Bekendmaking. TWEEDE KAME R. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Overigens big ft het een schoon wapen feit, en van do Boeren dat zij de wijk be- stormden en met hunne kanonnen de stad bestreken; en van de bezetting dat zij de belegeraars omsingelden. Wij zullen echter eenige woken geduld moeten hebben om een betrouwbaar verslas er van te kunnen O genieten. Moge Mafeking nu spoedig werkelijk vallen, en de 90 gevangen Boeren uit de fel besmette, hongerlijdende stad van hondesoep en muilezelscotelctten en paar den „cornedbeef" en jus van sprinkhanen bevrijd worden. Heel veel kans om spoedig ontzet te worden, bestaat er trouwens voor de be zetting van Mafeking niet. Generaal Hun- ter, die bij Windsorton do Vaal overtrok en do Boeren bij Veertienstroomen ver dreef, liet Mafeking stil omsingeld en trok in noordoostelijke richting, om aan don aanval op Transvaal deel te nemen. Plunier is herhaaldelijk teruggeslagen. En Carring- ton, die over Beira komen zal, verkeert in een zeer moeilijken toestand. De overgang van de lijn met smalspoor op de Belra- lijn met brecdspoor bij Bamboo Creek, was voor hot transport zeer tijdroovend. Vele paarden zijn gostorven, en daar de streek verbazend ongezond is, heerscht er ook veel ziekte onder de manschappen. Bovendien zijn, van de 5000 man, waar mede Carrington op marsch zou gaan, nog slechts 3500 te Beira aangekomen, en nog wel zonder artillerie, die nog verwacht wordt. Wat het Oosten van den Vrijstaat be treft, dit heet thans goheel van Vrijstators gezuiverd, daar de Yeomanry (dit is gelijk de lezer weet een soort Engolsche boredon plattelandsschutterij) Ladybrand bezet heeft. In de Kaapkolonie, waar het lang stil gebleven was, sedert Kitchener in Prieska de orde herstelde, is thans het district Upington in opstand gekomen. Daar dit echter slochts acute, op zichzelf staande gevallen van opstand zijn zullen zij den Engelschen wol geen kwaad doen en de Boeren hebben er niets aan. De Kapenaars hebben hun beurt onherroepe lijk voorbij laten gaan. Thans komt eenige zekerheid omtrent Roberts opmarsch uit Kroonstad, Boilers opraarsch uit Dundee, en de plannen der Boeren. Dundee was door de Boeren met 18 kanonnen juist verlaten, toen lord Dundo- nalds artillerie er binnen kwam. Slechts tien families bleven in de stad achter om generaal Bullor op zijn zegen- rijken intocht toe te juichen. Aan Dundee zelf is weinig schade toegebracht, doch alle machinerieën van de mijnen zijn ver nield. De Engelschen zijn zeer gelukkig, dat boven het graf van generaal Symons de Union Jack weer ontplooid is. Vermoedelijk zal Duller nu op Ilarri- smith aanrukken, waartoe bereids generaal Rundie naar Klerksdorp is opgerukt, waar De Wet hem hoopt tegen te houden. Bul- ler is te New Castle aangekomen. Men verwacht dat de Boeren, hun nieuwe tactiek getrouw zullen trachten de Engel schen bij Harrismith op te houden, en voorts noordwaarts bij Klipriviersberg zullen stand houden, waar zij een zeer sterke reeks kopjes ten noorden van de Vaal bezetten. Op 10 mijl zuidelijk van Johannesburg zijn zij eveneens bezig sterke stellingen in te richten en met name Elandsfontein Junction wordt met ijzerdraadversperringen krachtig versterkt. Hunter heeft Woensdag Christiauia, ten westen van Veertienstroomen, aan de Vaal bezet. Dat is de eerste plaats in Transeaal waar de Union Jack waait. Ongeveer evenwijdig mot Hunter is on derwijl Methuen aan het oprukken ten zuiden van de Vaal, richting Hoopstad. Het veldtochtsplan der Engelschen wordt dus langzamerhand duidelijk. Terwijl Hunter en Methuen de rechterflank der Boeren ten noorden der Vaal zullen be dreigen, trekt Roberts met zijn hoofdmacht tegen het centrum van hun stellingen op en zal Bulier vermoedelijk door een om trekkende beweging over Utrecht en Wak- kerstroom do Boeren in hun linkerflank aanvallen. Rundie en Brabant zullen on derwijl oostelijk Vrijstaat in bedwang houden. De Boeren geven thans hun stellingen in Natal prijs Het is zelfs onzeker of zij Langsnek wel zullen bezet houden. Buller trekt immers die stelling eenvoudig om en overmacht doet wijken. Aan boord van de Kildonan Castle, dezer dagen uit Zuid-Afrika in Engeland terug gekeerd, zijn tien soldaten die bij Mager- fontein krankzinnig waren geworden. Een correspondent van Daily Mail weet te melden, dat niet minder dan 19 govan- gen Nooren, leden van het corps, dat bij Magersfontein zoo heeft geloden, er in geslaagd zijn van het oorlogs schip, waarop zij gebracht waren, te ont snappen. Zij deden dit op de volgende wijze Van tijd tot tijd mochten de gevangenen op het strand een bad nemen. En telkens verdwenen dan eenige Seandinaviërs. Te midden van don dichten troep gevangenen groeven zij zich in onder het strandzand, vlak bij het water. Hun makkers wierpen dan het een of ander oude kleedingstuk over hen heen, en het scherpst oog zou daar niet de aanwezigheid van een mensch hebben kunnen vermoeden. Den geheelen dag bleven zij dan doodstil en 's nachts ontsnapten zij verder. Den 3n Mei heeft Lady Sarah Wilson, óók al een «grappige" aan Lady Georgiana Curzon uit Mafeking het menu du jour ge seind. dat als volgt luidde «Ontbijt be stond uit paardenworst en de lunch uit gehakt van muilezels en sprinkhanen met kerrie". Generaal Buller heeft het doodvonnis, dat over een kanonnier van de 10e bereden batterij was uitgesproken, veranderd. De kanonnier deserteerde te Colenso en voegde zich bij den vijand. De Boeren verbanden hem uit het land wegens insubordinatie tegen een veldcornet. Hij ging toen naar Durban, waar hij met anderen twist zocht, dio hem aan do auto riteiten verrieden. Hij zal nu levenslange gevangenisstraf krijgen. Kapitein Dreyfus heeft aan den New- York Herald, op een vraag naar zijn meening over den oorlog in Zuid-Afrika, geant woord «Zoolang ik nog niet in mijn eer her steld, kan ik eigenlijk niet goed deelnomon aan eenige gedachtenwisseling over Enge land en Transvaal. «Al wat ik zeggen kan is ditik wonsch uit den grond mijns harten, ter wille van de mensclielijkheid, dut de Vereenigde Sta ten een middel mogen vinden om een eind te maken aan dezen oorlog, waarin beide partijen blijk gaven van zooveel bewonde renswaardige eigenschappen, moed en zelf opoffering." Eerbied voor de Engolsche pers' Hot volgende is een sprekend staaltje van do fijngevoeligheid en beschaving van enkele Engelsche journalisten. Het Perskantoor van hot algemeen Ne- dorlandsch Verbond te Dordrecht zond aan do redacties van onkole groote London- scho bladen twee communiqués, nl. de En gelsche vertaling van het artikel in de «Figaro" van den schilder Raffaëlli en een gedicht van mevr. E. A. de Jong-Johns. Dezer dagen ontving het Perskantoor van een der bladen voormelde stukken te rug, thans echter vermeerderd met een schoone penne- of potloodvrucht. Want op beide prijkte in groote letters het met zwart potlood geschreven woord «rot". In hun vreugde over dit voortbrengsel van vernuft hadden do afzenders vergeten hun brief te frankeeren. Ook hadden zij, zeer kiesch, hun namen verzwegen. De meeste lezers zullen weten dat En geland vaak „John Buil" wordt genoemd en wordt voorgesteld als een gezet persoon, met korte broek en kaplaarzen. En nu wij in den tegenwoordigen tijd zooveel over dien John Buil liooren spreken, en helaas niet in gunstigen zin, is hot misschien niet onbelangrijk eens dien oorsprong van die benaming na te gaan. Ze dateert uit den tijd van Koningin Anna, dus uit het begin der 18e eeuw, toen zekere dr. Aabutknot een spotschrift schreef getiteld: „De geschiedenis van John Bul" en die betrekking had op de Spaan- sche successie-oorlog. Daarin wordt de Engelschinan John Bul (stier) genoemd, de Nederlander Nick Frog (kikvorsch), Lode- wijk XIV van Erankrijk Louis Baboon (ba viaan) en Karei II ..van Spanje lord Strut (tostrut is trotsch stappen). De drie andere benamingen zijn in het vergeetboek geraakt, doch die van John Bull is tot op don huidigen dag in gobruik gebleven. Een Transvaalsche Kenau. Onder de burgers van het Johannesbur- ger-commando is een jonge vrouw ontdekt, die in mannenkleeren haar echtgenoot in don strijd gevolgd was. Bij het gevecht op den Spion Kop heeft zij zich zeer on derscheiden. Thans is haar ware sexe ontdekt en onmiddellijk werd zij naar huis gezonden. Bij haar vertrek sprak zij de Burgers toe en bezwoer hen den strijd vol te houden. Zij voegde er bij, dat zij liever verkoos te vechten, dan zich thuis dood te kniezen. Goes. Vergunning is verleend aan II- Dodmond, tot het oprichten eener konijnen- slagerij en vilderij en eene bergplaats voor lompen, beenderen en hoornen in het per ceel wijk C no. 185, gelegen aan het groene weidje te Goes. 18 Mei 1900. Candidaten voor 't lidmaatschap der Twee de Kamer te Deventer zijn de hoeren mr. II. P. Marchant (radicaal) en mr. S. Van Houten (liberaal). De Tweede Kamer lieeft met 71 tegen 3 stemmen de Boterwet aangenomen. Tegen stemden de heeren Lobman, Heldt en Van Limburg Stirum. In de Goescho Raadsvergadering a. s. Maandag, is aan de orde oen verzoek van A. Okké om wijziging zijner jaarweddeals grafdelver. Verordeningen tot helling van schoolgeld bij het Lager Onderwijs. Af schrijvingen Hoofdei. Omslag. Wijziging begr. Burgerl. Armb. 1900. Af- en over schrijvingen op degemeentebegrooting 1900. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de belangrijke vergadering, vanwege den Vrouwenbond, te houden a. s. Dinsdag te Middelburg in 't belang van zedelijkheid en echtelijke trouw, die oud-Nederlandsch e volksdeugden, die almeor onder ons begin nen te verbasteren en waartegen de Vrou wenbond niet alleen protesteert doch ook maatregelen neemt, die den steun van alle Christenvrouwen en mannen verdienen. Een «Cars Geert de Jonge"-fonds Het volgende rondschrijven is verzonden «Onder do eerste gevallenen inden haohe- lijkon strijd, dien onze Znid-Afrikaansche stamgenooten ten vorige jare weer opnieuw voor het behoud hunner onafhankelijkheid hebben moeten aanvaarden, behoorde Cars Geert de Jonge, eerste secretaris on, naar het eigen getuigenis van dr. Mansvelt, diens rechterhand bij het veelomvattend beheer van het departement van onderwijs te Pretoria. «In hem verloren zij, die in de laatste jaren mot toencmenden voorspoed hebben geijverd voor het gebruik onzer moedertaal als voertuig der gedachte bij het onderwijs in Zuid-Afrika, oen hunner trouwste en vurigste medewerkers. Innig was hij er van overtuigd, dat met den ondergang van het Nederlandsch als spreek- en schrijftaal der beschaafden, voor onze stamgenooten daar ginds onvermijdelijk ook de grondslag van hun eigen zelfstandig volksbestaan zou verloren gaan. Diep doordrongen was hij van het besef, dat in de handhaving en versterking van het Nedorlandsoh als volks taal van Zuid-Afrika do beste waarborg was gelegen voor het behoud en do ontwikkeling- der nationale gedachte, aan welker leven wekkende kracht do beide Hollandsehe Republieken in Zuid-Afrika haar onstaan te danken hebben. En sterk in dat besef, had hij zich tot levenstaak gesteld, don invloed van het Engelsch in zijn nieuw vaderland met woord en daad te bestrijden. «Aan die taak is hij getrouw gebleken met ongeëvenaarde toewijding. Tegenwer king noch miskenning bleken in staat hem af to brengen van het eenmaal zich gestelde doel,ook niet, toen kort vóór het uitbreken van den oorlog een storm van verzet hom in zijn maatschappelijk bestaan bedreigde. En bij Elandslaagte heeft hij op 21 October 1899 zijn vaderlievend streven met den dood bezegeld. «Zijne weduwe en vier nog jonge kin deren blij ven in kommervolle omstandigheden achter. «De ondergeteekenden hebben gemeend voor deze nagelatenen geen aanspraak te mogen maken op oenige bevoorrechting bij het verdeelen van gelden, welke hier te lande bijeengebracht zijn ten behoeve der nagelaten betrekkingen van lien die voor de onafhankelijkheid der verbonden Repu blieken hun leven hebben geofferd. Zij verhelen het zich echter niet, dat de bij stand, welke van die zijde te verwachten is, slechts zeer ten deele in staat zal blijken om aan De Jonge's gezin eene toekomst te verzekeren, die eonigszins in overeen stemming kan worden geacht met den grooten plicht der waardering, die op ons volk rust, jegens de nagedachtenis van den man, aan wiens trouwe en onvermoeide toewijding vooral het te danken is, dat alleen in de Zuidafrikaansche Republiek thans reeds een uitgelezen schaar van meer dan tweehonderd, nagenoeg allen in Nederland gediplomeerde onderwijzers, zich de ver breiding onzer moedertaal in dat deel der wereld tot hot doel van hun leven konden stollen. «liet is daarom, dat ondergeteekenden zich tot eene commissie hebben gevormd, die trachten wil voor het zooeven aange duide doel eene meer voldoende geldsom bijeen te brengen". Het schrijven is geteekend door dc hoeren R. A. I. S n e t li 1 a g e consul-generaal der Zuidafrikaansche Republiek, voorzitter: A. D. De M a r c z Oyens, lid der firma Labouchere Oyens Co-, penning meester; H. J. E m o u s hoofd eener lagere school en directeur eener opleidings school voor onderwijzers,secretaris;ds \V. H. Gispen; mr. W. baron R e 11 allen te Amsterdammr. B. Mees te Rot terdam dr. II. F. Jon k in a n te Utrecht mr. J. P. M o 11 z e r te 's-Gravenhage. Bijdragen worden ingewacht bij den heer De Marez. Oyens bovengenoemd. De wetten ouderlijke macht komen er vrijwel ongewijzigd door. Volgens artikel 306 van 't Burgerlijk Wetboek heeft ge durende het huweiijk de vader, en na ont binding van het huwelijk, de langstlevende der ouders het vruchtgenot van de goede ren der ongehuwde minderjarige kindereu. Bij de wijziging welke het wetsontwerp in dat artikel brengt, blijft het beginsel onveranderd en wordt alleen voorzien in den toestand bij ontheffing van één of van beide ouders, van de ouderlijke macht. Een voorstel van mr. Fokker om in de regeling verandering te brengen, ten voor- deele der getrouwde vrouw, in huwelijken welke niet in gemeenschap van goederen gesloten zijn, werd verworpen. Bij 't artikel rakende de ontheffing en ontzetting van de ouderlijke macht ont wikkelden do heeren Kuyper, Lucasse, Lohinan en Do Visser hunne prineipieële bezwaren; laatstgenoemde legde zich wel is waar, gedwongen door de tijdsomstandig heden bij de wijzigingen neer, doch weer sprak principioël de gronden door den Minister daartoe aangevoerd. Dr. Kuyper sprak do vrees uit dat in sommige gevallen ontheffing zal plaats hebben tegen den wil der ouders. Het ontwerp bepaalt dat zij uitgesproken kan worden wanneer het belang der kinderen dit vordert; indien hij die de ouderlijke macht uitoefent, ongeschikt of onmachtig wordt zijn plicht tot verzorging en op voeding te vervullen, op voorwaarden dat hij er zich niet tegen verzet. En dit laatste achtte dr. Kuyper geen waarborg tegen wederrechtelijke ontheffing. De heer Lucasse onderwierp eveneens de redenen welke aanleiding mogen geven tot ontzetting aan een ernstige critiek. De heer Lohman trachtte wijzingen te krijgen in het stelsel en verklaarde zich er niet gerust op of do regeering niet te groot vertrouwen stelt in de bezadigdheid der rechters bij een kiesch bedrijf als het onttrekken van kinderen aan de zorg hun ner ouders. De Kamer verwierp echter 't amendement om als redenenen voor ontzetting uit de ouderlijke macht te doen vervallen de (dub belzinnige omschreven) verwaarloozing van de verplichting tot onderhoud en opvoeding. Doch nam unaniem ook van mr. Lucasse aan, zoodat niet het plegen van een mis drijf waartegen een vrijheidstraf van min stens vier jaar bedreigd is, waar een ver andering tot een vrijheidstraf van twee ja ren of maar een reden tot ontzetting; enz. zal zijn. Ned. Ilcrv. Kerk. Beroepen te Avozaatlie ds. I'. W. Ver houw te Geervliet; te lleteren ds. D. J.v.Aalst te Noord wij kershout; te Ka- ge N. v. Schouwenburg cand. te Aalsmeer; te Rouvcen, Waddingsveen en Sprang B. v. d. Wal cand. te Utrecht; te Makkum ds. W. Bleeker te Mastenbroekte Gori- ehem ds. D. M. Boomstra te Barnoveld. Bedankt voor Wierum, Pooderooijen en Arnemuiden- door C. H. Nolko cand. te Groningen Middelburg. Gekozen tot van het Kies college de heeren J. C. v. d. Harst, W. Joziasse, D. Thomassen, A. C. v. Wijck, II. B Wijtman, M. J. de With, elk met 112, I. Brakman, II. L. E. Dortnaar, C. Davidse, J. v. Nederveen, W. P. v. Pagé, C. Ver- weijs, elk met 111H. Hendrikse met 110; J. Kerkmeijer, A. J. Ilouffaer, II. L- Dortnaar olkmet 109R. APapegaaij met 108P. Broei J. M. Rijkse, F. J. v. Simmeren elk met 107; A. Krijger en H. do Lange, elk met 106 van do 115 stemmen allen candidaten der Kiesvereeniging «Schrift en Belijdenis". Goes. Do heer W. Censo heeft ontslag genomen als Kerkvoogd. Geref. Kerken. Bedankt te Lioessens door ds. S. H. Groeneveld te Marrum; voor Montfoort door ds. W. Mulder te Giossen Oudekerk. voor Oudega door ds. H. M. Detraers te Ptosens; voor Bolnes door ds. J. Douma te Spijkenisso; voor Wanswerd door ds. A. S. Schaafsma te Boornbergum. Aangenomen naar Lopik door ds G. v. Velzen te Ede; naar Sneek door ds. II. M. Dethmers te Pmsens. Kruiningen. Zondag werd onze nieuw beroepen leeraar iti zijn dienstwerk beves tigd door ds J Holster, van Leiden en deed ds. II. W. Lamon intrede met een preek naar aanleiding van Openbaringen 19:103 Ds. de Koning, van Krabbendijke, sprak een hartelijk woord tot leeraar en gemeente, Middelburg. Bij de actoexames slaag don de dames C. E. Baarens en C. F Prins beiden te Kruiningen, M. P. Werkers en J v. Dij ko beiden te Tholen; M. E. Lako te Schoondijke en L. M. J. Sclioo te St. Philipsland. Bij het te Utrecht gehouden exames voor Christelijke bewaarschool onderwijzeressen slaagden voor den zwaardoren vorm de da mes A de Jager van Serooskerke en M. A. vae Arentlials van Vlissingen. De heer M. A. v. Melle geboren te Wissenkerke, promoveerde Woensdag aan de hoogeschool te Amsterdam tot doctor in de geneeskunde, (cum lande). Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School t,o Groede de heer A. Kodde te O. en W. Souburg. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: poging tot het opzettelijk iemand, op open baar gezag van de vrijheid beroofd, bevrijden D. F. V., 32 j. en J. F. A„ 26 j., werk lieden, Koewacht, ieder tot 6 w. gev. straf; twee feiten van diefstal'. D. Fj M., 14 j., koewachtor, St. Jansteen, tot 14 d gev. straf eenvoudige beleedigingF. D., 20 j„ met selaar, Zaamslag, en C'. K., 26 j., hv. van J. K., veldarbcidster, Kruiningen, beiden tot f 3 b. s. 3 d. li.; mishandeling'. E. M., 18 j., hvr. van J. d. J., zonder beroep, Borgen op Zoom, tot 1 m. gov. straf, en A. U„ 34 j„ werkm. Retranchement, tot, f 5 b. s. 5 d. h.,; mishandeling van een ambtenaar en verdui stering'. C. S„ 29 j., smid. vroeger wonende te Vlissingen, thans te Weesp, tot 1 m. gev. straf; wederspannigheid'. F. P„ 36 j., sjouwerm., Middelburg, tot 6 m. gev. straf, en huisvredebreuk'. M. V., 20 j., arbeidster, Graauw, tot f 5 b. s. 5 d. h. Naar do openbare terechtzitting van bovengenoemde rechtbank is verwezen de zaak tegen A. 't G„ oud 41 jaar, veld- arboider te Hoek, gedetineerd te Middelburg beklaagd van op 23 April jl. te Terneuzen het 15 jarig dochtortje van de heer de Visser aan den Zeedijk, met geweld te heb ben aangevat met onzedelijke bedoelingen en in den nac! t van 23 op 24 April jl. te Hoek, ten nadoele van J. Pladdet, door middel van braak en inklimming eenige eieren te hebben ontvreemd. De heer mr. F, C. van Doinso, advocaat te Middelburg, zal in deze zaak, welke op 1 Juni a. s. voor voormelde rechtbank wordt bohandeld, ambtshalve als verdediger op treden. Eenigen tijd geleden is een persoon door de Belgische politiebeambten op onze gren zen aangehouden en geboeid naar Deudor- monde gebracht, beticht van zich aan smok kelarij van vee uit Nederland naar België te hebben schuldig gemaakt, terwijl zijn wagen en paard mot het vee werd in be slag genomen en voor een spotprijs in België door de douanen-ambtenaren ver kocht. In deze zaak zijn ernstige vermoedens gerezen dat de smokkelaar in quaestio niet is aangehouden door dc Belgische politie op Belgisch, maar op Nederlandsch grond gebied, zoodat zijne aanhouding en de in beslagname van goederen onwettig zou zijn. Tor opheldering van deze zaak zijn de officier van justitie te Middelburg en de procureur des konings te Dendermondo een nauwkeurig plaatselijk onderzoek gaan instellen. De bekende Rotterdamscho juffrouw Sörensen die haar (oudon) man, haar doch ter en haar commensaal, een van zijn vrouw gescheiden Israëliet, vermoedelijk door vergif hooft omgebracht, heeft voor het Ilaagscho gerechtshof in hooger beroep terecht gestaan. Eisch is bevestiging van het vonnis; de beklaagde blijft alle schuld ontkennen. Het Haagscho gorechtshof heeft be vestigd hot vonnis der Ziorikzeesche recht bank waarbij A. S. koopman to St. Maar tensdijk, wegens heling veroordeeld is tot 2 maanden hechtonis, en diens zoon E. S. is vrijgesproken. Scherpenisse. De gemeenteraad heeft met ingang van 15 dezer tot gemeente geneesheer benoemd don heer F. Sneepels te Rotterdam en met ingang van dien zelfden datum aan den heer G. Vccnstra eervol ontslag als zoodanig verleend. St. Laurens. Candidaten voor den gemeenteraad zijn: K. Houterman, J. Kwek- keboom, en J. Wondergem. De stemming is bepaald op 29 Mei a. s„ De heer P. Luitwieler, van Vlissin gen, is geslaagd bij het te Utrecht gehou den examen voor surnumerair bij de staats spoorwegmaatschappij. St. Maartensdijk. In de vergadering van Ingelanden van het Waterschap St. Maartensdijk werd de rekening over het Dionstjaar 1899/1901 vastgesteld en de be grooting voor den Dienst 1900/01 goed gekeurd. Ter voorziening in de vacature van gozworen wegens de periodieke aftre ding van don hoer Jb. Hage als zoodanig werd de volgende voordracht opgemaakt le cand. Jb Hage (aftr.), 2e Jhs. Noom, 3e Anth. Elenbaas. Het üijkgeschot word voor do verschillendo polders vastgesteld als volgt: Oudeland f'9; Middelburg f5; Eoord f9; Uiterst-Nieuwland f5;Ravens- oord f 5Groote en kleine Landekens f 3,50 Slabbekoorno f 13Molen f 12 Pluimpot f 3,50. Een verzoek van oen stemgerechtigde om voort te gaan met verharding der we gen, welke daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen, o. a. de hoofeweg naar St. Annaland tot aan do grens dier ge meente in aansluiting aan een reeds vroe ger verhard gedeolte, werd niet tegenstaande dit verzoek bij monde van den voorzitter op zeer zwakke gronden door het Bestuur bestreden werd, toch aangenomen met 27 tegen 24 stemmen en het Bestuur gemach tigd om in het begin van 't jaar 1901 de noodige maatregelen daarvoor te treffen. Bij den burgelijken stand te Leiden was gisteren een grootvader getuige bij de aangifte van zijn honderdste kleinkind. Hij is vacler van 18 kinderen. Goedkoop wonen! Een gunstig gelegen landbouwbedrijf, be staande uit huis, schuur, stal en moestuin, tor grootte van 10 aren 10 centiaren, te Bavel (bij Breda), werd Dinsdag publiek geveild. De inzet bedroeg f 275. Een paartje, dat ten stadliuize te Maassluis in ondertrouw was opgenomen, keerde vandaar terug, toen de bruidegom, desserteur van een te Vlaandingen liggen- den logger, voor hot politie-bureau gaande, werd aangeroepen. Het paartje, niets ver moedende, meende zeker daar geluk wenschen te moeten ontvangen, doch werd in die verwachtingen zeer teleurgesteld. Op het bureau trof do bruidegom zijn schipper aan, die hem terstond liet inrekenen en onder politiegeleide naar Vlaai-dingen overbren gen. Het bruidje kon alleen haar weg vervolgen. Do milicien De Bruin, die Donderdag uit de gevangenis werd ontslagen, is reeds weer in voorloopige hechtenis gesteld, omdat hij blijft weigeren zijn dienstplicht te vervullen. Hij zal nu opnieuw voor den krijgsraad te 's-IIertogenbosch terecht staan. In den toestand van ds. Ulfers te Rotterdam is een gunstige wending ge komen. Hij neemt in beterschap toe. Nieuwe Armeensche gruwelen. In een plaatsje in Armenië bij de Rus sische grens, Alasjkerd, zijn door de Koer den zes Armeniërs vermoord. De bevol king vluchtte in angst de grens over; de bewoners van andere dorpen volgden dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2