Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Schoolnieuws. X 10 1 1 Gemengde Berichten. Van 21 October tot 6 April j. 1. kregen wij van de Engelsche autoriteiten geen kleederen, de rantsoenen in het kamp te Simonstown waren nauwelijks voldoende ora iemand in het leven te houden en op drie dagen werd in het geheel geen eten gegeven. Toevalligerwijze waren het juist de volgende dagen: eerste dag, toen hot bekend was dat de Engelschen bij Nichol son's Neck geslagen waren; tweede dag, toen het convooi van French afgenomen was; derde dag, toen het convooi en de zeven kannon te Sannaspost bij Taba Ntchu werden afgenomen." De Boeren hebben Roberts zijn overtocht over de Vaal niet betwist. Zij waren te klein in macht ervooren zouden, meu- schelijk gesproken, ook bij de koelste vast beradenheid, maximvleesch geweest zijn. Bovendien waron zij gesplitst, immers ook by Engelbrechtsdrift in het Oosten stond een sterke afdeeling, vreezende dat de Engelschen ook langs dien weg komen konden. Roberts volgde echter zijn oude tactiek, vermeed de Boerenstellingen en trok^West- waarts, waardoor ook Hamiltons divisie ten westen van den spoorweg kwam te staan en ongehinderd Zaterdag bij Wonderfontein de Vaal kon overtrekken. Wij schrijven dit met een gevoel van groote teleurstelling. Doch gelijk met bij zondere personen of gezinnen, is Gods gang ook met de volken naar Zijn Naam genoemd niet zelden in de duisternis van Zijn hei ligdom, en voert hij hen naar do diepte om ze later op Zijn tijd en wijs, te brengen op Zijne hoogte. Dit zal ook het dappere Boerenvolk moe ten ondervinden. Intusschen bij al de beproeving is zelf onderzoek noodig en 't is zeker daardoor door beide geleid dat Kruger last gaf Maandag en Dinsdag 28 en 29 Mei te beschouwen als vast- en bededagen. Do Engelsche berichtgevers snoeven dat de oorlog nu wel spoedig uit zal zijn. French verbrak de verbindingslijnen der Boeren tusschen Heidelberg en Boksburg, eenige mijlen van Johannesburgvolgens anderen bezette hij reeds laatstgenoemde stad. In iodor geval zijn Zeerust en Lieli- tenburg door de Engelschen van uit Ma- feking bezetzoodat Pretoria van twee kan ten kan worden genaderd. 'tls waar, dit kan het begin van het einde zijn. Maar het vrije Zuid-Afrika kan wel onderworpen worden, zichzelf onder werpen zal het nimmer. Laten wij hier eens een goed woord van De Telegraaf overschrijven, en leere dit den Christenen vooral moed te houden en aan te houden aan den troon der genade om recht voor onze arme broederen. „Voorhetoogenbiik heeft het imperialisme de vrije hand en wordt het, hetzij door de zwakheid, hetzij door de medeplichtig heid der Europeesche mogendheden, niet belet in het systematisch afmaken der held haftige Burgers, doch wij kunnen niet ge- looven, dat het beulswerk tot het einde toe zal worden voltrokken en de steen, door do schuldige Engelsche regoering aan het rollen gebracht, niet ten slotte haar het eigen hoofd zal verpletteren." De correspondent van the Standard te Moskou geeft eene beschrijving van het geschenk, dat 29,000 Russen aan Generaal Oronjó zullen aanbieden. Het is een bratina of punch-ion?/ met eon dozijn lepeltjes van oen bijzonderen vorm. Do bowl, versierd met voorstellingen uit den Transvaalschen oorlog, is ovaal van vorm, 28 Eng, duim lang, bij 21 Eng. duim breed, en is van echt zilver, rijkelijk ge- ömailloerd. Het geheel, met voetstuk en al, is ongeveer drie voet hoog. Het geschenk zal eerst aan Generaal Cronjé gezonden worden wanneer de oorlog afgeloopen is en wordt inmiddels tentoon gesteld te Parijs, inde Russische afdeeling of in die van de Transvaal. De berichtgever van Daily News te Lo renzo Marques meldt, dat Zaterdag onge veer 200 passagiers, voor het meorondoel vreemdelingen, van daar naar Pretoria zijn vertrokken. Volgens hem wordt het aantal der vreem delingen «huurlingen" noemen hen hardnekkig en flauw de Engelsche bladon. die aan de zijde der Boeren strijden, nu op 15,000 geschat. Diezelfde berichtgever meldt echter, dat er ook veel Nederlanders uit de Transvaal te Lorenzo-Marques aankomen en dat men een grooten «uittocht van Nederlanders" verwacht. In the Times wordt de aandacht geves tigd op het zeer hooge sterftecijfer in de hospitalen te Bloemfontein. De hoofdstad van den Oranje-Vrij staat, zegt het blad, is 4600 voet boven den zeespiegel gelegen, en de zieken kunnen de wisselingen, van do temporatuur, die op zulk eene groote hoogte voorkomen, moeilijk verdragen. Men dient dus alle mogelijke pogingen te doen om de Britsche gekwetsten en zieken uit Bloem fontein weg te voeren en naar een gunsti ger luchtstreek over te brengen. Goes Bij K. B. van 9 April 1900 no, 33 is bepaald, dat zullen worden opgeroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend de navolgende Miliciens-Verlofgangers der lichtingen 1896, 1897 en 1898. Van het 3e Regiment Infanterie te Middel burg van 20 Augustus tot en met 18 Sep tember: Job Jobse, Marinus Dalebout, Marinus van de Rafclaar, Jan Carel Pilaar, Hendrikus Schrijver, Marinus Weststrate, Johannes de Jonge, Pieter Anthonie van Gorp, Cornelis Wessel, Cornelis Hollestelle en Mattheus van de Velde. Van het 3e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom van 20 Augustus tot en met 18 September: Hubreclit Schrijver. Van de Genietroepen te Utrecht van 18 Augustus tot en met 24 September: Marinus Adriaanse. Zij worden opgeroepen om des namiddags vóór 4 uren tegenwoordig te zijn bij hun korps. De Burgemeester van Goes maakt bekend dat ter gelegenheid van de feesten te Goes te houden op 4 Juni a. s. de herbergen kun nen geopend blijven tot 2 uur 's nachts en dat het geoorloofd is dien dag in de inrich tingen danspartijen te geven met muziek te maken, onder uitdrukkelijke voorwaarde even wel dat zoodra er ongeregeldheden voorvallen de vergunning onmiddellijk door de politie kan worden ingetrokken. 30 Mei 1900. Op het voetspoor van hetgeen in enkele andere plaatsen geschiedt, is do Voreoniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer in Walcheren te Middelburg van plan, in het begin van 1901 eene premie toe te kennen aan den ontwerper van den in den loop van 1900 nieuw gebouwden of ver bouwden gevel, welke in verband met do omgeving het meest bijdraagt tot verfraaiing van den openbaren weg in de gemeento Middelburg. De premie zal niet groot zijn en dus niet eene bijdrage in hoogere kosten van ontwerp of uitvoering kunnen zijn. De Vereoniging wenscht haar alleen te doen strekken tot blijk van waardeering en aanmoediging van hetgeen in het bouwvak wordt gedaan tot verfraaiing van de stad en daardoor tot bevordering van het vreem- delingenbezoek. Door ingelanden van den calamiteu- sen polder Borsele zijn Maandag benoemd tot dijkgraaf de heer C. Mol en tot hezwo- rene de heer A. Boone. Benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen en bewaarder der hypo theken van het kadaster en de scheepsbe- wijzen te Brielle J. D. Wetzels, thans ont vanger der registratie voor gerechtelijke en administratieve akten en der domeinen te Middelburg. Met ingang van 1 Juni is overgeplaatst van Rotterdam naar Terneuzen de klerk der posterijen en telegrafie mej. C. F. van Schelven. Do lib. kiesvereen. te Oostburg heeft inzake de circulaire van de Liberale Unie betreffende het kiesrecht-vraagstuk de vol gende motie aangenomen: De vergadering, van oordeel, dat het wenschelijk is zoo spoedig mogelijk te ko- mon tot invoering van algomeen kiesrecht voor mannen, meent echter dat grondwets herziening niet raadzaam is, zoolang het programma der tegenwoordige regeering niet is afgewerkt, en wenscht vooralsnog zich niet uit te spreken over het kiesrecht voor vrouwen. Drankwet. De Regeering heeft een wetsontwerp in gediend tot herziening der Drankwet. Volgens het ontwerp wordt getracht het doelhet verhinderen van claudestienen drankverkoop beter te bereiken doorlo. het aantal liters in art. 1 van 2 op 5 te brengen 2o. do verbodsbepalingen van art. 16 te verscherpen 3o. de straf vooral na recidive, gevoeliger en dus moer afschrik kend te maken dan zij thans feitelijk is. Onafhankelijk van de inzichten en het initiatief van gemeenteraden, kunnen naar het ontwerp voor het geheele Rijk bij al- gemeenen bestuursmaatregel geldende al- gemeene voorschriften worden gegeven om trent de sluiting van voor het publiek toe gankelijke lokaliteiten met vergunning en omtrent de tijdeljjke staking alleen van den kleinhandel in sterken drank in die loka liteiten, bij gelegenheid van lotingen voor de nationale militie. Kon, zegt de Regeering, de gelegenheid tot drankverbruik op Zondag aanzienlijk worden beperkt, zoo zou aan vele zwakke ren eon weldaad zijn bewezen en zou tevens voldoening geschonken worden aan dui zenden, die door de gevolgen van dat ge bruik den Zondag ontheiligd achten. Bij dit wetsontwerp wordt daartoe een poging beproefd door den Zondag te stel len buiten den gewonen tijd, waarop sterke drank wordt verkocht. Wie op Zondag wil tappen moet zich de betaling van een met 25 pCt. verhoogd vergunningsrecht ge troosten. Ditzelfde geldt ook tot op zekere hoogte voor liet tappen en verkoopen op late avonduren en vroege ochtenduren. Als regel wordt aangenomen dat niet wordt getapt na tien uur 's avonds en vóór zeven uur des morgens. Verkoop in het klein ón op Zondag èn in de late avond- of de vroege morgenuren brengt dus eene verhooging van het ver gunningsrecht van 50 pCt. mede. Ook wordt voorziening beproefd tegen het groote kwaad, gelegen in de uitbetaling van loonen aan werklieden. Verschillende bepalingen der wet worden voorts verduidelijkt of aangevuld. Er is b.v twijfel mogelijk, zegt de Re geering, of drankverkoop in het klein buiten eene eigenlijke lokaliteit bijv. op den open baren weg, van een handwagen, een vaar tuig, uit een kraam of kiosk enz. met de wet in overeenstemming is Zooals het nieuwe no. 3 van art. 3 wordt voorgesteld zal er voor eene vergun ning althans een gebouw of een vaartuig noodig zijn. Ten aanzien van de bepalingen, hoe de oude vergunninghouders (die tot 1 Moi 1901 vergunning hebben) zich bovon an- dero aanvragers voor eene nieuwe vergun ning in aanmerking kunnen doen komen, en ook op welke wijze hun voorrang on derling zal worden vastgesteld indion hun aantal te groot is 0111 aan alle aanvragen te kunnen voldoen, wordt 0. a opgemerkt, dat do verzoekschriften van deze moeten zijn ingediend vóór 1 Maart 1901. De hier toegekende voorrang geldt alleen voor de lokaliteiten waarin do aanvragor reeds het bedrijf uitoefent op 1 Januari 1901. De Rogeering acht 't billijk, dat zij zich voor een nieuwe vergunning eenige opof fering getroosten. Deze bestaat, volgens het artikel, in de betaling van een zeker bedrag in eens, boven het gowono vergun ningsrecht De grootte van dat bedrag be paalt ieder belanghebbende zelf naar gelang liet voortzetten van zijne dranknering hem meer of minder waard is. Het stellen van een minimum is ochter raadzaam; hij die daar beneden blijft, deelt dus niet in den voorrang. Opgemerkt wordt hierbij dat niet do absolute, maar de relatieve belang rijkheid van het aangeboden bedrag zal beslissen. Een Bijbelsch Museum. De heeren mr. A. E. Schouten, F. C. de Vos, dr. F. M. Ockerso en H. C. Voorhoeve Jzn., leden der commissie van voorbereiding voor de vestiging te 's Gravenhago van het Bijbelsch Museum, opgericht door ds. L. Schouten, hebben een ontwerp-statuten en een financiëel plan verspreid. Op een vergadering op Donderdag 31 Mei a. s. te houden te 's Gravenhago, zullen de statuten besproken en vastgesteld moe ten worden, zal een bestuur gekqzen, een directeur benoemd en machtiging verleend moeten worden aan het gekozen bestuur de koninklijke goedkeuring aan te vragen op de statuten en om te onderhandelen over den aankoop van een museumgebouw. De vereeniging zal zich volgens de ont werpstatuten ten doel stellen: a. de instandhouding en uitbreiding van het door ds. L. Schouten vervaardigde model van den Tabernakel mot de daarbij behoorende verzameling oudheden, modellen, natuurvoortbrengselen, enz. enz., welke strekken tot verklaring van den Bijbel en door de vereeniging tot dat doel is aange kocht. b. door Evangelieprediking bij den Taber nakel de beteekenis daarvan te doen strek ken tot bevordering van de kennis van den weg des heils in Christus. 0. ket museum te doen strekken tot hulp middel bij het godsdienstonderwijs in Ne derland en het onderzoek der Heilige Schriften. Zij tracht dat dool te bereiken door a. het museum op in hot huishoudelijk reglement te noemen dagen en tegen daarbij vast te stelleu prijzen toegankelijk te stel len voor het publiek; b. door hot doen houden van Evangelie verkondigingen en populair wetenschappe lijke lezingen. Kerknieuws. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Gaastmeer, M. Woudstra, cand. te Groningente Oudeschild, ds. P. R. A. v. Meurs, te Barsingorhorn; te Burgh, H. G. Th Ravonsteyn, cand te Utrecht; te Hijum, E. K. Groenoveld, cand. te Winschoten; te Dorkwerd, ds. H. Kwint, te Nieuw- en St. Joosland. Aangenomen naar Bruinisse, door ds. C, Waardenburg, te St. Annaland. Bedankt voor Kruisland, door ds. 1'. R. A v. Meurs, te Barsingerhorn. Geref. Kerken. Beroepen te Grijpskerke, ds. J A. do Vries, te Fijnaart; te Groningen, ds. W, H. Oosten te Enkhuizen te Wor- merveer, ds. H. Buitenhuis, te Vreeswijk; te Veendam, ds. R. Smeding, te IJsel- monde; te Gameren, ds. E. Vonk, te Ambt Vollenhove; te Bolnes en te Gouda A, dr. G Keizer, cand. te Kampen. Bedankt voor Birdaard, door ds. A. S. Schaafsma, te Boornbergum. Hoofdonderwijzers-examens. Bij beschikking van don Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald: lo. dat het schriftelijk van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzers voor dit jaar zal plaats hebben op 28 Juni, dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 28 Juni d. a. v.en dat de commissiën, met de afne men dezer examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle. Geslaagd op het examen van den Nat, bond van handels- en kantoorbedienden dhr. J. B. Compaan te Middelburg. De Nederl. Zendingsvereeniging heeft Don derdag een belangrijke vergadering gehad. Zendeling Tiemersma sprak over de medische zending, een onderwerp door dr. Otte, later door dr. Scheurer, daarna door dr. Bervoets practisch aan de orde gesteld. Spreker besprak deze zaak met groote sympathie. Doch alles naar zijn tijd. Jezus en de Apostelen genazen door oplegging der handen, de hedendaagsche zendelingen hebben 't te doen door de bekende genees middelen toe te dienen. Hot nut der me dische zending voor do Zonding word door Spreker op heldere wijze uiteengezet. Hij bepleitte de vestiging van oen hospitaal op West Java. Discussies hadden plaats waarbij de ge wone instemming en tegenwerping elkaar afwisselden; geloofs- en gebedsgenezing word aanbevolen, doch de heer Zegers steunde warm het denkbeeld van den in leider, wijl do modischo zonding don in lander iets brengt waarvan hij do kracht dadelijk voelt en waardoor hij langs ze delijken weg geopend wordt voor geeste lijke bearbeiding. Beter is, zei doze oud-zendoling, eerst een kwartje en dan een tractaatjo, dan al leen maar een tractaatje. Des avonds trad professor Baljon op in de groote kerk mot een rede naar Matth. 28 19 en had bij monde van ds. Rooso de inzegening en afvaardiging plaats der kweekolingen Blinde en Ruttink. Rilland. De voordracht voor onder wijzeres alhier bestaat gelijk in oen vorig no. gemeld werd uit do dames Brootveld, Ter Napel, v. West en Minderhout. Colijnsplaat. Maandag had hier eene vergadering plaats van de afdeeling Noord' Beveland der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Tegenwoordig waren 13 leden. Het Voorzittersschap werd waargenomen door den heer L. Bierens, Vice-Voorzitter en wel wegens afwezigheid van den Voorzitter G. J. van de Linde, zulks door familieom standigheden. Besloten werd tot oprichting eener pacht- commissie voor Noord-Beveland, ten doel hebbende om ingeval een grondbezitter-ver- pachter inlichtingen verlangt omtrent het verhuren van gronden, dat dan op verzoek zoodanige commissie tusschen beiden komt om pachtprijs en voorwaarden van verhuur te regelen. Meermalen werden omtrent die zaak beraadslagingen gevoerd in de af deeling die tot het besluit hebben geleid dat het afdeelingsbostuur in zijn geheel bereid is als pachtcommissie op te treden. Dit Bestuur zal, des verlangend gratis op treden, onvormijdclijkokostcn bchooren ver goed te worden; de geheele werking der commissie wordt nader geregeld. Vervolgens werd besloten om te trachten door den zuivelconsulent in Zeeland een curcus zuivelbereiding op te doen richten. Verder werd door den Secretaris verslag gedaan van de hoofdbestuursvergadering van 19 April 1900; uit hetwelk enkele pun ten aanleiding gaven tot nadere bespreking vooral een uniform model van inschrijvings- voorwaarde bij den aankoop van meststoffen en voederartikelen naar een ontwerp van Dr. A. J. Swaving. Die van het Land bouwproefstation te Goes viel algemeene bijval ten deel. Door den heer van Langeraad wordt nog liet onderwerp wijziging op de stierenkeu ringen besproken; spreker vraagt waarom een corporatie bij bekroningen boven een particulier bevoorrecht wordt en waarom bij eventuëelen aankoop de prijs moet wor den opgegeven. Na eenige discussie wordt besloten de vergadering der afdeeling Zee land van het Rundvee Stamboek aftewachten en nu niet verder op de zaak in to gaan, daar het mogelijk is, dat in die vergadering omtrent genoemde zaak meer klaarheid aan den dag zal komen. Ten slotte, wordt nog door een lid de wonscholijkheid geuit dat Noord-Beveland spoedig zal voorzien worden van een veearts, vermits veeartsenij- kundige hulp in dit eiland thans geheel ontbreekt. Bij een brand tc Maassluis bij een huisschilder ontstaan door het overkoken van een pot met was en terpentijn bekwam een tweejarig meisje zulke hevige brand wonden dat 't aan de gevolgen is bezwe ken. Het vierjarig zoontje eener mo diste te Rotterdam trok bij ongeluk met het tafelkleed een brandend petroleumstel van de tafel. Zijn moeder en hij geraak ten in brand en werdon ernstig gewond. Een meisje te Gouda dat door den trein overreden werd en waarvan het in ons vorig no. heette dat zij gedood zou zijn, zat reeds enkele minuten later gezond en wel op school. De treiD had haar ntet gedeerd. Te Tilburg is de leerling- ladingmeester, die, bij het overgaan van de rails, door een aankomenden trein werd aangereden, aan de gevolgen van hersen schudding overleden. Te Lienden is een vierjarig meisje te water geraakten verdron ken.Te Wamel is een zestienjarige werk man door een zwaar houtblok dat uit een hooiberg viel, gedood. De opstootjes te Batenburg zijn weer begonnen. De aanleiding daartoe moet ge zocht worden in de komst van den heer Romijn, den eenigen protestantschen bewo ner van het naburige Dieden. liet volk schold hem een aanhanger der Appeltern- sche sekte en mishandelde hem zelfs. De inmiddels gewaarschuwde burgemeester maande tot kalmte aan, waarop de volks woede zich tegen hem keerde. Een paar ruiten van zijn woning werden ingeworpen. Het verbod van somenscholingen is we der uitgevaardigd. Een bericht van den heer P. Keule- mans, oud-officier der artillerie, thans in Zuid-Afrika strijdende voor de goede zaak, is bij zijn ouders te Schoonhoven aange komen. Het is uit Wepener, dat hij heeft geschreven. Er zijn daar bij hem nog 3 onderofficieren van ons leger, die onder zjjn bevel strijden. Hij is licht gekwetst ge weest door een stuk jjzer, maar doet toch weer dienst. Hollander. Een tekort van f 85000 blijkt er te zijn in de kas van de Nntsspaarbank te Ten Boer; de penningmeester, de burgomeestor dier plaats, heeft zich te Groningen met een pistoolschot van liet leven beioofd. Een geheimzinnige moordaanslag is Maandagmorgen te Rotterdam geploegd. Daar woont, Oppert 20, de 23 jarige vleesch- houwer Schinkol met zjjn zuster, dio even wel den laatston nacht niet in de woning doorbracht. Toon om 7 uur do 16 jarige broeder van Schinkel als naar gewoonte wilde aanbellen, vond hij de bel er uit, 't tuimelraam open en de deur niet op slot. In huis gaande vond hij zijn broer niet in zijn bed, maar in het sousterrein tegen een bed half mot beddegoed en dekens om zich heen en badende in een broeden bloedplas. Naast hom lag een breod slagers mes met bloed bevlekt, terwijl aan den hals van den ongelukkige drie gelukkig niet doodelijke verwondingen zichtbaar waren. Buren en politie worden geroepen die den gekwetste vervoerden en te weten kwamen dat de verslagono om 4 uur on raad had gehoord on zich daarop naar het sousterrein had begeven, waar een onbe kende hem mot S's eigen slagersmos de steken zou hebben toegebracht, waarschijn lijk wijl diens komst hem belet had te stelen, want do toonbanklade stond open. Schinkol behoort tot een welgestelde fami lie te Capelle aan don IJsel. Zjj brachten gewoonlijk alle drie den Zondagnacht aldaar door, doch Schinael was thans bij uitzon dering in den Oppert gebleven, daar hij een drukken dag verwachtte; 't geld had hij echter niet meegebracht; dit bracht zijn broer juist mee. Het is dus een my- sterieuse geschiedenis. Als totaal-uitslag der Belgische Ka merverkiezingen wordt thans officieel op gegeven dat gekozen zijn 85 katholieken, 1 christelijk democraat, 33 liberalen en radicalen en 33 socialisten. Van den Senaat is do uitslag nog niet geheel bekend. De uitslag der Kamer-verkiezing is derhalve seint men uit Brussel aan do N. Rott. Ct. onverhoopt gunstig ge weest voor de clericalen. Terwijl de Re geering zelve rekende op een meerderheid van op zijn minst acht en op zjjn hoogst tien stemmen, zal de meerderheid, die voortkomt uit de toepassing van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, bijna 20 stemmen bedragen. De liberalen, die vooral in Vlaanderen de toepassing van het nieuwe kiesstelsel als een reddingsplank hadden beschouwd, zijn in hunno verwach tingen bedrogen. Te Brussel zelf zijn de clericalen en socialisten vooruitgegaan ton koste van de onafhankelijke katholieken en de christenrijke democraten. Het eenige district, waar do verwachting van de liberalen overtroffen werd, is Ant werpen. Zij rekenden er op drie zetels, maar zij krijgen er vier. Ook oen socia list is gekozen, zoodat de clericalen er van elf tot zes dalen. Uit New-York meldt men het faillis sement van Seymour, Johnson Co., effec ten- en katoenmakolaars. De moeilijkheden der firma worden toegeschreven aan do engagementen in katoen, welke zij la hausse had en een veertien dagen geleden naar den baisse kant overbracht. Zij was tevens in de contramine in effecten. Men kan nog niets vernemen omtrent den om vang der verplichtingen, maar men gelooft dat die niet groot zijn in effecten. Er wordt gezegd, dat de uitstaande contracten in katoen klein zijn, met behoorlijke marge. Op de effectenbeurs had het faillissement weinig invloed. De verplichtingen der firma bedragen 300,000 dollars met een bedrag aan beloe- ningen van 425,000. De Oranje-Vrij staat is nu formeel ge annexeerd. Tijdens het beleg van Mafeking heb ben de Engelschen daar verloren Officieren gedood 6, gewond 15, vermist 1, totaal 22. Minderen gedood 61, gekwetst 103, over leden 16, gewond bij ongeluk 5, totaal 236. Zwarte soldaten gedood 25, gewond 58. Blanke bevolking gedood 4, gewond 5, gestorven 32. Inlandsche bevolking gedood 328, gewond 239. Te Laeken is Zaterdagavond op de Antwerpsche Kade, met een hevigen slag, de gemeentelijke waterleiding gesprongen, waarbij steenen en aardklompen tot ver in het rond vlogen. Grondwerkers, die den geheelen dag op die plek bezig zjjn geweest, hebben waarschijnlijk de leidingbuizen be schadigd. Uit Germiston, voorstad van Johan nesburg, seint Roberts Wij hebben de spoorwegverbinding bezet die Johannesburg verbindt met Natal, Pre toria en Klerksdorp. De stad is rustig. Morgen zal ik haar opeischen en er zonder tegenstand binnen rukken. Roberts heeft den naam van Oranje Vrijstaat veranderd in Oranjerivierstaat. Baron Adolphe Charles de Rothschild, voor eenige weken te Londen overleden, heeft een groot deel van zijn vermogen vermaakt aan liefdadige instellingen te Parijs, Frankfort, Napels en Genève. Hij bepaalde 0. a. 40,000 francs moet worden verdeeld onder behoeftige vrouwen van den arbei.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2