Engeland en Transvaal. Bekendmaking. TWEEDE KAMER. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. tijdsbestek zoude ziju beëindigd, indien er gelegenheid ware geweest naar grieven eli klachten een onderzoek te doen instellen door ter zake kundige mannon. door beide partijen als hare vertegenwoordigers aan gewezen." Nog iets over Groen en de Revolutie (vermeld door J. Fransen in de Hollander): •De Revolutie is de geschiedenis der godsdienstlooze wijsbegeerte der vorige eeuw; zij is, in haar oorsprong en in haar gevolgen, de leer, die vrij ontwikkeld, Kerk en Staat, maatschappij en huisgezin ver woest wanorde voortbrengt zonder ooit de vrijheid te grondvesten of de zedelijke orde te herstellen en, die ten aanzien van den godsdienst hare nauwgezette aanhangers onvermijdelijk voert tot godlooehcning en wanhoop." (Ie parti anti-revolutionaire, etc. 1800). DiKuyper maakte in 1880, in zijn •Anti revolutionair óók in uw huisgezin", deze uitdrukkingen van Groen voor het volk meer verstaanbaar: »De Revolutie, dat wil niet zeggen de éen of andere oploop of muiterij. Dat wil niet zeggen zeker oproer of opstand. Noch ook de verjaging van den prins of koning. Noen, de Revolutie betoekent: de omwentoling in de begrippen en levens verhoudingen, waardoor God naar onder is gekomen en de mensch bovenop". Roberts heeft Kroonstad, Huiler tege lijkertijd Dundee, en Snijman Mafoking bezet. (Zie Laatste Berichten.) Wij gelooven niet dat do Boeren bij Kroonstad ernstigen tegonweer geboden hebben. Du ook niet dat de Hoerenmacht in de Biggarsbergen zeer groot was. Zij was vermoedelijk klein on ver uitgespreid zoodat Bulier er gemakkelijk door kon komen. Wij houdon het er voor dat de bedoeling slechts is geweest daar den vijand zoo lang mogelijk op te houden, onderwijl de Boeren hun plicht deden bij Wepener of Ladybrand. Waarschijnlijk zullen de Boeren aan do Vaal en bij Laingsnek wel anders gepos teerd staan. Zij zullen wel niet willen stand houden op punten waar zij gemakkelijk te omtrek ken zijn, gelijk te Biggarsberg of waar zij door Roberts met zijn ruim 100 kanonnen gemakkelijk heelemaal ingesloten zouden kunnen worden, gelijk te Kroonstad. In verband met deze gissingen hechten wij dan ook al heel weinig aan praatjes als zouden de Boeren moedeloos zijn en Steyn zelfs zijn Vrij staters met de sjambok tot vechten moeten krijgen. De tegenwoordige tactiek der Boeren is vrucht van een afgesproken plan. Do Noorsche attaché in hot Boeronleger, Allun, heeft een krijgsraad bijgewoond waarin Kruger met gebed voorging en een veer tigtal Boerenaanvoerders waaronder Joubert, De Wet, De la Rey, Colliers, F. Botha, De Villebois e. a. aanzaten. Steyn stelde een andere vechtwijze voor. „Wij moeten", zeide hij, „geen vaste stel lingen meer iunomon, daar de Engelschen nu geleerd hebben, hoe ze zonder veel strijd ons er uit kunnen manoouvreeren. waartoe ze altijd manschappen genoeg bobben. Daarom mooton we den vijand in het front slechts zooveel mogelijk ophouden, doch daarentegen zijn rug en zijn flanken be dreigen en overal waar de gelegenheid zich aanbiedt, hem aangrijpen met kleine commando's zonder wagons of anderen trein. Op die manier kunnen wij moer aanvullenderwijs te werk gaan dan tot nu toe, voornamelijk togen de verbindingslij nen van den vijand." Zijn voorstel werd aangenomen. Dit verklaart zoowel het stoute optreden van De Wet, op Robert's flank als het terugtrekken van de Boeren voor zijn front. Hoe meer zjj terugtrekken hoe langer zijn verbindingslijn wordt en hoe meer de ge legenheid er dus komt voor de nieuwe vechtwijze, die zeer juist is, mits de Boe renaanvoerders bekwaam blijken om zulk een moeilijken strijd te voeren. Generaals De Wet en De la Rey klaagden er over dat de commando's te groot en te onregelmatig waren (van 100 totl500 man); ze moesten afgerond worden tot 500 man. Voorts leverden de groote wagenlagers ach ter de stellingen een bezwaar op. Zoodra die lagers door een vijandelijke beweging bedreigd werden en er bevel word gegeven om ze op te breken, liep de heele stelling leeg, daar iedereen zich haasten wilde om zijn wagen in veiligheid te brengen. Op voorstel van generaal Joubert word voorts bepaald, dat do veldkornetschappen, die in den regel voor één man te groot waren, verdeeld zouden worden in afdee- lingen van 25 man en dat de veldkornetten die zulks niet spoedig uitvoerden, gestraft zouden worden met 10 pond st. Nog werd ter sprake gebrachthet al of niet verwoesten van de kolenmijnen bij Dundee. Louis Botha had daartoe reeds last gekregen, maar had het niet willen doen omdat die mijnen privaateigendom waren. Thans echter drong president Steijn er op aan, dat die mijnen verwoest zouden worden daar kolen als oorlogscontrabande waren te beschouwen en den vijand van veel nut zouden kunnen zijn. »Ik ben niet vernielziek", zeide hij, maar dit is iets dat noodzakelijk is en in overeenstemming met het volkenrecht. Meent iemand dat Enge land een voor de Transvaal bestemd kolen- schip zullen doorlaten Al zou ik den halven Vrijstaat in de lucht moeten laten springen, ik zou het doen, als ik daarmede do onafhankelijkheid van mijn volk kon verzekeren." Er werd dan ook tot de verwoesting van de Dundee-mijnon besloten. De krijgsraad word gesloten met een krachtig woord van president Stoyn. En wat is er nu te Mafoking geschied? De Boeren bezetten Zaterdag de Kaffer- wijk buiten Mafeking doch werden er twee dagen lang door do Engelschen ingesloten. De Boeren hadden 24 dooden en gewonden. De Engelschen veel moer. Eind der zaak is dat "zij, gelijk wij hior- boven zeiden, de stad stormerderhand ver overden. Volgens een gerucht Jieeft, Kruger den l'ortugeeschen consul-generaal te l'retoria gelast Transvaal te verlaten. De zaak der Boeren in Amerika. In de «Academy of Music" te New-York, is Zondagavond een meeting ten gunste der Boeren gehouden, waarop de Pro-Boers geducht aan hun sympathieën lucht hebben gegovcn. De namen van president Mo. Kinley, koningin Victoria, Lord Roberts, generaal Bulier en generaal Rhodes wer den uitgefloten en bij het noemen van pre sident Kruger, Cronjé, president Stoyn en wijlen Joubert, barstten toejuigingon los. Webstor Davis, de vroegere onder-secro- taris van Binnenlaudsche Zaken, hield een rede, waarin hij generaal Cronjé een groo- ter man dan Napoleon, en president Kruger eon tweeden Washington noemde. Cecil Rhodes betitelde hij als »de vloekwaardigste schurk, die ooit de galg ontliep". Hij prees de Boeren als een edelmoedig, vriendelijk volk, noemde de Engelsclie sol daten lafhartige ellendelingen en zeide, dat de Engelsche officieren, die hij te Pretoria als gevangenen- zag, hersenlooze kerels met lage voorhoofden waren. De Britsche ge vangenen werden goed behandeld, terwijl de Booren-gevangonon in vuile hokken op de schepen waren opgesloten en half ver hongerden. Mr. Davis liet twee kogels zien, volgens hem twee Engelsche Dum-dum kogels, op Spion Kop gevonden en zeide Dat is nu de natie, die de Boeren wilden noemt". Deze uitlating werd door het publiek met gemor begroet en men riop »Weg met" Engeland". Mr. Davis voegdo er bij »Ware het niet wegens den Zuid-Afrikaanschen oorlog, wij zouden Engeland bevochten hebben wegens de Alaska-grensquaestie. Is het niet tijd, die zaak nu te regelen Algemeone instemming. Prof. Mo mm sen over den oor log. De beroemde geschiedschrijver Theo- dor Mommsen valt wederom in de „Deut sche Revue" den Oxfordschen profossor Max Muller aan. Mommsen schrijft: De oorlog tusschen Oostenrijken Pruisen werd in zeven dagen beslist, de Fransch-Duitsche oorlog in zeven weken. Door den korten duur van dezo worstelingen was men in staat de rampen te localiseeren en een algeineon oproer te voorkomen. In dezen oorlog met de Boeren is alles onzeker met uitzonde ring van den duur. Eiken dag vermindert een weinig do Engelsche ovcrhcorscbing in do wereld. Het militaire en politieke prestige van Engeland verbleekt tegenover de beschaafde naties, maar vooral ook bij allo half beschaafde volken. De eene steunpilaar na den andere bezwijkt en het kunstige en reusachtige gebouw van do maritieme over- heorsching van Engeland stort in, maar wat ernstiger isde ware stoun van do grootheid van Engeland, do vrijheid van het woord, wordt eveneens aangetast. Wan neer de heer Max Muller Engeland noemt als liet, land, waar ieder vrijuit voor zijne meening kan uitkomen, dan spreekt hij van een feit, dat vroeger juist was, maar dat dit thans niet meer is. Te Bloemfontein. •The Standard" bevat een interessante correspondentie uit de voormalige hoofd stad van den Oranje Vrijstaat. Het vol gende is daaraan ontleend Onder de Engelsche menigte vriende lijk en goedgezind bewegen zich man nen en vrouwen, wier gedachten vervuld zijn van haat en bitterheid. Wat geeft het om 't te verbloemen? Een wandeling door de straten bij het marktplein moet ieder overtuigen. De blinden zijn neer, de deuren dicht en de bewoners weg. De stralen zijn leeg en de opwekkende muziek van de Guards kan, evenmin als de doedelzakken en trommen van de Hooglanders, de kinde ren zelfs op het plein lokken. Een goed gekleed man de een of an dere hotelhouder of koopman geleid door gewapende soldaten naar het politie bureau, is een welsprekende herinnering, dat wij in een veroverde stad zijn, wier llollandsche inwoners den wil hebben ons te benadeelen. Dicht achter het escorte komt een plechtige optocht. Aan het hoofd er van marcheert een halve compagnie sol daten. Een wagen volgt. Op de ruwe planken ligt een stijve figuur, gewikkeld in een bruin laken. Men kan den omtrek opmaken door lijnen te trekken van de veiligheids spelden, waarmede het laken om het hoofd en de voeten is vasthemaakt en die nooit weder hem ter oorlog zullen dragen. Een geroffel van trommen en gedoedel van pijpen. De Hooglanders gaan op marsch. Voor hen uit loopt een baitillon zonder de kielen of rokken, of de khaki- mante), die de geruite stof verbergt. Prachtige, stevige knapen zijn 't, breed geschouderd met stevige beenen en blauwe oogen. Zij marcheerden met den gemakke- I ij ken pas van mannen, die zich hun kracht bewust zijn en de trots van het ras, dat hen bracht van de meren en bergen van Cana da. Een schunnig troepje wat hun kleeding betreft. De teenen door de schoenen, onge- stopte kousen, die aan de zijde opengebar sten, opengescheurde broeken, genaaid en weer gescheurd en weder genaaid. Maar ieder vod is een eer voor deze zonen van over do zee, die schouder aan schouder gestaan hebben met regimenten, met oude en groote tradities. Zij weten't en toonen 't. Do nachten worden koud en lang, de winter staat voor do deur. Do zon is ondor- gegaan achter bloedroode wolken en het plein is in het donker. Zwakke, gele lich tjes llikkoren door do ruiten van de club en schijnen door de deur van het telegraaf kantoor. Er is geen sterveling op straat want het is etensuur. Om acht uur moet ieder burger binnen zijn. Zelfs de trokos schijnt te weten wat het luiden van de avondklok hoeft te beduiden. Plotseling glijdt over het stille plein een compagnie in khaki en de stilte van den nacht wordt onderbroken door het geroep van de •Laatste Post." De verliezen der Engelschen. Het War-Office, te London, heeft een lijst van do vei liezen tot op deii 5en Mei openbaar gemaakt, tot een totaal van 19000, waarvan 10000 gesneuvelden en vermisten en 9000 gewonden Maar zegt de »Petit Bleu" het ver geet daarbij het cijfer te noemen van de naar Engeland teruggekeerdo gewonden, zijnde 3500 en van de ongeveer 5000 ge wonden, die op dit oogenblik in de hospi talen in Zuid-Atrika worden verpleegd. liet Engelsche leger heeft dus tot op 5 Mei, dus vóór de gevechten bij Vet- en Zandrivier, 29000 man verloren. Generaal Olivier. Een der generaals der Boeren, die in den jongsten tijd de aandacht tot zich trok, is generaal Olivier, die zich bijzonder onder scheidde in 't gevecht te Stormberg, door zijn marsch van 't Zuidon van don Oranje Vrijstaat langs de grens van Basutoland, door zijn uitval naar links waarbij hij bij Koornspruit zeven kanonnen en zestig wa gens van de Engelschen buit maakte en door zijn doeltreffende maatregelen bij Thaba-Nchu genomen, en die nu bij We pener aan een been gewond is geworden. De correspondent van de »Daily News" heeft eon onderhoud gehad mot een andoren aanvoerder der burgers, en deze deelde hom het volgende over generaal Olivier mede •Als gij, Engelschen, met Olivier moest spreken, zou hij u vermoedelijk heel dwaas lijken. Hij kan zich als hij hot noodig vindt voordoen, als wist hij niets. Hij kan oen gezicht zetten met net zooveel uitdrukking als do muur van een kerkhof op een regenachtigen dag heeft, zelfs als hij van opwinding kookt. Olivier kende generaal Gatacre nauwkeurig hij had hem bestudeerd. Hij wist dat Gatacre een zeer dappor man was, eon van die soldaten, die den vijand het liefst in het front hebben. Olivier pacht te zeggen «Gatacre is een man, die mot 500 soldaten 10.000 vijanden zou aanvallen als het hem bevolen werd". Zulk oen man moot men het, uit oen aan tal goed gekozen stellingen op hoogten, zoodat men hem steeds bedreigen kan, lastig maken. Toen Olivier do omstreken bij Storm berg ter doge ondorzoeht had, koos hij zijn manuen uit hen, dio ieder duimbreed van het terrein kenden daarop trachtte hij uit te vorschen, over hoeveel man en kanonnen Gatacre te beschikken had. Dit gelukte hem hoe, doet niet ter zake zoodat hij tot op een haar na Gatacre's sterkte kende. Er bleef Gatacre niets anders ovor dan door den aanval de beste stelling te kiezen eu hij koos goed. Olivier maakte het hem voortdurend lastig, zooveel hij kon, en Gatacre had hem gaarne een ge vecht geleverd. Doch dit was Olivier's bedoeling niet. Onze mannen verdwenen telkens, de Tom- mies waanden, dat zij door de Boeren als de dood gevreesd warou. Dat wilde Olivier juist hebben. Overgroot vertrouwen brengt den soldaat steeds in gevaar. Olivier bezette toen met een kleine afdeeling een stelling en zond zijn andere manschappen zoover terug, dat de Engelsche spionnen hen niet meer konden vinden, doch ook niet weer zoo ver, dat hij hen bij een plotsclingen aanval niet weer kon oproepen. Zoodra Gatacre op don voor Engeland zoo noodlottigen dag voorwaarts trok, be zette Olivier's reserve een nieuwe stelling en de anderen trokken terug om Gatacre in beweging te houden tot zijn manschap pen vermoeid waren. Gij moogt lachen, maar ik geloof niet, dat een tweede Wel lington met dezelfde middelen in dit land Olivier geslagen zou hebben, Gij lacht, nu wacht maar tot gij meer van Oiivier weet. Hij bezit do kloekheid van Cronjé en de slimheid van Joubert, en gij hebt in uw geheele leger geen man met zooveel per soonlijken moed. Juist toen Gatacre dacht, dat hij ons nooit zou bereiken, openden wij het vuur op hem. Hij dacht, dat hij ons eindelijk in een hoek had gedrongen, terwijl wij hem er in had den. Olivier veronderstelde nog, dat Ga tacre beproeven zou een omtrekkende be weging te maken. Als dat gebeurd was zouden de Engelschen op dien dag alle geschut en alle mannen verloren hebben. Wij hebben u toen een gevooligen slag toe gebracht,, maar do mensehen, dio Gatacro daarom voor een slechten generaal houden, kennen het land, Olivier en do Boeren niet, en weten niet wat magazijngeworon onder zulke omstandighedon waard zijn. Als Kitchener of Roberts in Gatacre's plaats waren geweest, zouden wij, Boeren, geen onderscheid hebben gemaakt". Goes. Burgemeester en Wethouders van Goes, brengen ter voldoening' aan art. 34 der kieswet tor openbare kennis dat de van kracht geworden Kiezer*!ijst voor J90Q op heden ter secretarie voor een ieder ter lezing is gelogd en in afdruk verkrijgbaar is tegen betaling der kosten. 10 Mei 1900. Bij herstemming is tot lid dor Provin ciale Staton van IJselstein gekozen dhr. van Baarle (candidaat der Roomschen en Antirevolutionairen) met 1092 togen 1039 op den candidaat (Ier Liberalen. Middelburg. In eene druk bezochte algemeene vergadering van de Vereeniging tol bevordering der belangen van den dienst baren stand te Middelburg word het getuig schrift van do vereeniging, benevens een souvenir, aan niet minder dan 11 dienst boden uitgereikt, die gedurende 10 jaar of langer hetzelfde gezin trouw en eerlijk hadden gediend. liet waren: Francina de Bree, in dienst bij mej. de wed. I'. SmithHollebrands, Antje van den Brink bij mevr. De Ligt Verburgh, Einmatina Cornelia Pieternella Dierikx bij mej A. Tak, Fransina Cornelia de Fluiter bij den heer G. Ruitenbeek, Johanna Maria Gooijen bij (le wed. A. den BoorVan Nederveen, Cornelia Grijspeere bij den heer Ch. Boasson, Pieternella do Lange bij mej. A. C. Dockheer, Neeltje Minet bij mevr. Vorheijden—-Landskroon Schouten, Adriana Pieternella van der Paardt bij Mevr. De Wijs—Blankeel, Adriana Post bij mevr. SnellenDe Lange en Jo hanna Catharina do Vos bij den heer C. J. Huvcrs. In plaats van jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, die als bestuurslid aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, werd gekozen jhr. C. J. J. A. van Teylingen, mot wien de heer Borsius was aanbevolen (Het jaarverslag nemen wij Vrijdag op. Voor tijdige toezendii.g houden wij ons in 't vervolg aanbevolen. Red.) Middelburg. Wij ontvingen het pro gramma van de 16e jaarvergadering van den Nederlandschen vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk bewustzijn, alhier Dinsdag 22 Mei, 1900 a. in het Schuttershof. Tc 2 uur toegankelijk ook voor niet-ledcn vrouwen, zal o. m. worden beantwoord de vraag eener belangstellende moederWelke strekking heeft do Vrouwenbond? en wat is er voor de loden aan verbonden? door Mevr. Mondt, uit den Haag. Des avonds zal een Openbare Samenkomst gehouden worden onder leiding van Mevr. Douair*. Klcrck, geb. van Hogendorp, waarin ver schillende sprekers zich zullen laten liooren. Bij aankomst van den trein te 12 uur zal het Restaurant van het lokaal der vergade ring geopend zijn. Aanvragen voor diner en logies moeten geschieden aan Mevr. Frater, geb. Carp te Middelburg. Met ingang van 1 Juni is Mej C. M. M. van Linschoten tot klerk der Posterijen enTelegraphieaan het Postkantoor Breskens benoemd. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van do bepalingen in het Burg. Wetb. omtrent de vaderlijke macht on de voogdij. Artikel 1 bepaalt dat overal waar sprake is van „vaderlijke macht", daaronder wordt verstaan „ouderlijke macht". Do heer Kuijpkr maakto bedenking tegen het behoud van het woord „macht". Op grond van de Schrift meent hij dat sprake moet zijn van „gezag". Z. i wordt in onze wetten alleen van „macht" gesproken als bedoeld worden de bevoegdheden om het „gezag" te handhaven. Dat beteekent de volheid van do souvoreiniteit. Hij haalt tot staving van zijne meening aan bepalingen uit de Grondwet en het Strafwetboek. Ge zag richt zich tot het zedelijk bewustzijn, macht heeft betrekking op de middelen om wederstand te breken. In strijd met de meening in het verslag uitgesproken, oor deelt spreker dat christelijke beginselen meëbrengen te spreken van „gezag". Hij dringt bij den minister op wijziging aan. Deze verklaarde echter op aandrang van andere antirevolutionairen juist het woord gezag door macht te hebben vervangen zoodat hij 't nu niet weer eens opnieuw veranderen kan. Artikel 3 regelt de nieuwe redactie van artikel 92 van het Burgerlijk Wetboek. Hierin stelt mr. Fokkeh een wijziging voor namelijk dat, indien de uitoefening der ou derlijke macht tot geschil tusschen (le ouders leidt, zij bevoegd zijn de aangele genheid welke hen verdeeld houdt geza menlijk te onderwerpen aan de beslissing van den kantonrechter. In 't stelsel van amendementen door dezen radicalen afgevaardigde voorgesteld zijn de ouders twoe partijen contractueel verbonden een man met zijn compagnon. Van daar dan ook dat hij voorstelt, wan neer de opvoedersfirmanten't niet eens zijn de kantonrechter een der partijen dwingen zal om den wil van don „compagnon" te volgen. Zoo wordt de ouderlijke macht overgebracht op een nieuwen, oen radicalen „clerus", niet van den geestelijke tegen wien Van Houten zoo gekant is dat hjj hom zelfs van de sterfbedden zou willen weron maar van den kantonrechter. an ons standpunt noemen wij dit amen dement eon gek amendementhet kreeg dan ook juist elf stemmen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen to Warvorveon ds. D. Bax te klierdento Klaaswaal W. R. Boeren dans cand. te Utrecht; te Oudega ds. R. D Jaarsma te Balk. Aangenomen naar Amsterdam door dr. L. Heldring te Rotterdamnaar Krom- monic door dr. S. Baart do la Faille to Hoog woud. Bedankt voor Hoogorsmilde door J. Rie- menoeand. to Rotterdam; voor Ronvoen doords. C. Bonthoorn te Ede; voor Warga door ds. A. C. W. tor Meulen te Boxuui. Geref. Kerken. Beroepen to Motzlawior ds. S. Veldman te Gees; te IJ 1st ds. G. Ploos van Am- stel to Wons. Drietal te Groningen ds. J. v. d. Berg te Sliedrocht, ds. S. O. Los te De Lier en ds. W. II Oosten to Enkhuizen. Bruinisse. Do heer G. G. van Altena, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is met 1 Augustus a. s. als zoodanig benoemd aan de Chr. School te Voorthuizen. Afiddelburg. Akte examens. Dinsdag werden geëxamieord on slaagden do dames M. S. S. Leupen, S. W. do Looze, II. M. Bethc allen uit Zierikzeo, S. E. Hendrikse on E. Heijboer beiden uit Goes, en C. A. G. Breas uit Oosterland, de vier laatsten slaagden ook voor nuttige handwerken. Voor gymnastiek de dames: E. S. van den Burght uit Icrseke, J. I. Bouwense, E. M. van Houte, C. B Minderhout, allen van Mid- dolburg, W. Schijve uit Nieuwvliet en S. A. do Vlieger uit Zuidzande. Voor nuttige handwerken do dames: van de Burgt, van Houte, Minderhoud en W. Schijve uit Nieuwvliet. Kloetinge. Dinsdag was dan de dag aangebroken dat onze nieuwbenoemde bur gemeester do heer W. F. J. Wagtho als zoodanig zou geinstalleerd worden. Van af voormiddags was men in de weer geweest om op tijd klaar te zijn, hetwelk dan ook aan al de deelnemers was gelukt, zoodat de eerewacht precies twee uur van het dorp naar het station Goes kon ver trokken, om aldaar den heer Wagtho af te wachten, en na aankomst van Zijn Edel Achtbare den terugtocht naar het dorp te aanvaarden. Op de grens van de gemeente gekomen zijnde werd halt gehouden, en neemt jhr. de Jonge, voorzitter der feest commissie het woord en zogt het volgende WelEdelachtbare Heer •Het was ons een waar genoegen Uw Edel Achtbare benoemd te zien als bur gemeester onzer gemeente. Wij wenschen dat uwe regeering een lange en gelukkige regeerir.g voor onze gemeente moge zijn." De Burgemeester zegt dank voor het ge sprokene, en maakt de opmerking dat do ingezetenen geen moeite hebben gespaard om hem feestelijk te ontvangen. Onder de vroolijke tonen van Excelsior ging do stoet, die thans aangegroeid was tot vele honderdo personen, waaronder er zich haast uit alle gemeenten van Zuid- Bevelanil bevonden voorwaarts. Op hot marktplein onder het groen ge boomte, stonden do schoolkinderen opge steld, die den heer Wagtho een welkomst lied toezongen. Hierna passeerde do stoet al de straten der gemeente en werd er op de plaats der bestemming, het gemeente huis, halt gehouden, hier viel Zijn Edel Achtbare het voorrecht ten deel, om door de vier meisjes, die deel uit hadden ge maakt van den optocht, rijkelijk met bloe men bestrooid te worden. Na eenige oogen- blikken te hebben gepausd, werd de open bare raadsvergadering, bijgewoond door zooveel personen als er immer in het gemeentehuis stonden, gehouden. De heer Bastiaan van Liere waarnemend burge meester neemt het woorden zegt hot vol gende Mijnheer Wagtho! Als waarnemend burgemeester en als tijdelijk voorzitter van den raad dezer ge meente rust thans, nu ik op het punt sta die functie neder te leggen en den voorzit tershamer in uwe handen over te dragen, de aangename taak op mij U eerst nog eens een hartelijk welkom in ons midden toe te roepen. Uwe benoeming tot burge meester dezer gemeente, werd door ons met instemming vernomen, en zagen daar door de plaats als hoofd dezer gemeente door het vertrek van den heer Sprenger, weder ingenomen. De keuze der regeering verwachten wij, zij eene gelukkige, te meer daar wij weten, dat door uwe vroe gere loopbaan, de gemeente-administratie voor u geen onbekend terrein is, zoodat ik vermeen dat gij u spoedig op de hoogte dezer gemeente zult gesteld hebben, waarbij de raad Wethouders en Secretaris gaarne

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2