Bekendmaking Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Marktb zich nog te Waterval onder wie honderd officieren. Mevrouw Kruger en mevrouw Botha zijn te Pretoria gebleven Botha vroeg bescherming voor vrouwen, kinderen en eigendommen, en trok toen af. Gnea. Op Maandag den 18 Juni 1900 zal aan de woonhuizen der ingezetenen worden ge houden eene Collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst der Nederlanden. Met verwijzing naar de aangeplakte biljetten bevelen Burg. en Weth deze Collecte bij de ingezetenen ten zeerste aan. C Juni 19o0. Bij kon. besluit zijn benoemd: in het dagelij kseh bestuur van het waterschap de Yalkenissegeul tot voorzitter A. de Kok Jacobszoon en tot lid C. Bal; tot dijkgraaf van den polder Rapenburg F. P. Polderdijk; tot gezworen van den polder Oosteren Sir Jansland J. Boumantot gezworen van den polder Anna Jacoba te St. Philipsland P. Eversers; tot gezworen van den polder Vier Bannen van Duiveland B. Giljam Az., tot gezworen van den polder Dreischor M. Goemans. Door den minister van waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken tot verbetering van de Vecht in Overijsel de heer J. M. Krijger Jr. Te 'sGravenhage is overleden de schout-bij-nacht J. Spanjaard, oud-inspec teur bij het loodswezen, oud 65 jaar. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterwijtwerd, H F. A. Focken, cand. te Oosterbeek; te Aarlan- derveen, ds. C. J. Warners, te Leerdam te Kolhorn, H G. W. Bredé, cand te 's Gra- venhage; te Wageningen, ds. J. L. Pier- son, te Hengelote Ureterp, E K. Groeneveld, cand. te Groningen te Me lissant, B. v. d. Wal, cand. te Utrecht; te Zevenhoven, W. H. Kelder, cand. te Utrecht]; te Waterlandkerkje, ds.'O. Groe- newoud, te Ee; te Aduard, ds. K. E. Lijfering, te Noordwijk. Aangenomen naar Boskoop, door G. A. Kniphuizen, te Noord Zijpe naar Bir- daard, door C. Langhout, cand. te Utrecht. Bedankt voor Avezaath, door ds- P. W. Verkouw, te Geervliet; - voor Waverveen> door ds. D. Bax, te Hierdenvoor Oudega> door ds. R. Jaarsma, te Balk; voor Eist, Rouveen, Randwijk, Mellissant en 's Grave- land, door B. v. d. Wal, cand. te Utrecht; voor Meeuwen, door H. F A. Focken, cand. te Oosterbeek; voor Oud-Alblas, door ds. J. W. H. Kalkman, te Woerden; voor Hoogersmilde, (toez.) door S. A. Baljon. cand. te Utrecht; Zierikzee. Onze geachte predikant ds. P. F. v. d. Berg P. T.Zoon hoopt den 11 Juli, a. zijn 25-jarig ambtsfeest te vieren. ZEerw. was van 11 Juli 1875 predikant te Vleuten, van 1878 tot 1888 te Bleiswijk; daarna te Stadskanaal, en sedert 20 Maart 1892 te Zierikzee. Geref. Kerken. Drietal te Winsum, ds. P. Bos, te Ten Boer, ds. B. Roorda, te Scharnegoutum en ds. F. ten Hoor, te Uithuizermeeden. Beroepen te Broek op Langendijk, ds. J. Hartwigsen, te Harmeien. Aangenomen naar SI 0 ter dijk, door ds. W. F. A. Winckel, te Zetten; naar Tiel, door dr. G. Keizer, cand. te Kampen. Bedankt voor Herwijnen, door ds. O Lindeboom, te Sprang; voor Jutrijp, Bol' nes en Gouda A, door dr. G. Keizer, cand te Kampen. Geslaagd bij het examen van den school raad op 31 Mei j.l. 0. a. de heer K. J. G v. d. Wal, onderwijzer aan de Chr. School te Ierseke. Benoemd tot onderwijzer aan de Chris telijke School te Vlissingen (Nieuwstraat), de heer M. Meeuwse, te Grijpskerke. De Onderwijzeres S. E. Hendrikse, heeft hare benoeming te Krabbendijke aangenomen en voor die te Giesendam bedankt. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 5 Juni 1900 zijn ver oordeeld wegens: jagen zonder content of machtigingH. H., te Kruiningen 2 m. f 5 b. s. 2 m. 4 d. h. ver- beurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 1 s. 1 d. h zich met geladen tehietgeweer 'in veld be vinden: N. de R., te Borsele f3 b. s. f3d. h. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f3 b. s. 2 d. h. stellen wildstrikken: A. de K., te 's Heer Arendskerke f5 b. s. 4 d. h., M. Z., te Schore f 3 b. s. 3 d. h. verbeurdverkl. strik ken met bevel tot vernieling; id. en vervoeren van een haas. J. H. te 's Heer Hendrikskinderen 2 m f 5 b. s. 2 m. 4 d. h. verbeurdverkl- haas met bevel tot uitl. of te betalen f0,75 b. s. 1 d. h. en verbeurdverkl. strikken met bevel tot ver nieling in gesloten jachttijd haas vervoeren op openb. weg: H. de T. te Wolfertsdijk f 2 b. s 2d h. zich in veld bevinden met wildstrikken: A. G., ie Wissenkerke f 8 b. s. 8 d. h. bevel tot uitl. der 2 niet inbeslaggenomen wild strikken s. 1 d. h. en ingeval van uitl. der strikken met bevel tot vernieling daarvan jagen ineen anders jachtveld z. verg.: J. J. K., te Hanswcert f3 b. s. 2d. h. verbeurd verkl. eendvogel met bevel tot uitl. of te betalen f 0 56 b. s. 1 d. h. niet beletten dat hond wild opspoort: D. T,, te Colijnsplaat f3 b. s. 3 d. h.; zoeken naar eieren van wilde eendenN. S., te Arnemuiden, A d. S te Wissenkerke, J. F., J. de W., M. H., te Colijnsplaat ieder f2 b. s. 2 d. h verkoopen loten in eene loterij 1. verg.'. G. M., te Ierseke, f 1 b. s. d. h. L. de W., J. O., L. K„ M de W., C. E., G S., allen te Ierseke ieder f2 b. s. 2 d. h.; visschen z. consent: N. K. te Krabbendijke fl b. s. 1 d. h.; id. en z. verg.J. A. v. d. V., te Ierseke fl en f2 b. s. 1 en 2 d. h.; steenen omwentelen vaneen zeedijk: J. v. H F. v. H., te Goes ieder f2 b. s. 2 d. h. J. F. v. G. en D. de B. te Graauw ieder f3 b. s. 3 d. h.; mosselzaad visschen op een rijkswerk z. verg.: F. S., L. S., J. S., te Ierseke ieder f10 b. s. 5 d. h.; rijden met twee aaneengekoppelde wagens op openb. wegJ. de J., tc Schore en K. S. te Hansweert ieder fl b. s. 1 d. h. zitten op hondenkar te Ierseke: J. v. d. P., te Vlissingen fl b. s. 1 d. h. laten loogen van kippen op bezaaid land z. verg.C. K., te Biezelinge f 1 b. s. 1 d. h. rijden over plantsoen te Goes: C. K. te Goes fl b. s. 1 d. h.; loopen over bez. land z. verg: J. D te Ier seke en J. v. L., te Goes ieder f 2 b. s. 2 d. h. loopen over eens anders grond met verb, toe gang: W. Hen J. P. v. H., te Goes ieder fl b. s. 1 d. h. J. Z., te Nisse, J. M., en J. E. te Ierseke ieder f2 b. s. 2 d. h.; niet zijn bij oefening brandspuit GoesJ. R., te Goes f0,50 b. s ld. h. M. de H A. BH. W. B. M. L., J. P. M., te Goes ieder fl b. s. 1 d. h. in staat van dronkenschap verkeerende de orde verstorenP. B., te Wemeldinge A. Q. te Vlake ieder 5 d. h. straatschenderij: P. J. G., te Goes f 5 b. s. 4 d. h. W. S., te Goes f2 b. s. 2d. h. C. A. G. de R., to Goes f2 b. s. 1 d. h.; nachtrumoer: F. J. de B., J. C., C. F., M. F., M. L., J. V., P. HP. P., P. K., C. H., G. G., J. KO. PJ C., J. A T. W., G. v. D., A. H de F., J. V., A. C. J. ma O., allen te Colijnsplaat, J. de K. te St. Maartensdijk, P. S., J. v. BJ. v. D. te Cortgene, H. F., te Wissenkerke ieder fl b. s. 1 d. h. J. P. te Cortgene f2 b. s. 2 d. h., C. v. d. B., te Hansweert f3 b. s. 3d. h., J. Z. te Hansweert f 5 b. s 3d. h.; dronkenschapA. S. J. W., te Goes f 1 b s. 1 d. hH. W. v. G., J. de L., J. R., te Cortgene, A. Kte Wissenkerke, PM, te Heinkenszand, A. S., te 's Heer Hendriks- kinderen. P. M., te Oudelande, L. J. B., F. Ste Goes, P. B., te Wilhelmmadorp, ieder f2 b. s. 2 d. hC G te Wissen kerke H. J M., te Kruiningen, P. M., te Hansweert, H., te Goes, ieder f3 b. s. 3 d. hB. v. E., te Hansweert, M. v. H. te Kruiningen, M de J., te Driewegen, ieder f 5 b. s. 3 d. h., H. de L., te Cortgene, W. B., te Goes, ieder 2 m. f 2 b s. 2 m. 2 d. h., E. F. Ch., te Brugge M. V. te Goes ieder 2 m. f3 b. s. 2 m. 3 d h. id. bij4e herh.: A. V„ te Kruiningen 14d h.j, vrijgesprokenG. de L te Colijnsplaat be klaagd van het leiden van een hengst zon der stang; H. de B., te Colijnsplaat be klaagd van het niet beletten dat hond haas opspoort; A. S. J. D., te Goes, beklaagd van het niet zijn bij oefening brandspuit te Goes. Voorts werd een gewezen vonnis c a P. V. te Ellewoutsdijk waarbij deze wegens dronkenschap was veroordeeld en waar tegen verzet bevestigd, wat aangaat de 3 weken hechtenis, doch met intrekking op zending naar een rijkswerkinrichting voor 6 maanden. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden werd door bovengenoemde recht bank een aanvang genomen met de beruchte Koewachtsche zaak, waarvoor A. C. Mis- seghers zich heeft te verantwoorden. Reeds vóór den aanvang der zitting had zich een groote menigte om het gebouw verzameld, om van het begin der zaak ge tuige te zijn. Toen dan ook de heeren leden van de strafkamer in de groote au diëntiezaal waren verschenen en de deuren waren geopend, stroomde de massa naar binnen, terwijl de ruimte binnen het hek geheel was ingenomen door de getuigen. De samenstelling van de rechtbank be stond uit de heeren mr. J. van der Lek de Clercq, pres. Ph. J. Callenfeis en J. H. van Bel rechters, terwijl als bijzittend rechter fungeerde jhr. mr. E. P. Schorer. Als griffier zal zitting hebben de heer mr. E. L. Umbrove, subsituut griffier, ter wijl het O. M. zal worden waargenomen door den heer mr. J. K. H. Turk, subsi tuut-officier van justitie. De openbare zitting door den president geopend zijnde, werd beklaagde, die reeds vroegtijdig van het huis van bewaring naar het gerechtsgebouw was overgebracht, bin nengeleid en kon een kreet van ontroering bij het zien van 2 getuigen de dochters van de verslagene, niet weerhouden. Op de vragen van den president naar zijn naam enz. gaf beklaagde op vastberaden toon en met kalmte antwoord, waarna door den president hem het ernstige van het feit werd voorgehouden van beklaagd te zijn, Pin- dentia Vervoet, vrouw van Haeke te hebben vermoord en hij daarvoor thans de ver schillende bezwaren had te weerleggen. Hierna werd voorlezing gedaan van ver schillende stukken, ook betreffende het vinden van de stukken van een lichaam in verschillende zakken, waarna werd over gegaan tot, het' hooren van getuigen en deskundigenwaaronder in de eerste plaats de man en 2 dochters van het slachtoffer. Heden wordt slechts een deel der ge tuigen en deskundigen gahoord, terwijl een groot deel zich konden verwijderen tot den namiddag en den volgenden morgen. Naar wij vernemen zal de zitting heden tot 's avonds 10'lj uur duren. Beklaagde geeft op alle vragen bedaard en kalm antwoord, doch nu en dan verheft hij zijn steun en verliest zijn kalmte. De zitting" wordt door verschillende ver slaggevers bijgewoond- Middelburg, 2 Juni. Heden nacht over leed alhier plotseling de heer D. J. Dronkers, lid der Provinciale Staten van Zeeland en als zoodanig zitting hebbende voor het kiesdistrict Middelburg. De overledene, die den ouderdom van 59 jaren bereikte, was tevens commissaris van den polder Walcheren, lid van het burgerlijk armbe stuur en penningmeester van de vereeniging tot het bezoeken van armen en had ook zitting in hetcollege van zetters. Vooral de arbeid op Chr. Philantropisch gebied zal het afsterven van den heer Dron kers diep gevoelen. De Ned. Herv. gemeente diende hij jaren als ouderling: in den laatsten tijd was hij voorzitter van het college van ouderling, terwijl hij ook zitting had in het provin ciaal college yan toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen. Het Chr. onderwijs verliest m hem een warm voorstander: ais secretaris-penningmeester was hij de ziel van het bestuur der Chr Burgerschool, van de Chr. Jongelingsver- eeniging Rom. 1 16 alhier was hij ge- ruimen tijd êerelid en administrateur. Voorts was de Reel1 Dronkers directeur van het Ned. bijbelgenootschap, voorzitter van de vereeniging' tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden en bestuurslid van den Chr. Volksbond. Behalve als lid van de handelsfirma D. J. Dronkers Ge. fungeerde de overledene als commissaris van de sedert eenigen tijd alhier bestaande'Zeeuwsche hypotheekbank. Uit alles blijkt dat in den heer Dronkers een verdienstelijk stadgenoot ten grave daalt, die zich zijner Chr. belijdenis niet schaamde, al was hij door zijn vredelievend karakter wars van allen partijstrijd. Moeilijk zal het vallen den overledene in zijne vele betrekkingen, die hij ten nutte van kerk, staat, school en maatschappij be kleedde, waardig te vervangen. De Heere sterke zijne treurende weduwe en kinderen Heden (Dinsdag) had alhier de ter aarde- bestelling van den overledene plaats. De lijkstoet werd aan den doodenakker opge wacht door het college van ouderlingen, die het stoffelijk overschot, naar de groeve droegen. Voor de kist, die door een tweetal fraaie kransen belegd was, daarin nederdaalde, nam ds N. M. de Ligt als voorzitter van den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente het woord en herdacht in ge voelvolle woorden wat de Heer Dronkers voor deze kerk in zijne betrekking als ou derling, als lid van bet provinciaal college van toezicht en als lid van het classikaal bestuur had gedaan, terwijl hij de groote schare, die op hfet kerkhof aanwezig was in het algemeen en de familie betrekkingen van den overledepe in het bijzonder wees op het geloof io^ Christus, dat de afge storvene steeds blijmoedig had beleden. Ook de heer L. C. Breebaart hoofd der Chr. Burgerschool alhier sprak oenige woorden ter herinnering aan hetgeen de heer Dronkers gedaan had in het belang van het Chr. Onderwijs. Onder de talrijae aanwezigen merkten wij deputation op van verschillende colleges, waarvan de heer Dronkers lid was, terwijl ook een lid van gedeputeerde staten van Zeeland door zijne tegenwoordigheid hulde bracht aan den overledene. Door den oudsten zoon ds. A. Dronkers uit Kampen werd dank betuigd voor de bewijzen van deelneming en de gevoelvolle woorden ter eere Van den overledene. Blijkens achterstaande advertentie bestaat het voornemen, bij genoegzame deelneming, alhier een wintercursus in de Landbouwkunde óp te richten, zooals er tegenwoordig reeds een dertiental in onze provincie bestaat. Het onderwijs aan dien Cursus zal ge geven worden door den heer A. de Smidt, landbouwonderwijzèr te Niéuw en St. Joos- land. Het doel, met zulk een wintercur sus beoogd, is jongelieden ten platte lande onderwijs te geven in het theoretische ge deelte van het landbouwvak. Zulk een Cursus duurt twee, winterhalfjaren; iedere week zal waarschijnlijk een dag les gege ven worden. Daar het onderwijs geheel kosteloos is, is het te hopen, dat velen ge bruik zullen maken van de gelegenheid, om zich ook met het theoretische gedeelte van hun vak op de hoogte te stellen. De heer De Smidt zal zeker gaarne bereid zijn belanghebbenden inlichtingen te geven om trent den aard van het onderwijs. Heden morgen ontlastte zich boven een gedeelte van Zuid-Beveland een vrij zwaar onweder. Op de hofstede van G. Okker in den Wilhelminapolder werd eene schuur door jden bliksem getroffen, welke geheel afbrandde. Westkapelle. Terwijl een boerenzoon, zekere J. K. C., Zaterdag op den dijk bezig met een voer rijst te laden, een der paarden, wien het gebit afgenomen was, bij den kop vatte, werden de dieren schichtig door het ritselende rijst. Zij sprongen dadelijk in wilde vaart voorwaarts. De voerman trachtte te vergeefs ze tot staan te brengen; en nadat ze een 20 meter verder met den wagen tegen een paaltje reden, werd de voerman op den grond geworpen en werden hem twee levensgevaarlijke wonden toegebracht, waaraan hij een uur later overleed. M C. Vlissingen. Zaterdag avond omstreeks 11 uur had alhier weer een vreeselijk on geluk plaats. De 48 jarige bootsman L. v. d. H. varende op het S. S. »Wilhelmina" van de stoomvaartmaatschappij »Zeeland" had het ongeluk van de loopplank met het hoofd op den vleugel der raderkasten en toen te water te vallen. Zoo spoedig mo gelijk gered en heelkundig geholpen, is de ongelukkige toch den volgende morgen over leden, zonder tot bewustzijn te zijn terug gekeerd. Hij laat een weduwe met vier kinderen na. Een 20 jarige Scheveningsche visscher kreeg eergisterenavond op strand van een onbekend gebleven persoon dien hij tegen het lijf liep een klap, waardoor hij met het hoofd tegen den trottoirband viel, en na eenige uren van bewusteloosheid overleed. Het berieht is ingekomen dat de heer A. Willemsen, onderwijzer, van Ierseke, thans in Transvaal, oud 20 jaar, eerst als vermist opgegeven, op 27 Febr. jl. bij den terugtocht van Colenso en Ladysmith ge sneuveld is. De Transvaalsche Boer Kannemeijer zie ons vorig no. heeft ook ons land bezocht. Hij verhaalde ten bureele der N. R. C. onder anderen hoe sommigen ontvlucht zijn van de Penelope. De eerste die ontkwam was een Zweed, Hultein. Hij had er niets van aan zijn makkers gezegd. Zijn medegevangenen bemerkten al spoedig dat hij weg was en bedachten er iets op om zijn vlucht zoo lang mogelijk verborgen te houden. Twee maal daags werden de gevangenen geteld bij het eten. Men zat dan twaalf aan twaalf aan een tafel, een officier telde dan gemakkelijk de aanwezigen. Tegen den volgenden dag had men een pop gemaakt, die een broek en jas aangetrokken, een hoed opgezet en die zette men op de plaats van Hultein. De pop zat daar zwaarmoe dig ineengedoken aan een hoek van de tafel. De officier kwam en telde de pop argeloos mee. 's Avonds weer. De vluch teling is behouden in Transvaal aangeko men. Dien avond zouden er weer vier ontsnappen. Een Bothma ontkwam werkelijk; v. Niekerk kreeg kramp in de pols en moest door de twee anderen die reeds naakt gereed stonden, aan boord ge trokken worden; dit bezorgde hun opont houd en een koelie die hen bewaakte, ont dekte hen. Doch wijl zij gauw naar be neden liepen en zich kleedden, kwam de officier niet te weten wie had willen ont vluchten. Hij miste er echter nog twee en toen zeiden zijgisteren ontkwam Hul tein en van avond Bothma, en deze pop heeft hen gered. De officier was kwaad. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Ned. Herv. Kerk en hare Generale Kas. Geen geregeld huishouden is er denk baar waar men in den huiselijken kring zich volstrekt aan geen regel of orde heeft te houden, waar ieder mafir willekeurig, naar eigen meening de huishoudelijke zaken zou mogen regelen. Waar het zóó toegaat, daar gaat alles spoedig verkeerd en vrede en welvaart kunnen in zulk een verward huishouden niet wonen. En als wij nu bij de gedachte aan zulk een verward gezin eens even rondzien in onze Hervormde Kerk; wij laten nu alle andere Kerken voor wat ze zijn; wat zien we dan eigenlijk anders dan zulk een verward huishouden? •Geen Kerk zonder belijdenis", dat kan niemand tegenspreken. En zoo heeft dan ook indertijd de Synode der Ned. Herv. Kerk bij het samenstellen der reglementen van orde voor die Kerk in de eerste plaats 0. a. bepaald, dat hare leer gehandhaafd moet worden. Maar die bepaling (Art. 11 Alg. Regl.) is allengs van nul en geener waarde geworden. De clausule •hand having der leer" staat er altoos nog; maar er is bij ons hoogste Kerkbestuur geen sprake van om die bepaling na te leven. Het accommodatie-stelsel in de synodale vergaderingen, waarin nog het modern element de overhand heeft, heeft jaar op jaar de deur der Kerk opengezet voor al lerlei leeringen, voor de prediking ook van het grofste ongeloof, en laat ook toe, dat het karakter en de heilige beteekenis van Doop en Avondmaal worden verloochend. Mannen, die bij de aanvaarding van hun ambt als Herder en Leeraar in de Ned. Herv. Kerk plechtig hebben verklaard, dat zij de Schriften des O. en N. Testaments voor 't éénig Woord van God houden en alle leeringen verwerpen, die daartegen strijden, of die, wanneer hun dooreen' modernen bevestiger deze verklaring maar niet is afgevraagd, daar toch het al of niet gebruiken der liturgische schriften, enz. immers aan predikanten wordt vrijgelaten (Regl. Kerkeraden Art. 22), zeker bij hunne toetreding tot de gemeente toestem mend zullen hebben geantwoord op de vra gen, welke den nieuwen leden worden voor gehouden, die mannen nu bestrijden onbeschaamd de hoofdwaarheden van ons Christelijk geloof en prediken dan hoogstens eenige zedeleer, die dan maar voor Evan gelieprediking moet doorgaan en waarmeê de goê gemeente zich moet vergenoegen. Arme Hervormde Kerk! Wat moet er op het eind van zoo'n verward huishouden worden Ja, het laat zich begrijpen, dat uit dis- peratie velen er maar uitgeloopen zijn en zich eene eigen kerkgemeente hebben ge sticht, begrijpen, zeg ik, laat het zich maar daarom is het nog niet goed te keuren. Als in mijn huis de dingen niet gaan zoo als zij gaan moeten, meent gij dan, dat ik er uit zou loopen en het huis maar overlaten aan hen, die er wanorde in bren gen, om dan in vredesnaam maar in eene andere woning mijn toevlucht te nemen Immers neen daar denk ik niet aanmaar ik zou onvermoeid alle pogingen aanwen den om regel en orde in mijn huis te herstellen en die met kracht te handhaven. Daartoe zal ik dan zelf natuurlijk in de eerste plaats het voorbeeld geven. En zóó ook hadden velen moeten doen van hen, die helaasonze Kerk verlaten hebben en door wier heengaan het er niet beter op geworden is. Is er aan geen beter en zuiverder toe stand in onze Herv. Kerk te denken zoo lang het z. g. liberaal en modern gehalte onder de leden der Synode in de meerder heid is, welnu! men zie dan met ieder jaar toe wie men kiest tot leden der Clas- sikale en Provinciale Kerkbesturen, en daartoe hadden zij. die heengingen uit ons Kerkverband, zoo krachtig kunnen mede werken. En is dan eenmaal de Synode om, welnu, dan zouden orde en regel allengs wel terugkeeren in de zoo jammerlijk ver warde huishouding onzer Kerk. Verschil van meening, van opvatting omtrent punten van ondergeschikt belang zal er zeer zeker blijven bestaan; dat kan niet anders, ook al waren allen één hart en ééne ziel, zooals van de eerste Jeruza- lemsche gemeente wordt gezegd. Ook in den apostelkring was groote verscheiden heid van karakter en verschil van meening soms omtrent bij zakenmaar in de hoofdzaken des geloofs was er éénheid, er was ééne hoop, die allen bezielde en deed opzien ten hemel en allen waren in Chr. J. verbon den door den band der liefde. Daarom ook, zooals verder van de eerste gemeente van Christenen wordt vermeld, leèd niemand gebrek onder hen. De Christelijke liefda digheid had geene aansporing noodig. Men gaf van zelve en gaarne waar hulp werd vereischt, terwijl behoudens eene enkele Annanias en Saffira de harten door één geloof, door éénen Geest en doop waren vereend in de gemeente van Hem, die de offervaardigheid prees der arme weduwe, die nog tweepenningskes..in de schatkist des tempels wierp en die den Zijnen den barmhartigen Samaritaan ten voorbeeld stelde Maar keeren wij pu, van Christelijke liefdadigheid gesproken, terug tot onze tegenwoordige kerkelijke huishouding, Er bestaat in onze Ned. Herv. Kerk sedert tal van jaren eene reeks van fond sen, allen onder beheer der Synode, ter voorziening in de stoffelijke nooden der kerkelijke gemeenten in ons vaderland en van personen, die de kerk gediend hebben of nog dienen (hoe dan ook dienen) en van predikants weduwen en weezen. Maar met het toenemend zedelijk verval der Kerk, het kwijnen van het geestelijk leven der gemeenten, ging van zeiven, hoe kon het ook anders? de vermindering van elk dier fondsen gepaard, en telken jare stond de Synode steeds meer verlegen, terwijl zij onmogelijk aan alle aanvragen om hulp kon voldoen. Maar ziet, nu werd het denkbeeld geop perd om eene generale kas te stichten ten behoeve der Ned. Herv. Kerk, waaruit in al die verschillende nooden en behoeften zou kunnen worden voorzien. Weldra werd tot het tot stand brengen van zulk eene kas besloten en de bundel onzer Kerkelijke Reglementen is dan nu weder met een klein reglement verrijkt: •Reglement op de Generale Kas ten be hoeve der Ned. Herv. Kerk." Zeer zeker is het veel verstandiger en eenvoudiger om ééne flinke kas tot stand te brengen, waaruit in al die verschillende nooden en behoeften zooveel mogelijk kan tegemoet worden gekomen dan het aan houden van al die verschillende fondsen, waarvoor aanhoudend moet worden gevraagd en die dan nog altoos even ontoereikend blijven. Ieder lidmaat der Kerk wordt dan nu om eene jaarlijksche bijdrage verzocht en dat kan, al gaf ieder niet meer dan 25 ets,, al een aanzienlijk kapitaal vor men. Maar de Synode heeft, zou men haast zeggen, getwijfeld aan veler offer vaardigheid voor die generale kas, wel wetende aan welke gemeenten en personen deze het meest ten goede zou komen, en voegde nu in het Reglement in, dat de in komsten der Kas zouden bestaan le uit verplichte jaarl. bijdragen van ten minste 25 ets. van hen, die tot het lidmaat schap der Kerk toetreden. Zulk eene willekeurig vastgestelde bepaling, zulk eene kerkelijke belasting is geheel in strijd met den geest en het karakter eener Chris telijke Kerk. Men maakt de Kerk zoo doende tot eene maatschappelijke vereeni ging, tot eene sociëteit of genootschap, waarvan voortaan iemand lid kan zijn dan die zijn jaarlijksche contributie betaalt. Heeft nu dus niemand, na het ontvangen van Godsdienstig onderwijs, het ernstig verlangen belijdende hy of zij of haar er der Kerk, steunen, men het nil ten de Kq de deelnen land voor en ook va lidmaatscha uitgesloten.] Dat zou tevens eene waardoor dd Ijjk niet bet| Maar gen terecht, tegé komen; ofschoon zij zijn, hun •Och!" dach moeite over en zij gave hunner belijj indien het hunne geloot antwoording werken aan het algemeer 't bijzonder, wordt waar het meest te zij er dan vrt gaven, hoe kist hebben eerste kwart)] hun éénige z hun entrée h volgend jaar geren l In de KeJ 11. komt eer van den Keil derae gemeer worden H. H.l die voor eene in aanmerking zocht zich te ling N.N. Di van eene bijz| vatief-modern' goed. Het in| 't Is waar: maar »de pas] slechts een legen". Nu, dan de predika mocht hebben. Wel weet ik, gezegd van wachten, dat o| veeltijds, volg nietdoch di verkrijgen, zal Hem wordt vr ken op Nieuwj in den hooitijc September (wa en appelen uit I voor zoover die Zondag van No vrouw te helpt zeker zal de ge Godsdienstoefen ziet, haren dor en nog eene el als het zoo streil als het zoo snik. schenken. Well nog al uit te hc den met vrij wc. makkelijk genoeg Eel Slot ij BURGE1 van 2 Jun MIDDELBURt] Offerhaus, 31 j. A. van Moppig, 23 j. jd. A. J. en W. P. van v, Abrahamse, 19 j.l Getrouwd: J. B. lIoogendarL en G. W. van Pi Bevallen: Ml J. C. Zeeveld gel geb. de Visser z- man z. M. O. B. A. de Jonge boom geb. Dirki Gilde d. A- M. Hu] Geboren: Ee 21 jaar. Overleden: D. J. Dronkers Thoorn 59 j. L. v Zeeuw wede. van z- 3 d. L. Schouff C. P. S. van GOES. Geboré Harinck en Anthon Sara d. v. Pieter 1 en Johanna Geerti Overleden: 2 z' Z'. Thomas Ba Dirk de Ronde Jacoba Sloover. 3 Jacobus Buij 4, Cornelia Sophia C Franciscus Plompe Wiljem 13 w. Anna Slabbekoorn. Rotterdam, 5 jun heden (Dinsdag) w

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2