NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 142. 1900. Dinsdag 4 September 14e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH LffllMmi orer Bmstlu. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN hm i»1» Engeland en Transvaal. blken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. II. Het is mijn plan om langzamerhand de verschillende voorname landbouwgewassen, zooals tarwe, rogge, bieten, aardappelen enz. in verband met hunne bemesting te bespre ken. Alvorens echter daartoe over te gaan, is het noodzakelijk eenige algemeene begin selen te behandelen. Wij zeiden vroeger, dat de planten dus ook onze landbouwge wassen, om tot rijpheid te komen, de meeste stoffen waaruit ze bestaan uit den bodem moeten halen. Uit datgene wat ze uit den bodem halen, wordt het piantenlichaam op gebouwd. De verschillende deelen der plant behoeven dus tot hunne vorming verschil lende stoffen, dio alle aanwezig moeten zijn. Al ontbreekt er in den bodem slechts ééne stof en al zijn alle anderen in genoegzame hoeveelheid aanwezig, dan nog kan geen piantenlichaam gevormd worden en dus geen oogst verkregen worden. Veronder stel, dat wij een bodem hebben, waarin goen greintje Kali te vinden is, doch die volop stikstof en phosporus bevat, doordat hij een genoegzame hoeveelheid Chilisalpeter en Tlio- masslalckenmeel gekregen heeft, en dat die zelfde bodem aan alle andere voorwaarden voldoet, dan zou die grond nog geen enkelen voldoenden oogst kunnen opleveren. En nomen we nu eens aan dat een zekere oogst 4000 K.G. Kaïniet, 8000 K.G. Chili salpeter en 6000 K.G. Thomasslakkenmeel noodig heeft en er in den bodem slechts 1000 K.G. Kaïniet in anderen vorm in den grond is, maar dat de noodige 8000 K.G. Chilisal peter en 6000 K.G. Thomasslakkenmeel zijn aangewend. Wat zal nu het gevolg zijn van den toestand des bodems, die met een derge lijke bemesting gepaard gaat? Er zullen 1000 K.G. Kaïniet. 2000 K.G. Chilisalpeter en 1500 K.G. Thomasslakkenmeel verbruikt worden; namelijk van alles het vierde deel, doordat ook van de Kaïniet slechts 1000 K.G. aanwezig was. De oogst schikt zich dus naar die stof, waarvan de minste hoeveelheid in den bodem aanwezig is. En de andere stoffen die misschien in overgroote kwantiteit in den grond voorkomen, worden niet gebruikt, en gaan voor en na verloren. Deze zoogenaamde minimunwet in de bemestingsleer moet de boer goed in het oog houdeu. Hij moet zorgen, dat ten allen tijde alle bestanddeelen, die voor de vorming van den oogst noodig zijn, in den bodem gevonden worden, dat dus na eiken oogst overwogen worde, welke der drie voornaamste stoffen stikstof, kali of phosphorus weer moeten aangevuld wor den? Hij moet bedenken, dat vaak door het gemis van één dier stoffen, door b.v. te geringe phosphorbemestmg, ook tevens an dere stoffen, in dit geval stikstof en kali, aldus Chilisalpeter en Kaïniet (of een an dere kalizout) verloren gaat. Natuurlijk is zulks niet altijd in bijzonderheden te be palen, maar wanneer geregeld rekening ge houden wordt met de verschillende voor vruchten en wat deze 't meest uit den grond halen dan is toch wel ongeveer na te gaan, wat er in den bodem ontbreekt. 8 Sept. 1900. In de Standaard komt een aandoenlijk verhaal voor uit Bloemfontein over de gruwelen door Engelsche officieren en sol daten aldaar op gehuwde vrouwen, zelfs op kinderen van tien jaar gepleegd. De schrij ver van den smartkreet, tevens bede om ïu p, voegt er bij dat velen stilletjes wor- weg gedimd; en dat in een uit ppmfi e8m grootou<ierpaar van 80 jaar landhoeve verwijderd werd, opdat moedigheid der ^MrerTdie^Llhk^ de Teegela! .eigerde, d.?e floX tende beesten te schieten. Wien schiet hier des' Heilands woord niet te binnen: Zal God dan geen recïi doen Zijnen uitverkorenen die dac on nacht tot Hem roepen? Ik zeg u dat TTii hun haastelijk recht doen zal. J Minister Pierson heeft nog geen wil van zijn voorstel tot niet-beschermende be scherming. Alle bladen zijner richting vallen hem af. Wie 't met hem eens zijn, dat zijn de luiden, op wie hij 'tin 1897 het felst voor zien had, tegen wie hij meer dan eens scherp redevoerde, en tot wier wering van het ministriëele kussen hij door zijn wel sprekend woord zooveel wist bij te dragen. Steun vindt hij thans bij de principiüele protection isten. Die zullen zijn scheepke in veilige liaven sturen, kolen vuurs hem op het hoofd hoopen. Yoor den minister niet eervol, voor hen een zedelijke overwinning. Wij hopen dat de volksvertegenwoordi ging zich echter zal verzetten tegen elke verhooging of invoering van invoerrechten die den minderen man het meest treffen moet. Do buitensporige verhooging der steen- kolenprijzen is voor den arme al belasting genoog. Weeldeartikelen te belasten zou er des noods mee door kunnen, bijvoorbeeld goud en zilverwerk, piano's, parfumerieën, rij tuigen, speelkaarten, wild en gevogelte, maar olie en petroleum te verhoogen bij den schandelijk hoogon prijs der kolen, zou een ongekend liooge belasting leggen zijn op het vuur en licht van den arme. Reeds is uitgerekend dat de verhooging van het invoerrecht op olie van 55 op 65 cent per 100 kilo aan de schatkist een voor deel van 2 ton bezorgt, dat is een negende van de geheele som welke de minister met die verhooging wenscht te winnen. Ken negende alleen op de menschen d'r licht Maar waarom dan niet een ander artikel wat hooger belast, of bijvoorbeeld den jene veraccijns niet nog eens herzien? Zelfs de bovengenoemde weeldeartikelen alleen zouden best de gevraagde 18 ton kunnen leveren, zonder dat iemand er di recte schade bij had. Wij hopen dat het ontwerp in dien zin veranderd wordt, opdat er „sociale recht vaardigheid" in zij. Een Engelsch blad «The Ethical World" heeft den moed gehad het Engel sche volk te bepalen bij de schreeuwende tegenstelling tusschen Roberts' daden in den Transvaalschen oorlog en de bepalingen der Haagsche vredesconferentie. Roberts heeft, geheel in overeenstemming met de besluiten van den beruchten Ame- rikaanschen generaal Weyler op Cuba, ge proclameerd dat alle burgers die den eed van trouw aan Engeland weigeren te zwe ren als krijgsgevangenen zullen beschouwd worden, en alle gebouwen waarin «vijan delijke" verkenners gehuisvest zijn met den grond gelijk gemaakt zullen worden. Dr. Massingham, de moedige ontslagen hoofdredacteur van de «Daily Chronicle" breekt over deze onbeschaafde, middeleeuw- sche bedreiging, die al uitgevoerd wordt ook, op scherpe wijze den staf. Hij herinnert aan afd. IV der Haagsche conventie, Art. 44 en vervolgens, waar staat: Iedere dwang op de bevolking van een veroverd land geoefend, om deel te nemen in militaire operaties tegen haar eigen landwordt verboden. Iedere dwang op de bevolking van bezet gebied geoefend, om den eed aan den vijand af te leggenis verloden. De eer en rechten van het gezin, het leven en eigendom der personen en de godsdienstige overtuiging onvrijheid moe ten géerbiedigd worden. Bijzonder eigendom lean niet verbeurd worden. Geen algemeene straffen, geldelijk of an derszins, kunnen der bevolking worden op gelegd wegens daden van personen, voor welke zij niet in haar geheel verantwoor delijk kan worden gesteld. «Indien Reuter's uittrekkels juist zijn, staan wij dus voor de wereld als schenners der menschlievende bepalingen eener inter nationale oorlogscode", schrijft de heer Massingham. Maar wat vermag ook perkament^ t«gen staal '-.Veel zegt Bet Handelsblad wanaeer de inkt, waarmede het beschreven wordt, slechts scherp genoeg is. Engeland's onrechtvaardigheden worden door de geschiedschrijvers getrouwelijk ge boekt en vormen een onuitwischbaar brand merk. Reeds nu heeft Engeland meer aan achting in de wereld verloren dan het door een eindelijk geslaagde verovering zou kun nen herwinnen. De Oostenrijksche «Neue freie Presse," schrijft: «Wat Khaki-Eugeland verloren heeft aan sympathie in de geheele wereld, kan het door geen verovering zoo licht herwinnen. De Boeren-deputatie is te Petersburg ont vangen met weergalooze geestdrift en Czaar Nicolaas heeft, wellicht onder den invloed der stemming van het volk, den diploma- tieken vertegenwoordiger der Transvaal, dr. Leyds, ten gelioore ontvangen. De geestdrift der Russen gold de heldhaftige strijders. Maar 't was niet alleen geestdrift voor de Boeren, doch tegelijkertijd vijandig heid jegens Engeland. «Zeker, de Russen hebben geen reden, zich op te werpen als verdedigers van ge schonden volkenrechten. «Hun houding tegenover Finland bewijst ook geen eerbied voor een vreemd volks eigen. In 't algemeen heeft nog geen volk de beproeving van zijn rechtvaardigheids zin doorstaan. Alleen het onrecht, dat een ander begaat, wordt juist beoordeeld. «Engeland kan het ganscli niet onver schillig zijn, of het over den gelieelen aardbol enkel een slecht verholen afkeer vindt. De Russische Regoering en het Russische hof wat nagenoeg hetzelfde is hebben al het mogelijke gedaan, om de tot berstens gespannen verontwaardiging in Russische kringen in bedwang te houden. Maar zelfs de officieele Russische politiek zal tegenover een in militair opzicht zeer gebonden Groot-Britannië een andere hou ding aannemen, dan tegenover een Engeland dat zijn strijdmacht kan gebruiken waar het wil." Maar ook een Nederlander heeft zijn stem doen hooren. Professor P. J. Blok, de bekende histo ricus, herinnerend aan het woord van een groot Nederlander: «Als ik geen Neder lander was zou ik een Engelschman willen zijn", vraagt verontwaardigd in de «Morning Leader": «Hoe is 't mogelijk dat een Engelsch veldmaarschalk, een Engelschman zulk een misdadig stuk kon afkondigen, en dat Engeland niet als één man opstaat om zulk een verraad aan de vrijheid, de rede en de humaniteit te beletten?" En wij voegen er bij, aan den Christen- naam dien Roberts en het Engelsche volk zeggen te belijden! Het is ons onmogelijk verslag te geven van de feesten op den 31 Augustus in alle plaatsen onzer provincie gehouden. Volstaan wij met de algemeene mede- deeling dat de feestelijkheden door goed weder begunstigd werden, en dat op vele plaatsen des avonds godsdienstoefening en bidstond was voor de Koningin; dat de feesten, ook te Goes, uitnemend slaagden. Zaterdag ontving de voorzitter der ver- eeniging «Uit het Volk voor het Volk", te Middelburg, als antwoord op een Vrijdag verzondeu telegram aan H. M. een telegram van den navolgenden inhoud»L. K. v. d. Harst J.J.zn. Middelburg, Hare Majesteit draagt mij op u te bedanken voor geluk- wensch. Adjudant van dienst Schimmel- penninck". Omtrent do nederlaag van Theron bij Johannesburg verneemt men dat hij de Kliprivier ovor trok on stelling nam op een kam van kopjes aan deze zijde bij Arendsnest. Warrell verdreef hem echter met zijn artillerie, en nam vele gevange nen. Vele dooden en gewonden der Boe ren dekten het slagveld. Nu versta men wel dat dit is de Engelsche lezing. Een nader bericht zegt echter dat de verkenners van Theron bij station Klip rivier den spoorweg opbraken en een trein van 28 wagens vernielden. Kolonel Plumer, die uitgezonden was om een commando onder Pretorius, gelegerd ten oosten van Pienaarsrivier, te verjagen nam 26 gevangenen, 90 Martinigeweren, 1000 stuks vee en 31 wagens. Bulier is do Krokodilrivier over en be reikte nagenoeg Lijdenburg. Do Boeren trekken zich saam in het Krokodilgebergto waar alle commando's heengaan, behalve die van Carolina en Ermelo. Nog meldt men dat de presidenten Kru- ger en Steyn met Generaal Botha uit Nel- spruit naar Lijdenburg zijn vertrokken en dat generaal De Wet zich bij Rustenburg met goneraal De la Rey heeft vereenigd, terwijl de Engelsche kolonel Bethune Vrede heeft bezet; 1500 Boeren mot twee kanon nen te Magnallingsnek staan bij Clocalan. Het garnizoen van Ficksburg is versterkt. Kolonel Kekevich, de verdediger van Kimberley, is met het North Lancashire- regiment naar Mafoking vertrokken. De Britsche treinen loopen van Pretoria tot Machadodorp. De Delagoabaa-spoorweg neemt slochts tot Elandshoek goederen voor verzending aan. Te Durban zijn veertig Boeren-gevangc- non aangekomen, waaronder de comman danten Bosman on De Villiers. Zij worden aan boord van het gevangenschip „Colom bian" gebracht. Volgons Boorenberichten over Delagoa- baai, is Watorval-Boven door de Engelschen bezet, doch mislukto een poging om Wa terval-Onder te bezetten. In verband met dit bericht kan het zijn nut hebben er op to wijzen, dat waar Roberts zelf in zijn eerste telegram sprak van do bezetting van beide Watervals, in het aanvullingstelegram met de bijzonder heden van Sir Redvers Buller slechts werd gezegd, dat de cavalerie van French aan kwam te Doornhoek, vanwaar Dundonald verder oostwaarts doordrong tot bij Nooit- gedacht. Eene eigenaardige beschikking heeft ge wild, dat Mafeking, 't welk het bombarde ment der Boeren weerstond, nu voor een groot deel verwoest werd door een wer velstorm of cycloon. Boomen werden ont worteld, huizen van de daken beroofd en veranda's vernield. Er is bijna geen huis dat niet beschadigd is, en er werd op dien eenen dag grooter verwoesting aangericht dan door de Boerenkanonnen in het beleg van zeven maanden. De tenten in het militaire kamp werden door den wind omvergeworpen, waardoor vooral zieken en gewonden veel te lijden hadden. In don .stroomenden regen, die twee uren lang aanhield, werden zij over gedragen naar het Victoria-hospitaal. Een of twee menschen kwamen om en velen werden gewond. De Boeren hebben geen mausermunitie meer en vechten nu met martini-henry- geweren. De Wet aardappelenboer. Eenmaal is De Wet bedrogen uitgekomen, schrijft een Amerikaanscli journalist, die allerlei bijzonderheden uit liet leven van dezen Boer weet op te disschen. In 1879 was hij slager te Barberton en later aard appelenhandelaar in 't groot. Hij had 't zelfs zoo ver gebracht, dat hij alle aardappelen in Transvaal had opgekocht en zoodoende de markt naar willekeur kon regelen. Bij slot van rekening hield hij deze aard appelen toch nog te lang, want de nieuwe oogst kwam. Niemand wilde meer oude aardappelen hebben en Kris was geruïneerd. Daarna was hij aardappelenboerte Kroonstad. Tot vóór kort had hij alleen aan 't gevecht bij Majuba in 1881 deelgenomen. Tel. Het vierde der Zuid-Afrikaansclie por tretten, is dat van Generaal Louis Botha. Wij ontleenen er 't volgende van. „Moge onze vierkleur wapperen aan een vrije zeehavee." Den lOen October '99 zond Louis Botlia een telegram in dien geest aan president Kruger om hem geluk te wensclien met zijn 74en geboortedag. Er blijkt duidelijk uit dien wenseh dat de beroemde generaal een illusionist is, hij heeft echter bewezen dat hij tevens eeii man van de daad is. Als alle Transvaalsche Volksraadsledeu behoorde Louis Botha onder de eerste die in het veld waren. Lukas Meyer,, het oudere lid voor Vrijheid, voor welk kies district ook de tegenwoordige commandant- generaal zitting heeft, was bij voorbaat aangewezen het bevel over een der Boeren legers te voeren. Hij had in den eersten vrijheidsoorlog meegestreden en was toen gewond, en had bovendien van groote dap perheid in den Zoeloeoorlog blijk gegeven Louis Botha daarentegen was nog jong. Als krijgsofliicier had hij het niet verder gebracht dan asistent-veldkornet en zijn tactische bekwaamheden waren nog niet beproefd. Bij den slag van Dundee stond hij dus onder Lukas Meyer en als ondergeschikte deed hij zijn plicht zonder zich op den voor grond te dringen. Hij is niet een der bur gers die altijd het hoogste woord willen hebben, hij kan en wil gehoorzamen zooals hij bevelen kan en gehoorzaamd wil wor den. Door de inspanning van de jacht op ge neraal Yule, na de ontruiming van Dundee word Lukas Meyer, die niet sterk is, ziek. De dokters schreven hem volstrekte rust voor en Louis Botha nam tijdelijk het be vel van zijn mede-afgevaardigde over. Nu trad de nieuwe generaal op. Hij had het voorbeeld van gehoorzaamheid gegeven, thans eischte hij op zijn beurt opvolging zijner bevelen. Zijn afdeeling hield Ladysmith ten zuiden ingesloten. Aan hen was dus vanzelf de taak om de zuidelijke steilin- gen zoo sterk te maken, dat men er weer stand zou kunnen bieden aan den opmarsch van sir Redvers Buller tot ontzet van gene raal White. Met bewonderenswaardige tactischen blik deed Louis Botha dit. Onder zijn persoon lijk toezicht groeven de Burgers hun schan sen en slooten en verborgen de stellingen achter boomtakken en groen. Inmiddels werd generaal Joubert naar het hospitaal te Volksrust gebracht om er te genezen van een ongemak bij den be roemden tocht naar Estcourt opgedaan. Louis Batha werd het opperbevel over de Toegela-stellingen opgedragen en zoo uit muntend waren de verschillende comman do's over de posities verdeeld, dat bij den eersten slag op geen enkel punt verster kingen behoefden gezonden te worden. Met zeldzaam juisten blik had de jonge generaal de plaatsen ontdekt waar de Engelschen zouden kunnen trachten de Boeren verde- diginslijn te verbreken. Alle eer van dezen slag, evenals van de volgende slagen, kwam Louis Botha toetoch dacht hij er niet aan, zich aan de bevelen vau generaal Joubert te on trekken, ook al kon hij zich niet altijd met diens orders vereenigen. Eerst toen Oom Piet overleden was en hij door dezen zelf als zijn opvolger was aangewezen, trad hij onbelemmerd op, Hij aanvaardde het opperbevel niet in een gunstigen tijd. Met honderden liepen de Boeren, verlokt door lord Roberts' schan delijke proclamatie, naar huis Louis Botha kon een dergelijk plicht vergeten niet ge- doogen en op zijn bevel trok een kleine patrouille der Johannesburger politie het reeds door de Engelschen geoccupeerde ge bied in om de schuldigen te arresteeren en achter de Boerenlinie te brengen. Schrik en ontsteltenis verspreidde deze krachtige maat regel onder de verraders van hun land, die zagen dat Louis Botha's macht tot zelfs achter de Britsche lijn zich uitstrekte,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1