Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. blasé, levensmoede, wantrouwig en norscli. Maar in zijn doen en laten is hij geheel anders, lhj heeft iets van een groot kind en als een groot kind heeft hij onze stad en haar schoonheden bewonderd. Ik zou niet weten wat men hem bij zijn bezoek aan Parijs nog toonen kon. llij heeft hier een paar weken lang van alles genoten. Men heeft hem de tentoonstelling in al hare schoonheden laten zien, de fabriek van porceleinen voorwerpen te Sèvres, de pa leizen en parken te Versailles, de Gobelins en de kostbare tapijten te Parijs, de kerken en de musea, de groote winkels van mode makers en juweliers. En in alles heeft hij belang gesteld. Deze schijnbaar levens moede man kent geene neerslachtigheid, geen ovorzadiging, en toen hedenmorgen, bij zijn vertrek, van 't gare du Nord alom uit de groote menigte het »Vive lo Shah!" weorklonk, kwam er een glans van echt genoegen op zijn gelaat. Men kon zien, dat het geen beleefdheids-glimlach was, maar werkelijke vreugde. Ik noemde den Shall kinderlijk. Dat was hij bij zijn aankoopen van photogra- phie-toestellen, tooverlantaarns, juweelen en Automobielen. Automobielen vooral Hij kon er maar niet over uit. Een loco motief, die een trein op rails trekt, was voor hem, die al zooveel gereisd heeft, geen nieuws. Maar een automobiel! Hij werd niet moede ze te bezien. Telkens weer liet hij zich inlichten omtrent de mecha niek. Hij betastte nieuwsgierig kraantjes en buizen en liet zich de stelsels uitleggen. En toen hij ze van buiten bezien had, en de bussen met benzine had zien vullen en ze in beweging had gezien, wilde hij mot alle geweld, als een kind, dat een stuk speelgoed heeft, ze van binnen bezien. Een ingenieur braoht hem teekeningen van doorsneden. Maar daar had de Shah weinig plezier in. Hij bekeek de bladen, keerde ze om en om, en schudde het hoofd. En hij was niet tevreden voor men echte onderdeelen bracht, die uit elkaar geschroeid werden, en telkens opnieuw schudde hij het hoofd en sprak zijn bewondering uit. De automobielenfabrikanten maakten goede zaken. Hij heeft niet minder dan veertien automobielen, en niet tegen den goedkoop sten prijs, gekocht. De phonograaf viel minder in zijn smaak. Vooral toen hij zijn eigen stem gehoord had, daalde het toe stel in zijn achting. Dat was zijn stem niet meende hij. En toen men hem wilde uitleggen, dat men zijn eigen stem nooit hoort zooals anderen haar hooren, schudde hij ongeloovig het hoofd en meende, dat hij zelf toch wel 't beste over zijn eigen stem kon oordeelen. Toen een reuzen- phonograaf hot Perzische volkslied speelde tikte hij met het uiteinde van zijn stok op den zilveren resonanshoorn en zeide: «Dat is niet goed, hoor. Dat gaat veel te gauw dat moet je in Teheran maar eens komen leeren En hij gaf lachend bevel, dat men het instrument voor een zijner vrou wen zou aankoopen. De Shah laat zich dolgraag photografeeren. Nooit hebben de photografon te Parijs een zoo goeden tijd medegemaakt als tijdens het verblijf van den Shah. Zoodra zag hij niet den man met het kastje opdagen, of hij glimlachte en liet zich opnemen. Zijn groot-vizier en de andere hoogwaardigheids bekleders moesten raeêerop. Wat den groot vizier betreft, die was er al op voorbereid. Zoodra hij de kiekograaf zag, zette hij zijn ge zicht in den plooi, 's Morgens ontvingde Shall de photografen, liet ze hun toestellen op zetten en gaf zich dan naar hartelust over aan zijn passie. Hij liet zich nemen van terzij en van voren, zittend op een stoel en staande leunend op zijn stokje, maar altijd met de astrakan muts op, versierd met den grooten diamant en de aigrette. Sliep hij met die muts op? Men kent hem er niet zonder. Niemand weet ot de Shah kaalhoofdig is. Toen hij de Notre-Dame bezocht, waren enkele belangstellende fa brikanten van haarverf en »haarherstellers" al 's morgens vroeg naar de kerk gegaan in de hoop, een royalen klant te ontdekken. Doch de Shah hield zijn muts op en de Theo- philes keerden teleurgesteld huiswaarts* Doch de Shah liet zich niet alleen door de photografen nemen. De winkeliers waren ook 's morgens aanwezig voor het Paleis des Souverains. De Shall kocht van alles, niet alleen automobielen, juweelen, plioto- grafie-toestellen, antiquiteiten, maar ook zeldzame stoffen, bontwerk, bijouterieën. Men verhaalt een aardige anecdote. De Shah had opgemerkt, dat de Parijsche da mes aan de ceintuur aan een gouden of zilveren kottingje een aantal snuisterijen hebben hangen. Glazen plaatjes met een klaverblaadje van vieren, zilveren paljasjes kleine torenklokjes, muiltjes van koraal, enz. Hij wilde daarvan een verzameling mede naar Perziü nemen, om aan zijn vrouwen te toonen, welke „amuletten" de Parisienne draagt. De winkelier werd besteld en kwam met een serie van meer dan vierhonderd verschillende snuisterijen. De Shall bekeek ze, vroeg naar de beteekenis op een gou den hartje was een vergeet-mij-nietje ge schilderd. „Wat dat hart beteekent, kan ik begrijpen," zei de Shall. „Maar wat be teekent die bloem?" „Eeuwige herinne ring," antwoordde de winkelier tot den tolk. „En dat klaverblaadje?" vroeg de Shall weer. „Geluk," antwoordde de win kelier. „En dat ingedeukte hoedje wat is dat voor een amulet?" vroeg de Shah, en hij nam een klein gouden hoedje in de hand, een snuisterij,, die een zinspeling is op den hoed van president Loubet, ten vorigen jare door een wat te hartstochtig edelman met een stok ingeslagen op den dag van den Grand Prix. De winkelier werd verlegen en stamelde een paar woorden. De Shah be gon te lachen. „Ik begrijp het al," zeide hij. „Dat is zeker een waarschuwing voor echtgenooteri, die te veel van avondpret houden." De winkelier was gelukkig uit :het netelig parket gered te zijn en knikte toestemmend. Maar wie beschrijft den schrik van den minister van onderwijs, die ook Perzisch verstaat, toen den volgenden dag do Shah hem het verhaal van de grappige brelqoue deed, en met alle geweld wilde, dat de minister het aan President Loubet zou verhalen. De minister van onderwijs moet dit keer geen zuivere vertaling hebben gegeven. De Shall kocht altijd royaal en het gevolg was een ware stroom van winkeliers in het Paleis des Souverains. De meest grappige verhalen doen de ronde, van de listen, om den Shah of diens gevolmachtigde koopers te naderen. Want men was genoodzaakt velen af te wijzen. Een fabrikant van mechanische muziekinstrumenten, die afge wezen werd, wist geen ander middel dan een zestal speeldoczen en orgeltjes tegelijk op te winden en ze tegelijk te laten spelen. Hot was een oorverdoovende muziek. De Marseillaise, het Perzisch Volkslied, „Ja, beim Souper" endemarschvan ,;Tannliauser» speelden tegen elkaar in. Do Shall hoorde hef, vroeg wat dat spektakel was en liet dien man eenige van zijn instrumenten af- koopen, die met de goudstukken rammelend tot minder ingenieuse collega's zeide* „Dat is je ware muziek!» Men schat, dat de Shall te Parijs voor ruim twee millioenen franken heeft gekocht en men vergelijkt hem met andere Euro- peesche souvereinen, wier «zuinigheid" alles behalve vorstelijk en bijna een ondeugd is. En deze rijke Shah heeft zeer bescheiden behoeften voor zich zelf. Zijn ziekte, dia betes, dwingt hem tot een haast sobere leefwijze. De Shah eet altijd alleen. Hij gebruikt weinig vaste spijs, het liefst lams- vleesch, maar drinkt veel, doch geen wijn, maar limonades. Ik vrees, dat de Shah, wanneer hij te Amsterdam zal zijn, zooveel zal hebben gekocht, dat, zoo al zijn schatkist niet, dan toch wel kooplust zal uitgeput zijn. Duisterlingen, bekrompenenenz. Een modern predikant uitte onlangs, in het openbaar, den wensch dat «in de leden der gemeente hoe langer hoe meer moge door dringen die ruimere opvatting van Jezus' heerlijken godsdienst, waardoor duisternis, bekrompenheid en onverdraagzaamheid wor den verbannen." ür. Los, rechtzinnig predikant te Barne- veld, heeft daarop vuur gevat in d^ Ker kelijke Courant, waarin hij o. m schrijft: Men moet maar duiven. Zoo schrijft een modern predikant, die blijkbaar niet weet, dat in zake duisternis, hij en zijn geest verwanten letterlijk geen penning voor onder wijs in hun richting betalen, terwijl de «nog niet kritisch-ontwikkelde schare" haar tonnen gouds offert voor Universiteit, Gymnasiën en Christelijke scholen. Wie zijn de duisterlin- gen? Eerst onlangs zijn liberale Universiteits fondsen gesticht Een eerste navolging. «Zij, de modernen namelijk, komen maar iets later, waar wij nu zijn" (Kuenen) in zake bekrompenheid, de moderne partij zelfs aan haar geniaalste tegenstanders het woord niet gunt. Bilderdijk en Groen van Prinsterer als historici, da Costa en dr. Kuy- per als_theologen kwamen voor een professo ralen leerstoel nooit in aanmerking. Uit pure onbekrompenheid in zake onverdraagzaamheid, zijn moderne partij op staatkundig gebied, in Z. Holland b. v., op de 200 burgemeesters niet één enkelen anti-revolutionair benoemde, en op kerkelijk erf even weinig haar leus toepast: Gelijk recht voor alle beginselen. Bestaat er niet een Hetze, een streng doorgevoerde uit- sluitingszucht tegenover de rechtzinnigen Nu deze woorden zijn goed voor men- schen als Ds. Beversluis van Baren- drecht. die zich nog orthodox noemt maar toch al meer naar den modernen kant overhelt. Deze dominee is geweldig, ook weer in de Kerkelijke Courant, aan het schetteren tegen de Calvinisten, die hij natuurlijk veel lager stelt dan do modernen. Onder ander moois schrijft hij Het Calvinisme in onzen tijd weer zoo bru taal en aanmatigend optredend en nienwe woordvoeders winnend onder de jongere the ologen, is een treurige karikatuur van het evangelie des nieuwen testaments; en hij die in „merg en nieren" Calvinist is, staat feitelijk geheel buiten den waren christelijken geest. Zooals de Heer tot de Farizeën zeide: „Gij hebt Gods gebod krachteloos gemaakt door uwe inzettingen," zoo zou men tot de Calvi nisten kunnen zeggen„Gij hebt het evangelie krachteloos gemaakt door uwe dogma's." En indien de naam „Christelijk" alleen toekomt aan die richtingen, die het evangelie der ver lossende liefde onaangeroerd laten, dan kan die naam aan het Calvinisme niet gegeven worden. I11 dien toon gaat de man verder, 't Is ergerlijk, zegt De Hollanderwaaruit wij dit overnemen dat voor zulk een onzin plaats wordt gegeven in het officieel orgaan van de Ilaagsche Synode. Wij zijn het er eens mee. Maar in «Het, Nieuwsblad, gewijd aan de belangen van de Hoeksche Waard" wordt deze spiritist door zijn calvinistischen collega te Baren- dreclit Vonkenberg op uitnemende wijze, om zijn grofheden terechtgezet. De Boeren hebben werkelijk geen kwade week gemaakt. De la Rey heeft niet alleen het 400 man sterke garnizoen aan de Elandsrivier gevangengenomen, maar ook een groot konvooi dat qpweg was daarheen, buitgemaakt. Ook De Wet opereerde niet ongelukkig. Integendeel, meesterlijk was zijn aftocht kenners, ook in Europa, staan verbaasd over zijn kunststuk. Lichamelijk en krijgs kundig zou wat hij deed onmogelijk ge acht worden, als hij het niet gedaan had. Hij heeft een weg die hemelsbreed van Bethlehem tot Welverdiend 230 mijl lang is en door een terrein voert vol hoogten en stroompjes onder groote ontberingen en voortdurende gevechten moeten afleggen. Afleggen door een land dat wemelt van vijandelijke bezettingen en verkenningen terwijl de grootste voorzichtigheid en waak zaamheid noodig was daar dit hoopje van 1500 man een overmacht van 50000 man met cavallerie en artillerie tot zich trok en ten slotte te ontkomen wist aan de ver volging en insluiting door dapperen als Hamilton, Smith Dorrien, Methuen, Kit chener, Broadwood en nog een paar anderen. Do Wet is ontkomen door een drift dooi de Vaal te maken. Dit maakt zijn kunst stuk nog prachtiger. Hij heeft als een tweede Willem van Oranje een middel be dacht om op een plek waar geen drift was, de rivier over te steken. Daarop deed hij een snellen tocht naar Gatsrand, maar Woensdag ging hij haastig terug naar Lin- dique, gedwongen om in noordoostelijke richting op zijn schreden terug te keeren. Methuen slaagde er niet in hem op dien tocht tegen te houden, al belette Smith Dorrien hem zich met De la Rey te ver eenigen. Thans voert hij bet bevel over een leger macht van 3500 Boeren, met tien kannonen, welke macht nog steeds aangroeit doordat do Boeren die zich onderworpen hadden de wapenen weer opvatten. De Boeren hebben ook Klerksdorp en Heilbron bezet, zoodat ook noord-oostelijk Vrijstaat nog lang niet onderworpen schijnt. Ook op andere plaatsen hebben zij Engel- sche bezettingen verjaagd. Zoo onder an deren is het westen van de Transvaal weer geheel in hun handen. Rustenburg is ge heel van Engelschen gezuiverd. Carrington heeft Zeerust ontruimd, en Mafeking. op Engelsch gebied, weer in staat van verde diging gebracht, waar hij die heel uit Beira komen moest om eerst Badon Powell, daarna om Hoare en zijn konvooi te hulp te komen, allo kans heeft van te worden in gesloten. French en Buller in noordelijk Transvaal opereerende of stilliggende, beginnen 't al meer te meenen. French staat al bij Carolina, ten oosten van Wonderfontein. Jammer dat de Mapoch kaffers het den Boeren in het Lijdenburgsche nogal lastig maken. Botha heeft nu Machadodorp verlaten en Waterval-Onder sterk bezet. Het Komati- poort-commando is versterkt met 140 man en 4 kanonen. Een groot deel van Botha's kamp, tenten en voorraad te Dalmanthua, is Zaterdagochtend door brand vernield. Dat bericht komt weer uit Lorenco, den bekenden leugenhoek van Money penny. Als bewijs in hoe groot gevaar De Wet verkeerd heeft mogelijk is hij hetalte- gaar nog niet te boven! dient dat hij verplicht is geweest eenigen krijgsvoorraad weg te werpen, een paar wagens te doen springen, dertig uitgeputte paarden achter te laten en zeventig Engelsche krijgsge vangenen los te laten, terwijl een zijner kanonnen door Methuen werd vermeesterd. Kitchener en Methuen volgen hem en Steyn nog steeds en waren gister zoo seint Roberts tenminste te Modderfontein op l'j mijl ten oosten van Ventersdorp. Ei genaardig is echter dat hij er bij meldt dat Methuen in gevecht is gewikkeld met De Wets achterhoede. Verleden week vertelde Kitchener dat Methuen De Wets voorhoede te pakken had. Een bewijs dat De Wet hem door de handen moet gegaan zijn en hij hem nu alleen van achter nog vast heeft. De burgemeester van Goes brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat gedurende de kermis, zonder nadere aanvrage, aan de café houders enz. vergunning wordt verleend om in hunne inrichtingen te geven alle voorstel lingen, die niet in strijd zijn met de openbare orde en zedelijkheid, verder dat het sluitings uur wordt vastgesteld van Woensdag op Don derdag 1 uur, van Donderdag op Vrijdag 2 uur, van Vrijdag op Zaterdag 3 uur, van Za terdag op Zondag 4 uur, van Zondag op Maan dag 2 uur, van Maandag op Dinsdag 3 uur, van pinsdag op Woensdag 4 uur. Onder bepaling, dat door de politie de vergunningen worden ingetrokken, zoodra de openbare orde wordt verstoord of de zedelijkheid gekwetst. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlieland ds. P. R. A. v. Meurs te Barsingerborn. Aangenomen naar Ureterp door J. J. Cannegieter cand. te Wartena; naar Spaarndam door S. A. Baljon cand. te Utrecht. Bedankt voor Ruinon door J. J. Canne gieter cand.; voor Hiaure en voor Zevenhoven door S. A. Baljon cand. Geref. Kerken. Beroepen te Nunspeet ds. A. Middelkoop te Nijkerk; te Halfweg ds. L Kuiper te Hoogeveen. Aangenomen naar Emmen door ds. M. Hummelen te Enumatil. Te 's-Gravenhage zijn 0. a. geslaagd voor bot examen Fransch, 1. 0. de dames L. de Lange, van St. Maartensdijk, en J. A. Kielstra van Middelburg; te Arnhem voor de hoofdacte de heer M. Nieuwenhuizo te Middelburg; en te Breda voor do hoofdacte de hoer M C. Schuurkamp te Vlissingen. Qoes. Vrijdagavond (17 Augustus) hoopt „Euphonia" een Volksconcert te geven op de tont op de Groote Markt. Scherpenisse. Do jongeling II. Geuze van wien bericht werd, dat hij door een paard een slag tegen het hoofd heeft go- kregen is zonder tot bowustzijn terug go- komen te zijn, Maandag overleden. De heer C. D. van Bockxmoer, thans cipier in de strafgevangenis te Goes, is, met ingang van 1 Sept. a„ benoemd tot adjunct directeur der strafgevangenis te Groningen. Te Kloetinge is eonc hofstede ver pacht voor f 05 per hoctaro. Do pachter be hoorde tot een groot aantal gegoede inschrij vers. Een nieuw bewijs dat het boeren bij voortduring op lioogen prijs wordt gesteld. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot voorzitter dor Hoofdplaat- en Thomaes- polders P. F. ThomaSs; tot dijkgraaf van den Nieuwen Veerpolder J. C. van der Have en tot gezworen van den Anna Mariapolder C. Stuijks De Rotterdamsche Tramwegmaat schappij heeft aan het gemeentebestuur van Willemstad concessie aangevraagd de lijn BrouwershavenSteenbergen door te mo gen leggen tot Willemstad. Sas van Gent. Maandag hebben werk lieden bij het stollen van machines in de coöperatieve suikerfabriek alhier het werk gestaakt, wegens een loonsgeschil. Eenige opstootjes hadden plaats, terwijl de gemeente van politie ontbloot was wegens do Ter- neuzensche troebelen. Neuzen. Daar de firma Everaert te Leuven, voor het lossen van hier inge voerde hoornen ten dienste van klompen makers, leuvensche werklieden uit haar eigen houtzagerij in dienst genomen had, legden de Neuzensche werklieden het werk neer. Reeds vroeger waren er allerlei loonquaesties gerezen. Zoo werd onze stad in een „strike" gewikkeld, die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien. Ook boot werkers bij andere firma's staakten en trokken des avonds met kinderen en nieuws gierigen achter zich, zingende door de straten. Onderhandelingen met de firma Ever aert, in tegenwoordigheid van den burge meester gevoerd leidden tot niets, evenmin de pogingen door de raadsleden Wieland, Harte en v. d. Velde om bij de samenspre- kingen die des namiddags gevoerd werden hun invloed te doen gelden. Bij de op stootjes die Maandagavond volgden en die ook den burgemeester golden, werd een der grootste praatjesmakers gearresteerd, wat diens zwangere vrouw zoo deed schrik ken, dat zij er ernstig krank van is. Gisteren nacht is een detachement, vijf tig man sterk, met een extra stoomboot uit Vlissingen aangekomen ter assistentie voor de politie. De bootwerkers hebben besloten het werk te hervatten behalve bij firma Everaert. Onder sterk geleide is nog een arrestant naar de stoomboot ge bracht om naar het huis van bewaring te Middelburg te worden overgebracht. Het stoomschip Iris wordt nu door de werk lieden voor eigen rekening gelost. Een der booten voor dhr. Verstraeten, werd nu van den kapitein der boot aan genomen, daar men voor Verstraeten niet meer werken wil. De Belgen blijven aan de andere boot voortworken onder bescher ming der militaire macht. Gisteravond ontstond weer een oploop, toon dhr. Ver straeten onder bescherming der politie word thuisgebracht, daar het volk hem te lijf wilde. Patrouilles, marechausséen militairen surveilleerden door de straten. Het terrein aan de loskade blijft dag en nacht afgezet. Mr. F. D. graaf Schimmelponnick zal niet bedanken als lid der tweede kamer hij wordt zelfs boter. Te 's Gravenhage in hetNoordeinde tegenover de Koningspoort zal een «Witte Huis» verrijzen van 18 meter hoogte, dat geheel zal ingericht worden voor kantoren. Te 's Gravenhage heeft een vrouw vermoedelijk haar eenjarig dochtertje ver moord en vernietigd. Zij had dezer dagen met 't kind en haar logement te 's Graven hage verlaten in gezelschap van een lied jeszanger, en werd dienzelfden dag te Delft gezien met hem doch zonder het kind. Dien avond is zij te Rotterdam gezien weer met een ander, doch weder zonder het kind. Te Simpelveld heeft een man zijn van hem gescheiden levenden vrouw dood geschoten. De toedracht der zaak is deze: Vrouw K. was haar huis ontvluchthaar man had alle pogingen aangewend om de vrouw tot inkeer te brengen en de echte lijke woning wederom te betrekken. Dezer dagen nog, toen hij vernam waar zij zich bevond, toog hij er heen en smeekte haar tot hem weder te keeren, hij zou haar alles vergeven. Tot wanhoop gedreven, kocht hij een revolver en na nogmaals te vergeefs alles aangewend te hebben met hem mede te gaan, loste hij vier schoten op hair, ter wijl zij te bed lag in een tentwagen die op den weg stond. Een der kogels trof haar in den hals en wondde haar doodelijk. De man is in arrest genomen, juist op het oogenblik dat hij de Duitsche grens over wilde. In do strafgevangenis te Assen is een der gedetineerden krankzinnig geworden. Men vond hem in deerniswaardigen toe stand in zijn cel liggen. Hij had de rui ten van zijn venster met de vuisten ver nield en daarna met oen stuk glas zich don buik opengescheurd. De heer Staalman meldt dat in het garnizoen te Den Helder een adventist (Christenen die den zevenden dag als den van God ingezettcn sabbath vieren) tot drio maanden gevangenisstraf veroordeeld werd. In do Haarlemsche gevangenis weiger de hij wederom Zaterdags werk te doen en men strafte hem dan telkens door hem Zondags op water en brood te zetten. Klaas Kater. Men schrijft aan de Nederl. Op de a. s. jaarvergadering van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium zal een nieuwe Voorzitter moeten benoemd worden. De heer Kater gaat heen, de man die Patrimonium tot ontwikkeling en bloei bracht en wiens werkzaam aandeel aan de arbei dersbeweging in ons vaderland niet kan worden miskend. Zijn eerste optreden in zake Patrimonium dateerdt van 19 Maart 1877. Een jaar te voren had hij met nog een 8-tal mannen eene vergadering belegd op de Lindegracht te Amsterdam. De richting die in dien tijd de arbeiders beweging nam, kweekte bij hem bezorgd heid en men beraadslaagde op welke wijze de arbeidersbeweging, die van God en zijn gebod afbracht, beslist partij gekozen had voor de liberale richting dier dagen en ons volk het Patrimonium (vaderlijk erfdeel) trachtte afhancig te maken, in andere rich ting was te brengen. Van dien tijd dateeren de pogingen om het voorgestelde doel te verwezenlijken. In Maart 1877 werd de Koninklijke goed keuring verkregen op de Statuten van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium. In de commissie die de concept-statuten ontwierp zaten behalve de heer K. Kater oak de heeren W. C. Beeremans, B. Poesiat en J. Witmond. Van dit viertal is de heer Kater alleen nog in leven. De laatste jaren waren voor Patrimoniums voorzitter zeker niet de aangenaamste. Een ernstige ziekte, troebelen en moeite in het Bondsbestuur, deden hem ervaren dat het leven op aarde niet enkel rozen brengt. Een vlooienproces. Een huisjesmelker te Wiesbaden had een pand, die een jaar lang onbewoond had gestaan. Na dien tijd werd het door een huurder betrokken, die een grooten New-Foundlander hond be zat. Lang duurde het echter niet, of ook deze vertrok, de woning in een allesbehal- ven zindelijken toestand achterlatend. Het huis krioelde van de vlooien; als men er binnen kwam voelde men ze letterlijk te gen de kousen opspringen, en niet te ver wonderen is hot dan ook, dat geen sterveling het waagde in dit asyl voor bloeddorstige dieren zijn tenten op te slaan. Groote schade alzoo voor den huisbaas, die ten slotte genoodzaakt was, den vloer te laten opbre ken, om de lastige gasten te verdrijven. Hij diende daarom een klacht in tegen den laatsten huurder, die, volgens hem, de vlooien in grooten getale in huis zou hebben gebracht door zijn hond. Voor de rechtbank voerde de huurling evenwel aan, dat reeds lang van te voren de woning kri oelde van het ongediorte, wat zeker niet in het minst was toe de schrijven aan het feit, dat ze een jaar lang had leeggestaan. De vlooien waren in hnis gekomen door het puin, waarmede bij het bouwen de vloeren waren opgevuld. Een lastig zaakje voor de rechtbank. Ze diende toch, alvorens recht te spreken, te weten lo of de in de woning gevonden vlooien hondenvlooien waren, of vlooien van een andere soort; 2e of de bedoelde vlooien, in aanmerking nemende de be paalde soort, en het aantal, konden afstam men van den tijd, toen gedaagde de wo ning betrok, kunnende alsdan als bewezen worden aangenomen, dat het slechte vul materiaal der vloeren oorzaak was ge weest van het veelvuldig voorkomen van de vlooien, hierboven sub. 1 nader om schreven. Er werd een deskundige benoemd, nie mand minder dan professor Teschenberg in Halle, die echter verklaarde, dat het, zooals de zaken nu stonden, onmogelijk was, nauwkeurig te bepalen, welke soort- van vlooien in het huis gevonden waren, zoodat hot ook niet mogelijk was met ze kerheid te zeggen, of de hond de diertjes in de woning had gebracht Er waren, vol gens den deskundige, drie soorten van vlooi en, die hier in aanmerking kwamen, de pu- lex irritans, de menschenvloo, waarvan hij een uitvoerige beschrijving gaf, zoowel als van haar ontwikkeling, verder de honden- vloo en eindelijk de vogel- of kippenvloo. Ten slotte kwam de professor tot de con clusie, dat de pulices in een periode van ongestoorde ontwikkeling, vóórdat gedaag de de woning betrok, konden zijn ontstaan. De rechtbank, dit oordeel met do gron den, waarop het steunde, overnemende en tot het hare makende, ontzegde aan den eischer ziju eisch tot schadevergoeding en veroordeelde hem in de kosten van de pro cedure. Drie Berlijnsche slagersknechts, die in een vollen spoorwegwagen, waar ook eenige dames zich bevonden, aanstootelijke liedjes hadden gezongen, zijn voorbeeldig gestraft. Tw tot twee inai deeld. Van de New-York, z derlingo boo< zonden, die 1 niet zoo lich Brieven zijn vlag, waarvai vlieger is be voet lang is. bjj is schijnt zweeft zondei zegt dat do 1 gen en in mi goland zullen er een gerich aan Lord Sal wordt, »to dc eenigde State is gericht aai Een m Pruisen gena is niets bijzone die man koopt al sode rijen van zjjn dat deze of g Boxors zal vc voorzichtiger Pruis te wo tuum bleef dl koopman gel zeden en geve een Borlijnsc de berichton vaderland dec zijn landgeno besluiten, zijn knippen en 1 trekken. Ja, voorzie de porceleinki kast heeft elk Een Rui naamd, heeft 1 draagkracht u afstand een p doorboort. D nam, leverden Te Caste stand van Ron ongeluk plaats toevloed van re voor het trajec gevormd word tien minuten 1 Gandolfe moes defect aan el tweede trein eersten. De bo 20 personen - wond, van wie worden opgenc In den eene vorst Peter va die een zuster Italië. Beiden leden van het zantschap bij Humbert, kwar de buitengewoi de leider, gene ter, zijn beide wond. Terstond be; ningin Elena waar de konin geheelen nach leidde. Den 10 der Zuid-Afrika levensjaarintred tuigd dat velen op dien dag c willen doen to> volgende wenk Men kan na afzonderlijk dei brief zenden, uiterlijk einde van Napels ver Het best zal gebruiken: „ZE president der Zi per adres den raai der Z. A. Wij kunn den, dat er t stoute ruiterstul het is maar jan op het oogenblil uit Engelsche bi sommige stukje haald.dat ze zelfi pers hebben ve de volgende aar zondere vermeld Zeven mijlen teindaar staat Engelsch landbou stander van al r Kapitein Ther zijn stouten tocl hjke liniön naai Riet Cronje te 1 maat op zekeren Engelschman aai in geheimen diei ring stond. Nu luchtte zijn hart „De oude Kr opgehangen." T 't er best bij Ba treffelijkste onthi avonds met stevi; liep nu alles go volgenden morgei 15 maats, llij w

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2