ranging sen, .AN. N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. HISTORISCH eiden. GHRISTELIJK- tFkoop te koop- 1de MEID InsMe. D. Wisboom Verstegen. Het kiesreehtontwerp. Buitenlandseh Overzichl. ïrg. Donderdag 28 Juni. voor de e Staten ERS) op elft 2 O. per flacon bij ^tbotle, (knecht fgd nknecht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bjj dit Nummer behoort een bijvoegsel. De Antirevolutionaire Kiesvereenigingen in het Kiesdistrict Middelburg stelden candidaat voor de Provinciale Staten den heer De Zeeuw steunt van harte deze candidatuur en wekt bereids alle kiezers onzer richting op tot getrouwe plichtsvervulling, door met woord en stembiljet deze uitnemende candidatuur naar ver mogen te bevorderen. Bekendmaking. Gemengde Berichten. 113. 1900. SE KE eden. aliteit. LBURG askerke, Arends- L ABRAHAMSE n> O ES, |g 5 en 7 Juli, of eea Kalf- I', Biggekerke. pin te O. en W.- September ge- ires Boekhandel oer tan, bij C. COR- Middelburg. 1 Juli a. s. een F. v. d. PEIJL, loodigd |N, mr. smid, te Bigbeden een be- I verveegen bij J. lande. je-Verwest Goes. el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Postzegels. Wij herinneren onze lezers dat zij tot 30 Juni gelegenheid hebben hunne oude postzegels, mits ongeschonden en gegomd, ten kantore of bij den brievengaarder voor nieuwe in te wisselen. Postzegels, waarvan de gom door los weeken is afgeraakt, moeten derhalve dooi den belanghebbenden eerst opnieuw ge gomd worden. Aan de breeders bespreking ga een be knopte aankondiging vooraf. Het thans bij de Tweede Kamer inge komen wetsontwerp tot »nadere wijziging van eenige bepalingen der kieswet" brengt de volgende veranderingen in de ïkentee- kenen", waaraan kiesbevoegdheid wordt verbonden lo. Belastingkiezers Thans wordt ver- eischt dat mon in een der directe belastin gen is aangeslagen over het volle laatst- verloopen dienstjaar. Het ontwerp laat het woord »volle" weg, zoodat ook do aanslag over een gedeelte van het vorig jaar kies recht geeft, wat ook een voldoend bewijs levert van den welstand die uit belasting betaling wordt afgeleid. De eiseh van be taalde belasting vervalt voor aanslagen eerst na 31 Doe. tot stand gekomen. 2o. Woningkiezers. Bij deze wordt enkel een redactie-wijziging voorgesteld (die niet wordt toegelicht) en, wat bewoners van vaar tuigen betreft geeischt, een minimum van 24 kub. meters inhoud of *>2-1,000 kilogram laadvermogen". 3e. Loonkiezers. In plaats van den eisch dat men in de laatste 13 maanden in één zelfden betrekking zeker loon moet hebben genoten, wordt voorgesteld te eischen dat men »achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen", enz. in dienstbetrekking is geweest. 4o. Bezitkiezers. Aan het spaarboekje van de rijkspostpaarbank wordt gelijk ge steld dat van »een gemeentelijke spaarbank of een spaarbank, beheerd door het bestuur van een als rechtspersoon erkende Vereeni- ging, van een naamlooze vennootschap of van een coöperatieve vereeniging." Hierbij wordt gevoegd dat de bepaling van bijzon dere spaarbanken, na 1 Mei 1890 opgericht, alleen geldt voor zoover en zoolang zij, blijkens opgaaf van het gemeentebestuur, een waarborgfonds van f25,000 bij de Ned. Bank hebben gedeponeerd. 5o. Examenkiezers Aan de examens afgelegd krachtens een wet, worden gelijk gesteld die aangewezen bij algemeene maat regel van bestuur, mits in verband staande met de benoembaarheid tot eenige ambt, de vervulling van een betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep". Bij de berekening van de huur der wo ning, welke kiesrecht geeft, wordt uitdruk kelijk bepaald, dat geen aftrek plaats heeft wegens gas- of waterleiding, indien deze in den huurprijs is begrepen. Als huurprijs kan ook gelden de contributie aan een coöperatieve vereeniging. De bekende vraag omtrent bij rekening van een bedrag voor »vrijen kost", wordt aldus opgelost dat daarbij geen rekening wordt gehouden met den Zondag. Geneesmiddelen worden niet begrepen onder »benoodigdheden tot leniging van nood", dus niet onder bedeeling. De regeering acht het niet uit te maken, of dit inder daad het geval is en de uitdrukkelijke uit zondering gerechtvaardigd, nu het verleenen van geneeskundige hulp in geen geval als onderstand wordt aangemerkt »Wie koste loos een kies laat trekken, wordt niet als bedeeld beschouwd, doch hem, die ter stil ling van zijn kiespijn gratis een of ander medicament wordt gegeven, kan (thans) uit dien hoofde het kiesrecht worden ontzegd", zoo merkt de minister op, en hij stelt daarom voor, kostelooze verschaffing van genees middelen, die men toch niet voortdurend noodig heeft, niet gelijk te stellen met die van geld, voeding, kleeding en brandstoffen. De belangrijkste wijziging die voorge steld wordt betreft wel de aangifte voor de kiezerslijsten. Deze wordt nu jaarlijks geëischt van allen die op grond van loon kiesrecht kunnen erlangen, en voor do eerste maal (en later enkel als er veran dering is gekomen in den toestand) van huur-, bezit-, en examenkiezers. Het ont werp wil dit zooveel mogelijk vervangen door imperatieve plaatsing op de kiezers lijsten, gelijk bij belastingkiezers het geval is, voor wie het kiesrecht ook niet volgens individueel verlangen al of niet ontstaat. »Het geldt hier niet een gunst, aan zekers categorieën van burgers te verleenen, maar toekenning van een publiekrechterlijke func tie in het algemeen belang", zegt de Mi nister. Om dit te bereiken wordt aan verhuur ders van huizen of vaartuigen en aan per sonen die anderen in dienst hebben de verplichting opgelegd, jaarlijks aan den burgemeester opgaaf te doen van de namen en woonplaats hunner mannelijke huurders, en aan patroons van de personen die bij hen in dienst zijn. Zulke opgaaf is on- noodig bij woningen waarvoor personeele belasting wordt betaald, of bij dienstbaren die om andere reden op de kiezerslijst, kunnen komen. Zij wordt ook niet ver- eiseht bjj bewoning van twee huizen of ingeval van dienst bij twee patroons. De huurders en dienstdoenden, wier namen niet zijn opgegeven kunnen tot 15 April aanvulling van de tijd verlangen. Bij verzuim van de voorgeschreven aan gifte, kannen verhuurders en patroons wor den gestraft met een boete van ten hoogste f 100. Onder de verdere wijzigingen vinden wij dat de bepaling voor bestuurders van be drijven om hun dienstpersoneel gelegenheid te geven tot stemmen, wordt uitgebreid tot allen die personen in dienst hebben. Vrijstellingen dier verplichting kunnen bij alg. maatregel van bestuur worden ver leend. De kosten van stembriefjes worden naar evenredigheid van het getal biljetten over de gemeenten tot één district behoo- rende, verdeeld. Wat ongeldig makende bijvoegingen op stombriefjes betreft, bepaalt een nienw alinea van art. 89: »Onder bijvoegingen worden niet begrepen punten, strepen, vlakken, door overschrij- ding van het stemvlak of op andere wijze aangebracht, nagelindrukken vouwen, scheu ren, gaton en vlekken, oen en ander voor zoover er geen vermoeden bestaat dat ze zijn aangebracht ter aanduiding van den kiezer." Voorts wordt bepaald dat in kiesdistricten die slechts één stemdistrict bevatten, de opening der biljetten terstond na afloop der stemming plaats heeft. 27 Juni 1900. Men verzoekt ons nog eens in herinne ring te brengen dat de aanmelding tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht moet geschieden vóór 1-Juli a.s. te Middelburg en Vlissingen bij den com mandant van het garnizoen en in de andere gemeenten van de provincie bij den burge meester. Een cursus wordt opgericht: in garni zoensplaatsen als ten minste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel minstens 10 deelnemers de lessen volgen en in de andere gemeenten als ten minste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel minstons 20 deelnemers do les sen volgen. Jongelieden, die aan het onderrieht wen- schen deel te nemen, moeten van 16 tot 24 jaren oud zijn. Het onderricht wordt gratis gegeven; het materieel voor de exercitiën en do schietoefeningen wordt kosteloos verstrekt. Het onderricht wordt gehouden van October tot Maart, 2 malen 's weeks, in den regel in de avonduren, en heeft in 't algemeen ten doelverhooging van 's lands weerkracht te bevorderen en bo vendien om aanstaande adspiranten voor het reservekader ee militioplichtigen voor te bereiden voor den dienst in het leger. Adspiranten voor het reservekader, die het onderricht met vrucht gevolgd hebben, komen in 't bezit van getuigschrift F, en militieplichtigen in dat van het getuig schrift W, recht gevende op keuze van korps en garnizoen. Het onderricht omvat: practisch: gymnastiek, exerceeron, schie ten en bajonetschermenen theorethischkennis van de verplichtin gen van den soldaat; o. a. kennis van hun geweer, indeeling van het leger, de rangen en graden, enz. Verdere inlichtingen worden verstrekt door den kapitein P. J. Geill te Middelburg. Een geducht cijfer. Sedert 20 October 1899 zond Engeland naar Zuid-Afrika: 234 schepen 188141 man 36333 paarden 409 kanonnen 1951 wagens. CHINA. De verbondenen zitten in China nog altijd in de nesten. Zij hebben in het veld 80 duizend wèl geoefende Chineezen tegen over zich, door Europeesche officieren ge drild; en leden ook al eenige malen tus- schen Takoe en Tientsin een ernstige ne derlaag. Vooral Rusland en Amerika had den daarbij groote verliezen. En nog schijnen de troepen der mogendheden niet talrijk genoeg om op te rukken naar de bedreigde steden. Wel zenden hun correspondenten allerlei geruststellende berichten naar Europa. Doch niemand hier gelooft ze. Te Peking is de toestand al even hachelijk als te Tientsin. Men weet nu zeker dat daar de gebouwen der gezanten steeds omsingeld waren door Boxers en de soldaten van Tung Fuh Siang en dat zelfs alle gebouwen, op drie na, reeds verwoest zijn, zoodat van de geruststellende berichten niet veel overblijtt. Wordt de toestand beter, men zou reeds lang iets vernomen hebbenHart, Engelsch ambtenaar der Chineesche douane, heeft er tal van koeriers. Leefde hij nog, liij zou stellig in staat geweest zijn, hoe nauw de stad ook ware ingesloten, om berichten door de linie heen te krijgen. Het staat te vreezen dat zij het tegen de overmacht zelfs geen dag hebben weten uit te houden. Intusschen blijft de onderkoningLi-Hung- Chang, te Canton, goeden moed houden op de bevrediging. Trouwens hij alleen is in staat die te bewerken. Hij zeide te gelooven, dat de Boxers slechts een ongeorganiseerde bende vorm den, die opgestookt werd door de anti- Christenen. De Chineesche Christenen zijil oek vooral de oorzaak door hun onbesuis- den ijver. In ieder geval beschouwde hij de Boxers als geen politieke partij. Hij gelooft, dat de keizerin misleid en verkeerd is ingelicht en hij is er van overtuigd, dat het niet aan haar is te wijten, dat er on lusten zijn uitgebroken. Intusschen seint generaal Kenipff uit Takoe dut de ontzettings-colonne eindelijk binnen Tientsin gekomen is, doch dat de troep van Seyniour nog steeds op zestien mijl afstands dier plaats omsingeld bleef. TRANSVAAL. De Boeren hebben nog niets van hun groote beweeglijkheid verloren. Noordelijk Vrijstaat dat stellig geheel van Boeren gezui verd beschouwd werd, blijft het terrein hunner operatiën. Bij Winberg waren Boeren en Engelselien Maandag nog even slaags, dat is ten noorden van Bloemfontein. Wie zou daar nog Boeren gezocht hebben. Zaterdag trok Buiier Standerton binnen. Daags te voren had een deel zijner troepen, onder bevel van Henderson, de stad bezet, juist op het oogenblik dat liet laatste Boe- ren-corps, veertig man sterk, de stad uit reed, richting Ermeloo. De spoorbrug was onbruikbaar gemaakt door 't laten springen van de middelste boog. De wagenbrug, die naar President' Kruger is genoemd, was in goeden staat. Het eerste wat in Standerton ontdekt werd waren 530 Engelsche gevangenen. Deze waren in den Vrijstaat, in de buurt van Lindley, gevangen genomen. Het was de rest van een grooten troep. De meesten waren een week te voren, na een nacht in Standerton te hebben vertoefd, verderop gebracht. Bij hun gevangenneming had generaal De Wet weer blijk gegeven van zijn bij zondere geslepenheid. De Yeomanry waren onkundig dat lord Methuen Lindley ont ruimd had en dat de plaats weer door De Wet was bezet; zij naderden zonder eenige voorzorgsmaatregelen te nemen de stad. De Wet was geheel op de hoogte van hun komst en de Boeren lagen doodstil verbor gen. Toen de Yeomanry in liet plaatsje waren, bemerkten zij de aanwezigheid van den vijand pas door een hevig salvo. Daarop werden zij uitgenoodigd zich over te geven en daar terugtrekken onmogelijk was en de Boeren veel sterker waren, legden zij de wapens neer. Het onheil met de Hooglanders had 4 Juni plaats tusschen Roodeval en Heilbron. Zij escorteerden een convooi van een-en- zestig wagens tusschen beide plaatsen, toen zij door De Wet werden aangevallen met 1400 man en zeven kanonnen. Na een wanhopigen tegenstand gaven de Hoog landers zich over en de Boeren maakten zich van het convooi meester. De Yeomanry was intusschen naar Vrede gezonden, waar de ongelukkige Hooglanders zich bij hen voegden om gezamenlijk over Standerton naar Maeliadodorp gezonden te worden. Dit alles vernam Bulier toen hij Stan derton binnenrukte. In de nabijheid bleken spoorlijnen en rollend materieel geschonden. Twee Hollanders werden gearresteerd, op beschuldiging de spoorwegbrug te hebben vernield. Vijftien mijl van Zandspoort maken een duizendtal Boeren, onder bevel van Baden- horst, eveneens de wegen onveilig. Langs de geheele verbindingslijn in Vrij staat blijft de toestand gevaarlijk. De Wet en Prinsloo zitten niet stil, zeer tot onge rief van Tommy Atkins, die al lang meer dan genoeg heeft van deze doodelijke campagne. Generaal Rundie heeft daar een waarlijk niet te benijden taak. Het commando van De Villiers, 220 man met 280 paarden, bet zoogenaamde Kaapsche opstandelingenlegertje, heeft zich aan War ren te Blikfonteïn overgegeven, 18 wagens met 260 geweren, en 110 duizend patronen vielen in handen der Engelschen; en tege lijk zestien hoofdleiders der „opstandelin gen". Maar De Villiers met eenige dap peren heeft weten te ontkomen. Nog eenige korte berichten. Bij Harrigspruit waar de Vrijstaters Zaterdag drie spoorwegovergangen vernield hadden, verloren de Engelschen 33 dooden en gewonden. De gevangenen van Waterval die door de Engelschen bevrijd zijn, zijn vereenigd tot een samengesteld regiment onder bevel van de bevrijde officieren. Toen French de gevangenis opende namen do manschap pen der artillerie die te Sauna's post ge vangen genomen waren het Boeren-maxim dat de gevangenis bestreek en zij sleepton het 19 K.M. ver tot Pretoria. Te Machadodorp zijn 500 Engelsche krijgsgevangenen aangekomen. Toen zij den spoorwegwaggon van president Kruger voorbijgingen, salueerden zij en de Presi dent lichtte zijn hoed af. De koude is vinnig doch de verzorging is goed, zegt een Engelsch correspondent. Onder de Yeomanry in het kamp tus schen Beira en Oemtali heerscht nog altijd veel koorts. Er zijn verscheidene man schappen gestorven. België. Bara, oud-minister van justitie in de liberale kabinetten Frére Orban, en op 't oogenblik advocaat in de geruchtmakende zaak-Oppenheim die de Transvaalsche lte- geering voor eenige miljoenen bij den neus nam, is gisteren' overleden. Hij was in 1835 te Doornik geboren, werd hoogleeraar aan de vrije universiteit te Brussel, daarna minister; en droeg in 1868 hot wetsontwerp tot afschaffing dei- doodstraf voor, dat door de Kamer aange nomen doch door den Senaat verworpen werd. Toen 't kabinet in 1870 bezweok, hernam hij zijn zetel in 't parlement en was hij daar als aanvoerder dor liberalen tot 1878 de bestrijder der clericale mini- steriën d' Anetban en Malou. Bij de zege praal der liberalen van dat jaar kwam hij weer aan 't bewind en bleef er aan tot 1883. Hij bleef als lid der Kamer een geducht tegenstander der clericale kabi netten, doch wijl het oud-liberalisme in België aftands werd, deed hij hun niet zooveel kwaad meer. Hij was een eerlijk en bekwaam rechtgeleerde. Goes. De kostelooze vergunningen om te visschen voor 1900/1901 kunnen ter Secre tarie worden afgehaald. Colijnsplaat. In de Maandag gehouden Raadsvergadering is besloten: le afwij zend te beschikken op liet adres van 57 ingezetenen, houdende verzoek om van ge meentewege ten behoeve der muziekver- eeniging Wilhelmina een tent waarvan de kosten worden geraamd op f 200, aan te schaffen; 2e intewilligen het verzoek van den Raad der gemeente Cortgene om gedurende 10 jaren een subsidie groot f30, 's jaars te verleenen ter bestrijding der kosten voor het maken en plaatsen van een ijzeren hek op den weg tusschen het hötel bewoond door den heer J. G. Luijen- dijk en den steigerdam3e aan te houden een voorstel tot aanvrage van een Provin cialen steiger tegenover de hofstede be woond door M. Dijke als aanlegplaats van den stoombootdienst Zierikzee Catsehe veer in verband met den ontworpen tramweg- Catsehe veerEllewoudsdijk. Scherpenisse. Bij de Dinsdag gehou den stemming voor een lid van den ge- meeteraad alhier, zijn uitgebracht 128 gel dige stemmen, waarvan de heer G. Bolier 53, de heer D. Keur 34, de heer P. C. van Dalen 27 en de heer W. van der Graaft' 14 stemmen verkreeg. Herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren G. Bolier en D. Keur. Waarde. Maandag werd in de verga dering van ingelanden van het wat.-Waarde de rekening vastgesteld in ontvangst op f 9132,85'/s in uitgaaf op f 8275,82'/2, goed slot f 857,03.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1