Engeland en Transvaal. Bekendmakingen. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Zonder 't zenden van Europeesche hulp troepen komt Engeland ook dezen oorlog niet uit; en waar moet liet ze van daan halen? Oostenrijk blijft lijden aan de gevolgen zijner veelstammigheid. Vele volksstam men staan daar onder één bestuur; en dit geeft herhaaldelijk botsing van belangen. Bij de opening van het Parlement in de vorige week was het weer de oude obstruc- tie van do zijde der Czeehen, die den minister beletten zijn openingswoord ten einde toe uit te spreken. Weer zal de wetgevende arbeid op den naijver tusschen hen en de Dnitschers afstuiten. De partijen zijn thans druk aan 't. ver gaderen om te trachten eenerzijds het vuur aan te blazen, anderzijds den storm te beginnen. Aan een poging om door reglementswijziging verdere tegenwerking in de Kamer te bewerken, is de Katholieke partij thans druk doende.. Het goede Boerenvolk in het Donaugc- bied van Bulgarije is in openbaren opstand. liet opnieuw in werking stellen van liet systeem om de tienden in natura in plaats van in geld te doen opbrengen heeft iien tot wanhoop gedreven. Toen het be kend werd dat de onderprefect en de bur gemeester van Trostruitza de inners der tienden reeds benoemden brak dcnzolfden dag de opstand uit. l)e Boeren doodden de twee gendarmes die don onder-prefect begeleidden en mis handelden dien beambte en den burge meester zoodanig dat men aan het behoud van het leven van den laatste wanhoopt. Don volgenden morgen begaf de prefect van Routschouk zich naar een dorp, waar niet hot oog op de heerschende onrust eenige honderden soldaten gelegerd waren. Doch toen de onderprefect don aanvoer der vroeg tegen de Boeren op te treden, antwoordde deze dat hij zulks slechts op een schriftelijk bevel van den minister van oorlog zou doen, omdat vele officieren open lijk verklaard hadden, voor het front van hun compagniön, dat zij nooit op de Boeren zouden doen schieten. Dit was het sein tot den opstand. Veie soldaten kwamen de boeren te hulp, en vernielden spoor- en telegraallijnen. Ruim 30 duizend opstandelingen werden hierop bij Trostenitza door de regecringstroopen aangevallen en verslagen. De opstande lingen hadden 350 dooden. Toch houden zij moed, terwijl de beweging veldwint. Ook deze menschen zijn naief genoeg te wanen dat de Czaar hen te hulp komen zal. Dat konden zij anders van de Boeren in Zuid Afrika toch wol anders weten! Frankrijk mag zich van schaamte wel het aangezicht bedekken. Wat voorspeld was, is geschiedDe natio nalisten, dat zijn de clericale, anarchistische en andere vaderlandlievende landsvijanden en levenmakers van het type Deroulède Guerin, hebben bij de herstemming voor den Parijschen goinecntcraad een kolossale overwinning behaald. Van de 30 zetels waarover de strijd liep, veroverden zij er 20 o]i de vereenigde liberalen, radicalen en socialisten. Dat deze laatsten aan do rc- p ïblikeiusche concentratie mee doden wordt door eigen partijgenooten buiten Parijs ver oordeeld. Doch voor de regeoring is dit de hardste slag, die nog natrillen zal in do aanstaande kamerzittingen. liet is de tijd van de lichte kouvattingen. Parijs is weer eens verkoudon, en men zal 't hooren voor de zoovcelste maal: Als Parijs verkouden is niest geheel Europa. I)e Boeren hebben Roberts een nieuwe onaangename verrassing bereid. In plaats van dat de Vrij staters, zooals rondgestrooid was, zich uit den strijd terugtrekken, een feit, dat den Engelschman niet onwelkom zou zijn, concentreeren dezen zich ten Oosten, aan de lijn tusschen Thaba 'Ncliu en Winburg, waardoor zij de verbindings lijn van de hoofdmacht der Engelschcn be dreigen en deze troepenmacht, indien do beweging gelukt, van haar operatie-basis Bloemfontein kunnen afsitijden. Door deze beweging zal Lord Roberts genoodzaakt zijn de opmarsch naar het Noorden voorloopig te staken en het front te veranderen, waardoor al worden de commando's in het Zuidoosten ook gedwon gen terug te trekken de Bondgenooten tij<l hebben gewonnen om hunne stellingen aan de Vaalrivier te versterken, afgezien nog van het feit, dat zij den indringer verliezen hebben toegebracht en afgemat. Alle geruchten omtrent oneenigheid tus schen de Bondgenooten vervallen door de berichten omtrent 't samentrekken der troe pen, die door president Steyn persoonlijk moeten worden aangevoerd, en door de verklaringen van Oom Paul in den jongsten Volksraad, waarin bij pertinent de hartelijke samenwerking tusschen beide republieken prees. Roberts klaagt hierbij dat de driften uiterst moeilijk zijn. Na hij naar Kroon stad aan 't oprukken was, bebben de Bond genooten hun hoofdzetel van daar naar Heilbron verplaatst, wat heen wijst op een vast besluit om zich niet over te geven wat zij te minder zullen doen, wanneer zij de redevoering van den minister van ko loniën Chamberlain lezen, van den man, die dezen oorlog op hot geweten heeft, gisteren te Birmingham gehouden, waarin hij uitdrukkelijk verklaarde, dat de En- gelsche regeering niet bereid was opnieuw de onafhankelijkheid der republieken te erkennen, dat het grondgebied bij Hare Mujosteits gebied moest worden ingelijfd onder de Engelsche vlag. En nog minder wanneer zij te weten komen wat Salisbury in de bekende Prim- rose-vergadering van Engelsche Imperia listen gezegd heeft, omtrent het voorne men om geen interventie te dulden. Overigens blijkt wel dat Ian Hamiltons tocht naar Winburg nog al krachtigentegen stand heeft ondervonden. De eerste plaats waar de opmarsch van Thabanchu in de richting van Jacobsrust gestuit werd was Houtnek, waar twee da gen lang hardnekkig gevochten werd. Een onttrekking der Boorenflanken besliste ech ter ten laatste. Er werden veertig Boeren gevangen genomen Ten slotte vernemen wij dat Zalerdag Kroonstad zich aan de Engelschen heeft overgegeven. De Boereu verschansen zich aan de Vaal. Steyn is naar Lindley, dat tot hoofdstad van Oranje-Vrijstaat werd verklaard. Een aantal burgers zoo zegt tenminste een Engelsch telegram keerden naar hunne hoeven terug om aanhouding te ontkomen. Maar do keuzo van Lindley door Steyn zegt genoeg dat der Boeren plan vaststaat, den vijand in zijn rug en flanken te bedreigen. De Engelschen namen een Boorenconvooi en 100 krijgsgevangenen. Uit het Westen komt voorts bericht dat Britsche patrouilles van uit Veertienstroo- men Transvaal zijn binnengedrongen Maar ook dat een Boeren-patrouille ten zuiden van do Vaal acht mijlen van Warreuton is gezien. De Engelsche troeponmacht voor het ontzet van Mafeking gezonden is reeds door Vrijburg getrokken. Uit het Oosten komt ook weer eens oenig bericht waaruit men te weten komt dat. Bullor nog loeft. Hij heeft namelijk een proclamatie uitgevaardigd aan de Hollan ders in Natal die overgehaald werden om de wapens op te nemen, doch-thans berouw hebben en weer loyale Britsche onderdanen willen worden. Hij bolooft hun een groot- moodige behandeling, als zij de wapens willen nederleggen en zich aan hem willen onderwerpen. Uit berichten omtrent de verdediging van Cronjé's stelling bij Paardeberg blijkt,, dat De Wet aan Cronjé had voorgesteld een uitval te beproeven, terwijl De Wet 's vijands aandacht van hem zou afleiden. Cronjé besloot 't te beproeven. Daartoe bouwden de Boeren diep- Zondag met groote vindingrijkheid een kettingbrug over de Modderrivier. Geen enkel schot werd op hen gelost. Maar 500 Katfers liepen tot den vijand over en vertelden 't hem van die brug. Toch werd, na een ernstig gebod tot God besloten don uitval te wagen. Het was echter niet moer mogelijk. De vijand schoot dien nacht reeds op 't lager en de kettingbrug. Twee granaten viclon midden tusschen een paar groepjes Boeren waar door allen, onder welke de zoon van com mandant Andries Cronjé letterlijk in stuk ken geslagen werden; slechts oeno hand en een arm werden nog intact gevonden. Cronjé zond een holiografisch bericht dat indien er geen hulp kwam, hij zich Woens dag den 28en zou moeten overgeven. Daar is nooit antwoord op gekomen. Het zware bombardement on do verschrikkelijke uit werking der twee granaten hadden de man schappen ontmoedigd en de krijgsraad be sloot, met slechts 2 stemmen tegen: die van generaal Cronjé en commandant Schutte zich over te geven. Cronjé had 3679 gevangenen, 7 kanonnen, 97 dooden en 245 gewonden verloren. Ah menschcnlcracM [aalt. Frits van Straaten, redacteur van de te Johannesburg verschijnende „Sud Afrika- nische Correspondenz", schrijft in zijn blad „Gedurende een gevecht bij Ladysmith was een gedeelte van het Pretoria-com mando „vastgekeerd", d. w. z. in een positie gekomen, waaruit lint, wegens de overmacht en de goede stelling van den vijand, niet meer voorwaarts kon gaan, terwijl hot zich ook niet kon terugtrekken, omdat hot dan op do groote, vrije vlakte aan een volko men vernietigend vuur zou hebben bloot gestaan. Wel lagen wij onder goede be dekking, maar het was nog vroeg op den dag, over onze hoofden huilden ouzo eigen granaten en die van den vijand, en als iemand van ons maar even zijn hoofd op hief, floten de vijandelijke geweerkogels als erwten 0111 zijn ooien. Wat moesten wij doen Ieder oogenblik kon een vijandelijke cavalerie-afdeeling ons oppakken. Daarbij brandde de zon mot echt Afrikaansehen gloed en de tong kleefde ons aan het gehemelte. Een wanhopige stemming begon zich langzamerhand van ons allen meester te maken. Sleehls een paar oudere Boeren bleven goedsmoeds. Ik vroeg een van hen, of hij dan op ontzet rekende. „Zeker," zeide hij. „Maar waar zal dat vandaan komen Wij zijn hier zoo vastgeraakt, dat geen commando ons zonder zeer zwaar verlies vrij maken kan". „O, neen", zeide de oude Boor. „Los schieten gaat moeilijk, maar „Grootbaas, daar boven" zal hulp zenden". Ik keek opwaarts. Maar de hemel was hopeloos strak blauw, en geen wolkje kon digde den gewenschten regen aan. Wan hopend liet ik het hoofd weer zinken. Maar ziet, de oude Boeren zouden in hun vertrouwen niet teleurgesteld worden. Plotseling, geheel zonder eenig voorteeken trad er een op dezen breedtegraad meer malen voorkomende snelle verandering van weersgesteldheid in. Een koude windvlaag suisde over de aarde. Een zwarte wolkenmuur stapelde zich met de snelheid van een razenden storm, opeen, en toen kwam de bui neer, kletterend, bruischend en suizend, het veld in een oogenblik in een moeras veranderd, terwijl in de zooeven nog dorre slooten met schuim bedekte stroomen voortdrongen En toen sprongen wij op on renden terug, een wedren om 't leven liet was zoo donker, dat men nauwelijks tien schreden voor zich uit kon zien, en dus zeker niet met goed gevolg uit. de Engelsche versterkingen op ons vuren kon. En als men het toch gedaan heeft, hebben wij door het huilen van den storm en liet ruischen van het water niet eens het 11 ui ten der kogels gehoord. »ürootbuas, daar Boven" is toch machti ger dan de kunstvol geconstrueerde Maxim Nordenfeltkannen, welke door de Engel schen Doods- of Ilelklokken" genoemd worden. Wie op Hem vertrouwt, behoeft geen »Helklok" te vreezen." Goes. De "Burgemeester van Goes maakt bekend, dat bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is ingeko men eene mededeeling dat op den 28 en 29 Mei a. s eene Collecte zal ge houden worden door de Liefdadighoids- vereeuiging »Hulp en Steun voor wee zen van alle gezindten". Met verwijzing naar hetgeen reeds vroeger door hem is gezegd omtrent dergelijke vereenigingen, kan hij deze collecte niet bij de ingezetenen aan bevelen. De inspectie van de verlofgangers dor Nationale Militie zal alhier gehouden worden op Vrijdag den 1 Juni a. s, des voormiddags te 9 uren, (Amster- damsche tijd), waartoe do verlofgangers zich moeten vorzamelen voor liet Ge meentehuis Aan deze inspectie zijn onderworpen de verlofgangers van alle lichtingen. Mitsdien worden allo ver lofgangers van de Militie te land, welke zich in deze gemeente bevinden, die vóór den 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onver schillig tot welke lichting zij behooron, ten ernstige aangemaand tot eene stipte opvolging der vastgestelde bepalingen, 14 Mei 1900. Prof. Lindebooms cehtgonooto, mevrouw Lindeboom—Duijser, is op 58 jarigen leeftijd te Kampen overleden. Goes. Wij maken de lezers opmerkzaam op de advertentie, omtrent den Transvaal- avond. Het succes in Rilland en Vlissin- gen was groot, en het is voor een uitne mend doel. Goes. In de Vrijdag gehouden verga dering van Kerkvoogden en Notabelen is benoemd tot koster der N. H. G. alhier de heer P. Wossels. Kloetinge. Dat er voor het burgemeester- foest in deze gemeente, te houden op mor gen Dinsdag, nog al belangstelling is, be wees do buitengewoon groote opkomst dor ingezetenen op j.l. Vrijdagavond. liet feestprogramma door de commissie ontworpen, dat na eenige op- en aanmer kingen, werd goedgekeurd, luidt als volgt 1 's Middags een uur opstelling van de eerewacht bestaande uit ongeveer een tach tig ruiters te paard, en waarschijnlijk eenig voetvolk. Do stoet waarin zich nog enkele rijtuigen bevinden vertrekt ongeveer twee uur van het dorp, om den nieuwbenoemden burgemeester die met den trein van drie uur vier minuten, arriveert, aan het station Goes op te wachten. (Wenschelijk is hot dat de landbouwers die gewoon zijn met rij- of voortuig Goes door do Voorstad op dien tijd te verlaten hiermede rekening houden.) 2. Er wordt op verschillende plaatsen in de gemeente versiering aangebracht. 3. Muziek uitvoering door de verocniging xExelsior". 4. Ongeveer negen uur 's avonds fiets- optocht. De commissie heeft, dringend verzocht dat er op dien dag geen misbruik worde gemaakt van slenken drank. In do Vergadering van Aandeelhouders der Koninklijke Maatschappij »de Schelde" to Vlissingen onder voorzitterschap van den lieer Arie Smit, gehouden op Zaterdag 12 Mei, werd verslag uitgebracht overliet afgeloopen jaar. Hot dividend is vastge steld op 7 pCt. Aan arbeidsloon werd uitbetaald f 740612, I)e noodzakelijkheid van uitbreiding vooral voor de Scheepsbonw-afdeeling heeft aanleiding gegeven tot het nemen van do volgende besluiten: a tot vergroot ing van hot aandeelenkapitaal tot f 2000000. b tot het sluiten eener 4'/2 pCt. Obligatielecning. groot f 1500000, niet aflossing der bestaande obligatieleening. c. tot het bouwen van 400 arbeidswoningen d tot wijziging der Statuten. Tot commissaris word benoemd Mr. F. J- Sprenger in plaats van wijlen den heer J. P. I. Bnteux eu herbenoemd de lieer Jan Smit V. De leden der commissie voor het na zien der rekening werden herkozen. In de Amsterdamsche bladen staat een brief van een Amsterdamsch burger die een hartroerende beschrijving geeft van den dood van een schooljongen die verle den week bij een der speelsche straatge vechten door een steen aan het hoofd ge troffen werd en weinige uren later na een vreoselijk lijden stierf. De brief is gericht aan de schooljongens, en is zeker wel geschikt hunne harten to treffen in zijn beschrijving van de smart dier ouders, het berouw van den knaap die hom onwillens trof en do angst der ouders van dozen laatste voor de inmenging van politie eu justitie. Zeer terecht voegt de schrijver aan zijn bericht toe: Voelt, ge line vreeselijk er gisteren go- leden werd, jongens? En begrijpt ge, hoelang dit leed nog zal nawerken? Zond ge u zeiven of uw ouders zoo on gelukkig willen zion? Gewis neen. Maar jongens,staakt dan dit, domme, wilde en zoo hoogst gevaarlijke spel! Vecht niet langer tegen jongens van een andere straat of van andere scholen! Gij hebt immers geen hekel aan lien? Go doet het maar omdat anderen het ook doen Welnu, houdt er allen mede op! Bedenkt andere, meer flinke, echte jongensspelen! Maar bovenal, werpt geen steenen! Dat ge uwen steen hebt weggegooid, weet ge, waar hij neerkomt, wien hij treft, weet ge niet. Misschien beschouwen de Zeeuwsche schooljongens dit ook als tot hen gericht. Trachten zij dan er naar te luisteren, en zichzelf en anderen groot leed te besparen. Armenië. Mr. F. Graaf v. Bylandt plaatst in de Neder/, een brief der directrice van het weeshuis te Marash en van een der 17 weezen die door vrienden hier te lande worden onderhouden, beide brieven door hem dezer dagen ontvangen, met de photo's van de weezen. Dierbare Vader i Verleden week ontvingen wij uwen brief, waar wij zeer blijde mee waren. Als wij zien hoeveel U om ons geeft krijgon wij U ook dag aan dag meer lief. Onze lievo vader, U heeft ons hier uit verschillende plaatsen samengebracht om ons hier op te voeden en wij zijn U en al onze weldoonors zeer dankbaar voor die vriendelijkheid. Wij hebben niets oin U mede te bet.alon, wij meenen echter dat het U verheugen zal te hooren dat wij Christenjongens zijn en dat wij ons nuttig maken voor andoren. Al kunnon wij niet allen dominees of leeraars zijn, hoopen wij toch door de hulp des Heiligen Geestes van nut te zijn voor an- -deren. Het is hier nu voorjaar, do boomen zijn met bloesems bedekt en de vogels zingen in de takken. De juffrouw heeft ons ieder een lapje grond gegeven on wat bloemzaad dat wij hebben gezaaid en begoten. Wij zouden wel eens willen weten of het bij U nu ook voorjaar is. Met Paschen krij gen wij vacantio en dan zeggen wij het el kander nog eens dat Jozus Christus uit de dooden is opgestaan. Acht van ons zijn broers hier in huis, vier gaan nog school en de vier anderen loeren een ambacht. Zooals U weet is Man oog wevor, Kavork is schoenmaker. Er is hier een bakkerij gebouwd en Benjamin leert er bakken. Het brood voor vijf wees huizen wordt hier gebakken en B. zegt »Ik zou zoo graag een brood aan mijn vader sturen", maar de juffrouw zegt dat dit onmogelijk is. Boghos is niet sterk genoeg om eon ambacht te leeren, daarom werkt hij in huis. 's Avonds gaan wij naar school om lezen, schrijven en rekenen te onderhouden. Marash, 14 April 1900. Mej. X. schrijft onder dezelfde dagt.ee- kening Eindelijk kan ik U de geheele groep zenden van de 17 weezen die hier voor Nederland wórden verpleegd. Ik dank U hartelijk voor de zoo wolkome hulp in do onkosten voor onze bakkerij, waar behalve het benoodigde brood voor onze vijf wees huizon ook nog dat voor het seminarie der jonge studenten, van do meisjesschool en nog voor enkole gezinnen gebakken wordt, zoodat het een bron van weljis waar kleine doch vaste inkomsten voor ons is geworden. Ook dank ik u voor hot gold voor de studiekosten van Murad en Stepau. Beide jongens geven zich veel moeite om mij ge noegen te doen eu zijn ijverig. Eveneens hartelijk dank voor liet weefgetouw ten behoeve van de doofstomme Sema, die zich niet goed kon doen verstaan om hare dank baarheid te betuigen. get. Mejuffr. X. [i] Alzoo spreekt de jeugdige schrijver den heer v. Bylandt aan, die veel voor de kinderen van de slachtoffers der Turksche gruwelen doet. Ned. Hei'v. Kerk. Beroepen tc Blauwkapel B. v. d. Wal, cand te Utrecht-te Ankevoen C. Lang- hout, cand te Loosdrechtte Groot Am- mors J. D. Tichelaar, cand. te Nijland. te Boskoop A Kniphuizen te Noord Zijpe; te De WilpF. J. Folpmcrs, cand tc Gro ningen. Aangenomen naar Delft door II. v. Griet huizen te Oosterwolde; naar Delftzijl door ds. R. A. C. Frijling te Koekange. Bedankt voor den Bommel door ds II. Snel te Dirksland; voor Niezijl door R. A. C. Frijling te Koekange. Geref. Kerk. Beroepen te Anjum H. Meijer te Reitsum te Oudega ds. H. M. Detmers te Paosens. Tweetal te Ierseke ds. J. Koppe te Beet gum, en ds. N. P. Littooij te Krimpen aan Lek. Mej. M. L. A. Rolloos, onderwijzeres aan de Chr. School te Krabbend ij ko, is als zoo danig benoemd aan de Chr. School te Bleis wijk bij Gouda. Wissenkerke. Zaterdag werd in de openbare school all ior, weder do jaarlij ksrhe algemeene vergadering, der kolen vereeiii- ging »Ons belang" alhier, gehouden. Bij de opening herdacht de Voorzitter het 10 jarig bestaan dezer vereeniging door in welgekozen woorden een overzicht te geven van hare werking, de feiten die tot. hare stichting leidden, de sombere voor spellingen toen voor haar bestaan geuit, die tot heden, zeker tot aller genoegen niet waren bewaarheid, dank zij de goede geest, die eendracht en de onbaatzuchtig heid die steeds in deze vereomging hadden voorgezeten. Met oen aansporing tot het blijven handelen in den geest des tijds n.l. door vereeniging te bemachtigen wat den onkelen niet kon gelukken wees hij er op, hoe uit de werking dezer vereeniging ook weer bleek, do waarheid der schoone spreuk: eendracht maakt macht." Daarna word aan den scheidenden Penningmeester den hoer Abr. Semeijn door den Voorzitter, namens do vereeniging, een cadeau in den vorm van een rieten stoel met fraai kussen, aan- goboden, als bewijs van erkentelijkheid voor de diensten der vereeniging bewozon, welk geschenk, door dien heer onder dankbe tuiging onmiddellijk in gebruik werd ge nomen. Vervolgens werd, onder aanbieding van eenige verversching aan do leden, overge gaan tot de gewone werkzaamheden. Uit de rekening en verantwoording bleok dat de ontvangsten f 2930.41'/j de uitgaven f 2892.05 haddon bedragen; goed slot was er in contanten f 38.36'G terwijl nog voor f 100.waarde van kolen in do pakhuizen aanwezig is. De kolon werden den leden geleverd togen 79 cent vrij op den wagen op de kaai, 88 cent vrij aan huis en 93 cent uit hot pakhuis, alles per HL. en op het dorp Wissenkerke. Met algemeene stemmen werden her kozen tot Voorzitter de hoer A. T. C. Swenno en tot Commissarissen de hoeren W. du Claux en J. J. Verhulst Izz. Tot Penningmeester werd gekozen den heer Dl. P. Kabboord. Wissenkerke. Herbenoemd tot dijk graaf van den Calamiteuzon Vlietepolder de lieer W. J. Vader van 's Gravenpolder die door den dijkraad in zijne vergadering van j.l. Vrijdag ook is geplaatst als no 1 op de aanbeveling van voorzitter van hot bestuur der waterkeoring van den Calamiteuzen Vlietepolder. St. Maartensdijk. Tijdens een verkoo- ping j.l. Vrijdag onder deze gemeente ge houden werd het tuig van eenige aldaar gestalde paarden op ergerlijke wijze bescha digd. Naar wij vernemen moet het de po litie reeds gelukt zijn de daders op te sporen. Axel. Naar de N. 11. C. verneemt is de heer Wiltouck te Selzaete voornemens con cessie aan te vragen voor den aanlog van een stoomtram, van Kloosterzande doorliet land van Hulst, over Zaamslag, Axel en Westdorpc naar Selzaete. Te Schiedam werd een werkman in do houtzagerij tegen do buik getroffen door oen plank welke met kracht werd terug geslagen. Hij stierf aan de gevolgen. Een meisje die te Deventer op een in beweging zijnde trein wilde springen, viel en raakte er onder, waarbij haar een arm en been werden afgesneden. Zij overleed spoedig. Uit een roman in afleveringen. „Do vrek stak zijn slachtoffer den dolk- tot aan het gevest in de borst, en zeide toen met een wreedaardigon grijnslach „Deze aflevering wordt teruggehaald!" Liet Volk. De Duitsohe kroonprins is, op grond van zijn meerderjarigheid, ook lid van het Pruisische Heerenhnis geworden, een recht dat in 1854 aan alle prinsen van het Ko ninklijk Huis Inj hun meerderjarigheid is toegekend. Op de Parijsche tentoonstelling is een licht-fonfein te zienzonder water. Zij is eigenlijk uit nood geboren. In het Spaan- scliegebouw was in het midden der Moorsche zaal een gewone fontein ontworpen, maai de aanvoer van water bleek te duur te zijn. De ingenieur Trouvé vond er een middel op. In plaats van water werpt nu een electrisehe ventilator een menigte rijstkor rels, glimmer en papiersnippers omhoog die door een electrisehe booglamp met een draaiende schijf van gekleurde glazen wor den beschenen en op bedriegelijke wijze een waterfontein nabootsen. De snippers enz. vallen weer in het bassin en worden telkens weer door den luchtstroom omhoog godreven. De Vesuvius blijft een groote angst voor de bewoners dor dorpen, die tegen den berg zijn aangebouwd. De inwoners van Torre del Greco kampeeren reeds eenige dagen in de open lucht; de burge meester tracht ze te kalmeeren door een manifest, dat hij heeft laten aanplakken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2