Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. zich iu hot systoem der vrije concurrentie afschuduwdo, zoo do democratie op econo misch terrein hot socialsmo met zich voert". Ingerekend. I)o IOq eeuw wordt besloten mot een groote misdaad. Engeland hoeft de Zuid- Afrikaansche republiek bij zijn machtig ge bied ingelijfd. Na Vrijstaat is ook Trans vaal uitgowischt uit de rij der vrije volken. Dit is oen vreesolijke misdaad, voor welke Koningin Victoria en hare gewctcnlooze raadslieden aansprakelijk zullen blijven. Chamberlain, do schroevenfabrikant uit Birmingham, hoeft oen nieuwe lauwer ge voegd bij do vole door hom in den laatsten tijd behaald. Doch, naar wij vreezen, hij zal er wil van hebben. Toen Shepstono don 12 April 1877 de annexatie van Transvaal proclatneerdo, kon hij immers ook niet vermoeden dat reeds drie jaren daarna de republiek uit hare assche herrijzen zou. Misschien zal zij thans nog wel minder dan drie jaren noodig hebben om zich aan hot gehate juk te onttrekken. In ieder geval nog hooft de laatste zich niet overgegeven. Kruger is nog vrij. En Do Wet, en Botha, en De la Roy, en Stoyn. De oorlog is nog niet uit, al schijnt der Boeren kracht gebroken. De Heere leeft en regeert. Nog is 'tniet te laat. Kerken, verstaat uwe roeping, gelijk in de dagen toon hot den Boeren voorspoedig gi"g Spelbrekers. De Czaar is een man van verrassingen. Eerst had hjj plan de tentoonstelling van Parijs te bezoeken. Thans, tot grooto or- gornis dor Fransclion, stuurt hij, wel niet zijn katje, maar dan toch zijn minister Witte. En dat, waar zoo op «vadertje" 's komst gerekend was. Maar, do Czaar is een man van verras singen. Of. had hij niet met den keizer do afspraak gemaakt dat Duitscho troepen door zijn land zoudon sporon om do#Ohi- neezen te gaan afstraffon? Liop hot ge rucht al niot van buitverdoeling, waarbij zelfs Frankrijk zou mogen tegenwoordig zijn Haalde do Rus niet in de eersto dagen van den opstand dor Boksers, mot don Japanner voor allo andoren do kastanjes uit het vuur? En zie, wat is hot nu? Onverwacht komt de tijding dat do Czaar zijn troepen terugtrekt en aan do Chinoe- sche rogoering golegonheid tot onderhan delen geeft. Ook de Japansche en Amori- kaanscho rogooringon zeidon de medoworking op, zoodat van oen vordeeling van China niets komt, do eensgozindheid der roof- staten^verslagon ligt en 't gevaar voor een Europeoschen oorlog geweken is. De Czaar heeft togolijk zijn gezant uit Peking weggehaald en aan Li Hung Chang doen weten dat hij hem weer zal terug zenden wanneer do rogeoring te Poking zal teruggekeerd zijn. Een fijne vorm om uit te drukkon dat hij de Chineesche rogeoring gaarne weer ongerept op haar plaats zal zien en hare bescherming op zich neemt. Juist het togongostelde van hotgeon bij voorbeeld do Keizer van plan was. Deze had meer op mot hot «Spaar ook vrouw noch kind". Doch dit en allo dergelijke plannon liggen nu in duigen. De Heere regeert. Hij leert het don volken ook in de staatkunde der vorsten telkenmale zoo duidelijk zien. Schijnbaar rogeoron do gokroonde hoof den en hunne diplomatendoch boven dio alle troont Hij, in Wiens hand het hart des Konings is, hetwelk Hij neigt tot al hetgeen Hij wil Dat is do les uit het zonderling optreden des Czaars te trekken. Welk een verschil! In 1897 waren alle Roomschen en An tirevolutionairen het eens dat wij moesten hebbon oen kabinet uit de Christelijke par tijen. De Christelijk Historische Kiezersbond, wij zouden liever zeggen do Ethisch ireni- schen, hebben toen de liberalen van alle gading geholpen en 't optredon van het tegenwoordige kabinet Pierson mogelijk ge maakt. Dit kabinet heeft blijkbaar de harten der Roomschen, typo-Centrum, gestolon; en dat van do Christelijk Ilistorischen typo-Ned. Dagblad, verloren. Zoodat 't niet onmogelijk schijnt dat in 1901 dezen laatsten met ons tegen het hui dige gematigd radicale kabinet, en de Room schen van Het Centrum voor hetzelve partij kiezen en stemmen zullen. Letten wij bijvoorbeeld op hetgeen hot Ned. Dagblad, in verband met het adres van de Evangelische Maatschappij aan de Tweede Kamer hetwelk aandringt op verwijdering van den pauselijkon nun tius, schrijft: Geven en nemen is, waar het begin- selquaosties geldt, niet geoorloofd, maar wel op ondergeschikte punten. Samen werking, bij de stembustusschen Room schen en Christelijk-Historischen is nu eenmaal niot goed mogelijk. Roomsche candidaten kunnen de Christelijk-Histo rischen niot overnomen. Hoogstens zou den zij, naar omstandigheden, bij her stemming, aan een Roomsche de voor keur kunnen geven boven een radicaal of oen socialist, maar een samengaan van de verschillende Christelijke partijon in do Kamer, als regooringspartij, is wol denkbaar. En oudor die omstandigheden is het niet wenscholijk do Roomschen noodeloos te verbitteren. Van don aanvang af hooft do Bond gozegd: tegenover do Roomschen beoogen wij geen aanval, maar verweer. Tot eiken prijs moet hot worden belet, dat do ul- tramontaanscho politiek in Nederland ovorheorschond wordo, maar is dat go- vaar gekeerd, dan moet de Bond iu de allereerste plaats gaan letton op do niet mindor groote gevaren, die er dreigen van do zijde der radicalen en socialisten. Wij achten het dns verstandig, niet te voel do aandacht to vestigen op Room sche toestanden, die wol nadeolig en ge vaarlijk zijn, maar mot bepaald dreigend, on don Roomschen te laten, wat hun, zonder groot bezwaar, gelaten kan wor den. Op hot punt van onderwijs en so ciale wetgeving hebbon Roomschen en Christolijk-IIistorischon gomeonschappe- lijko bolangon te vordedigen en daarom wenschon wij do klovo tusschon beido partijon niet noodoloos te vorbroedon. Wij vorblijdon ons grootolijks over deze nuchhtero woorden, misschien wol geïnspri- veerd door hot moest sympathtieke Kamer lid van de richting van bovongenoemden bond. Toch zal een stap verder dienen gegaan te moeten worden. Om saam regeeringspartij te mogen we zen, zal het Kiezerscorps op daartoo voor af noodzakelijke samenwerking van allo Christelijke partijen en groepen, dus ook van do Roomschen belmoren te worden voorbereid. Want al is het huidig kabinet gematigd het leeft toch uit een beginsel. En dat beginsel is lijnrecht tegengesteld aan dat der Christelijk historischen, antirevolutio nairen, vrij antirevolutionairen en antire volutionaire Roomschen. Als wij dat maar begrijpen. Roberts heeft Transvaal geannexeerd. In Napoleons tijd was mon oprechter, wanneer men eon natie uitwischte uit de rij der volken. Toon sprak men van in gelijfd. Maar hot komt toch op 't zolfdo neer. De annexatie zal door do Boeren wel kalmpjes worden opgonomen, al is ook weer een nieuw bevol van Roberts verschenen, waarbij wordt gelast 30 hoeven te vor- branden als straf voor de vernieling van don spoorweg, terwijl op 50 andere hoe ven oon boete is gelogd van kroon per morgen, dat is 'U van do waarde. Engeland moot nu eonmaal do maat vol gomoten worden, opdat het te zekerder hot wraakgericht Gods tegemoet ga Dat de Boeron langzaam teruggaan on sterke stollingen prijsgeven, doet vreezen dat do oorlog op oon einde loopt. Toch zal de vrede, zoo die bij gobrok aan man schap on munitio tot stand komt, niet van langen duur zijn. Bovendion do moed dor wanhoop kan nog wonderen doen. Nog zijn de opera tion in het noorden en westen van Trans vaal zeer levendig; al breekt ook daar overmacht kracht. Plumer had opnieuw een gevecht met do Boeren bij Rooikop; hij maakte 100 geweren, 40,000 patronen en een hoeveelheid proviand buit. Op 31 Augustus trachtten de Boeren, evonwcl zonder succes, de waterwerken van Johannesburg te vornielen. Hart ver raste hen en dreef hen op do vlucht. In dezelfde buurt is een afdoeling van De Wet met groot verlies verslagen. Bij hot oprukken van Zeorust naar Kru- gersdorp boden de Boeren grooton tegen stand. Jammer echter hebbon de Boeren ook hun machtige stellingen te Waterval-Onder prijs gegeven. Reeds bracht Roberts een bezoek aan Watorval-Boven, en nam do bergachtige streek in oogenschouw. Polo Carew vergezelt Buller naar Lijden burg; oon maatregel die noodig soheen wijl Roberts seint: Daar Buller bij zijn oprukken naar Lijdonburg den vijand vlak voor zich aantrof in een sterke stelling die hij niet omtrekken kon, heb ik hem heden oen colonne langs den weg van Belfast naar Dullstroomte hulp gezonden. Bedrijvig zijn do Boeren anders nog wel. Zoo hebbon zij Zondag op den Pieterburg- spoorweg een trein die troepen vervoerde laten ontsporen. Niet ver van de renbaan van Pretoria werden 29 Boeren gezieneen heel Engelsch regiment word op hen af gestuurd om ze te verdrijven. Nog een ander regiment trok uit Johan nesburg om Theron en zijn verkenners op te vangen Heel eigenaardig zegt echter de Engelsche berichtgever dat na een kort gevecht de Boeren in den mist waren ver dwenen, en de Engelschen vier dooden en verscheidene gewonden haddon. Groot is derhalve hun overwinning, waarop zoo gestoft was, niet geweest. Trouwens Theron workt op 't oogenblik reeds weer mee om Ladybrand te bele geren. Dit ligt in den Vrijstaat waar op dit oogenblik de Boeren weer met eonig succes schijnen to opereeren. Engelsche berichten meldden altthans het volgende Ladybrand is omsingeld door commando's onder bevel van Faurie, Grobbelaar, Lemmer en Hasobroek en 200 verkenners van Theron. Het garnizoen heeft de voorraden verbrand om te beletten dat die den vijand in handen vallen als do stad genomen wordt. De toestand van hot garnizoen moet kritiek zijn. Generaal Hunter snelt in allerijl te hulp. In iodor geval moeten dergelijke kleine togenspooden den Engolsehen wel zeor te onpas komen. Het kan goed zijn te herinneren aan een schrijven van Paul Kruger aan het Engel parlementslid Hargrove. Deze laatste had steeds tegen den oorlog geprotesteerd. Vernemende van de over winningen der Boeron begaf hij zich naar Zuid-Afrika ter persoonlijke overtuiging, en streed van toen af de gohecle Kaap kolonie door, in openbare vergaderingen, tegon den oorlog. Te meer daar hij uit een gesprok met, en een brief van Kruger was te weten gekomen dat de Boeren allen strijden voor hunne onafhankelijkheid en terstond geneigd waren vrede te maken op den grondslag der Conventie van '84. Kruger zette dit in een schrijven aan Har- grove (waaruit de Engelschen thans, doch te vergeefs, trachten munt te slaan) breed voerig uiteen. Hij schreef onder andei'en: »Ik geloof dal de meorderheid in aantal van geen waarde zal zijn in het oog van God, want ik vertrouw nederig dat God weet dat onze zaak rechtvaardig is en dat Hij oin die reden ons zal steunen tot aan het einde toe". In dat geloof, bij 't begin van den oor log uitgesproken, staat cte grijze staatsman nog, blijkens zijn jongste schrijven van do generaals te velde. Aan Hargrove schreef hij in 't begin van den oorlog, en dit zijn do woorden, waarop wij thans, na de annexatie-pro clamatie, do aandacht vestigen: „Hot zou onrecht zijn, zoo wij onder worpen of in hot ongelijk gesteld worden. Indion hot Britscho volk en de verant woordelijke aanvoordors er van bosluiton dat wij ondorworpon moeten worden, dan blijft er niots voor ons over dan tot hot uiterste te vechten, mot God over ons, om het eordoel tnsschen ons te vollen. Maar als zij, na de feiton te hebben nagegaan, tot hot besluit mochten komen dat wij goen onderwerping vordionen, dan hoop en vertrouw ik, in den naam van dion God wiens genade oneindig en wiens rechtvaar digheid onverbiddelijk is, dat zij den ze- deiijken moed zullon hobbon om terstond een einde to maken aan dozen oorlog. Deze brief gepubliceerd om er venijn uit te zuigen, mocht nog maar eens een tegengestelde uitwerking hebben, en de volksconscientie treilen. Bij God zijn alle dingen mogelijk. Hij neigt en neige! de harten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goudswaard J. M. Coops cand. te Hekendorp; te Makkum ds. A. Troelstra te Willemsoordte Deurno W. llage cand.; te 's-Graveland ds. J. Vermeer te Zwolle. Bedankt voor Serooskerke S. door ds. J. D. de Hoog te Simonshavenvoor Eexta door ds. J. A. Broekers te Vriescheloo; voor Warga door ds. S. Winkel te Dronrijp. Geref. Kerken. Beroepen te Vrijhoeve Capelle W. F. v. Dam cand. te Bolnes. Bedankt voor Nunspoet door ds. A. Middelkoop te Nijkerk; voor Hijum door ds. C. II. F. Krohne te Zoutkamp; voor- Ede door ds. G. de Braai.te Oostcrbeck. Chr. Gcr. Kerk. Bedankt voor Hardingen door M. den Boer cand. te Zierikzee. R. C. Kerk. Mgr. Bottemanne, bisschop van Haar lem, hoeft benoemd tot kapelaante Hein- kenszand den heer L. J. J. Smeelc (15 Aug. priester gewijd)te Goes den heer J. F. van der Meer. Gymnasium te Middelburg. Bij de 3 Sopt. gehouden herexamens en het tweede toelatingsexamen werden twee examinandi afgewezen. Tot de vierde klasse werd toe- gelalen C J. de Kruijter; tot de tweede J. G. W. Dokkers en tot de eerste klasse M. H. J. van Linschoten. Goes. Geslaagd v. d. Ie kl, B. A. School C. v. Maris; M. Vermeule; C. de Graaff; c. v. d. Linde; H. J. v. StrienA. Bruins; R. d. Kok A. M. v. d. ReitJ. C. Lammers W. KoningG HuisseJh, MelseW. Hij man E Markusse; W. J. v. Riet; J. C. Krijger; L. I. Adriaanse; A. v. d. Bliek;C. J. Nieuwen- huijze; P. A. v. Veen; L. H. Gespuióre; W. P. de Fouw; A. Elzinga; W. M. Ferdi- nandusse; Visser en J. Zandee. Afgewezen 7., niet opgekomen 1. Uit Bergen op Zoom schrijft men ons Dinsdagavond omtrent het Kampement De reis is zonder meldingswaardige bij zonderheden afgeloopen. Aan het station werd het Bataljon opgewacht door den Regimentscommandant. Onder de wellui dende tonen der Stafmuzick werd de marsch aangevangen naar het kamp, waar ieder aldra bozig was zijne tijdelijke woning zoo geriefelijk mogelijk in te richten. Omstreeks 12 uur kwam het Bataljon uit Vlissingen aan. Te 4 uur n. m. weid het kamp ge ïnspecteerd door den Regimentcoramandant, na afloop waarvan velen een kijkje in de stad gingen nemen. De gezondheidstoe stand is goed. Heden morgen rukte hot Bataljon uit voor oene oefening op de Woens- drechtscho heide, waar do koffie gebruikt zal worden. Terug in 't kamp vermoedelijk 5 uur. Zatordag kan hot stoomschip «Man hattan", mot ongeveer 750 passagiers uit Zuid-Afrika, te Vlissingen zijn; de „Brca- mar Castlo" wordt daar Dinsdag a. s. ver wacht. Middelburg. Gaarne maakten wij Dins dag gebruik van do uitnoodiging tot bij woning van de feestelijke inwijding der nieuw gebouwde Chr. school voor meisjes alhier. Reeds lang bleek hot oude schoolgebouw in de Molstraat onvoldoende aan de oischen die thans uit hygiënisch en paodagogisch oogpunt aan de school gesteld worden, maar niot zoo gemakkelijk was het, een andere lokaliteit daarvoor te vindon. Eindelijk mocht het Bestuur er in slagen twee bouwvallige porccelon in de Lange Singelstraat door aankoop in bezit te krijgen. Door afbraak werd voldoende ruimte ver kregen om een nieuw schoolgebouw te stichten. Reeds hot front trekt de aan dacht. Hoewel eenuovdig van uiterlijk strekt hot de deftige straat tot sieraad. Een flinke deur geeft toegang tot do ruimo vestibule. Aan weerszijden bevinden zich gelijkvloers twee schoollokalen, die ieder 30 leerlingen bevatten kunnen. Voor licht en lucht is behoorlijk gezorgd, terwijl alles uitmunt door netheid en doelmatighoid zon der overdrijving. Nog bevindt zich gelijkvloers een eenvoudige spreekkamer. Een gemakkelijke trap voert naar de bovenverdieping die drie schoollokalen be vat. Voorts is er achter het gebouw een ruime speelplaats, waaraan op dit oogen blik alleen wat schaduw ontbreekt; ook hierin zal door aanplanting van geboomte worden voorzien. Naar aanleiding van Ps. 27 3 werd doords. Roscam Abbing aan de talrijke aan wezige ouders, bestuursleden, onderwijze ressen en belangstellenden het wolkom toegeroepen in deze nieuwo school, waarin de naam van Jezus zal wordon verheerlijkt en waar hot onderwijs eer den naam van hooger dan lager mag dragen. Aan dien naam toch dankt do vrouw hare opheffing uit den treurigen toestand waar in hot heidendom haar gebracht heeft. Spreker brengt de stichting der oude school en hare overleden oprichtsters in dank bare herinnering; en uit den wensch, dat in deze nieuwe school het oude onderwijs zal worden voortgezet. Ook van haar geldt het kernachtige woord van da Costa: In haar wezen vrucht der tijden, in den vorm van dozen tijd. Na het zingen van oen inwijdingslied door de kinderen, voor deze gelegenheid ver vaardigd door den heer J. J. Beitel, be kwam de heer W. J. J. Koole hot woord, die als lid van het Hoofdbestuur van Chr. Volksonderswijs zijn beste wenschen uitte voor deze school, die gebouwd is op de zelfde plek, waar de mannen van liet re veil hunne Chr. werkzaamheden bespraken en waar hij zelf gedurende langen tijd een Zondagsschool hield. Ook ds. De Ligt sprak, èn als voor zitter van den Korkeraad, èn als voorzitter van de afdeeling «Middelburg" van Chr. Volksonderwijs, zijne blijdschap uit over deze nieuw gebouwde school, terwijl hij hoopt dat deze voor alle voorstanders van Chr. onderwijs uit alle kerken tot rijken zegen moge zijn. Ook mej. M. Lant.shoer do presidente wijdt eonige gevoelvolle woorden aan de overledene dames bcstuur- deressen en do overleden hoofdonderwij zeres uit de boste wenschen voor het hoofd en hare mede onderwijzeressen. Ten slotte sprak ook mej. Ilemmekam als hoofd der inrichting haren dank uit voor deze nieuwo school, die ongetwijfeld een goede stem ming moot opwekken bij onderwijzeressen en leerlingen. Na het zingen van gezang 96 en dankzegging van ds. De Ligt was de plechtigheid geëindigd. Moge het nu blijken, dat de school waarlijk in een behoefte voorziet. Het tegenwoordig aantal leerlingen bedraagt omstreeks 60 terwijl er nu plaats is voor 150. Ophet gebied van het Chr. onder wijs maakt Middelburg een goed figuur; nog niet lang geleden onderging ook de school in de Gravenstraat een groote uit breiding, zoodat er nu ruimschoots gelegen heid bestaat Chr. onderwijs te ontvangen; toch kon en moest het precentago van do leerlingen der vier Chr. scholen veel hooger zijn. Bij kon. besluit is toestemming ver leend aan A. J. Cammaert, burgemeester- secretaris van Philippine, -om tot 1 Aug. 1901 te Hoek te blijven wonen. Bij koninklijk besluit is aan don eervol ontslagen ontvangen der loodsgelden te V1 i s- singen J, S. Pisuisse, een pensioen verleend van f1600 'sjaars, ingaande 1 Juli 1900, en aan D. Spruit, tijdelijk secretaris on ontvan ger der gomeente K ape lie, toestemming verleend om te Iorseke te blijven wonen. Naar wij vernemen is door don heer A. J. Wijnno do benoeming tot lid van de ge zondheidscommissie te Middelburg aange nomen. M. C. Te Amsterdam is bericht ontvangen dat ook ds. Goddofroy te Pretoria in hech tenis genomen is, wijl hij bij de godsdienst oefening voor do Boeren gebeden had. Het hoofdcomité van hetNederl. Roo- de Kruis zal met dr. Lingbeek ook nog den arts A. H. C. Van Engelen, praktizeerend geneesheer te Gruauw en Langendam naar Zuid-Afrika uitzonden. Ifij Jon riddorordo-regen op don laat- ston verjaardag dor Koningin hoeft zich oon eigenaardig geval voorgedaan. Do eere-mo- daille der orde van Oranje-Nassau in zilver is n.l. toegekend aan Ant. Dingen, hoofda gent van politie te 's Hortogenbosch. Do man is ruim oon half jaar goleden ge storven 1 - Dat do tonneboerpruimon bespottelijk goedkoop zijn, behoeven wij zeker niot to vertollon. Wat nu eigonlijk dat goodkoop zijn botoekent, bleek een tuindor in het Wostland, dio zich do moeite gaf zich oons op de hoogte te stollen van het aantal prui men in oon kinnetje en daarvoor tot do slotsom kwam, dat hij er ongeveer 100 moest plukken voor 1 cent! Moord te Tilburg. Do getuigenverhooren worden wel wat bozwaronder voor den koster. Zoo heeft de oud-brievenbesteller Jongbloeds aan do justitie bekend gemaald, dat hij op den Woensdagmorgon om elf uur, toen het dochtertje vermist is, in de kerk, waar het gruwelstuk schijnt afgespeeld te zijn, terwijl hij do deur opende, een klagend geschrei hoorde en hij daarna den koster van hot koor zag komen. Nog worden twee verklaringen meege deeld van de heeren S. te Borgen op Zoom en v. D. te Tilburg, dat zij op den bewusten Woensdag ochtend, vanaf even na 11 tot kwart voor 12 uur zich in de kerk bevonden om deze te bozichtigen, de hoofddeur was gesloten en zij waren door een zijdeur het gebouw binnen gegaan, daar hebben zij niemand aangetroffen ook niot den koster on niot den schilder die er wel hadden bo- hooren te zijn. Vermoedelijk bevonden zich beiden toen op de torentrap of in de ge welven. Moord te Berkel. Te avoncl of morgen schijnt de dader van dezen moord op den rentenier Ripping en zijn huishoudster Gorritje Vrieling nog gevonden te zullen wordon; al zouden de goddeloozen er malkaar voor verraden. Eerst worden als verdachten gearresteerd twee RotterdammersUytenboogaard en Kraayenbrink, doch beiden wegens gebrek aan bewijs buiten vervolging gesteld. Toen werd in verhoor genomen nog oon Rotter dammer: Schmitz, die verleden jaar tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het lossen van een revolverschot op twee politieagenten, toen hij op heeter- daad betrapt werd op inbraak in een on bewoond pand. Schmitz, die thans in de strafgevangenis te Leeuwarden zijn vonnis ondergaat heeft nu uitlatingen in betrekking tot de daders van den dubbelen moord ge daan. Gisteren is daarop te Rotterdam gearre steerd een man, Van dor Linden genaamd, die daarop gevankelijk naar 's Gravenhage is overgebracht, alwaar de instructie door den rochtorcomissai'is, jhr. mr. W. H. Do Savornin Lohman, heropend is. V. der Linden staat ongunstig bekend, was destijds ook in verhoor in verband met den dubbelen moord en oefende geen ambacht uit, kortom leidt een renteniersleven, terwijl hij steeds in gezelschap was van personen als Kraayenbrink, Schmits en dergelijken. nij hield eerst verblijf in het bierhuis van Schmitz en toen deze gearresteerd werd, verhuisde Van der Linde naar het bierhuis van Kraayenbrink. Door de moordenaars werd te Berkel een som van f 20.000 buit gemaakt. Voor de ontdekking van de schul digen aan deze euveldaad is een belooning van f 1000 uitgeloofd. Moord te Valthermond. Te Valthermond heeft Zondagavond oen kastelein een zijner bezoekers met een revolver doodgeschoten. Moord te Odoorn. Te Odoorn heeft in een twist een der vechters zijn tegenparij doodgeschoten. Dit is de derde moord deze week. Eerst een in Limburg, een in Groningen, nu een in Drente. In de bekende zaak van den moord op den jeudigen Van Wezel, zoekt de justitie thans naar een tweeden persoon, die mededader of medeplichtig zoude zijn. Hot verhoor van den verdachte, die nog steeds in hechtenis is, zou daartoe aanlei ding hebben gegeven. Jam-industrie. Dezer dagen is betoogd dat de opheffing van den suikeraccijns geenbezwaar behoefde te zijn voor de vestiging en ontwikkeling eener nationale jam-industrie. Die heffing van accijns zou geen beletsel zijn voor de bereiding van vruchtenmoes, wanneer in plaats van met suiker de fruit werd ge conserveerd met glucose. Deze raadgeving, hoe goed ook bedoeld, kan fabrikanten cn tuiniers toch niet baten. Wetenschappelijk staat 't wellicht vast, dat glucose in staat is do suiker te ver vangen in menig opzicht, doch voor de jamberoiding leert de practijk geheel anders. Voor goede jam is glucose als conserveer middel onbruikbaar. Door 't verhitten verliest de fruit haar geur, haar aroma en ook een deel van haar kleur en smaak. Nu doet zich voor 't eigen aardig verschijnsel dat bij toevoeging van goede kristalliseerende suiker kleur, smaak, geur en aroma terugkeeren. Indien echter in plaats van met suiker de jam wordt be reid met glucose, dan blijft, ondanks 't hooge zoetgehalte, meer dan een eigenschap weg. Jam, bereid geheel met glucose, is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2