BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG IS SEPTEMBER 1900. No. 109. Kleinhandel in sterkedrank konijnenslachterij, vilderij en konijnen- vellendrogerij konijnenslachterij en vilderij KIESRECHT. erostig woord tot de Goesche kiezers. Gemengde Berichten. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Vergunning is gevraagd tot uitoefening van den door D. J- B. ARENTZ, voor de beide voorlokalen van perceel wijk E 129. Bezwaren kunnen worden ingediend vóór 22 September 1900. Goes, 14 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. HINDERWET. Vergunning wordt gevraagd door C. VAN FRAASSEN tot het oprichten eener in perceel E no. 226 kad. bekend sectie B no. 552, gelegen aan den Ouden Singel EN door W. DE JONGE tot het oprichten eener in een schuur bij perceel E no. 114, kad. bekend sectie C no. 995, gelegen in de Voorstad. Verzoekschriften en teekeningen liggen ter visie op de secretarie gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zaterdag 29 September 1900 des voormiddags 10 uren ten raadhuize gelegenheid zal worden gege ven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, 14 September 1900. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De Burgemeester van Goes maakt de hoofden of bestuurders van een bedrijf of onderneming, waarin mannelijke personen boven 25 jaren arbeid verrich ten, attent op de verplichting om te zorgen dat op den stemdag, 18 September a. s., aan leder dier personen, die kiesgerechtigd zijn, gedurende ten minste 2 achtereenvolgende uren tusschen s morgens 8 en 's middags 5 uren, gelegen heid worde gegeve om te gaan stemmen. Zij zijn verder verplicht gedurende twee werk dagen vóór en op den stemdag, in hunne fabriek of werkplaats op te hangen een door hen onder- teekende lijst, vermeldende de uren voor elk der genoemde personen aangewezen. Goes, 14 September 1900. De Burgemeester van Goe«, WESSELINK. (Ingezonde li.) M. de Red.! De overtuiging, dat u uit kracht uwer begin selen ons uwe medewerking zult willen verkenen, geeft ons vrijmoedigheid u de opneming te ver zoeken waarvoor bij voorbaat onzen dank van het volgend Toen door den lieer Coenen ontslag als lid van onzen Gemeenteraad was genomen, een daad door allen betreurd en zeker niet het minst door de kiesvereniging „Vooruitgang", die zijn ver kiezing bevorderde, wierp zich als vanzelf de vraag opWien zullen wij kiezen, die zijn plaats op een hem waardige wijze zal kunnen innemen Voor velen uwer zal deze vraag niet zoo ge makkelijk zijn te beantwoorden. Een open gevallen plaats zoo te vervullen, dat daarbij geen verlies wordt geleden, moge gemakkelijk vallen, als het iemand betreft, die zich in geen enkel opzicht boven liet middelmatige verhefthier is dit niet liet geval, en bij de beperkte keuze is het zeker zeer moeilijk den rechten man te vinden. Toch is die moeilijkheid slechts schijnbaar, althans zij was dit voor de kiesvereniging „Voor uitgang." Deze koos tot haren candidaat inef bijna een parige stemmen den heer J. Z. Risch, die de can- didatuur wel heeft willen aanvaarden. De heer Kiscii is een onafhanfee» lijk man. Hij behoeft niemand naar de oogen te zien Vrij kan hij uiten, wat hem in het be lang der gemeente wenschelijk en noodzakelijk voorkomt. Vrij kan hij zijn goedkeuring scheuken aan of zijn afkeuring uitspreken over hetgeen door anderen wordt voorgesteld. En wat de waarde verhoogt van deze oordeel vellingen is, dat deze steunen op gronden door wetenschappelijke ontwikkeling, door helder in zicht gevestigd. 0e heer Biach is een ontwikkeld man, die door zijne studie in staat is te oor- deelen over veel, wat voor anderen een gesloten boek blijft. Maar wat zou dit alles baten, zoo de heer Risch geen tijd of lust of geschiktheid bezat om het lidmaatschap van den Raad te vervullen. Dat dit echter niet het geval is, daarvan zijn wij innig overtuigd. Trouwens dit is reeds gebleken door de uitnemende wijze, waarop de heer Risch het voorzitterschap der Openbare Gezondheidscom missie bekleedt. De heer Risch verklaarde ons, zoo hij werd ver kozen, met alle hem ten dienste staande middelen de belangen der Gemeente te zullen behartigen. Dat hij, naar hij ons meedeelde, daarbij niet altijd in het gareel van de eene of andere partij zou loopen, maar steeds volgens eigen overtuiging zou handelen, was voor ons een reden te meer te zijner aanbe veling. Hooger dan het ja en amen zeggen op hetgeen door dezen of genen woordvoerder wordt voor gesteld, achten wij het uitspreken van eigen over tuiging, vooral als deze werd verkregen door sa menwerking van een ontwikkelden geest en een warm hart. Op al deze gronden bevelen wij den heer Risch met het volste vertrouwen aan. Wij zullen ook thans onze gewoonte om den tegencandidaat buiten den strijd te houden getrouw blijven. Wij onthouden ons van elke vergelijking, al zal dit door de tegenpartij misschien niet worden gedaan. Maar al maken wij geen vergelijkingen, de kiezers zullen het wel doen. Welnu, met gerustheid zien wij den uitslag daarvan tegemoet. Wat nu de kansen van onzen candidaat betreft, deze staan zeer gunstig. Het vorig jaar vereenigde de heer Risch ruim 300 stemmen op zich en kwam hij toen in herstem ming met zijn geestverwant den heer V. d. Bout. Dit aantal zal veel grooter worden als alle wei denkenden, die het met ons eens zijn, hunne stem op hem uitbrengen. Wij wekken daartoe met aan drang op. Laat geen uwer achter- blij wen De tegenpartij treedt op als aanvallerzij zal trachten de liberale meerderheid in den Raad te verkleinen, zij loopt storm op het liberaal bestuur onzer gemeente, dat met den burgemeester aan het hoofd, vooral in den laatsten tijd, zoozeer in het belang niet het minst in het financieel belang der gemeente, is werkzaam geweest Laat die aanval, hoe woest ook en met welke wapenen ook, u niet verschrikken Indien gij allen opkomt ter verdediging van den liberalen zetel, dan zult gij rustig dien aanval kunnen weerstaan. Het bestuur der liberale kiesvereeniging „Vooruitgang", W. KAKEBEEKE. M. DEN HOLLANDER A. W. A. ROSS A. E. JANSSEN. N.B. De kiezer moet zijn oproepingsbrief mee brengen. Hij krijgt dan op het stadhuis een stem biljet, waarop twee namen. Voor eiken naam staat een zwart blokje, waarin een wit stippeltje. Als ge het met ons eens zijt, maak dan het stippeltje zwart voor den uaarn J. Z. Kiscli, dat is de onderste naam en werpt het biljet, waarop ge dezen candidaat hebt zwart gemaakt, in de bus. Anders behoeft ge niets te doen. Men verzoekt ons het volgende te melden De Christelijke zaDgvereeniging te Krabben- d ij See gaf een paar boeken voor het vierstemming psalmgezang voor de krijgsgevangenen op Sint-He- lena. Als alle zangvereenigingen, waar psalmen vier stemmig worden gezongen, dit voorbeeld navolgen zal ruimschoots voorzien zijn in de behoefte aan dergelijke boeken. Adres J. de Koning Krabbendijke. Rilland. Het meisje, dat hier bij ongeluk in brand geraakte, is aan de bekomen brandwonden gestorven. Bath. Een geladen Duitsch stoomschip, komende van Antwerpen en bestemd naar zee, liep eergis teravond ter hoogte van de 3e zwarte ton bij deze plaats omhoog. Door 2 sleepbooten werd assistentie verleend. Later bleek het te zijn de Neko. Groede. De bestellende postbode A. Ver boom A z. alhier is met ingang van 1 October benoemd tot brieven- en telegrambesteller te St.-Maartensdijk. Tot onbezoldigd Rijksveldwachter is door den Minister van Justitie aangesteld W. J. R o t- t i e r te Borsele. Borsele. Woensdag werd alhier het eerste kind van Herv. ouders geboren sedert de bevestiging en intrede van den nieuwen predikant. Naar eene bestaande gewoonte presenteerden de ouders hun zoon naar den predikant te laten heeten. Z.Ew. be dankte vriendelijk voor de eer, zoodat Jan zijn rechten voornaam heeft gekregen. Gesnapt. Het volgende moet in de residentie gebeurd zijn Bij een publieken dienst was een nieuwe chef opgetreden. Aan dezen, zeer ontvankelijk voor gegronde klach ten van het publiek, was o. m. ter oore gekomen, dat eenigen van het personeel de vragen, per tele- phoon tot hen gorieht, vaak beantwoordden in ter men, die, zoo niet onbehoorlijk, dan toch allerminst wellevend waren. De chef, de proef op de som verlangende, ging zelf een oogenblik aan een toestel voor eentje uit het publiek spelen. Met het opgegeven nummer in verbinding ge bracht, spreekt de chefBon ik aangesloten met bureau daar en daar Ik ben vreemd on zou gaarne inlichting van u ontvangen over De ambtenaar op dienstBen jij g. v. d. gek, wij hebben geen tjjd om ons met die beuzelingen op te houden. De chef: Weet u dan wel met wien u spreekt? De ambtenaarDat kan me niet bommen. De chefIk ben en hier maakte hij zijn qualiteit bekend. De ambtenaar liet van verbouwereerdheid den spreekhoorn uit de handen vallen en was nog bleek van schrik, toen hij den volgenden ochtend zijn superieur, met wien hij dit aangename draadgesprek gevoerd had, onder de oogen kwam. Deze zeide geen woord, maar vond in de ge houden conversatie aanleiding om dadelijk bij aan schrijving zijn onderhoorigen beleefdheid, ook in den telephonischen omgang met het publiek, streng aan te bevelen. En werkelijk wordt men sedert aflervriendelijkst langs den draad te woord gestaan. (Hbld.) Naar [aanleiding van hetgeen er op het congres der Engelsche vakvereenigingen te Huddersfield over den oorlog is voorgevallen, heeft het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Christelijk- Nationalen Werkmansbond besloten alle werklieden- vereonigingen daar ter stede op te roepen tot een algemeene vergadering, ten einde in den lande een algemeene beweging op touw te zetten, met het doel den Engelschen werklieden sympathie te be tuigen met hun loffelijk streven en hen op te wekken dat zij bij de Engelsche regeering zullen aandringen op behoud van de onafhankelijkheid der twee Republieken. Te St. Kruis (Zeeuwsch-Vlaanderen) en St. Marguerite, aan de Belgisch-Zeeuwsche grenzen, heerscht de vlekziekte in zeer hevige mate, zoodat reeds meer dan 60 varkens aan de gevreesde ziekte zijn gestorven. Nog dagelijks neemt dit aantal toe. Automobielen.. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt. schrijftBij den grooten weg wedstrijd van Berlijn naar Aken zijn doodgoreden: een koe, twee varkens, drie schapen, zestien honden, drie en twintig kippen verder werden omgereden een hooiwagen en een muur. Niettegenstaande deze eerbiedwaardige verrichtingen is geen enkel men- schenleven te betreuren. Sedert een paar dagen is de Vesuvius weer in werking. Er worden groote steenblokken uit den krater geslingerd. Veel toeristen gaan naar het schouwspel zien. Het is moeilijk uit te maken wat er aan is van de beweerde samenzwering tegen bet leven van den Sultan. Een tweetal hovelingen, Faits Bey en Assim Bey, kregen de opdracht van den Sultan, een onderzoek in te stellen en rapporteerden, dat bet geheele verhaal der samenzwering een verzinsel was van des Sultans ljjfarts, dr. Mtirim Bey zij werden daarop vervangen door een nieuwe commis sie. Het schijnt dus, dat men schuldigen wil vinden. Behalve de personen, die dadelijk als hoofdsamen zweerders waren aangegeven, onder wie een vrouw uit den harem van den broer van den sultan, zijn nog 114 personen in hechtenis. Zelfs de troonop volger Reshad Effendi wordt verdacht te hebben mee samengezworen. Te Moskou zouden twee kunstemakers hoog in een circus op een tandem over een gespannen koord rijden. Zij verloren het evenwicht en stortten neer. Een hunner kwam in het net terecht, maar de andere vloog er over heen en werd als lijk opge nomen. Een jonge Franschman heeft het Kanaal over gezwommen. Hij vertrok Zondag van Dover en be reikte Maandagmorgen, na elf uur gezwommen te hebben, Calais. Te Grimsby is een menschenvriend, de visch- handelaar Robert Day Melhuish, failliet gegaan, tengevolge van zijn liefdadigheid. Hij gaf, zoover- klaarde hij voor het gerechtshof, in de laatste 14 jaren f 336.000 weg aan armen en hulpbehoevenden van allerlei soort. In de laatste twee jaren verleende hij dagelijks onderstand aan 100 menschen, en 50 menschen ontvingen een wekelijksche ondersteuning van f 1,50 tot f 6. Aan iedere arme, die het vroeg, gaf hij geld, als de man het waard was. Soms gaf hij wel op één dag f 3600 weg. T Russische heldinnen. De Moskouer correspondent van de New-York Herald verhaalt, dat bij den aan val van de Chineesche horden op Blagovetschensk (Oost-Siberië) twee Russische dames zich met roem hebben overladen. Om den Chineezen den overtocht over den Amöer te beletten, werden vrijwilligers gevraagd, om alle vaartuigen in den omtrek te verzamelen en deze dan op een veilige plaats te brengen. Geen man bood zich aan om dit gevaarlijk werk te verrichten toen trokken twee dames, Anastasia Isancovna Yu- gina en Eugenia Ivanovna Katysheva, tot de tanden gewapend er op uit en weldra werden zij gevolgd door verscheidene mannen, die zich schaamden door haar te zijn voorgegaan. Gedurende de gevechten, die vervolgens in den omtrek van de stad werden geleverd, streden do twee Russische dames als leeuwinnen en haar kleedingstukken werden doorboord door de kogels der Chineezen. De Russische regeering zal haar decoreeren. Bresci, die nog te Milaan is om met eenige verdachte personen te warden geconfronteerd, is reeds aan het afzonderings-systeem onderworpen. Hij is zeer stil en slecht nu en 'dan verbleekt hij of beeft. Hij mag met niemand spreken. Uren lang zit hij soms met 't hoofd in de handen. Bij een ondervraging op 4 dezer door een lid van de ma gistratuur, weigerde hij te spreken en op de be dreiging met strafverzwaring schudde hij onver schillig 't hoofd driemalen daags wordt hij dooi den kolonel der karabiuiers bezocht. Bresci zal naar Porto Longone of Sant Stefano worden ge zonden, de eenige gevangenissen met onderaardsche cellen. Men vermoedt dat hij de ontzettend zware straf niet lang ondergaan zalveel sterkere man nen zijn er na enkele jaren onder bezweken an deren werden reeds na zeer korten tijd waanzinnig. De broeder van Bresci, luitenant der artillerie, die sedert 5 Augustus op non-activiteit was gesteld, is weder in het actieve leger opgenomen. Hij is gemachtigd zijnen naam te veranderen in dien van Godi, den familienaam zijner moeder. De berichten over de ramp te Galveston laten nog geheel in 't midden, hoe groot het verlies van menschenlevens en eigendommen is. Het moet echter ontzaglijk groot zijn. De verhalen, door de vluch telingen op naburige plaatsen gedaan, zijn hartver scheurend. Op de plek te Galveston lagen zeshonderd lijken. Zondagnacht zijn honderden lijken met booten naar zee gebracht en iD de golven begraven, zonder eenige plechtigheid men was hang voor een epide mie, en voor het begraven op de gewone wijze ont braken zoowel werkkrachten als terrein het kerkhof is geheel weggespoeld. Veel menschen zijn krank zinnig geworden van angst en ontbering. Duizenden zijn nu nog aan honger en dorst ten prooi, want er is haast geen water te krijgen en de huizen wor den geplunderd door de armen. Het getal slachtoffers van den wervelstorm wordt thans opgegeven tusschen de acht- en tienduizend. In Galveston is de orde hersteld, nadat negentig plunderende negers waren doodgeschoten. De lijken van de slachtoffers worden in menigte verbrand, eergisteren duizend tegelijk. Het blijkt nu dat het Meteorologisch Instituut Gal veston gewaarschuwd had voor den aankomenden storm, Vrijdag reeds. De kracht van den wind tijdens den orkaan was 134 M. per seconde volgens de instru menten, maar deze werden weggeblazen, het is dus niet mogelijk de maximum-snelheid na te gaan. Men berekent dat de handelswijk geheel, de andere wijken der stad voor twee derde vernield of ernstig beschadigd zijn, en men gelooft vrij algemeen dat Galveston niet weer opgebouwd zal worden op de tegenwoordige plaats, daar oen herhaling van de ramp altijd mogelijk blijft: de stad lag zoo ongunstig mo gelijk. De schade, aan den katoenoogst in het zuiden van Texas toegebracht, .blijkt overdreven te zijn volgens de meest vertrouwbare berichten is niet meer dan een tiende van dea oogst vernield, maar daarenboven zijn 18,000 balen, die te Galveston lagen, vermoedelijk verloren. Overal in Amerika zijn nu inschrijvingen voor de slachtoffers geopend. Maar de middelen van gemeen schap hebben zoo geleden, dat men niet denkt dat een der uitgezonden hulp-expedities nog te Galveston aangekomen kan zijn. Te Varna (Bulgarije) zijn zes dames, de leeraars vrouw Romantschuk en vijf vriendinnen, die hij haar te gast waren, door vergiftiging om het leven gekomen, kort na het eten van een roomgerecht. De knecht van mevrouw Romantschuk, die den zelfden dag zijn die.nst verliet, zoo bleek bij 'onder zoek, had vergif in dat gerecht gedaan, om zijn meesteres te dooden. De moordenaar, die in hech tenis werd genomen, heeft bekend, dat hij de mis daad pleegde uit vrees, dat ee.n diefstal, dien hij gepleegd had, spoedig uitkomen zou. Onder de minste inschrijvers voor de aan besteding, gehouden door het departement van* Koloniën te Amsterdam op 12 dezer hehooren dhr. J. J. Ochtman te Goes voor 51500 L groene erwten in 4 perceelen tot een gezamenlijk hedrag van f7176,35 en dhr. A. Jeronimus te Middelburg voor 141900 L. in 11 perceelen voor f 19825,40. Bij de aanbesteding voor de vereeniging.»Ons Belang" te Nieuwdorp is de levering van 68Ó00' K.G. superphosphaat voor f2,55, 2400 K.G. amo- niac-superphosphaat voor f 6,55 en 5300 K.G. Tho- mas-phosphaat voor f 2,32, alles per 100 K.G., gegund aan de Internationale Guano en superphos- phaatwerken te Zwijndrecht. Ten overstaan van den notaris Paardekooper Overman zijn Donderdag te Oud-Sabbinge, gemeente Wolfertsdijk, ten verzoeke van dhr. D. van Sab- ben publiek verkocht5 perceelen bouwland in' den Oosterlandschen polder, gemeente Wolfertsdijk, te zamen groot 1.36.70 H.A. Hoogste bieder voor de massa was dhr. F. de Back a f700 per gemet of f2438,58 den hoop, die heeft gekocht perc. 1 en 2 groot 0.52.10 H.A. voor dhr. J. Tolhoek Jacsz., perceel 3 en 4 groot 0.51.70 H.A. voor dhi. D. van Strien en perceel 5 groot 0.32.90 H.A. voor zich zelf. Gewone onkosten van verkoop. De koo- pers wonen allen te Oud-Sabbinge. Druk F. Kleeuwens Zoon Goeg. uit- n •>or- rer- *en rde •ik- te j em -n; Ier te ids an, jpe :en en jn. 'O- de ze 'e- en fi rn an at ?a 3- .38 3- :d d ie d n ;a kend als een schakel in den keten die ons eilanders met den vasten wal verbond, kan zich toch maar niet tot den rang van we reldburger verheffen. Hij is en blijft Zeeuw. Komende uit Zeeland, dat wel luctor et Emergo in zijn wapenschild voert, maar zich dan toch slechts voor de helft uit het water verheft. zoekt bij aankomst van een der stoomboo- ten met bannelingen uit Zuid-Afrika. Dan ontrolt zich daar voor onze oogen een stuk liedendaagsche geschiedenis een geschiedenis, in wezen van alle tijden, in vorm van onzen tijd. De volksverhuizingen der oudheid, de exodus der middeleeuwen, de vluchtelingen schen Europa en Zuid-Afrika onderhoudt. Een stoomschip als alleen het machtige Albion in de vaart kan brengen en houden. Een stoomschip welks spiegel met den naam Braemer- Castle geteekend welks voorsteven door de Tinion-Jack gekenmerkt u meer dan van ontzag en eerbied, een gevoel van verpletterende overmacht bied waar overmacht heerscht. Maar schuiven we het gordijn voor een tooneel van ongerechtigheid en ellende, als ieder van de vijf aangekomen schepen ver bergt. Daar is genoeg van gezegd. De geschiedenis der wereld is het we reldgericht en God is Rechter. Weldra bestaat de Zuid-Afrikaansche Re- Straks schijnt er zelfs geen ster meer. De geschiedenis kent zoovele van die donkere bladzijden en voor alle deze is het woerd ons door Habakuk in zijn derde Capittel vers 1719 nagelaten van blij vende waarde. Middelburg, 14 Sept. 1900. P. J. DE KRUIJTER.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 5