NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- HISTORISCH töu lOB. XOOO. Zaterdag 16 Juni. jaargang. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg-. PRIJS DER ADVERTENTIEN Engeland en Transvaal. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers- 0,02s UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 15 Juni 1900. Bij de gekeerde krijgskansen in Zuid- Afrika, waar wij ochter nog niets van gelooven, heeft dr. Bronsveld in do Stem men een uitnemend woord gesproken dat wjj gaarne voor onze lezers overdrukken: „Vermoedelijk zal in 't gemoed van niet weinigen twijfel oprijzen aan do kracht van 't gebed, aan de beteekems van 't ge loof. Men zal zeggen: eerst Dreyfus en nu Zuid-Afrika! Waar blijft do overtui ging, dat er een God is, die recht doet? Maar God laat zich door ons niet tot ver antwoording roepen. De Engelschen mogen zegevieren en jubelen over hun behaalden triomfdo groote meerderheid dor chris tenheid wendt zich van hen af, en weet, dat het oordeel over dit onrecht niet zal achterblijven. „Er behoort geen stoutmoedigheid en geen bovennatuurlijke verlichting toe, om te protesteeren, dat Engeland het tijdvak van zijn val is ingetreden. Het moge nog een tijdlang uitwendig zich staande hou den, innerlijk is het verderf reeds werk zaam, dat het ten val zal sleepen. En zijn val zal groot zijn. Een volk, dat zich een roof veroorloofde, zooals nu gepleegd wordt in Zuid-Afrika, zal voorbeeldig worden ge straft. Men zal „deernis hebben met zijn puin." „Heel dat Engelsche koningshuis, waartoe er behooren wier leven ontsierd wordt door de schandelijkste ondeugden; heel de Engelsche adel, die, op enkele treffelijke uitzonderingen na, even kwistig is in het verspillen van geld, als karig in het betoon van nederigheid en liefde; heel die wereld van handel en nijverheid, die gedreven wordt door het jagen naar winst en voor deel; heel die Staatskerk, met haar dub belzinnigheden en haar doode vormen heel dat volk, dat geen oog schijnt te hebben VQor het gruwelijk onrecht, dat zijn Regeering bedrijft, of den moed mist, er tegen te protesteerenhet rijpt alles, of is reeds rijp voor het oordeel. Het oordeel, dat niet zal worden afgewend door de liefdadigheid, de offervaardigheid, de werkzaamheid tot uitbroiding van Gods Koninkrijk, waarin de Engelschen tot heden hebben uitgemunt, Mammon zwaait nu den scepter, het materialisme overheert alles. Wij zien, wij zeggen het mot diepe smart." Wij stemmen er mee in. Toch kunnen wij niet nalaten te vragen. Toen de Boeren aan de winnende hand waren, heeft Nederland voor hen gebeden Nu zij schijnen te verliezen, behoorde nu 't geloovig gebed onder ons niet te verdubbelen Waar zijn de ASrons en Hurs om de handen der Mozessen te sterken; en de Mozessen om te pleiten voor 't arme volk in zijn woestijn Professor Molengraaff heeft aan 't be stuur der Liberale Unie verzocht een votum dor Unie uit te lokken voor even redige vertegenwoordiging. 1 Nu tal van liberalen mr. Van Gilse voorop voor dit eenig rechtvaardige stelsel van proportioneele vertegenwoordi ging ijveren, en mr. v. Gilse zelve in het bestuur der Liberale Unie zitting heeft, had men mogen verwachten dat van 's professors wensch notitie ware genomen. Dit is echter niet geschied. Het bestuur der Liberale Unie kent zijn mannetjes wel. Het weet wel dat velen van die even redige vertegenwoordiging niets weten willen, dewijl het dan met hun invloed gedaan zou zijn. Zou het daarom mr. v. Gilse incluis maar gezwegen hebben? De groote moordenaar, heeft Koningin Victoria geluk gewenscht met de verovering van Pretoria. Een gelukwensch waarmee wij haar van harte condoleeren. Zulk een z«?«iwensch lean niet anders zijn dan een tloelhuAo. Wie dien heeft, lean er niet goed mee zijn. Haarlem vierde deze week zijn Erans Hals feesten. In de Peuzelaarssteeg, waar Hals het grootste gedeelte van zijn leven gewoond hééft-, was een bord aangebracht waarop het wapen prijkte van het glazenmakers- gilde St. Lucas. Te 2 uur arriveerden Donderdagmiddag de koninginnen, en werden door een geest driftige menigte toegejuicht. In tegenwoordigheid van verschillende Nederlandsclie en buitenlandsche autoritei ten werd het standbeeld van Frans Hals door de koningin onthuld en richtte de heer Krol, president van het comité, een hartelijke toespraak namens de burgerij, tot de Koninginnen. Het voetstuk is geheel van geelachtig Beijersch graniet. De drie onderste treden zijn fijn getonchardeerd, terwijl het boven gedeelte gepolijst is, met de inscriptie in geel koperen letters »Frans Hals, 1584 1666." Ter weerszijden van het piëdestal een vrouwenfiguur in groen brons. Het figuur links is voorovergebogen en heeft den rechterarm op de knie en de hand onder de kin, met een teekenstift in de hand, «peinzende", de andere uitgestrekte arm heeft teekeningen in de hand. Het figuur rechts is ook voorovergebogen en heeft de beide armen op den schoot, met een tak bloemen in de handen welke zij beziet. Op de voorzijde, op dezelfde hoogte, is aangebracht het wapen van Haarlem met een palmtak, welke tot aan de inscriptie gaat. Op de achterzijde zijn geplaatst twee door vlochten lauriertakken. Boven op de piëdestal, op de breede corniek, is het figuur van Frans Hals, ter hoogte van 2.70 M. De schilder staat met het linkerbeen achteruit, het rechter vooruit. In de linker hand houdt hij palet met penseelen, terwijl hij de andere naar beneden houdt, met een penseel in de hand rustende op een vouw- ezel, gevuld met platen, waarom zijn man tel is gehangen. Bij de onthulling van het standbeeld, sprak H. M. de Koningin enkele woorden met krachtige, heldere stem te midden van de diepe stilte, die heerschte. Het monument werd door den burge meester namens de gemeente met een woord van dank aanvaard. Toepasselijke liederen werden gezongen een optocht werd gehouden die goed slaagde. Het concert in de St. Bavo was het in drukwekkend slot der feesten. Prachtig klonk het Wilhelmus door de hooge grijze gewelven in het teere middaglicht, toen de vorstinnen daar binnenschreden. Een 500 koristen voerden een cantate uit. Solisten waren de dames Tilly Coenen en Anna Kappel en de heeren Messchaert en Rog mans. De heer Ezerman speelde. Een feestzang aan Frans Hals werd uitgevoerd. Daarna verlieten Hare Majesteiten het kerk gebouw. Des avonds was er vuurwerk, enz. en een recht feestelijke stemming. Rechtsgelijkheid tusschen de openbare en bijzondere lagere School is aanvankelijk in 1899 bevochten. "Bijna een gansche Kamer, schoon onder protest van den minister, boekte thans ook het beginsel der rechtsgelijkheid tusschen openbaar en bijzondere gymnasia. Zijn wij zoo gelukkig dat wij ook krijgen van Regeeringwege gesubsidieerde christe lijke hoogere burgerscholen, waaraan ins gelijks behoefte is, dan zullen wij die rechtsgelijkheid ook vragen op 't gebied van het middelbaar onderwijs. Maar nu vragen wij ook rechtsgelijkheid voor de openbare en bijzonderè scholen voor hooger onderwijs. Wij vragen het jus promovendi (recht om graden te verleenen die aanspraak geven op staatsbenoemingen) voor de vrije uni versiteit. Mocht de tweede kamer ook dat eens op eon goed achtermiddagje voor malkaar willen zetten, wij zouden het met verbazing en dankbaarheid vermelden. Of liever, niot met verbazing. Het maakt zoo'n zonderlingen indruk verbaasdheid te tooncn wannoer men iemand recht ziet doen. Maandag houden. De invloed van alcoholgebruik op Zondag treedt op Maandag in de fabrieken aan 't licht in veel verzuim en te laat komen. Een vergelijking met andere dagen toont dit aan, zooals ook blijkt uit de onderstaande cijfers uit 'n groote Duitsche fabriek, waar nog wel streng het Maandaghouden wordt tegengaan. In Maart van 't vorige jaar was dit 't gemiddelde Te laat. Verzuimd. Arbeiders. Maandag 298 560 3760 Dinsdag 174 418 3901 Woensdag 134 364 3949 Donderdag 172 359 3950 Vrijdag 161 366 3944 Zaterdag 161 337 3978 Men ziet, de Maandag wint het verre in aantal gevallen van te laat komen en ver zuimen. Nauwkeurige contróle leerde in vele plaatsen, dat het drankgebruik op Zondag daaraan het grootste deel schuld heeft. Een belangrijke principiëele discussie over ons strafrecht is de vorige week in de Tweede Kamer gevoerd, bij monde van de heeren Lobman en Troelstra, Plaatsgebrek dwingt ons hot verslag tot de volgende week te laton liggen. Ditstel is geen afstel. Groothertog Nicolaas Fredorik Peter van Oldenburg is Dinsdag overleden. Hij was 8 Juli 1827 geboren en volgde zijn vader den 27 Fobr. 1853 in do regecring op. Hij was in 1852 gehuwd mot Elisabeth, dochter van Jozef, hertog van Saksen Al tenburg, uit welk huwelijk twee kinderen geboren werden August en George Eerst genoemde, geboren 16 Mei 1853, volgt hem op; hij is in 1877 gohuwd met Prinses Elizabeth, dochter van Prins Frederik Karei van Pruisen en Maria Anna van Anhalt. Uit het leven van den overleden groot hertog dient nog het volgende gemeld Nadat do hertogdommen Sleeswijk en Holstein' in 1864 van Denemarken waren gescheiden, deed de Czaar afstand van do erfelijke aanspraken van het huis Gottorp, ten gunste van groothertog Peter, en deze deed vergeefs moeite om zijn aanspraken te Berlijn en teWeenen erkend te krijgen. Bij het verdrag van 27 September 1866 deed hij op zijn beurt er weer afstand van aan Pruisen, maar kreeg als vergoeding een district (het ambt Ahrensböck) en een miljoen thalers. Toen de Noordduitsche Bond en later het Duitsche Rijk gevormd werden, sloot hij er zich onvoorwaardelijk bij aan. Na de door Roberts en Buller behaalde voordeelen staat de positie nu zoo: Roberts is in Pretoria. In het Westen van Transvaal is Plumer nabij Rustenburg en Hunter nabij Klerksdorp. Daar echter langs dien weg ook geen berichten van Roberts doorkomen schijnen er tusschen hen en Pretoria nog Boerencommando's te zijn. Ten oosten van Roberts staan er Boeren op de Delagoa-lijn te Hartherley en ten zuidoosten bij Heidelberg. De lijn van Heidelberg naar den Langsnek is in handen van de Boeren, behalve het uiteinde dat nu pas door Buller is genomen. Be zuiden die lijn ligt het oostelijke stuk van den Vrijstaat. Dat is in handen der Boe ren tot een lijn die noord-zuid loopt van Villiersdorp over Frankfort, Reitz on Bethlehem naar Ficksburg. Tegenover die lijn staat een Engelsche lijn, welke van Heilbron over Lindley, Senekal en Ilammonia naar Ladybrand loopt. In laatst genoemde plaats of daar in de buurt staat generaal Chennside met de derde divisie, in Ilammonia staat generaal Rundie met de zestiende en zeventiende brigade, bene vens Brabants bereden Kapenaars, te Sene kal staat de brigade-Clements, te Lindley de militie en de yeomanry van generaal Paget, tien mijlen ten zuiden van Heilbron staat Methuen en in Heilbron zelf Colvile met de Hooglanders-brigade. Ten westen, dus achter deze Engelsche lijn loopt de spoorlijn van Bloemfontein over Kroonstad naar Pretoria. De Boeren die bij Roodewal zijn opgetreden, 25 mijlen bewesten Heil bron, moeten dus door de Engelsche lijn zijn heengebroken. In Kroonstad staat generaal Knox met de dertiende brigade, en te Bloemfontein voert Kelly-Kenny hot bevel. Het zuiden en westen van den Vrijstaat schijnt zich voorloopig stil te houden. Doch ten westen daarvan, in Griqualand, heeft Warren de handen vol om zich de opstandelingen van 't lijf te houden en te zorgen dat zij niet' aan de lijn De AarKimberleyMafeking raken, die de communicatie vormt van Hunter. Doordien het in dit ontzaglijke gebied zoo moeilijk voor de Engelschen is om ge sloten lijnen te trekken, zal het nog vaak kunnen gebeuren dat de Boeren doorbreken, zelfs in een streek waaruit' hun hoofdlegers zijn verdwenen. De Boeren hebben bij Hatherley goede stellingen. Dat Hatherley is geen dorp, maar een groote fabriek van sterke dran ken en eau-de-cologne, ongeveer 13 kilo- moter van Pretoria. Er is daar, ter wille van het drukke handelsverkeer, een station van den Nod Zuid-Afrikaanschon Spoorweg. De plaats ligt aan een bocht van de rivier de Pienaar, dicht bij de steile oevers. Do groote wog van Pretoria naar Middel burg loopt hier ook voorbij, door een langwerpig dal. Tegen de berghellingen liggen zijn hoe ven, waarvan de „Wilgenhoeve"de schoonste en voornaamste is. De gronden van die hoeve, waar zilver houdend erts wordt gevonden, strekken zich tot aan de rivier uit. Duizend Meter naar het Zuiden, en veel hooger, staan het woonhuis en de andere gebouwen, tusschen hooge eucalyptus-boomen. Vóór het huis is een boomgaard, van hooge muren omgeven, en ook door prik keldraad beschermd, evenals de velden, die zich ver uitstrekken in het dal. De plek moet zeer geschikt zijn voor eene tijdelijke verdediging van do spoor lijn en den straatweg naar het Oosten, ofschoon eene omtrokkende beweging naar het Noorden en naar het Zuiden wel mo gelijk en waarschijnlijk is. Maar de Britten zouden er geene stel ling voor hunne artillerie kunnen vinden buiten bereik van het geweervuur der Boeren, en zonder geschut is het niet mo gelijk de hooge muren van de fabriek en de gebouwen van de Wilgenhoeve te nemen. De lange muren met prikkeldraad zijn reeds als goede verweermiddelen aanwezig en kunnen even gemakkelijk bezet als ver sterkt worden. De Pienaar is voor groote troepenafdee- lingen, vooral voor artillerie en ruiterij, meestal niet gemakkelijk over te trekken. Maar de waterstand zal er thans, in den winter, wel laag zijn. Buller is te Volksrust aangekomen. Hjj trok door Charlestown en kampeerde bij Langsnek. De tunnel bleek niet ernstig beschadigd en zal Zondag reeds in gebruik genomen kunnen worden. De stad en het district Wakkerstroom hebben zich overgegeven. Ton oosten van Pretoria hebben dagelijks scherpe gevechten plaats. Volgens telegram van Roberts heeft Botha met een handje vol Boeren Dinsdag den ganschon dag tegon de Engelsche overmacht weten staando te houden. Hij wist op do beide flanken het doordringen der cavalerie te beletten doch een frontaanval met overmacht kon hij ten slotte niet weerstaan. De Boeren trokken af in geregelde orde. Dit bericht heeft de gemoederen in En geland weer wat gekalmeerd. Maar nog meer gerustgesteld werden zij daar door 't bericht van Roberts dat men zich over de veiligheid van het Engelsche leger in Zuid-Afrika niot ongerust behoefde te maken. Nota bene! Het machtige Britscho leger van 230000 man behoeft niet te vreezen voor de 25000 ongedisciplineerde Boeren, zonder bajonetten, lyddiet of cavallerie Zou men zich niet schamen over zijn on gerustheid en over de geruststelling? Maar gerust of niet, de oorlog is met Pretoria's verovering niet uit; en de Vrij- staters opereeron in hun land bepaald heel gelukkig; terwijl Botha de bewondering des vijands trok door zijne juistheid van blik en leiding. Methuen heeft eindelijk weer van zich doen hooren. Roberts is grootelijks onge rust voor hem geweest. Hij heeft zich zelfs „gehaast" hem versterkingen te zen den. Na een benauwde twee dagen kon Roberts seinen dat Methuen, door Kitche ner gesteund, een volkomen overwinning behaalde op De Wet Daar 't bericht echter niets meldt om trent verliezen dor Boeren, zullen wij over de volkomenheid dezer overwinning maar niet twisten. Dit is zeker dat daar ter plaatse do Boeren het Derby's bataljon gevangen na men en voor ongeveer een miljoen gulden aan kleederen, 3500 uniformen, handschoe nen, schoenen, lakens, lyddietbommen en eon maxim buit maakten en verbrandden. Roberts heeft aan de Engelsche overheid te Kaapstad nu officieel er van kennis ge geven, dat 151 officieren en 3500 minderen, gevangenen in de handen der Boeren, vrij gelaten of (bevrijd) werden, toon hij in Pretoria kwam. Het aantal, dat de Boeren hebben mee genomen, wordt opgegeven als 900, maar andere berichten spreken nog van 1600, volgens Daily News moest kolonialen. Blijk baar willen de Boeren iets in do hand heb ben, als men het den «rebellen" aan do Kaap wat lastig maken mocht. Ten slotte nog de mecledeeling dat Schreiner in Kaapkolonie dan toch van 't staatstooneel verdwijnen zal, Het heele ministerie nam zijn ontslag, en de vorming van een nieuw ministerie, natuurlijk geheel Engelsch gezind, is aan zijn voorganger, Gordon Sprigg, opgedra gen, het hoofd der Engelsche oppositie in de wetgevende vergadering. Schreiner had in den Volksraad slechts een meerderheid van 5 stemmen en dat op de 95 leden. N11 er enkelen hem af vallig wierdon, is 't te voorzien dat alle maatregelen van Sprigg tegen de „rebel len" door den Volksraad zullen worden goed gekeurd. Of Schreiner niet beter had gedaan reeds bij 'tbegin van den oorlog- heen te gaan? Hij hoeft 't goed bedoeld hij wilde zoo veel mogelijk verzachten en voorkomen en daardoor bevredigde hij noch de jingo's noch de Hollanders. Hij wilde de geit en de kool vervoeren doch vergat dat dit op vernietiging van de kool moest uitloopen. Intusschen, nu hebben Engelschen en Hollanders hun zin. Eerstgenoemden om dat zij nu baas zijn, de laatsten dewijl zij hopen dat de verscherpte maatregelen steeds meerderen naar den kant der Boeren drij ven zullen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1