La-Plata-Tarwe, Bouw-en Weiland, BOUWLAND, circa 200,000 10. l-ea P. G. de Wolff, en ERF Een HUIS ie nieuwste Heeren- en Daisstoin, Porselein-, Glas- en Aardewert. Openbare Yerkoopingen. Aanbestedingen. 1°. WOONHUIS met SCHUUR, 2°. Een perceel BOUWLAND, II PfiMii. Be Oorloj in Zoid-Afrita. 4 Ossen en 1 Vaars Heelt gelden besehikbaar zwartbont Hondje. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. De naam van den zonnegod, den broc- lei en beschermer der muzen, wekt reeds a e sympathiön. In nog ruimer mate gewis vaai hij die leent aan eene Vereeniging, een pensioenfonds, welke zich ten doel f,®-,1 0U|1® en in min welvarenden staat r eerende kunstenaars bij te staan. 3 een halve eeuw voert bedoelde Marktberichten. De Heere verblijdde ons heden door de geboorte van een welgeschapen Zoon. W. HUBREGTSE. S. S. HUBREGTSE— Middelburg, 26 Aug. Sanderse. Bij mijn vertrek naar Oost-Indië, roep ik aan familie, vrienden en beken den, een hartelijk vaarwel en tot weer ziens toe. Vlissiugen, 25 Aug. 1900. W. TERWOERT. Mach. a/b. Hr. Ms. «Gelderland". Ten overstaan van den Deurwaarder I. P. ROSIER, te Middelburg, des namiddags te 2 uren, in het Hotel «de Commerce", aan de Loskade te Middelburg, van: ongeveer 100,000 K.G. (min of meer door zeewater beschadigd) aangebracht per zeilsehip «Angela Cas- sanova". Inlichtingen te bekomen bij den ma kelaar J. C. SMALT te Rotterdam. Openbare Verpachting OP des voormiddags te 10 uren, te Nisse, in de herberg bij C. de Blaeij, voor bet Burgerlijk Armbestuur te Goes, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, van 22 perceel* 11 in Nisse, alsmede 7.2600 H.A. W E L A D, in 's-Heer Abtskerke, iu den Grooten Oosthoek, thans in pacht bij Corns. Vekmtje. Informatiën zijn te bekomen ten kan tore van den Secretaris-Penningmeester den heer E. VAN DEN BOSCH en van voornoemden Notaris PILAAR, beiden te Goes. De Notaris D. WISBOOM VERSTEGEN, gevestigd te Middelburg, is voornemens, op des avonds te 8 uren, op de bovenzaal der Sociëteit »de Vergenoeging", aldaar, in het openbaar te verkoopen: en Erf, te Middelburg, aan den Dam, Noord zijde, wijk N no. 1, groot 1 Are 29 Cen tiaren. Een Huis en Erf, aldaar, aan do Brakstraat, hoek Korte Breestraat, wijk O nrs. 263/263a, groot 65 Centiaren. Een Huis, Erf en Tuin, aldaar, aan den Veerschen Singel, wijk T nr. 32a, groot 2 Aren 26 Centiaren. Alles broeder bij biljetten omscbreven. Te bezichtigen daags vóór en op den vorkoopdag van 10 12 en van 2 4 uren, op vertoon'van een toegangsbiljet, verkrijgbaar ten kantore van voornoem den Notaris, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. De Notaris C. PRINS, te Kruiningen, zal verkoopen: des voormiddags ten 10 ure, ten her- beige van B. Traas, te Baarland, na mens Laurens Traas, aldaar, Varkenshok, Tnin en Erf, op het dorp Baarland, geschikt voor alle bedrijven, kadaster sectie C no. 527, groot 3 Aren 14 Centiaren. Te aanvaarden 1 October 1900. in Stiermanshoek, sectie B no. 309, groot 63 Aren 85 Centiaren met een perceel Zijkantweg1, sectie B no. J 04groot 3 Aren 60 Centiaren. Te aanvaarden rooven oogst 1900. Inmiddels uit de hand te koop. Onmiddellijk daarna aan de Schuur: een 2-jarig Paard, Drielings-Men- wagen, Driewielskar, Arreslede, Axelsche Sjees, Dorschmachme met Treemolen, Eggen, Ploegen, Sleepbord, 3 a 4000 kilo's Wei en Klaverhooi, partij Stroo en wat verder tot den Vrachtrijders- inspan behoort. op Dinsdag 11 September 1900, 's avonds te 7 uren, te Goes, in het koffiehuis «Bellevue", ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van HET te Goes, aan de Magdalenastraat wijk A no. 24, beboorende aan de kinderen van wijlen J. P. van (Ier Does. Te aanvaarden bij de betaling. EN op Woensdag 12 September 1900, 's namiddags te 1 uur, aan gemelde woning, van: De Notaris Mr. JAN LOEFF zal Woensdag 5 September 1900, te BIGGEKERKE, bij Cs. STURM, in het openbaar te koop aanbieden: aan de Baan naar Francke, ter geza menlijke grootte van 2,3260 Hectaron (5 Gem. 278 R.) De veiling geschiedt met verschillende samenvoegingen en iu massa. En na afloop daarvan: Witte-, Bruine- en Zwarte Boo- nen te velde, wassende op het te verkoopen land. Breeder omschreven bij aanplakbil jetten, verkrijgbaar met inlichtingen ten kantore van den Notaris. Verscheuen afl. 24 van: Nog bestaat er gelegenheid om op de tweede Serie van dit zeer gewilde werk in te teekenen. Men zende spoedig belicht aan Boekh. FANOY, te Middeburg. Door de rechthebbenden terug te bekomen bij do wed. P. WISSE te Kloetinge, tegen vergoeding van stalling en adver- tentiekosten. Wordt gevraagd: Zich te vervoegen bij J. WESTDORP, Commissionair te 's-Heerenhoek. ONTVANGEN: tegen zeer concurreerende prijzen. Th. WIJTMAN, In een WINKELZAAK van boven staande artikelen te Middelburg, wordt gezocht P. G. (Intern). Brieven motto »Glas", Algem. Adv. bureau Middelb. courant, Middelburg. Sluit verzekeringen op het leven. Sluit verzekeringen tegen ziekte. Sluit verzekeringen tegen ongevallen. Alles tegen lage premlën. Sluit verzekeringen tegen brandschade tegen vaste premie, onderling of op beurspolis. Geeft hooge lijfrente van klein kapitaal.. op huizen en landerijen ouder eerste hyp. verband. VERMIST: EEN Terug te bezorgen tegen belooning, bij A. LUTEIJN, Koudekerke. Wegens sterfgeval van stonden aan benoodigd bij C. WONDERGEM, Oost- Souburg, hofstede »Schooneveld". Door huwelijk met October bij W. DE VISSER, Aagtekerke. Stavenisse. Op zijn verzoek is de be noeming van den postillon Chr. Vriends tot postbode Stavenisse-Anna Jacobapolder, met ingang van 1 Sept. a.s. ingetrokken, wegens zijne benoeming tot postbode te Huybergen (N. Brabant). Een vierjarig knaapje te Oude Nie- dorp ging op de veeren zitten van een rijdend rijtuig maar kwam in het wiel te recht, werd mee rondgesleurd en vond zoo den dood. Te Huibergen ontving een heer een trap van een paard tegen de buik en bezweek aan de gevolgen. - Terwijl de advocaat Brakkers te Bree ziek te bed lag ontstond brand in zijn kamer, hij riep om hulp en werd spoedig er uit geholpen doch het was al te laat. Hij had zulke hevige brandwonden bekomen dat bij dood bleef in de armen zijner bevrijders. De vermissing van het dochtertje van den heer Kessels te Tilburg is een moord geblck en Op haar weg naar 't postkantoov moest zij voorbij de kerk. De koster of een ander lokte haar er in en vermoordde haar. Het lijkjo werd in een gewelf gevonden. Het was geheel ontkleed op de kousjes na. Om den hals bevond zich een zakdoek waarmee de kleine was geworgd. De kos ter is zwaar geboeid weggevoerd en had de kleertjes aan een sehildeisknecht gege ven die in de kerk eenig verfwerk ver richtte. De politie nam ze ten huize van diens ouders in beslag. Ook hij werd zwaar geboeid weggevoerd. Te Bergum (Fr.) is een arbeider, die eene koe achtervolgde, welke zich niet wilde laten vangen, onder het loopen door de hitte dood neergevallen. Te Dinteloord is het driejarig doch tertje van den Heer Van Mens in een vijver achter de woning verdronken. Op den Schenkweg te 's-Gravenhage werd een man door een stoomtram overreden en gedood. De man had juist twist gehad met zijn vrouw en was kwaad zijn huis uit geloopen met een mes in de hand. Te Putte (N.-Br.) hebben brutale die ven des nachts bij een inwoner het var ken uit het hok gehaald, het voor de deur geslacht en de hammen er uitgesneden en meegenomen. Op de deur stond met krijt geschreven: »Als het andere beestje vet is, komen wij terug." Ermelosebe Zendingssehenrkalen- der, voor 1901. Zendingsdruk kerij, Ermeloo. Deze kalender belooft veel. Wij ont vingen een maand druks, binnen- en bui- tenzijdjes ter beoordeeling, benevens een reproductie van het schild. Beiden bevielen ons best. De verhalen zijn van de nieuwste Zendingsberichten. De teekening van dit schild -boekdruk is geheel in over eenstemming met den inhoud. Boven een tooneel uit de Medische Zendingonder een symbolische voorstelling van de aan vankelijke zege van het Christendom over het Mohammedanisme een kerkje met het kruis schitterend in de opgaande zon is door den palmtak der overwinning geschei den van de Mohammedaansche moskee. Nog andere tooneeltjes, teksten en kaart jes sieren 't schild, en illustraties zullen in den kalender voorkomen. Deze kalender kost in blok met schild 50 cent, gebonden in boekformaat 75 cent. Hij is een uitmuntend en goedkoop hulp middel om de liefde voor den Zendings- arbeid te wekken en te vermeerdoren. Wij hopen daarom dat velen dezen kalender zullen begeeren als hun dagelijkschen voor lichter. De wet op den leerplicht, voorzien van toelichtingen bij enkele artikelen, door A. v. Schelven, Hoofd eener school te Goes. Goes A. C. Boluijt. Dit is een gemakkelijk boekske. De schrijver geeft eerst de wet in haar geheel; en geeft dan afzonderlijk hij ieder artikel waar dit noodig is de gewenschte inlich tingen. Vele ouders die schoolgaande kin deren hebben, en daardoor met de leer- dwangwet in aanraking kunnen komen, zullen van dit boekske gemak kunnen hebben. De schrijver verbergt zjjn groote inge nomenheid met deze wet niet. Hij wijdt er zelfs een in 't kader van dit boekje naar onze meening weinig passend subjec tief „voorwoord" aan; en besluit zijn toe lichtingen met oen zegenwensch. Doch dit is slechts de omlijsting. De inhoud voldoet ons goed. De oorlog in Zuid-Afrika, door L. Penning. Rotter dam D. A. Daamen afl. 24. Van dit werk verschijnen 25 afleveringen. Die ook 't volgende deel verlangt te ont vangen moet bij zijn boekhandelaar opnieuw inteekenen. (hutten verantwoordelijkheid der Iledactie.J APOLLO. vereeniging haar eertijds 'zoo glansrijk be staan en vele weldaden heeft zij in dat tijdperk om zich heen verspreid. Helaas vergat zij bij dc oprichting en ook later tabellen van sterfte en invalidi teit te raadplegen; de gevolgen daarvan konden niet uitblijven. Reeds in 1891 deden deze zich voelen. De contributie moest worden verhoogd, de uitkeeringen geleidelijk verminderd en veel lager dan voorheen worden gesteld voor de later in aanmerking komenden. De toestand wei d ovenwei ernstiger toen het aantal oud geworden en in benarde omstandigheden verkeerende Kunstzusters en broeders, die van af de eerste tijden hadden bijgedragen, toenam. Het aantal uitkeering genietenden be draagt thans 49. Sommigen hunner zagen hunne uitkeering die vroeger f 400 bedroeg op f159 teruggebracht. Voorwaar een hard gelag. Dat willen onze kunstenaars, die nog palet en penceel voeren, niet aanzien. De handen werden ineen geslagen. Geld is er hij artisten slechts zelden in overvloed. Maar wat bij hen overvloeit is hun goddelijke gave de kunst. Van het rijkste wat zij hadden, hebben ze geboden en onder hen de besten. Tus- schcn de edelknapen de ridders. Immers: Apol, de Bock, Bodifée, Breit- ner, Bart van Hove, Jozef Israels, Jhr. de Jonge Krabbé, W. Maris, de beide Mesdags, I'oggenbeek, Van Oosterzee, Mej. Therèse Schwartze, Weissenbruch en Charles van Wijck (de laatste met drie bronzen) zijn namen van wie reeds lang bekend is dat zij den ridderslag verdienden. Het uitvoerend Comité van de «Vereeni- ging tot behartiging van de belangen der Maatschappij Apollo" dat van hen bijdra gen ontving, kan met gerustheid zijn taak aanvaarden. Op hot einde van dit jaar heeft de ver loting plaats der collectie kunstwerken door genoemde artisten geheel belangloos afge staan, welke collectie door eenige aankoo- pen belangrijk is uitgebreid. Bij de oprichting der loterij meende men dat de verloting reeds vóór of op 30 Juni 1900 zou kunnen plaats hebben; 't geen blijkt uit de kennisgeving op de achter zijde der loten. Die verloting is evenwel uitgesteld. Van den later te bepalen datum zal in de dagbladen kennis worden ge geven. Ook de loten waarop 30 Juni als trekkingsdag staat vermeld zijn en blijven van waarde tot en met de trekking. Teneinde het plaatsen van loten te be vorderen heeft zich te Middelburg eene sub-commissie gevormd waarvan onder staande dames en heeren wel zoo wel willend zijn geweest het lidmaatschap te aanvaarden; n.l. De HII. L. K. v. d. Harst J.Jz., President; Mr. F. N. v. d. Bilt, Vice-Pre sident; Mevr. H. v. Woelderen, Secreta- resse-Penningmeesteressevei der de da mes: Mej. C. D. v. d. Broecke; Mevr. C. O. Fruin; Mevr. M. de Lietde,Mej. M. G. A. de Man; Mej. J, Mes; Mej. A. P. Oosterop; Mej. Rika van OsMevr. Salberg Mej E. Speckensende Heeren: J. A. Altorffer; A. W. Berdenis van Berlekom Fred. A. BoassonM. J. Boone J. D. Entink; J. A. Frederiks; A. P. Geill; J. Morks; C. J. W. Nuijs; P. Polvliet; W. J. SchützHenri Talc en J. A. Zip. Wil men een goede daad verrichten, men opene oor, hart en beurs wanneer loten te koop worden aangeboden. Een goede daad, welke misschien nog mot een kostbaar kunstwerk beloond wordt. Men vinde geen uitvlucht in het feit dat zij, die geholpen moeten worden niet allen een kunstenaarsbaan betraden, welke wij voor onze zonen en dochters zouden kiezen. Zij, die geholpen moeten worden, zijn thans behoeftigen en als zoodanig immers zijn zij onze «naasten". X. Dinsdag 28 Augustus. Goes 3 uur door not. Mulock Houwer in de Prins van Oranje voor de kh. Fran sen v. d. Putte en F. Staal de oppervruchten in boomgaard bij Vredenhof en Galgoord; Pauwkenshoek en Teekenburg. Donderdag 30 Augustus. Nieuwland, door not. Tak 5 uur voor A. v. Waarde oppervruchten. Nisse, 10 uur bij de Blaeij door not. Pilaar verpachten voor 't burgerlijk arm bestuur te Goes 22 perc. bouw- en weiland 7,26 H. weiland. Inl. dhr. E. v- d. Boseli en de notaris. Ellewoudsdijk, 9 uur bij v. Dijke door not. v. d. Kloes bruine menie 17 jaar, veulendregend vospaard 10 jaar, idem bruin paard 4 jaar, 1 bruine merrie 2 jaar, 1 bruin veulen 4 maanden, 6 melkkoeien, 8 runders, 5 kalvqrs, 1 N. H. springstier, 6 loopvarkens, 20 kippen, 2 menwagens, landbouw- en melkgereedschappen, Victo- riakarn, Dasekings melkontroomer, harnas, enz. Ellewoudsdijk, 9 uur inspan bij v. Dijke. Middelburg, 8 uur door not. Wisboom Verstegen in de Vergenoeging lo. een huis en erf Dam Noordzijde 129 c.A. 2o. een dito Brakstraat 263 en 263a groot 65 c.A. 3o. een dito en tuin Veersche Singel T 32a groot 226 c.A. Daags voor en op den verkoopdag 1012 uur en 24 uur te zien. Vrijdag 31 Augustus. Baarland, bij Traas 2 uur door not. van der Kloes voor Ambachtsheeren en de heeren Emanuel en Bannet oppervruchten. 7,30 6,25 5,75 Woensdag 5 September. Borsele, 5 uur in het gemeentehuis door den polder Borsele 2200 M. delfwerk en het schoonmaken van 19000 M. watergang. Aanwijzing 1 Sept. half 3- Biljetten bij dhr. Beenhakker. Zaterdag 15 September. Borsele, door het bestuur van het cal. waterschap Ellewoudsdijk in den polder Borsele 2 uur levering 940 scbeepston stortsteen en wiutermaterialen in 2 perc. Aanwijzing 7 September 2—4 uur te Elle woudsdijk bij van der Hage en 10 Sept. 24 uur te Borsele bij de keet. ROTTERDAM, 27 Aug 1900. Buitenlandsche granen stil. Meel 25 cent liooger. Prima f 11,a f 11,75. Eerste kw. f 10,— a f 10,75. Tarwef 6,25 a f Nieuwe Tarwe - 5,25 - Nieuwe Rogge - 5,- Nieuwe Wintergerst(*)- 7,- Zomergerst 7,25 - 8, Chevalier - 4,50,,- 5,50 Haver- 3,— - 3,25 Erwten- 6,25 - 7,25 Kookerwten - 7,50 - 8,50 Koolzaad -10,50 -11,75 Kanariezaad - 6,50 - 7,50 K a r w ij z a a d p. 50 k. - 18,50 - 19, per 100 kilo. Zeeuwsche eieren f4,50 a f 4,25 Op de Veemarkt van heden waren aan gevoerd 165 runderen, 216 kalvers, 2094 schapen of lammeren, 555 varkens. De prijzen waren als volgtRunderen le kwal. 64, 2e kwal. 60, 3e kwal. 56 Kalveren le kwal. 85, 2 kwal. 75 a 70, Schapen le kwal. 58, 2 kwal. 52, 3e kwal. Varkens le kwal. 45 a 2e kwal. 44, 3e kwal. 43, licht soort 40. Ajuin. (4000 balen) f 1,35 per 60 kilo. Vlas. Geen aanvoer. Aardappelen. Westlandsche klei f 0,00 a 0,00 -> zand f 0,00 k 0,00 Geldersche Kralen f 2,25 a f 2,50 Geldersche blauwe- 1,50 - 2, Brielsche J am men - 2,50 a - 3,— Zeeuwsche Jammen f 2, a f 2,20 AXEL, 25 Aug. 1900. Oude Tarwe f 8,25 a f 8,50 Nieuwe Tarwe 8,— a f 8,25. Rogge f 7.a f 7,25 Nieuwe Wintergerst f8. a 8,50. Zomergerst f 7,50 a f 8.Haver f 7,a 8.Kookerwten 8, a f9,Voererwten f7,50 a f 8,Paar- denboonen f 0,a f 0,—. Lijnzaad f 0,5 Koolzaad f a f Alles per 100 kilo. Aardappelen f 1,50 a f 1,70 per 100 K.G. BURGERLIJKE STAND van 25—27 Augustus 1900. MIDDELBURG. Ondertrouwd: T. de Vries, 29 j., jm. en T. Lantinga, 23 j., jd.J. van Gel deren, wedr. 48 j., en G. A. Vergouwe, 31 j., jd. Bevallen: P. J. Joosse, geb. van Riel, z.; J. Eiff, geb. Bosschaart, z,S. S. Hu- bregtse, geb. Sanderse, z. Geboren: Een onechte dochter, moeder 26 j. Overleden: J. den Hollander, ongeh. d. 21. j. GOES. le. Huw. Afk. 26, Adriaan Mattheus Brakman, 27 jjm. te Goes en Magdalena Johanna Kareis, 36 j., jd. te Breskens. Geboren: 25, Johannes, z. v. Johannes Zandee en Cornelia Jacomina van Strien; 26, Jan Pieter, z. v. Jan Pieter Hibels en Catharina van Veen. Advertentie ii. Openbare Vrijwillige Verkooping. op Dinsdag 28 Augustus 1900, Donderdag 30 Augustus 1900, Donderdag 30 Augustus 1900, op Zaterdag 1 September 1900, I Meubelen en Huisraad. ^es namj(jcjagS om i uur' 5 peiceelen te Biggekerke, Wollen, Sitsen en Moltondekens. Levert: Veeren-, Kapok- en Zeegrasbedden, Langedel/t A 100. Lange Burg B 12. een net Winkelmeisje, Vlissingsche Singel. Middelburg. #YYVVvvrvYvv% een IIAADI4MCHT eene MË1D benoodigd,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 3