NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 145. 1900. Dinsdag 11 September 14e Jaargang HISTORISGH L. Uuvekot Cz. CHRISTELIJK- LaMMrm over Bentin. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wijzigingen in de Kieswet. v. fl a Engeland en Transvaal. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. (Slot.) Artikel 7 van het ontwerp behandelt het gemeentelijk kiesrecht. De wet vordert dat ter uitoefening van dit kiesrecht, men voldoet aan alle eischen voor het kiesrecht voor do tweede kamer en bovendien nog een zeker bedrag in de gemeentebelasting stort. Het ontwerp stelt nu voor om voor hen die niet in een rijksbelasting zijn aange slagen, en daarom om kiezer te zijn in een gemeentebelasting moeten mee betalen, niet meer den eisch te stellen dat zij daarbij tevens woning-, inkomen-, examen- of spaarbankkiezer zijn. Men wordt derhalve nu kiezer voor den gemeenteraad, ook al betaalt men enkel in de directe .gemeentebelastingen mee. En wie nu in een Rijksbelasting mee betaalt en niet in een gemeentebelasting, die is toch ook kiezer voor den gemeente raad. De eisch bljjft echter dat hij zijn aan slag op den 1 Maart ten volle moet heb ben voldaandoch ook hier is 't niet meer noodig dat de aanslag loopt over het volle laatstverloopen dienstjaar. Overige wijzigingen zijn van minder waarde. Zoo wordt in 't ontwerp gezorgd dat een gemeentebestuur een failliet verklaar den kiezer van de lijst schrapt, ook al is hetzelve daarvan door de rechtbank geen kennis gegeven, 't is genoeg als 't ge meentebestuur het al weet. Dan wordt een bepaling ingelascht die dient bijv. om uit te maken wanneer het ingezetenschap begint. Aan hetgeen er zooal op een kiezerslijst moet staan, voegt de minister nu nog iets toe, wat echter feitelijk al toegepast wordt. Elke kiezer namelijk moet een nummer hebben, dat vergemakkelijkt de eontróle der stembureaux. Ook 't adres moet zoo veel mogelijk achter 's kiezers naam. Vergeetachtige kiezers zullen voortaan, indien zij op 1 Febr. hun belasting niet betaald hebben, van den ontvanger een kennisgeving thuis krijgen met 't opschrift kiesrecht. In die kennisgeving staat dan dat bij niet-betaling vóór of op 1 Maart plaatsing op de kiezerslijst achterwege blijft, ook voor hen die daarop anders toch recht zouden hebben. Er komt ook een kleine wijziging in artikel 12 der huidige wet. Candidaat kiezers, die mede eigenaar zijn van onroerende goederen eener on verdeelde nalatenschap, hebben minstens fl in de grondbelasting te betalen en moeten zich met de noodige bewijsstukken aanmelden. Onder die stukken behoort het aanslagbiljet of oen door den ontvan ger gewaarmerkt duplicaat er van. Dit duplicaat zal voortaan kosteloos worden verstrekt. Schippers die een schip in huur hebben en daarvan aangifte doen om kiezer te kunnen worden, behoeven niet meer naam en woonplaats van den verhuurder van het schip op te geven. Dit moet voortaan de verhuurder zelf doen. Dit geldt ook voor de huur- of woning kiezers, die zich onder de bestaande wet vóór 15 Februari moeten aangeven. Dat behoeft niet meer. De verhuurders moeten voortaan hunne huurders opgeven, die namelijk welke van den 1 Augustus van het vorig jaar tot en met den 30 Januari onafgebroken éénzelfde huis of deel daar van hebben bewoond; tevens daarbij op gevende den huurprijs. Wie de wet onder verhuurders verstaat, wordt verder om schreven. De aangifte is onnoodig zoo de huurder reeds op de lijst staat, en nog altijd hetzelfde perceel of deel daarvan bewoont. Er is niet veel nadenken toe noodig om te vragen, waaraan wordt het recht ont leend om een dergelijke verplichting aan huisjes- of kamerverhuurders op te leggen? Gezwegen nog van de bezwaarlijke uit voering. Misschien was daaraan tegemoet te komen, door inlassching der woorden: zijn verplicht, «hetzij zelf of door hem of haar die hen vervangt'' voor 15 Feb. enz. aangifte te doen. Maar dan nog: wie betaalt de moeite. Gezwegen nu nog over de consekwentie van het argument der Regeering: «Bezit iemand de geëischte kenteekenen dan heeft hij recht op toegang tot de stembus". Ook de loon- of inkomenkiezers behoe ven, wordt het ontwerp wet, zich niet meer aan te geven; uitgezonderd evenwel zij die eenmaal van dienstbetrekking zijn ver wisseld en inwonende zoons in het beroep of bedrijf der ouders werkzaam. Maar voor al de anderen moeten de pa troons het doen. Dat zijn dan zij bij wie, en bestunrders van ondernemingen en open bare of bijzondere instellingen waarbij, loon trekkende mannen op den 31 Jan. sedert den 1 Jan. van het vorige jaar in dienst betrekking zijn en over dat jaar een in komen hebben genoten minstens als in de wet staat uitgedrukt. Voor dezen gelden onze opmerkingen hierboven gemaakt, evenzeer. Meer nog dan bij de aangifte door ver huurders bestaat bij de aangifte bijvoor beeld door groots fabrikanten groot be zwaar. Een goede bepaling is dat zoo de patroons niet zelf aangifte willen doen, zij het ook kunnen laten doen. Het geheele bedrag van het inkomen behoeft niet meer te woeden opgegeven. Als men nu maar zegt dat men 't bij de wet gevorderde minimum inkomen geniet, is het voldoende. De werkgevers zullen, anders dan de verhuurders, natuurlijk ieder jaar hun op gaven hebben in te leveren vóór den 15 Febr.; de last keert voor hen telkens weer. Ons dunkt, hier is een vruchtbaar en dankbaar arbeidsveld voor de secretarissen der kiesvereenigin gen. Nu nog eenige kleine verbeteringen. Wanneer onder de tegenwoordige wet een k ezer, bijvoorbeeld een examenkiezer het kiesrecht gewint door zjjn belasting, dan is hij geen oxamenkiezer meer, maar belastingkiezer. Doch verliest hij bij on geluk zijn kiesrecht als belastingkiezer dan kan hij dadelijk weer op de lijst komen als examenkiezer; en dit kon vroeger niet. Onjuiste aangiften door verhuurders of werkgevers worden met straf bedreigd. Verduidelijkt wordt voorts dat de aan bieding der candidatenlijst niet bij den burgemeester aan huis, maar ter secretarie moet geschieden, in ieder geval op een plaats aldaar door hem aangewezen. Voorts wordt voorgeschreven dat ten minste drie dagen voor don verkiezingsdag hiervan in elke gemeente van het kiesdis trict officieel kennis gegeven moet worden. Natuurlijk is dit te kort. Drie weken ware beter. In ieder geval, de gemeentebesturen zor1 gen toch wel voor tijdige bekendmaking. Verduidelijkt wordt voorts het artikel dat een kiezer die bijv. wel meestemt voor de Kamer en Staten, doch niet voor den Gemeenteraad, niet de candidatenlijst voor den Raad mag mee onderteekenen. De namen der gestelde candidaten moe ten voortaan worden aangeplakt, iets wat trouwens toch in vele gemeenten geschiedde. Indien een kiezer zijn stemkaart kwijt is, behoeft hij niet meer om een andere kaart op het secretarie, maar kan 't stem bureau hem die, na vooraf bekomen alge- meene machtiging van den burgemeester, verleenen. Voortaan moeten alle werkgevers, die kiesbevoegden in hun dienst hebben, aan deze menschen twee achtereenvolgende uren vrij geven voor het gaan naar de stem bus. De bekendmaking omtrent de uren van verlof, moet in het arbeidslokaal, en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan een arbeids lokaal worden opgehangen. De Hoofdplaats van het kiesdistrict zal voortaan niet meer alleen de kosten dra gen, aan het officiöelo verkiezingswerk, als het drukken der stembiljetten enz. ver bonden; doch alle gemeenten moeten in die kosten mee betalen. De stembus blijft open van 85 uur; maar dan ook 8 uur precies moet de eerste kiezer zijn kaart in de bus komen steken. Nu, daarvoor werd door de meeste stembureaux ook reeds gezorgd. De kaart bij 't in de bus stoppen, moet toegevouwen zijn naar de zijde waarop de namen der candidaten staan, zoodat nie mand zien kan op wie de kiezer gestemd heeft. Ook hiervoor zorgden reeds lang de meeste stembureaux uit zich zeiven wel. Voor reclames omtrent de lijsten van hoogstaangeslagenen wordt vrijdom van kosten toegestaan. Een paar nieuwe bepalingen ziju deze: Indien bij eerste stemming of niet her stemming geen stemmen zijn uitgebracht of alle stembiljetten van onwaarde zijn ver klaard, geschiedt binnen veertien dagen een nieuwe stemming of herstemming. Binnen veertien dagen vindt een nieuwe verkiezing plaats wanneer iemand de be noeming in één district had aangenomen en een ander in stemming of herstemming komt. Op nog een eenigszins groote verande ring vestigen wij de aandacht. Zij geldt de quaestie der ongeldige stemkaarten. Art. 39 der wet, zooals het thans iuidt, zegt, dat van onwaarde zijn andere stem biljetten dan die, welke volgens deze^wet en de tot hare uitvoering gegeven voor schriften mogen worden gebruikt. Van onwaarde zijn voorts de stembil jetten waarop geen der candidaten is gekozen: waarop de namen van andere personen dan de candidaten of waarop andere bijvoegingen geplaatst zijn; waarop meer candidaten zijn gekozen dan plaatsen te vervullen zijn; waarop de aanwijzing van eenen candidaat is geschied op een andere wijze dan is voor geschreven bij art. 77; (het zwart maken van het witte puntje in het stemvak) en de stembiljetten, die eene aanduiding van den kiezer bevatten; of die niet voorzien zijn van den voorge schreven stempel. Bij deze bepalingen was natuurlijk de groote vraagwat heeft men te verstaan onder «andere bijvoegingen", wat onder «aanduiding van den kiezer"? Om nu te voorkomen dat een vlekje of iets dergelijks een stemkaart waardeloos maakt en een stem van onwaarde, beeft de minister de volgende nauwkeurige be paling voorgesteld. „Onder bijvoegingen worden niet begre pen punten, strepen, vlakken, door over schrijding van het stem vlak of op andere wijze aangebracht, nagolindrukken, vouwen scheuron, gaten en vlekken, een en ander voor zoover er geen vermoeden bestaat dat ze zijn aangebracht tot aanduiding van den kiezer." Dit is een heele verbetering, al blijft ook hier nog veel aan het goedvinden der stembureaux overgelaten. 10 Sept. 1900. Goes. De redactie steunt van ganscher hart en met alle kracht de gansch zeer uitnemende candidatuur van den heer voor den gemeenteraad. Het lijdt geen twijfel of, bij trouwe op komst van al onze geestverwanten, zal, ouder den zegen Gods, deze candidatuur slagen. De heer Duvekot is een man, die door zijn werkkracht en de gave des woords hem verleend, om zijn trouw aan de anti revolutionaire beginselen en zijn medeleven met 'de belangen van den werkmansstand, een goede plaats in den Raad zou innemen. Hij heeft de candidatuur aanvaard. En nu hij zijn naam gaf, rust op óns de ver plichting te zorgen dat hij er ook komt. Wekke daartoe een ieder zijn medokie- zers op. De stembus is open Dinsdag 18 September van 8 tot 5 uur. Wie zijn oproepingskaart kwijt is, kan op '<t socretarie gratis een andere bekomen. Zooals de lezers van deze brieven weten, zal ik heden over do bemesting van de fabrieksaardappels spreken. Het kan als algemeen bekend verondersteld worden, dat de aardappels in de fabrieken verwerkt wor den, hetzij tot bereiding van spiritus, hetzij tot het maken van aardappelsiroop, aard appelmeel (sago) of eindelijk tot het maken van zetmeel voor katoenfabrieken, papierfa brieken enz. In al deze gevallen is het om het zetmeel van den aardappel te doen. Het is duidelijk, ik heb het reeds vroeger gezegd, dat in de eerste plaats de aard van den poter, dus de variëteit over het min of meer groote zetmeelgehalte zal beslissen. Met andere woorden: voor de fabriek ver bouwt men andere aardappelen dan voor het vee of voor de markt. Doch ook de bemesting van het aardappelland oefent invloed uit op het zetmeelgehalte en het is dus heel niet onverschillig, hoe het land voor den pootaardappel in gereedheid gebracht wordt. De landbouwers, die aardappels voor de fabriok verbouwen, hebben te letten op twee voorname zakenveel kilogrammen met veel zetmeel. Niet altijd gaan deze twee om standigheden samen. Vaak krijgt men groote aardappels met veel water en betrekkelijk weinig zetmeel, terwijl daarentegen kleinere aardappelen vaak betrekkelijk zeer voel zet meel bevatten. Over het geheel genomen zijn de zandaardappelen het rijkst aan zet meel, rijker dan die, welke, onder overigens gelijke omstandigheden, op klei- en veen gronden, ja ook op zavelgronden gewonnen worden. Vooral voor fabrieksaardappels kan ik een bemesting met Chloor-Kalium in het voorjaar niet aanraden, daar het zetmeelgehalte door het gebruik van deze overigens in zoo vele gevallen zoo uitstekende meststof, zou dalen. Alleen zou ik misschien voor veenachtige gronden een uitzondering kunnen maken. Toch heeft het aardappelland in de eerste plaats Kali noodig, daar dit behoorlijk en op den goeden tijd gegeven, het zetmeel gehalte doet stijgen. Daarom geve men in het najaar Kaïniet of Carnalliet. Men kan bij genoegzame aanwezigheid van Phosphorus en Stikstof tot 800 kilogrammen per Hectare geven en door dit gebruik nog altijd voordeel hebben. Een overgroote hoeveelheid Chilisalpeter kan ik evenmin aanbevelen als Chloor-Kalium in 't voorjaar. Door bijvoorbeeld, 400 kilogrammen en meer per Hectare te geven, worden de planten te geil, groeien zij te veel op het blad, wordt de hoedanigheid van de knol minder en daalt het zetmeelgehalte. Doch 200 Kg. Chilisalpeter kan met gerustheid gebruikt worden. Deze Chillisalpeter kan men even voor of anders kort na het poten uitzaaien. Nog beter is het de helft voor en de andere helft na hot poten te gebruiken. Natuurlijk kan men bij den verbouw van deze aard appels ook verschen stalmest gebruiken, wat ik bij den eetaardappel geheel afgeraden heb. Het gebruik van dien stalmest ontslaat ons echter op vele zandgronden in 't geheel met van de verplichting om ook Chilisalpeter te gebruiken. Bij het gebruik van Chilisalpeter, moet, met het oog op de minimumwet en het feit, dat juist de zandgronden, waarop deze aardappels meest verbouwd worden, arm aan phosphorus zijn, dat van phosphorus niet vergeten worden. Men geve b.v. in den herfst of winter 400 tot 600 Kg. Thomas- slakkenmeel per hectare. Tot slot van dezen brief wil ik, om het groote nut van een volledige bemesting, dat is een bemesting met stikstof, kali en phosphorus aan te toonen, u den uitslag medodeelen van een vergelij kende proef, die onlangs genomen is, door een landbouwer in het Noorden van ons land. Zuivere winst der bemest. f 37 Kosten der bemesting f 80 Zetmeel' gehalte 17.7 17.6 0.1 Geldelijke opbrengst per H.A. f 0.80 per H.L. f 236 f 403 f 117 Aardappelopbrengst in H.L. j per HA. 357.5 503.77 146.27 7.15 10.075 2.925 3.5 5.125 1.625 3.65 4.95 1.30 Parallel veldjes van 1 Are 1ste stel 2de stel Meer opbrengst C5 W to n 0 O W ri 13 S f" "2 bü O -4-3 T—I co s -S3 co r—I J w 00 -4J CO M is g 06 w •16 *♦"3 X J i 03 Engelsche staatslieden beweren dat de oorlog uit is. Do Portugeesche regeering doet alsof hij op zijn laatste beenen loopt. Dat de oorlog uit is, moet den Engelschen kiezers worden voorgehouden, dewijl de verkiezingen voor 't parlement weldra moe ten plaats hebben en voor deze ministers alles er aan gëlegen is, aan het roer te blijven. De Portugeesche regeering gaat niet zoover van te zeggen dat hij uit is. Dat ziet zij wel beter. Maar bijna uit is hij zeker, zegt zij, en zij gaat voort haar grens bij Komatipoort te bewaken en te verster ken, teneinde er bij te zijn om de Boeren te ontwapenen, wanneer zij de grens over trekken. Maar de oorlog uit, dat zal Roberts wel anders ondervinden. Wel heeft hij hot onneembare Lijden burg bezet, nadat Botha het verlaten en al zijn kannonnen in veiligheid gebracht had. Doch bij Krugerspost houdt Botha stand. En to Ladybrand zijn de vier com mandanten baas, nadat Hunter met de be zetting er stilletjes van door gegaan was. En om Johannesburg blijft Theron spoken, al zeggen zij dat hij in een gevecht bij Krugersdorp tusschen Pretoria en Johan nesburg verslagen en gesneuveld is. Deze luitenant van De Wet is er juist de man naar om papieren van zichzelf in den zak van een gesneuvelden Boer te stop pen, en dan Roberts zich te laten verblij den met een dooden Theron. Overigens gelooven wij dat, al moesten alle commandanten onschadelijk gemaakt wovden, God als in de dagen der Richteren, telkens weer nieuwe verwekken zal. Ook is Ben Yiljoen er ook nog, de wak kere bewaker der gevangenen van Nooit- gedacht, welke hij met een hartelijke toe spraak heeft vrij gelaten. En kolonel Plumer wordt bij Njjlstroom door Grobler bezig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1