies te leiden. Hij was streng en duldde geen uitdrukkingen, die in een Volksvertegenwoordiging gezwegen dienen te worden. Elke afwijking van de orde werd door hem belet. Aan hem dankte het dan ook de Raad, dat gedurende den tijd dat Schalk Burger den voorzittersstoel bekleedde, de zittingen van korten duur waren en er meer afgehandeld werd dan tegenwoordig. Dat voorzitterschap is Schalk Burger's beste tijd geweest. Toen waar deerde ieder hem. Toen was heel Lijden burg trotseh op zijn afgevaardigde. Goes. Vergunning wordt gevraagd doorC. van Fraassen tot het oprichten eener Konijnen slachterij, Velderij en Konijnenvellendroogerij in perceel E no. 22b, kad. bekend Sectie B no. 552 gelegen aan den Ouden Singel, en door W. de Jonge tot het oprichten eener Konijnenslachterij en Velderij in een schuur bij perceel E no. 114 kad. bekend Sectie C no. 995 in de voorstad Verzoekschriften en teekeningen liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werk dag van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 uren terwijl Zaterdag 29 September 1900 des voormiddags 10 uren ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het in dienen en bespreken van bezwaren. Vergunning is gevraagd tot uitoefening van den kleinhandel in Sterkedrank door D. J. B. Arentz, voor de beide voorlokalen van perceel wijk E 129. Bezwaren kunnen worden ingediend voor 22 September 1900. De heer A. F. Lasonder, genees- en heel kundige dezer gemeente, zal Vrijdag 21 Sep tember a. s., des namiddags te twee uren in het Gasthuis zitting houden tot het gratis vaccineeren en hervaccineeren. De zoogenaamde trouwboekjes moeten wor den medegebracht. Het gemeentebestuur van Goes brengt ter openbare kennis, dat van het stembureau is ontvangen het procesverbaal tot vaststelling van den uitslag van de stemming tot verkie zing voor één lid van den Gemeenteraad op 18 September 1900 hetwelk in afschrift zal worden aangeplakt en op de secretarie ter lezing nederlegd. De zeedijk van den Polder de Breede watering bewesten Ierseke onder de gemeente Kattendijke tusschen Noorddijk en den Kok- uitsweg zal den 24 September tot en met 6 October a. s. gesloten zijn voor het verkeer met rij- en voertuigen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Raard door F. de Haan cand. Bedankt voor Neerlangbroek door ds. C. Bouthoorn te Edevoor Gaastmeer door F. de Haan cand. te Leeuwarden. Het afscheid van ds. A. B. ter Haar- Romeny, te Middelburg is bepaald op Zondag 28 October en zijn intrede te Utrecht op Zondag 4 November d. a. v. Geref. Kerken. Drietal te Blokzijl O. Casemir te De Krim, J. Gispen te Overschie en cand. J. Jansen te Varseveld. Tweetal te Terschelling G' J. D. Aalders te Apeldoorn en J. Jansen cand. te Vars- seveld; te Nunspeet E. Eisma te Sche- veningen en W. Mulder tc Oiessen Oud- kerk. Beroepen te Leerdam ds. H. Teerink te Amersfoort. Aangenomen naar Ulrum door ds. J. Sy- besma te Westeremden. Verbeterd bericht). Bedankt voor Ilindeloopen door ds. Th- A. Bergsma te Sint Jacobiparochie. Heinkenszand. Zondag a.s. hoopt Ds. Kosten van Paterson (N. A alhier geboor tig, in de geref. kerk alhier op te treden. 's Avonds zal er een bidstond gehouden worden voor Transvaal door ds. Koopmans. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 13 September 1900 zijn veroordeeld wegens: jagen in gesloten jachttijd zonder consent of machtigingA. de J., te 's Heer Abtskerke, 2 m. f5 h. s. 2 m. 4 d. h. verbeurdvcrkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f3 s. 2 d. li.; F. v. H., te Goes, 2 m. f5 b. s. 2 m. 4 d. li. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f2 s. 2 d. li. en opbrengst verkochten haas J. G. Jzn. te Ierseke, 2 m. f10 b. s. 2 m. 4 d. li. verbeurdverkl. geweer en 2 hazen met be vel tot uitl. of te betalen voor het geweer f 3 s. 3 d. h. en voorde 2 hazen 2 m. f 0,75 s. 2 m. 1 d. h.J. de J. Pzn., te Kwa- dendamme, 2 m. f 10 b. s. 2 m, 4 d. h. ver beurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f3 b. s. 2 d. h; id en opgeven valschen naam'. L. v. V., te Philippine, 2 ru. f10 b. s. 2 m. 6 d. h. verbeurdverkl, geweer met bevel tot uitl. of te betalen f5 b. s. 3 d. h.; in gesloten jaehttijd zich met geladen seluet- geiveer in veld bevinden: J. D., te Wemel- dinge, f5 b. s. 4 d. li., verbeurdverkl. ge weer met bevel tot uitl. of te betalen t 2 s. 2 d. h. niet beletten dat hond in veld haas opspoort z. acteA. M., te Goes, f 2 b. s. 2 d. li. met sleepnet visschen in banaal door Zuid- Beveland: Jn. G., Jb. G., te Hansweert, en C. B. v. d. B., te Schore, ieder f 5 b. s. 3 d. li. visschen zonder acteJ. D. Czn., te Co- lijnsplaat f 2 b. s. 1 d. h., verbeurdverkl. welie en gevangen paling met bevel tot uitl. of te betalen f 1 en f 0.10 s. 2 m. 1 d. li. id. en z. vergunningJ. W., te Ierseke, 2 m. f2 b. s. 2 m. 2d. h„ verbeurdverkl. kruisnet met bevel tot uitl. of te betalen f 0,50 s. 1 d. h.; herstellen van wildstrikkenP. S te Ier seke f 5 b. s. 5 d. h., verbeurdverkl. in- beslaggenomen strik met bevel tot ver nietiging visschen in Westerschelde z consentP. H., te Rupel monde (België) f2 b. s. 2 d. h. kreukels rapen op een anders perceel z. ver gunning'. P. D. II. JzP. P. Jz., M. J. S., allen te Ierseke, ieder f2 b. s. 2 d. h.; te Colijnsplaat te laat bezoekers hebben in herberg'. J. v. d. Z., wed. G. de J., te Co lijnsplaat f3 b. s. 3 d. h.; te Kloetinge te laat bezoekers hebben in her berg: A. v. 't W., te Kloetinge f 3 b. s. 2 d. li. zich na sluitingsuur bevinden in herberg te Kloetinge: M. de J., te Kloetinge, en J. L., te "Wemeldinge, ieder fl b. s. 1 d. h. zich na sluitingsuur bevinden in herberg te Colijnsplaat'. P. de S., J. P G. G., J. V. Azn., allen te Colijnsplaat ieder f 1 b. s. 1 d. li.; straatschenderijH. G., C. D., te Wissen- kerke, D. G., te Goes, J- W., te Wemel dinge, ieder f3 b. s. 3 d. li.; E. M., J. A. v. d. V., G. P., te Ierseke, f3 b- s. 2 d. h. A. v. B., te Wemeldinge, G. H., en J. P., te Goes, ieder f2 b. s- 2 d. h.; nachtrumoerP- A. de V., B. J. de Y., te 's Heerenhoek ieder f3 b. s. 3 d. h.; I. v. d. G-, F. H., M. v. S-, A. K. allen te Drie wegen, C- Ate Borsele, ieder f 2 b- s. 2 d. h. strooperij: M. W. v. O. en J. Kte Driewegen, ieder f 3 b. s. 3. d. h., F. K. en J. V., te Driewegen, M. v. Nte Krui- ningen, ieder f 5 b. s. 5 d. h. runderen laten loopen over eens anders grondP. K., wed. J. B., te Kruiningen, 3 m. f 2 b. s. 3 m. 2 d. h. kippen laten loopen over eens anders grond J. v. K., te Ierseke, f2 b. s. 2 d. h.; loopen over bezaaid land z. verg.J. G. Jzn.. te Ierseke, f 1 b. s. 1 d. h.; loopen over plantsoen te Goes: C. B., te Goes, f 0,50 b. s. 1 d. h. als brandweerplichtige niet zijn bij oefening spuit Goes: H. W. B. M. L, C. R. v. L., J- M. B., J. L. R, J. W, A. D F. v. d. W., A. A. t. IIM. G., allen te Goes, ieder f 1 b. s. 1 d. h als brandweerplichtige niet zijn bij brand IersekeC. M., J. ten HA. v. P., H. P. P., P. v. S. Jr., J. G. Pzn., M. K. Czn., M. L., J. S-, J. v. S. Fzn., allen te Ierseke, ieder f2^b s. 2 d. h. als brandweerplichtige te Ierseke zich niet stellen onder de bevelen en dronkenschap'. L. S, te Ierseke, 2 m. f2 b. s. 2 m. 2dh.; bouwen in Ierseke zonder voorafg. kennis geving: H. II, te Ierseke, f3 b. s. 2 d. h. bouwen in Ierseke niet naar de voorschriften; G. A. v. S., te Ierseke, f 3 b. s. 2. d. h. in dronkenschap verkeerende daad verrichten waarbij bijzondere omzichtigheid wordt ver- eischt: J. de R. Jzn., te Biezeiinge, f 10 b. s, 5 d. h.; dronkenschap: J. M. Pzn., J. K., M. P. Mzn., allen te Ierseke, L. v. G-, te Helle- voetsluis, ieder f 2 b. s. 2 d. h., J- R-, te Goes, A. M., te Ierseke, ieder f 3 b. s. 3 d. h., J. B., te Goes, 2 m. f 2 b. s- 2 m. 2 d. h-, J. M. v. d. S., te Heinkenszand, 2 m- f 2 b. s. 2 m. 2 d- h. id. bij herh.-. C. M- Azn., te Borsele, 3 d- h. 2 m. bij herli.: H- G. Hzn, te's-Heeren- hoek, 2 m. 3. d. h. id. bij 2e herh.J. v- d. R., te Goes, 5 d. h.; id. bij 5e herh.: H. D. Jr., te 's-Heer*- Abtskerke, 3 weken hechtenis; id bij 6e herh.: J. B., te Heinkenszand, 3 weken hechtenis. Vrijgesproken werden: J. H., te Krui ningen, beklaagd van nachtrumoer, H. G., te Ierseke, beklaagd van het als brand weerplichtige afwezig blijven bij brand te Ierseke. In dezelfde zitting werd het vonnis den 29 Juli 1900 door het Kantongerecht te Goes bij verstek gewezen tegen M. v. d. E. te Heinkenszand en waarbij deze wegens dronkenschap bij 5 herh. werd veroordeeld tot 3 weken hechtenis en waartegen ver zet, bekrachtigd. Prov. blad no. 108 bevat een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende vaststelling van de dagen, waarop de keu ringen van dekhengsten zullen plaatsheb ben, en bepaling van het kouringsmerk voor 1901. De in het reglement op de keuring van dekhengsten bedoelde gewone keuringen zullen plaats hebben te Kattendijke op Woensdag 10 Oct. om l'/2 uur n.m. (Wilhelminadorp, achterweg achter de kerk); Kortgeno op Donderdag 11 Oct. om 10 uur v.m. (bij de wed. Noordhoek); Zierikzee Vrijdag 12 Oct. om 8'/2 uur v. m. (Havenplein) St. Maartensdijk op Woensdag 17 Oct. om IO'/ï uur v.m. (Marktplein); Middelburg op Woensdag 24 Oct. om 9 uur v.m. (Rijschool); Oostburg op Donderdag 25 Oct. om 8 uur v.m. (bij de wed. M. Luteijn-Mazure) Hulst op Maandag 29 Oct. om 8'1-j uur v.m. (Groote Markt). Verder is bepaald dat voor 1901 als keu- ringsmerk wordt bepaald de letter z. De keuringscommissie bestaat uit de heeren districtsveeartsen-plaatsvervangers C. Fauël te Rotterdam, voorzitter, M. C. van Buuren te Zuidland, secretaris, W. F. Altevogt. te Klaaswaal, lid, en F. A. Deijer- mans, gediplomeerd veearts te Dirksland, plaatsvervangend lid, en de commissie voor de herkeuringen uit de heeren H. de Jong, gediplomeerd veearts te Ginneken, voorzitter, en de districtsveeartsen-plaatsvervangers C. Roodzant te Oude Tonge, secretaris, en J. J. Hendrikse te GrootAmmers, lid. De eigenaar of houder, die zijn hengst wenscht te doen keuren, is verplicht daarvan ten minste 7 dagen te voren aangifte te doen bij den secretaris der keuringscom missie. Het onderzoek naar snuivenden damp (cornage) zal aan de longe geschieden. Stavenisse. Uitgezonderd do bruine en de witte boonen is de graanoogst heelemaal afgeloopen. Tarwe en rogge waren vrijgoed van beschot; de qualiteit liet door de laatste regens vóór het oogsten nog al wat te wenschen over, Gerst en haver waren over het geheel goed van qualiteit en quantiteit, haver gaf zelfs een ruim beschot. De bruine en witte boonen zijn dooreengeno- men niet groot van opbrengst; de droogte eerst en de vele regens naderhand zijn daarvan de oorzaken. De bruine boonen zijn zeer prijzig; zij werden hier reeds ver kocht voor f 9,50 per H L. Men is al lang druk bezig met het rooien van aardappelen; reeds 15000 H.L. wer den van hier vervoerd. In het begin was de markt stuks f 1,50 thans f2,50 per H.L. Het beschot is over het algemeen zeer goed en loopt van 80 tot 140 H.L. per Blooische gemet (39,24 Are). De qualiteit is uitstekend, maar er moeten nog al wat op het land blijven liggen, die rot zijn. Het vervoer er van geeft heel wat drukte soms liggen er verscheidene schepen ge lijktijdig, om te laden voor Rotterdam. Er worden hier naar gissing 60,000 H.L. geteeld, meest blauwe. De ajuinprijzen zijn zeer min, n.l, van 60 tot 80 cent per H.L. De suikerbietencampagne zal op het eind dezer week beginnen. Hiervan is nog niets te zeggen. Vlissingen. De commies 4e klasse der posterijen en telegrafie IJ. Bakker is met 16 dezer overgeplaatst van Leiden naar het zeepostkantoor VlissingenQueenbo- rough zulks in plaats van H. H. Dumoulin. Door den raad van Nieuw- en St. Joosland is Maandag 0. a. besloten een nieuw toren-uurwerk aan te schaffen. Het hoofdbestuur der schippersver- eeniging Schuttevaer heeft aan den minister van marine verzocht om het vaste lichtte Strien (bij Poortvliet) te doen verster ken. Aan het verzoek om een ton te doen leg gen op de blinde dam benoorden de haven van Brouwershaven zal worden voldaan Benoemd tot inspecteur der directe belastingen enz. te Eindhoven G. den Har- togh, thans te Hansweert. Benoemd tot burgermeester van S t. P h i- lipsland W. C. van der Sleijden, en tot dijkgraaf van den Zuivlietpolder W. van Oeveren. Men schrijft uit Tilburg aan De Tijd: Zondag werd in de kerk van het H. Hart aangekondigd, dat Dinsdag a.z., 18 Septem ber, 's ochtends te 8 uren, de plechtige reconciliatie der kerk zou plaats hebben Er werd bijgevoegd dat zulks als voor zichtigheidsmaatregel geschieden zal en men daardoor niet den uitslag van het onder zoek der justitie wil vooruitloopen of een besliste meei waar de misd de parochiar mis bij te wc zou besloten dat Hij het de parochie of de schuld schenken mc Te Do ductour dei tram over b en deerniswa doorn is ii jarig werkra muur beklei kwetst aan men. Ti dagavond bij 16 jarige k woning stonc De ver kers in de 1400 bedraag te hervatten de fabrieken van de overi digd. De fabriek sloten de fa commissie tc de werkgever branche wee Tegen terdam die Duitscher dc straf geëischt werkers alcla; met anderen bloedig hebbi geëischt. Prins jaar, zoon va der is van Saksen, is Z Pillnitz naar noeuvres Wc der paarden reeds na tien kapitein bij giment „Kei: rijk". Zijn m infante van I Mijnh Vergun mi uw veelgelez een 2 tal vra venstaande. gen of ieman zich in eene heeft, als loo op de kiezers Mijn 2de vr weg open is kan) om op c bekomen. Gaarne zag in uw blad. Grijpskerko Antwoo lo. Volgei een „loonkiez 31 Januari 11 king zijn, veranderd zij 1901 geplaats Voor Grijps loon f 300 vi en vrij kost Aangifte in 2o. Als sedert een jaar heeftof ooi Febr. sind f100 nom in de Grootboc hij zich aang als Grootboel kiezer, wanne of als alleen Januari 1901 een huis heef voor Grij met recht var tijd verhuize: vastgestelden gemeente blijf Twee belang pathie en Vc Iets over het cohol. Wetens stuursrecht de Do Middelburg, straat door n wagen op veei veldslede, kor huishoudelijke St. Lauren door not. Ver huis, schuur, straatweg. Kc "Willemsen te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2