VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH D. Wisboom Verstegen. Buitenlandsch Overzicht. Dinsdag 26 Juni VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg-. PRIJS DER ADVERTENTIEN De Antirevolutionaire Kiesvereenigingen in het Kiesdistrict Middelburg stelden candidaat voor de Provinciale Staten den heer De Zeeuw steunt van harte deze candidatuur en wekt bereids alle kiezers onzer richting op tot getrouwe plichtsvervulling, door met woord en stembiljet deze uitnemende candidatuur naar ver mogen te bevorderen. gou 112. t9O0. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers- 0,02s UITGAVE DER FIRMA en van van 1s regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 Juli a. s. op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Een inzender in de Midd. Ct. publiceert onderstaand staatje om te bewijzen dat de financiBn onzer provincie niet gunstig staan. De provinciale opcenten voor 1900 zijn op de grondbel. het personeel Geb. Ong. in Gelderland 7 5 9 Utrecht 7 7 7 N.-Holland 8 7 6 Z.-Holland 10 10 7 Overijssel 14'/, 14'/s 14'b Limburg 16 19 14 N.-Brabant 22 24 19 Friesland 28 28 21 Zeeland 28 36 21 Drenthe 34 34 21 Groningen 30 30 40'/3 Alzoo voor Zeeland de hoogste opcenten op de grondbelasting ongebouwd, de hoog ste op de grondbelasting gebouwd na Gro ningen en Drenthe (niet Friesland), en de hoogste opcenten op het personeel na Gro ningen (met Friesland en Drenthe). Misschien is 't een tendenz-stukje, ter verschalking, misschien ook is de schrijver een eerlijk liberaal die doleert over het wanbeheer der liberale meerderheid van vorige jaren, dat in de laatste jaren zulke hooge opcenten noodig maakte. In dit geval echter vergist zich deze inzender, aan deze hooge opcenten hebben de liberalen evenmin schuld als de «anti liberalen" het helpen kunnen dat deze opcenten nog niet verminderd zijn. De buitengewone stijging der opcenten, ruim twintig jaar geleden, is een gevolg van calamiteus verklaring van vele polders. Dat deze opcenten niet dalen ligt vooral aan de jaarlijksche subsidiën voor de ver- voers-middelen in Zeeland, samen ongeveer 1 ton dat is 20 procent van de onkosten. Een paar opcenten had 't minder ge kund wanneer de gezamenlijke liberalen in de dagen van het doode punt, met be hulp van één antirevolutionair, niet de Schouwsche stroomtram-subsidië hadden doorgedreven. Met die opcenten doet een eerlijk man in verkiezingstijd niets Aan den overkant der Hont is een maat schappij tot bevordering van ooft- en tuin bouw in Zeeuwsch Vlaanderens Westelijk deel opgericht; welke bij de Prov. Staten om subsidie heeft aangeklopt, en dit werd toegezegd op voorwaarde dat zij zelve ook f 100 zou bijdragen. Een vereeniging die jaarlijks f 100 con- tribueert behoort niet tot de rijkste of ook niet tot de schentigste. En dit laatste schijnt hier het geval te zijn. Immers de vereeniging brengt het niet eens tot i 100, doch slechts tot even over de f 50 met haar contribntiën. Gedeputeerde Staten stellen nu voor afwijzend te beschikken op 't verzoek dier vereeniging om f150 subsidie, terwijl het rijk ook f150 snbsidie geeft. Daar hebben zij gelijk in. Er verrijzen tal van vereenigingen, die een kleine bijdrage van zichzelf aanbren gen en voor 't overige rijk en provincie laten zorgen. Aan deze hebbelijkheid behoort eindelijk paal en perk gesteld te worden. Het is al scholen voor dit en scholen voor dat; ten slotte ook nog scholen voor onderwijs in het inmaken van zuurkool, gelijk de heer Huvors indertijd terecht opmerkte. Menschen die voor zeker soort onderwijs in hun district met hun allen slechts fl per week over hebben, dat is voor honderd menschen elk een cent, verdienen of dat onderwijs, öf 't hooge subsidie niet. Laat 't Oostburgsche particulier initia tief nu toch eindelijk eens gaan probeeren op eigen beenen te loopen. Laten de liberale heeren daar eens bij 't bestuur der Chr. school aanloopen, en vernemen hoeveel per week de vrienden der Chr. school daar offeren voor hun onderwijs. Gelijk tien jaar geleden de (radicale) Amsterdammer, zoo doet nu de socialistische {Rel Volkhare slagen meedoogenloos neer- komen op den rug der liberale partij, uit wierlenden beiden zijn voortgekomen. Het Centraal Bestuur van het Werklie denverbond, voorzitter het Kamerlid Heldt, had geweigerd zitting te nemen in het Landelijk Comitee voor de ongevallenwet. Dat 't dit deed, juichen wij toe, maai de reden die de heeren Heldt c. s. hunne weigering aangaven zijn al al even miniem als de rest. Dat wij tegen die agitatie voor de on gevallenwet waren, was omdat wij tegen straatbetoogingen zijn, welke ten doel heb ben de regeering ot volksvertegenwoordi ging te dwingen den zin te doen van het volk of wie zich voor dit vplk uitgeven. Geen revolutie, en ook geen straatrevo lutie begeeren wij. Van geen van beide evenwel is de libe rale partij ooit vies geweest. Met name in 1848 heeft zij dit hier te lande en in het buitenland genoegzaam getoond; en te Brussel is de Vorst des lands herhaaldelijk door liberaal straatver toog gedwongen van staatkunde te veran deren. Deze afkeer van revolutionaire werking kon derhalve ook nu geen motief voor thuis blijven zijn bij de Werklieden, type-Heldt. Of was Heldt zelf, nog zooveel jaren niet geleden, niet in 't Comité voor algemeen kiesrecht, namens zekere «neutrale verga dering" aan 't agiteeren op den openings dag der beide Kamers van de Staten Generaal Neen, de reden voor zijn niet-meedoen lag blijkens zijn mededeeling in de Werkmansbode uitsluitend hierin dat »de S. D. A. P. buiten het A. N. W. V. om, de beweging reeds had voorbereid" en het Centraal Bestuur «dus slechts had mee te doen of niet mee te doen, evenals de eerste de beste andere vereeniging". Dat men niet meedeed, was derhalve alleen gekwetste majesteit. Eet Volk, or gaan der sociaal democratische arbeiders partij stempelt de argumenten voor de wei gering als «uitvluchten"en laat niet na het liberale Werkliedenverbond daarover de les te lezen. Het blad schrijft: «Het Werkliedenverbond is liberaal, al thans behoort dit te zijn volgens den wil dergenen, die het Verbond als hulptroepen der «vrijzinnige demokreten" tegen kleri- kalen en socialen willen gebruiken, en slechts een enkele maal en door de grootste omzichtigheid in acht te nemen, is het mogelijk, dat het deelneemt aan eene alge- meene arbeidersbeweging, zonder gevaar te loopen, met de liberale politici in bot sing te komen. Hoe duffer en tweeslachtiger de liberale politiek is, des te gevaarlijker is voor haar elke gezonde arbeidersbeweging, des te moeilijker wordt het voor het Werklieden verbond, aan zulk eene beweging mede te doen, wanneer er niet vooraf afspraakjes worden gemaakt, om niet verder te gaan, dan met de plannen van liberale ministers en kamerleden overeenkomt. Daarom en niet om de gezochte reden van de Werkmansbodemag het Verbond niet deelnemen aan de beweging van het Comité voor Algemeen Kiesrecht; daarom die bangigheid, om zich te wagen aan de ongevallenbetooging; daarom de eiseh, dat men, alvorens in het openbaar het Werk liedenverbond met andere tot samenwerking uit te noodigen, eerst in geheim concilie met den heer Heldt zal samenkomen, om uit zijn mond de wenschen en raadgevin gen zijner liberale vrienden in regeering en Kamer te vernemen. Is men onnoozel genoeg, om aan dien eisch gehoor te geven, dan kan men het beleven, dat de beweging, die men beoogt, netjes wordt begraven. Het sterkst bleek dit wel in 1896toen de S. D. A. P. in jeugdige bescheiden held zich wendde tot het Centraal Bestuur van het A. N. W. V. met het verzoek, wel het iniatief te willen nemen tot een beweging voor kiesrechtuitbreiding. Dat was in den tijd van de wet-van Houten, waaromtrent de Liberale Unie haar eigen plannen had en het Centraal Be stuur vergat, of beter: verdonkere maande dat schrijven, zoodat de S. D. A. P. toch genoodzaakt was, zelf de handen aan den ploeg te slaan. En toen later met medewerking van het A. N. W. V. en de Liberale Unie ook de S. D. A. P. tot de vorming, comité voor kiesrechtuitbreiding werd opgeroepen, werd reeds op de eerste vergadering besloten, niet te agiteeren maar te onderzoeken, zoo dat de liberale kamerleden de handen ge heel vrij hielden. Waar de Werkmansbode de ware reden van haar bang en achterdochtig optreden ten opzichte der zelfstandige arbeidersbe weging achter allerlei schimpscheuten op, en onware voorstellingen omtrent de S. D. A. P. tracht te verbergen, ligt het op onzen weg, de ware oorzaak te ontdekken. Deze ligt in het feit, dat het Verbond niet mag dienen, om de liberale politici voort te duwen, doch om hen te steunen; om als werkliedenfijfwacht voor de Libe rale Unie te fungeeren, in plaats van een bataljon te zijn in het arbeidersléger, dat de burgerlijke partijen, waar noodig; be strijdt; dat het, als het er op aankomt, wel tegen, doch niet met de arbeiders in klrssenstrijd mag optrekken. Zoo'n positie tusschen hangen en wurgen in te nemen visch nog vleesch te kun nen zijn niet voluit en frisch-op met zijne kameraden te kunnen meedoenmaar steeds omzichtig te moeten speuren naar gevaren en zich bang te moeten terug trekken als anderen juist vol geestdrift hun heerlijke taak ter vrijmaking hunner klasse gaan vervullen waarlijk, om zoo iets op den duur te kunnen volhouden, moet men wel van eene eigenaardige kon- stitutie zijn." Vooral nu de Liberale Unie baar roode, «zelfs nog niet rose" manifest, zoo ver kleuren liet, schijnt er van de aanklacht van het sociaal democratische blad veel grond te bestaan. Op 't oogenblik heerscht in de liberale partij de middenman; die wel voor revo lutie is, doch liefst maar niet te hard van stapel loopt. Wie hebben het in den Eersten Volks raad van Transvaal voor nu wijlen C. G. de Jonge opgenomen Gelijk men weet, was het even vóór het uitbreken van den oorlog. Tegenover den heer Erasmus namen Wolmarans, Tosen en Lombaard het voor De Jonge op. Thans, bij de jongste samenkomst van dienzelfden Volksraad stonden de zetels van drie mannen open. De Jonge sneuvelde bij Elandslaagte. Lombaard, lid voor Rustenburg kwam om bij den Kafferaanval van Derdepoort; en Tosen bezweek aan zijn wondeu in Natal bekomen. Zoo met personen als volken is Gods weg niet zelden in het heiligdom. Hij voert ze langs diepe wegen. Bij het uitbreken van dezen oorlog heeft Rev. Stephen Gladstone, zoon van wijlen den „grand old man", omtrent de aansto kers er van gezegd dat hun beurs hun eenige geweten was. Their pocket is their only eonseiènce! Ziehier het Imperialisme in zijn ver achtelijkheid naar waarheid geteekend. Zondag is in eene vergadering te Amster dam van don socialistenbond de ineensmel ting van dien bond met sociaal democra tische arbeiderspartij tot stand gekomen. Namens deze laatste waren Van Kol en Troelstra aanwezig; namens de eerste spraken vooral Hartorf en Bergmeijer. Rot presideerde Met algemeene stemmen kwam liet huiselijk of liever de hereeniging tot stand. Er werden nog wel eenige lonkjes gewisseld met de anarchisten, doch ten slotte stapte men over allo bezwaren heen. Het blad Recht voor allenwerd opge doekt. „Eet Volk" zal voortaan het partij orgaan voor allen zijn. Nu rest nog het groepje Domela Nieuwen- liuis (anarchisten) te bekeeren. Maar dat zal zoo gemakkelijk niet gaan. CHINA. Uit de berichten omtrent den oorlog in China wordt men niet veel wijzer. De Europeesche kabinetten zijn het er nu over eens dat Tientsin en Peking moeten ontzet worden, voldoening moet gevraagd en voorkoming van herhaling der onlusten gewaarborgd worden. Meer weet men op 't oogenblik niet. En te Peking is men nog niet. Zelfs te Tientsin niet. De eerste poging tot be vrijding der vreemdelingen, faalde. De Chineezen waren te talrijk en zij hadden veel grof geschut, voornamelijk veertig ponders bij zich. De internationalen heb ben slechts 3000 man, waarvan een deel nogmaals trachten zal door de Chineesche liniën heen te breken. En mislukt dit; dan zullen de verbondenen verbondenen tegen wil en dank, gelijk bijvoorbeeld in het verhaal uit de duizend en een nacht: de mensch, de leeuw, de slang en de aap verbondenen waren toen zij samen in een zelfden kuil geraakt waren wel moesten er toe overgaan Japan en Rusland met de afrekening te belasten, wijl deze er het vlugst bij kunnen zijn. Of onder die omstandigheden de eens gezindheid blijven moet, is niet moeilijk te zeggen. Reeds werd te New York een telegram verspreid berichtende dat er on- eenigheid heerscht, en dat te Tientsin de Amerikaansche consul en veertig zende lingen zijn vermoord. Binnen de muren bevinden zich Chi neesche troepen omtrent 1500'0 man, die het vreemdelingenkwartier met Krupps aan vielen, alle consulaatsgebouwen en facto rijen verwoestten, onder bevel van generaal Toean, die zich op een ernstig treffen met de verbondenen voorbereidt. Bij het bombardement der forten werden de Duitsche en Russische kanonneerboo- ten deerlijk gehavend, de kapitein van een Engelsch koopvaardijschip kwam om De Russen hebben de forten van Takoe veroverd, gelijk men weet, en men begrijpt er bij dat zij dit bij de verdeeling van den buit als argument voor een dubbele portie breed zullen uitmeten, te meer daar de haat der Boksers niet op hen maar op de andere mogendheden gericht is, voor zoover die hunne zendelingen in China hebben. ASH ANTI. Ook de Ashanti's haren den Engelschen groote zorg. De wilden hebben machtige fortenvan groote bommen, waartusschen aarde is aangebracht. Achter de aard werken zijn diepe gaten, waar zij volko men veilig voor geweer- en Maximvuur verwijlenterwijl achter do versperring steeds een ruimte overblijft om bij een on- verhoopten terugtocht spoedig weg te ko men. De bewegingen der Engelschen wor den zeer belemmerd door het kreupelhout, dat do versterkingon der Negers onzicht baar maakt. Zelfs in hooge boomon zitten zij, van waaruit zij op de Engolschen schieten. De gebouwen der Asbantimaatschappij te Ahurayi zijn door hen geplunderd en verwoest. TRANSVAAL. Er is geen nieuws. Alleen het volgende aandoenlijke ver haal lach niet lezer! Luitenant- generaal Baden Powell is hij zijn bezoek aan Pretoria allerwegen zeer hartelijk ontvangen. Zelfs Boeren die deel hadden uitgemaakt van Snyman's lager kwamen 30 mijlen ver om den man die hun met zooveel geestkracht weerstand had geboden de hand te drukken. Ook te Potchefstroom hebben de Engel- sche bewoners den Engelschen groote geestdrift betoond, doch daar waren de Hollanders terneer geslagen, terwijl zij de wapens inleverden. Een Britsch hospitaal nabij Volksrust, 18 tenten groot, is verbrand, daar de Boeren het gras in brand gestoken hadden. Vier divisiën Lundle, Brabant, Methuen en Hamilton hebben De Wet in gesloten, zoodat de oorlog altijd volgens Engelsche telegrammen, op zijn uiterste ligt. Maar De Wet is net als de rest. Hij zal misschien nog wel weten te ontkomen, al is hij ingesloten. Want een net van eenige honderden mijlen heoft groote mazen. Het Driemanschap vertrekt volgende week uit Amerika; Parijs is 't doel der reis. Als een staaltje van niets ontziende roof zucht, vooral.van Brabants koloniale divisie nemen wij 't volgende schrijven eener Vrijstaatsche vrouw te Brandfort over. De vijand heeft mijn laatste schapen, ossen, koeien, ja alles van mij meegenomen. Als een vuur heeft hij ons in armoede ge dompeld. Ik zit van avond met mijn zeven kinderen en mijn rijkdom is 25 hamels, die ik den vijand afgesmeekt hebanders moest ik sterven van honger. Zij hebben 757 schapen van mij en al mijn beesten mij ontnomen. Het is een ware roovers- bende. Zij zeggen dat dit is omdat mijn man gevochten heeft. Gisterenavond heb ik met mijn meid en kinderen moeten zit ten en aanzien hoe zij in mijn buiten kamer gingen en vleesch, kleeren tot wascligoed toe wegnamen. Want wapens hebben wij niet, die hebben wij moeten overgeven. En dan heeft Roberts nogal gezegd dat aan lien die op hunne plaatsen blijven niets zal worden gedaan en dat alles wat noodig is gekocht zal worden, en nu komen zij toch en ontnemen ons alles Iemand die te Kimberloy geweest is na het ontzet, schrijft van daar de volgende mededeel ngen aldaar opgedaan Een predikant vertelde mij dat te Paar- deberg op één dag 1453 Engelschen gedood of gewond werden. Hij zelf hield een lijkrede over een graf waarin 55 Schotsche Hooglanders gelegd waren. Van der Plas, een krijgsgevangene, ver telde mijtoen wij genomen werden was er een onzer die een kogel door den mond had. Terwijl hij daar te sterven lag kwam een van de Kimberley-rifles en doorstak hem met zijn bajonet. Een Engelschman nam een Boer krijgs gevangen, doch de Boer was in de heup gekwetst en kon niet opstaan. Dat is mij te lastig, zei de Engelschman hierop en sloeg in koelen bloede met de kolf van zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1