NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Dinsdag 15 Mei. t4,e jjooé'güttg. BERICHT. De Boterwet. BüiïênlandscirOverzicht. VERSCHIJNT uitgave der firma PRIJS DER ADVERTENTIEN Alle stukken de Redactie van ons it lad betreffende gelieve men te adresseeren „Bureau De Zeeuw", Goes. Advertentiën en abouuemeutsop- gaaf te zenden voor Middelburg aan dhr. F. P. D'HUIJ te Mid delburg, voor alle overige plaat sen aan: firma Wed. S. J. DIJ ./OA GIJ- VEli WIJST te Goes. Yoor zaken de administratie be treffende wende men zicli tot dhr. C. ORANJE Lzte Goes. go. 95. 1900. elken maandag-, woensdag-en vrijdagavond. Wed. S. J. DE JONGE-VER WEST, te Goes van i5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. EN VAN Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers- 0,02'' FP. D'HUIJ, t© Middölburg'. meer 10 cent. De discussies over de Boterwet zijn door ons zeer onnauwkeurig weergegeven. Laten wij trachter door meerdere uitvoerigheid duidelijker te zijn. Beginnen wij met de algomeene opmer king welke wij in de Nieuwe Rott Crt. lazen, over te nemen. Een margarinefabri kant schrijft daarin: „Voor het overige zal het iederen handelsman bij nauwkeu rige studie der aanhangige wetsvoorstellen duidelijk zijn dat ook hier weer allerminst voorlichting is gezocht bij de mannen der praktijk waardoor een zeer belangrijke tak onzer nationale industrie in zijn hartader dreigt te worden aangetast." Wij voorzien dat ook tegen deze wet de oppositie in de practijk van de zijde der mannen van do practijk, evenals bij de Ongevallenwet, groot zal zijn. En dat voor namelijk wijl niet met de mannen der practijk is te rade gegaan. Toch zouden wij niet gaarne beweren dat sommige bepalingen dezer wet niet dringend noodig waren. Wij herinneren er aan, dat deze nieuwe Boterwet in hoofdzaak bepaalt lo. Voortaan zal alleen maar sprake zijn van boter en margarine, zoodat de naam surrogaat niet meer als ondorscheiding van margarine mag worden genoemd. Voorde overheid of voor den rechter zijn er dus maar twee soorten de echte boter èn mar garine. Ook al is er in een vetwaar, op boter gelijkende, geen grein margarine, dan wordt dat artikel toch aangeduid onder den naam vau margarine. Maar op die manier wordt aan knoeierij in de marga rine de vrije hand gegeven. Nu staat er wel in het hier betreffende artikel, dat de regeering zich voorbehoudt om later aan een product, dat geen margarine is al lijkt het er ook op, een naam to geven, en dat dit product met dien naam alsdan afzon derlijk zal worden gemerktmaar beter ware het, indien nu reeds in de wet die naam genoemd had kunnen worden. 2o. De boter moet niet met een afzon derlijke aanwijzing aangeduid worden de margarine daarentegen moet overal, waar ze ten verkoop wordt gesteld, onder het woord margarine met duidelijke letters wor den aangeduid. 3o. De winkelier moet boven de buiten deur en op de ramen het opschrift „Mar garine" laten stellen, terwijl hij de marga rine moet bewaren in een afzonderlijk gedeelte van het lokaal en zo van de boter afscheiden door een voor de koopers dui delijk zichtbaar schot. Bij de beraadsla ging over dit voorschrift, werd de vrees uitgesproken dat menige winkelier daardoor van den verkoop van margarine, door de regeering een nuttig voedingsmiddel ge noemd, zou afzien. De heer Sickesz, die den Minister in de Kamer ter zijde staat, merkte echter op, dat de naam „margarine" geen brandmerk is en de winkelier dan ook wol zou voortgaan het artikel te verkoo- Wij volgen hier de opsomming van de Hollander. pen, wanneer er maar geld aan te verdie nen is. 4o. De uitvoer-handel in boter wordt ook aan toezicht onderworpen, wat zeker wol de voornaamste bepaling is! 5o. De straffen op overtredingen zullen zwaarder zijn, terwijl de openbaarmaking der uitspraak van de rechtbank op kosten van den veroordeelde verplichtend wordt gesteld. 60. Het toezicht zal aan boter-inspecteurs en aan botcr-visiteurs worden opgedragen, die in alle boterwinkels van 7 uur 's mor gens tot 11 uur 's avonds toegang hebben. De heer Lohman heeft in een zaakrijk, ironisch, en iator in oen moer scherp betoog, de nieuwe wet bestreden. Hij noemde do natuurboter do aristocrate, en de margarine do parvonu. Nu is hot bil lijker en meer rationeel, dat de boter, dio adollijko allures aannoomt, een praodicaat draagt, dan dat mon don parvenu dwingt „don penning te dragen," d. w. z. door een uiterlijk schandmerk zijn geringe afkomst aan te kondigen. Hij zou 't daarom juist willen omkoeren: niet aan de margarine de verplichting om een schandnaam te dragen, maar aan de boter de (uitsluitende) bevoegdheid om den ouden naam te voeren. Ook de controle zou hierdoor zijns inziens nog vergemakkelijkt worden, en aan den eerlijkon margarinehandelaar werd veel last bespaard. De minister veroenigde zich niet met dit standpunt, daar nagenoeg overal in het buitenland de margarine met een merk voorzien wordt, do natuurboter niet, zoodat een tegenovergestelde handelwijs onzerzijds er toe zou kunnen leiden, dat op de bui- tenlandsche markt onze ongestempelde margarine voor natuurboter wordt aangezien. Artikel 1 bepaalt wat boter en wat mar garine is. Wat wij hierbovon uit De Hol lander overnamen, is zeer juist, en was ook uitvoerig, doch tevergeefs door den heer Pyttersen betoogd. Alleen bij algemeenen maatregel van bestuur zal nu aan eenig op boter gelijkend mengsel een andere naam kunnen gegeven worden dan margarine en zoo zal 't nog al eens kunnen gebeuren dat in de practijk voor margarine zal wor den uitgescholden, wat er in de verste verte niet op lijkt. In ons vorig nommer meldden wij reeds dat artikel 2 ziet op de verpakking. Uit gemaakt is nu dat uitvoer, invoer, veilen enz. van margarine alleon is toegelaten wanneer op alle verpakkingen het woord margarino staat. Ongemerkte vaten met gemerkte omhulsels verzenden, of potjes boter brengen met 't woord margarine op 't pakpapier, dat er in de gang van den kooper kan worden afgescheurd om de margarine eensklaps tot natuurboter te kunnen promoveeren, zal derhalve in de toekomst onmogelijk zijn. Gelijktijdig rondventen en brengen van boter en margarine door denzclfden persoon blijft toegestaan. Op de verpakking zal niet mogen voor komen een fabrieksmerk. Alleen de naam van den bereider en van den verkooper, de plaats van herkomst, de in den handel algemeen gebruikelijke aanduidingen van de qualiteit der waar, het adres van den geadresseerde, en de merken die voor het vervoer noodig zijn, kunnen geduld worden. Ook niet het fabrieksmerk, dat men wettig verkregen heeft, maar dat toch, naar het inzien van den heer Sickesz, vaak zoo bedriegelijk is (men denke aan boerderijen met koetjes die gemolken worden, en andere landelijke tafereelen), dat het menigen on- noozelen kooper, ondanks het bijgevoegde schandmerk, nog in de luren zou kunnen leggen. Het toezicht is opgedragen aan boterin- specteurs en botervisiteurs. Ook openbare midddelen van vervoer worden voor het onderzoek ter opsporing van overtredingen toegankelijk gesteld, mits waarborgen wor den gegeven, dat hierdoor geen vertraging in het verkeer kan ontstaan. Belangrijk was de discussie betreffende de wijze waarop de monsters zullen worden genomen en onderzocht. Volgens het ont werp zouden de ambtenaren, die hier met het opsporen der strafbare feiten belast zijn, wanneer een voor boter doorgaand artikel hun verdacht voorkomt, daarvan één monster stoken, hetwelk dan wordt gezonden naar het op te richten rijkszui- velproefstation, om daar te worden onderzocht. Van verschillende kanton word nu echter do vrees geopperd, dat de belanghebbende op die wijze te veel afhankelijk zou wor den van het onderzoek door een enkel deskundige. Do heer Van Gilse had daarom eon amendement voorgesteld, volgens hetwelk er altijd twee monsters zouden moeten ge nomen worden on de belanghebbende hot. recht zou hebben liet tweede monster op eigen kosten te doen onderzoeken. Do boer Lohman steunde krachtig dit amendomont, tor wille van hot recht. Do regooring wil alle onderzoek door haar deskundigen volgens de offficieolo weten schap doen plaats hebbende heer Lohman onderstelt do mogelijkheid, dat indion de officieelo mothode in een bepaald geval faalt, gelijk bijv. in Frankrijk bij het on derzoek van Hollandsche boter is voorge komen, dan moot de beklaagde dus de gelegenheid hebben, door andere personen een tegenonderzoek te doen instellen. Kiest hij daartoe personen van geen genoegzame bekwaamheid, dan zal de rechter aan het verslag, dat zij uitbrengen, weinig waarde hechten, doch hot is denkbaar, dat de rech ter aan het twijfelen raakt en een nieuw onderzoek opdraagt aan oen derde. Het amondement word aangenomen. Nog werd bestendigd eene bepaling uit de oude wot dat niet strafbaar is hij, die te goeder trouw meent, dat zijn waar wer kelijk boter is. Dit heeft in do praktijk tot ontduikingen aanleiding gegeven, daar om bevatte nu dit ontwerp een dergelijke bepaling niet. De heer Malefijt wilde nu echter de straffeloosheid bij goede trouw toch in de wet opnomen, doch er deze «mits" aan toevoegen, dat de beklaagde be wijst behoorlijke maatregelen te hebben genomen om tegen behoorlijk bedrog ge vrijwaard te wezen. De Kamer wierp er echter op voorstel van den heer Lohman die beperkende „mits" uitwijl het nemen van behoorlijke maatregelen, om zich te vrijwaren tegen bedrog, vooral voor den kleinen winkelier te bezwaarlijk zou wezen. En zoo kwam de bepaling uit de oude wet ook in de nieuwe. Donderdag eindstemming. sjt Groen over de Revolutie. De Revolutie is de ontwikkeling van een volslagen scepticisme (twijfelarij), waarbij Gods Woord en Wet geheel ter zijde gesteld is. (Grondwetsherziening en Eensgezindheid blz. 363). De val van den Kamer-candidaat De Kanter in het kiesdistrict Haarlem is een nedorlaag geweest voor het anticlericalisme, en voor het protestantisme van den modernen «protestantenbond". Tegen Rome! was de oude wapenkreet der zich noemende «Evangelische Maat schappij", eigenlijk een onvriendelijk men gelmoes van Groninger-school-Protestanten, moderne Schriftverwerpers en Atheïsten. Onder hen was Mr. de Kanter, het mo derne lid der Haagsche synode, de klaroen blazer; professor Goossen de «evangelische" redacteur dermoderne «Kerkelijke Courant" de kampvechter, en werd de groote trom geroerd door professor Bolland die de geloovigen «kuddedieren" schold en moord blies en dreigde tegen Rome. En zoo vechten de «anticlericalen" nu al sedert geruimen tijd onder De Kauters vaal verbleekte vaan van het zoogenaamde «Protestantisme" tegen Rome en nogeens tegen Rome! Nu vergeten zij, deze leeperds, dat Rome om al dat geschetter tegen Rome, om al dat gezwaai met de blikken sabeltjes „togon Rome" toch niets geeft; dat hot, or geen haarbreed door, voor of van achter uitgaat. /ij vergeten daarbij dat het oenige wapen tegen Rome is Gods Woord, en dat juist zij dit wapen reeds sinds jaren, onder groote hilariteit, op den oudroostzolder hebben weggeborgen. Hoe zouden Schriftverwerpers als het trio Bolland-Goossen-De Kanter togen hot olericalisme iets vermogen, zij die zelf zoo clericaal zijn als er maar een is. Daarom verblijdt ons de val van mr. de Kantor. De Haarlemsche kiezers heb ben begropon dat er in een goed volks vertegenwoordiger meer vercischt wordt dan schetteren tegen Romo en do clericalon. Thans komen een oud liberaal en oen vooruitstrevend antirevolutionair in hor- stomming. Nu kan 't oen oorlijko strijd worden tusschon bohoud en vooruitgang. Wanneer bovongenoemde sehetteraars er zich tenminste uit houden, en de quaestie waar 't om gaat zuiver gesteld blijft. In de Chr. Jongelingsvereeniging te Groningen heeft een lid dezer dagen eenige stellingen verkondigd, die wij erkennen 't gaarne, in een aan het Ned. Jongelings verbond aangesloten vereeniging niet licht gehouden worden. Van de lezing werd een objectief ver slag gegeven in het orgaan van dat ver bond met 't gevolg dat zekere Petrus er schcrpolijk tegen protesteerde en een heer uit Middelburg in datzelfde blad do redac tie (dat zijn de heeren Gerrotson, c. s.) oponbaar beschuldigt het „Verbond te willon stuwen in Calvinistische wateren." Do heer Gerretson antwoordt, nuchter en afdoend, dat de redactie do vrijheid in het Verbond niet wil deren; dat men zich mag uitsprekendat „ons beginsel krachtig genoog ons moet toeschijnen om hot niet in gevaar te achten als er hier of daar nog weer eens desnoods in ons midden de oude argumenten tegen worden aangewend." Een relaas van oen der sprekers word zonder commentaar in de Bode geplaatst, en behoefde niet geweigerd. Ziedaar alles. En terecht. Men heeft wel eens geklaagd over wat al te groote voortvarendheid bij onze „gereformeerde" jongens. Maar wat deze „ethische" broeder, of hoe moet men hem noemen uit Middelburg, stellig namens velen, uitspreekt, verraadt ook wel eenige heethoofdigheid, in een tijd welke om samenwerking roept, ganschelijk mis plaatst. Flauwe uien. Het Duitsche Rijksdaglid baron Von Stumm, is in den Rijksdag door den Voor zitter tot de orde geroepen omdat hij in zijn rede sprak van «flauwe uien" van een medelid op welke hij niet wilde ingaan. Het Nederlandsche parlementslid de heer Lohman is door den Voorzitter op zijn num mer gezet dewijl hij gezegd had dat de regeering de rechters voor zoo stom hield dat Eerst toen de redenaar het woord «stom" door «onbekwaam" vervangen had, was 't goed. Er staat ergens van een mug doorzijgen en een kemel doorzwelgen. De eerste helft van deze spreekwijze wordt wel eens bewaarheid in onze tweede kamer. Wat zou Bilderdijk, die in zijn «Taal kunde" overigens tusschen «stom" en «dom" geen onderscheid ziet, het in onze huidige tweede Kamer kwaad te verantwoorden gehad hebben! Het arme Spanje wordt in de laatste weken weer door oproeren geteisterd. Twee provinciën zijn reeds in staat van beleg verklaard, en op 't oogenblik is de toestand daar hoogst bedenkelijk. De oorzaak der onlusten is dat de Cata- lonische quaestie, die een tijd lang inge dommeld was, weder op den voorgrond is getreden. Den stoot daartoe gaf de reis van den minister van binnenlandscho zaken, den heer Dato, naar Catalonit', ten doel hebbende om daar het arbeiders vraagstuk te be8tudeeren in verband met eenige voor genomen hervormingen. Reeds terstond 11a de aankomst van den minister in Barcelona bleek 't hoe de hartstochten tegen hom, of liever tegen de regeering waren opgezet. Het woedende volk ontving hem met een regen van steenen, zoodat de politie veel werk had om den minister levend de stad uit te krijgen. E11 zoo geschiedde het in alle steden waar de minister doortrok. In Bar celona duren de onlusten voort. Studenten hadden voor de universiteit barricaden op geworpen, doch deze werden zonder strijd door do politie veroverd. Vele personen zijn gearresteerd. In regeeringskringon meent men, dat aan deze onlusten geen groote beteekenis gehecht moet worden, daar het grootste deel der Catalonische be volking toch Spaansch-nationaal is. De meeste Cataloniürs hebben dan ook reeds aan hunne verplichtingen ten opzichte van den fiscus voldaan Aan den anderen kant valt ook niet te ontkennen, dat door alle Catalonische kringen, waar de minister wel eerbiedig werd ontvangen, hem toch beduid is, dat alhoewel Catalonië zich niet van Spanje wenseht af te scheiden, 't wol van Madrid vrij wil worden, met andere woor den het verlangt een zelfbestuur evenals Navarre en de Baskische provincial. En zoo schijnt de vrees niet ongegrond dat dit eens zoo oppermachtige wereldrijk, na al zijn buitenlandsehe bezittingen verloren te hebben, zelf ineenstort, geveld door zijn eigen zonen. Te Se villa duren de vijandelijkheden voort. Te Barcelona werden Vrijdag nog vele ge wonden gemaakt. Barricaden zijn overal opgeworpen, van waarachter de gendarmerie werdt beschoten. Vele personen schoten zelfs van de terrassen en de balkons der huizen met geweren. De geestdrift van het Amerikaansche volk voor de belangen van Zuid-Afrika noemt toe met den dag. Mc. Kinley blijft koel en stroef, wat de kiezers te meer voor hunne sympathieën doet uitkomen. Het Driemanschap zette voet aan wal en zal door de steden Boston en Washington feestelijk worden ontvangen. Van de drie partijen is de populistische de arbeiderspartijzeker wel de meest geestdriftige en onbevangene. Te Siouxfalls heeft het nationaal populistisch congres in een motie zijn sympathie en zijn moreelen steun toegezegd aan de dappere Boeren en verklaarde zich ten allen tijde tegen een openlijk of een geheim verbond tusschen de Vereenigde Staten en eenige andere natie, die er op uit is de vrijheid der menscheid ten onder te brengen. De Engelsclien zijn in de wolken met de redevoeringen van Salisbury en Cham berlain in verband met den oorlog. Wel vragen nuchtere hoorders zich af of een in de staatkunde vergrijsde politi cus als de premier verstandig doet met zijn volk en leger te vleien en den tegen stander zwart te makenmaar de meerder heid juicht nog steeds dergelijke pen- en redevoerders toe, tot het te laat zal ont dekken bij den neus genomen te zijn. Natuurlijk maken de heeren van de Beurs goede zaken. Het was de voor gaande week een goede week voor hen. Bericht kwam van 't overtrekken van Vet en Zandrivier in Zuid Afrika, wat echter opgewogen werd door dat van de verove ring van Koemassi; de hoofdstad van het land der Ashantijnen, in West Afrika. Voor den ingesloten gouverneur zou 't een ramp zijn. Doch al is Koemassi niet gevallen, toch mag verwacht dat zijn toestand nog hachelijk is, ingesloten als hij is in een vijan delijk land, waar velo negers zich bij de opstandelingen hebben aangesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1