NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH Donderdag SI Mei. t4c |]h*s*£g**rtg. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg1. PRIJS DER ADVERTENTIEN Reclames, verzending of ontvangst van dit blad betref fende gelieve men niet te adresseeren „Bureau de Zeeuw", maar firma S. J. de Jonge- Verwest, Goes. JKo. 102- IDOO. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG-*en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers- 0,02s UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 'Samenwerking, ook met Roomschen. Er zijn ook Roomscke anti-revolutionairen. Wij staan hierbij op het standpunt door Groen, reeds in 1843, geteokend (Aan de Hervormde Gemeente in Nederland bladz. 122) »De plichtmatige afkeer van al hetgeen zich in do ltoomsche Kerk, als het onuit- wischbaar merkteeken van afval, in haar leer en instellingen vertoont", doet ons don Christeljj ken hand niet vergeten, welke ons desniettegenstaande met godvruchtige Roomschen verbindten ook waar zij dien band miskennen, verlangen wij met dien zelfden Hervormer (Calvljn) wiens recht zinnige onwrikbaarheid meer gelasterd dan zijn Evangolischo onbekrompenheid opge merkt is, te betuigen dat er ook in do Roomsche kerk, ook bij do ovcrbeersching van den leugon, kostbare waarheid, of schoon bedekt on verduisterd, overig blijft". Fan Houten gevallen. In bet kiesdistrict Deventer is gekozen tot lid dor tweede kamor mr. H P. Mar- cbant (rad.) met 2830 stemmen. Mr. S. v. Honten (oud lib.) bad er 818. Het wetsontwerp-Lely tot verbod van vervaardiging en invoer van witte phosphor- lucifers is een dier vele noodzakelijke eons- ciëntiekreten waarmee eeno rogeering de klachten van haar volk vertolkt. Hetzelfde geldt ook voor het ontwerp drankwet van den minister Borgesius. Voor beide ontwerpen zijn wij dankbaar. De vervaardiging van witte phosphor- lucifers, dat zijn de bekende stiuklucifers welke onze landbouwers gewoonlijk aan hun broek aanstrijken, gaat met groote gevaren voor 't gestel en bet licht der oogen van die er in arbeiden gepaard. Het is goed dat deze industrie verdwijne. Dat gelijktijdig ook de drankwet inge diend werd, moge een profetie zijn dat ook de kroegen en brandergen en allerlei drinkgelogenheden, die reods aan zoo menig naamchristen een dnistor sterfbed bezorg den, verdwijnen mogen nit den lande. Want meer nog dan witte phosphor doet de drankduivel kwaad. Gene sloopt slechts bet lichaam, deze daarentegen verwoest er de ziel bij! Het is den heer Lohman nog ter elfder ure gelukt in de wet regelende de ouder lijke macht en voogdij een bepaling te doen opnemen die wel de verantwoordelijkheid niet opheft van de direction, van gestichten, maar toch onware critiek voorkomt en goede beoordeeling bevordert. De wet bedoelde publiek-rechterlijke aansprakelijkstelling der voogden van zoo danige stichtingen. Dit is onbillijk. Alleen de directeur moet kunnen aansprakelijk gesteld worden, voor schaden door ver pleegden aan den eigendom van den buur man berokkend. Bijaldien de Kamer met het oorspronke lijke artikel ware meegegaan, zouden stich tingen als Neerbosch, e. a. moeilijk meer mannen hebben gevonden, bereid om 't be stuur uit te maken. En met 'toogdaarop verdient de aangenomen wijziging van den heer Lohman toejuiching. Kan overneming van onderstaand citaat uit Prof. Fabius' Voortvaren ook nuttig zijn voor onze lezers, of allicht spreken tot sommiger consciëntie >Zal de leeraar zijn roeping naar oisch kunnen vervullen, dan worde hij niet ge drongen om door menigvuldige, hom te veel tijd roovende bezigheid eono bezoldi ging aan te vullen, die ook bij groote zui nigheid, toch niet voldoende is om zijn gezin naar eisch van don stand, waarin hij is geplaatst, te onderhouden. Hot trac- tement moet hem in staat stellen zich ge heel aan zijn ambt te wijden. »Zal hot wèl zijn, dan behoort do ge meente er zelfs prijs op te stellen, dat de kosten voor het studeervertrek den leer aar niet te zeer bezwaren. En deze hoeft hij het maken van zijn begrooting er aan to denkon, dat voor de boekerij, evenmin als voor 'slleeren koninkrijk slechts gerekend mag worden op hetgeen over schiet, nadat voor schoenen en brood en aardappelen is gezorgd." Jarenlang hebben de liberalen gevoepen de openbare school is de volksschool; zij alleen is in staat aan het volk te geven wat het volk wenscht; zij is en zal blijven het plechtanker van ons volksbestaan; do plaats waar de kinderen van hetzelfde volk, hoewel verschillend in geloofsovertuiging, elkaar zullen leeren verdragenin het kort, de openbare school zal, hoe meer zij gekend wordt, ook zooveel te meer bloeien. Of dit alles waarheid bevat? Wij willen eens een kort statistiekje mededeelen. Van elke 100 kinderen die de school bezochten waren er in 1858 op de openb. sell. 78op de bijz. 21 1868 77 22 1878 75 24 1888 70 29 1896 68 31 Ziedaar de uitspraak: de openbare school is de volksschool, is niet bewaarheid geworden. Zij is falikant uitgekomen. Niet de school waar over God en godsdienst niet mag ge sproken worden, is de volksschool; maar het volk wenscht dit blijkt boven vol dingend een godsdienstig onderwijs; en dat godsdienstig onderwijs wint meer en meer veld. De verdedigers der neutrale scholen in de practijk een onmogelijk ding wor den met den dag geringer in aantal. De besten onder de liberalen beginnen in te zien dat de openbare school fiasco gemaakt heeft. (Nieuwe Sprokkelaar). De voogdijwet is afgehandeld. De her stemming volgt later. Met een zucht zien wij ook dit schip in zee gaan. Het bergt veel goeds, maar ook veel kwaads. Wat. 't voor goeds biedt is toch geënt op revolutionairen stam en zal met voorzichtigheid dienen aanvaard te worden. Lohman en Lucasse eenerzijds, Pijnappel en Van Deinse andererzij ds hebben met grooten tact gepoogd de wet te verboteren of minder onaannemelijk te maken; en dit is hun op veie punten gelukt. Zoo komt de wet er allicht met alge- meene stemmen door. Maar zij zal een gevaarlijk wapen wor den in de handen van rechts- en linksge- leerden, die het niet zoo hoog opnemen met de heiligheid van 't huwelijk en van het vaderlijk gezag. In China is onder de oorspronkelijke bevolking, de eigenlijke Chineezen men noemt ze Boxers! een beweging ont staan tegen de vreemdelingen. Zij zien 't gevaar dat van die zijde dreigt. De vreem delingen worden ten slotte geheel en al baas in China. Plotseling is een opstand uitgebroken van de Boxers, en zij vinden steun hij enkele hooggeplaatsten, onder anderen bij den voormaligen onderkoning van Kanton (Tan Sjoen Lin). Tusschen de Boxers en de regeerings- troepen kwam het reeds tot gevechten. Wij denken met schrik en vroeze aan de arme zendelingen in China, vooral in de binnenlanden wanneer deze opstand zich uitbreidt. Er zijn reeds stroken, Len zuiden en zuidoosten van Peking, waar de Boxers hoer en meester zijn. Moge de Ileore hunne raadslagen ver nietigen, en het roeht, ook in China, snel- 1 ijk doen komen! Voor de aardigheid go ven wij den uitslag der Kamerverkiezingen in de Bolgische provinciën, naast den vormoedolijken uit slag, in ons no. van 22 Mei medegedeeld: Werkelijke uitslag: Brabant. Katho lieken 14liberalen 5socialisten 7pro gressisten 2. Antwerpen Katholieken 12, liberalen 5; socialisten 1. West-Vlaanderen. Katholieken 14; liberalen 4. Oost-Vlaanderen. Katholieken 18; liberalon4; socialisten 2chr. democraat 1. Henegouwen. Katholieken 9; libera len 6; socialisten 11. Luik. Katholiekon 4; liberalen 3; socialisten 7. Limburg. Katholieken 6. Namen. Katholieken 4; liberalen 2; socialisten 2. Luxemburg. Katholieken 3; liberalen 2. De voorspelling is vrij goed uitgekomen. Ziehier de vermoedelijke uitslag uit ons no. van 22 Mei. Brabant. Katholieken 11; liberalen 7socialisten 7progressisten 3. Antwerpon. Katholieken 9; liberalen 6; socialist 1. Oost-Vlaanderen. Katholieken 19; liberalen 4; socialist 1; progressist ehris- tene-democraat 1. West-Vlaandoren. Katholioken 13; libcralon 3; christen-domocraat 1. Henegouwen. Katholieken 8liberalon 7; socialiston 11. Namen. Katholieken 4; liberalen 2; socialiston 2. Luik. Katholiekon 7liberalen 4 socialiston 6progressisten 2. Limburg. Katholieken 5liberalen 2. Luxemburg. Katholieken 3; liberalen 2. Volgons deze berekening zou dus de aanstaande Kamor samengesteld zijn uit 79 clericalen, 43 vrijzinnigen van elke richting, 28 socialisten en 2 christon-de- mocraten. Zoodat do clericalen zouden beschikken ovor een geringe meerderheid van 6 stemmen. 't Is echter gunstiger, gelijk men zien kan. Het is: 85 Katholieken, 1 chr. de mocraat; 33 liberalen en progressisten; 33 socialisten. Te Parijs is dezer dagen aangekomen een 25-jarige Transvaler de heer Kan- nomeyer, die bij Elandslaagte door do En- gelschon gevangen genomon, de krijgsge vangenschap mee maakte, ontsnapte en te Parijs aankwam, om verslag te doen van de gruwelijke mishandelingen van Engelsehe zijde door de krijgsgevangen Boeren onder gaan. Aan den correspondent van Het Han delsblad vertelde hij »hoe zijne medegevan genen en hij tot tweemaal toe beproefd hadden een tunnel te graven, welke onder de dubbele omrastering van ijzerdraad die het kamp te Simonstown omringde, den weg naar zee en hun de vrijheid zou geven. Beide malen werd de tunnel, nagenoeg ge heel voltooid, door de Engolschen ontdekt. Na de tweede poging zeide een Engelsch officier hem op 5 April: Jelui is te dom, jelui kan niet ontvluch". Den dag daarna vonden de heer Kannemeyer en 29 zijner lotgenooten de gelegenheid, terwijl de schildwachten zich even omdraaiden, te ontsnappen. Over de eerste lage omraste ring werd vlug heen gesprongen een schaar bestemd voor haarknippen was het wapen waarmee met groote behendigheid een gat geknipt werd in de tweede omrastering waaronder men doorkroop. Toen was men aan het strand, maar daar lag een gewa pende boot met een maxim welke de kust bewaakte. Men moest dus uiterst voorzich tig zijn on plat op de huiken kruipen, 10 minuten lang tot do boschjos van Simons- towii. Toen do heer K. daar aankwam, had hij nog slechts ëén metgczol. De ande ren waren verspreid. Vijftien van de dertig zijn spoedig weder gepakt, twee zijn daarbij gedood, van hot lot dor 13 overigen weot de heer K. zeer weinig. Hot was bijna donker toen hij de boschjos naderde. Nu kon men loopen en dit deed men. De voeding was anders niet zoo ruim geweest dat men daardoor veel kracht had kunnen opdoen, 's Middags een stukje brood en een stukje vleosch was al het eten, 's morgens en 's avonds een weinig thee, al hot drin ken geweest. Toch liep men voort en in den vroegen morgen van 7 April kwamen do heide vluchtelingen te Kaapstad, zij had don in den nacht 60 K. M. in 11 uren afgelegd en daarbij horhaalde voorzorgen moeten nemen om niet gesnapt te worden. Te Kaapstad vonden zij bij vrienden voed sel en logies en don volgenden dag ging het verder". Voor den consul-generaal der Zuid- Afrikaanseho Republiek heeft do heer Kan nemeyer, alvorens naar Transvaal terug te koeren een beëodigde verklaring afgelegd. Hij zegt onder meer het volgende Toen ik in hot gevocht te Elandslaagte mjjn patronen verschoten had, waren de Engel sehe lanciors op 25 M. afstand van mij, ik legde, aangezien ik geen patronon meer had, mijn geweer op den grond en stak mijn beide armen in de hoogte, evenals mijn buurman Smit. Een onderofficier dor lanciors mot drie stropen op zijn mouw, schoot toen nog met zijn revolver driemaal op mij, welke scho ten mij, doordien ik telkens bukte, niet raakten; mijn huurman Smit werd echter in deze omstandigheden door een der boenen geschoten, nadat genoemde onderofficier tweemaal op hem geschoten had. Op ongovecr hondord treden rechts van mij, bevonden zich BlignautenVanAswegen, dio beiden ook do wapens haddon neerge legd en de armen hadden opgestoken. Blig- naut, die vlak bij Van As wegen was, ver klaarde aan mij, dat oen officier, met een kroontjo op zijn schouder, in deze omstan digheden mot zijn sabel Van Aswegen den schedel kloofde. Robertson, die eveneens te Elandslaagte krijgsgevangen werd ge maakt, verklaarde aan mjj, dat hij gezien heeft dat Engelsehe infanteristen tegen een ouden gewonden man schreeuwden om op te staan, hij kon zich nog op zijn knieën oprichten en viel toen weer neder, waarop oen der infanteristen hem recht door zijn hoofd schoot. Een gedeelto der krijgsgevangenen, waar onder ook ik, werd naar het station te Elandslaagte gebracht, waar wij den gehee- len nacht zonder eenige dekking in den regen bloven staan. In de richting van het slagveld werd gedurende dien geheelen nacht voortdurend schieten gehoord. Hij verklaarde voorts dat de gepubli ceerde verhalen omtrent de behandeling der Boeren-krijgsgevangenen te Ladysmith, Pie terman; zburg en aan boord van het on- schoongemaaltte paardentransportsohip, dat hen naar Simonstown bracht, in hoofdzaak juist zijn, zoo ook wat betreft de behan deling der gevangenen aan boord van het schip „Penelope". Later werden de gevangenen overge bracht naar de „Manilla", en kwamen daar aan boord de herstelde gewonden, in de zelfde bloedkleederen waarin zij waren gewond geworden, en die zij aan boord voor het eerst konden uitwasschen. Van de „Manilla" werden zij overge bracht op de „Catolonia" waar zij slechts eens in de drie dagen water kregen om het gezicht te wasschen. Aan boord van de „Oatalonia" was voor de 450 krijgsgevangenen, op het voor hen bestemde siuk dek, geen ruimte tot loopen, zoodat meestal de tijd in staande bonding werd doorgebracht; bijna dagelijks had een soort oproer plaats, terwijl de bejaarde menschen dikke beenen kregen van het staan, zoo dik, dat zij met beide handen aan de enkels niet te omspannen waren daaronder kan ik u noemen Penn en Tomp- son. Gedurende een week was er geen dokter aan boord, waarna aan boord kwam dokter Fischer, die gedurende drie weken eiken dag dronken was. Eerst in het kamp te Simonstown was behoorlijke geneeskundige hulp »Na het ontzet van Kimberley kwam als krijgsgevangen inliet kamp te Simonstown veldcornet Van Vuren, die door de lanciers van Fiench gevangen genomen werd. Van Vuren verklaarde aan mij dat hij krijgs gevangen gemaakt werd mot twee van zijn neven, broeders Nadat zij krijgsgevangen gemaakt waren worden zij mot hun drieën op een rij ge zet, en worden zijn beide neven door de lanciers doodgeschoten. Veldcornet Van Vuren kreeg gelukkig een kogel wond langs zijn rechterzijde, en had zijn leven te dan ken aan het feit dat een officier aankwam die een einde maakte aan deze moord pat tij. Veldcornet Van Vuren, hoowjl gewond, moest voor do paarden uitloopen en word door de paarden herhaaldelijk op zijn hielen getrapt, gedurende een tocht van negen kilometers en kon dientengevolge in geen drie weken op zijn beenen staan. Baumann, die bij Kimberley brandwacht had, en niet wist van het binnenkomen van French te Kimberley, verklaarde mij, dat hij bestormd werd door lanciers, zoodat hij zich met nog een man moest gevangen geventoen zij krijgsgevangen waren, be gonnen de lanciers hun gevangenen te gebruiken, om zich te oefenen in het »Pigsticking", zijn medegevangene werd ne dergezet, de lanciers reden vijftig treden terug en begonnen op hem in te rennen. Hij kreeg onmiddellijk een steek door zijn billen en viel neder, waarna hij nog vier lanssteken ontving. Een der lanciers steeg af en, zeggende, »I wil put him out of his misery", schoot hij hem met zijn revolver dood. Baumann was toen aan de beurt, doch kreeg verlof met zijn zadelzak de lanssteken te mogen afweren, en onder kreten, »bloody boers we will kill all of you" renden zij op hem in. Hij had het geluk, tot verveling der lanciers, bijna alle steken mot zijn zadelzak af te weren en ontving slechts schampsteken langs zijn beide beenen, en een steek van vier duim in zijn bil. Toen pigsticking geen suc ces had. werd overgegaan tot »lemoncut- ting". De lanciers trokken hun sabels, en een der lanciers sloeg met zijn sabel zijn geheele sehedelhuid, met haar, ter grootte van een hand, af. Vreeselijk bloedende uit beide wonden, moest hij toen voor de paarden uitloopen, met de bedreiging dat hij zou worden doodgeschoten. De lanssteek veroorzaakte hevige pijnen onder het ioopen, en door het bloedverlies uitgeput viel hij neder, uitroepende: »you can kill me if you like"; hij bleef liggen tot hij door een ambulance werd opgenomen. Te Kimberley 111 het hospitaal liggende, werd hij door een der officieren bezocht, hij vertelde de toedracht der zaak, en de officier, zijn schouders op trekkende, zeide»I can't help it" en ging verder. De heer Baumann heeft zorgvuldig be waard den zadelzak, vertoonende de sporen der lanssteken. Toen de ziekten op de schepen met de krijgsgevangenen met Cronjé uitbraken, werden uit het kamp te Simonstown 150 krijgsgevangenen naar de besmette schepen gebracht, terwijl van de schepen een ge lijk aantal zieke Boeren naar het kamp te Simonstown werden gebracht. Ten einde de zieke Boeren beter te ver plegen, werd een aanbod gedaan door Afri- kaansche families, tot beschikbaarstelling van twee dokters met tien pleegzusters, welk aanbod door de Engelsehe autoriteiten werd geweigerd. Het _voedsel voor de zieken en gewon den, op de schepen en in het kamp, was hetzelfde, en gevoegd bij de slechte ge neeskundige hulp, oorzaak van vele sterf gevallen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1