VOOR ZEELAND No. 148. 1900. Dinsdag 18 September. 14e Jaargang. CHRISTELIJK- L JLjIi HISTORISCH Dinsdag, de 18e September, roept U weer de stembus voor onzen Raad. De heer COENEN heeft als lid bedankt en moet nu vervangen worden. De stembus is open Dinsdag 18 September, van 8 tot 5 uur. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. TT- r Qftaarote le&ezó De ANTIREVOLUTIONAIRE KIESVEREENIGINGEN hier ter stede hebben het genoe gen U daartoe aan te bevelen den heer Deze heeft de candidatuur aanvaard, en zal, gekozen zijnde, zitting nemen. En wij hebben goeden moed dat hij in den Raad een waardige plaats zal innemen. Hij is een man van christelijke historische beginselen; een geacht ingezetene, onder ons gewonnen en geboren, en naar menschen berekening bestemd onder ons te blijven wonen. Een man begaafd met helder oog en kloek verstand in zaken, en als werkgever ook onder den werkmansstand geacht. Wij meenen daarom dat gij gerust Uwe stem op hem kunt uitbrengen. Gij kunt dit doen door de witte stip in het zwarte vierkantje vóór zijn naam zwart te maken. Dat is voor hem het bovenste vierkantje op uwe stemkaart. Er mag niets bij gezet of ge krast worden. Niets dan de witte stip vóór zijn naam zwart maken. Kiezers, komt toch trouw op. Het loopt in één keer af. Er komt geen herstemming. Gij moet dus dezen keer allen opkomen, en, wilt gij Uwe belangen goed behartigd zien, Uwe stem uitbrengen op den bovensten candidaat Namens de Kiesvereenigingen Voor Nederland en OranjeGroen van Prinsteren M. DE JONGE Jz., Voorz. E. v. D. BOSCH. J. BUIJSE. A. QUAKKELAAR. M. QUAKKELAAR. A. M. VERTREGT. A. S. J. DEKKER, Secr. J. PLAZIER, Voorz. D. DEKKER. G. M. DEN HERDER. J. B. HUIJSSE. A. L. v. MELLE. J. A. STEICETEE. C. E. v. KOETSVELD, Secr. Inlichtingen. lo. Gij hebt een oproepingskaart ontvangen; daar gaat U mee naar 't Stadhuis waar 't Stembureau zit en u ontvangt daar van 't Stembureau een stemkaart; en dan gaat gij naar den lessenaar waar gij met een potlood dat daar hangt, het puntje voor den naam van uw candidaat zwart maakt. 2o. Wie zijn oproepingskaart kwijt is, kan op de secretarie gratis een ander bekomen. 3o. V ie zich vergist heeft door een verkeerden candidaat zwart te maken, of een kras of een naam op zijn stemkaart schreef, die kan aan 't stembureau een andere kaart krijgen in ruil voor de onbruikbaar geraakte. Druk van G. M. Klemkerk te Goes. Een morgen aan de Vlissingsche Haven. Een Zeeuw, althans voor zoover hij Be velander of Walchenaar is, gevoelt zich eerst recht wereldburger als hij te Rozen- daal uit den trein stapt. Daar is op onze voormalige eilanden nog zooveel huiselijks, zoo iets dorpersch in den goeden zin van het woord overgebleven. Men kent er zoo ieder zijn buurman, de namen van allen, niet zelden met hunne levensomstandigheden daarbij, zijn alge meen eigendom. En nu is de spoortrein wel bezig omdat kleinliche dat zeer zeker ook zijn schaduw zijde heeft, uit te poetsen, tot het niet meer zij. Maar het geslacht dat nu nog leeft en het Sloe en Gorishoek nog heeft ge kend als een schakel in den keten die ons eilanders met den vasten wal verbond, kan zich toch maar niet tot den rang van we reldburger verheffen. Hij is en blijft Zeeuw. Komende uit Zeeland, dat wel Luctor et Pm ergo in zijn wapenschild voert, maar zich dan toch slechts voor de helft uit het water verheft. meer dan elders zijne solidariteit gevoelt. En die plek is de haven van Vlissingen. Als tweemalen daags, door den portier van het station, op zijn eigenaardige wijze, de namen ^van alle Duitsche steden, tot Bazel en Weenen toe, worden afgeroepen, en als viermalen daags daar allerlei nati onaliteiten, sprekende velerlei talen, ver- toonende verschillende gelaatskleur zelfs, zich vertoonen, dan gevoelt men, dieper en duidelijker dan vele boeken of tal van rede voeringen het ons zeggen kunnen, dat de wereld buiten onze grenzen zoo groot is, en onze neven en nichten zoo talrijk zijn. Maar meer nog dan bij dit gewone in ternationale verkeer aan onze Zeeuwsche haven, gevoelt men de solidariteit in het leven en aan de mensohenwereld daar bui ten als men de haven van Vlissingen be zoekt bij aankomst van een der stoomboo- ten met bannelingen uit Zuid-Afrika. Dan ontrolt zich daar voor onze oogen een stuk hedendaagsche geschiedenis een geschiedenis, in wezen van alle tijden, in vorm van onzen tijd. De volksverhuizingen der oudheid, de exodus der middeleeuwen, de vluchtelingen hier verhaald en herhaald op de grens van twee eeuwen, van welke men zooveel anders, zooveel beters had durven hopen. In levenden lijve zien we hier, wat we nooit hadden gehoopt of verwacht te zullen zien anders dan in boek of illu stratie. Denkt u een lieflijken zomermorgen, ge kleurd door helder zonlicht. Reeds vroeg 'tis nog geen zeven uren is de weg die naar het schoone Vlissingsche station leidt bedekt met wandelaars. De hal is vol volks, en door de ruime opening van de hal ziet ge aan de ponton een reus achtig stoomschip gemeerd. De mailboot is er een bootje bij. Het is een viermaster, een van de groot ste stoomschepen der bekende Castle-lijn, de eenige lijn die den geregelden dienst tus- schen Europa en Zuid-Afrika onderhoudt. Een stoomschip als alleen het machtige Albion in de vaart kan brengen en houden. Een stoomschip welks spiegel met den naam Braemer-Castle geteekend welks voorsteven door de Union-Jack gekenmerkt u meer dan van ontzag en eerbied, een gevoel van verpletterende overmacht van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het gerucht gaat dat de Nedorlandsche regeering aan den Nederlandschen consul te Lourencs Marques geseind heeft om aan Kruger aan te bieden hem aan boord van een Nederlandsch oorlogsschip naar Neder land over te brengen. Geeft Kruger een toestemmend antwoord, dan kan een Nederlandsche oorlogsbodem binnen 6 dagen na aanneming van het aan bod te Loureneo Marques zijn. Waar do Nederlandsche regeering te kort schiet in haar diensten aan de regee ringen der republieken vroeger en nu, te kort schiet ook in de zaak der uitgezette Nederlanders, doet 't ons genoegen haar autoriteit in deze quaestie te kunnen prij zen, gesteld natuurlijk dat 't gerucht waar heid behelst. Ook spreekt 't van zelf dat de attentie aan Kruger het verzuim jegens de ballin gen niet uitwischt. Wij achten het vergrijp grooter dan het zoenoffer. Maar ook dat offer op zichzelf is te prijzen. De gebruikelijke plechtige sluiting van het zittingjaar der beide Kamers van de Staten Generaal in de troonzaal van het Binnenhof onder voorzitterschap van den president der Eerste Kamer heeft Zaterdag plaats gehad. Er waren slechts tien van de 150 Kamer leden tegenwoordig, doch de publieke tri bune was vol. De bekende herinnering aan de wetten die in 't vorige zittingsjaar tot stand kwamen werd door den minister van binnenlandsche zaken voorgelezen. Morgen opening der Kamers voor het nieuwe zittingjaar door de Koningin. Dat zal meer belangstelling geven. Het is echter altijd nog zoo geweest. Het oude (zittingjaar) uitgaand als een nachtkaars; het nieuwe intredend met schit terenden glans. T IJ D VERZEN. Klaagzang der Hope. Lukas XYIH 7 en 8a. Och, zucht niet meer: Het zuchten heeft [geen einde; De rookwalm stijgt van verre en van [heinde Droef naar omhoog, Sla 't weenend oog Niet op't kan slechts ellende ontwaren De wreede Brit kan niets dan kom- [mer baren. Waar is die Heer? Is God niet meer? geeft. Ge gevoelt het: schip en lading is hier éen. Het schip is als symbool van het be drijf. Verpletterend door overmacht. De vlag dekt hier de lading. En nu als ge de ponton betreedt dan vertoont deze kolossus een zee van hoofden. Menschen van voren tot achteren. Binnen die ijzeren wanden huisde de laatste maand, eene bevolking gelijk aan die van een Walchersch of Bevelandsch dorp. Een gevoel van machtelooze bitterheid overvalt u als ge deze bevolking nage noeg uitsluitend jonge menschen met hun talrijke kleine kinderen de trap ziet afgaan van het schip dat door het Engeland hun is verstrekt om na langdu rige mishandeling of onbeschofte behande ling, alleen ter wille van hunne nationali teit, gezet te worden buiten het grondge bied waar overmacht heerscht. Maar schuiven we het gordijn voor een tooneel van ongerechtigheid en ellende, als ieder van de vijf aangekomen schepen ver bergt. Daar is genoeg van gezegd. De geschiedenis der wereld is het we reldgericht en God is Rechter. Weldra bestaat de Zuid-Afrikaansche Re- Zou God de Baiil zijn't gebed der uit- [verkoornen Niet hooren; zijn 't Hem ook verloor- [nen? Ziet Hij geen smart; Heeft Hij geen hart Voor die daar lijdend, hongrig henenzwer- [ven, Wien wreed verraad hun woningen doet derven? Is God niet meer Der Boeren Heer? Er stijgen tot den Troon van de aarde [duizend beden: Er wordt gezucht, gesmeekt, te schrik kelijk geleden, Eu God zwijgt stil: 't Is niet Zijn wil Het leed te lenigen, die zware smart te [zachten Hij schenkt nog zegen aan die Hem [verachten, En schuldloos bloed Met grimmen moed Vergieten in wreedaardig, gruwlijk moorden De Brit beheerscht nog steeds der [Boeren oorden, 't Is 's Heeren wil Zwijgt Gode stil. Maar eens* zal Zijne kracht, den Brit te [gauw, ontwaken; Dan zal Zijn oordeel over Englands [volk genaken; Dan stijgt een kreet Van smartlijk leed Uit duizenden der ruwe Britten monden, Als 's Heeren harde roe slaat diepe [wonden Dan helpt zijn hand Der Boeren land; Dan breiden voorspoeds breede vlerken Zich over hen, als zij zich sterken In hunnen God, Die keerde 't lot. Want zie, 't gebed der uitverkoornen, Die immer roepen als verloornen, Wordt eens verhoord Naar 's Heeren woord Alleen na diepe, donkre wegen Komt 's Heeren milde voorspoedsregen. Luctob. Kruger. Een manifest Een noodkreet. Kruger is op 't oogenblik in zooge naamde gevangenschap. Dit schijnt gevolg te zijn van een pro test van den Engelschen consul bij de Portugeesche regeering tegen de wijze waarop Kruger het Portugeesche grondge bied gebruikte als basis voor het houden van gemeenschap met en voor de leiding publiek niet meer. Dan zullen Oranjerivier-Kolonie en Vaal- rivier-Kolonie wingewesten-roofstaten van Engeland zijn. Dan is hunner de macht en het goud. Dan zal de oude President Kruger in 's vijands handen of naar Europa uitgeweken zijn dan zal te Lorenqo Marques als te East-London en te Kaap stad de Engelsche vlag waaien en Rhodes zal ginds als ongekroonde koning tronen, misschien met Jameson als Hooge Commis saris. En wij zullen met deernis en.droefheid het hoofd buigen en gelooven dat de God der goden, de Rechter van het Heelal, die ook weder dit onrecht duldt, op Zijn tijd en op Zijne wijze herstellen en straffen zal. De zon der vrijheid die in Zuid-Afrika zoo schoon opging, en die we jubelend be groetten, gaat onder in duisteren nacht. Straks schijnt er zelfs geen ster meer. De geschiedenis kent zoovele van die donkere bladzijden en voor alle deze is het woerd ons door Habakuk in zijn derde Capittel vers 1719 nagelaten van blij vende waarde. Middelburg, 14 Sept. 1900. P. J. DE KRUIJTER.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 6