NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, CHRISTELIJK- HISTORISCH BERICHT. So. 97. 1900. Zaterdag 19 Mei. VERSCHIJNT P. P. D'HUIJ, te Middelburg1. PRIJS DER ADVERTENTIEN Bij dit Nummer behoort een bijvoegsel, Alle stukken de Redactie van ons blad betreffende gelieve men te adresseeren „JBureau De Zeeuw", Goes. Advertentiën en abonnementsop- gaaf te zenden voor Middelburg aan dhr. F. P. D'HUIJ te Mid delburg, voor alle overige plaat sen aan: firma Wed. S. J. DIJ JOJSGF- VEli WIJST te Goes. Voor zaken de administratie be treffende wende men zicli tot dhr. C. ORAJSJJJ Lste Goes. Isolement en samenwerking. Engeland en Transvaal. dl© 14.c |»a^gaitg. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers- 0,02s UITGAVE DER F.IRMA Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Groen van Prinsterer heeft herhaaldelijk betuigd dat in zijn isolement zijn kracht lag. Zijn gevleugeld woord heeft bij verkie zingen, tot zelfs in den jongston tijd, her haaldelijk dienst gedaan. Nooit is de an tirevolutionaire partij zoo mot eenig woord om de ooren geslagen als met dit goed bedoelde, slecht begrepen, misbruikte, ge radbraakte woord van haar stichter. Isolement kan beteekenen op zichzelf staan, atgeschoiden, los van anderen, gelijk een eiland (isole) in zee of geïsoleerd zooals oen isoleertoestel bij natuurkundige proeven werkt. Of ook in de wereld der denkers en der staatkundige partijen zich terugtrekken als Simon de Stylist, die zjjn woning bouwde op een paal en er niet uitkwam, dan om zijn voedsel te zoeken. Niets van dit alles heeft echter Groen van Prinsterer bedoeld. De oud-liberale partij, bij monde van den minister Thorbecke, vatte het woord zoo op dat de antirevolutionaire partij moest zijn een stille partij en dusdoende spelen in de kaart harer tegenstanders. Thorbecke voegde, in de Kamerzitting van November 1851 Groen toe: „Waart gij eene stille partij, die enkel zocht God op hare wijze te dienen, men zou, al hield men uwe meoningen voor dwaling, u eer biedigen. Waarmede deze liberale staatsman zeggen wildeHielt gij uwe beginselen voor u m de binnenkamer, en kwaamt gij er maar niet mee op do publieke markt, wij zou den u kunnen dulden. Waaruit logisch volgen moet dat Groen ae liberalen stil moest laten begaan, zich niet tegen hunne beginselen verzetten, om ten slotte, door hen niet te bestrijden, hun juist steun te bieden in hun heilloos pogende natie te ontrekken aan den in vloed van Gods Woord. Zo0 iets is echter in Groen van Prin sterer nooit opgekomen. Hij heeft er zijn loven aan gewijd om hen tot het einde in hunne beginselen te weerstaan, ook bij de grootste eerbiediging van de personen. Hoe hij in dien strijd tegen het libera lisme, bondgenootschappelijke aanraking, ook met Roomschen en zelfs liberalen, voorzoover enkelingen onder hen met name Allard Pierson zich tegen hetzelve verzetten, gezocht heeft, hebben wij meer malen in herinnering gebracht. Wel een bewijs dat isolement bij hem niet beteekende op zichzelf te gaan staan. Het Hollandsck woord, voor isolement, was bij hem zelfstandigheid, beginselvast- Jn. onze beginselvastheid, of zelf standigheid, als partij, ligt onze kracht. Beginselvastheid, doordat wij ons niet als goederenwagens aan eenigen liberalen conservatieven trein laten aanhaken. Zelfstandigheid, doordat wij bij iedere eerlijke samenwerking niet ophouden de eigen vlag te vertoonen. Geen fusie, dat wil zeggen, geen opgaan in eenige partij, zoodat wij als partij on herroepelijk zoek raken zouden. Maar confederatie, dat wil zeggen sa mengaan op vast accoord, met behoud van eigen zelfstandigheid en mot geen andere bedoeling dan beurtelings met deze en mot geono partij zich tegen do ander op te maken, hoogstens op gemeenschappelijke leus, doch in elk geval met eigen motief- en program van beginselen. Niet anders bedoelde het de tegenwoor dige leider onzer partij toen hij op de laatste Deputatenvergadering aanprees ee- nerzijds samenwerking met Rome om tegen hot actief-Liberalisme voor de Christelijke belangen op te komen, on anderzijds sa menwerking met de actief-Liboralen 0111 tegen Rome do individuüele vrijheid en do zelfstandigheid van den Burgerstaat te ver dedigen. Al naardat do tijdsomstandigheden on het landsbelang dit noodig maken zouden. Hot ligt dan ook voor de hand. Indien wij als staatkundige partij de lijnen dui delijk trokken, en kleur bekennen op alle hoofdpunten, behoeven wo voor fusie (sa mensmolting) niet te vreozcn. Maar omgokoord, indien wij niet leven uit ons isolement, dat wil zeggen, wanneer wij or niot oen eigen program van bogin- selen op na houden, waaraan wij ons hou den, dan bobben wij ons politiek doodvon nis gotcekond, en gaan wij 't gevaar tege moet dat wij door oen dor partijon, of door oen allegaartje van partijon worden opge slokt. In dien maalstroom is dan ook een doel onzer partij van 1866 tot 1871 moe afge doold geweest. Doch zoo krachtig was het verzot van Groen v. Prinsterer hiertegen dat hij zelfs zijn uitnemenden bloedverwant v. Wassenaer, bij diens aftreding in het kiesdistrict Leiden met oen op dit punt hem meer geestverwante candidatuur be streed. In hot drietal v. Otterloo, Keuchenius, Kuyper, door Groen over 't ganscho land aanbevolen, was deze Nederlandsche, echt anti-revolutionaire gedachte van het nood zakelijk vasthouden aan de beginselen als belichaamd, en de christelijk gereformeer den, met namo de oude Bummelkamp, Donner, Diemer en Littooij, gingen hierin onvoorwaardelijk met den leider mee. En waar wij nu het voorrecht hebben van de toenmalige Groenianen er nog in ons midden te hebben, zullen wij ons wel tweemaal bedenken, alvorens den eisch van dit principiüel te bewaren isolement los te laten. Maar ook, geheel in hun lijn, de lijn door Groen getoekend, en naar do be- teekenis door dezen zeiven aan zijn eigen woorden gegeven, zullen wij ook evenmin aflaten te pleiten voor samenwerking bij de stembus met allen die ons isolement eerbiedigen en voor een bepaald doel met welomschreven eigen program met ons wenschen op te trekken. Want juist zoodanig opgevat isolement maakt samenwerking mogelijk. Zoodanig opgevat, en wie het anders opvat, miskent de geschiedenis onzer partij Een vast karakter onder de menschen loopt voor doorvloeiïng of beginselverza- king, in de verloiding, geen gevaar. En Me geldt, voor partijen. ,^®V6n daarom, met de stembus van 1J01 m het verschiet, samenwerking tus- schen alle Christelijke partijen aanbevelen. bamenwerking onzerzijds met den Ohris- teli) k-historischen Kiezersbond, de vrij-anti- revolutionaire partij, de Friescho broede ren en dat deel der Roomsche kiozers dat met ons de revolutie in Staat en Maat schappij weerstaat en het nationale credo Ik geloof in God Drieëonig als grondslag voor bet huiselijk, zedelijk, maatschappelijk en staatkundig loven wenscht te bewaren. Tegen de Revolutie het Evangelie! Groen stelde tegen de Revolutie het Evangelie. Wat verstond hij onder het Evangelie? liet Evangelie. «De verzoening, om het offer eenmaal aan het kruis volbracht, maakt den hoofdinhoud en de ziel uit der blijde boodschap, die aan den boetvaardigen zon daar geopenbaard wordt. Dit is het Evangelie, waardoor de Zaligmaker den dood te niot gedaan en het leven en de onsterfelijkheid aan het licht gebracht heeft, (2 Tim. 110). Het Evangelie van Jesaja en Paulus, van de Kerkvaders en van de Hervormers; zell's in de Roomsche Kerk niet verloochend en met volkomen overeenstemming in de Be lijdenissen der Protestantsche gemeenten, als het anker der ziele, op den voorgrond gesteld. Ik kon geen Evangelie dan vrede door het Hoed des kruises. (Grondwetsherziening en Eensgezindheid VII 1849). Het Bestuur der Liberale Unie heeft voor oeuige maanden een manifest uitgevaardigd, waarin als stembusleus voor 1901 onver wijlde grondwetsherziening tor kiosrecht- uitbroiding word aangegeven. Thans hoeft dit Bestuur, waarschijnlijk door do oppositie eenigszius afgeschrikt, in zijno Kiesrechtlous conc clausule ingelascht die zooveel zoggen wil als maar 't komt or niot op aau, al gebeurt 't niet dadelijk. Itegeeriug doe 't maar eens als je er den tijd voor geschikt viudt. De- Middelburgsvhet'rt., haar lioi'do voor zokoren hoed getrouw, verklaarde zich al dadelijk met deze inbinding vau hot wol wat hard van stapel geloopon paard iuge- nomen. Andere bladen meesmuilen nog wel doch zullen achtereenvolgens hun draai wel ncmou. Het Vaderland bijvoorbeeld, voor vor- deeldheid op de aanstaande Unie-vorgade- ring beducht, begon reeds. Zij willen do mannen van het „onver wijld" en die van het „bij gelegenheid" bij malkaar houden. Nu wil „onverwijld" zeggen hard voor uit, zonder uitstel- Zoo bedoelde het in 't alloreorst ook het bestuur der Liberale Unie. En zoo vatte het ook professor De Louter op, die als protest tegen dergelijk overloopen naar 't kamp der radico socialisten voor zijn lid maatschap van do Liberale Unie bedankte. „Bij gelegenheid" echter wil zeggen uitstellen. En van uitstel komt afstel. En afstel is het tegendeel van vooruitgang. Het is achteruitgang. Dit schijnt de bedoeling van het gewij zigde voorstel van het Unie-Bestuur te zijn. Het is derhalve weer het oude beeld van de sjees waarvan het wiel rechts hard vooruit, het wiel links langzaam achteruit wil of op zijn allorminst stilstaan of zich laten sleepen. Op 2 Juni zal de proef met deze sjees genomen worden. Een proef, die wèl slagen kan, nu Eet Vaderlandde moest vooruitstrevende van alle, door de behoudende redeneeringen van de Middelburger bekeerd, rondweg uit spreekt: „Het is volstrekt do bedoeling niet van het bestuur op deze vergadering te doen uitmaken of de thans uit te spreken stelling een plaats zal innemen op het pro gram van urgentie dat voor de volgende verkiezingen zal worden ontworpen." Het zij zoo dan. Maar of dan de politieke eerlijkheid in die vergadering zal voorzitten, wagen wij te betwijfelen. Do liberalo kiesvoreeniging te Arnhem heeft met 27 tegen 2 stemmen zich tegen de bekende clausule («zoodra de politieke omstandigheden dit veroorloven") van het Unie-Manifest verklaard en een amendement aangenomen van den heer mr. II. P. de Wilde, om te bepalen, dat men met grond- wets-herziening zal beginnen. »zoodra het tegenwoordige parlementa:re tijdvak is af- geloopen." En als een bewijs dat het meenens is, werd de voorsteller tot afgevaardigde naar de vergadering van 2 Juni benoemd. Ziehier dan nu de tweemeeningen,de twee richtingen, de twee stroomingen, de twee partijen, die van den klaren, en van den troebelen wijn; van de waarheid en van het macehavelisme in de politiek, of, wil men, do radico-socialo kiesrocht.politiek met of zonder achterdeurtje. Dat kon wel eens uitloopon op botsing en uitzuivering. Let hierbij echter wel Van Houten, do man van do liberale concentratie, is de liberale Kamercandidaat te Deventer Eet Volk, pedante naam voor een blad dat niet eens de grootste arbeiderspartij vertegenwoordigt, schrijft op pendanten toon dag aan dag stukjes waarin zij per sonen en bladen, vereenigingen en partijon, al naar 't pas geeft, op hun nummer zet. Natuurlijk heeft de sociaal democratische redactie hot over de werkstaking. De sta kers zijn in haar oog goede menschen die hot pad ook voor den broeder ellen en. De broeder die zijn pad niet door hen geëffend hebben wil, die hcclemaal geen lust in staken heeft, dio er gemoedsbe zwaar tegen heeft, die tevreden is met zijn loon en zijn baas en zijn arbeid, die in do confusie van den eersten storm mee staakte, doch 1111 weer stil aan 't werk wil, heet zij, liet Volk, een onderkruiper; een politieagent geroepen om zulk oen «onder kruiper" tegen do baldadigheden dor sta kers te beschermen, wordt een „ploertig brutaal individu" genoemd, omdat hij een staker die den «onderkruiper" alleen maar »even aansprak", »in den nek genomen" heeft en «met, een smak over het plaveisel deed tuimelen", gevolg van den «krachtigen duw" en den «geweldigen schrik", waarmee hij hen «van zich af geworpen" heeft, op «kozakkenmanier". Of het volk ook betrouwbaar ingelicht wordt op zoo'n wijze. De oorlog brengt verwildering der zeden, klaagt Eet Volk. Dat is ook zoo. Ook de klassenoorlog, de maatschappe lijke strijd verwildert de zeden der volks voorlichters. En de eischen der stakende typografen (f 12,50 minimumloon per week; 100 pet. meer per uur overwerk9-urigen arbeids dag; enkele vrije dagen; enz.) zijn natuur lijk voor Uet Volk billijk. Het is eenvou dig niet waar wanneer haar wordt voor gerekend dat dit den patroons op een uitgaaf van duizenden guldens per jaar meer komt te staanen voor één drukkerij (wat wij bewijzen kunnen) een meerdere jaarlijksche uitgaaf f 35000 zou meebrengen. Zoo zouden wij wel een krant vol kun nen schrijven, enkel met staaltjes uit, bij voorbeeld uit het jongste nummer van Eet Volk, en de toon is overal even arrogant. Het optreden van ds. Rudolph en ds. Vierson tegen de prostitutie in een open bare vergadering «klonk (hun) tegen als stemmen uit lang vervlogen eeuwen, zal Christelijke zalving over deugd en zonde maar zonder eenig spoor van inzicht in maatsehappelijken oorsprong der prosti- tatie." Én dan wordt er bij opgemerkt dat «de lage loonen en de ekonomische slavernij" oorzaak zijn der prostitutie. Tot zelfs in de berichtjes treft men dien tendenz aan. Te Rhoon is ingebroken in de kerk en vond de inbreker een leege armenbus. Natuurlijk moeten voor dat woord «leege" eenige puntjes gezet worden. Aanmatigend en insinueerend, ziedaar den indruk dien wij krijgen van de penne- vruchten der redactie van Bet Volk. Er beginnen alweer werkstakers het werkstaken te staken zoodat de Amster- damsche drukkerijep zachtaan weer bezet raken. Bij de firma waar Standaard eu Nederl. Dagblad gedrukt worden, hebben alle knechts op de oude voorwaarden het werk hervat, zoodat beide genoemde bladen weer in hun ouden vorm verschenen zijn. De samenwerking dier twee is derhalve weer uit en de politieke samenwerking kan weer een punt van onderzoek worden. Velen zullen met belangstelling het ver volgartikel van De Standaard van 27 April over deze quaestie verbeiden. Mogen èn de werkstaking ön de samen werking met de gebeurtenissen der laatste weken winste doen. Na ons hoofdartikel van cergisteron over werkstakingen in verband met de Amster- damsche Kamer van Arbeid, maken wij eerlijkheidshalve melding van 't feit dat te 's-Gravenhage, met medewerking van de Kamer van Arbeid aldaar, uit de werk lieden in de typografische vakken een comité gevormd is van vier patroons en vier werklieden, ton einde een onderzoek in te stellen naar de vraag omtrent loons- verhooging- op de drukkerijen en zetterijen daar ter stede en een regeling dienaan gaande te ontwerpen. «Het zijn do winkel- en kroeghouders die, geholpen door het lompenproletariaat, te Parijs de nationalisten tot de zege hielpen." Dit oordeel, met «dat lompenproletariaat" er in, is van het sociaal democra tische blad Eet Volk. De clericale regeering in België, die misschien met haar laatste verschooning loopt, dewijl weldra de politieke verkie zingen volgens 't stelsel van evenredige vertegenwoordiging zullen geschieden, ont vangt van den Gentschen briefschrijver in het liberale Handelsblad, van Amsterdam, bereids de navolgende goede aanteekening. «Ik wonsch mij niet te bezondigen aan do gemakkelijk te logenstraffen bekering, dat de clericalen 's lands geldmiddelen hebben verspild. Zoolang in dit land, gemiddeld door elk bewoner slechts 45 frs. aan belastingen betaald wordt, terwijl in Engeland 58, in Duitschland 69, in Frankrijk ja, 102 frs. opgebracht wordt, kan ik aan dat geschreeuw weinig waarde hechten." Kon dit nu ook eens van alle regeerin gen, bijvoorbeeld in Nederland, gezegd worden En nu is in België de sociale wetgeving de onze reeds zóó ver vooruit. Met name de Pensioenwet waarborgt daar iederen werk man na zijn G5ste jaar een inkomen van minstens f 3 's weeks! Tot onzen spijt moeten wij melden dat Mafeking niet gevallen is, en dat wij een bericht van gansch anderen aard, dat wij in ons vorig nommer reeds hadden opge nomen, doch bij de ontvangst van het be richt der verovering van Mafeking uit den vorm lieten nemen, in eere moeten her stellen. Namelijk dat de Boeren Zaterdag do Kaffer-location (spreek uit lokoetsjen) ver overden doch daarna door do bezetting werden ingesloten en 7 dooden en 17 ge wonden haddenterwijl do commandant Eloff (kleinzoon van Kruger (die zich met 90 man te ver in do buurt der eigenlijke stad gewaagd had (do Kafferwijk is buiten de stad) door do bezetting werd gevangen genomen. Dat is een heel verlies voor de Boeren, al waren, naar luid der berichten, die der Engelschen grooteren al hebben de Boe ren andermaal het Engelscho ontzettings- leger een nederlaag toegebracht. Het spijt ons dat wij het bericht omtrent Mafekings val moeten intrekken. Niet om dat wij in de verovering dezer kleine, af gelegen, besmette stad eenig voordeel zagen; maar dewijl de beruchte Boerenhaatster Sara Wilson en de zoon van minister Sa lisbury en nog een van dat soort grooten, nu ook niet in de handen der Boeren zijn, terwijl do gevangenneming van Baden Po well all cht tot de bevrijding van Cronjé had kunnen medewerken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1