NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 149. 1900. Donderdag 20 September. 14e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH )urg. VERSCHIJNT Wed. Het nieuwe jaar. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 5IÏNST B. ROTTERDAM. ir. des Zondags, van .delburg 8,45be- n Rotterdam 9 uur. ENST VEER—GOES. ring van Dinsdag Tertrek Veer 7, (station) 8,37 Des Dinsdags Vertrek Goes 1L EG RA AF. sr. l Antwerpen ig) 'smorg. 8.u. DIENST. Idelburg. silm. vm. 4,50 r, 11,45; nm. 12,30 4,15,5,10, f 5,55, 10,15. ise. Markt) vm. 5,20, nm. f 12,35, 1,20, 5,15, 6,-, 7,- 1,— jederen. JOTDIENST u1b t—Vlake lIENST. Vlake vm. 6, onmiddellijk na bondeerende trein 7ST. |soorden vm. 7,30 ellijk na aankomst en 11,30 n.m., O M B 0 0 T. ptterdam. Ir. ran Rotterdam. 'smorg. loensdag, 19 11, loensdag, 26 6, iIENST en ZIERIKZEE. -Spoorweg Goes. 7an Zierikzee. 'smorg. 'smidd as. 18 7,50 3,— ben. 19 7,50 3, |nd. 20 6,30 3, jd. 21 7,50 3,— .22 7,5011,30 nd. 23 11,30 24 6,30 3,— 25 7,— 3,— ben. 26 7,50 3,— 27 6,30 3,— lijd. 28 7,50 3,— Iter. 29 7,50 3,— |ijd. 30 7,50 3,— rikzeesche tschappy ir. ran Rotterdam. 's midd. |jd s- 18 .19 d. 20 .21 ;er. 22 d- 23 ,n. 24 s. 25 en26 d.27 d.28 r. 29 d. 30 12,— 12,30 10,30 11- 10,- 12,— 12,— 12,- 12,- 12,— 12,— 12,- 12.— |m. 3,15 Im. 3,50 1,55 a) 2,15 a) 3,30 3,50 6,20J) 6,50 4,45 5,05 6,201)1) 6,40f) naar Breskens en kaar Borsselen en elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. Zij, die zich rnet 1 Oct. a.s. op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Alle stukken, de Redactie van ons blad betreffende, gelieve men te adresseeren „Bureau de Zeeuw", Goes. Advertenties en abonnementsop» gaven te adresseeren voor Middel burg: „Bureau de Zeeuw" te Middel burg en voor alle overige plaatsen: „Bureau de Zeeuw" te Goes. Zaken, de administratie betreffende, adresseere men: „Administratie de Zeeuw", Goes. Dinsdag had op de gewone plechtstatige wijze de opening van het nieuwe zittings jaar der beido Kamers plaats door de Koningin. De voorzitter der eerste kamer, die de vereenigde zitting presideerde, benoemde tot commissie van in- en uitgeleide der Koningin de heeren Fransen v. d. Putte, v. Swinderen, v. Pallanit, Nebbens Ster ling en v. Zinnicq Bergmann, leden der eersteIüap, v. Dedem, Geertsema, Michiels van Verduijnen, v. Karnebeek, Rink, Willinge, Loelf, Groen van Waardor en v. Gilse, leden der tweede kamer. De commissie verwijderde zich en trad weldra weder binnen. Eerst de ceremoniemeester, naderend met langzamen tred, zijn staf in de band en gevolgd door de kamorbeeren; met luider stem weerklinkt zijn woord: „De Koningin!" En daar treedt de Koningin binnen, begeleid door den heer Fransen v.d. Putte, en door de commissie gevolgd. Zij is vergezeld van hare Moeder, en groet de volksvertegenwoordigers naar alle zijden waarna zij plaats neemt op den troon, bare Moeder naast baar. Eenige oogenblikken stilte, Hare Maje steit leest de troonrede voor. Zij luidt aldus: „Mijne heeren! Het is mij aangenaam, bij het begin van dit zittingjaar, u bijeen te zien tot hervat ting uwer werkzaamheden. Zij zullen ook ditmaal belangrijk zijn, want vele gewich tige wetsontwerpen zijn aanbaugig. Tot deze behoort de voorgedragen Onge vallenwet, die in talrijke en dringende be hoeften moet voorzien. Ik doe een beroep op uw medewerking om baar binnen korten tijd tot stand te kunnen brengen. In de vriendschappelijke betrekkingen met de buitenlandscbe mogendheden kwam geene verandering. De binnenlandscbe onlusten van ernsti- gen aard, die in China zijn uitgebroken, hebben echter in het verkeer met dat rijk stremming veroorzaakt. De ter redes-conferentie gesloten ver dragen zijn thans door bijna alle mogend heden bekrachtigd. Ik hoop dat liet eer lang hier te vestigen Internationaal Bureau van het Hof van Arbitrage aan zijne be stemming zal voldoen, door bevorderlijk te zijn aan het niet te hoog te schatten be- ang der vreedzame oplossing van geschil len tussclien de volken. a Tri!rttU7°,?fVaaKligegebeurtenissen de rSf mnV0Uld;AMka en de onlusten m rlkf >et wenschelijk dat de zeemacht zich in de aangrenzende wateren vertoonde, teneinde aan laiidgonooten zoo danig6 Pnlp of bescherming te verleenen als noodig zou blijken. Dank zij de ruimere opbrengst van ver- sclii^en(^e middelen is de financieele toe- stand gunstig te noemen. Versterking der inkomsten blijft echter onmisbaar tot dek king van nieuwe uitgaven, allereerst in ver band met de wet op den leerplicht. (Junstig is evenwel de toestand der Indi- „1,0 celdmiddeleri. """"'C uc lucsiaua uer gcke geldmiddelen. Ret is mij mogelijk u verschillende voor stellen te doen waardoor, naar ik vertrouw, de zedelijke en stoffelijke ontwikkeling van Indië krachtig zal worden vevorderd. Onder het waakzaam oog van de bezet ting en het eskader verbetert de toestand in noordelijk Sumatra geleidelijk, al moet bijwijlen do kracht onzer wapenen zich nog doen gevoelen. Van de gewichtige wetten, die in staat van voorbereiding zijn, zullen die op het arbeidscontract, tot betere voorziening om trent het armwezen en tot staatsexploitatie van steenkolenmijnen in Limburg u weldra bereiken. Mogen uweberaadslagingen,mijne heeren, vruchtbaar zijn en uwe ijver en toewijding, onder Gods zegen, veel goeds doen tot stand komen voor het vaderland en zijn koloniën. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend." De koningin staat op, gaat nijgend heen en dan geeft een der Kamerloden hot sein. Het was baron v. d. Borch van Vorwolde die een luid „Leve de Koningin!" aan hief. Al de volksvertegenwoordigers deden mee eu toen een luid gejuich op do tri bunes, slechts even door een „Leve de Koningin Moeder!" onderbroken. Do heer Do Ram riep nog hiep hiep hiep! doch deze vlieger ging niet op. Men kan ook het hoste bedervon. Toen de commissie teruggekeerd was, sloot de voorzitter de vergadering. Do leden waren natuurlijk gekleed in staatsiopak, mot uitzondering van de doc toren Schaepman en Nollons, die den priester- toog droegen, en de democratische leden Heldt, Marchant, Nolting on Kotelaar. De verschijning vaD de Koningin vormde weder hot glanspunt der plechtigheid. De Koningin in een geheel crème satij nen kleed mot wit gevederd hoedje, het breede lint van den Nod. Leeuw over de borst; H. D. Moeder in lila fluweel'en costuum, gedeeltelijk overtrokken met een kleed van witte kant. Hierop vergaderden de beido Kamers af zonderlijk. De tweede Kamer word gepresideerd door den waarnemonden voorzitter, het oudste lid in jaren, den heer Jansen, afgevaardig de voor Tilburg, die eenige weken ouder is dan de heer Donner, zoodat de heer Donner geen waarnemend voorzitter meer is. De heer Jansen hield een rede. De geloofsbrieven der nieuwe of herkozen leden Bolsius en Smeenge werden goedgekeurd. Beide heeren namen zitting. Daarna werd de voordracht opgemaakt voor een voorzitter. Stemopnomers waren de beeron Maehay, de Ram, do Boer en Drucker. Eerste candidaat werd mr. J. G. Gleich- man, met 71 van do 94 stemmen. Tweede candidaat mr. J. D- Yeegens met 44 stemmen (Mackay 27, Michiels v. Ver- dujjnen 3). Derde candidaat Michiels van Verduijnen met 70 stemmen togen 11 op Mackay. De heeren Gleicbman en Veegens zijn liberaal, Michiels Roomsch. Het is der halve weer als vorige jaar en jaren. De voorzitter dankte de stemopnemers die met de heeren Roessingh, Zijlma, Brum- melkamp en v. Basten Batenburg de can- didatenlijst nog beden aan Hare Majesteit zullen aanbieden. Daarna bad de trekking der afdeelingen plaats. Gelijk men weet telt elke afdee- ling 20 leden, die elk een voorzitter en een ondervoorzitter benoemen. Do vijf voor zitters maken met den voorzitter der Ka mer te zamen de centrale sectie uit die beslissen gedurende een maand omtrent de regeling der werkzaamheden en den voor rang van eenig wetsontwerp. In slechts twee van de vjjf afdeelingen bracht do loting ditmaal de liberalen in de meerderheid. Voorzitters werden de heeren Veegens, Schepel, Mackay, Lobman en Schaepman. Ondervoorzitters Tak, Druc ker, Pijnappel, v. Alphen en Kuyper. In de commissie voor de redactie van UITGAVE DER EIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. een adres van antwoord op de troonrede hebben zitting de heeren Rink, Fokker, F. van Bylandt, Hartog en Kuyper. In de eerste kamer aanvaardde de voor zitter zjjn taak met een rede en haddon eenige benoemingen plaats. Buiten heorschte groote drukte. Er was een geestdriftige schare, als altjjd op zulke dagen. Het weder was prachtig. 19 September 1900. Gemeenteraadsverkiezing Goes. Aantal Kiezers 898. Ingeleverde biljetten 694. Blanco en van onwaarde 29. Geldige stommen 665. Volstrekte meer derheid 333. Uitgebracht op de heeren J. Z. RISCH, (lib.) candidaat van Vooruitgang" 340 en L. DUVEKOT Cz„ (antir.) candidaat van «Nederland en Oranje" en «Groen van Prinsterer" 325 stemmen; zoodat gekozen is dhr. J. Z. RISCH. (Bjj do poriodieke verkiezing in 1899 toen 't aantal kiezers 897 bodroeg en 706 geldige stemmen wérden uitgebracht be kwamen do heeren Ramondt (lib. en antir.) 581, B Quist (antir.) 409; W. N. G. Coe- nen (lib.) 396D. D. v. d. Bout (lib.) 338. En voorts J. Z. Risch (lib.) 303J. Plazier (antir.) 223; C. Oranje (antir) 217; W. Cense (vrij antir.) 164. Op 't roode stembiljet werd toen geko zen do heer J. l'h. Wessehnk (lib.) met 377 van de 670, tegen 293 stemmen op den beer A. S. J. Dekker (antir H: Do troonrede een gelegenheidswoord, vordert ook een attentieblijk van de pers, en daarom willen ook wij er niet over zwijgen. Ér valt weinig van te zeggen. Het koninklijk woord gewaagt van aan hangige wetsvoorstellen; dit is juist. Nog hangen de vruchten aan den boom, maar of er ook niet enkele onrijpe of vroegrijpe zullen moeten afvallenis een andere vraag. Afvallige wetsontwerpen ware in dien zin beter geweest. De ongevallenwet is er een van. Dat een van deze overrijpe wetten geld zal kosten, wordt ons ook nog eens her innerd: «Versterking der inkomsten blijft onmisbaar tot dekking van nieuwe uitgaven, allereerst in verband met de wet op. den leerplicht". Eene herinnering die bij een groot deel der natie een pijnlijk gevoel wekt. Dat nog vele gewichtige wetten in de troonrede genoemd, en wel met name die op 't arbeidscontract, armwezen en mijn- ontginning, nog in dit zittingsjaar tot stand zullen komen, zal wel niemand gelooven; al hopen wij 't wel, wat de eerste en laatste der genoemde wetten aangaat- Het gaat nu op de periodieke Kamer ontbinding, op de vierjaarlijksche politieke afrekening aan. Tegen dien tijd kan het zijn nut hebben den indruk te hebben' gewekt van veel te bobben over hoop gehaald, ook al kwam niet zoo heel veel tot stand. Hermans, de vroegere redacteur van het lasterlijke blad «Bo Roode Duivel", thans een der leiders van de sociaal democrati sche arbeiderspartij, deelt in Het Volk van 18 Sept. standjes uit aan Christelijke ver- eenigingen en staatslieden, en pluimpjes aan de zoogenaamde Chr. Volkspartij die te Amsterdam haar zetel heeft, vergissen wij ons niet, aan den naam Keuchenius verbonden is en geïnspireerd wordt door een paar jeugdige heethoofden. Die standjes aan het adres van dr. De Visser, dr. Kuyper, dr. Schaepman, Bijle- veld, en anderen, en die pluimpjes aan de Nauta's en Van Ministers, en dat alleen omdat eerstgenoemden niet wenschen voor aan te staan in de Hogerhuiszaak, zal 't publiek op de rechte waarde weten te schatten. Van de roode duivel is een klap in 't aangezicht beter bewijs van gelijk dan een zegenwenscli. Het zal dan ook geen effect maken als Hermans schrijft: «Tegenover deze hartelooze Heere Heere roepers die begroet worden op de markten en vooraan zitten in de synagogen staan de mannen van de Christelijke Volkspartij met hun oprecht geloof, aan wie ik mijn meest volkomen eerbied betuig". Het eenige wat men misschien doen zal, is dat men zal lachen om de leepheid van dezen Mephisto en de onnoozelheid zijnor «Christelijke" broertjes. De Goesche gemeenteraadsverkiezing heeft voor ons een teleurstelling gebaard. Onder leiding van de vooruitstrevend liberalen is al wat oud-liberaal, cbristelijk- kistorisck en min-principiëel-roomsck is te hoop geloopen om den candidaat der an tirevolutionairen te weren- In de Goesche Crt. werd gezinspeeld op de gunstige gelogenheid die geboden werd om don menschen die van een allegaartje houden hun zin te geven. In de circulaire der liberale kiesvereeni- giug werd niet do man die nog wel eens in de kerk komt, maar de man die voor gepaste volksvermaken is, voor goed en goedkoop (natuurlijk openbaar) onderwijs en voor belasting naar draagkracht is voor het vootlicht gebracht. Zoo werden oenerzijds do Hervormden en anderzijds de Roomsohen die hun kerk liefhobben, doch tevens voor «gepast" ver maak zijn wij zoudon ze noemen de pretmakendo clericalen! voor den libe ralen «onafhankelijkon" «volksman" ge wonnen. Opmerking verdient hierbij dat deze radicale kiesvereeniging uitsluitend Room- sche loopers tot 't ophalen van kiezers bezigde. Iets wat niettemin toch niet zou ge hinderd hebben, want van meet af heeft bij ons vastgestaan dat de antirevolutio naire candidaat het ditmaal winnen zou. Om do uitnemendheid der candidatuur en do populariteit van den candidaat. Maar wat nu van achteren blijkt wel gehinderd te hebben, dewijl ruim 50 anti revolutionairen, bij ons met name bekend, en waarvan enkele ziek of uit stad waren, niet hebben gestemd; sommige hunner zelts met bepaalde weigering, ondanks her haalde dringende mondelinge of schriftelijke uitnoodiging. Hue Christenmannen zoo iets verant woorden kunnen, weten wij natuurlijk niet. Dat moeten %ij weten. Zij en zij alleen hebben 't op hun geweten dat zelfs deze uitnemende can didatuur van een man uit één stuk gelijker weinige zijn, mislukte. Aan de antir. kiesvereenigingen de eer dat zij met groote bescheidenheid en so berheid den candidaat hebben aanbevolen. Tegenover hare circulaires maken die van Vooruitgang met hare ophemeling van den liberalen candidaat een ietwes comi- sche vertooning. T IJ JD VERZEN. De ziener op den berg. Het schudt en schokt in Afrika's [landouwen Een oorlogswervelwind rukt rots en [klippen neer; Een rosse vuurgloed rijst uit moor dende kartouwen Geon rast keert in de wildernissen [weer. Do ziener speurt, maar 't oog ontwaart [geen vrede; Het licht is heen uit huis en erf [en land; De bloem ligt neer en treurt met de [aarde mede, Of knakt, verschroeid door zengende [oorlogsbrand. Dc ziener speurthot bloed vloeit langs [de weidon; De lijkengier krast scherper van [genucht; Geen beolendo aam wuift balsem voor [wie lijdon; Verrottende enteric besmet de reine [lucht. Do vuurgloed laait: Hij ziet de Britten [naadren, Gedreven door Lord Robert's wreode [macht; Hij hoort het knarsen dor kanonnen- [raadron, Verneemt bet ruw gevloek der Brit- [tenwacht. Wat voert ze mee? Ze drijft een schaar [van vrouwen Met kind'ren voort, al builend langs [de baan Een grijsaard maant ze op Jezus te [vertrouwen; Hij waggelt van het leed, door [Britten aangedaan. Een ruw gelach spot met do onweerbre [scharen Een Alva dwong ze hun verblijven [uit, Waar Brittenturk moorddadig om blijft [waren, Totdat de Heer het Boerenmoordon [stuit. Dc ziener speurt Een keur van 't jonge [leven Ligt uitgestrekt op zandig dooden- [veld Hij voelt de zielen langs hem opwaarts [zweven, Bloedoffers van goudgierig krijgsge weld. Hij ziet en ziet, of 't Oosten gloed [opflikkert, Of Noorderlicht zijn flitsen schit- [tren doet; Hij tuurt; of morgenschoon zijn eerste [glanzen blikkert, Het donker Afrika straks baadt in [vredegloed. Maar neen! 't Blijft zwarte nacht aan [de Oosterkimmen Den oceaan ontschiet geen spranklend [sterrengoud Hot Noord bij'ft stil; geen winteravond- [glimmon Waar hij zieb keer", slechts doodsnacht [wordt aanschouwd. De ziener speurt. Men roept hem van [benoden «Wat is er van den nacht, gij wachter [op den top? «Is 't enkel duisternis, waar ge uwen [blik laat treden? «Geeft Oosterkim geen morgen- [glanzing op Daar richt de ziener 't hoofd naar boven, [naar de starren, En flauw blikt daar oen nevelwit [hem aan; Wat hij aanschouwt, hij kan het niet [ontwarren Toch blijft hij rustloos turend staan. De vlek wint aan in grootte en sohijn- [sel zwaarte; Het licht gloeit aan; het sterren- glanzen breekt; Straks glimt een scheemrig waas op 't berggevaarte; Beschijnt den man, die, hopend, tot [hem smeekt. En als de stemme van den voet der [klippen, Klimt langs don rug tot waar de [ziener staat, Laat de oude held een kreet van vreugd [ontglippen: «Zeg aan wie hopen, dat God niet [verlaat!" Luctok.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1