CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. HISTORISCH Dinsdag 29 Mei. Builenlandsch Overzicht. gtb. toi. 1900. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. F. D'HUIJ, te Middelburg". PRIJS DER ADVERTENTIEN Reclames, verzending of ontvangst van dit blad betref fende gelieve men niet te adresseeren „Bureau de Zeeuw", maar flrma S. J. de Jonge- Verwest, Goes. 6. A P elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers- 0,02s UITGAVE DER FIRMA en van van 1—s regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Revolutie is ««^-Christendom. Het Christendom kan met de Revolutie niet worden vermengd. Geen boeleeren met welke scbakeering der Revolutie ook, maar steeds beslister verzet tegen deze macbt in iedere open baring. Wordt bet Christendom op eenigerlei wijze aan baar vastgehaakt, dan is alles verloren dan is ontkracht de eenige kracht die in staat is de Revolutie te stuiten, haar ten onder te brengen. Hot meest christelijk en het meest an ti-revolutionair is wie het krachtigst voor de ordeningen Gods op elk terrein dos levens opkomt, Aldus prof. Fabius. En hij voegt er bij Daarom waren Christenen en anti-revo- lulionairen' bij uitnemendheid de „Fransche en Nederlandsche Calvinisten, die den marteldood tegemoet zijn gegaan, liever dan in verzet te raken tegen de ordinan- tiön Gods". (Groen v. Prinsterer, Ned. Gedachten V, 78). De zonneschijn van heden heeft tal van geleerden uit de gansche wereld, naar Spanjegelokttothetdoen van waarnemingen, op de plaats zelve waar de verduistering geheel viel waar te nemen, Debeteekenis dier waarnemingen begrijpt men eerst als men weet, dat de betrekke lijk nog geringe kennis die de mensch van de zon bezit, vooral is te danken aan het gadeslaan der totale eclipsen, o. a. aan de specteroscopiscue onderzoekingen. Wie even nadenkt wat de zonnewarmte en het zonnelicht voor de aardbewoners te beduiden hebben, zal bevroeden van hoeveel gewicht die waarnemingen kunnen zijn. Zij kun nen tot ontdekkingen leiden, die een om wenteling brengen in de nijverheid en wellicht het vraagstuk oplossen hoe men schaarscher wordende brandstoffen kan vervangen. Yan de warmte die de zon uitstraalt, onvangt de aarde volgens de be rekening der geleerden slechts de helft van een duizend-millioenste deel, en dit beetje is in een jaar toch nog 600,000 maal zooveel als de hitte welke de brandstoffen ontwikkelen die al de locomotieven, stoom- booten en fabrieken over de geheele aarde in een geheel jaar gebruiken. De Middelburgsche Courant heeft het nog steeds op haar heupen over haar collega de Zutfensche, die een eereplaats gaf aan een artikel van H. te D. (dr. Herderschee te Deventer?) ter bestrijding der candida- tuur-Van Houten. H. te D. heeft evenals wij bezwaar te gen de politieke verheffing van den schrij ver van God, eigendom, en familie. Dat er nog zulke modernen zijn, hindert blijkbaar het Middelburgsche blad. Wel moet Van Houten bestreden omdat hij een lastig sta-in-den-weg is voor de regeering. Maar niet omdat hij de grondslagen van godsdienst, recht en zedelijkheid onder mijnt. Daarin ligt bij de Midd. Crt. juist eene reden om hem aan te bevelen. slemand van beslist vrijzinnige beginse len, op godsdienstig gebied de moderne richting toegedaan", zegt zij, mag op gods dienstige gronden den heer Van Houten sniet te lijf gaan". Dat is smodern-cleri- caal" en sriekt zoo erg naar kerkelijk ge zag, naar autoriteitsgeloof". Z\j bidt dat swij voor de toepassing van dergelijke moderne begrippen op politiek gebied in den grooten strijd die ons het volgend jaar wacht mogen bewaard blijven." Het geldt een strijd tegen de clerica- len die op staatkundig gebied de kerk willen doen heerschen en 't gezag brengen in banden van de clericalen die de his torie ieert het met hun onderling ver schil van gevoelen over de onzienlijke din gen, totaal ongeschikt zijn om volgons ker kelijke principes een land te besturen; on olk voor zich door zijn oenzijdigheid op bet gebied van het geloof, do zaken danig in de war zouden sturen; do vorlickting en ontwikkeling zooveel mogeljjk tegen werken". Moer schrijven wij van dat moois nu niet over. Wij zien het weer, voor de zooveelste maal, bij verkiezingen verliest de Middel burgsche Courant hare gewone nuchterheid dan wordt zij abnormaal en praat in en uit. Wannoer straks de Deventor-verkiezing achter den rug en de door haar (en ons) bestreden candidaat gevallen is, zal zij onze bondgenoot! om haar eigen nonsens lachen, met het minst over hare zonder linge bestrijding, eigenlijk verdediging van den heer v. Houten en van de tactiek dor bestrijders van diens candidatuur. De Vlissingsclie Crt. bevat af en toe een e««fcrljjke correctie „uit Middelburg" van berichten van „andere bladen." Zoo bericht 't blad thans weer dat de antirev. kiesvereeniging „N. en O." te Middelburg bet initiatief genomen hooft tot het houden van een partijdag, vermoe delijk in Juni, en dat alsdan do provinciale organisatie tor sprake zal worden gebracht. Daar de besprekingen tusschen de kies- vereenigingon van Middelburg, Vlissiugeu en Goes nog slechts een voorloopig karak ter dragen, hebben wij van de plannen door de Flissingsche Crt. ontsluierd geen melding gemaakt. Nu de zaak al zoover publiek werd, behoeven wij er echter niet meer over te zwijgen. Wij berichten alleen dat de Middelburgsche Kiesvereeniging de samenwerking der Goesche en Vlissingsche Kiesvereenigingen heeft ingeroepen; dat 't bestuur der Goesche Kiesvereeniging met algemeene stommen de medewerking heeft toegezegd, doch tegen ter-sprake-brenging van de provinciale organisatie is, wijl dit niet tehuis behoort op een partijdag, waar twee sprekers van elders behooron op te treden; maar beter in eene afzonderlijke vergadering in 't najaar te houden, kan besproken worden. Aan het Provinciaal Comité niet „het Centraal Comité der Provincie" zal de leiding worden opge dragen. Wij vermelden hierbij nog dat een der reeds vroeger door ons genoemde sprekers verhinderd is, en de ander bereid is in Juni op den Partijdag het woord te voeren. Wij hopen van harte dat alsnog de po gingen slagen, maar dan met medewerking van alle iTntirevolutionaire kiesvereenigin gen in Zeeland, dus ook Zierikzoe, Neuzen, Tholen, e. a. Een der Zuid Afrikaansche krijgsgevan- genen in het kamp te Groeneput werd den 30 April door een der wachten doodge schoten. De wacht beweerde dat de ver- sltfgene, de 21 jarige Cronjê, van Fichs- burg (Vrijstaat), met anderen buiten de omheining liep en op de waarschuwing van. den wacht een ontwijkend antwoord gaf. Uit vertrouwbare bron blijkt dat de overledene en anderen bezig waren een biduur te houden op een plek, waar zij gewoon waren het alle avonden te houden. Om te kunnen lezen stond Cronjé bij de lamp aan de omheining, met zijn rug naar den wacht, toen hij in den nek geschoten werd De ongelukkige stierf binnen enkele uren. In het boek der gedachtenis zal ook dit feit worden opgeteekend. Arm Engeland, wanneer straks de maat uwer ongerechtig heden over dit arme Christenvolk zal zijn volgemeten en hun God wrake doet over u voor wat gij hetzelve hebt aangedaan! Pithecanthropus erectus. Al sedert jaren hield „do pers van Nijgh" zich onledig met het declineeren van poli tieke andersdenkenden. Wij vertrouwen dat zij daarmede opge houden is; toch wane niemand dat die pers daarom minder gevaarlijk zou zijn. In de Wereldkroniekeene uitgave van diezelfde firma, vonden wij dezer dagen een portret van een dier, welks naam wij hierboven afdrukten. Tracht u dien naam in 't hoofd te pren ten, want dat lcelijke beest in het Hollandsch heet 't „aapmenseh" is uw en mijn stamvader. Hij is de no. 1 van die diersoort, welke zich uit een lagero 111 een hoogore orde moot hebben opgowcrkt. Do wetenschap heeft dit uitgemaakt. En gtj woet die is met een klein beetje tevree. Zij beeft geen skelet van dezen aapmenseh govondon. Zelfs niet de losse deelon van zoodanig een geraamte. In de residentie Madioon (Java) zijn go- vonden het bovenste gedoolto van den schcdol, doelen van hot gobit en het dij been. Ziedaar alios. En toen heeft de wetenschap, goodgc- loovig als zij is, daaruit afgeleid dat dezo beenderen aan den pithecantropus hebben toebehoord, en dat derhalve hot dier er zoo moot hebben uitgezien, gelijk 'tdaar op 't prentje wordt afgebeeld. Men moot maar durven. Men weet ecktor niet, waarover zich het meest te verbazen: over de oppervlakkig heid der wetenschap die uit oen paar beentjes een heelen persoon weet te con- strueeren; of over de onkunde der geleer den die, met hun gelooven op gezag, elkander maar steeds «napraten wat de eerste de beste philosoof hun als waarheid gelieft op te disschen. Werkelijk, voor dezulken is de benaming „aapmenseh" niet misplaatst. Neen, niet bet wilde dier is onze stamvader, maar de mensch naar Gods beeld geschapen, in wetenschap als bij intuitie al zijne nage slachten, ook de mannen der hedendaagsche dusgenaamde wetenschap verre vooruit. Zoo ergens, dan komt hier het woord van De Maistre, don grooten Katholiek uit het begin onzer eeuw, van pas: „Niet de wildheid, die inderdaad ver wildering is, was de eerste staat der menschhoid. De menschheid is met we tenschap begonnenzelfs met eene hoogere, intïutieve wetenschap die den mensch op de vleugelen van het genie over bergtop pen deed zweven, gelijk nog de dorst naar wetenschap wijst op het hoogtepunt, waar aan de mensch ontzonk." Nu de »lex-Heinze" van de baan is, komt do Duitsche Rijksdag weer tot rust. Dozo wet, die zooveel stormen van ver ontwaardiging uit den sociaal democrati- schen hoek deed opgaan, strekte tot ver scherping en uitbreiding van de strafbe palingen van het wetboek van strafrecht, waar deze behandelen de schending van do openbare zedelijkheid. Dat deel, hetwelk betrekking had op den verkoop van aanstootelijke platen en pho- tographieön, alsmede op de vertooning van zeden-kwetsende tooneelwerken, is door de regeering ingetrokken. Een mededeeling die te betreuren is, dewijl de Duitsche, en met name de Prui sische regeering zoo ernstig werk maakt van de bestrijding der prostitutie. Strenge wetsbepalingen tot fnuiking der zonde van openbare ontucht hadden ten gevolge dat de clandestiene prostitutie, vooral in Berlijn, schrikbarende afmetingen nam. Tal van mannelijke individuen van het laagste soort leven daar van de exploitatie der vrouw. En de strafzittingen van de laatste jaren hebben het bewijs geleverd, dat het grootste contingent van moorde naars en dieven geleverd werd door de kaste der zoogenaamde »Zuhillter". De stafbepalingen, betrekking hebbende op deze individuen, moesten noodzakeljjk worden verscherpt en dat beoogde in hoofd zaak de lex-Heinze. Maar deze wilde verder gaan en ook alle zedekwetsende platen enz. verbieden. En tegen dezen maatregel kwamen nu alle partijen die uit do revolutie leven, in den Rijksdag op. Men achtte dien de dood voor de kunst, en voor do vrijheid. Hierin bobben deze tegenstanders mis gezien. Do realistische kunst op en top, spoelde al sinds lang mot do heilige roe ping dor Kunst. Haar te breidelen ware plicht gcwecet. Toch zal de rogooring nog wol middelen woten te vindon, om ook in dit opzicht haar doel te bereiken. De Belgische regce- riug hoeft haar reeds voor jaren het bewijs geleverd dat hot kan. Het Zuid-Afrikaanscho driemanschap valt in Amerika een warme ontvangst ten deel. Do uitnoodigingen zijn zoo vele dat het die niet alle kan inwilligen. Het zal eenige dagen er aan vastknoopen maar dan on voorwaardelijk naar Zuid-Afrika terug kee- ron. Jammer dat deze zending mislukte. Maar de poging is gewaagd't uiterste diende beproefd om vorsten en volken do oogen te openen voor 't gevaar dat van 't Engelsche caosarismo droigt. Overigens bespeurt men bij don koning van Portugal geen zweem van berouw over zijn schending van hot volkenrecht, door de Engelschen te veroorloven door zijn grondgebied te trekken, teneinde Rhodesia te bezetten. Eene misdaad die 't ontzet van Mafeking heeft ten gevolge gehad. Volgens de laatste berichten uit Afrika zal het grootste gedeelte van de troepen van generaal Carrington, die door Beira, Rhodesia zijn binnengedrongen, de colonnes van de generaals Hunter en Methuen ver sterken, om het Oostelijk gedeelte van de Transvaal te overmeesteren, het zwakste punt van de Republiek. 225.000 man Engelsche troepen waren nog niet voldoende om de Boeren te over winnen, er ontbrak nog aan, dat zij werden bijgestaan door een trouweloosheid van den Koning, die, als ware er niets gebeurd, op 't oogenblik met zijn familie te Ovar is om in het labaritorium de zonsverduistering te gaan zien. In Frankrijk blijft de »Afifairo" de harten verontrusten. Soms meende men dat 't monster de kop was ingedrukt; doch tel kens weer komt 't boven. Minister de Gallifet heeft den Augilis- stal niet vermogen te redderen hij heeft er de spons door gehaald; en dat heeft natuurlijk niet geholpen. In den Senaat moest de minister nog de verklaring afleggen dat belangrijke papieren op do zaak-I)reyfus betrekking hebbende, waren gestolen door officieren. Het waren documenten waarvan de minister zelf niet eens wist dat zij bestonden. De mededeeling veroorzaakte eonig ge- sehermutsel in den Sonaat; en de zaak zelve wordt er niot helderder op. Eenige weken geleden bad de kanton nale raad van Bazel een wet aangenomen tot verzekering tegen werkeloosheid. Nu vordert de Zwitserscbe wetgeving dat zoodra de volksvertegenwoordiging een wet heeft aangenomen, het volk bij stem ming uitspraak doet. Dit heet referendum. Zulk een referendum brengt in Zwitser land nogal eens verrassingen. Het stemt somwijlen juist falikant anders dan de vertegenwoordigende raden. Zoo werd ook de wet tot verzekering tegen werkloosheid door het volk met 5458 tegen 1119 stemmèn verworpen. Een dergelijk lot trof de wet op de ver zekering tegen ziekte en ongevallen. Deze wet, jarenlang voorbereid, op zelf bestuur aangelegd en aanpassend zooveel mogelijk aan bestaande toestanden, werd door den Nationalen Raad aangenomen; en nu zou het referendum, het vrije volk uitspraak doen. En zie, dit volk verwierp de wet met 340000 tegen 145 duizend stemmen. Wannoer de Nederlandsche regeering het volk ook eens bij referendum had laten uitspraak doen of 't de leerplichtwet be- georde, met hoe verpletterende meerder heid deze wet zou zijn verworpen. Zoo iets gebeurt meer, dat door een partijmeerderheid, door volksleiders of journalisten eene wet wordt doorgedreven, die blijkt tegen den volkswensch in te gaan en soms ook wel tegen het volksbelang Gisteren hadden in Belgiö de verkiezin gen plaats voor de beide Kamers volgens het evenredigheidsstelsel. De voorloopige berekeningen verzekeren aan de regeering een meerderheid van minstens tien stemmen in de Kamer. Dit is maar goed ook. Immers zij heeft in de zeventien jaar van haar bestuur hare sporen verdiend. En wat zou eene in zich zelf verdeelde revolutionaire meerderheid, geflankeerd door oen linkerzoom der rechterzijde, gelijk in Nederland door een rechterzoom van de rechterzijde. T IJ D VERZEN. De ongevallenwet. Waar of de Lely-wet toch zit? Me dunkt, ze wacht wat mal, Of hoeft ze een ongeval: Viel ze in de handen van den Brit, En koos die haar tot Maxim-wit? Was 't waar, 't was niemendal. Staken. Te staken is hot heilig recht Van eiken handwerksman, Maar 't dient slechts spaarzaam toe gepast Men wordt vaak min er van. Geen wonder, meest is stakerij 't Pistool op den patroon gericht, Die voor zijn overmacht slechts zwicht, En lijkt ze op rooverij. Kamers van Arbeid. O kamer van arbeid, 't is of ge er niet zijt, Wat is er uw invloed gering: Men staakt er en dreigt er, maar U merkt [men niet, Wat zijt ge dan toch voor een ding? Of is slechts Uw taak, dat ge 't feit con stateert? Maar dat kan een kind, die zijn oogen [probeert. De Standaard. Zoo is de Standaard weer in vollen glans [verschenen; Men meende, dat ons volk het zonder [Standaard kon, Maar ieder, die ze mint, zag of zijn [Standaard reze, Om zich te koestoren in het licht der [Standaardzon. Nu staat ze weer omhoog; het hart is rui- [mer weer; Ze blijve opgoroclit en duike nimmer- [meer. Nieuwe Scholen. »Bouwt scholen", zong de bard, Geschikt voor 't christenkind, »Waar 't jonge hart het Woord »Zijns Zaligmakers vindt!" En Middelburg verstond Da Costa's zienerslied, Het bouwde school op school En achtte moeite niet. Zweef zoo van de oude vest Langs al de Zeeuwsche stroomen Een nieuwe christengeest, Die scholen voort doet komen, Waar Jezus wordt gediend, En 's Hoogsten eer geprezen, Opdat het nieuw geslacht Den Heere zoeke en vreeze. LUCTOR,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1