Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Ing-ezonden Stukken. IN MEMORIAM. BURGERLIJKE STAND Geen deur^geen kribbe, niets bleef heel. Zadels en tuigen, dat spreekt van zelf, ook niet, en van de boomen enz. was ook niets meer te zien. Aan het woonhuis in den tuin werd daarentegen geen hand geslagen en ook het kantoor bleef onaangeroerd, doch dit geschiedde omdat generaal Hamilton met zijn staf daar zijn introk had genomen. Te Florida echtei hadden zij, naar wij ver namen en later zelf zagen, een fraai, ele gant ingericht huis, waarin zich alleen een oppasser bevond, moedwillig vernield. Nog een ander ambtenaar, thans passa gier op de Arundle, schrijft over de mis handelingen door het Engelscho schrikbe wind hun aangedaan. Zijn brief begint aldus Woensdag 30 Mei kwam een gezant voor Roberts die verlangde dat wij een trein zouden laten loopen voor zijn leger. Mijn chef zei dat hij weigeren moest wijl do spoorweg en zijn ambtenaren door do re geering der Republiek was gecommandeerd en wij geen twee bazen konden dienen. Dat heer vertrok met hot antwoordJe begrijpt datdie trein daarom toch zal loopen. Eenige dagen later moesten wij bij den militairen commandant komen en werd ons gelast binnen 3 dagen 't land te verlaten. Zijn brief eindigt aldus De vernieling der spoorwegbruggen in don Vrijstaat was magnifiek werk. De vijand heeft er niet een van kunnen herstellen. Overal zijn omleggingen gemaakt door de rivieren, mooie stukken werk, maar vraag niot wat het kost. Bovendien is overal dubbele trekkracht noodig om uit de rivier weer naar boven te komen100 miljoon pond zal niet voldoende zijn om de kosten van dezen oorlog te betalenbehalve het zooveel grootere bedrag aan schade door stilstand van handel gedurende tien maanden. Je weet, we zouden 8 Juni reeds gegaan zijn als generaal De Wet niet anders had beschikt. Zijn laatste stuk weik was een mailtrein vatten en verbranden, ik heb de wielen en overig ijzerwerk langs de lijn zien liggen. En wat een som geld zal nu die uitzetting weer niet kosten. Daarmee kunnen zij maar één doel hebben, na melijk het den Boeren onmogelijk maken van den spoorweg gebruik te maken, wan neer de kansen eens mochten keeren! Er zijn echter nog een goed deel ambtenaren op de oosterlijnen die verdeeld kunnen worden op een goeden dag. (Deze schrijver wist toen echter niets van de tweede be zending of die hem is gevolgd). Staat de zaak van de Zuid-Afrikaansche Republieken nu hopeloos? Men zou 't zeggen, wanneer men 't ge rucht gelooft, dat Steijn, op zijn vlucht naar Machadodorp, door de Engelschen bij Vrijburg gevangen genomen is, Botha, door de overmacht vervolgd, zich in het Lijden- burgsche terugtrok, P. de Wet zich te Kroon stad heeft overgegeven; en Chr. de Wet, de konvooinemer, van alle zijden benauwd, met geen anderen uitweg dan over Harry- smith, dat met kanonnen en wagens niet te bereiken schijnt, op zijn aanbod om zich over te geven, mits al zijn burgers vrij uitgaan konden, van Roberts ten antwoord ontving dat hij zich onvoorwaardelijk had over te geven. En toch houden wij vast aan 't geloof dat de Heer, de Almachtige, de El, Schaddaï uit Abrahams, de Jehova uit Mozes' dagen, de God onzer Vaderen, de Uitredder dei- Boeren in den laatsten tijd, nog leeft en wonderen kan doen. En dan wat zegt, om er nu maar eene te noemen wat zegt de geschiedenis der Amerikaansche Republiek? Toen voor ruim honderd jaren de Ame rikanen tegen de Engelschen in opstand kwamen, toen in 1775 Washington het opper bevel over het Amerikaansche leger had op zich genomen, verloor deze bekwame bevel hebber in 't eerste jaar, dat hij opperbe velhebber was,' de eene versterking na de andere, en door tal van oorzaken verzwakte zijn leger, zoodat hij op zeker oogenblik niet meer dan 2000 manschappen had. Maar Washington verloor den moed niet. Allengs nam 't getal zijner soldaten weer toe en al streed hij nu soms gelukkig, toch werd hij in 1770 door den Engelschen generaal Howe meer dan eens verslagen. Hierna moest hij tegenover het Engelsche hoofdkwartier overwinteren en alle rampen verduren, die de winter en 'gebrek van iederen aard meebrengen. Maar Washington had ook met insubordinatie, desertie, en verraad te kampen en toen de zaak der Amerikanen hopeloos scheen, kwam een gunstige keer. Door den invloed van Benjamin Franklin, kwam Frankrijk te hulp. Schitterende wapenfeiten ziet men in 't vervolg de Amerikanen verrichten en 't einde der geschiedenis is algemeen bekend. Zoo kan er nog verandering komen voor Transvaal. Men houde slechts aan in den gebede. China; de verkiezingen in Amerika; Ro berts' ziekteen zooal meer kunnen er toe bijdragen, ook al is er geen Frankrijk of eenige andere Europeesche mogendheid om, thans door den invloed van Wolmarans, c. stot hulpverleening te besluiten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Makkinga G. A. v. d. Bergh v. Eysinga cand.; te Andel ds. IJ Doornveld te Ouddorp; te Heerewaar den ds. P. W. Verkouw te Geervliet; te Kootwijk J. Kooman cand. te Schoonhoven te Keppel ds. P. A. C. Douwes te Zuidwolde. Aangenomen naar Oosterwolde door ds. E. J. Hornoet te Ouderkerk aan den IJsel naar Lettelbert door J. Swart cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Rotterdam door ds. J. Lammerts v. Bueren te Bunnikvoor Aalten door ds. H. Smelt to Haarloo; voor Hoogeloon door ds. II. Limpers te Akkrum; voor Blaauwkapol door ds. T. Lekkerkerker te Kockengen; voor Leerdam door ds. C. J. Leemans te Zetten voor Oudega door ds W. Hoekzema te Achlum. Geref. Kerken. Bedankt voor Herwijnen door ds. J. Dekker te Nieuwvennep; voor Grijps- kerke door ds. J. v. d. Sluis te Andijke. Geslaagd voor de hoofdacte te Breda de heer J. Vogelaar te Dinteloord. Voor het examen Hoogduitsch te 's-Gravenhage de heer W. v. Houte te Vlissingen. Bij den uitgever K. lo Cointre te Mid delburg zal verschijnen een schets uit het volksleven, getiteld: Eene Werkstaking, van de hand van ds. C. van Koetsveld CEz. te Goes, voorafgegaan door een Korte beschrij ving van de ramp te Helder. De netto opbrengst dezer uitgave zal be stemd worden voor de ongelukkigen, dio getroffen zijn bij de vreeselijke ramp op 13 Juli jl, te Holder voorgevallen, waarbij 5 personen gedood en 6 zwaar of minder ernstig verwond werden. De Heldersche commissie beveelt deze uitgaaf dringend aan; en ook wij voegen ons daarbij. Reeds meermalen, en met succes, gaf de heer Le Cointre in het belang van onge lukkigen iets uit; o. a. bij gelegenheid van het zeedrama bij Schouwenbank; bij het plotseling overlijden van den werkman Heuseveldt tijdens de illuminatiën bij de Koninginnenfeesten te Middelburg,-enz. Wij twijfelen niet of ook thans zal de moeite van den uitgever in het belang der ongelukkigen vele en goede vruchten op leveren. Stavenisse. Vrijdag werd alhier de zomervergadering gehouden, van het Ned. Rundveestaraboek afd. Zeeland, die door ongeveer GO leden werd bijgewoond. Eerst werden deleden uitZ. Beveland, Walcheren en Vlaanderen die te 8,55 uur te Tholen aankwamen, door eenige Thoolsche leden met hunne gerijen afgehaald, en over Poort vliet, Scherpenisse en St. Maartensdijk naar Stavenisse gebracht, terwijl eveneens de leden uit Schouwen-üuiveland en St. Philips- land, die om 10 uren aan het havenhoofd te Stavenisse aankwamen met rijtuigen af gehaald werden. Bij het openen der ver gadering, werd door den voorzitter Baron d'Ecury, den leden het welkom toegeroe pen, en den Thoolschen leden dank gezegd voor de hartelijke ontvangst den anderen leden bereid. De kring Tholen is een van de krachtigste der afd. Zeeland, hij twijfelde niet of de leden zullen verder een nuttigen en aangenamen dag doorbrengen Uit een beknopt verslag dat verder werd gegeven, bleek dat het ledental in Zeeland is geklommen tot 340, terwijl om nog hoogere prijzen bij de stierenkeuringen te kunnen uitreiken, f 2000 subsidie is aan gevraagd. Door Ged. Staten was bericht gezonden, dat het nieuwe reglement niet in de zomervergadering was behandeld kun nen worden, en dit nu eerst in de najaars vergadering zal geschieden. Bij monde van den heer C. Zuijdweg werd rapport uitge bracht van het verhandelde in de algemeene vergadering te Veendam op 26 Juni 1.1. waaruit bleek, dat het ledental is 1887, en het vorige jaar zijn ingeschreven 947 stieren en koeien, waarvan in de Prov. Groningen resp. 139 en 136. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering was Lim burg aan de beurt,mocht daar bez waar bestaan zal een andere Provincie worden gekozen. De begrooting voor 1901 word vastge steld op eene ontvangst en uitgaaf van f 2642,50 indien ten minste de gevraagde subsidie wordt toegestaan. Tot leden der commissie tot het nazien der volgende re kening werden benoemd de heeren H. A. Hanken, C. Zuijdweg en J. J. Mol. Verder werd met 39 tegen 17 stemmen aangeno men, om de toelage van het rundveestam boek aan de jaarlij ksche tentoonstelling van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland; tot het verhoogen der prijzen van stieren, dit in een prijs te geven, in plaats van in twee prijzen van f25 en f 15. Als leden van het bestuur werden de heeren W. Kakebeeke en J. Polderdijk met nagenoeg algemeene stemmen herkozen, terwijl ook werd herkozen als commissaris van het hoofdbestuur de heer L. J. Dorst te Stavenisse. Als plaats waar de voorjaarsvergadering zal worden gehouden werd Goes gekozen. Bij de gewone rondvraag of iemand iets had voor de algemeene vergadering het volgende jaar Limburg, deelde de heer C. A. H. Wagtho, mede, dat hij een vetten stier had verkocht, die te Rotterdam door twee veeartsen was goedgekeurd doch die toen werd verkocht aan een slager te Ant werpen, en aldaar tuberculoos werd ver klaard, en hij daardoor heel wat schade had geleden, hij wenschte dit vervoer, keuring enz wettelijk geregeld te zien, en dat er niet meer willekeurig kon wor den gehandeld. Hierna werd de vergadering gesloten. Na een gezamenlijke koffietafel te hebben genoten, werd met 17 rijtuigen de rijtoer hervat over St. Annaland, Oud vosmeer naar Tholen terug, zoodat niet alleen een nuttige maar ook een aangename dag was doorgebracht Bruinisse. In de Zomervergadering van den dijkraad van het Calamiteuze water- schapBruinisse,dezer dagen gehouden, werd door het bestuur rekening en verantwoor ding gestaan over het dienstjaar Mei 1899 - 1900. Hieruit bleek dat de ca vang- sten hebben bedragen f 18683,58 s; de uitgaven heliepen f 19106 47. Zij sluitclus met een tekort van f 422,89. Hierin wordt voorzien door eene Rijks- en Provinciale bijdrage a l. f 450 waardoor het tekort verandert in een goed slot van f27,11. De rekening werd door den dijkraad goedgekeurd, en behoudens nadere goedkeuring door Ged. Staten vastgesteld. Aan de gemeente Stavenisse is tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs een rijkssubsidio van f2145 verleond. Toon Vrijdagavond tijdens het onweer te IJzendijke een man en een vrouw in het deurgat van hun woning stonden, werd don man door den bliksem de pijp uit don mond geslagen, terwijl de bril van de vrouw stuk sprong. Behalve dat de vrouw eenig letsel kreeg in het aangezicht, kwamen zij met den schrik vrij. M. C. Aan de oefeningen van hot 3e reg. infanterie in do omstreken van Bergen op Zoom, onder leiding van den commandee renden officier van' dat reg. van 2 tot en mot 16 September, zullen deelnemen: de staf en vier veldbataljons van het 3e regiment infanterieeen detachement hu zaren tot het verstrekken van paarden aan onbereden officieren; een detachement van het eskadron ordonnanceeen detachement trein- en een detachement hospitaalsolda ten; voorts van 10 tot en met 15 Septem ber een eskadron huzaren en een batterij veldartillerie. Door het 2o en 4e bataljon van het 3e regiment infanterie wordt een kamp be trokken op het terrein Kijk in de Pot. N. R. Ct. Te Rotterdam zal de werkstaking nog lang nawerken. Naar de strafgevan genis is overgebracht de bootwerker Groo- tenboer, die Vrijdag den werkman Vreeswijk verraderlijk een messteek in den hals toe bracht. Do toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. De werkstaking der stokers en ma chinisten te Dordrecht dreigt nog een slachtoffer te zullen oischen. Een mannier der Combinatie V schoot op een bootje der stakers en trof een der opvarenden, wiens longen werden doorboord. Hij ligt nu met wondkoorts in 't gasthuis. Bij den kan tonrechter is door twee opvarenden van de Anton en Irene protest aangeteekend, terwijl de schade door de beschieting ver oorzaakt door experts is opgenomen. Te Velp vielen bij het onweder van Zaterdag hagelsteenen grooter dan duiven eieren en stukken ijs. Het was gevaarlijk zich buiten te begeven. Te Venhuizen werd iemand wer kende op het bouwland, door een beroerte getroffen, met het treurig gevolg dat hij te water liep en verdronk. Ook over Londen en omstreken heeft Vrijdagnamiddag eeii onweder gewoed met vrij groote hevigheid. Aan alle zijden klief den schelle bliksemstralen den zwarten hemel. Toen de zon was ondergegaan, was het alsof de geheele stad op reusachtige schaal verlicht was. In de provincie richtte de bliksem groote schade aan.o.a. werd het postkantoor te Kingston aan de Thames getroffen. In hot militaire kamp bij Ames- bury werden twee soldaten gedood en dertig gekwetst. Elders werden drie werklui gedood. Tegen den nacht week de druk kende hitte voor een heerlijke koelte. Do namon der legeraanvoerders in Zuid-Afrika dienen den Engelschen hande laars als reclame. Een barbier heeft op zijn uithangbord gezet: „Baden Powell, kapper aid. Ondersteunt den naam genoot van den held van Mafeking." Te Manchester heeft een broodbakker Kitche ner zijn zaken vaarwel gezegd, na door zijn gelukkigen naam al zijn concurrenten er onder te hebben gebracht. Voor de ramen der boekwinkels liggen stapels romans van Winston Churchill, doch geen van allen is door den bekenden correspondent van de „Morning Post'' geschreven. Zoo wordt evenveel misbruik gemaakt van Ruyard Kiplings naam. Krugers naam heeft een geheel tegenovergestelde uitwerking; een vischhandelaar in Londen heeft zijn zaak moeten sluiten, omdat al zijn klanten weg liepen. Dezer dagen stond iemand terecht, die een ander had aangeroepen met„Loop heen, jij Kruger." De rechter vond deze kreet beleedigend en veroordeelde den man. Een Misverstand. Tijdens het beleg van Parijs komt de kroonprins van Pruisen door de met officieren gevulde antichambre van het kasteel te Versailles, dat betrok ken was door zijn vader, den koning van Pruisen, en vraagt aan den schildwacht: Is de koning terug? Do schildwacht, een Saks, antwoordt, terwijl hij het geweer presenteert: Ja, ja, koninklijke hoogheid, papatje is zoo juist naar binnengegaan. Een pijnlijk moment, omdat de kroon- rins den Saks geen arrest mag geven, ij zegt dus tot den adjudant, die tusschen hem en den schildwacht staat, in niet al te nette taal: Is hij bezopen De Saks, altjjd nog het geweer presen- teerond en in de meening, dat de vraag tot hom gericht is, antwoordt: Daar was niets van te merken, hoog heid. Behalve generaal Colvile keert ook de hertog van Norfolk weder naar Engeland terug. Deze edelman heeft, om de Boeren te mogen bestrijden, zijn ambt van minister en hoofd der posterijen en telegraphie neer gelegd, heeft met veel praal het door een hoog katholiek geestelijke gezegend zwaard van zijn geslacht aangegord en is als ka pitein der Yeomanry naar het oorlogster- roin vertrokken. Daar is hij weldra van zijn paard gevallen, hoeft-zijn sleutelbeen gebroken en keert, na de gewichtige diensten dus zijn vaderland bewezen, naar Engeland terug. De echtgenoote van Albert Heijmans, geneesheer van president Kruger is Vrijdag uit de Z.-A Republiek toruggekoerd in haar woonplaats Mecholon. Toen de toestand te Pretoria gevaarlijk word ried de heer Heij mans zijn vrouw aan, met hun dochtertje terug te gaan. Mevrouw Heijmans verliet Pretoria 25 Mei on ging 26 Juni te Mar seille aan land. Dokter Heijmans, die pas 30 jaar oud is, studeerde te Brussel en vestigde zich te Boom, zijn ouders wonen te Mecholen. In Januari van het vorige jaar ging hij naar Transvaal en vestigde zich to Pretoria als oog-specialiteit Toen leed juist de pro- dent ernstig aan zijn oogenhij ging naar den Belg, die hem in korten tijd genas. Sedert dien tijd hield do president zijn nieuwen doktor, dio hom ovoral vergezelt. Een der afgevaardigden van de Hol- landsche republieken in Zuid-Afrika, de heer Wessols, is ingeschreven als lid van do Internationale Unie van parlementairen, welke te Parijs den 30en Juli haar eerste zitting hoeft gehouden. De deputatie blij ft van alle zijden van Europa bewijzen ontvangen van de algemeene sympathie en bewondering van het heldhaftig volk, dat tot het uiterste zich verdedigt. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De gedachtenis des rechtvaardigen zal tot zegen zijn. Den 12 Juli overleed op het gehucht Geersdijk gemeente Wissenkerke, Marinus de Langeeon man zooals de wereld het noemt van geringe afkomst. Te Geersdijk uit eerzame arbeidslieden geboren den 20 October 1822, die door zijn godvruchtig leven alom bekend is geworden en op de plaats zijner inwoning tot stand gebracht heeft wat op iedere plaats, dorp en stad behoort [te worden aangetroffen, namelijk vreezo Gods in het gehoorzamen aan Zijn Woord en Wet. Van zijn jeugd af aan was zijn lust God te dienen en heeft tot aan het einde van zijn leven als een getrouwe voorganger tot grooten zegen gestrekt, vooral in de plaats zijner inwoning. Wat de Abeele vroeger des Zondags was voor Middelburg voor de jongelingschap, was Geersdijk voor de jongelingschap van Wissenkerke en Cortgene, een samenkomst om satan naar hartenlust te dienen, buiten het bereik van eenig opzicht, terwijl jaren geleden Geersdijk de aangewezen plaats was voor eenige mannen hartstochtelijke kaart spelers en men mag het or voor houden dat die eene man het middel in Gods hand is geweest als het bedorfwerend zout, want thans heerscht er toewijding aan God en Zijn dienst. Als oefenaar stichtte hij zijn medebewo ners en was Leeraar, om de jeugd te ca- techiseeren en op te leiden tot Lidmaten, zoowel van hen die zich wilden aansluiten bij de Gereformeerde, als van dezulken die zich bij de Hervormden voegden en is menig catechisant door hem afgericht, in de Hei- vormde Kerk aangenomen. Als een trouwe herder nam hij acht op zijnj kleine kudde en waakte over de lam meren. Inzender van dit Memoriam herinnert zich, dat jaren geleden te Geersdijk is overleden de hoofdonderwijzer der openbare school welke den Bijbel nog in eere hield en op de school gebruikte. Bij de begrafenis van dien onderwijzer waren uit achting voor hem de verschil lende autoriteiten aanwezig, ook de Bur gemeester en Wethouders waren tegen woordig. Onder de toespraken was ook het woord van De Lange en veroorloofde hij zich met verheffing van Stem. dat het heinde en ver kon worden gehoord, het genoemde colle gio toe te roepen Burgemeester en Wet houders zorgt er toch voor dat op Geers dijk geen moderne schoolmeester komt. De school met den Bijbel was zijn ideaal, maar gemis aan aardscho middelen belette te doen wat hij zoo gaarne gedaan zou hebben. Dit Memoriam zou nog zeer kunnen wor den uitgebreid, maar waartoe Onzen lof heeft hij niet noodig, terwijl hij reeds rust in het Vaderhuis daarboven. Nog eene mededeeling, namelijk deze. Een dag voor zijn heengaan zeide hij tot zijn zoon Ma rinus, die zijn voetstappen druktDe En gelen ondersteunon mij. Zoo is dan deze held des geloofs, groot in het klein, ons ontnomen, en moge op Zijn gral gebeiteld worden „Ter navolging". v. N. Wissenkerke, Juli 1900. Aan de vrienden der Militairen. Uw Koninkrijk koom' toch, o Hoer! Ai! werp den troon des satans neer. Oei. Lezer, Lezeres! Uit ons Jaarverslag in de Chr. bladen geplaatst, is U zeker duidelijk gebleken, hoe rijk de Heere onzen arbeid voor de Indische Militairen heeft willen zegenen. Dank zij den milden steun van eenige rijk beweldadigden on vele kleino bijdragen, mochten wij in 1899 1450 Chr. Kalenders ruim 30000 Traktaten, Chr. bladen en andere geschriften benevons een partij boe ken, platen, rauurteksten enz. naar Indië verzenden, tot een bedrag van circa f650. Onze rekening van ontvangst en uitgaven werd nagezien en accoord bevonden door Ds. Blanson Henkemans te Zaandam, den WelEd. Heea H. A. J. Leembruggen te Brummen en den Heer H. Stap te Utrecht, die ten allen tijde gaarne bereid zijn in lichtingen te geven aangaande mijn arbeid en persoon. Daar de Heere ons nog in het leven spaarde en de geestelijke nood onder de Kolonialen schreiend groot is, wenschen wij ook dit jaar weer in den weg te stellen om ten behoeve onzer Militairen uwe hulp en steun en modewerking in te roepen. Vraagt deze of gene, die nog niet bekend is met onzen arbeid onder do Militairen, of de Milit. wel een Chr. Scheurkalender enz. begeeren en waardeeren, die leze het hier volgende uittreksel uit een door mij ontvangen brief van Mej. Jansz, te Pati, die met veel liefde en opoffering onder onze jongens te Samarang arbeidt. Zij schrijft: »0 broeder Gruijs, wat een vreugde hebt gij en de vrienden in Nederland mij ver schaft, dat ik 177 Scheurkalenders, benevens zooveel andere lectuur mocht ontvangen. O, dat Gods Geest iedere Kalender verzelle opdat hij een bode worde, die Gods genade en liefde aan die arme harten duidelijk maakt. Moge dit zaad, door U en de vrienden en vriendinnen uit het moederland uitge strooid, eenen rijken oogst opleveren voor de eeuwigheid. Mag ik mij voor het najaar s. v. p. aanbevelen Reeds lang vóór den tijd ontving ik vele verzoeken van militairen om een kalender voor 1900. Door de goede zorgen kwamen zij ferm op tijd en mijn hart jubelde van dank bij het uitpakken der kisten. Welk een rijken inhoud! 40 kalenders pakte ik in voor de Milit. ge vangenis te Tjimahie, vanwaar een lijst met verzoeken gekomen was50 exemplaren verzond ik aan verschillende adressenook naar het ongelukkig strafdetachement te Ngani vonden eenige hun weg.. Naar de militaire gevangenis te Samarang 12 en daar er nog al wat te kort kwam zag ik mij genoodzaakt de rest te verloten in het Militaire Hospitaal. Een trommel met 20 lootjes voor kalenders en eenige lootjes voor een zak of handdoek, een stuk zeep enz. werd door mij meegenomen. En die nu een kalender trok was het aan te zien, dat die overgelukkig was. Vele brieven, getui gende van hartelijken dank, worden mij toegezonden. De meest dankbare is wel een beklagenswaardige jonge pupil, lijdende aan melaatschheid en daarom afgekeurd; deze woont bij zijne moeder te Solo." Tot zoover het uittreksel van den brief van Mejuffrouw Jansz. De heer v. d. Steur te Magalang, dio 350 Kalenders ontving is zoo dankbaar, dat hij er een volgenden keer gaarne 500 ontving. Ook de zendeling-leeraar Dorst te Gombong e. m. a. zijn recht dankbaar voor de toezendingen aan hunne adressen. Dus merkt U, dat onze arbeid eu uwe milde bijdragen zeer begeerd en gewaar deerd worden door onze zonen in dienst van Koningin en Vaderland in Nederl. Indië. Zou het niet overbodig zijn om door onze arme woorden uwe liefde op te wekken voor dezen gezegenden arbeid voor het koninkrijk Gods? Zullen wij de hoop dier broeders en zusters, die onder onze jongens werkzaam zijn niet beschamen? Neen niet waar, met blijmoedigheid zullen wij onze zwakke krachten, de rijken hun milde ga ven, de minder bedeelde hun zilver of koper den Heere wijden. Waar de Heere de harten der militairen en velen hunner over sten toehangelijk maakt voor de blijde boodschap, daar willen wij in afhankelijk heid en biddend opzien tot God. werken terwijl het nog dag is, wetende dat onze arbeid en gave niet tevergeefs geofferd worden. Doe een ieder in zijn omgeving wat men kan en wij hebben goede hope dat wij D. V. October weer vele scheur kalenders enz. zullen mogen verzenden. In deze hoop zien wij met belangstelling uwe gave tegemoet en verzoeken U beleefd uwe bijdragen spoedig te zenden onder het motto: Voor Scheurkalenders naar Indië. Met heilbede en beleefde broedergroete, Uw. dnr. ZaandamMolenpad 68. A. GRUIJS Sr. P. S. Gebr. postzegels en briefkaarten van Indië, Suriname en Curasao worden in dank ontvangen ten behoeve der Bin- nenlandsche zending. Wegens plaatsgebrek is de plaatsing van bovenstaand stuk uitgesteld geneest. Red1) van 28 Juli tot 80 Juli 1900. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. Melis, jm., 29 j enJ. Matthijsse, jd., 29 j. C. Renes, jm., 26 jen J. de Boer, jd. 29 j.S. C. van Pienbroek, jm., 28 j., en M. C- Bul, jd-, 26 j. Bevallen: J. van Willigen, geb. Lou- worse, z.; J. Cevaal, geb. Bosselaar, z.; E. de Rijke, geb. Mondeel, z.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2