Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Marktberichten. naar Pretoria is teruggekeerd, vol spijt dat het in 't zuiden nog niet zuiver zit en hij nog niet weet hoe zijn laatsten slag te slaan. Het verlies van Prinsloo wordt door dit alles wel een weinig opgewogen. Met eonige huivering zien wij do laatste worsteling tegemoet. Botha is nu naar de Blauwkransborgon teruggetrokken, en dan gaat het over eenigo weken over Dullstroom en Helvetia op Lijdonburg aan. In den leugenhoek te Loremjo Marques vertelt »men" (Moneypcnny) dat 't aantal Boeron nog 25000 bedraagt; zeer stellig overdreven. Zij zouden als volgt verdeeld zijnChris- tiaan Botha 4000 man in het Standerton district, Louis Botha 6000, De la Itey ten westen van Pretoria met 5000, Do Wet met omstreeks 10,000 man; (nu nog 9000?). De Koningin van Swaziland die her haalde telegrammen zou hebben gezonden om vorlof van de Engelschen tot het doen van een aanval met 14.000 krijgslieden op Barberton, Kaapmuidon en Komati-Poort zou een officieele vermaning hebben ont vangen om zich van olke inmenging te onthouden. De Wet handhaaft zich in zijn stellin gen ten westen van Yredefort aan Do Vaal, onzeker wat aan te vangen nu zijn plan om zich met Dolarey te vereonigon, mis lukte. Zijn macht bestaat uit Kapenaars en Natallers. Broadwood die voortdurend met hen in voeling blijft, heeft er enkole gevangen genomen. French houdt in 't noorden de Kleinri- vier en do Olifantsrivier bezet. Een poging om een Boerenkonvooi te nomen bij Wel- gedrift mislukte. Duizenden vrouwen en kinderen van Boeren zijn naar Barborton gezonden, waarheen thans Buller optrekt. Tot do Boeren die zich aan Hunter over gaven behooren er 900 aan de Ficksbury- en Ladybrandcommando's. Zij brachten 1500 paarden, een kanon, vijftig wagons en veel karren mee. Ziedaar alles van de zoogenaamde 5000! Roberts seint hieromtrent nader, met leedwezen constateerende dat verschoideue Boeren weigerden te komen dewijl zij, naar zij zeiden, niets met Prinsloo te maken hadden, De Boeren rukken op Zeerust aan. Alle Engelsche voorraden zijn vervoerd naar het kamp dat in staat van tegenweer ge bracht is. Er staan 400 Boeren bij Steen bokfontein. Do burgers in het district Rustenburg die zich aan de Engelschen hadden over gegeven, hebben zich weer bij de com mando's gevoegd. Een postkar viel don Boeren in handen. Zoolang er nog twintig getrouwen in Transvaal zijn, blijft de mogelijkheid op een gunstigen keer van zaken bestaan. De president schreef nog den 21 Juni, te midden van groote ontmoediging, naar aanleiding van 't feit dat generaal Fourie bij Ermelo generaal Joubert in den steek gelaten had, en zoovelen »huis toe" gingen, onderstaand opwekkend woord. „Wankelt toch niet, en valt niet in het ongeloof, het is de tijd van Gods volk dat zij gelouterd worden. Het Beest heeft macht gekregen om de Christenen te vervolgen en die uit het geloof vallen zullen buiten blijven en niet de heerlijke Kerkstaat in gaan en zoodoende uitgesloten worden uit het Hemelrijk, wanneer de Kerk gesloten wordt,volgens de Openbaring,maar die in het geloof blijven en in den Naam des Heeren strijden, zuLen de Kroon behalen en de heerlijke Kerkstaat van duizend jaren hier nog op de aarde ingaan en zoodoende de eeuwige Heerlijkheid. Broeders, broeders, ik smeek u, valt niet uit het geloof, maar blijft in het geloof, en strijdt in den Naam des Heeren vraagt uw eigen hart af, indien gij zoo lafhartig wordt en vlucht, dan is het dat gij niet meer gelooft dat er een God in den hemel is en dan wordt gij compleet een Godloo chenaar maar ik zeg u op grond van Gods Woord daar kan niets gebeuren buiten Zijn wil. De overwinning en het zwaard is in Zijn hand en Hij geeft het aan diegenen, die in Zijnen Naam strjjden. Is het niet nog dezelfde God, die hen door de Roode Zee leidde met een wolk kolom, donker voor de vijanden, maar licht voor Zijne kinderen, en die wolkkolom ziet op het Woord des Heeren als een lamp voor onzen voet en als een licht op ons paddoch die in ongeloof vallen, die valt ook zoo in donker en gelooft het Woord des Heeren niet meer en zoodoende vergaan zij in het ongeloof. Is het nog niet dezelfde God, die uit de dorre steenrots een stroom van water deed uitspringen en het gansche Israel water gaf? Is het niet nog dezelfde God die de drie jongelieden in den vurigen oven bewaarde die liever den dood verkozen oer zij van het geloof wilden afzien Is het niet nog dezelfde God, die Daniel in den leeuwenkuil bewaarde, dat de leeu wen hem niet opaten en toen de koning de vervolgors van Daniël daarin liet wer pen, worden zij verscheurd en door de leeuwen opgevreten Is het niet nog dezelfde God, die daar op de baren der zee wandelde en Petrus gebood om naar hem toe te komen en Petrus op de zee naar hem wandelde door het geloof, en zoodra als hij voor de baren begon te vreezen en zijn geloof verzwakte ging hij zinken, toen de Heere hem aan de hand greep, richtte hem op en bestrafte hem voor zijn ongeloof? Is het niet nog dezelfde God toen de storm zoo erg was, dat Hij de winden be lette en het was stil En is het niet nog dezolfde God die de melaatsehen Zijne handen oplegde en hen met Zijne handen aanraakte toen de schel len van hun lichaam afvielen en zij gene zen werden Is het niet nog dezelfde God, onze Za ligmaker, die aan Zijne kinderen zeide «Uwe harten worden niet ontroord, gijlieden gelooft in God en ook in Mij, ik zal u niet als weezon achterlaten noch begeven, tot het einde der wereld," maar die ons voor speld heeft dat er oorlogen en geruchten van oorlogen zullen zijn, doch wij niot verschrikt moeten worden, want deze din gen moeten geschieden. Is hot niet onze zelfde Zaligmaker, die den dood heeft overwonnen en don derden dag is opgestaan en 40 dagen bij den mensch is gebleven, ofschoon de wereld Hem niot heeft gezien, maar zij hobben Hem gezien en Hij voor hare oogen naar den hemel is opgevaren en gezegd Strijd den waren strijd en Ik zal wederkomen tot u, gelijk als u mij hebt zien weggaan En diezelfde God, dio ons heeft uitge leid en mot wonderheden en mirakelen ons onze vrijheid heeft gegeven on denkt gij, dat Hij Zijn zaak, die Hij eenmaal heeft begonnen, zal laten varen Neen, Hij zal zo niet laten varen. Ik zeghet is nog dezelfde God, die Gideon en zijn 300 heeft bijgestaan en ge leid en gesterkt in den strijd, en de over winning en het zwaard is in Zijne hand alleen. Lieve broeders, lieve broeders, ik smeek u valt niet in het ongoloof. Staat gelijk en bij elkaar en strijdt iu den naam des Heeren. Ik verneem, dat elkeen in zijn district wil gaan strijden. Dit verwekt verwoesting en dan komt er niets van den strijd. Elk een waar hij is en onder welken officier hij ook al is, staat vast en strijdt manmoedig, want gehoor zaamheid en trouw is de overwinning. Lieve broeders, ik smeek u nogmaals, weest gehoorzaam aan uwe- officieren,, en zij weer aan den commandant-generaal, want zooals ik hiervoren heb gezegd, gehoor zaamheid en trouw is de overwinning. Merkt op onze goede berichten van onze commissie uit Europa. Merkt op Roberts' proclamatie, door hem in den Oranje-Vrijstaat uitgegeven, waaruit blijkt, dat nadat hij hen in handen heeft, hoe slecht hij hen behandelde. Het is niets minder dan een lokaas. Volgens psalm 8-3, zeggen de vijanden van ouds af, dat dit volk in het Rijk van Christus niet mocht bestaan, en Salisbury en Chamberlain hebben hetzelfde in hunne stukken gezegd, zooals gij zelfs hebt ge lezen, dat wij niet moeten bestaan, doch de Heere zegt: Dit volk zal bestaan. Christus is onze Opper-Generaal, die ons door Zijn Woord leidt. Lieve broeders, ik smeek u nogmaals, laat ons niet ongeloovig worden, maar Zijne bevelen opvolgen, wat Hij ons voorschrijft, zooals ik hiervoren heb gezegd. Hij leidt Zijne kinderen soms door de dorre woestijn, waar het schijnt, dat niemand door kan gaan, maar ik ver zeker u, Hij zal ons daardoor leiden, indien wij vast op Hem vertrouwen. Hij die op God's bescherming wacht, wordt door den Hoogste r Koning beveiligd en beschaduwd in den duisteren nacht. Zijn woord is waarachtig. Ziet psalm 92. Leest dit aan alle officieren en burgers voor, want het lijden van dezen tegenwoordigen tijd is niet te waardeeren tegen de Eeuwige Heer lijkheid. Laten wij onzen Zaligmaker gehoorzaam zijn." KAAPKOLONIE. Een der vele Kapenaars, wegens rebellie gevlucht en thans te Amsterdam als bal ling, deelde dezer dagen aan het Handels blad zijn indruk mee over den opstand in Kaapkolonie. Het was een slimme politieke zet, zegt hij, een strik van de Engelsche Jingo-partij omde Britsche troepen in de Kaapkolonie niet verder vooruit' te schuiven dan de lijn De- Aar, Nauwpoort, Stormberg. De geheele strook ten Noorden van deze lijn werd on beschermd gelaten en bovendien werden do bewoners op velerlei wijzen geplaagd. Op bloote verdenking of op verklaringen van Kaffers werden zij gevangen gezet en hun eigendommen in beslag genomen. Door deze behandeling ten diepste gekrenkt, zochten velen hulp en bescherming bij de Vrijsta- ters, wier zaak toch reeds hun volle sympa thie had. Zij keerden zich dus tegen hun eigen regeering. Dat was juist wat de Rho des-partij verlangde. De Noordelijke strook der Kaapkolonie is het bolwerk van den Afrikaanderbond. Dit bolwerk moest ge slecht worden en daartoe was geen beter mid del uit te denken dan Harer Majesteits on derdanen te maken tot rebellen. De Afrikaanders die de Boeren inhaalden, dienden Engelands staatkunde. De Boeren, die kwamen, gaven der Rhodes-partij de hoogste troef in handen. Maar zij kwamen en lijfden het noorden van de Kaapkolonie bij den Vrijstaat in Zij zeiden tot de Afrikaanders die onzijdig wa ren geblevenGijlieden kunt u bij ons aan sluiten, maar wilt ge dat niet dan kunt ge vrij uitgaan naar de Engelschen. »Wat moesten wij nu doen?" Geen der voormannen had de Boeren gevraagd »deur te kom", zij haddon zelfs gewaarschuwd tegen don inval voordat Ladysmith en Mafe- jking zouden zijn genomen, maar toen de Boeren er eenmaal waren konden zelfs zij niet »terugstaan" en naar do Engelschen gaan. Zij moesten zich wel aansluiten bij de Boeren met wie zij door sterke banden van bloedverwantschap óén zijn. Het mislukken van den inval heeft de Kaapsche kolonisten in diepe ellende ge dompeld. En waarom zijn de operaties mislukt? Mijn zogsman werpt de schuld op gene raal Schoeman, die niot de rechte man was om de zaak tot een goed einde to brengen. „Generaal Schoeman was tegen het in trekken in de kolonie, maar dan had hij achter Grootrivier mooten blijven. Hij lag nu om Colesberg, maar deed niets- Ilij kon Nauwpoort mot koude handen nemen, maar bleef werkeloos. Hij belette daardoor velon kolonisten voorbij Colesberg (ten Zuiden van de stad) zich bij hem aan to sluiten en doemde de Boeren bij Storm berg ook tot werkeloosheid, omdat de Britsche overmacht bij De Aar hen met afsnijding bedreigde, zoolang Nauwpoort niet in Schooman's handen was. Voor de Engelschen echter gingen de zaken naar wensch. Reeds dadeljjk na de inlijving traden zij schandelijk op in de niet door de Boeren bezette stroken. Men- schen met Hollandsche namen, werden al leen op grond van hun naam, in de ge vangenis geworpen, de hoeven werden geplunderd, wat niet weggevoerd kon wor ded werd verbrand. Na het terugtrekken van de Vrijstaters word het schrikbewind met nog meer geweld voortgezet. Wie niet een beslist Engelschen naam droeg word in den tronk geworpen als rebel, zijn eigendommen werden vernietigd, van wel gesteld werd zijn familie straatarm gemaakt. Zelfs menschen die part noch deel heb ben gehad aan den z.g. „opstand", die rus tig op hun hoeven zijn goblovon, werden niet gespaard. De macht der Afrikaander- partij in het Noorden moest gefnuikt wor den en is gebroken. Omtrent de quaestie of Afrikaners of Engelschen de meerderheid zouden hebben in 't pailement, zei deze Kapenaar, dat hij Schreiner voor een eerlijk man houdt, doch Soloman is een Engelschman. Die twee en nog een oud-minister zijn met nog drie toch niet al te best vertrouwden, bij de jongste stemming over de krijgswet met Sprigg meegegaan. Zoo zullen zij ook doen in de stemrechtquaestie. Hoewel de Afrikaander-Bond van de 100000 ingeschreven kiezers er maar 13000 onder zijn geestverwanten telt, heeft hij bij de laatste verkiezingen door zijn gezonde beginselen toch de meerderheid gehaald. De Rhodes-partij heeft de beschikking over alle ambtenaren van het gouvernement en over het groot-kapitaal, de Bond heeft niets van dat alles, maar heeft gewonnen. Nu zal aan het bolwerk van den Bond hot stemrecht worden ontnomen. Daardoor vallen zeker tien Afrikaander-leden van het parlement weg en kan de Rhodes-partij dus voor de eerste vijf jaar rekenen op een meerderheid van pl. m. 15 stemmen. De Engelschen hebben dan het parlement tot hun wil. ALFRED t De tweede zoon van koningin Victoria van Engeland, uit haar huwelijk met Prins Alfred van Saksen-Cobui g-Gotha, is 30 Juli 's avonds 10 uur op het kasteel Rosenau tengevolge van een hartverlamming over leden. Het is de hertog Alfred van Saksen- Coburg-Gotha, jongere broeder van den prins van Wales. Hij stierf twee dagen na den koning van Italië en was even oud als deze. Hij was geboren C Augustus 1844; en was eerst in 1893 zijn kinderloos overleden oom Ernst II in de regeering opgevolgd. In 1874 was hij gehuwd met Maria van Rusland, uit welk huwelijk geboren werden Alfred (1874), Maria (1875), Victoria en Alexandia (1876) en Beatrice (1884). Zijn eenige zoon Alfred is 't vorige jaar te Méran overleden. Bij familietractaat is toen overeengekomen, dat de troon van Saksen-Coburg-Gotha zou komen aan den hertog van Albany, den zoon van wijlen her tog Leopold van Albany, Victoria's jongsten zoon en broeder van den nu overledene (hij overleed in 1885) en princes Helena van Waldeck-Pyrmont. De hertog van Connaught, Arthur, die als derde zoon van Victoria het naast aan den troon stond, heeft van zijn recht af stand gedaan, evenals zijn zoon prins Arthur, de laatste onder het voorbehoud echter, dat hij zijn rechten wenschte te behouden indien de hertog van Albany kinderloos mocht overlijden. De hertog Charles Edward van Albany, thans hertog van Saksen-Coburg-Gotha, is geboren 19 Juli 1884 en dus thans 16 jaar oud. Hertog Alfred had al even weinig op den dood gerekend als koning Humbert. Hij had in Mei met goed gevolg een kuur ondergaan, om van zijn rheumatisme te genezen. In Juni voelde hij hevige pijn aan den hals en constateerde de ge neesheer kanker aan den tongwortel. De zieke duchtte evenwel geen gevaar, en be gaf zich op raad zijner bloedverwanten die door de dokters-op de hoogte gesteld waren naar bovengenoemd kasteel, waar hij zoo op eenmaal overleed. UIT CHINA. Weer zijn geruchten opgedoken dat de gezanten nog in leven zijn. Een telegram naar Londen bevestigt ze. De Britsche legatie te Peking is van 10 Juni 16 Juli herhaaldelijk aangevallen geweest. Daarna weid een wapenstilstand gesloten. Tot heden, seint Macdonald, hebben wij (Engelsche legatie) 62 dooden. Alle vrouwen en kin deren zijn in ons kamp. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ruinen J. J. Cannegieter, cand. te Wartena; te Dithuizermeedeu ds. K. Onnekes te Godlinze. Bedankt voor Heteren door ds. H. Fey- kes te Dordrecht; voor Burgh door S. A. Baljon cand. te Utrecht; voor Wie rum door ds. J. Willemse te Sloten; voor Zevenhoven door N. v. Schouwenburg cand. te 's Gravenhage; voor Poederooijen door A. M. don Oudsten, cand. te Streef kerk. Geref. Kerken. Beroepen te Paesens C. Vermaat cand. te Zetten; te Winsum ds. S. H. Groe- neveld te Marrumto Hallum ds, J. v. d. Berg te Sliedrecht. Aangenomen naar Rijssen-Wierden door ds. M. Ouendag te Zevenbei gen. Bedankt voor Gronau door ds. J. J. Stein- liart te Wijhe. lerseke. Zondagvoormiddag werd onze nieuw beroepen leeraar ds. J. Koppe onder ons bevestigd door ds. A. Koppe, van Gas- seltornijeveen, mot de woorden uit Joh. 1 vers 43a: En hij leidde hem tot Jezus. Des namiddags deed do bevestigde intrede mot eeno leerrede naar aanleiding van Efeze 3 vers 1419. Na gebruikelijke toespraak, tot Burgein en raadsleden, kerkeraad en onderwijzers personeel, werd de leeraar nog schoon en treffend toegesproken door ouderling Moerdijk en staande toegezongen Ps. 134 3. Geslaagd te Arnhem voor de hoofd- acte de heer W. C. Windhorst te Hein- kenszand. En te 's Gravenhage voor het Duitsch de heer W. N. Quist te Goes en mej. J. C. C. Vobrbeijtel te Herveld. Goes. Donderdag 2 Aug. 's avonds 8'k uur Volksuitvoering op de Muziektent, door de Harmonie „Hosanna". Het pro gramma bestaat, nevens Volksliederen en Koralen, uit: J. Fantasie over „Bélisaire" Heil Oranje (Oud-Hollandsche Volksliede ren), Blanchette, Vendange et Moisson, Nuit d'Etó, fantasie. Goes. Heden Woensdag middag liad de uitreiking plaats van de prijzen, behaald in den onderlingen wedstrijd onder de leerlingen der Ambachtsschool. De prijs- winners zijn: Afd. timmeren. 3de klasse C. Bruggeman2de klasse J. I v. Huet1 ste klasse A. J Feij. Afd. smeden. 3de klasse P. Bakker; 2de klasse G. Kosten; 1ste klasse P. Mange. Goes. Vrijdag gemeenteraad half 4. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 21 Juni tot vrij stelling der raadsleden van brandweerdien sten. Verzoek van mej. D. Posthumus, onder wijzeres aan school E, om een personeele toelage. Hansweert. De nabij Bath a. d. grond gevaren Fransche Stoomboot St Paul, zit met hoog water geheel onder. Door de Belgische maatschappij „Gerling" wordt de lading, bestaande uit stukgoederen, ge lost en naar Antwerpen vervoerd. Stavenisse, 31 Juli 1900. De dijkraad der waterkeering van het Cal. Wat. Stave nisse heeft de rekening over 1899 vastge steld in ontvang op f 40282,99 en in uitgaaf op f35585,191/; alzoo met een batig slot van f 4697,72'/;. Tot Secr-ontv. werd be noemd de heer C. M. P. W. Hanssens alhier. Wissenkerke. In de j. 1. Maandag gehouden raadsvergadering werd, met al- gemeene slemmen besloten lo af te wijzen, het verzoek van de afdeeling Noord Beveland van den Bond van Neder- landsche onderwijzers, toi het invoeren van verplichte schoolvergadering 2o gunstig te beschikken, op het adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, om de openbare school te Geers- dijk, van tijd tot tijd te mogen gebruiken tot het houden van Godsdienstige samen komsten; 3o afwijzend te beschikken op een verzoek van het gemeentebestuur van Kortgene tot het verleenen gedurende 10 jaren, van een jaarlijksche bijdrage van f40 in de kosten van het plaatsen van een ijzeren schering langs den Kaaidijk aldaar; en 4o Burgem. en Weth. te machtigen, om een gedeelte der openbare dorpsschool met speelplaats in gebruik te geven aan hot Rijk voor eventueel te geven voorberei dend militair onderricht in deze gemeente. Bruinisse- Dinsdag j. 1. vergaderde onze gemeenteraad tot afdoening van de gebruikelijke Juli-zaken. Door B. en W. werd de gemeenterekening over 1899 aan geboden. Tot commissie van onderzoek daarvan werden benoemd de heeren van Vessem, Goudswaard en Jumelet. Als hoofd- cijfer komen voor: Ontvangsten f240.8039 en uitgaven f2129,795®. Tevens werden tot onderzoek aangeboden de armen rekening van verleden jaar. Tot rapporteurs daar over werden benoemd de heeren Bolier, Goudswaard en Jumelet, Zij bevat in ont vangsten een eindecijfer van f1554 09, in uiigaaf de som van f 1184.48®. Zoodat het batig saldo bedroagt f 369.59. De armenbegrooting voor 1901 werd vastgesteld met een subsidie van gemeente wege ad, f 500. Op do loopende begroo ting werd eeue af- en overschrijving goed gekeurd ten bedrage van f 199-98. lerseke. Gisteren, Maandag, vergaderde de gemeenteraad. Tegenwoordig waren 7 leden, voorzitter de burgemeester. Aan do orde was de aanbieding der ge meenterekening, bedragende in ontvangst f40,288,381/;, in uitgaaf f39,321,33, en alzoo aanwijzende een goed slot van f 967,05'lj. Daarna werd tot lid van 't Burgerl. Armbest- benoemd de heer A. van der Burcht Antz. met 5 st. Met hem stond op den staat van aanbeveling de heer P. van Liere Pz., die de overige 2 st. ver kreeg. Aan het einde der vergadering wijdde de voorzitter een woord van hulde aan den vertrekkenden heer W. van Oeveren Jr., die vroeger als raadslid en wethouder en gedurende de laatste 12 jaren als lid en voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur naar zijne beste krachten de ge meente had gediend. Spreker betreurde zijn heengaan uit deze gemeente en hoopte, dat hij in zijne nieuwe woonplaats de eer der menschen en den zegen Gods zou genieten. De aanwezigen betuigden hunne instemming met.deze waar- deerende woorden. Bij koninklijk besluit is aan J. Baren- dregt Az., burgemeester van Zaamslag, toestemming verleend om tot 31 Dec. 1901 te Neuzen te blijven wonen. Vlissingen. De Arundle Castle kan morgen (Donderdag) hier zijn. Er zal een bijzondere trein voorkomen bij de vroegere douane-remises. Te Wormer is ccn twaalfjarige knaap, die zich van eon hooiberg liet afglijden, neergekomen op een punt van een hooivork, welke hem zoo diep in het onderlijf drong, dat hij aan de gevolgen is bezweken. Te West-Stellingwerf klom een elfjari ge knaap langs een touw tegen een lioog- beladen wagen met hooi op. Hij viel er af en kreeg daarbij een hersenschudding, waaraan hij is overleden. Te Schoonho ven is een driejarig kind in een zinkput gestikt. Een 64-jarige werkman viel van een stellingtrapje in een branderij te Schie dam en overleed aan de gevolgen. Te Klundert is Maandag de rietdekker C. S. die onder een boom schuilde, door den blik sem gedood. De boom was ook getroffen. Eergisteravond is de metselaar de Vries te Hillegom door de duisternis misleid, in de beek geloopen. Eerst toen de dag aanbrak, werd zijn lijk gevonden. De on gelukkige was gehuwd en vader van 6 kinderen. Een schipper, die met zijn schip te Zutfen ligt, zou Zaterdag boodschappen gaan doen in de stad en nam daartoe in een zwart zakje een bankbiljet van f 60 mee. Toen hij evenwel in een winkel wilde betalen, miste hij het geld en het zakje. De onge lukkige man zocht eerst den ganschen weg, dion hij gegaan was, af en doorzocht ver volgens de geheele schuit, maar vruchte loos. Juist was hij van plan alle verdere moeite maar te sparen, toen hij, buiten boord kijkende, tot zijn niet geringe verbazing het vermiste zakje op een koolblad in de haven zag drijven. Het werd opgepikt, en het bankbiljet zat er nog in. Waarschijnlijk had de schipper bij het van boord gaan iets uit zijn zak gehaald en was het zakje bij die gelegenheid te water geraakt. GOES, 31 Juli 1900. Naar tarwe was weinig vraag. Nieuwe wintergerst en Koolzaad, waren voor het eerst aan de markt, en werden volgens noteering verkocht. Karweizaad bracht van f 16,25 tot f 16,50 op. OudeTarwef 6.af 6 50. Nieuwe Tarwe f af Rogge f 5,60 af5,80. Winterg. per 100 kilo f7,00 a f7.45. Zomergerst per 100 kilo f af, Haver per 100 kilo f af, Bruineboonen f af,. Paardenboonen f af, Koolzaad f 10.25 a fl0.60. Groene Erwten f af Versche Boter f 0, 60af 0.72®. Eieren f 0,77! a f 0,85 OOSTBURG. 1 Augustus 1900. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwef6,40af6,60N.Roggef6,00 af N. Wintergerst f af, per honderd kilo. Zomergerst f af, per honderd kilo. Haver per 100 kilo f af Kook- erwten f 0,00 a f 0,00. Erwten f 0,00 a f 0,00 Paardenboonen f7,00 a f Waar 't niet er bij staat, is de prijs per H. L. Rotterdam, 30 Juli. Ter graanmarkt van heden (Maandag) was in binnen- landsche granen de handel als volgt: Tarwe. De aanvoer van dit artikel was wederom te groot voor de bestaande vraag en niettegenstaande men lager afgaf, was de aanvoer niet geheel op te ruimen. Per heet. werd afgegeven van f5.75 tot f6.60, terwijl voor extra puike kwal. nog daar boven was te bedingen en per 100 kilo van f 7.85 tot f 8.25 naar deugd. Rogge was wening gevraagd en moest lager worden afgegeven, zonder op te kunnen ruimen. Per heet. f 5.50 a f 6.10. Wintergerst. De aanvoer van het nieuwe gewas was nog te onbeduidend om dit artikel in de noteering op te nemen. Mais per 2000 kilo: Amerik. Mixed f113, f 117; dito uit zeeboot f 109'/j f llO'/j; Cinquantin f 144, f 146. Meel. Er valt weinig verandering ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2