NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- sr HISTORISCH Bonderdag^Sé Mei 14c jaa^gattg. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg". PRIJS DER ADVERTENTIEN Engeland en Transvaal. Sio. 99. 1900. LJlD ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers- 0,02s UITGAVE DER FIRMA EN VAN van v5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Groen en het Evangelie. Den laatsten dag, waarop de stervende Groen sprak, zqide hij„Nu kan ik rustig heengaan. Heer! waar dan heen? Tot U alleen. Weg met het aardsche goed! Al leen aan den voet van het Kruis. Alleen met U, alleen met U. 'k Wil op Uw bloed ontslapen." Set Centrum, naar aanleiding van ons artikel «Isolement en Samenwerking" merkt zeer terecht op dat de tijd voorbij is dat men de Roomsche partij, die toch bij sa menwerking het grootste gewicht in de schaal werpt, beschouwt als quantité né- gligeable. Nu, wij wenschen naar vermogen er toe mee te werken, gelijk wij tot dusver de- don, om dezen leugen uit de electorale sa menwerking uit te houden. Wanneer Tiet Centrum maar gelieft aan te nemen dat de fout niet bij de leiders, uitsluitend bij de volgelingen schuilt; en die zijn, met name in Zeeland, vrij hard- leersch. In hoever daar partijdige romannetjes, als van Gerdes, met hunne dronken mon niken en bloeddorstige rechters, nu schuld aan hebben, laten wij op 't oogenblik in 't midden. Het feit bestaat. Maar nu een woord over de grenslijn. Wij hebben samenwerking gepleit met «dat deel der Roomsche kiezers, dat met ons de revolutie in Staat en Maatschappij weerstaat en het nationale credo: Ik geloof in God drieëenig, als grondslag voor het huiselijk, zedelijk, maatschappelijk en staat kundig leven wenscht te hewaren". Bet Centrum vraagt of wij «in ernst meenen dat tegenover dit deel der Room sche kiezers een ander deel staat". Wij antwoorden: vraagt bet blad hier ook naar den bekenden weg? Meent 't werkelijk dat de vreeze Gods ook in 't staatkundig en maatschappelijk leven al hare geestverwanten gelijkelijk bezielt? Laat de redactie dan maar eens een kijkje nemen bij de grensbewoners in onze provincieen onderzoeken of men bet daar heel nauw neemt, bijv. met de heiligheid van Gods Naam en Dag; of het woord der leiders, ook der geestelijke leiders daar groot gezag heeft, of het Liberalisme daar wel als de vijand bekend is. In het district van mr. Hennequin zou men op dat punt aardige inlichtingen kunnen bekomen. Dan zijn ons in onze naaste omgeving leiders bekend die tot eiken prijs do li beralen steunen, met name voor de pro vinciale staten in het kiesdistrict Goes heeft een zeker clubje in de laatste jaren herhaaldelijk doorgedreven candideering van liberalen en één katholiek. Bij do candidaatstellingen leenen deze heeren hunne namen voor de liberale candidaten. Zij komen er zelfs rond voor uit dat zij zich op politiek gebied niet storen aan de wenschen der geestelijkheid. Zou «Het Centrum" inderdaad meenen dat wij ooit samenwerking zouden zoeken met zoodanigen? Wij meenen voorloopig genoeg gezegd te hebben ter opheldering van hetgeen in onze conclusie minder helder scheen. Wij zijn het overigens met «Het Centrum" eens, bij den grooten afkeer van «Rome", zelfs onder de goedgezinde Chr. Histori- schen, een afkeer door Liberalen bij som mige gelegenheden hard aangeblazen, kan geen samenwerking aanvaard worden dan »op loyalen voet, op den grondslag van gelijkheid". Over de samenwerking is het laatste woord nog niet gezegd. Wij blijven sa menwerking van alle Christelijke partijen en partijgroepen aanbevelen. Te Amsterdam is op 81 jarigen leeftijd overleden dr. M. J. Yerkouteren, rustend geneesheer. Hij was een der weinig over geblevenen uit den Reveil. Het drietal da Costa - de Clercq - Ver kouteren is ook bekend uit een gedicht van eerstgenoemde aan laatstgenoemde bij de Clercqs dood in Febr. 1845. De lezer vindt het in «Kompleete dicht werken van mr. I. de Costa, uitg. J. P. Hasebroek" 1871 deel III bladz, 114. Een zoon van da Costa werd een tijd lang door Verkouteren verpleegd; waaraan da Costa in zijn lied, bij de aanbieding van een afbeeldsel van de Clercq herinnerde. Van dezen dr. Verkouteren is, vergissen wij ons niet, mr. Verkonteren van den Chr. Hist. Kiezersbond, oen zoon. Se Banier betuigt liaar instemming met het voorstel-Van Kempen ten bate dei- Zondagsrust voor de posterijen. Se Vaderlander klaagt dat zij indertijd gezegd heeft dat wat de heer v. Kempen verlangt niet nieuw is, en dat zij zeer on langs een beteren weg aan de hand ge daan heeft, te weten de Zondagspostzegels. «Maar daarvan neemt de Banier geen notitieroept de Vaderlander geraakt uit. Mogen wij de Vaderlander herinneren dat door ons reeds voor jaren de Zondags postzegels aangeprezen zijn, in denzelfden geest als door haar bedoeld; en dat wij nog dit jaar, nog voor de Vaderlander haar denkbeeld aan de hand deed, bet onze in den breede gemotiveerd hadden herhaald. Het denkbeeld van positieve Zondags postzegels, in tegenstelling met de nega tieve Belgische, is allereerst van ons uit gegaan. Dat men, de Standaard uitgezonderd, er nimmer notitie van nam, hebben wij ech ter niemand kwalijk genomen. Men kan immers niet alles lezen. De Vaderlander, het chr. liberale blad dat aan de zijde van Dr. Bronsveld staat en van samenwerking met de antirevolu tionairen niets weten wil, heeft bij do jongste herstemming te Haarlem den heer v. Styrum (oud-liberaal) aanbevolen: lo. omdat jhr. v. Asch v. Wijck, nota bene in zijn qualitoit van «oud-gouverneur van Suriname", haar «geen sympathiek candi- daat" was; 2o. wijl «de regeering, thans aan het roer, niet mocht verzwakt worden" 3o. wijl van de Rechterzijde geen vrucht bare regeering kan verwacht worden"; en wijl er «hoogst gewichtige en gewenschte wetsontwerpen van het kabinet-Pierson zijn". Hoe de heer v. Asch v. Wijck deze in den weg zou hebben kunnen staan, beeft Se Vaderlander er wijselijk niet bij gezegd. Overigens hadden de «chr. historischen" toch reeds besloten zijne candidatuur niet te steunen. Dit heeft allicht invloed gehad op den uitslag dor stemming. De twee honderd stemmen van prof. Muller hebben de schaal ten gunste van den liberaal kunnen doen overslaan. Dit is te betreuren. ooral in dezen tijd, nu van alle kan ten geroepen wordt om samenwerking te gen het liberalisme met zijn zichtbaar ge vaarlijke uitersten. Het bestuur van den internationalen Vredebond heeft, naar uit Bern gemeld wordt, een laatste poging gewaagd om de regeeringen te winnen voor den vrede. Wie de hedendaagsche staatkunde der Europeesche mogendheden doorziet, zal be seffen dat deze bond met haar vredezangen hoegenaamd niets zal uitwerken. En dan wie verwacht dat het zege vierende Engeland vrede zal sluiten zon der voorafgaande inlijving der republieken En op die voorwaarde is geen vrede mogelijk. Engeland is een roofstaat, welks regee ring zelf, in 1896, tot den inval aanzette, welke ten doel had Transvaal op te slokken. En van datzelfde Engeland zou men nu verwachten dat het op eenmaal zal prijs geven wat het veroverd heett. Tenzij God de Saulussen die aan 't roer zitten, op hun weg naar Damaskus staan de houdt, verwachten wij niets van al die vredesvertoogen, noch uit Bern, noch uit Pretoria. „liet hoek over Godeigendom en familie"' is een van de merkwaardige geschriften van zijn tijd, waardoor mr. Van Houten zich een zeer goeden naam verwierf; zulk een standaardwerk van een begaafd man te stempelen als „befaamd," en aan te wenden als een politiek wapen tegen mr. Van Houten, moot men aan zijn felste bestrij ders, ook op godsdienstig gebied, overla ten, on is oen libcfaal onwaardig." Aldus do Middelbargschc Courant. Eens zijn wij hot or niet moe. Daartoe is dc strekking van dit beruchte bock van Van Houton ons to onzedelijk. Toch waardeoren wij de oprechtheid die uit de opmerking spreekt. Van Houten «zakt als een baksteen". De antirevolutionaire en Roomsche kies- vereenigingen in het kiesdistrict Deventer hebben besloten de eandidatuur-Marchant (radicaal) tegenover die van den anticleri- calen oud-minister krachtig te steunen. De deputatie heeft te Washington erva ren dat ook in Amerika regeering en volk twee zijn. Welk een verschil, de ontvangst in Washingtons volksmeeting van Zondag avond of die in het kabinet van Hay, den minister van buitenlandsche zaken. Hier geestdriftige toejuiching en gemeenschaps- betoon, daar ijskoude bedenkingen en af wijzing. Hier de warme klopping van 't broederhart, daar de kille aanraking van den harteloozen diplomaat. Hay legde, in overleg met Mac Kinley, de verklaring af dat de regeering van Amerika, na de afwijzing van haar bemid delingsvoorstel door Engeland, volhardt in haar positie van onpartijdig toeschouwer. Daarvan af te wijken zegt Mac Kinley zou in strijd zijn met al onze tradition en nationale belangen, en zou leiden' tot ge volgen, welke noch de president, noch het volk der Ver. Staten gaarne zou zien. Voorts deelde Hay aan de gedelegeerden mede, dat de artikelen III en V van de Haagsche Conventie eonige verdere actie door de Ver. Staten onder de bestaande omstandigheden onraadzaam schijnen te maken. Ook het antwoord van Mc. Kinley wien de gezanten daarna een met-officieel be zoek brachten, was alzoo. De president ontving hen wel heel hartelijk en toonde hun van het torras zijner woning het prach tige gezicht op de Potomac, maar van hulp bieding was geen'sprake, zei hjj. Hay had het definitieve antwoord in zijn geest reeds gegeven. De afgezanten moeten zich daarna hebben uitgelaten zich op het Amerikaau- sche volk te zullen beroepen. En de Senator Wellington had reeds in de meeting van Zondagavond gezegd dat de regeering niet lang tegenstand zou kunnen bieden aan de betuigingen van het volk. Laten wij dat hopen. Ook de Senaat (wij zouden hier zeggen do Eerste Kamer) heeft (altijd figuurlijk gesproken) het driemanschap de deur ge wezen. Het lid Allen stolde namelijk voor om de drie gezanten te ontvangen en aan te hooren. De regeerings-commissajis kwam hier tegen op, onder anderen met de uitvlucht, dat, nu 't driemanschap zich bereids door het volk had doen toejuichen, ontvangst door de volksvertegenwoordiging een be- leediging voor haar zou zijn. Met 36 tegen 23 stemmen werd het voorstel-Allen verworpen, waarop de teleur gestelde senator uitriep Onze republikei nen zijn lafaards, die kruipen voor Enge land en den Senaat vernederen door hun schandelijke houding. Het driemanschap zal wel niet anders verwacht hebben. Dat het hier te lande geen ovaties verlangde, alvorens zijn diplo matiek werk was afgeloopen, spreekt van zelf. Doch nu onze regeoring en die van het overig door hen te raadplegen Europa, hen hardvochtig afstootten, mochten zij ook van de Amorikaansche regeering niets beters ver wachten, waarom zouden zij dan ook daar de spontane goestdriftuiting verbiedenen de historie in 't- onzekere laten omtrent de onbevangenheid en oprechtheid der volks opinie in zake do onafhankelijkheid van Transvaal. Ziedaar do overtuiging die bij Fischer, c. s. en tcrocht kan hebben voorgezoten. Nadere berichten omtrent Mafekings ontzet melden: Den 13en Mei voor het aanbreken van den dag bestormden 250 Boeren, onder bevel van Eloff, de voorpos ten en drongen door in het Staat- en Pro tectoraatkamp. Baden Powell verhinderde de versterkin gen der Boeren nader te komen, terwijl 't Engelsche ontzettingsleger en hij Eloff insloten. Het gevecht duurde den gehee- len dag voort. Even na het vallen van den avond gaven twee afdeelingen dor Boeren zich over en de derde werd onder hevig vuur uit de Staatrivier verdreven, achterlatende 10 dooden en 19 gewonden en 108 krijgsge vangenen, onder welke Eloff, 9 officieren, en vele Franschen en Duitschers, onder anderen een Fransche prins en een Duitsche graaf, die opgesloten werden, doch enkelen ontsnapton woor. Verscheidene Engelsche krijgsgevangenen werden door hunne redders bevrijd, ook die welke nog dienzelfden dag in een voor- deelig gevecht door Snij man waren genomen. Hiermede is de aanvalsperiode voor de Boeren onherroepelijk afgesloten. De ver dedigingswerken nemen toe. Te Johannes burg wordt druk gewerkt aan de verde digingswerken. Op den Katsrand, bij den Kliprivierberg en achter de renbaan worden verschansingen en loopgraven aangelegd. Zes kanonnen zijn van het oorlogsterrein teruggebracht en in het fort opgesteld. Dit voorspelt niet veel goeds omtrent het lot der mijnen. Ook is de uittocht van Boeren uit Pretoria reeds begonnen. Vrou wen en kinderen worden met den trein naar Machadodorp gezonden op weg naar Lijdenburg, waar de Boeren een lager zullen vormen. Wij behoeven niet te zeggen dat wij de zen uitslag diep betreuren. Toch wenschen wij te herinneren dat de Engelsche be richten niet alle even betrouwbaar zijn, ook wat aangaat de ontmoediging der Boe ren en het verraad der Vrijstaters. Er zijn nog wel een 2000 Vrijstaters benoorden de Vaal aan 't vechten. Do Boeren zijn zoo ontmoedigd niet. Het blijkt nu weer uit 't stuk door Olivier bestaan, namelijk een transport in den omtrek van Lindley onder bevel van Ha milton aan te vallen en «tot staan te bren gen" Engelsche benaming voor «nemen". De Engelschen verloren daarbij verscheidene dooden en gevangenen. Een dergelijk voordeeltje behaalde een Boerencommando in het oosten, waar Bul- ler weer een klein échecje leed. Een escadron van Bethune's bereden infanterie, 66 man sterk, viel in een hinderlaag en werd gevangen genomen. Bulier had Bethune met 500 man van New-castle naar Ngoetoe, den noordwestelijk uitsprin- genden hoek van Zoeloeland gezonden, om dan verder noordwaarts op Vrijheid, in Transvaal, aan te rukken. Op 10 mijl afstand van die plaats had 't ongeval plaats, nadat Bethune door de Boeren van daar was teruggedreven, naar 't schijnt, zoodat Bethune weer op de terug reis naar New-castle was. Buller heeft derhalve te vroeg geroepen dat hij den omtrek van Boeren „gezuiverd" had. Neon, dan is voorloopig Roberts ge lukkiger. Do Engelschen hebben de brug over de Vaal tusschen Warrenton en Veertienstroo- men hersteld. De treinen kunnen er weer over. Reeds zijn eenige treinen met levens middelen aangekomen; 27 Transvaalscho locomotieven werden buitgemaakt. Da Boeren-betPelhebber De Wet, die geneigd zou zijn zich over te geven, is volgens Reuter niet de generaal Christiaan de Wet, de bekende overwinnaar van San- nah's Post en Reddersburg, maar de com mandant Piet de Wet. De gevangen ge nomen Botha is niet do Generaal, maar commandant Philip Botha. Paul Kruger's goede hart. Het dagblad «Patria" bevestigt het bericht, dat de regeering der Zuid-Afrikaansche Re publiek de uitzetting van den heer Deme- trio Ciunatti, concul-generaal van Portugal te Pretoria, bevolen heeft, uit hoofde van de verkrachting der neutraliteit, door Por tugal ten gunste van Engeland bedreven. Daar echter mevrouw Cinnatti ernstig ongesteld was, heeft president Kruger de welwillendheid gehad toe te staan, dat de datum van het vertrek van den consul zou worden verdaagd, ondanks het ernstg on recht, door zijn land den Boeren aangedaan. De Historie van Mafeking. De geschiedenis van Mafeking is niet lang, maar vol afwisseling. Het plaatsje komt niet voor op Jeppe's kaart van 1870, omdat de Bechuana-stammen, de Batlapins en Barolongs gewoon waren over het ge- heele district, dat zich toen iritstrekte van de diamantmijnen te Kimberley tot wat nu het Westelijk gedeelte van Transvaal tot Lichtenburg is, heen en weer te trekken. Toen de blanke mannen kwamen, dron gen zij de inboorlingen oost- en noordwaarts terug. Het proces begon eerst in de Botlazitse streek tusschen Kimberley en Taungs. Mont- sioa, het hoofd der Barolongs, vluchtte voor de Boeren en vestigde zich bij Ra- mathlabama op de Moloppo-rivier. Hier ontstond een inboorlingen-stad en die was het begin van Mafeking. De Boeren breid den zich langzamerhand ook in die richting uit. Zij kochten van Machobi, een mede dinger van Montsioa, weigerde dien verkoop te erkennen. Er was aan zijn hof een Engelschman Christopher Bethel, die met een Barolong-vrouw was getrouwd en zijn raadsman was. De heer Bethel, iemand van goede familie, was toen agent van de Engelsche regeering en zijn tegenwoordig heid was zeer onaangenaam voor de grens- Boeren. Onmiddelijk na het einde van den oorlog tusschen Engeland en Transvaal ontston den twisten tusschen de Boeren en Montsia, die getracht had Potchefstroom te ontzet ten. In Maart 1881 trok generaal Piet Cronjé met 400 man op naar Mafeking. Hij noemde dat een verdedigings-expeditie de Barolongs zeiden, dat het een inval was. In 1882 trokken de Boeren Montsioa's land binnen en vestigden zich te Rooigrond. De heer Bethel is in een strijd tusschen hen en de inboorlingen gesneuveld. Cecil Rhodes sprak toen in de Kaapko lonie nog vóór de Boeren, maar in 1884 werd op gezag van den toenuaaligen En gelschen premier Gladstone, Sir Charles Warren, met een troepenmacht uitgezonden om Montsioa tegen de Boeren te beschermen. Met die expeditie begint de geschiedenis van het tegenwoordige Mafeking. Het was het verste punt, door Sir Charles Warren bereikt, en het werd het hoofdkwartier van de Bechuanaland-grenspolitie. Door den handel tusschen Transvaal en Rhodesia geraakte de plaats in bloei. De aanleg van den spoorweg heeft den groei der stad niet bevoordeeld, maar Ma feking is nog een belangrijk handels-centrum met een bevolking van tweeduizend blan ken en met verscheidene hotels. Een paar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1