ïan lelie, ederen NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 123. 1900. Zaterdag 21 Juli. 14e Jaargang. er bloem. GHRISTEUJK- HISTORISCH lkontroomer Ylissingen. BLEVENE burg. van don tant UIM I). Middelburg. agd, tegen 5 of en maandel atl. G. bureau v/d bl. TEIJLINGEN, o o p VAARS, OP: FRANCKE, f in Ruil II neclit, VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit Nummer behoort een bijvoegsel. FEUILLETON. Het kasteel Westhove op Walcheren. Engeland en Transvaal. M" scherpste en DeFRAM is een voudig van constructie. Do FRAM loopï licht, kan spe - lenderwijs ge draaid wor den. De FRAM is ge makkelijk schoon te maken. De FRAM be hoeft niet aan vloer of tafel bevestigd te worden, noemenswaar- uisohloos. garantie gele- enten: L IN ijvorhcid, Zuivel- lvoeder ©n uw. s. 5 °|o Mg n 85 ct. de Liter. 75 ct. de Liter. 30 ct. de 5 ons. suiker, stokjes Vanille. ■dstr. Middelburg. enendraak" ulden r eerste hypothecair Agenten. bij A. SIMONSE, osland. t zijnde gebruikto agen, Meliskerke. •kpaard OOP, boekh. D'HUIJ. evraagd te 's-Heer Arends- ert). KKER3KNECHT P. G. O L F FBalans, onge-Verwest Goes elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p.'p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voortdurend worden postwissels ter voldoening van abonnement en ad- vertentiën geadresseerd aan den Drukker uitgever te Goes, mogen wij er nog eens aan herinneren, dat alle golden voor Goes bestemd moeten gezonden worden aan de Administratie van tie Zeeuiv". Zomler verder adres T IJ D VERZEN. Gods hand. Wijze: Gods vinger. Bij Paardenberg viel Piet Cronjó Lord Roberts in de hand, En met hem lieel een dappre rij De bloem van 'tland. Lord Roberts meldde Chamberlain: »Majuba's wraak is mijn!" Men jubelde in heel Engeland, En hield festijn. Maar zie! >Aan Mij alleen de wraak!" Herinnerde Gods Woord; En wee, wie met den Heere spot, Naar Hem niet hoort. Dacht heel de wereld: Nu is 'tuit; Do Boer verliest op 't end De Heer zond Zijn Egyptegeest, In Brittentent. En plaag op plaag bezocht den Brit: Het water werd ven ij u; 'tWas of de Boer riep uit zijn graf: »De wraak is mijn!" Van Paardenberg begon de plaag, Sloeg twintigduizend neer, Bracht menig kloeken held in 't graf, Verlamde 't heir. De wereld had zoo vaak gezegd Waar blijft der Boeren God? Zij hebben op Zijn hand vertrouwd In 't angstig lot. Nu zegt de Heer: sZiet gij Mij niet »Bij Bloemfontein? »Ai, zie het Brittenleger daar »De wraak is Mijn!" Luctoe. (6 Na den dood van Mevrouw v. d. Perre kwam het landgoed aan do familie v. d. Brande, vervolgens in die der Slichers en door deze aan jhr. mr. J. P. Boddaort, die Westhove het laatst bewoonde. Deze besloot van woonplaats te verwis selen en zich met zijn gezin naar 's Gra- venhage te begeven. Westhove werd nu te koop gepresenteerd, doch te vergeefs. Er deed zich geen enkele kooper op. En zoo was de tijd niet verre meer, dat dit imposante kasteel met omgeving, zoo rijk aan historische herinneringen, zou vallen onder de mokerslagen van den sloo- per. Gelukkig werd dit onheil nog ter elfder ure voorkomeu door de edelmoedige tusschenkomst van eene rijk gefortunoerde Middelburgsche dame uit de familie, nl. Mevr. de Bruyn—Boddaert. Hoewel zij Westhove niet wenschte te bewonen, bleken baar de traditifin en her inneringen aan het slot toch te machtig om voor altijd daarvan afstand te doen. Sinds is er ongeveer een kwarteeuw voorbijgegaan. Veel is er in dien tijd op Walcheren verdwenen en veranderd. Doch nog altijd ruischt en bruist aan de westzijde van het eiland de volle zee in al hare kracht, hare schuimende golven beu ken het strand en daarachter verheffen zich de torenspitsen van Westhove's kasteel fier en vrij, hare vanen in don wind, als eeuwon geleden. Hoe lang dit laatste duren zal Wie Gereformeerde Ziekenverzorging. In de Woensdag te Goes gehouden ver gadering der voreeniging tot Geref. Zieken verzorging is een belangrijk referaat gehou den door ds. Buitenhuis te Vreeswijk, een referaat dat door meerderen had behooren gehoord en waarvan het resumó in wijder kring dient bekend te worden. Dat resumé volge hieronder. Spr herinnerde dat ten vorigen jare door hem aangeraden was dat afdeelingen zich met elkander verbinden zonden om te ko men tot het organisecren van bepaalde kringen, teneinde een resultaat te ver krijgen dat voor de meeste afdeelingen af zonderlijk niet bereikbaar is. Dit denk beeld wenscht spr. nader uit te werken. Nu 't aantal afdeelingen der vereenigingen zoo toeneemt, wordt deze zaak toch van werkolijk actueel belang. Do taak der afd. is den arbeid van bet Hoofdbestuur zooveel mogelijk te steunen. De uitgaven der Veroeniging bedragen nu reeds f3000 por jaar, voor opleiding en uitzending van bekwame Ziekenverpleeg sters on verplegers. De vereeniging wil ook do oprichting van Ziekenhuizen bevorderen of zelvo ter hand nomen, en zelfs van het eersto is nog geen beginsel aanwezig. Daarom moet do veroeniging algemeen gesteund wordon. Maar naast dit algemconc deel harer roe ping hebben do afd. nog een bijzonder dool, in eigen kring dient opgotreden; n 1. door getuigen, opwekken, behulpzame haud bio- aen bij de ziekenverpleging, door 't aan schaffen van Verplegingsartikelon, waarom door den kranke verzocht wordt, als wind- kussens, onderstekon, schapenvachten, zie kenstoelen, zooveel mogelijk met medisch advies; en met waken tegen verwaarloozing dezer artikclon. Een geschikte bewaar plaats zou in de consistoriekamer aanwezig moeten zijn. Deze verpleging geschiede zoo mogelijk zonder aanzien van persoon of gezindte. Artikel 2 der Statuten schrijft dit in beginsel reeds voor. De verpleging geschiede in do eigen woning der zieke of in een ziékonhuis. In hot jaarverslag 98j99 komt dienaangaande een belangrijk rapport voor dat Spr. zeer ter lezing aanbeveelt. In do eerste plaatsheb kan het zoggen, wie het weten Tallooze malen is deze vraag reeds her haald, sinds Mevr. BosboomToussaint in betrekking tot dit alondo kasteel de hoop nog niet opgaf, dat het nog eenmaal eene bestemming erlangen zal, welke aan zijn grootsch verleden beantwoordt. Ook schrij ver dezes op eenigen afstand tegenover dit eerwaardig slot neergezeten vroeg onwille keurig „Wat zal er nog eenmaal van West hove worden Tijd en plaats waren alleszins geschikt om tot ernstig nadenken te stemmen. Het was nog vroeg in den morgen en daarbij bladstil. De zon nooit moede baren dage lij kschen kringloop te volbrengen, was druk bezig de laatste dauwdroppels van bloem en blad tot zich te trekken, blijkbaar tot groot genoegen dor gevederde zangers, die va.n uit tak en twijg hun lustig, vroolijk wijsje lieten hooren. Af en toe scheerde een zwaluw het watervlak ten bewijze, dat het frissche morgenbad het diertje zeer aangenaam was. Hoe vredig lag daar het zomerlandschap in die stillo morgenure. Het geluid der voortrollende wagons op den landweg kon de plechtige stilte even min storen als het eentonig gekir van do houtduif hoog uit de toppen der eeuwen oude boomen in de allees. Haast zou men te midden dier angstige stilte gaan ver moeden, dat voor enkele oogenblikken al thans de schepping haar innig verlangen, haar „sehnsucht" naar volmaakten toestand zag bevredigd, ware het niet, dat haast op hetzelfde oogenblik een herhaald, kortafge- brokon piepen van eon angstig vogeltje in do onmiddellijke nabijheid ons die illusie had benomen. Er was waarlijk weinig verbeeldingskracht noodig, om zich te midden dezer stille bende natuurlijke banden te spreken, ouders, kinderen on vordere hloedvorwanten in de eerste plaats zijn geroepen elkander bij te staan. Doch waar zij te kort schieten moot hulp van elders bijspringen, en dit gebeurt vaak. Wat pen zegen zou 't zijn indien de korkeraad over eenige vrouwen beschikken kon (1 Tim. 3 9;, doch zoo lang deze or niet zijn hebben wij ons te wenden tot de Geref.' zusters die zich ge- hoel wijdon aan 't werk der barmhartig heid. Min- en onvermogenden moeten daarbij door de diaconiefin geholpen worden. Maar welken steun kan men nu verwachten van afdeelingen die na aftrek van het een derde der inkomsten beschikken over f20 onge veer. Maar dit weinige wordt van beteeke- nis wanneer verschillende afdeelingen samen werkenen dit is met name op Walcheren met zijn twee afdeelingen en zijn vele kerkeraden die financieelen steun zouden beliooren te bieden, reeds te bereiken. Hot salaris der vorpleegzusters, f250, zou kun nen gevonden worden uit vaste bijdragen en verplooggelden, en in sommige gevallen een bijdrage van het Hoofdbestuur. Te Middelburg zoude een centraal of dage- lijksch bostuur dienon to zijn,waardan tevens 't adres was voor de aanvrage om do hulp der vorpleegzustcr. liet zou ook eon weldaad zijn wanneer in elke kerk eon of moer zusters waren met kennis van verpleging of ziekenver zorging, of leggen van hot eerste verband bij ongelukken. Gevallen doen zich wel eens voor dat een kranke, die niet in de gratie des volks staat, verlaten neer ligt en zich beklaagt over achteruitzetting. Ook zulk een lastige vrouw is voorwerp der barmhartigheid. Derzulken zich 't lot aan te trekken zou eene eere zijn voor menige jongedocliter als boven bedoeld. Noodig is ook een cursus bestaande in: lo. Kennis der beginselen van den bouw on de verrichtingen van het men- chelijk lichaam; 2o. kennis der aan te brengen eerste hulp bij ongelukken; 3o. van de beginselen der gezondheids leer 4o. waarneming van sommige ziekte omgeving in vroegere tijden te verplaatsen. Als in een panorama trokkon zij den geest voorbij, de verschillende tooneelen, waarvan Westhove gedurende den loop der eeuwen getuige was. On willekeurig liet ik mijne gedachten den vrijen loop, eenigo oogenblikken slechts, daar ik weldra uit die stille overpeinzing gewekt werd door het luiden eener bel op eenigen afstand. Hot was de bel van het kasteel, welke, zooals mij later duidelijk werd, de tijdelijke gasten aldaar uitnoodigde tot het morgen maal. In plaats van inbreuk te maken op de geheimzinnige stilte der natuur in het rond, was het mij, alsof die tonen de stilte nog aanmerkelijk deden toenemen. Ik luisterde en bleef luisteren zelfs nog eenige oogenblikken, nadat het klokgelui had opgehouden. Te midden dier hoorbare stilte meende ik tot mijne niet geringe verbazing uit de verte liefelijk zachte accoorden te verne men, blijkbaar kinderstommen. Ik spoedde mij in de richting, van waar het geluid kwam. Weldra bleek het, dat ik mij niet had vergist. Naderbij gekomen, hoewel toch op eeni gen afstand, zag ik voor do geopende ra men van een der zijvleugels van het kasteel een aantal kinderkopjes ongeveer een twintig of vijf en twintigtal naar ik ver moed die te zamon uit volle borst een lied aanhieven, hun morgenhymme ter eere van God. Het was de melodie van een der meest bekende en schoonste liederen uit den gezangbundel. Hoe liefelijk en zacht klonk het geluid verschijnselen. In een plaats waar een verpleegzuster vertoeft, heeft deze gelegenheid zoodanig een cursus te geven. Dan kan zij tegelijk die meisjes uitkiezen waarin zij al de ver- eischten voor de taak van ziekenverpleeg ster aanwezig acht. 't Is waar op 't oogenblik hebben wij nog slechts twee ziekenverpleegstersmaar het begin is eren met energie dient dan de zaak te worden doorgezet. Vooral, indien de vereeniging populair zal worden, moet het fcoo worden aangelegd dat ook de arm- sten den zegen der Geref. Ziekenverpleging kunnen genietenen dan niet alleen in de groote steden maar ook ten plattelande. Daar is op dit terrein nog veel te doen. Spr. somt de velerlei voordeelen enden zegen op die van dit werk de vrucht kun nen zijn. Hij twijfelt niet of do 400000 Ge reformeerden die er in ons land zijn kun nen bij goeden wil, dit in Gods kracht tot stand brengen. Laat de Vereeniging maar werken uit alle macht om haar heerlijk doel bij alle gereformeerden populair to maken. En laten dezen oog en oor openen voor deze hunne dure roeping. De Boeren hebben weer eons oon sue- cesjo behaald: 1500 man zijn heengebro- kcu door do linies van Rundle tusschen Bothlehom on Fiksburg. Men zal zich herinneren dat Do Wot in den Oosthoek van den Vrijstaat al nauwer omsingeld werd door vier Engolsche divisies en dat de Engolschen hoop hadden hom daar langzamerhand zoo op to dringen, dat hij zich zou moeten overgeven. Maar 1500 man zijn nu reeds door het Engelsclie cordon hoen en op weg naar Lindley. Zij worden door Engelsclie ruiterij vervolgd en een ernstig treffen wordt verwacht, indien tenminste de vluchtelingen niet eerder aan den spoorweg zijn dan hun vervolgers. De Engelschen beschouwen het als een succes, dat door de bewegingen van hun troepen om Pretoria generaal Delarey van Botha is afgesneden. De Boeren hebben zooals men reeds wist, hun stellingen ten Noorden van Pretoria niet gehandhaafd dier zilveren stemmetjes door den „tempel van ongekorven hout", God, onkel licht, Voor Wiens gezicht Niets zuiver wordt bevonden. Ziet ons, bevlekt, Met schuld bedekt, Misvormd door duizend zonden. De lezer vermoedt waarschijnlijk, dat deze kinderen tijdelijk op Westhove ver toefden en wel als vacantiekolonie. De eigenares van het kasteel, met den toestand van zoovele kinderen uit de lagere volksklasse in de steden Middelburg en Vlissingen bewogen, pleegt iederen zomer naar de inspraak van haar medelijdend hart oen aantal kinderen, telkens een groep afzonderlijk, op haar kasteel te huisves ten, waar zij onder behoorlijk toezicht en leiding volop kunnen genieten van de heerlijk frissche bosch- en zeelucht, waar aan zij zoozeer behoefte hebben. De meesten hunner, het ligt voor de hand, zijn afkomstig uit werk mans- of arbeidersgezinnen, talrijk genoeg soms, wonend in druk bevolkte wijken en wel licht huizend in een enkel bekrompen vertrek, dat tegelijkertijd dienst moet doen als huiskamer, keuken, slaapvertrek en wat niet al. liet dag- of weekloon van den huisva der is gering. Een budget van onvoor ziene uitgaven kan hij er niet op na hou den. Hij is al blij, indien hij het strikt noodige heeft. Met moeite zondert Hij wekelijks eenige penningen af voor zieken en begrafenisfonds. Zieke dagen hij mag er niet aan denken. Ze komen nergens meer te on pas dan in het talrijk gezin van den maar zijn naar het Oosten teruggetrokken, gedeeltelijk zelfs naar het Zuidoosten, voorbij Irene Station. En Delarey staat vermoedelijk ergens tusschen Pretoria en Rustenburg. Of die verdeeling een voordeel is, staat nog te bezien. Als Delarey nu van den eenen en Botha van den anderen kant kan aan vallen, waar is dan zoo mogen wij met het Handelsblad wel vragen het voor deel voor de Engelsehen? Na het succes te Lindley waarbij de Boeren drie maxims buit maakten, hebben de Boeren nog een goeden slag geslagen bij den Senekal-iielc. Roberts had hier voor 't gemak maar niets van gemeld. De Engelschen vochten dapper, zoo seint men van Boerenzijdemaar werden verslagen en leden zware verliezen. De Boeren maakten 200 krijgsgevangenen, onder welke 7 officieren; zij namen vier kanonnen, krijgsvoorraad, paarden, muilezels en levens middelen. De Boeren hadden tien dooden. Hoeveel de Engelschen er hadden wordt niet gemeld. Daar heeft zeker de censor wel voor gezorgd. Het geeft echter te denken. Bij Derdepoort verloren de En- gelselienr den li Juli 20, en bij Nitralsnek 184 krijgsgevangenen. Zekere heer Wolmarans, wiens huis ge legen is binnen de Engelsclie linies bij Hatlierley is gevangen genomen. Een hoe veelheid wapens .en zesduizend staven goud ter totale waarde van 72 duizend gulden zijn gevonden in zijn huis waar zij ver borgen waren. Duizend Boeren met drie kanonnen bie den ten noorden van Ilamanskraal aan den Pietersburgspoorweg tegenstand. Er is toe nemende actie. Botha, Delarey en Grobler kregen alle drie versterking. Delarey heeft Snij man vervangen welke afgezet schijnt te zijn, om zijn laf of althans onpractisch optreden bij Mafeking waardoor Eloff met 200 man kan worden krijgsge vangen gemaakt en de stad voor de Boeren verloren ging. Had Delarey, en niet Snij man, van den beginne de leiding gehad, naar den mensch gesproken zou het er nu wel anders uit zien. Al die minder bekwame generaals, trou wens zij waren door het volk gekozen, had werkman. Kan een lid van dergelijk gezin wegens lichaamszwakte niet langer mee in den kringloop van het dagelijksche leven, dan is zulk een er erger aan toe dan iemand anders. Ik denk hier meer bijzonder aan de zwakke kinderen uit zoodanige omgeving. Wel is waar, ziek zijn ze niet, maar toch gezond is heel anders; ze zijn alleen maar wat zwak, klagend soms over hoofdpijn, zouder voldoend weerstandsvermogen, bij de geringste inspanning moede en mat. Wat zou in vele gevallen versterkend voed sel, gezonde lucht en flinke beweging den armen schepseltjes goed doen. Blijft intusschen die toestand voortduren, dan worden ze overgevoelig voor elke ze nuwprikkeling en als gevolg daarvan door hunne speelmakkertjes voor kribbige, eigen zinnige, onhandelbare wezentjes versleten, die men verstandig doet links te laten lig gen. Die arme beklagenswaardiger Ze zijn lijders aan bloedarmoede en de gevolgen daarvan. Meer nog dan de andere broertjes en zusjes, die vroolijk en levenslustig rond huppelen, zijn of dienen ze ten minste te zijn. Der oud'ren zorg, der oud'ren lust te gader. Hun laatste liefde, als eens hun eerste hoop. Dezulken nu zijn in de ge zondheidskolonie op hunne plaats. Daar vinden zij gedurende hun verblijf, wat zij in hunne enge, meest armelijke woningen moeten ontberen en toch zoo noode kunnon missen n.l. frissche, gezonde lucht, een voudig versterkend voedsel en flinke be weging. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1