Voor Bruiloften en Fiosthgu Huis- en Rijtuigschildarszaak, Afloop Verkoopingen enz. Openbare Verkoopingen. Aanbestedingen. aan le besleden: Deseking's Melkontroomer Gebrs. POLAK - Vlissingen. AAS, ÏY~koop LEESTAFEL. ONS HUIS. Marktberichten. 25-Jarige Echtvereeniging Janna Mol den onderbouw eener Weegbrug met een Wegershuisje. BIJBELS en KERKBOEKEN. VOORDRACHTEN. Papierhandel Drukkerij. „F R A M" bevordert de welvaart van den veehouder. een WERKPAARD met VEULEN en een JAARLING (merriepaard), bij F. WISSE te Oost-Souburg, (Vluchteuburg). TE KOOP GEVRAAGD: bekwame SCÏÏOEMAKERSKNECHT, Door ziekte te koop aangeboden dersstand te Parijs. Voorts bestemde hij een aanzienelijke som voor de stichting vanooglijdershospitalen te Parijs en te Gene ve, en aan het Louvre museum vermaakte hij zijn verzameling kunstwerken uit de 12e, 13e, 14e, 15e en 16e eeuw. In de Margaretenatrasse te Weenen wandeldeonlangs een jongheertje, een echte Gigerl, in volle glorie, met een fijn pak aan, een hoogen hoed op en een paar gele schoe nen aan de voeten. Daar komt plotseling een schoenmaker, vergezeld door twee knechts, op hem toeschieten. Hij was door het fatje nog niet betaald en eischte nu zijn geld of de schoenen terug. Het bleek, dat de Gigerl niet kon beta len, en nu werd hij opgepakt door de twee knechts, die hem naar een portiek droegen en hem daar, ondanks zijn heftig verzet, do mooie gele schoenen uittrokken. Het heertje werd, zoodra het beschaamd weer te voorschijn kwam, door de saamgestroomde menigte met luid gelach begroet. Hij stapte op zijn kousen naar den naasten schoen makerswinkel, maar hij kon daar, ondanks zyn smeeken, geen paar schoenen op crediet krijgen. Het eenige wat men hem er wilde geven, was een paar oude pantoffels, en daar op slofte de Gigerl ten slotte naar huis. De Zeeuwsche oestercultuur. "Wij ontleenen aan een artikel in de Iers. en Th. Crt., betreffende deze cultuur, het volgende: De oestercampagne 18991900 kan als geëindigd worden beschouwd. Als we bij dit einde het geheel nog eens overzien en de balans van wel en wee opmaken, dan moeten wij helaas constateeren, dat de evenaar alweer op achteruitgang, om geen krachtiger woord te gebruiken, wijst. En dat is geen pessimisme of zwartgalligheid, maar een feit. Ten bewijze het volgende. Kon den vorigen winter nog melding gemaakt worden van oesters van 80 a 82 Kg. of van bijzonder mooie van 70 Kg. die voor prijzen, tamelijk ver boven den normalen, met graagte gekocht werden, dezen winter ontbrak de noteering van 80-ponders geheel. Wel waren ze er, maar ze moesten gebruikt worden om de leve ring van 70 Kg. mooi te maken. Men kan gerust aannemen, dat voor de le en 2e soort 5 10 gld. minder besomd is dan verleden jaar. De hoeveelheid was niet mindor, zelfs iets meer, (18 tegen 10 mil lioen)," maar wat maakt zulk een gering verschil uit tegen zooveel lagere prijzen. En als men dan nog maar mocht aannemen, dat die 2 millioen tot de zwaardere soorten behoorden 1 Dat de voortdurende achteruitgang niet in de verbeelding bestaat, wordt ook daar door bewezen, dat weer enkele maatschap pijen, o. a. de eenmaal zoo gerenommeerde firma De Groot en Bolier, de bijl er bij neerlegden, en dat andere dit voorbeeld weldra zullen volgen. Alweer dus achteruitgang in kwaliteit. Dit jaar, dat de oesterkweekers weer een jaar ouder en wijzer, maar helaas! ook armer heeft gemaakt, bevestigt de sedert lang gehandhaafde bewering, dat de toe stand voortdurend achteruit gaat. Wel komt er een enkele zomer met een kleine op flikkering ten gevolge van buitengewoon gunstige toestanden van warmte en zout gehalte, maar dat zijn uitzonderingen die niets afdoen van den regel: voortdurende achteruitgang. De ondernemers ondervin den de gevolgen, maar de werklieden niet minder. De zomer, gedurende welke vroe- gor de pannencultuur ruimschoots werk verschafte, is nu een waar lijdenstijdperk voor den arbeider. Geen wonder, dat velen elders een goed heenkomen zoeken. De bijna totale verdwijning van den zaadhandel vermindert eveneens de algeheele welvaart. En dat ontbreken van kooplust heeft zijn grond niet in overvloed van zaaigoed, want de banken zijn volstrekt overbevolkt, in tegendeel, maar in gebrek aan kooppen ningen en in twijfel aan succes. liet ware te wenschen, dat kon worden aangetoond, dat te donkere kleuren voor deze schilderij gebruikt zijn, maar zoolang dit niet het geval is, is het allernoodigst, den toestand niet te verbloemen, de ellende goed onder de oogen te zien, en de over tuiging te vestigen, dat verbetering, zoo die mogelijk is, dringend wordt. En is die mogelijk? Daar komen we weer op de oude kwestieopening van den spoordam, maar die voor velen geen kwestie meer is. De nadeelen van dien dam zijn maar al te duidelijk aan te wij zen verzwakking der eb, en daardoor ver zanding, en te hoog zoutgehalte, waardoor gebrek aan voldoend oestervoedsel. Een jaar na de afdamming stierven indeWes- ter-Schelde alle oesters en later ook vele mossels, door te laag zoutgehalte; in de Ooster-Schelde ontstond langzame maar voortdurende vermagering der oesters, door te veel zout. Ook andere waterbewoners, o. a. verschillende vischsoorten lijden daar onder (denk aan den ansjovis). Zij ver laten dit gebied, en men kan gerust aan nemen, dat de oesters, als zij zwemmen konden, het voorbeeld zouden volgen der oude Batavieren en een oord zouden zoe ken, waar zij vetter kouden leven. Nu men vrij algemeen gelooft dat de Ooster- Schelde ten doode is opgeschreven, be proeven verschillende oesterkweekers elders hun geluk, bijv. te Herkingen en in som mige deelen der Wester-Schelde, maar al mochten zij daar succes hebben, wat wij hun van hartê gunnen, het vergoedt niet wat we in de Ooster-Schelde verliezende blanke, malsche, vette oester van weleer. Als er naar verbetering zal gezocht en gestreefd worden, dan moeten in de eerste plaats de regeering do oogen geopend wor den; dan moet allereerst de regeering in zien, dat er periculum in mora is; zij, als eerste belanghebbende en als vertegen woordigster van de belangen der kweekers en van het algemeen belang en ook omdat zij er het best toe in staat is, is gehouden, zonder kosten te ontzien, te vorschen, te onderzoeken naar de oorzaak der kwaal. Doet zij dat? Er is nog zeer weinig van gebleken. Of acht zij het niet meer noodig, omdat zij als uitgemaakt beschouwt, dat de oorzaak in de afdamming der Schelde ligt? Zoo ja, dan komt het ernstige vraagstuk aan de orde, of die versperring voor het zoete Scheldewater geheel of gedeeltelijk zal worden weggenomen. Dat is zeker geen onbeduidende zaak, waartoo de wijste en bestgezinde regeering lichtvaardig mag overgaan, maar als werkelijk vast staat, dat het eenige geneesmiddel is om de Zeeuwsche oestercultuur te redden en ook voor het rijk een half millioen jaarlijks te behouden, dan wordt de genezing al moei lijk te duur gekocht. In ieder geval blijft het de plicht der regeering geen oogenblik de vraag te ver geten hoe kan de Zeeuwsche oestercultuur van den dreigenden ondergang gered worden? De oorlog in Zuid-Afrika, door L. Penning. Rotterdam D. A. Daamen. De uitgever zet er haast achter. Wij zijn al aan aflevering 16, een aflevering vol levendige beschrijvingen en photo's uit het beleg van Ladysmith. Timotheus. Geïllustreerd Weekblad voor jongelui, 's-Gravenliage J. N. Voorhoeve. Timotheus bly ft frisch en krachtig gere digeerd, aantrekkelijk en keurig geïllu streerd, degelijk en afwisselend gerubri ceerd. Een nieuw verhaal van W. Brockhaus. «Mijne is de wraak. Een verhaal tijdens den zevenjarigen oorlog" wordt in de jongste aflevering voortgezet. Wij blijven dit tijdschrift hartelijk aanbevelen. Open Brief, door Neeltje Lokerse, naar aanleiding dei- circulaire van het Genoot schap «Intercessie" aan de Commissie en aan Neerlands Dames. Deze «Open Brief" is een klacht over en een aanklacht tegen Dienstbodenver huurkantoren als 't bovengenoemde. De schrijfster heeft ook grieven tegen de Da mes die van deze kantoren gebruik maken, den dienstboden het hun rechtens toeko mende niet gunnen en zich over haar uit laten op weinig waardeerenden toon. Woensdag 30 Mei, geen club bij mevrouw Wibaut. Donderdag 31 Mei, Zangcursus voor de jongere afdeeling en Vrijdag 1 Juni, voor de oudere. BURGERLIJKE STAND van 29 tot 30 Mei 1900. MIDDELBURG. Bevallen: A. M. Vos geb. Boone z., G. de Klerk geb. Klap d., A. Vroon geb. van den Hoek d., L. Barentsen geb. Philipse d. Overleden: M. Wondergem vrouw van J. Bosselaar. 75 j. D. J. Donselaar wed. van C. Jungbeker 58 j. G. C. Berger 15 maanden d. GOES. Geboren: 30, Franciscus, z. v. Eduard Janssens en Anna Blondel. Goes. Dinsdag werd door not. Pilaar voor de erfgen. van dhr W. Gingnagel publiek geveild lo. een huis, erf en tuin te Goes, aan den Oostsingel, groot 217 centiaren Kooper dhr. Johs. vanLiere Janszn. alhier voor f2400 en f25 voor losse goederen. 2o. Een huis en erf, alhier Langevorst- straat, groot 40 centiaren Kooper dhr. Johs. de Kok Pzn. te Goes, voor f 1925. Oost-Souburg. Door not. Tak werd heden Woensdag publiek verkocht: lo. de hofstede St. Aldegonde 1,4453 H.A. voor f 4426,25 aan dhr. P. Blok alhier; 2o. 2170 c.A. bouwland voor f 524, dhr. A. Smit alhier; 3o. 3730 c.A. id. voor f851, dhr. A. Bakker te Koudekerke; 4o. 6160 c.A. weiland voor f1100, dhr. J.Kraamer alhier; 5o. 5260 c.A. bouwland voor f 1076en 6o. 4510 c.A. id. voor f 1000, beide aan dhr. G. v. Soelen alhier 7o. 4510 cA. bouwland voor f964, dhr. Joh. Hollestelle alhier; alles gem. O. én W. Souburg; 8o. 4465 cA. bouwland voor f900, dhr. L. Klaassen alhier; 9o. 3157 c.A. id. voor f701, dhr. L. Hendrikse alhier; lOo. 2815 cA. bouwland voor f661, dhr'. A. de Plaa alhier. Alles gem. O. en W. Souburg en Vlissingen. llo. 78 A. weiland voor f1241, dhr. J. Willemse Az. alhier; 12o. 1 H.A. 89 A. 60 c.A. weiland voor f2775, dhr. A. Dek ker alhier; 13o. 1 H.A. 10 A. 94 c.A. weiland (vrijland) voor f 1875, dhr. Corn. Cevaal alhier; 14o. 1 H.A. 11 A. 80 c.A. id. voor f 1901, dhr. L. A. van den Harst te Mid delburg; 15o. 6740 c.A. bouwl. (vrijland) voor f 1025, dhr. J. Kraamer alhier; 16o. en 17o. saam voor f 1840, dhr. J. de Rijkcke Gapinge; 18o. 4820 c.A. id. voor f811 dezelfde; 19o. 8990 c.A. voor f 1415, dhr. A. Maas alhier; 20o. 8 A. 90 c. A. weiland voor f135, dhr. J. Joziasse alhier. Alles gom. O. en W. Souburg. 21o. 7635 cA. weiland voor f1161, dhr. J. Willomse alhier; 22o 3865 cA. bouwland, dhr. Jac. Wisse alhier voor f 441. Alles gem O. en W. Souburg en Vlissingen. 23o. 5535 c.A. bouw- en weiland voor f 518, dhr. J. Davidse te Middelburg; 24o. 4910 c.A. bouwland voor f 505, dhr. A. Roose alhier. 25o. 8210 c.A. weiland voor f 860, dhr. J. Mombarb alhier. Alles gemeente O. en W. Souburg. Vlissingen. Door not. De Maret Tak werd Dinsdag publiek verkocht de Villa Germania. Hoogste inschrijver dhr. A. Loois alhier f 5500. Kooper dhr. M. Leonard te Gent voor f 6000. Villa Pia. Hoogste inschrijver dhr. C. A. Kalbfleiseh alhier voor f 3507. Kooper dhr. A. L. Decroos alhier voor f 3807. Villa Wilhelmina. Hoogste inschrijver dhr. G. L. P. Florschütz alhier voor f 4005. Kooper dhr. J. L. Grubor alhier voor 4205. Huis en erf, Kanaalstraat en huis daar achter niet gegund. Donderdag 31 Mei. Middelburg 8 uur in de Vergenoeging door not. Verhulst 3 huizen Molenwater N 44, Oostkerk O 4, Schuitvlotstraat N 149. Een pakhuis met bovenwoning Hofplein E 296. Een huis, erf en tuin Seisweg R 47b. en een perceel tuin. Een aandeel f 500 in de Zeeuwsche Spoorbootmaatsch. Een dito f 250. En 2 in de Nijverheids Vereeniging ieder f 240 Te zien 10 12 en 24 uur. 30 en 31 Mei. Middelburg, Notarishuis door not. de Vos 2 uur Voorjaarsstoffen en Damesmantels der firma Salmon. Vrijdag 1 Juni. Middelburg, Lange Geere door not. Verhulst 10 uur afbraak metselsteen, waal- en ijselvorm enz. Middelburg, Notarishuis door not. de Vos 2 uur Manufacturen en Damesmantels. Zierikzee in Concordia door not Franse 11 uur het weghalen van mosselzaad nabij de Oude Hoeve. Ierseke, Schotte 11 uur bij Joh. Mieras door deurw. Hollmann mahonie houten linnenkast en bureau, kabinet, tafels, stoelen, kachels, slachters- en mandenma kersinventaris, wissohen. Woensdag 6 Juni. Wilhelminadorp door 't bestuur van den Oost-Bevelandpolder 11 uur verbetering der werken dienst 1900 1901. Aanwij zing 30 Mei en 2 Juni 10 12 bij het poldermagazijn. Donderdag 14 Juni. Wissekerke 10 uur door den Anna Frisopolder in de directiekeet werken tus- schen de paalraaien 15 en 17. Raming f 36229,93s en f 34188,44. Aanwijzing 7 Juni 2 uur en 11 Juni 5 uur. Bestek bij G, J. de Smit en den secretaris-ontvanger. Vrijdag 22 Juni. Cats, door den Leendert Abraham polder 10 uur Zinkwerk en Steenbestor- ting in 2 pere. Aanwijzing 15 Juni 1012 en 18 Juni 111 uur. Biljetten bij dhr. Kuijper-Boone te Kortgeno. was GOES, 29 Mei 1900. Alleen van Tarwe en Rogge eenigen aanvoer. Oude Tarwe fa f .Nieuwe Tarwe f6.20 a f6,50. Rogge f 5,50 a f5,75. Winterg. per 100 kilo f af.. Zomergerst per 100 kilo f af, Haver per 100 kilo f af, Bruineboonen f af,. Paardenboonen f af,. Koolzaad f af Groen e Er w ten f af Versche Boter f 0,36 a f 0,42 k Eieren f .0,67s a f 0,80. Rotterdam, 28 Mei. Ter graanmarkt van heden (Maandag) was in binnen- landsche granen de handelsbeweging als volgt: Tarwe, die matig was aangevoerd, vond langzaam tot onveranderde prijzen koopers. Per heet. f 5,85 a f 6,80 extra puike kwal. soms nog daarboven, en per 100 kilo f 8 a f 8,25 en uitgezochte kwal. f 8,35 a f 8,50. Canada-tarwe werd naar deugd verkocht van f5.75 tot f6.10. Rogge, met klein aanbod, was onver anderd te plaatsen f 5,25 tot f 6. Gerst onveranderd. Winter-en Zomer- f 4 a f 4;75 en Chevalier- f 4,25 a f 5,50. Haver, die weinig voorkomt, kon prijs houdend verkocht worden. Per heet. f 3,20 a f3,75. Bruineboonen vonden weinig vraag. Het verkochte gedeelte bracht van f 7 tot f 8,50 op naar deugd. Blauwe erwten waren tot vorige prijzen te plaatsen. Per heet. f 7 a f 7,75. Kanariezaad weinig gevraagd. Wat verkocht werd bracht van f 6,50 tot f 7,50 op, naar kwal. M a i s per 2000 kiloAmerik. Mixed fill 'f115; dito uit zeeboot f 110fill; dito stoomend f 109. Meel. Gedurende de afgeloopen week beperkte zich de handel in meel hoofd zakelijk tot inkoopen voor directe consump tie, intusschen werd er niet lager aange boden. Heden" was de markt kalm onveranderd. Sommige fabrikanten verhoogden hunne meelnoteeringen op hoogere tarweprijzen uit het buitenland. Rottehdam, 29 Mei. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd2202 runderen, 597 vette, 291 nuchtere kalveren, 665 schapen, 485 varkens, 207 biggen. Run deren le qual. 66, 2e qual. 56, 3e qual. 46, kalveren le qual. 90, 2e qual. 80, 3e qual. 68, schapen le qual. 70, 2e qual. 50, 3e qual. varkens le qual. 45, 2e qual. 42, 3e qual. 40 cent. OOSTBURG. 30 Mei 1900- Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 6,50 af 6,70 N. Rogge f 5,60 ii f5,85 N. Wintergerst f 7,75 a f 8,00 per honderd kilo. Zomergerst f 7,20 a f 7,40 per honderd kilo Haver per 100 kilo f 0,00 a f 0,00. Kook- erwten f 0,00 a f 0,00. Erwten f 0,00 a f 0,00. Paardenboonen f6,80 a i'0,00. Waar 't niet er bij staat, is de prijs per H.L. Advertentiën. Zondag 3 Juni, hopen onze ge liefde ouders JACOBUS FRAANJE en JACOBA HOEKMAN hun te vieren. Hun dankbare kinderen. Biezelinge, 30 Mei 1900. Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen, na een langdurig doch geduldig lijden onze veelgeliefde echtgenoote, zorg volle moeder en behuwdmoeder in den ouderdom van 57 jaar en 10 dagen. De Heere die geen rekenschap geeft van zijne daden doe ons be rusten in zijnen wil. Uit aller naam, N. DE REGT. Ovezande, 26 Mei 1900. Het Bestuur van YEERSCH LAND BOUWBELANG te Veere zal trachten Bestek en teekening liggen ter in zage bij den heer F. DE ROIJ te Veere, alwaar de inschrijvingsbiljetten op zegel vóór Donderdagavond 6 uur, 's avonds, 7 Juni a. s. moeten ingeleverd zijn. Do opening zal alsdan plaats hebben. Namens het Bestuur, S. BOOGERD, Secretaris. Boekhandel R. M. SMITS. Lange Giatatr. F 174. Middelburg. Plaatsen van Advertentiën in alle Couranten. Alle soorten van Lijsten voor Platen. INBINDEN VAN K er lib o elien, Bijbels en andere Boeken. lïe 's (iraveiihiiagschü Hypotheekbank verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband en geeft 3«/2 pCt. PANDBRIEVEN uit. Inlichtingen te bekomen te Middel burg bij den Heer ISAAC SNOEP, Molenwater N 52, en te Goes bij de Heeren VAN HEEL Co W. C. HONDSMERK, Korte Burg D 14. Zoetgoed 18 en 12 cent per ons. Zout- gebak 10 cent per ons. Bitterkoekjes, Paleisbanket, Heerenbanket, Wellingtons, Wezepermoppen, rood, wit en Chocolade- schuim 12 cent per ons. Vanillenoten 14 cent per ons. Ulevellen, Flikjes, Peper munt, Bruidsuikers, Perlines, Fondanls tegen billijke prijzen. Droogblijvende roode en witte Babbelaars 8 cent per ons. Tevens worden ook bestellingen aange nomen voor het leveren van groote en kleine taarten en ook le kwaliteit Krenten brood in alle prijzen. DE De PRAM munt uit door scherpste en snelste ontrooming. DeFRAM is een voudig van construotie. De FRAM loopt licht, kan spe lenderwijs ge draaid wor den. De FRAM is ge makkelijk schoon te maken. De FRAM be hoeft niet aan vloer of tafel bevestigd te worden. De FRAM werkt zonder noemenswaar dige slijtage. De FRAM werkt geruisohloos. De FRAM wordt onder garantie gele verd. IIoofd-Agenten: HANDEL IN Werktuigen voor Nijverheid, Zuivel bereiding, Stalvoeder en Hooibouw. LEVERT Noordstraat. E 21. Middelburg. 2 Tranen van Blijdschap 4 60, 65, 75 p. fl. -g Volmaakte Liefde 60, 65, 75 Rondom lekker 75,85 <3: 'tKan mij niet schelen 75, 85 Persico i> 60, 65 -g w Fijne Persico 75, 85 g. Citroenlikeur 60, 65, 75 c~ Frambozenlikeur 4 60, 65, 75, 85 i> Roode of Witte Anijs vanaf 50 ct. de fl. g f1 Zuivere Franscho Cognac (eigen im- g ST port) 4 f 1 do Liter, g r< o een best Melkschaap. Aanbieding franco brieven H. L. HU ZEMEIJER, W o 1 f e r t s d ij k. Er biedt zich aan een alleszins tevens GAREEL- en ZADELMAKER; liefst als meesterknecht in Middelburg, Vlissingen, Goes of omstreken. Adres lett. A, Bureau »de Zeeuw", Goes. H.H. Schilders. een in volle werking zijnde te TER NEUZEN, die sedert ruim 30 jaren een flink bestaan oplevert. Ruime werkplaats, ook voor rijtuigen. De beste referentiën staan ten dienste. Ook kan desverlangd een gedeelte der koopsom als hypotheek er op ge vestigd blijven. Brieven franco lett. B, Bureau Ter Neuzensche Courant. Verschenen: ,Open brief" door Neeltje Lokerse van Ierseke, naar aanleiding van het genootschap „Intercessie" Perponchestraat 32 's-Gravenhage, aan de commissie en aan Neerlands Dames. Prijs 30 cent. Het kantoor van den Notaris J DE VOS te Middelburg is verplaatst van Houtkade H 112 naar Houtkade H 109. Ingang kantoor hoekom Se- geerstraat Het blijft noodig te herinneren dat uitsluitend aan dat kantoor van Notaris J. DE VOS berusten de minuten der testamenten en verdere acten sedert óén Januari 1857 verleden voor de vol gende NotarissenWILLEM MARINUS SNIJDER te Veere en Middelburg. PIETER VAN DE GRAFT te Middel burg. Mr. JACOB VAN DE GRAFT aldaar. WOUTER LEUNIS WOU- TERSEN te Domburg en Middelburg. JACOB SlPKES te Domburg en LEEN DERT LAMBERTUS WOUTERSEN te Serooskerke en Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 3