Brood- en BOÜEAID en SPRINK, Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Donderdag 28 Juni 1900. No. 113. lepns Teranierinn ran zaten BOUWLAND, De Hollandsche Hypotheekbank rij verkoopen: Bouw- en Weiland en Sprink, HOFSTEDE, JE3Z o o gr ra s, op Vrijdag 13 Juli 1900, BOUWLAND, 2 BOUWLAND, 3. BOUWLAND, Aardappelen, Suikerpeeën Vrijdag- 29 Juni 1900, de zwarte Bessen Openbare Verkoopingen. A anbesTeding en. Advertentië n. J. PRONKERS, De Frnehtea te Felde en het Graspwas, Zaterdag den 30 Jnni 1900, Yerkoopen: ZWARTE BESSEN. Te koog bij inschrijving Praehtige blanke, Nieuwe Zoutevisch Nieuwe KIBBELING JEKKER, ftiitolraat, Mifliellurg. ART. 243. met Kruidenierszaak, Woensdag 4 Juli 1900, 1 bruin Merriepaard oud 16 jaar, 8 baat- gevende Melkkoeien, 1 vare Koe, 1 tweejarige Vaars, een IV. jarige Vaars, 1 jaar ling Vaars, 1 kweek Kalf, I geit, 2 vette Varkens, II Kippen en Haan, Hondenhok. Menwagen, Huifwagen, Veerwa gen, Driewielskar, Wagenlichter, 1 Ploeg, 7 Eggen, Rolblok, Hand- blok, Sleepdeur, Veldslede, Arre- sledé, Kortmolen, Stanipbak, Voe derbakken, Kookfornuis, (85 liter) Watervat, Watertobben, Kruiwa gens, Ladders, Geeselstoel met plaat, Windmolen, IJsbak en Paar denwant. 800 bossen Stroo, de Mest inden mestput, de Kafput, 1700*Wilgen mutsaards, 800 Doornen dito, LANDBOUW-. STAL-. MELKERS- en ZOLDERGÉREEDSCHAPPEN, en eenig HUISRAAD, waaronder: 2 Ledikanten, Bed met peluw, 2 Kabinetten. (1 eikenhout) Bureau, Schilderijen, Spiegels, Tafels, Stoe len, 2 Lessenaars, Hangklok, Glas- en Aardewerk en hetgeen meer zal worden aangeboden. zooals een en ander in de boekjes der veiling van de hofstede, nader is omschreven. En te huur aanbieden: 30 perceelen Openbare Verknoping op Zaterdag 7 Juli 1900, Woonhuis, Schuur, Erf en Moestuin, Openbitre Verknoping Openbare Verknoping. WOENSDAG 11 JULI 1900, 6 HA. 92 A. 58 cA. Tarwe. 4 HA. 89 A. 32 cA. Erwten. 3 HA. 16 A. 92 cA. Winterg. 2 HA. 95 A. 21 cA. Karwei. 90 A. 77 cA. Rogge. 50 A. 48 cA. Ajuin. YERKOOPEN: Meubelen, Huisraad en Hoeken, J. A. ZIP en VAN TEIJLINGEN, De Tweede Kamer behandelt op 't oogen- Mik art. 243. Dat is 't artikel der ge meentewet, zoo berucht geworden door de wijziging in 1897, waarbij na 1900 aan de gemeentebesturen verboden zal zijn bij de hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke directe belastingen progressie toe te pas sen, behalve die voortvloeit uit een aftrek van een bij de belastingverordening te be palen, voor alle aanslagen gelijk, bedrag wegens noodzakelijk levensonderhoud. Het zoogenaamde Benthantsche stelsel. Het is bekend hoe dit verbod van pro gressie vele gemeenten dupeert. Vandaar dit nieuwe ontwerp om te zorgen dat de gemeenten toch nog eenige progressie kun nen toepassen. Maar dit wetje voorziet niet voldoende in dezen nood. Van daar de motie-Troelstra om te zor gen dat, bijvoorbeeld tot 1900, de oude manier van doen werd bestendigdder halve progressie op den ouden voet, van vóór 1897. Doch dit laatste juist acht de minister Pierson onuitvoerbaar. De bestaande ver ordeningen mochten wel in overeenstem ming gebracht worden met de wet van 1897 die alle progressie verbiedt, doch met den toestand van voor 1897 moest gebro ken worden. Met 39 tegen 28 stemmen werd de motie verworpen. Er stemden 18 vrien den van de regeering, radicalen en socia listen, en 2 antirevolutionairen van de uiterste richtingelkanders tegenvoeters: Staalman en Van Dedem vóór de motie zoodat de regeering hier, gelijk trouwens herhaaldelijk, het veld slechts behouden kon met behulp der antirevolutionairen en Roomschen. Dat de liberale pers het met dankbaar heid constateere. Nu zullen verschillende leden trachten het wetsontwerp door amendementen te verbeteren. De heeren Pijnappel, Vermeulen, Kuyper en Bastert hebben een amendement voor gesteld, waarvan de liberale pers zegt „dat het een zeer vriendschappelijk karakter draagt", niettegenstaande de vier voorstel lers niet bepaald tot de regeeringspartijen behooren. Het bedoelt te zorgen dat ge meenteverordeningen, die van een ander stelsel dan dat der Regeering uitgaan en toch een matige progressie huldigen, daar mee kunnen voortgaan. Het helpt de groote .steden uit den brand. He amendementVan Dedem bedoelt -alleen in de wet duidelijk te doen uitko men den eisch der geleidelijkheid, in geval van progressieve-regeling. Van veel verder strekking is echter het amendement-Fokker. Het bedoelt aan de gemeenten een zeer groote vrijheid te ver zekeren en alleen maar het „al te" be letten, in de progressie, die wel hoog maar niet te hoog mag worden opgevoerd. Hij wil dit doel bereiken door twee bepalingen, al naar gelang door de gemeenten gevolgd wordt een stelsel van degressie dan wel van progressie. Degressie begint van bovenaf, met de hoogste intermens. Het percentage voor de groote inkomsten is gelijk, doch een geleidelijke aftrek voor lagere inkomsten wordt toegestaan. Nu wil de heer Fokker het percentage gelijk stellen voor alle inkomsten boven het twintigvoud van het laagst nog belaste inkomen. Daar beneden kan het percen tage dan geleidelijk dalen, ongelimiteerd, onbegrensd, dus tot een zeer laag minimum. Wordt dit amendement aangenomen, dat vele gemeenten, bijv. ook Goes en Mid delburg, uit den brand helpen zou, dan is den gemeentebesturen geraden de laagste klas der aangeslagenen niet laag te nemen. Zijn in de laagste klasse inkomens van f400 nog aangeslagen, dan is het percen tage al gelijk bij een inkomen van f8000. Is de laagste klasse daarentegen f 600, dan is 't percentage} pas gelijk voor alle inkomsten van f12000 of daar boven. Hier ontbreekt derhalve een tegenwicht tegen te hoog opgevoerde progressie. Het amendement veronderstelt echter ook toepassing eener schaal van progressie. In afwijking met de Regeering wordt nu echter vastgesteld niet een verhouding tus- schen het percentage bij een zeker laag belastbaar inkomen (d. i. inkomen na aftrek van de minimum-kosten van levens onderhoud), doch tusschen het percentage van het laagst belaste geheele inkomen en het hoogste percentage. Heft men bijv. van f500 één gulden belasting, dan is dit één vijfde percent. Nu wordt veroorloofd van de hoogste inkomsten een tienvoudig per centage te heffen, dus 2 percent. Ook hier dus het bezwaar dat wij zoo even noemden. De gemeenten moeten de laagst aangeslagenen maar zoeken bij de niet al te lage inkomens. Heft men toch f l van inkomens van f300 dan is het 'l3 procent, zoodat van het hoogste inkomen, bijv. f 30000 100 maal zooveel 331 /3 pro cent heffen kan. Voor een socialist om te watertanden. Hoe gaarne wij dit amendement-Fokker dan ook in de wet zagen komen, ongewij zigd zouden wij het niet gaarne aange nomen zien. Nu is er ook nog een amendement- Veegens. Dit schijnt ons nog vijandiger Aan 't stelsel der regeering. Het wileen- aoudig elke beperkende bepaling uit de wet wegnemen: De gemeenten behoeven niet onder het dwangjuk gebracht te wor den. De gedep. staten moeten dan maar meer van hun grondwettig controlerecht gebruik maken. Alle bepalingen omtrent de berekening van het belastbaar inkomen, de progressie, den aftrek van kinderen enz. kunnen zeer goed gemist worden.5 Overigens gaan wij mede met de critiek van Bet Volk omtrent de regeling door de •regeering" voorgesteld. •Het is een ingewikkeld stelsel. Het laat, voor de berekening van het belastbaar inkomen, aftrek toe, den laagsten aftrek, voorliet noodzakelijk levensonderhoud, maar ook aftrek in verband met de samenstel ling van het gezin. Dat is ter keuze van den gemeenteraad die de verordening maakt. Het laat stijging toe in het percentage van de belasting, maar het hoogste percentage raag nooit hooger worden dan tweemaal het laagste. De stijging moet geleidelijk zijn, en moet ophouden wanneer zij geko men is aan een belastbaar inkomen, zeven maal zoo hoog als het laagst aangeslagene. Een voorbeeld. Gesteld, de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud is bepaald op f300. Die som wordt van alle inkomsten afgetrokken. Mogelijk voor kinderen iets meer. Gesteld verder, er wordt geheven minstens 2 pCt. Dan zal van inkomens van f300 niets worden geheven, van f 400 in komen f 2.10, van f 500 inkomen f 4.40, van f600 inkomen f6.van f700 inkomen f8.80, van f8.00 inkomen f 12.50, en zoo door, van f1400 inkomen f33, van f2000 inkomen f61.20, en van f2400 f84. Dan is de 4 pCt. van het belastbaar inkomen (2400—300 2100 7 X 300) bereikt, en dan mag het percentage niet hooger stijgen. Van f3000 inkomen wordt f188 betaald, van f 10-000 inkomen f 388 en van f 25.000 inkomen f 988. Men ziet uit dit voorbeeld, dat de fout nog minder dan in belasting der minst- vermogenden, in te zware belasting der kleine burgers, van den middenstand ligt, die naar evenredigheid hunner draagkracht veel meer moeten betalen dan de rijken. En die onrechtvaardigheid wordt te grooter, naarmate de aftrek grooter wordt en de gemeente meer geld noodig heeft, en dus het percentage wordt verhoogd." Niet geheel van grond ontbloot is ook onderstaande klacht van het sociaal demo cratische blad over het optreden van mi nister Borgesius in strijd met zijn verleden, in betrekking tot de belasting avan uitwo nende eigenaren. En de lieer Van Houten wilde dan nog hij kreeg het niet gedaan, maar hij wilde het althans - belasting van uitwonende eigenaren. Het is de vraag, of het stelsel- Van Houten niet nog meer demokratisch is gedacht en zou werken, dan het stelsel- Borgesius. In '97 wilde de heer Borgesius die belasting van uitwonende eigenaren ook. Hij stelde zelfs met den heer Zijlma voor, van hen niet 20; gelijk Van Houten wilde, maar 40 opeenten te heffen, en hij wees bij de verdediging daarvan op den desolaten toestand van Zeeland en Fries land, en zeide: als dat zoo doorgaat, kun nen wij mooie wetten en bepalingen maken, maar wij kunnen niet beletten, dat tal van gemeenten meer en meer achteruit gaan. Ook stelde de heer Borgesius in '97 voor, het inkomen uit vermogen zwaarder te be lasten dan dat door arbeid of pensioen ver kregen. Nu niets van dat allesde minis ter is aan zijn verleden niet getrouw ge bleven." Vrijdag 29 Juni. Wemeldinge, 10 uur bij Ruijssaart door not Prins, eikenhouten kleerkast, trapnaai- mauhine, arbeiders- en draineergereedsehap- pen, 5 kippen, kruiwagen, enz. Kloetinge, 2 uur bij Akkenaar door not. Pilaar voor dhr. Sprenger, meubels, boeken. Te zien 912 uur. Wemeldinge, voor E. Lindenbergh door not. L Liebert 1 uur afbraak. Zaterdag 30 Juni. Grijpskerke, door not. Tak 2 uur bij wed. Poppe 1.1770 H. bouwl. bij de hofstee van M. Verhage. Dinsdag 3 Juli. Goes, op het Slot voor dhr. Th. A. v. d. Hell door not. Mulock Houwer 8 uur een huis Pagegaaistr. C 71. Kijkdag da gelijks van 87 uur. Woensdag 4 Juli. Koudekerke, op Klein Lammerenburg door not. Loeff en de Maret Tak 10 uur 1 bruin merriepaard 16 jaar, 8 baatgevende melkkoeien, 1 vare koe, 3 vaarzen, 1 kweek- kalf, 1 geit, 1 vette varkens, 11 kippenen haan, menwagen, huifwagen, veerwagen, driewielskar, wagenlichter, ploeg, 7 eggen, rolblok, kookfornuis 85 liter, paardenwant, stroo, mest, mutsaards, landbouw-, stal-, melk- en zoldergereedschappen, huisraad, - kabinetten, 1 eikenhout. Veldvruchten en grasgewas. Goes, verpachten door not. Mulock Hou- wer in de Prinse 43 H. bouw en weiland voor Kerkvoogden in 34 perceelen. Donderdag 5 Juli. 's Gravenpolder, 10 uur bij de Koster door not. Overman 9050 c A. weiland nabij 's Heer Abtskerke: 10180 e.A. id. onder Hoedekenskerke, 6383 c.A. id. onder Baars- dorp. Zaterdag 7 Juli. 's-Gravenpolder, verpachting door not. Paardekooper Overman de hofstede Vleu gelhof. Kloetinge, 10 uur bij Akkenaar voor wed. Jeronimus door not. Pilaar een hofstede 5180 c.A. waarbij in pacht 25 H. bouw en weiland. Te veilen in 2 perceelen en in massa. En 5 H. hooigras. 's Heer-Arendskerke, bij M. Boogerd doordeurw. Hollmann 10 uur Ouden Kraa- ijert afbraak. Dinsdag 10 Juli. Vlissingen, door not. de Maret Tak 8 uur in De oude Vriendschap huizen; Hout kade I 7 groot 126 c.A. Graverstraat K 85 groot 170 c.A. Palingstraat K 170 groot 126 c.A. Koudenhoek L 58 groot 105 c.A. Kleine Kerkstraat I 51 groot 71 c.A. Een houten keet achter het oude station, te zien 1012 en 25. Woensdag 11 Juli. Goes, 10 uur in de Prins van Oranje door deurw. Hollmann voor mr. P. Diele- man in 't faillissement F. L. Boenders, broekenstof, gemaakte kleeren, meubels, mahoniehouten kast, jachtgeweren, mangel, fornuisketel en goederen van wijlen Koster de Groot. Dinsdag Kijkdag. Wolfertsdyk, bij Voorbeijtel door not. de Vos voor Ohr. Kloosterman, 11 uur veld vruchten in Zuidvlietpolder. Souburg 9 uur door not. Tak inspan, veldvruchten enz. op de hofstede St. Alde- gonde. Westkapelle, 1 uur bij Minderhoud door not. Loeff 4981 c.A. bouwl. en sprink bij het Domburgsche pad. En verhuren 30 perc. bouw, weiland en sprink, saam 12,0820 H. in Westkapelle en Zoutelande. 's Heerenhoek, 10 uur bij Hazen voor L. de Jonge door not. de Ronde Bresser 53 perc. veldvruchten tiendvrij. West Souburg, op hofstede St. Aldegonde 10 uur door not. Tak, inspan als1 bruin Merriepaard oud 15 jaren, 1 vos Merrie- paard oud 8 jaren, 1 bruin Merriepaard oud 3 jaren 1 zwart Merriepaard (Geldersch ras) oud 2 jaren, 1 bruin Merriepaard (Gel dersch ras) oud 2 jaren, 1 schimmel Hit oud 9 jaren1,0. Melkkoeien, 5 Kalfvaarzen, 7 l'/i jarige Vaarzen, 2 jaarling Vaarzen, 6 Kweekkalvers, 2 Springstieren, 1 Stier oud 9 maanden, 2 Melkschapen, 3 Lammers, 5 Varkens, 60 Kippen en Hanen, 30 Kui kens, 2 Ganzen; 1 Utrechtschwagentje, 3 Menwagens, 1 Driewielskar, 7 Eggen, 3 Ploegen, enz. en veldvruchten. Donderdag 12 Juli. Middelburg, 8 uur Vergenoeging door not. Huvers 4 huizen met tuin, Havenstraat 43 tot 44. Dinsdag en Woensdag voor den verkoop 1012 en 24 uur te zien. Vlake, 2 uur door not. Prins bij Luijk voor erven V. Koevering veldvruchten. Vrijdag 13 Juli. Nieuw en St. Joosland, in De Roode Leeuw door not. Tak de hofstede Putten- dale saam 59, 46, 81 H.A. in 47 perceelen en massa. Wolfertsdijk, 2 uur bij Korstanje door not. Pilaar voor erven mej. Noteboom 1,5310 H. tiendvrij bouwl. in Coleeshoek; 1,7080 H. bouwl. in Zuiderlandpolder, 3e. 1.4330 H. tiendvrij id. in Heerenpolder. Daarna 4e. perc. aardappelen en 2e. perc. suiker peen. Nieuw en St. Joosland, door not. Tak in de Roode Leeuw 10 uur de hofstee Puttendale 59,4681 H. in 47 percenz. Juli. Nieuw en St Joosland, hofstede Broe- derlust door not. Verhulst. Woensdag 1 Augustus. Wolfertsdijk, 10 uur bij Kloosterman inspan, als: Zaterdag 30 Juni. Borssele- Directiekeet 2 uur herstel, vernieuwing en onderhoud tot 30 April 1901 van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingwerken, benevens van steenbestor- ting van het calamiteuze waterschap Elle- woutsdijk en den calamiteuzen polder Borssele. Raming f16,950. Aanwijzing 22 en 25 Juni. Inlichtingen J. Beenhakker. Goes, bij Hartmann half 4 verzwaren en verhoogen van den zeedijk van den Egbert Petruspolder over 2729 M. en het maken van een aanlegplaats. Bestek a. 50 cent bij Boluijt; en ter lezing bij Hartmann. Aanwijzing 23 Juni half 3 en 30 Juni half 10 bij het sluisje. Biljetten voor 3 unr bij dhr. W. F. K. Lenshoek te Goes. Vrijdag 6 Juli. Cats. Gemeenteraadskamer 10 uur het doen van een steenbestorting zeewaarts en langs het noordelijk oeverwerk van den calamiteuzen Leendert Abrahampolder. Aanwijzing 29 Juni en 2 Juli. Inlichtingen A. A. Kuyper. Vrijdag 13 Juli. Vlissingen, door B. en W. 2 uur ten raadhuize het bouwen van een school voor 288 leerlingen Joost de Moorstraat Aan wijzing 5 Juli 2 uur. Bestek bij den ge- meentebouwmeester. TE HUUR AANGEBODEN een 11 gelegen te NIEUWDOKP. Te bevragen bij J. P. Karelse. Inmiddels inlichtingen bij den bewoner NIEUWDORF. De Notarissen P. DE MARET TAK en Mr. JAN LOEFF zullen op voorm. 10 uur, op de Hofstede „Klein Lammerenburg" aan den Zuiderbeek- schen weg, onder Koudekerke, in bet openbaar V oorts: Benevens: De Notaris Mr. JAN LOEFF zal Woensdag 11 Juli 1900, des namid dags om 1 uur, te Westkapelle bij Hk. Minderhoud Jaksz., in bet openbaar te koop aanbieden'. 0,4991 Hectare te Westkapelle, bij het Domburgsche pad. iu de gemeente Westkapelle en Zou telande, ter gezamenlijke grootte van 12,0S20 Hectaren. Breeder bij aanplakbiljetten om schreven. des voormiddags te 10 uren, te Kloetinge, in de herberg bij W. Akkenaar, ten over staan van den Notaris J. M. PILAAR, te Goes, ten verzoeke van wed. Q. Jeronimus, lo. EENE bestaande in groot 0.5180 H.A., aan het dorp Kloetinge, waarhij thans in pacht worden bezeten ruim 25 H.A. BOUW- en WEILAND. Te veilen in 2 perceelen en in massa. 2o. ONGEVEER 5 H.A. in perceelen. De Notaris A. M. TAK zal op des namiddags te 2 ure, in de herberg van de erven Wed. Poppe te Grijps kerke in bet openbaar I Hectare 17 Aren 70 Cen tiaren Tiendvrij liggende in de gemeente Grijpskerke, bij de hofstede bewoond door M. Verhage. Te veilen in 4 perceelen en in massa. Gedrukte biljetten dezer veiling zijn gratis verkrijgbaar ten kantore van voor noemden Notaris. des namiddags te 2 uren, te Wolfaarts- dijk, in de herberg bij P. Korstanje, ten overstaan van dell Notaris J. M. PILAAR, ten verzoeke van de erfgen. van mej. weduwe J. Noteboom, van tiendvrij, in Wolfaartsdijk, in Colenshoek, groot 1,53,10 H.A. in Woliaartsdijk, in den Zuiderland polder, groot 1,70,80 H.A. tiendvrij, in Wolfaartsdijk, in Heerenpolder,grootl,43,30 H.A. Alle perceelee op gebruik nd rooven oogst 1900. 4 PERCEELEN op het bouwland sub 1 2 PERCEELEN op het bouwland sub 2. De Notaris DE RONDE BRESSER, zal op des voormiddags 10 uren, te 's-Heeren- hoek, in de herberg bij J. A. Hazen, ten verzoeke van L. de Jonge, in het openbaar vërkoopen Alles tiendvrij, wassende in de gemeente 's-Heerenhoek op de landen der hofstede, bewoond door den verkooper. Te veilen in 53 perceelen, omschre ven in biljetten, verkrijgbaar bij den Notaris vanaf 1 Juli a. s. De Notaris PILAAR zal des namiddags te 2 uren, te Kloetinge, in de herberg bij W. Akkenaar, voor den heer C. A. Sprenger, eene partij (waaronder Vorsterman v. Oven, Aanz. Gesl. in Nederland, Platenbijbel, enz.) Te bezichtigen op den dag van ver koop van 9 12 uur. van 20482 struiken, staande in den Bieze- lingschen polder. Biljetten worden ingewacht op Dinsdag 3 Juïi a. s„ 's middags tusschen 12 en 1 uur, ten kantore van den Deurwaarder HOLLMANN te Goes. Informatiën verstrekt genoemde Deur waarder HOLLMANN en de Opzichter VAN DE VELDE ter plaatse. 25 en 15 cent, 13 cent per pond. verstrekt gelden onder eerste hypothecair ttband. Middelburg, Agenten. Druk Wed. S. J. de Jonge-Verwest Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 5