NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 124. 1900. Dinsdag 24 Juli 14e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN FEUILLETON. Het kasteel Westhove op Walcheren. Engeland en Transvaal. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 eent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. INL1QH TINGEN, die bij de Augustus- of Unie-Collecte dienen in acht genomen te worden. 1. De Correspondent of hot Bestuur is bij zijn Locaal-Oomité met de hoofdleiding der Augustus- of Unie-Collecte belast. In het 21ste Jaarverslag van de Unie zijn de plaatsen opgegeven, die tot het Locaal-Comité van den geadresseerde be- hooren. (Voor mededeeling van onjuisthe den houdt de Secretaris der Unie zich ten zeerste aanbevolen,) 2. De Collecte voor »de school met den Bijbel" worde bij voorkeur gehouden in de week van 3 Angustus a.s. 3. De Collecte geschiede aan de huizen of anders in de kerk of in andere verga derplaatsen. Zoo mogelijk worde zij voor afgegaan door een ure des gebeds. 4. Exx. van het Unieblaadje No. 34 om te voren aan de huizen te bezorgen, alsmede van het „Verzoekschrift", zijn op aanvrage van den Correspondent kosteloos verkrijgbaar bij den Secretaris der Unie, den heer R. "Derksen, Kievitstraat 40, te Rotterdam. 5. De algemeene Landswetten laten de Augustus- of Unie-Collecte aan de huizen geheel vrijde Correspondent geeft er al leen intijds den Burgemeester kennis van. Bestaat er in eene Gemeente een Veror dening op het houden van Collectenl waar door het vragen van toestemming aan den Burgemeester geöischt wordt, dan verzoekt de Correspondent een Exx, van die Ver ordening en zendt het aan den Secretaris der Unie, opdat deze de noodige aanwijzing kan geven van wat gedaan moet worden om het beoogde doel te bereiken. Wordt de Correspondent bij het houden der Augustus- of Unie-Collecte op de eene of andere wijze bemoeilijkt, dan deelt hij dit den Secretaris der Unie mede, gaat voorloopig niet met collecteeren voort, maar wacht nader bericht af. 6. De opbrengst der Augustus of Unie collecte kan, behoudens eene jaarlijks vast te stellen bijdrage aan de kas der Unie, besteed worden, zoowel tot ondersteuning als tot stichting van Scholen met den Bij bel, van suppletiefondsen voor die scholen en van kweekscholen tot opleiding van on derwijzers en onderwijzeressen voor Scholen met den Bij bel mits de instellingen, waar voor die gelden besteed worden, gevestigd zijn binnen de grenzen van het Locaal- Comité. n Alle inkomsten, met aangewend voor de in het vorig lid omschreven doeleinden, worden in de kas der Unie gestort. Giften met door de gevers zelve aangewezen (7 Vervolg De vacantiekoloniën zijn van jongen datum, uit het laatste vierde dezer eeuw en uit den vreemde op onzen bodem over geplant. Een eigenaardige omstandigheid gaf aanleiding tot haar ontstaan. Een Zwitsersch dorpspredikant, uit een der bergstreken naar de stad verhuisd, bespeurde na eenigen tijd tot zijne smart, hoe het gemis van de gezonde bosch- en berglucht nadeelig werkte op de gezond heid zijner kinderen. De eerstvolgende vacant ie liet hij ze daarom in zijne vorige standplaats logeeren, waar ze van daan kwamen gezonder dan ooit. Deze verrassende uitslag bracht den menschlievenden leeraarop het denkbeeld, om telken jare een aantal kinderen uit de volksbuurten van Zurich, zijne woonplaats, de vacantie te doen doorbrengen in de heerlijk frissche lucht van het Appenzellern land. Door den moreelen en finantiëelen steun zijner medeburgers kon hij in het jaar 1876, bestemming zijn hiervan uitgezonderd en worden terstond door den Correspondent overeenkomstig die aanwijzing uitgekeerd. 7. Het Bestuur der Unie stort alle gel den, die aan het einde van het boekjaar beschikbaar zijn, in de kas der Vereeni- gingen voor Christelijk-Nationaal Schoolon derwijs, naar verhouding van hare uitgaven volgens het laatste Jaarverslag. 8. Gelden, die afgezonderd worden voor de stichting van een School met den Bij bel, kunnen ter bewaring gestort worden in de door de Unie opgerichte kas, waar van het reglement op aanvraag bij den secretaris R. Derksen verkrijgbaar is. 6. Gelden, voor de kas der Unie bestemd, worden door den correspondent, liefst spoe dig, gezonden aan den Penningmeester Mr, T. P. Baron Maekay, Nieuwe Uitleg, 28. 's-Gravenhage. Zeer aangenaam zal het ons wezen, als uw bijdrage aan de Uniekas zoo mogelijk op tien procent of meer van de opbrengst uwer collecte zal gesteld worden. 10. De correspondenten worden drin gend uitgenoodigd om na afloop der Augus tus- of Unie-Collecte de „in te vullen" circulaire zoo spoedig mogelijk en nauw keurig op te zenden aan den Secretaris R. Derksen, opdat het bedrag der Collecte officieel kan worden genoteerd en wij ge heel op de hoogte kunnen komen, van hetgeen wij omtrent uw Locaal-Comité wen- schen te weten. Deze „in te vullen" cir culaire wordt den Correspondent na 1 Au gustus a. s. toegezonden. 23 Juli 1900. Mr. S. van Houten heeft no. 14 zijner »Nieuwe Staatkundige Brieven" in het licht gegeven. Hij betoogt daarin dat de ministers Borgesius en Pierson onder dictee der Tweede Kamer staan en tracht dit aan te toonen uit het gebeurde met het toestaan van het jus promovendi aan de bijzondere gymnasia en met de wijziging van artt. 240 en 243 der gemeentewet! Volgens mededeeling van de telegraafad- ministratie der Kaap-kolonie is de telegra- phische gemeenschap via Delagoabaai ge stoord met die gedeelten van de Zuidafri- kaansche Republiek, welke door de Britsche troepen bezet zijn. Bijzondere telegrammen kunnen evenwel via Kaap-kolonie worden verzonden naar Pretoria, Johannesburg, Germiston, Vereeniging en Heidelberg, in dien zij in het Engelsch en in verstaanbare taal zijn gesteld. (St.-Ct.) In de Nederlander hebben dezer dagen een zestigtal arme Züricher schoolkinderen gedurende de zomervacantie uit hunne ar moedige, ongezonde verblijven naar buiten brengen. De volgende jaren werd de proef her haald, doch telkens op grooter schaal. "Wel dra werd het schoone voorbeeld van Zurich gevolgd, zoodat Zwitserland op dit oogen- blik meer dan twintig steden telt met ge- zondsheidskoloniën, welke gedurende een twintigtal jaren meer dan twintig duizend kinderen uitzonden, waarvan Zürich alleen het vijfde deel. Spoedig volgden andere staten. Reeds in 1878 werd de eerste vacantiekolonie in Duitschland opgericht en wel te Frankfort a-'d. Main en vervolgens in bijna alle groote Duitsche steden. Een vijftal jaren later waren, behalve in Oostenrijk, ook te St. Petersburg en te Milaan dergelijke koloniën aanwezig, zoadat ze thans gevonden wor den in bijna alle steden van Europa, tot zelfs in de Vereenigde Staten, Brazilië en Japan. Ons vaderland bleef in deze wat achter lijk. Aan de ijverige bemoeiingen van wijlen Dr. S. Sr. Coronel, geneesheer te Leeuwarden, is het voornamelijk te danken, dat ook hier te lande dergelijke vacantie koloniën tot stand kwamen. Een comité, voor dit doel te Amsterdam een paar stukken gestaan waarin Patrimo niums sympathieke optreden in zake de Rotterdamsche werkstaking gegispt werd. Na de toelichting der quaestie door de Nieuwe Rotterdamsche Courant en Ilit Volk gelezen te hebben, hebben wij de Neder lander gelijk gegeven. Thans lezen wij met genoegen hoe in de Hollander een der voormannen, een „Kuyperiaan", „democraat" pur sang, de heer H: v. d. Velden, commissielid van Advies zich zeer beslist togen dat optre den verklaart. Hjj toch schrijft: In de Hollander van 18 Juli onder Motto „de toestand in Rotterdam" staat o. m.: „Maar de tijden zoo besluit onze correspondent zullen de daad der Rotterd. afdeeling recht vaardigen." Geachte Redactie, nooit zal de tijd aan breken, om iets wat niet goed is te recht vaardigen. En de daad van „Patrimonium", nl. het uitspreken „dat deze werksta king geoorloofd is" is fout, om geen scherper woord te gebruiken; en ik wensch ter gelegener tijd in „Patrimonium" op hare vergadering aan te toonen en met bewijzen te staven dat Patr. onrechtvaardig is geweest in haar uitspraak, aldus gehandeld heeft in tegen spraak met Patrimoniums beginselen en met de uitspraken van het Sociaal Congres van 1891. Het staat bij de Commissieleden van Advies vast, dat indien het bestuur den gewonen weg, dien het altijd neemt, ook nu genomen had „Patrimonium" voor deze fout ware gespaard gebleven, nl. om vooraf op een be stuursvergadering met de Commissie van Ad vies die conclusie te behandelen. Zulks is niet geschied! De conclusie, die aangenomen is op de be wuste vergadering van 11 Juli 1.1., is plotseling als een bom in komen vallen. Nadat zij was voorgelezen, werd er nauwelijks nog tijd ge gund om haar nogmaals te lezen. Voor be spreking is geen tijd geweest. De aanwezige Commissieleden van Advies hebben, voor de meerderheid, tegengestemd, en allen betreuren de aanneming der conclusie. Deze stem uit Patrimonium verheugt ons. Reeds vóór de staking was door de pa troons in zake nachtwerk en Zondagsrust tot 't uiterste toegegeven, n.l. 50 procent extra na 9 uur Zondagswerk f 12 per dag voor erts betaling per 1000 kilovrij vaar- loon. Door de meeste werkgevers worden booten met meer dan 2000 tons, met 4 ploegen gelost, dus geen bovenmatige arbeid naar kenners beweren. De staking miste derhalve alle gezond, christelijk motief. En toch Patrimoni um vooraan in de beweging! Wij die er buiten staan, begrijpen hoe pijnlijk dit alle eerlijke mannen van Pa trimonium moet hebben aangedaan. Vergissen wij ons wanneer wij zeggen, gevormd, nam daartoe het initiatief- In 1883 werdt door genoemd Comité de eerste gezondheidskolonie uitgezonden en wel eene van twintig kinderen naar Austerlitz. Er werd eene Vereeniging gevormd, welke zich tot het jaar 1887 steeds uit breidde, doch na dien tijd begon te kwijnen. Toch gaan van wege genoemde Vereeniging elk jaar nog eenige honderden kinderen als gezondheidskolonie naar Zandvoort. Sinds een vijftiental jaren bestaat ook te 's Gravenhage dergelijke vereeniging. Zij laat hare kinderen een gedeelte van den zomer te Prinsenhage doorbrengen. Zooals de lezer reeds weet, herbergt ook Westhove telken jare eene vacantie- of gezondhei d skolonie. Het is een liefelijke gedachte van Mevr. de BruinBoddaert om op haar schoon gelegen landgoed zulk eene kolonie te ontvangen. Niets staat de edele vrouwe de verwezenlijking van dit denkbeeld in den weg. Welk een zegen, zoo dacht ik bij het neerschrijven dezer regelen, kunnen de hoogere standen in de maatschappij door middel van hun fortuin toch strooien op anderer wegen. Zij doen dit trouwens ook meer dan gewoonlijk wordt vermoed. Zeer gaarne had ik dien morgen de in richting in oogenschouw genomen. Een dat de Hollander, altijd zoo'n wakkere censor of mentor onzer partij, die zoo trouw wie naar haar opvatting ook maar even buiten de schreef gaat, tot de orde roept, in de laatste weken minder waak zaam was, of een ongelukje ii, la Jupiter had Wij zeggen dit, onverminderd onze in stemming met 't kostelijke woord door haar na de werkstaking in haar no. van 21 Juli gesproken. Wij moeten ook onzen naasten geest verwanten de waarheid durven zeggen, al doen wij dit natuurlijk met groote wijs heid en voorzichtigheid, opdat het „ikje" daar binnen niet al te zeer worde geprik keld. Aan de spoorlijn naar Lorenzo Marques blijken de Boeren met hunne groote be weeglijkheid Roberts te hinderen, zoodat hij niet voor- of achteruit kan. Maar de Engelsche luipaard, kwaad ge worden, is opgestaan en zal zijn prooi aanvliegen. Het jongste bericht luidt dat Roberts met een groote macht Middelburg heeft aange vallen, en er hevig wordt gestreden, ter wijl de oude president te midden van zijn burgers is en hen aanvuurt om tot het einde te strijden. Dat einde nu is te voorzien. Gelijk altijd zullen de Boeren ten slotte voor de overmacht terugtrekken, Roberts zal zich ook binnen Middelburg nestelen en Botha zal zijnen dapperen weer nieuwe wegen wijzen, om hem kwaad te doen. Met De Wet gaat het niet anders. Bij het laatste gevecht op jongstleden Donder dag te Lindley, waarbij de Vrij staters zich ten slotte vluchtend verspreidden, zijn twee dingen opnieuw gebleken. In de eerste plaats dat De Wet alweer, voor de wie- weet-hoeveelste maal door het cordon dat hem onverbiddelijk heette in te sluiten, is heengebroken en in de tweede plaats dat zij den Engelschen zooveel afbreuk doen of hen zoo lang weten tegen te houden dat Botha in het noorden zijn plannen uitvoeren kan. Er heerscht nu volmaakte overeenstem ming tusschen Transvalers en Vrij staters. Verscheidene Natallers vechten in hunne gelederen; en de geest der Kapenaars is bemoedigend eenstemmig tegen Engeland en voor de broederen. Engeland hoeft Zuid Afrika nog niet. In dit licht beschouwen wij ook de be- opschrift voor den toegang tot het voorplein geplaatst, verwittigde mij echter tot mijn spijt, dat ik ten minste vooralsnog van mijn voornemen zou moeten afzien. Het was me daarom eene groote voldoening, later op den gestelden tijd n. 1. op een Woensdagnamiddag aan een lang gekoes- 'terden wensch gevolg te kunnen geven en een kijkje te mogen nemen in de voor ieder toegankelijke inrichting. Gewapend met een permissiekaart voor vrije wandeling, op aanvrage mij welwillend door de eigenaren der bosschen verstrekt, dwaalde ik vóór mijn bezoek aan de kolo nie nog eenige oogenblikken rond in de lanen en kronkelpaden van dit heerlijk oord. Vroolijke, zachte klanken, door lachen onderbroken, drongen door tot de plaats, waar ik mij bevond. Zij deden mij vermoeden, dat niet ver van daar eene vroolijke kinderschaar zich spelend vermaakte. En zoo was het ook. Recht vóór het kasteel, bij de groote laan, zag ik ze weldra spelen op het breede grasperk. Een groepje jongens en meisjes van ieder een tiental dartelden en huppelden door elkander in het groen. Ze waren ongeveer van zes tot tien jaren, met kaalgeknipte kopjes en allen zonder onderscheid in dezelfde nette, doelmatige richten van Engelsche zijde: a. dat Do Wet, na door Hunters cordon te zijn ge broken bij Lindley door Little is „versla gen"; h. dat Hamilton en Mahon hun marsch tot verdelging der Boeren voort zetten en reeds enkele krijgsgevangenon maaktenc. dat bij Eerste Fabrieken, even beoosten Pretoria, de troepen dezer beiden en die van Polo Carew zich zullen veree nigen en Botha insluiten of naar het noorden dringen willen. Men ziet het, de kaleidoscoop blijft steeds nieuwe figuren geven. Een van de treurigste is zeker wel het besluit van Roberts om de vrouwen uit Pretoria te doen zetten en ze naar hunne mannen in 't oorlogsveld te sturen. Een gemeene maatregel, die voor vele van deze arme stakkerts, al zijn zij ook van de rijkste ingezetenen, den dood be- teekent. In den winter blootgesteld aan koude en weer, aan ontbering en onrust, aan de gevaren van het eigen kamp en het vuur des vijands, kan niemand anders verwachten dan duizend angsten en den dooden de strijders voor huis en haard zullen door hun gezelschap maar al te zeer worden bemoeilijkt. Dat is een der vreeselijkste rampen in den oorlog, die vrouwenvlucht in het felste van den winter. o, Robertsgroot is uwe onmenschelijkheid De Boeren hebben in het Rustenburg- sche, waar zij buitengewoon bedrijvig zijn, een trein doen ontsporen, waarin 21 zieken waren. Hadden zij dit geweten dan zouden zij 't zeker niet gedaan hebben. Maar hoe konden zij 't weten. Eene witte- of roodekruisvlag is stellig geen be wijs voor de aanwezigheid van zieken in een trein. Dat heeft White voor Lady- sinith wel anders getoond, toen hij dage lijks onder de witte vlag enkel gezonde officieren heen en weer voerde. Indien dan ook nu deze trein omgeval len is, ondanks het teeken der vlag, wij zou den er den Boeren nog geen verwijt van kunnen maken, na de herhaalde malen dat zij bedrogen zijn. Bovendien de mogelijkheid blijft dat de Engelschen een trein hadden afgezonden, welke door de Boeren werd aangezien voor een die troepen vervoerde. Den dag van 't gevecht bij Nitralsnek verloren de Engelschen 38 gesneuvelden en zwaar gewonden; 62 vermisten; en 59 aan ziekte overledenen, waaronder 50 aan enteric (koorts). Ook vertrokken 11 inva lide officieren en 263 manschappen naar Engeland. uniform gestoken, natuurlijk met inacht neming der rekse. Pas een week waren zij te Westhove gearriveerd naar ik ver nam en hadden alzoo een kleine drie maan den voor den boeg Aan een eenvoudig tafeltje op den achtergrond niet in de schaduw, want het was geen zonnige dag zaten de beide dames helpsters, die samen de directrice in het bestuur der kolonie behulpzaam zijn. Haar wakend oog ging over de kleinen en ongetwijfeld deelden zij ook af en toe in hun spel. Aan alles was het te bemerken, da! deze dames niet voor de eerste maal die taak ter hand hadden genomen. Men kon het den kleinen kolonisten aan zien, dat zij zich op hun gemak gevoelden en zich bijzonder aan de juffrouwen hecht ten, nu zij voor een poosje hunne ouders misschien wel noode hadden ver laten. In sommiger blik lag vei trouwen te lezen, als een der helpsters haar vriendelijk oog op hen liet rusten. De kinderen aan hun spel overlatend, ging ik door de openstaande ijzeren hekken het voorplein over, waar ik nog eenmaal de van ouds bekende zware linde mocht bewonderen, en trad vervol gens de geopende deuren der inrichting binnen. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1