sunerolie snitiii 1». NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. go. too. 10OO. NG TILLY, CHRISTELIJK- HISTORISCH K Dinsdag 19 Juni. FERS, chappij. te Goes. B, I5DD. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg". PRIJS DER ADVERTENTIBN De Drankwet. Engeland en Transvaal. O* AAT 11, M. landelsmerk Geneesmid- en llainnni. in de prijs- SCHWABE Apotheker. Zeeland 11 Middelburg. en. iden. euzen. 1st. slag. n. erpenisse. e. ierikzee. uwershaven. wdorp. e. artensdijk. d. eer Arendsk. einkenszand. 'e. ge- endijke. e. urg. nis. niet verte lde en ijve- raagd door o es. VERIJ ut per pond, die men stel- e pijp tabak, op de tong- t een hoogst en Eijnsnede. c o. elburg. jaargang. oprechte. JU WING. lie nimmer daar die door er welk voor- worden uit- ar richte zich t mij en zette het adres: aat, Haarlem. e hypothecair JLINGrEïT, Agenten. gd door Middelburg. erwest Goes- ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers- 0,02s UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 Juli a. s. op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Het door de regeering ingediende wets ontwerp tot herziening der Drankwet is een noodzakelijk gevolg van eene bepaling in de oudo wet, en van den toestand die met 1 Mei 1901 zal aanbreken. Bij bet tot stand komen van de Drank wet in 1881 stond het vast dat alle ver gunningen die voor 1 Mei 1901 van hen die in de daarin vermelde localiteiten op 1 Mei 1881 zonder strijd met de- wet op de verordeningen sterken drank verkochten, in andere handen zouden overgaan, met 1 Mei 1901 kwamen te vervallen. De bedoeling der wet was in 1881 dat na afloop van die twintig jaren niemand cenig recht heeft dan die don 1 Moi 1881 het bedrijf uitoefende. Ter verduidelijking van deze bedoeling strekt het thans ingediende wetsontwerp. Gevolg zal zijn dat met dien „fatalen tormijn" fataal voor de betrokken drank- verkoopers in bijna elke gemeente het aantal vergunningen beneden hot maximum zal gedaald zijn. Uit don aard der zaak is alsdan een stroom van verzoekschriften te wachten veel grooter dan de wet toestaat in te willigen. Aan wie zullen dan de beschikbare ver gunningen verleend of geweigerd moeten worden, opdat het maximum niet meer worde overschreden Het ontwerp nu geeft daaromtrent vaste regelen. En wel zóó, dat de vergunningen, altijd binnen het geldende maximum, onder hen, die ze zouden verliezen, openbaar worden ver pacht, en de opbrengst dezer verpachting wordt gebezigd tot schadeloosstelling der tappers die geen vergunning verkrijgen. Van de vergunningen die volgens de wet moeten vervallen, wordt daartoe een lijst opgemaakt en de vergunninghouders moeten vóór 1 Maart 1901 aan Burge meester en Wethouders vergunning voor het volgende vergunningsjaar verzoeken, onder aanbieding, boven het gewone ver gunningsrecht, van ten minste _1 procent van de huurwaarde hunner localiteit, en dan komt het eerst in aanmerking hij, die het grootste bedrag heeft aangeboden in verhouding tot de huurwaarde. Zijn dan nog vergunningen beschikbaar, dan komen in aanmerking zij die, betrek kelijk een gelijk bedrag aangeboden heb bende, door hun persoon, on door bestem ming, inrichting en ligging der localiteiten den grootsten waarborg tegen misbruik opleveren. En als er dan nog vergunningen te ver geven zijn, komen de bestaande slijterijen in aanmerking: verkoopers bij hoeveelhe den van tenminste 2 liter. Verder wordt geregeld hoe zjj die daar voor in aanmerking komen, schadeloosstel ling kunnen bekomen, alsmede de bestem ming van hetgeen van die gelden mocht overblijven. Het doel der wet: het verhinderen van clandestienen verkoop, tracht het ontwerp heter te bereiken door lo. het aantal liters heneden welke verkoop in het klein onder de wet valt, van 2 op 5 te brengen; 2o. de verbodsbepalingen te verscherpen; 3o. de straf, vooral na recidive, gevoeliger, en dus meer afschrikkend te maken dan zjj thans feitelijk is, nu in den regel de hoe ten evenredig kleiner blijven dan do win sten door den overtreder met den clandes tienen verkoop behaald. Onafhankelijk van de inzichten en het initiatief van gemeentebesturen, kunnen naar dit ontwerp, voor het geheele Rijk geldende eischen worden gesteld voor -dranklocaliteiten, hij voorbeeld wat ruimte, licht, luchtverversching, enz. betreft, als mede algemeene voorschriften worden ge geven omtrent de sluiting van voor het publiek toegankelijke localiteiten met ver gunning, en omtrent de tijdelijke staking van den kleinhandel bij gelegenheid van lotingen voor de militie, en andere om standigheden die de vrees wettigen voor misbruik van sterken drankzooalsafle vering van miliciens, verkiezingen, volks feesten, brand en dergelijke. Voorts worden bijzondere bepalingen voorgesteld voor den verkoop op Zondag en in de late avond- 011 vroege morgen uren. De bij artikel 6 der bestaande wèt aan geboden vermindering van het vergunnings recht met 25 pCt. voor localiteiten, waar de dranknering niet wordt uitgeoefend tusschen Zaterdagavond en Maandagochtend is zoo goed als geheel buiten toepassing gebleven. Daarom wordt nu beproefd den Zon dag te stellen buiten den gewonen tijd waarop sterke drank wordt verkocht. Het normale vergunningsrecht wordt niet meer verminderd, voor het geval niet op Zon dag wordt verkocht. Maar vermeerderd indien wèl verkoop in het klein op Zon dag plaats heeft. Wie op Zondag wil tappen betaalt een 25 pCt. hoogor vergunningsrecht. Hetzelfde geldt voor het tappen na tien uur 's avonds en vóór 7 uur 's morgens. Wil men beide dan betaalt men 50 pCt. meer. En dan moet vóór de kroeg, be halve het woord Vergunning ook het woord Zondag of het woord Avond of beide woor den worden geplaatst De kwade praktijken tusschen huurders en verhuurders, waarover vaak werd ge klaagd, zullen na 1 Mei 1901 ook hare beteekenis verliezen. Indien de huurder niet toegeeft aan den eisch om hoogore huur te betalen, zal de eigenaar der lo caliteit als hij daarom de huur opzegt, zelf daarvan de nadeelige gevolgen onder vinden, omdat alsdan voor zijne localitei ten geenorlei recht meer op vergunning ten name van een nieuwen gebruiker be staat en de vrijkomende vergunning zal worden gegeven voor een andere localiteit, voor welke reeds aanvraag daarom was gedaan. Wijders vervallen de buitengewone ver gunningen van Burgemeester en Wethou ders en worden deze alleen verleend door Gedeputeorde Staten. Dat zijn vergunningen loven het gestelde maximum, indien bijzondere omstandighe den de gelegenheid tot verkoop van ster ken drank in het klein in de betrokken localiteiten wenschelijk maken Ovorige voorgestelde wijzigingen zijn van meer ondergeschikt belang. Het ontwerp lost de vraag op of hij vergrooting of verbouwing der localiteiten een nieuwe vergunning vereischt wordt, en ook bjj opheffing van bestaande locali teiten, bijvoorbeeld door brand. De wet wordt niet toepasselijk verklaard op restauratiewagens bij het spoor en op drankverkoop door de bemanning van schepen gedurende de reis. Maar hiertegenover vervalt de niet- toepasselijkheid op drankverkoop in loge menten aan logeergasten, en is dus ook hier vergunning noodig, doch zonder be taling van vergunningsrecht. Verboden wordt ook het uitbetalen van loonen in tapperijen, en wordt de vergunning ge weigerd wanneer de verzoeker of bewoner scheepsbevrachter of stuvadoor is. Rechtsvordering ter zake van drank schulden is niet meer toegestaan. Hij, die niet opnieuw vergunning vroeg onder aanbieding van zeker bedrag, kan niet voor schadeloosstelling in aanmerking komen. Aan een algemeenen maatregel van bestuur wordt voorbehouden de toe kenning van die schadeloosstelling te re gelen. Als in eene gemeente een zeer aanzienlijk bedrag mocht zijn gestort, be hoeft dit niet geheel voor die schadeloos stellingen in diezelfde gemeente te worden gebruikt. Hiermede is het voornaamste uit den inhoud van dat ontwerp, hetwelk wij over 't algemeen met sympathie begroeten, mede gedeeld. Hoe nu de heer Van Houten tegenover dit ontwerp staat, vernemen wij in een volgend nommer. 18 Juni 1900. Met de nachtschuit. De liberale partij, toon zij verleden week, het amendement-Lohman aanvaardde in zake het gelijk examenreeht voor bijzon dere en openbare gymnasia, kwam met de nachtschuit. En vooruitstrevend waren die antire volutionairen, en ook mr. Verkouteren in het Ned. Dagbladdie dit zelfde recht ook voorzagen en bepleitten voor de vrije uni versiteit. Maar nu komt De Vaderlander weer met de nachtschuit. Zij ergert zich aan onze blijdschap en weert onzen wensch af met de opmerking dat er in ons land go-*n vrije universiteit is. Dat ding, daar in Amsterdam, zegt zij, is geen universiteit, want het heeft maar drie faculteiten. Nu is al van vóór 1880 over deze quaes- tie gedebatteerd, en door menigen opponent toegegeven dat tal van rijks-universiteiten even weinig en ook zeer onvolledige facul teiten hadden bij hun begin, en onder an deren de beroemde Leidsche hoogeschool slechts begon met negen professoren. In Strikt genomen van Kuyper (Amster dam J. H. Kruijt, 1880) kan de redactie op deze punten worden ingelicht. Wat maakt zij zich met haar nachtschuit argument belachelijk. Wij 'Vragen aan De Vaderlander: Is een blad dat zoo weinig abonné's telt dat het op sterven na dood is, een blad, of is het dat niet? Is het een blad, waaraan ontleent zij dan het recht om te beweren dat een hooge school die geen vijf volle faculteiten heeft, maar toch in bloei toeneemt, niet is een universiteit Wij raden de Vaderlander aan het «Protest tegen reconstructie der geschiedenis" door dr. Hoedemaker eens te herlezen. Rechtsgelijkheid tusschen de openbare en bijzondere lagere school is aanvankelijk in 1899 bevochten. Zoo staat er in ons vorig no. Dat „1899"' was een zetfout; dat heeft do goede lezer wel begrepen. Het moest 1889 zijn. Bij de wet-Mackay is de rechtsgelijk heid tusschen openbaar en bijzonder onder wijs aanvankelijk verleend. Verleend, onder tegenwerking van den tegenwoordigen minister van binnenland- sehe zaken en zijn beido ambtsvoorgangers Goeman Borgesius, Van Houten en Tak. De leerplichtwet is indertijd aangenomen door de tweede kamer wegens de afwezig heid van een tegenstander. Ook heeft voor die wet gestemd de mi nister zelf, in zijn qnaliteit van Kamerlid. Ook heeft dit blijkt nu uit de mede- deeling van het Neder/. Dagblad voor die wet gestemd een Kamerlid, die kindsch is en niet meer wist wat hij deeddien men om te stemmen nit zijn huis gehaald en op zijn plaats gezeten een bordje voorge houden had, waarop het woord «voor" te lezen stond. Een ontwerp, op zulk een wijze wet geworden, kan niet veel zegen brengen. Het was Vrijdag in do Tweede Kamer de dag van ieder district zijn trammetje. Er werd met de tonnetjes gegooid dat het zoo'n aard had. Eén tram kreeg zelfs een miljoen. De goede minister Lely belooft en geelt ieder jaar aan alle partijen hun nieuwe lijntjes. En naar den regel dat «chaque moine pröcho pour sa paroisse" (het hemd is nader dan de rok) redevoert elke districts-afge- vaardigde er op los om het voorgestelde of nog meer bij zijn medeleden aan te prijzen. Zoo heeft men liberale, Roomsche, anti revolutionaire, radicale en socialistische trammetjes. Minister Lely, anders nogal een fanatiek politicus, anticlericaal, bevordert aller be langen mot beminnelijke onpartijdigheid. Terecht merkt de Standaard aan dat hij dan ook wel eens om Goes mag denken. Vooral nu er een tram door Schouwen loopt, mocht Noord-Beveland ook wel eens bedacht worden. Kreeg het er dan nog een bootdienst van Colijnsplaat op Zierikzee bij dan was ook dit deel des .lands verlost uit zijn isolement; en word het «elk district zijn trammetje" nog meer bevestigd. Drankwet, kieswet, ongevallenwet, het moet alles «herzien" worden. Noem het herzien, verstellen, lappen, opkalefateren, het getuigt toch altegaar tegen den geest en liet gehalte onzer he- dendaagsehe wetgeving. Ook dit lap- of verstelwerk brengt zijn etiket, tevens zijn schaduwzijde mee. Men kan er van lezen: Markus 2 21. En niemand naait eenen lap ongevold laken op een oud kleed; anders scheurt deszelfs nieuwe aangenaaide lap iets af van liet oude kleed, en daar wordt een erger scheur. Wij zijn niet zonder vreeze voor boven genoemde ontwerpen, vooral het allerlaatst genoemde, met 't oog op bovenstaand woord des Heeren. Bij de opening der synode van Middel burg de vorige week heeft dr. Wagenaar, de kerkhistoricus, in zijne humoristische, hier en daar ironische toespraak, enkele historische herinneringen, ingelascht, die wij gaarne helpen verbreiden. Zij zijn deze: «Middelburg toch is de stad, waar de kerke Gods reeds vroeg nog vóór Oranje's dagen in beginsel gereformeerd werd door den arbeid onder 't kruis van Geleiu Jan sen d' Hoorn en Petrus Datheen, en ge steund door kooplieden, die ver boven Mam mon Christus kozen, als Salvador de la Palma en Antoine de Villiers. Ginds ergens in de lange Giststraat kwam de kruisgemeente samen en, als ge door de Sepierstraat loopt en de fraaie platen, die Jutting voor 't raam hangt, u wenken, dan betreedt ge de gewijde plek, waar in een opperzale in alle stilte 't eerste avondmaal werd gevierd. Meester Richard leerde onzen vaderen als psalmen in den nacht de psalmen vati Datheen. Doch Alva kwam en ver dreef de leeraars, den zangmeester en de opzieners allen te zamen. Zij ontvluchtten noode het lot van de evangelieliefhebbers Gerard Stoel, Ba,ltlien Cornelisse, Frans Pieterse, Klaas de Wale en Pieter Schuit, den kruidenier, die werden opgehangen en op 't galgenveld, ginds bij 't Arnemuid- sclie voetpad jaren aaneen bengelden als galgenaas aan 't smadelijk hout, totdat eindelijk, eindelp ook Middelburg overging tot den Prins en 't verbleekte martelaars gebeente met aandoenlijke plechtigheid ge borgen werd op 't kerkhof in het graf. En sedert daagde er voor Gods kerk rust en bloei. De «handvol koren op de hoogte der bergen" begon te «ruischen als de cederwouden op den Libanon" en «de ste delingen bloeiden als het kruid der aarde." Toen werden de eerste Provinciale Sy noden gehouden meermalen te Middel burg. Daar kwam de edele Heer Jan van Mig- grode uit ter Yeere, daar bekleedde de be roemde Caspar van der Heijde den voor- zittersstoel, en na zijn heengaan verschenen opvolgers zijner waardig in den kerkrecht- kundige Dr. Kimmodoncius, den bijbelver taler, den catecheet Herman Faukelius, den zendingsman Antonius Walaeus, den dog maticus Franciscus Gomarus, den practicus Willem Teelinck. Vlissingen zond zijn Gerobulus en Daniël de Dienuit Goes arriveerden Simon van Oosterzee en Phi- lippus Lansbergius; uit Schouwen kwamen Pauli en Brant aanzeilen met ouderling Adriaan de Hont en Tholen vond ook ein delijk zijn afgevaardigden in Henric Hen- ning en Geraet Plateel Ziet, M. B. dat zijn de nobele figuren, die Synode plachten te houden, zoolang de Overheid permissie geven wou. Want ach, ook de Zeeuwscke kerken geraakten zoo spoedig in banden en slechts zelden mochten straks de Zeouwsche kerken in provinciale Synode vergaderen. Doorgaans mocht er slechts een Coetus worden gehouden, d. i. een samenkomst van de kerken in meerdere vergadering voor een of ander te voren met bewilliging der Overheid aangegeven speciaal doel. De vrijheid, die wij genieten, kenden onze vaderen niet." Bij Hatherley (Eerste Fabrieken), even beoosten Pretoria, is hard gevochten, en brachten zelfs de Engelschen aan Botha, lauweren voor diens tactisch, technisch en strategisch, uit militair oogpunt benijd baar beleid. Van den aard en omvang der Engolsclio verliezen weet men natuurlijk niets, dewijl geen Boerenberichten inkomen en de En- gelsche berichten onbetrouwbaar zijn. Het is echter een bewezen feit dat Botha Roberts heeft weten te dwingen tot een aanval onder ongunstige omstandigheden en tegelijkertijd zorgde dat de aftocktsweg der Boeren vrij bleef, waarin hij in weer wil van de verpletterende Britsclie over macht en fiankaanvallen, gelukkig slaagde. Botha's heldenfeit wordt slechts geëven aard door dat van den niet minder dappe ren De Wet, den convooinemer, die, na door Methuen, blijkens diens opgeschroefde medededceiing, algeheel en beslissend over wonnen te zijn, reeds den volgenden dag weder een succesvollen spoorwegaanval volbracht, benoorden de Rhenosterrivier. Ook zuidelijker in den Vrijstaat veroor zaakt de beweeglijkheid der Boeren aan generaal Rundie groote moeite. Tusschen Senekal en Winburg sneden zij de tele graaflijn door en naderen steeds Bloem fontein, waar Steyn zijn manschappen aan vuurt tot moedig standhouden. Over hetgeen Bulier doen zal, nu hij aan de winnende hand is, verkeert men nog in het onzekere. Zal hij de Boeren naar Ermelo volgen en vandaar naar Mid delburg en Machapo-dorp, waardoor hij op korten afstand van Komatipoort zou zijn en een einde kon maken aan den toevoer van Delogoa-baai komendeof zal hij een leger plaatsen tusschen de Boeren-comman- do's ten Noorden en ten Zuiden der Vaal, en daartoe naar Standerton en Heidelberg trekken Men rekent op het laatste. Maar wat geeft het ook, nu immers de voornaamste plaatsen van Transvaal reeds bezet zijn, de Engelsche troepen kleiner worden door het achterlaten van bezettingen en de kansen der Boeren, in verband hiermede, met den dag verbeteren. Baden Powell heeft Rustenburg bezet, zoodat ook 't westen van Transvaal al meer in Engelands handen komt. Gelukt plan tot bezetting van Heidel- berg door Bulier dan zullen Vrijstaat en Transvaal geheel gescheiden zijn. Roberts seint nog omtrent 't jongste ge vecht bij Eerste Fabrieken, dat liij den volgenden dag (eerst) te 12 uur bemerkte dat de Boeren gedurende den nacht al af getrokken waren, wijl de Engelschen Dia mantheuvel bezet en de Boeren feitelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1