NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND JGSÜAG No. 126. 1900. Zaterdag 28 juli 14e jaargang. I GHRISTELIJK- HISTORISCH lbiirg. KIKZEE, ■- a,. s. rtihaagsche ekbank EEUW SPRUIT, rotterdam. cerdam! l-6cl)flöü. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wel te onderscheiden. FEUILLETON. Het kasteel Westhove op Walcheren. Engeland en Transvaal. ?eft dien dag aan van een programma, an uit Walcheren iaf de Steigers in reland. COMMISSIE. ter leen onder ?air verband NDBRIEVEN uit. )men te Middel- ISAAC SNOEP, n te G o e s bij de i Co. PENNING. ?enre van van Kloppers en I a r i t s van ijnt in Augustus [EN ,n bet begin roordigen oorlog, t e 1 d den svaal-schrijver 4NING. pgedragen aan >uis Botha. geteekend door teelink. 5. ingenaaid. gebonden. Boekhandel is de esteld. ustreerd prospec- Voorhoeve Jz. es. HENST Ird Zondags, van Idelburg 8,45 f van |lburg 9,15 uur. Rotterdam. lorg. 'smidd. 'ikzeesche ;scbappy an Rotterdam. nd. 26 ld. 27 br. 28 •29 In. 31 31 s morg. 12,— 12,— 12,— 12,— 12,- 12,— lid. 3,15 6,201) 3,50 6,50 1,55a) 4,45 2,15a) 5,05 3,30 6,20b)/') 3,50 6,40O par Breskens en ar Borsselen en elkkn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De jongste werkstakingen hebben de quaestie der werkstaking in 't algemeen weer naar voren geschoven. Het is noo- dig de aandacht op haar gevestigd te houdentrouwens deze quaestie zal ons in de eerste jaren wel gestadig blijven aan kijken. Het zal derhalve goed zijn haar onder de oogen te blijven zien. Over werkstakingen zijn allen 't nu vrij wel eens, dat zij geoorloofd, ja somwijlen plichtmatig zijn, dat persoonlijke werksta king nimmer mag worden belet; en dat gemeenschappelijke, mits vrijwillige, werk staking middel kan zijn, en, mits in 't alleruiterste geval toegepast, middel moet zijn tot gewensehte, door de omstandighe den gevorderde lotsverbetering. Het recht tot staking blijft derhalve ongerept. Maar nu treden bij werkstakingen drie groepen van werklieden op. Stakers. Niet- stakers. Vervangers. De beide laatstge noemde groepen door de eerste onder den scheldnaam „onderkruipers" aangeduid. Een naam, die op 't oogenblik nog een twijfelachtigen bijsmaak heeft, doch na ■verloop van tijd wel burgerrecht verkrij gen en zijn kwaden klank verliezen zal. Zoo ongeveer als het woord „geus". Nu zijn er nog enkele menschen die alle werkstaking nit den booze achten, en voor dezulken is de daad der niet-sta- kers en vervangers altijd alleszins prijzens- en aanbevelingswaardig. Maar dezulken zijn weinig; hun getal zal gaandeweg slinken, wanneer hun de oogen maar zijn opengegaan voor misstan den en ongerechtigheden die sommige vakken en bedrijven aan de zijde der pa troons of hunne intendanten ontsieren. Indien echter dezulken aan het werk big ven, dewijl zij voor zich van deze mis standen niet overtuigd en tevreden zijn met hunne lotshedeeling, hebben zij recht op bescherming. Wat te Rotterdam ge schied is, waar niet-stakers door stakers worden verwond of afgeranseld, is eene rechtskrenking, die ernstig dient gestraft. Indien zij echter om meer te verdienen in de plaats der stakers treden, verdient dit gedrag als huichelachtig en vuilgewin- zoekend gebrandmerkt. Hun dient, mits op wettige wijze, dergelijk optreden belet te worden; doch nooit in den zin als de stakers te Rotterdam 't opvatten, door dreiging met moord en lijfstraffen, alleen 8) Vervolg Een jeugdige Walchersche boerendeern, spraakzaam doch tevens bescheiden, leidde mij in de inrichting rond. Allereerst bracht ze mij in de beide slaapzalen, wier openstaande deuren tot een bezoek uitlokken. Het waren twee flinke, ruime vertrekken, heel gezellig in gericht. Op ieder dezer luchtige zaaltjes stonden een tiental ijzeren ledikantjes heel vertrouwelijk naast elkander in twee rijen naar ik meen, alle voorzion van helder beddegoed. Bij ieder ledikant behoorde een waschtafeltje met kom en waterkan, alles keurig in orde. Mocht een der kleinen des nachts hulp behoeven, welnu, de helpsters, die ook hier slaapplaatsen hebben, zijn dadelijlc bij de hand en gereed de noodige hulp te verleenen. Naast deze slaapvertrekkon, zag ik oen ziekenzaaltje, in den vollen zin des woords IkleBaa maar rein. Gelukkig bohoeft dit vertrek met zijne itwee ledikantjes en andere benoodigdheden niet vaak gebruikt te worden. Zelden wordt een der kinderen onge steld. Den vorigen dag ja, had er een ge- door overreding en door zedelijke mid delen. In 't laatste geval kan er sprake zijn van onderkruiping. Even streng als wij dit veroordeelen, even beslist moeten wij opkomen voor het recht van hen die in speciale gevallen met eene staking niet medegaan. Wie niet van de rechtmatigheid der sta king overtuigd is, bezondigt zich wanneer hij toch met de stakers mede doet, door te wandelen in hun raad, te staan op hun weg of te zitten in hun gestoelte. Verzet tegen de staking is dan plicht matig, en dat geschiedt dan natuurlijk door hulp te bieden aan don patroons. Toch zij men hierin voorzichtig. Is de patroon een uitbuiter, een egoïst, die zich om de zedelijke belangen van den arbeider niet bekommert, zoodat sommige der grie ven van de stakende medewerklieden met terdaad gegrond zijn, dan zou steun bieden aan den patroon gelijk staan met hem gelijk te geven' in zake diens gedrag. Maar ook, wanneer de patroon, of de gezamenlijke patroons, in zake loon en arbeidsduur, Zondagsrust en nachtrust zoo veel hebben toegegeven als maar immer mogelijk was en dit geval achtten wij te Rotterdam aanwezigdan zien wij geen enkele reden om het ruw geweld dat nog moer verlangt, te steunen, gelijk door christenwerklieden te Rottordam is ge schied. En dan zien wij nog minder in, dat de onrechtmatig opengelaten plaatsen niet zouden mogen en moeten en behooren te worden aangevuld. In den strijd voor liet recht moet men desnoods zich den naam oproermaker, maar ook te anderer zijde dien van onderkruiper getroosten. Het is hier echter mee, wat helaas al op zoo menige plaats gebleken is: de arbeid is gedesorganiseerder is geen band meer tusschen patroon en werklieden; geen ver band tusschen de werklieden onderling; er zijn geen mannen genoeg om de vak organisatie ter hand te nemener zijn geen lichamen die niet alleen verzoenend maar ook met bindende voorschriften kunnen optreden. De Fransche Revolutje heeft zoovele goede organisaties vernietigd en er niets voor in de plaats gegeven. En nu is 't een »ieder voor zich en God voor ons allen"; een hard tegen hard, een ontwringen wat niet te verkrijgen is. Hieraan diende een einde te komen. val van ongesteldheid zich voorgedaan, doch schrik niet, lezer, de dokter constateerde slechts eene lichte aandoening van koorts. De kleine patiënt kon tot aller genoe gen reeds den volgenden dag uit het hos pitaal ontslagen worden en speelde 's mid dags dapper met de anderen mee. Dit alleenstaand geval wordt slechts ter loops vermeld, om aantetoonen, met wat uiterste zorg de kinderen te Westhove worden verpleegd. Men gaat in de vacantiekolonie van den beproefden stelregel uit, dat het vrij ge makkelijker is ziekten te helpen voorkomen dan die te genezen. Van daar die zorg voor licht en lucht, voor reinheid en frischheid, welke den be zoeker in alle vertrekken opvalt en waarin in ieder opzicht de kleine kolonisten deelen. Na in de eetzaal een luchtig, ruim vertrek, met vroolijk uitzicht op voorplein en tuin mijn naam bij die van ander§ bezoekers gevoegd te hebben in een daar voor bestemd register nam ik een vluch tig kijkje in de buitengebouwen, welke door de kolonie in gebruik genomen worden. Vooreerst dan het zoogenaamde wasch- huis, waar een gedeelte van de wasch hing te drogen. Zonder nog een kenner te wezen, kon men met een enkelen oogopslag wel zien, dat het dienstpersoneel, met dit deel der taak belast en daarvoor verantwoordelijk, er eene eer in stelde, de bekende Zeeuw- schez indelijkheid, welke zelfs vreem delingen opvalt, ook op de wasch in toe- Zou de Wet nog een convooi genomen hebben Hij schijnt er ons niet te goed voor. En Roberts seint uit Van der Mer- westation dat in den door de Boeren bij Roodeval genomen trein met proviand zich twee officieren en tweehondeid Rifles be vonden die gevangen genomen werden Men weet dat het eenige ons bekende wapenfeit, waarbij van een convooi sprake is, gewaagt van honderd Hooglanders- Blijkbaar moet derhalve nog een convooi door hem genomen zijn. Dat hij durft, daaraan bestaat geen twijfel. Jammer dat de gemeenschapslijn Bloem fonteinPretoria reeds weer hersteld is. Doch van den anderen kant is 't jam mer dat De Wet weer ontsnapt is, zij 't ook al met verlies van vijf wagens met proviandzoo kort is Broadwood hem op de hielen geweest. Men vermoedt dat hij op weg is naar de Vaal, doch indien dit werkelijk zijn plan is, is het moeilijk na te gaan, wat hij nu weder in zijn schild voert. Het heet, dat verkenners van De Wet aan een boer den weg gevraagd heb ben naar Kerr's Store, aan de samenvloei ing van Rhenoster en Vaal. Dit is de eenige inlichting, die do Engelsche be velhebbers hebben. Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat een man als De Wet, die in den Vrijstaat don weg blindelings weet te vinden, niet noodig heeft zich tot een of anderen boer te wenden om den weg te vragen, tenzij hij zulke doet om zijn vervolgers op een dwaalspoor te bren gen. Hoe uitstekend De Wet ingelicht is, blijkt uit zijn laatste optreden, want de trein, waarop hij zijn welgeslaagden aanval deed, vervoerde 100.000 pond sterling aan geld, dat naar Pretoria werd gezonden. Ongelukkig genoeg werd de waggon aan het station van Honingspruit uit den trein gezet, omdat de assen warm waren geloo- pen. Deze buit ontging hem dus. Het volgende, aan de Telegraaf ontleende overzicht van zijn optreden, sedert Roberts' inval in Transvaal is overigens een wel sprekend bewijs voor De Wet's groote be drijvigheid. 31 Mei. Het nemen van 26 wagens en 400 man Yeomanry bij Lindley. 4 Juni. Het nemen van 50 wagens 160 Hooglanders, bij Heilbron. 7 Juni. Het verbreken der verbin dingen van Lord Roberts. De spoorweg passing te brengen. Dezelfde zorg voor netheid en reinheid strekt zich ook en wel in de de eerste plaats uit tot de kinderen. Zoodra zij in de inrichting worden op genomen, verwisselen zij van kleeding. De medegebrachte kleêren worden dade lijk bij aankomst behoorlijk opgeborgen tot het tijdstip van vertrek en wel in opzet telijk daarvoor vervaardigde, genummerde bergplaatsen in de zoogenaamde badkamer. Elk der knapen en meisjes trekt het nieuwe costuum eerst aan, als zij, ieder afzonderlijk, onder toezicht der helpsters een verfrisschend bad hebben genomen in de daarvoor bestemde kuipen, welke in voldoend aantal aldaar aanwezig zijn. Iedere week wordt dit bad herhaald. Tegenover waschhuis en badvertrek be vindt zich de speelkamer, ruim genoeg voor het jonge volkje otn zich binnenshuis te amuseeren. Aan den zolder hangen eenige hoogst eenvoudige toestellen, waar de kleine gas ten, hoegenaamd zonder eonig gevaar, hunne lichaamskrachten kunnen oefenen. Eenige platen en portretten, waaronder ook dat van H. M. de Koningin, die eenmaal de kolo nie met een bezoek vereerde, versieren den wand. En hoe brengen nu de kleinen den dag door Deze vraag heb ik verwacht, want ze ligt voor de hand. Door de welwillendheid mijner cicerone, die mij op alle desbetreffende vragen de gewensehte inlichting gaf ik vertrouw wordt over een lengte van 20 mijl ver woest. Het nemen van het 4e bataillon Derbyshire's aan de Rhenoster on van 160 man, behoorende tot het spoorweg-corps bij Roodeval. 27 Juni. Nieuwe aanval van De Wet op de verbindingslijn. 7 Juli. De Wet trekt terug naar Fouriesberg. 8-16 Juli. De Wet, achtervolgd door Hunter en Rundie. 17 Juli. De Wet met 1500 man en 5 kanonnen breekt door het cordon en trekt naar Lindley. Paget en Broadwood ver volgen hem. 19 Juli. Gevecht bij Lindley. 20 Juli. De Wet verdwijnt in den nacht en noemt 100 Hooglanders en een trein bij Honingspruit. Jnli. De Wet noemt 200 Welsh Rifles bij Roodeval Voor Roberts geen eervolle wapenfeiten. En als om nu de aandacht af te leiden van de voorvallen in den Vrijstaat, wordt de wereld sinds gisteren overstroomd met te legrammen van Roberts over den algemee- nen opmarsch naar het Oosten. De Boeren zijn natuurlijk weer ijlings „weggevlucht" met verliezen, niets dan vernielde bruggen en sporen achterlatende. Doch met dit al komt men al nader aan de laatste wanhopige worsteling, als straks Roberts zich verleiden laat de onherberg- zamen dalen en de aan eene zijde onbe klimbare rotsen van het Lijdenburgsche distriet te betreden, waarheen Botha bezig is terug te trekken. Men schat 't leger van Botha op 15000 man, waarvan een 4000 onder zijn bevel voor het front van Hamilton's divisie staan, die thans Bronkhosterspruit, aan den Dela- goa-spoorweg bereikt heeft. Ben Viljoen staat ten Zuid-Oosten tegenover Clery, die, na zijn tocht naar het Noorden, weder op den spoorweg, thans bij de Vaal, terugge vallen is. De la Rey ligt met een groote macht ten Noorden, en is door middel van een commando onder Grobler in voortdu rend contact met Botha. Een ander com mando staat ten Westen der stad. Nog 800 Vrijstaters uit de districten Ladybrand, Thaba, 'Nchu en Wepenor zijn bij Aasvogelkop in lager en weigeren zich over te geven. Zij hebben aan niets gebrek dan aan schoenen. Zij zijn dagelijks eendrachtig werkzaam, wat van de Engelsche generaals niet kan niet onbescheiden te zijn geweest, daar ik eenvoudig vroeg, wat iedereen kan weten ben ik in staat, den lezer daarvan iets nader in te lichten. Zooals begrijpelijk is, heerscht bij alles de stiptste orde, zonder welke het leven ook in de gezondheidskolonie eerder een last dan een lust zon zijn. Doch die zin voor orde en regelmaat is geen knellende band; o neen, haast zou ik zeggen, het onzichtbaar koord, dat de harten samen snoert tot onderlinge hulpvaardigheid en dienstbetoon. Zooveel mogelijk let men daarbij op aanleg en humeur, schikt zich zelfs, voor zoover doenlijk, naar de verschillende be hoeften der kleinen, zonder ze te vertroe telen en te verwennen en daardoor hun karakter eene verkeerde plooi te geven. En ze varen er wel bij de kleine kolo nisten. 's Morgens half acht komen zij uit de veeren, vermoedelijk wel uit de kapok, en worden een half uur later in de eetzaal verzameld, waar een flink, voedzaam ont bijt hun wacht. Koffie en thee wordt niet gebruikt, de gewone drank is melk zonder eenige bijvoeging. De directrice zit aan de tafel voor. Gedurende den maaltijd leest of verhaalt zij uit den Bijbel en zin gen de kinderen een stichtelijk lied. Den volgenden morgen wordt bij die zelfde gelegenheid wel eens onderzocht, wat zij van het eenvoudig bijbelsch ver haal of de vertelling hebben onthouden. Na afloop van het maal gaan de kleine gozegd worden. Bulier toont zich tamelijk bullig, gevolg nog van de Spionkoprap porten, en voelt zich vrij veilig, daar do regeering hem toch niet durft terugroepen. Kitchener is boos op Roberts, om diens scherpe berisping van het noodeloos opof feren van 1800 man bij Paardenberg en het dwarboomen van zijn plannen om in den Vrijstaat de eerste viool te spelen. Dat dit den goeden loop van Roberts succes vertraagt is te begrijpen. De oorlog is nog lang niet ten einde. De Engelsche oorlogsbegrooting wijst een cijfer aan van 73 miljoen pond sterling. Wat het verzenden der troepen gekost heeft, ieide men af uit de volgende cijfers: Van 1 Juli '99 tot 31 Maart 1900 werden uit Engeland naar Zuid-Afrika getranspor- 6663 officieren, 170185 manschappen en 30101 paarden. Uit Spanje en Zuid-Ame- rika werden 31503 muildieren aangevoerd. Uit Indië kwamen 417 officieren, 10392 man troepen, 2882 trein-soldaten, 7344 paar den en 1156 muildieren. De overige kolo niën zonden 486 officieren, 8630 man schappen, 7732 paarden en 19 muildieren. Bovendien werden nog uit Argentinië en Australië 13896 paarden verscheept. En dan kwamen nog terug uit Zuid- Afrika als invaliden 1031 officieren en 22614 manschappen. De »officiëele" verliezen bedragen nu 1577 officieren en 32774 manschappen, waaronder 733 officieren 18649 man die door andere oorzaken dan door verwondingen in den strijd bekomen, stierven of als invalide huiswaarts keerden. Niet de Mail, maar een vriend van het Handelsblad bezorgde uit Transvaal eenige belangrijke berichten omtrent de in de vorige maand gedane krijgsverrichtingen. In twee gevechten verloren de Engelschen 2500 man aan dooden en gevangenen. Nog wordt dato 15 Juni het volgende gemeld Er zijn betrouwbare berichten ontvangen omtrent de burgers die de wapens vrijwil lig hebben neergelegd en thuis gebleven zijn tot dien effecte dat zij namelijk, in dien het mogelijk ware, op de knieën zou den willen kruipen om weder op comman do te komen, anderen zouden zelfmoord willen plegen, inoien dit hun lot kon ver zachten. »Om een denkbeeld te kunnen vormen aan welke smaadheden onze achtergebleven of teruggekeerde broeders onderworpen werden, kan gemeld worden het feit o. a. gasten naar de speelkamer, waar zij be halve met hun spel, afwisselend worden bezig gehouden met schrijf- en teeken oefeningen, en waar in waarheid geldt, dat hun leeren spelen is. 's Middags gaan zij af en toe eene wan deling maken door de bosschon of naar het strand, wel een pret voor het jonge volkje, dat onder behoorlijk toezicht zich op allerlei wijzen in het zand vermaakt. Op gezette uren komen do maaltijden, be staande nit eenvoudig, doch degelijk voed sel, juist berekend voor de misschien niet al te hongerige magen. Natuurlijk wordt een en ander, niet het minst de wandelingen naar de inzichten van de directrice geregeld in verband met eventuëele omstandigheden als b. v. weers gesteldheid en temperatuur. Moe van het spel en de wandeling beide gezonde lichaamsbewegingen begeven zij zich 's avonds tijdig ter ruste. 's Zondags bezoeken de kleinen gezamen lijk de kerk, nu eens te Oostkapelle dan weer te Domburg, al naar het uitkomt. Eenmaal in de maand als ik mij goed herinner den eersten Dinsdag mogen de ouders der hier verblijvende knapen en meisjes hunne kinderen bezoeken en in den namiddag vrij met hen in de bosschen rondwandelen. Dat bij zulk eene gelegenheid de moeder veel te vragen heeft en de kinderen veel te vertellen hebben, of ook wel omgekeerd, behoeft waarlijk geen betoog. Slot volgt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1