NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 128. 1900 Donderdag 2 Augustus. 14e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandse!] Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN DE DRANKWET. wiea,r t HUMBERT. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. (Slot.) Begrijpelijk is dat algemeen geklaagd werd dat de wet te laat is ingediend met 't oog op de vergunningen die met 1901 moeten vervallen. Nu is volgens sommigen oplossing dezer quaestie voor de verkiezingen van 1901 niet meer mogelijk. Anderen wilden haar echter juist voor dien tijd afhandelen op dat zij de eerstvolgende verkiezingen niet beheersche. Nog anderen achtten intrekking van 't ontwerp, en een eenvoudig besluit tot ver lenging van den fatalen termijn de een voudigste en beste oplossing. Het voornemen in de wet de bepaling op te nemen dat de sedert 1881 verleende vergunningen niet langer dan tot 1 Mei 1901 zullen kunnen worden verlengd, vond bij veleGeden krachtige bestrijding. Daar toe toch zou de wet moeten worden ge weld aangedaan. De houders der vergun ningen die de wet goed hebben gelezen, mochten er op rekenen dat zij met 1901 hunne vergunningen niet zouden verliezen Anderen meenden dat dit wel 't geval is. Toch dringen zij aan op overgangsbe palingen. Doch andere leden zien 't onbillijke er niet van in, de belanghebbenden hebben de gevolgen aan zichzelf te wijten. Niet het bijzonder belang der vergunninghou ders, maar het algemeen belang der drank bestrijding dient hier te wegen. Bij ver lenging van den termijn staat men later voor nog grooter moeilijkheden. Onder de 8000 vergunninghouders die uit hun brood zullen gestooten worden, zijn er trouwens vele wier drankwinkel gecombineerd is met andere neringen; terwijl bovendien deze toestand grooten- deels ten goede komt aan de eigenaars der localiteiten, die zelf een ander beroep uit oefenen en hunne localiteiten met vergun ning hebben verhuurd. Dat dezen lieden eindelijk eens hun monopolie wordt ont nomen, is niets onbillijk. Lang genoeg hebben zij buitensporig hooge huurprijzen bedongen en de huurders de meest bezwa rende conditiën laten teekenende voordee- len der dranknering vallen op vele plaat sen steeds in hoogere mate hun dan den huurders ten deel. Algemeen was men het eens dat, ver vallen deze vergunningen, de wetgever Tast® regelen moet stellen ten aanzien der moeilijkheid aan wie de dan beschikbare vergunningen moeten worden verleend. Maar hieraan beantwoordt dit ontwerp niet. De gedachte die aan het stelsel van op bod ten grondslag ligt is in strijd met doel en beginsel der Drankwet. De voorrang voor openvallende vergun ningen zal worden gegeven aan gegadigden naar gelang van de grootte der opoffering die ieder hunner verklaart er voor over te hebben. Maar de grootte dier opoffering wordt weer bepaald door het winstgevende der nering, door de hoeveelheid sterken drank, die men meent voortaan aan den man te kunnen brengen. Daarvan zal het gevolg zijn, dat die tappers do vergunnin gen zullen houden, die kans zien een groo- ten omzet te krijgen, bijvoorbeeld omdat zij minder kieskeurig zijn hoe hun geld te verdienen en op allerlei wijze drinkers lokken en het tot meerder verbruik bren gen, Dezen zullen meer durven bieden an de gegadigden, die op fatsoenlijke wijze hun bedrijf wenschen uit te oefenen nnWllV°nd,l r- JSt6lSel Vai1 °pbod onbillijk omdat zij, die de laatste jaren do taxateurs voor het vergunningsrecht heb ben weten te misleiden, op minder bezwa rende voorwaarden kunnen inschrijven dan zij wier localiteiten juist of wellicht te hoog zjjn getaxeord. Overigens worden lange beschouwingen gewijd waarop wij echter niet ingaan! beschouwingen veel meer aan de arme drankverkoopers dan aan de arme drank misbruikers. Kolommen druks voor die tappers wolke uit hun brood worden gezet. En geen syllabe over de arme gezinnon hunner slachtoffers die in honger en ellende ver kwijnen. Dit feit alleen reeds zou ons met de fouten van dit wetsontwerp kunnen ver zoenen. 1 Aug. 1900. Neerlands geliefde Koningin-Weduwe viert 2 Augustus haar 42sten geboortedag. Spare de Heere haar nog lange voor Hare Koninklijke Dochter, voor het Neder- landsche Yolk en voor zoo menige stich ting van weldadigheid welker steun zij is. In de Gereformeerde Kerkbode te Rotter dam schrijft ds. Landwehr als nabetrach ting over de daar geëindigde bootwerkers staking onder meer: Voorts is op hetzelfde Congres (het sociaal Congres) aangetoond, dat de werk staking doorgaans de grootste ellende na zich sleept en is onder algemeene goed keuring uitgesproken, dat het van werk lieden, die staken, onrechtvaardig is le hen die aan de staking geen deel willen nemen, daartoe met geweld te willen dwin gen, 2e te willen beletten, dat de patroons andere werklieden in hunne plaats aan den arbeid zetten. Wij hebben helaas in onze stad gezien, hoe in naam van de rechtvaardigheid door velen de vrijheid van anderen vermoord •werd. Daar zijn wij het eens mee. Tusschen 1800 en 1900 waren onder de moordaanslagen op vorstelijke personen ge pleegd, de hieronder genoemde de voor naamste. Napoleon I, helsche machine, 24 Dec. 1800 mislukt. Paul I, Czaar van Rusland, 24 Maart 1801, in zijn paleis vermoord. Iturbide, keizer van Mexico, den 19en Juli 1824 doodgeschoten. Louis Philippe, Tusschen 1835 en 1846 19 moordaanslagen, die alle mislukten. Koningin Isabelle van Spanje, tusschen 1847 en 1856 drie mislukte moordaansla gen. Koningin Victoria, vijf mislukte aansla gen tusschen 1840 en 1882. Koningin Frederik Wilhelm IV van Prui sen, mislukte aanslag in 1850. Napoleon UI, drie mislukte aanslagen, waaronder de laatste, die door Orsini, in 1858 gepleegd, bijzonder bekend is. Frans Jozepli van Oostenrijk Mislukte aanslag in Febr. 1853. Wilhelm I, van Pruisen, Mislukte moord aanslagen in Juli 1886 en in Mei en Juni 1887, President Lincoln van de Vereenigde Staten, don 14on April 1865 in den schouw burg doodgeschoten. Amadous, koning van Spanje. Mislukte aanslag in Juli 1876. Sultan Abdal Aziz van Turkije stierfin Juni 1876 een gcwoldadigen dood. Alphonso XII van Spanje. Twee mislukte moordaanslagen, in 1878 en in 1879. Czaar Alexander II van Rusland stond zeven keer aan een moordaanslag bloot, werd den 13en Maart 1882 te St. Peters burg door oen bom gedood. Alexander III van Rusland. Twee mis lukte aanslagen, in 1887 en 1888. Nicolaas II werd in Mei 1391, terwijl hij als kroonprins een reis door Japan maakte door een Japannees aangevallen. President Garfield van de Vereenigde Staten in Juli 1881 vermoord. De Emir van Afghanistan, mislukte aan lag in 1888. President Carnot, 24 Juni 1894 doodge stoken. Nasr-Eddin, Shah van Perzië, 2 Mei 1896 vermoord. Canovas, eerste minister van Spanje, in 1897 vermoord. Keizerin Elizabeth van Oostenrijk, in Sept. 1898 door Lucheni vermoord. Prins van Wales mistukte aanslag door Sipido, den 5en April 1900 te Brussel ge pleegd. Koning Humbert van Italië, Zondag 26 Juli 1900 .door Pressi vermoord. Uit verlies winst. Omtrent 't oordeel der Boeren over Johannesburg schrijft de Tranvaalsche cor respondent van de Telegraaf in dat blad onder meer het volgende: Op dit punt is de algemeene opinie der burgers, dat de verwoesting der goudvelden van het nieuwe Sodom, Johannesburg ge naamd, slechts zegen voor de Republiek en voor hun geslacht kan brengen, Van de goudvelden in Johannesburg is, zoolang zij bestaan, niets anders Uitgegaan, dan wat geschikt was om onze natie af te trekken van de oude paden, die met al hunne on volkomenheden en gebreken verre te ver kiezen zijn boven het toenemend zedenbederf, het ten ondergaan van alle waarachtig Christendom en moraliteit, die de gevolgen dreigen te worden van den invloed van het van alle natiën toestroomende schuim en uitvaagsel der aarde. Do verblinding, die ook een deel der Boerenbevolking had mee gesleept, als zou de Mammon meerder eere waard zijn dan God in den Hemel, met wien alleen hun vaderen rekening plach ten te houden, schijnt onder deze droevige omstandigheden plaats te maken voor een komen tot inkeer en het openen der oogen voor de waarheid, dat het goud de vloek is geworden voor de waarachtige vrijheid en welvaart dezer Natie. Met zeer weinige uitzonderingen gevoelt ieder, dat deze oor log, hoe vreeselijk ook, door den bestuurder der volken re rechter tijd is gezonden, opdat de Hollandsch Afrikaansche Natie niet on merkbaar zou ondergaan, waartoe zij nu met schrik aan den rand des afgronds is wakker geschrikt. Dit algemeen onder de burgers heerschend gevoelen brengt met zich, dat de verwoesting der goudvelden ook bij een voor ons gunstigen afloop van den oorlog voor onze nationaliteit een wenschelijkheid worde geacht, omdat zoo redeneert men dat goud toch weer, en telkens weer, ons het schuim van Europa, Azië, Amerika en Australië op den hals zal jagen en onze kinderen nooit met rust zullen worden gelaten. Niet te Monaco, het zomerverblijf der Europeesche, maar te Monza, het zomer verblijf der Italiaansche vorston, de oude kroningsstad der Lombardijsche koningen, is koning Humbert vermoord. Zondagavond om 10 _,ur, nadat hij de prijsuitdeeling van een gymnastiekwedstrijd had bijgewoond, en daar zeer was toege juicht, werd hij toen hij met zijn adjudant vertrekken zou, bij het plaats nemen in zijn rijtuig door drie revolverschoten ge troffen. Zwaar aan het hart gekwetst overleed hij reeds een half uur daarna. De dader is gegrepen en bekende zijn misdaad op de meest cynische wijze. Te nauwernood gelukte het, hem aan de volks woede te onttrekken. Ilij heet Angclo Bressi en is uit Prado, in Toscane. De arme Koningin Margarita was te Monza toen de misdaad gepleegd werd. De Kroonprins, de Hertog van Napels, is op reis naar het Oosten, waarbij zijne gemalin hem vergezelt; zij zijn met hun jacht Yela in de Levant. De Minister- Presi'ent Saracco is, na den Ministeraad te hebben bijeengeroepen, aanstonds van Rome naar Monza gereisd. Reeds meermalen had de koning aan een moordaanslag blootgestaan. Hij noemde dit de onaangenaamheden van het vak. In 1878, nauwelijks tien maanden aan de regeering, werd hij aangevallen door den kok Passanante die hem, tijdens een bezoek aan Napels verwondde met een dolk. De toeslag mislukte dewijl de minister Cairolo, die tegenover den vorst zat, den arm des moordenaars tegenhield. Geheel Italië, vooral Napels en Rome, namen deel en betuigden luide hunne har telijke sympathie. Hij was een populair vorst, die zich be mind maakte, vooral door zijn groote mild dadigheid. Hij betaalde al zijn vaders schul den, schonk uit eigen inkomsten zeer veel weg en deed zelfs meermalen afstand van zijn civiele lijst, zijn inkomen als koning. Wat hij in 't belang van zijn volk doen kon, deed hij steeds met groote zelfver loochening. Wie herinnert zich niet zijn bezoek aan Napels, tijdens de jongste cho- lera-epidemie en de vele opofferingen, die hij zich toen met kardinaal Di San Felice, aartsbisschop van Napels, getroostte om het geteisterde volk te hulp te komen. Als staatsman en veldheer had Humbert reeds vroeg gelegenheid zich te onderschei den; doch hij was hierbij niet gelukkig. Ook de revolutionaire kuiperijen en an dere slechtigheden van zijn ouden minister en vriend Orispi, den vos, die schoon ver kleurd van anarchist tot monarchist, wel zijn haar doch niet zjjne streken verloren heeft, moeten hem zeer gesmart hebben. In verband met een en ander ligt er in het heengaan van dezen vorst iets diep tragisch. Doch nog meer in de wijze waarop hij viel. Ja, het is zoo waar wat de Telegraaf schreef: Vorsten vallen niet meer aan het hoofd hunner troepen. De romantiek heeft afgedaan. In onze eeuw van nuchterheid gaat het veel nuchterder toe. Men stapt op de treeplank van een waggon, nadert mot een verzoekschrift het vorstelijk rijtuig, en trekt af of stoot toe. Voilatout! Even weinig verheffends als er is in zulk een sterven, oven verachtelijk, even menschont- eerend is de daad van den moordenaar. Daar gaat een mensch, te midden zijner medemenschen, toegejuicht, hetzij om zijn persoonlijke eigenschappen, hetzij als de drager van het gezag, hetzij om beide redenen. Hij moet zich veilig voelen, hij, de landsvador, te midden zijner onderdanen, beschermd door hun liefde of eerbied. Helaas! Populariteit, menschenmin, edel moedigheid, groote talenten,' krachtige hand tot regeeren, wat vraagt do moorde naar er naar? Daar gaat voorbij zijn ver blind oog »het Gezag", waartegen hij, de economisch zwakke, geworsteld heeft, dat hom overal dreigend is tegemoet gotreden, waaraan hij zich niet heeft kunnen ont trekken, dat in zijn dwaze verbeelding de oorzaak is van den honger zijnor kinderen, de zwakte van zijn vrouw, het leed hem aangedaan. Daar nadert het eindelijk. Stoot toe! 't Is een mensch als gij, met al zijn deugden en gebreken, mot zijn liefde en lijden. Zijn vrouw, zijn kinderen Hij doodt hem, en meent daarmede het gezag te dooden, de ellendoling. Ja, there is something rotten! Humbert de Eerste is gevallen, als Sadi Carnot, als Alexander, er was geen enkele reden". Wij voegen er aan toe. Ook al ware er reden: wie geeft 't recht om den ge zalfde des Heeren, den drager van het souverein gezag te dooden Angelo Bressi is een lange, donkere, jonge man. Hij droeg witte handschoenen (men zegt dat dit een van de maniertjes is waarop de poseerende anarchisten ge steld zijn) en was overigens netjes in het zwart, mot een slappen, bruinen hoed. Terstond na den moord was 't volk op hem toegevlogen en had hem zeer toege takeld. Hij zei tot een verslaggever dat hij uit Amerika kwam, waar hij zijdowever was, opzettelijk om Humbert to dooden, en dat alleen »uit beginsel". Hij was pas uit Amerika gekomen, zei hij, had een dag te Bologna doorgebracht en was daarop naar Milaan gereisd. Het viel op dat hij in de laatste dagen groote verteringen maakte, bij zijn arre statie had hij nochtans geen geld op zak. De politie heeft verscheidene verdachte medeplichtigen gearresteerd. Reeds 20 Juni had de politie te Weenen haar verwittigd dat op 't leven van Koning Humbert geloerd werd. Volgens telegram uit Paterson in New. Yersey (N. Am.) heeft daar een Angelo Bressi, 32 jaar oud, tot den 7 Mei ge werkt in de zijdeweverij van Hamil en Booth. Kort daarna moet hij naar Italië vertrokken zijn. In verband met de geruchten van een samenzwering wordt het feit gebracht dat zekere Sperudio, na te Paterson een Itali aan vermoord te hebben, zelfmoord heeft gepleegd en een briefje achterliet waarop hij geschreven had door het lot te zijn aangewezen om koning Humbert te doo den, maar dat hij een plaatsvervanger had moeten kiezen, en toen maar een verdruk ker der werklieden uit den weg geruimd had. De jonge koning Victor Emanuel III is in Italië teruggekeerd. Hij is tenger en zwak, antimilitair en stijf; doch heeft, zegt men, de terugge trokkenheid en hooghartige stilzwijgend heid die vroeger zijn omgeving drukte, van zich afgeschud. Wijlen koning Humbert is zijn leven lang een uitnemend beheerder van zijn geld en goed geweest. Zijn vader liet hem 30 miljoen schuld na en buitendien allerlei verderfelijke gewoonten van verkwisting aan het hof. De zoon maakte daar een eind aan en had binnen zes jaar alle schulden van Victor Emanuel afbetaald, en wist het zoo aan te leggen dat zijn domeinen weldra groote winsten oplever den. Hij was spaarzaam, maar mild. Bij 't huwelijk zijns zoons weigerde hij de be rooide schatkiet te belasten met een toe lage aan de jonggehuwden, hij zou daar zelf voor zorgen. Toen in 1866 de oorlog tusschen Prui sen en Oostenrijk uitbrak, sloot Italië zich bij Pruisen aanen rukte luitenant generaal Humbert uit het zuiden tegen de Oosten rijkers op. Binnen enkele dagen was de oorlog be slist, de Oostenrijkers, bij Sadowa door de Pruisen verpletterd, waren in Italië geluk kiger en versloegen het leger van Victor Emmanuel bij Custozza. Prins Humbert streed dapper aan het hoofd eener divisie van het leger van Gialdini. Overvallen door de overmacht, liet hij zijn troepen in twee carré's formeeren en sloeg de charges der Uhlanen af, waarna hij den terugtocht van generaal Durando dekte en daardoor het Italiaansche leger in staat stelde tot een eervollen aftocht. Ook als staatsman leed hij menige ne derlaag die hij echter moedig te boven kwam. Zijn buitenlandsche staatkunde, the strug gle for highlife, de strijd om een staat boven zijn stand op te houden, werd in de bloedige nederlagen bij Massowali en Sagoroti door de Abyssiniërs gestraft. Op binnenlandseh gebied slaagde hij er niet in de partijen met elkander te ver zoenen, of de armoede der mindere klasse te temperen. ENGELAND en TRANSVAAL. Het gerucht heeft zich bevestigd dat 986 Vrijstaters, onder bevel van Prinsloo en behoorende tot het commando van De Wet, zich bij Bethlehem na een insluiting en bestorming van twee dagen onvoorwaar delijk aan de Engelschen onder Hunter hebben overgegeven. Hier tegenover staat dat De Wet nog niet gopakt schijnt; dat Baden Powell door Delarey binnen Rustenburg wordt vastge houden; dat Bullers poging om Botha te omsingelen mislukt is; en dat Roberts De Engelsche pers had, op zijn Kop- pestoksch, als ware het een i-April-grap, ge sproken van: 50001

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1