Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. ningschap van Christus over zijne kerk werd verworpen. Wij zijn in dozen geen volgelingen van een malcontenten Katholiek, maar van een wolbowusten Hervormer. Patrimonium in Zeeland. He Graafschappen klaagt dat volgens de offieiëele opgaaf in het Jaarboekje van ge noemd Verbond «slechts" 17 afdeelingen met te zamen 1174 leden in do provincie Gelderland gevonden worden. Dat «slechts" klinkt beschamend voor onze provincie. Men moet weten dat Patrimonium in gansch Zeeland slechts drie afdeelingen telt; te weten Goes inet 41, Middelburg met 90 en Vlissingen met 187, totaal 328 leden. Nu is 't waar dat Gelderland tot de grootste, Zeeland tot de kleinste provincieën behoort. Maar slechts drie afdeelingen, dat is al heel weinig. En het wordt tijd dat wij hierop de aan dacht vestigen. Waar blijven bijvoorbeeld Iersoke, We- meldinge, Brouwershaven, Zierikzee, Tho- len, Terneuzen, Axel, Colijnsplaat en Bruin isse Terneuzen bijvoorbeeld heeft drie Chris telijke Scholen; en Zaamslag 2;enlerseke 1 en Zierikzee 1; en geen werkliedenver- eeniging! Hoe rijmt zich dat te zaam. Heeft het Verbond daar nog geen bekend heid verkregen? Dan wordt het tijd dat wij op de werk zaamheden van dat Verbond meer de aan dacht gaan vestigen. Wij deelden reeds een en ander mede omtrent de jongste Jaarvergadering. Meer uitvoerig hopen wij er op terug te komen. Er is bij de posterijen in onze omgeving, voor don bodeloop Goes's-Gravenpolder een nieuwe titularis benoemd, op een sala ris van 275 heele guldens per jaar. Do gelukkige heet Huisson, vaD Wis- senkerko. Voor dat loon zal deze man dagolijks tweemaal per dag vice versa den weg Goos 's-Gravenpoldor wandelen met een zware kar, alleennatuurlijk met hulp, wanneer do kar een enkele maal, bij uitzondering, zeker gewicht te boven gaat. Do voorganger van den benoemde ver diende f 350 en ook hem was toon al f 50 gekort, want diens voorganger had f 400 verdiend. Hoe nu bij dezelfde diensten dit loon van f 400 op f 275 kon dalen, is ons niet duidolijk. Welke wijze reden de Landsregeering met deze nieuwe loonsvermindering heeft kunnen hebben, is ons evenmin duidelijk. Van een ministerie van sociale rechtvaar digheid verwacht men toch niet in de eerste plaats beknibbeling op de loonen der mindere ambtenaren. Het is waar, de benoemde heeft op 't hom toebeschikte salaris gesolliciteerd. Maar hij zal zich ook, evenals zoo menig ander, met een half ei boven oen ledige dop hebben willen tevreden stellen. Boven dien mag, dit voor do regeering geen reden zijn om 't salaris te verminderen. Verminderd salaris geeft ook verminderd pensioen. Het werk wordt niet betaald met dat geld; en het vertrouwen 't geldt hier een post van vertrouwen! nog veel minder. Aan den gemeenteraad van Middelburg is per adres door de afdeeling, Middelburg der sociaal-democratische partij andermaal gevraagd om te willen voorzien in de voe ding en kleeding van behoeftige school gaande kinderen. Adressant meent dat, nu de wettelijke beletselen door artikel 35 der leerplichtwet zijn opgeheven, de Raad geen grond meer heeft 't verzoek te weigeren. De leerplichtwet is nog niet ingevoerd, zoodat men zich op deze nog niet kan be roepen. De wettelijke beletselen bestaan derhalve nog. Wel heeft de minister gezegd dat de schoolwet recht geeft tot schoolvoeding en kleeding. Doch met een dergelijke wets- uitlegging geheel in strijd met de bedoeling van den vader der wet, behoeft de Raad van Middelburg niet tevreden te zijn. Maar bovendien, laat dit werk van barm hartigheid nu eens niet aan de gemeente opgedragen worden. Laat 't particulier initiatief het nu eens doen of blijven doen. Het heeft zich tot nog toe aardig van zijn taak gekweten. Laten de diaconieën getrouw zijn, in het bezoeken en 't bedeelen der armen. Bovendien van antirevolutionair stand punt bestaan tegen schoolvoeding enz. nog andere dan principiëele bezwaren. Onder anderen deze dat wel de school gaande, doch niet de niet-schoolgaande kinderen en de ouders geholpen worden. Barmhartigheid, zonder warmhartigheid, is armhartigheid. De Nederlander publiceert een brief van den theol-candidaat V. d. Bergli v. Eysinga te Hulst in de «Hervorming", waaruit blijkt dat deze heer door een gemeente in Drente begeerd om op beroep te preeken, namens haar gewaarschuwd werd dat hij niet voor geheelonthouding of socialisme mocht ijve ren; en eenzelfde ervaring opdeed in een Geldersche gemeente waar hij 2 Sept. had moeten optreden, doch men hem wegens zijn ijveren voor geheelonthouding afschreef. Hot is ontzettend treurig dat in de her vormde kerk zelfs predikanten moeten ge vreesd worden wegens hun voortschrijdend revolutionaire leer, maar het is niet minder beschamend dat er onder ambtsdragers in die kerk nog zooveel liefde voor den bor rel bestaat, dat een predikant die geheel onthouder is, er om moet worden geweerd. Bedoelde «ambtsdragers" zijn modernen, doch ook in de gereformeerde kringen schijnt do drankzucht, de drinkgewoonte althans niet minder bedenkelijk. Bewijs 't optreden van ds. Gispen, ds. Dekker en andere predikanten tegen deze kwaal. Het blijkt dan toch waar dat Kruger te Louren<;o Marques is aangekomen om zich naar Europa in te schepen. Onder de ambtenaren die hem verge zellen zijn Piet Grobler, de auditeur-gene raal Marais, en de schatmeester-generaal Malherbe. Staatssecretaris Reitz bleef te Pretoria; Kruger heeft zes maanden verlof bekomen en zal gedurende dien tijd door Schalk Burger worden vervangen. De Engelsche pers ontziet zich niet de rol van den ezel die den krankon leeuw een trap gaf te vervullenen spot met den kapitoin die het eerst van allen het zinkende schip verlaat. Een beleediging voor het karakter van den grooten man, waartegen wij met nadruk protesteeron. Vermoed wordt dat Kruger aan de ho ven in Europa nogeens zal trachten recht voor do republieken te verkrijgon, of althans bemiddeling in den ongelijken kamp. Ook wordt bevestigd dat Thoron ge sneuveld ismaar niet dat Botha zich wil overgeven. Hij heeft nog verscheidene kanonnen en oen macht van tusschon de 4- en 10000 man, die Bulier nog veel kwaad kan doen. Of Kruger slagen zal bij do mogend heden Dertig jaar geledon trok eveneens een 73-jarige grijsaard en bekwaam staatsman uit een vernederd en benard land, van hoofdstad tot hoofdstad om tusschenkomst te vorkrijgen. Het was Thiers na don slag bij Sedan Europa's modelijden voor Frankrijk inroepend. Hij werd heel vriendelijk ont vangen; door de Engelsche en Russische vorsten niet het minst. Doch het slot was: ga heen en word warm; Frankrijk werd nog meer vernederd, en de Elzas gean nexeerd. Toen heeft Engeland aan Duitschland toegestaan wat mogelijk wederkeerig uit dankbaarheid door dozen laatste aan Enge land zal vergund worden, een vrij volk te vernederen, misschien wel vernietigen. De tijdgeest neemt hot niet meer voor do zwak ken opdoch hij beschermt de sterken, en helpt hen om de zwakken te vernietigen. Darwin geeft den toon aan, ook in de po litiek. Och neen, Kruger weet 't maar al te goed en hij gelooft ook niet anders; God moet helpen. Bij Hem alleen is uitkomst. Van Hem is de verwachting Zijner kinderen. Dat zij slechts aanhoude in den gebede. Een dor hoofdoorzaken van de groote sterfte bij de Engelsche troepen is dat zij onvoldoende gevoed worden. Wan neer iemand ziek werd was hij meestal zoo zwak door ontberingen, dat hij een gemak kelijke prooi was voor de koorts. Dikwijls werd men op «meel-rantsoen", dat is 1/2 pond meel en 1 2 pond vleesch gesteld. Het meel werd zoo gegeven en Tommy mocht er mee doen wat hij wilde. Daar er dikwijls geen hout en water was, moest het vleesch rauw worden uitgereikt en moesten de sol daten 't zelf koken of anders rauw opeten. De kommandeerende officier kwam nooit kijken, of zijn manschappen gevoed werden en of ieder wel 't hem toekomende kreeg. De goederen, die uit Engeland door par ticulieren gezonden werden, komen nooit verder dan Kaapstad of hoogstens tot Bloem fontein. Het front bereiken zij nooit. Te Kaapstad is men zoo goed voorzien, dat de soldaten verschillende voorwerpen aan Kaf fers verkoopen. Aan 't front loopt men in lompen, zonder sokken aan de voeten. Een beteekenisvol feit is dat men te Kaapstad een paar sokken kan koopen van een soldaat of van een Kaffer voor drie stuivers. Aan het front is meer dan eens tien shillings en meer geboden. Te Kaapstad is men zelfs zoover gegaan om de adressen van pakketten te scheuren. Deze werden dan onherstelbaar verklaard en er kraaide geen haan naar. De transport autoriteiten spaarden zich er moeite door uit, terwijl de soldaat aan het front rond loopt zonder de noodzakelijkste levensbe hoeften. Te Donkerhoek bij Fretoria, waren hon derden soldaten vrij van dienst, omdat zij geen schoenen hadden. Thans is 't koud bij nacht, de kleeren zijn verscheurd en de soldaten hebben geen ondergoed. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er zooveel zieken zijn. Kan iemand vertrouwen stol len in eone regeering, die haar soldaten aldus behandelt? De Boeren mogen half beschaafd zijn, maar ze staan ver boven onze regecring. Bovenstaande is de verklaring van een gewoon soldaat. Het zal nog uitkomen op John Burns' gezegde, dat hij binnen een jaar 150.000 pro-Boers aan zijn zijde zou hebben en dat wel onder de Engelschen soldaten. Door 170 uitlanders is het vol gende protestaandeNedei landsche, Duitsche, Amerikaansche en Italiaanscho bladen ge zonden Ondergeteekenden, onderdanen van ver schillende natiën, door het Engelsche Gouvernement als ongewensclite personen uit de Transvaal verwijderd, doen bij dezen hun protest hooren tegen de behandeling, die zij op hun reis, zoowel te land als op zee, hebben ondervonden. Punt I. Velen zijn, zonder eeuige waar schuwing, met achterlating van al wat zij bozaten, waaronder eenigen, die niet eens afscheid konden nemen van vrouw en kin deren, opgelicht en als de grootste misdadi gers weggezonden. Punt II. De reis per spoor van Pretoria naai East-Londen had bijna zonder uitzon dering plaats in open waggons of veewagens en daarin was nog niet eens altijd voldoende ruimte. O. a. zaten in één waggon 18 vrouwen met, 42 kinderen. Alle reizigers waren blootgesteld aan de vinnige koude des nachts en sommigen hebben daarbij hevige regens gehad zonder eenige beschut ting daartegen te ontvangen. De spoorreis duurde gemiddeld 4 a 5 dagen en daar het Engelsche Gouvernement geen voedsel ver strekte, wilden eenige reizigers aan het station te Bloemfontein wat levensmiddelen koopen, maar zij werden door de militaire autoriteit teruggejaagd met de bedreiging, dat ieder, die den trein verliet, aanstonds zou worden neergeschoten. Deze bedreiging werd gedaan in het Engelsch, zoodat de meesten haar niet verstonden. Te East- London aangekomen, werd geen van ons de gelegenheid gegeven iets in te koopen voor de groote zeereis, welke wij tegemoet gingen. Punt III. Omtrent de behandeling aan boord van het transportschip Manhattan No 81 het volgende: Voor vrouwen en kin deren was in 't geheel geen slaapplaats, zoodat de kapitein in der haast voor een beperkt aantal gelegenheid moest maken, terwijl de overigen, benevens bijna alle mannen een plaats moesten zoeken in de paardenstallen. De gelegenheid tot reiniging was zeer gebrekkig. Zeep is er nooit verstrekt. On geveer 5 liter heet water moest dienen voor het wasschen der borden, lepels, vorkens en kroezen van omtrent 300 man. Ieder passagier had dit voor zich zelf te doen en moest voor het afdrogen zich bedienen van vaatdoeken, die smeriger waren dan een dweil. Een hok, dat moest dienen als privaat, was in zulk een walgelijken toestand dat men bang was er gebruik van te maken. De bereiding van den kost liet alles te wensehen over. Koffie, thee en soep werden verstrekt in emmers, welke men des morgens zag gebruiken om den vloer te wasschen. De andere kost werd opgediend in ijzeren bakken, die vroeger voor militairen als spuwbakken gediend hadden. Het voedsel was van dien aard, dat men de gansche reis hoofdzakelijk op brood moest leven. Zelfs gegronde klachten werden niet aan gehoord. Op Zondag 26 Augustus was het vleesch in zoo'n staat van ontbinding, dat men op 50 Meter afstand den stank niet verdragen kon. Eerst na hevig protest der passagiers werd het vleesch, dat reeds in de soepketels was, over boord geworpen. De opperhof meester had de onbeschaamdheid, een der aanwezigen toe te voegen«If I put it on the table, you shall eat it", d. w. z.Als ik het op tafel zet, moeten jullie het eten. De geneeskundige behandeling was be droevend. Zij was toevertrouwd aan den heer Adams, voorheen geneesheer te Rand- fontein, wiens antipathie tegen de uitlanders zoo was, dat hij die niet eens verzwijgen kon bij de uitoefening zijner praktijk. Aan eene vrouw, die haar zieke kind bij hem bracht, voegde hij toe: «Nu ja, het komt er niet op aan, of er van die Hollanders eenige kinderen sterven, van de Engelschen zijn er ook genoeg gestorven". Gedurende veertien dagen zijn we bewaakt geworden door een honderd soldaten van het geringste allooi, dat Engeland kon op leveren. Hnnne onzindelijkheid ging zoo ver, dat zij vol ongedierte zaten. Vaak zag men hen, in hetzelfde appartement, waar wij aten, aan de tafels, moedernaakt bezig zich daar van te ontdoen, door ze van hun kleeren af te schudden op den vloer." De Burgemeester van Goes maakt de hoofden of bestuurders van een bedrijf of onderneming waarin mannelijke personen boven 25 jaren arbeid verrichten, attent op de verplichting om te zorgen dat op den stemdag 18 September a. s. aan ieder dier personen, die kiesgerechtigd is, gedurende ten minste 2 achtereenvolgende uren tusschen 's morgens 8 en 's namiddags 5 uren gelegen heid worde gegeven om te gaan stemmen. Zij zijn verder verplicht gedurende twee werkdagen vóór en op den stemdag in hunne fabriek of werkplaats op te hangen een door hen onderteekende lijst, vermeldende de uren van elk der genoemde personen aangewezen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wapenvelde ds. J. H. Ge selschap te Vaassen; te Sneek ds. J. Herderschee te Osch; te Uitwijk J. M. Coops cand. te Hekendorp; te Gaast- meer F. de Haan cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Hellouw door ds. J. G. Andreae ie Kattendijke; voor Herba- jum door ds. O. Tiddens te Surhuisterveen voor Foudgura door F. de Haan cand- te Leeuwarden. Gerof. Kerk. Beroepen to Marrum ds. A. Andró te Oostorend; te Wons ds. H. do Lange te Gaastmeer. Aangenomen naar 's Gravendeel door W. T. v. Dam cand. te Bolnesnaar Oudega door W. A. Willemsc cand. te Dordrecht. Bedankt voor Jutrijp-Hommorts door W. A. Willemse cand.; voor Nieuw Beerta, Beetgum en 's Grevelduin-Vrijhoeve Capelle door W. T. v. Dam cand.voor Schet- tens door ds. A. J. Tenkink te Vorden. De Unie-Collecte bedroeg te Driewe gen bij Terneuzen f 103,50; Heikonszand geref. kerk f34,31; Klcetinge f43,05'/2; Koudekerko en 'tZand (huizen en geref. kerk) f62,24; en wel f 43,51'/2 in de geref. kerk en f 18,72'/3 op 't Zand langs de huizen. De Standaard deolt het volgende mede «De reorganisatie van het Geroformeeerd Gymnasium te Zotten, waartoe op de ver gadering te Utrecht van 27 Juli besloten werd, heeft thans haar beslag gekregen. Het is voor vijf jaren aan den rector dr. Kramer overgedragen, die tevens het inter naat op zich noemt. Het curatorium be houdt tegenover het gymnasium dezolfde rechten en plichten als vroegor, zoodat al- leon op financieel gebied eene veranderde houding is tot stand gekomen. Tot nieuwo leeraren werden bonoemd dr. G. Keizer te Tiol, do heoren Hogervorst en Roorda cand. in de wis- en natuurkundige vakken en do heor Teunisse, cand. in do letteren aan do Vrije Universiteit. Deze be noemingen werden door curatoren goedge keurd, die er tevens in slagen mochten eene leening tot afbetaling der schulden binnen een week tijds geheel volteekend te zien. Met vereende samenwerking van curatoren en leeraren bestaat er gegronde hoop dat het voortbestaan van het gymnasium verze kerd is." Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegen: diefstal: H. B., 21 j., metselaar, Blerik, thans te Middelburg in hechtenis, tot 5 w. gev. straf, met mindering der preven tieve hechtenis, en G. W., 17 j., boeren knecht, Hoofdplaat, tot 14 d. gev. straf; mishandeling: A. L., 20 j., landbouwer, Zaamslag, tot 6 m., P. J. V., 27 j., werk man, Clinge, tot 21 d. en Ch. L. S., 47 j., arbeider, Westdorpc, tot 8 d. gev. straf, en J. C. v. \V., 56 jbootwerker, Terneuzen, tot f10 b. s. 10 d. h., en A. S., 30 j, werkman, Ritthera, tot f3 b. s. 3 d h.; mishandeling van een ambtenaar: L. T., 28 jarbeider, Heinkenszand, tot 14 d. gev. straf; beleediging van een ambtenaar: J. B. V., 29 jveldarbeider, Koewacht, tot f 5 b. s, 5 d. h., en eenvoudige beleediging: A. R., 25 j., werk man, Middelburg, tot t 3 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken: J. D., 59 j., slager, Goes, beklaagd van mishandeling, en L. Tlieune, 38 j., hvr. van L. de Witte, zonder beroep, Middelburg, beklaagd van eenvoudige be leediging. Tor openbare terechtzitting van boven genoemde rechtbank van den 21en Septem ber a. s. zullen navolgende zaken behandeld worden tegen: I. J. d. K., oud 41 jaar, bootwerker, geboren te Brouwershaven, wonende te Terneuzen, ter zake dat hij den 13en Augustus 1900, des voormiddags omstreeks 10 uur, te Terneuzen. bij gelegenheid van een volksoploop, welke zich op het terrein der spoorwegmaatschappij Gent-Terneuzen gevormd had, doordien zich aldaar een groot aantal arbeiders, welke het werk ge staakt hadden, welke een dreigende hou ding aannamen tegenover eenige op dat terrein aanwezige Belgische arbeiders, op zettelijk na het derde door het bevoegd ge zag, den ter handhaving der orde apge- treden kapitein der koninklijke maré chaussee F. X. L. Schoenmaeckers behoor lijk aan de verzamelde menigte gegeven bevel, zich niet heelt verwijderd, immers daarna zich nog bij die menigte heeft be vonden. II. P. A. A., oud 46 jaar, werkman, geboren te Overslag, wonende te Terneuzen, ter zake dat hij zich aan een dergelijk feit als boven omschreven, heeft schuldig ge maakt. In deze zaak is vanwege het openbaar ministerie één getuige gedagvaard. III. E. F. C., oud 21 jaar, arbeider, ge boren en wonende te Schoondijke, ter zake dat hij in den avond van 19 Augustus 1900, omstreeks 8 'U uur, te Biervliet, nabij den Wilhelminadijk, aan hot einde van het Duivelstraatje, na te voren dien avond daartoe het plan gevormd te hebben, moed willig P. Sijnaek met een mes een steek in de rechterzijde en een steek of snede in de linkerhand heeft toegebracht. In deze zaak zijn vanwege het open baar ministerie 6 getuigen gedagvaard. Heinkenszand. Door den burgemeester dhr. B. Vermande, is tegen 1 October ont slag gevraagd. Groede. De postbode A. Verboom al hier is met ingang van 1 Oct. benoemd tot brieven- en telegram-besteller te St. Maar tensdijk. Men schrijft ons: Het is voor de Herv. Gem. te Goes een week van be- teekenis, nu zij haren ouderling P. C. van Melle ziet heengaan, om zich metterwoon te Middelburg te vestigen. Ruim 20 jaren heeft hij do Gemeente gediend en do vele bezoeken aan de legers van kranken en stervenden gebracht, de goede woorden daar gesprokon, geven getuigenis van den ernst en de liefde waarmoe hij zijn roeping heeft vervuld. Het was Zondag de laatste maal dat hij in do Kerk was, do Predikanten herdachten dit in woord en gebod. Van het Ministerie van Predikanten en den Kerkeraad is den vertrekkenden ouder ling een photografio ter gedachtenis aan geboden en do Gemeente schonk hom een fraaien fauteuil. Mogen hem met de zijnen nog vele ge zegende jaren geschonken worden. In Goes wordt hij niet licht vergeten. Vlissingen. De Dreamer Castle kwam gisterochtend in de haven en meerde aan den zuidelijken ponton, met ruim 5000 passagiers, bestaande uit 133 ambtenaren der N.Z.A.S.M., benevens vrouwen en kin deren. Voorts Nederlanders en porsonen tot andere landen behoorende. Het vervoer in Afrika was even slecht geweest als vroeger. In open kolenwagens, trolleys, ossenwagens enz. had dat plaats. De zee reis was voorspoedig geweest. De kapitein van de boot werd nogal geprezen, doch de voeding en do ligging lieten te wensehen. Evenals vroeger werd don ambtenaren van do NZ.A.S.M. door de directie in de douanenloods, hot welkom in het vaderland toegeroepen, door den directeur don heer Van den Wall Bake. Onder de passagiers waren de heeren A. Gudde uit Vlissingen met gezin, en S. 1'. Lindhout uit Tholen. Te Schoondijke werd Zondagavond (ter gelegenheid van hot door do Middel- burgsche Crt. zoo hoog geprezen festival boven geloofsverdeeldheid) iemand in hech tenis genomen wegens verzet tegen de politie, en naar een der arrestantenlokalon in het nieuwe Raadhuis overgebracht. Toen de politie hem eenige uren later in vrijheid wilde stellen, bleek dat hij in- tusschen ontsnapt was. De man vertelde later zelf aan de politie, dat hij, met be hulp van een kwartje, de schroeven van het slot had losgedraaid en dit er afgenomen waarna hij de deur had geopend en ver volgens door een raampje was gekropen. Hij was de eerste die liet nieuwe lokaal had ingewijd. Het gemeentebestuur zal nu wel zorgen, dat de sluiting iets steviger wordt. Een schare poldergangers te Span- num trok Woensdagavond naar een boer en eischte en verkreeg van dezen geld. Toen dit zoo snel gelukte trokken zij op een anderen boer los, doch vonden de boer derij gesloten. Zij riepen«boer je veulen zit in de sloot", waarop de boer naar bui ten kwam. Hij werd aangepakt en in een sloot geworpen. De boerin werd hierop om geld aangesproken en zij gaf het. Toen trok de troep weer af. Om een veldwach ter geven de woeste snaken toch niet. Toch heeft do politie er al oen paar van te pakken. Fantaisie «Een vrouw is duizend mannen te erg. O! eeuwige Marie van Reigersberg." Deze regelen zong een dichter uit de oude tijden, doelende op de slimheid van de echt- genooto van Hugo do Groot, die op slimme wijze haar gemaal gelogonheid gaf, te ont- vluchton uit zijne gevangenis. Wij hebben in onze stad Amsterdam eone dame, die in slimheid voor wijlen mevrouw Mario niet behoeft onder te doen. Men zal zich herinnoren, dat eenigen tijd geleden de politie in de weer was, dat strooibiljetten werden rondgebracht en aan geplakt, advertentiën in alle bladen voor kwamen, en dat alles om een hondje terug te vinden, omdateen ziek kindje, als dat hondje niet terug kwam, zoo maar zou sterven. Bij de politie kwamen honderden brieven en boodschappen van menschon, die het hondjo hier en menschen die het hondje daar hadden gezien; vele exemplaron van het hondengeslacht werden vertoond, die niet het rechte exemplaar bleken, kortom er was heel wat leven in de brouwerij. Thans is echter aan de politie gebleken dat al die beweging wel was voor een vermist hondje, maar dat het zieke kindje was een dametje, de meesteres van hot hondje, die reeds lang meerderjarig is. Een krijgslist dus, om haar lievelingetje terug te krijgen. Telegraaf. De Nedeiiandsche Onderwijzers Pro paganda Club (voor drankbestrijding) heeft gemeend in deze dagen van drankwet-agitatie niet stil te mogen zitten. Overtuigd, dat het algemeen belang dringend eischt, dat er maatregelen genomen worden ter be scherming van kinderen en jeugdige per sonen tegen de drankverleiding, heeft zij een adres aan de regeeiing gericht met liet verzoek in het Drankwet-Ontwerp te wil len opnemen: le. het onder controle stellen van den bierverkoop 2e. de bepaling, dat de houders van lo- caliteiten mot vergunning tot verkoop van alcoholhoudende dranken gehouden zijn: a. niet toe te laten, dat personen bene den 18 jaar, zonder geleide van anderen, in hun lokalen aanwezig zijn; b. niet toe te laten, dat porsonen beneden 18 jaar, onder zulk een geleide in hun lokalen aanwezig alcoholhoudende dranken gebruikenen k."' 3e. bepaling, dat geen personen beneden 18 jaar als werkkracht in bedoelde lokalen mogen gebruikt worden. In het laatste nummer van «het Club-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2