Schouwing. Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Schoolnieuws. Kcchtsziiken. Gemengde Berichten. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Zij vielen, strijdend voor der vaadren grond, Den wreeden Luipaard in den gier'gen (mond, En deez', verwoed op wie zijn kracht (weerstond, Dreef hen hier samen. Of heimwee trekt naar 't heerlijk Afrika, Of 't zoekend oog vorscht naar Pretoria, Ilun wacht van Luipaard gunste noch ge- (na Hij mocht zich schamen 1 Was 't leeuwgebroed der woeste wildernis, Was 't snoek of zalm, was 't slang of (hagedis, Was 't paard of hond, dan zagen ze gewis, Hun leed verzachten, Maar nu het Hoeren zijn, nu 't Boerenzaad Des Luipaards benden moedig wederstaat, Zijn trots ten spijt, nu kunnen zij slechts (haat En ruwheid wachten Daar zitten zij Hun blik ziet naar het (Oost Zij vragen d' oceaan om hulp en troost, Want vreeslijk nijpt de boei het vrijheids- broost, De dappre helden Zij luistren, of zij hooren het kanon, Dat dreunt bij 't klimmen van de vrijheids- (zon En zien, of 't oog do zee doorschouwen (kon, Naar de oude velden. Ginds klaagt om hen hun vrouw, hun maag, (hun kind, En zucht de dochter om haar huwlijksvrind, Maar klacht en zucht versterven in den (wind Niets treft hunne ooren. Gebonden brengen zij hun dagen ora Do Luipaard is voor vrijheidsklagen stom Hij antwoordt slechts inet doffer moord- (gebrom, Of wil niet liooren. Ver van hun dierbaar land baart wachten (nood, En juicht de zee »Uw Heere God is groot »Hij was 't, die steeds zijn trouwe hulpe (bood »Wil trouwlijk beiden'-, Dan dringt een psalm der droefheid naar (omhoog, De traan welt op in 't woeke heldenoog, Of God zijn kindren niet verlaten moog" In 't somber lijden. Dan dwaalt de blik naar 't heerelijker Noord En wacht het van het Maas- en Schelde- boord, Dat daar hun klacht niet vruchtloos wordt (gehoord, Maar hulp zal komen. En als hun stem in de oude landen klinkt, Waar de oceaan ook 't lied van vrijheid (zingt, Niet tartend door landouw zijn stemme (dringt, Jnicht langs de stroomen, Dankt Neerlands volk, dat God het vrijheid (bood, Steekt handen uit tot bijstand in den nood, En biedt den broedren kleeding, dek en (brood In modelijden Klopt warm de klop van Hollands helpend (hart I)o Boer voelt min der boeien wreedo smart En als de zee met vrijheidslied hom tart, Dankt hij in 't lijden. J. P VERGOUWEN. De Engelschen hebben Brandfort bezet, zijn do Vetrivier overgetrokken, en staan thans voor of in Winburg. Dit laatste is nog onzeker, al schijnt het in verband der jongste feiten voor llamelton een quacstie van enkele uren om deze stad te bezetten. Aan de Vetrivier hebben de Boeren nog eenigon tijd stand gehouden en den Engel schen lichte verliezen toegebracht Toch geschiedde hun terugtrekken zeer over haast, blijkens het feit, dat ze een raaxim- kanon hebben achtergelaten alsmede 25 go- vangenen en dan dat ze in Smaldal (10 kilometer ten noordon van de Vetrivier) eeno aanzienlijke hoeveelheid spoorwegraa- teriaal, veevoeder en koren in den steek lieten; wat ze anders niet licht doen zullen. Brandfort moet zonder voorafgaande ge vechten door de Engelschen bezet zijn. De Boerencomraandant Korals werd door den troep van Pole-Carew gevangen ge nomen en vertelde, dat de Boeren de Engel sehen niet zoo dichtbij haddon gewaand. Hij was nog teruggegaan om de achterge laten telegraaftoestellen te vernielen, maar was daarin niet geslaagd. Tucker's divisie had niet zulk een ge makkelijke taak gehad als die van Pole- Carew. Zij kwam te staan tegenover een 4000-tal Boeren met zes stukken veldge schut en twee Vickers-Maxims, die een goede stelling hadden ten zuidwesten van Brandfort. Toen de Britsche troepen op gevechtsafstand kwamen, openden de Boe ren geschutvuur op hen. De Engelschen sloegen in 't eind den vijand terug en be schadigden zijn twee maxims. Omtrent de gevechten aan de Vetrivier en ook aan de Vaalrivier zullen wij verder maar niets melden. Hot zijn toch maar Engelsche snoef berichten, die over een doodgewone terugtrekking der Boeren we ten op te snijden, als gold het de verove ring van Pretoria. De Boeren zullen hun oude tactiek van terugtrekken en weerom- trekken wel getrouw blijven, alles om den opmarseh van Robcits te bemoeilijken. Bij Kroonstad aan de Valsche rivier zijn zij sterk vorschanst. Daarom twijfelen velen of hij wel op deze vesting zal aanrukken en niet liever op Bethlehem en Senekal trekken waar hij zich met Bulier dient te vereenigen waar toe zou moeten worden overgegaan tot be stoking der Boeren in de Drakensbergen in den rug. om na gelukking van den toe leg in dezen, Harrysmith (dat slechts zeven tig mijl van Betlileliein verwijderd is) in bezit te nemen en de spoorwegverbinding Harry smithLadysniith te herstellen. Bij een opinarsch langs Kroonstad toch zou hij aan groote verrassingen blootstaan bij het overtrekken der Valsche rivier en der Zandrivier. Een en ander behoort te worden afge wacht. Van Mafeking veel tegenstrijdig nieuws. Eenerzijds zegt men dat Snij man het be leg opbrak, andererzijds dat de Boeren 3000 man versterking kregen. Eenerzijds dat de Boeren op Bartons nadering Veer- tienstroomen ontruimden en de Britten zich dientenhevolge nu benoorden de Vaal rivier bevinden, anderzijds dat Plumer zich nog steeds vergeefs in verbintenis trachtte te stollen, en nieuwe sterkten der Boeren ontdekt zijn. Toch rekent men dat do Booren over drie weken niet meer voor Mafeking lig gen zullen, wijl zij dan elders noodig zullen zijn. De bezetting eet reeds worst van paardevleesch. De bezetting schijnt droefgeestig. Een pond bloera bracht reeds 2 pond sterling of 24 gulden op. Een Engelsch blad publiceert oen inter view dat zijn medewerker op de Boot had met het driemanschap. Hot interview bracht niets aan het licht dan hetgeen wij reeds weten. Alleen werd nog eens dui delijk dat de Boeren ernstig den vrede willen en in Amerika voeling begeeren voor 't denkbeeld van een scheidsgericht. Overigens blijkt het driemanschap zoo gesloten als een bus, zoodat wij niet we ten of het niet teleurgesteld is door de houding van den Duitschen Keizer, denzclf- de die inl896, na Jamesons verraad, zulk een kranig telegram aan Kruger zond. Hoe de politiek en dieper gevoelde bloedverwantschap dezen eens zoo oerlij k schijnenden vorst uit zijno vastigheden hebben doen uitglijdenZijn zoon, do thans meerderjarige Kroonprins, is een achter-kleinzoon van Koningin Victoria, die zich bij de plechtigheid der meerder jarigverklaring deed vertegenwoordigen door den hertog van York, dio mettertijd den Engelschen troon zal bestijgen. De keizer moge trotsch zijn op deze bloedver wantschap, wane hij toch niet dat zijn on derdanen iets voor die bloedverwantschap voelen. Voor den strijd, dien de Boeren in Zuid- Afrika te strijden hebben is uit do plotse linge ingenomenheid van Duitschland voor Engeland, uit do vriendschappoljjko en broederlijke telegrammen-hartelijkheid der laatste dagen, niet veel te hopen. Steeds duidelijker blijkt liet, dat Europa hen aan hun lot overlaat. Do militaire overheid te Kaapstad laat een herstellingsoord inrichten te Roodebosch voor zieke krijgsgevangen Boeien. Twee aanzienlijke Fransehen, onder an deren een neef van generaal Charette, zijn naar Transvaal vertrokken om deel uit te maken van het daar door nu wijlen Villc- bois Mareuil opgerichte Zouavencorps. In de Russische stad Orel is 12000 roebel bijeengebracht, voor do uitzending van vrijwilligers voor de Boeren. Generaal Ilildiard is commandant der 5e divisie geworden ter vervanging van Warren. Ten slotte nog een berichtje dut de geesten kenmerkt. Wij schrijven het over uit liet Handelsblad. Ten tijde van den Ouafhankelijksoorlog was er in het Rouxville-district een Hol- landsche Hervormde Gemeente, waarvan de predikant van Britsche geboorte was. Deze gemeente bouwde een fraaie kerk voor 13,000, lire bijeen gebracht door de Boeren uit den omtrek. Er waren slechts weinige burgers van Britsche afkomst in dat district, en zij vroegen hun eeredienst te mogen houden in deze Hollandsche kerk. Dit werd hun toegestaan. Toen nu de eerste oorlog uitbrak kwa men de leden van dit kerkgenootschap bij den predikant en gaven te kennen, dat volgens hun overtuiging de Engelschen in hat vervolg liever maar weg moesten blijven uit de kerk. De predikant wees er zijn gemeenteleden op dat deze Britsche burgers toch onschuldig waren aan den oorlog, en dat, daar Hollanders en Engelschen (5 da gen in de week gelegenheid te over hadden om elkander te bekampen, het toch beter was om den 7den dag te gebruiken voor een wapenstilstand en gezamenlijk in het Bedehuis den Heere te dienen. En zoo geschiedde het. Maar wat merkwaardig is, is dat al do burgers van dat district in dezen oorlog te wapen zijn geloopen tegen Engeland en dat de drie zoons van den Britsch geboren prodikant in de gelederen der Vrijstaters vechten. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Twisk (toez ds Th.Ph. van Papenrecht te Brielsch Nienwland. Aangenomen naar Haastrecht door ds. H. G. Oldeman to Heerewaarden. Drietal te Rotterdam ds. A. B. ter Haar Romeny te Middelburg, ds J. Lammers v. Bneren te Bunnik en dr. 1'. J. Kromsigt te Wierden. üoref. Kerken. Beroepen to Strijen A. Brouwer cand. te Molenaarsgraaf. Door den kerkeraad van Amsterdam is als dienaar des woords beroepen om werk zaam te zijn als zondeling-leoraar te Jogja ds. C. Zwaan te Zevenhoven. Bedankt voor Aalden door H. Hangelbroek cand. te Zevenhuizen. Aangenomen naar Vijfhuizen door II. 11 angel broek cand. te Zevenhuizen. riiddelburg. Geslaagd voor do acte onderwijzer J. v. Vliet te Axel en J. van Wuijckhuijse te Sluis. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 8 Mei 1900 zijn ver oordeeld wegens: jagen in gesloten jachttijd z. consent of macht J. de J te Kwadcndamme 2 maal f4 b. s. 2 maal 4 d. h. vcrbeurdverkl. geweer en haas met bevel.tot uitl of te betalen voor liet geweer f 2 s, 2 d. h. en voor den haas fl s. 1 d. h herstellen wildstrikken A. B. te Hoedekens- kerke 15 b. s. 3 d. h. politieovertred. Coljnsplaat J. B. II. L v, d. \V. te Colijnsplaat f0,50 b. s. 1 d. hA. C. J. van O. en A. II. te Colijnsplaat ieder f 1 b. s. 1 d. h. loopen over eens anders bezaaiden grond z. vwgunninqN. F. te Colijnsplaat fl b. s. 1 d. h. rijden over westwal te Goes z. vergunding S D. Wzn. te Goes 2 maal f 0,50 b. s. 2 maal 1 d. h. rijden over klinkerpad noordweg Krabben- dijke A. v. II. te Krabbendijke f 1 b. s. 1 d. h. als geleide zitten op bespannen hondenkar te lerseke F. II. Mz. te Ierseke f 2 b. s. 1 d. h. onbeheerd laten staan aangespannen honden J. J. te Baarland f 1 b. s. ld. h. niet op de vereischle breedte en diepte hou den en het dempen van een sloot te Krab bendijke z, vergunning B. de E v. d- B. te Krabbendijke f 3 b. s. 2 d. h. openbaren weg versperren C. B. te Sehore f2 b. s. 2 d. 'h. te Wemeldinge loten verkoopen in eene loterij beneden f 100 z. vergunning J. de J. te Kruiningcn f 3 b. s. 2 d. h. kreukels rapen op eens anders perceel z. vergunning L. do WM. C. 1), G. S., J A. v.d. V., A. If., G. D., M. C. P., C. K., allen te lerseke ieder f3 b. s. 3 d. h., II. B J. C. J. W. K., M. B., M. J. 1)., J. C„ Pb. 1! v. G. I)., D. 1'., A. O. 11, M. G, allen te ler seke ieder f 2 b. s 2 d. h. id, '2 maal gepleegd M. de WC. E., L. K. te lerseke ieder 2 maal f 3 b. s. 2 maal 3 d. li. bevisschen Schelde z. vergunning I'. C. v. d. II. te Breskens f3 b, s, 2 d, H, bevisschen Schelle z, consent C, J. M., P. v, d, V,. ,T, C. L., J, v. d. K. allen te lerseke ieder f 1 b. s. 1 d. li. mosselen korren binnen 000 M a/stand uit den zeedijk P. J. de B., A. de B. te Graauw ieder f 20 b. s. 10 d. li., D. II. Jz. te Graauw f 15 b. s. 10 d. li. zeilen des nachts zonder licht D II. Pzn te Graauw, G. v. 11. te Clinge ieder f3 b. s. 2 d. h. straatschenderij M. A. P., R. M. A. J., beiden te Goes ieder f 3 b. s. 2 d. li. nachtrumoer L. S. te lerseke, A, v. E en C. F. te Ilansweort ieder f2 b. s, 2d, li. nachtrumoer en onbeheerd /ateu staan van een trekdier op openbaren weg J. N. te 's-Heer Arendskerke 2 inaal f5 b. s. 2 maal 3 d. h. herberg te laat openhouden te Baarland B T. te Baarland f 3 b. s. 2 d. h. herberg te laat openhouden en niet ophangen exemplaar verordening op de tapperijen G. D. te Baarland 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 d h. te laat vertoeven in herberg te Baarland F. W. te Baarland f 1 b. s. 1 d. li., B. T., M. A., A. M. te Baarland ieder f 2 b. s. 2 d. li. muziek maken in herberg te 's- lieerenhoek z. vergunning E G. wed. F. te 's-Heerenlioek 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. lt. te Kapel/e straat schuren z. vergunning C. A. AC. V. wed. J. A., J. do D., en .J. O, allen te Kapello ieder f 0,50 b. s. 1 d. li. dronkenschap J. A. v. d. W. te Baarland, M. B. v. R. te Gorinchem, C. de G., J. K., J. T., P. G., D. J. B. A., allen te Goes. P. de G., J. R. te Ellewoutsdijk. J. J. F. P. M. te llansweerd. J. V. te Wolfertsdijk ieder 1 2 b. s. 2 d. li. L. C. te Heinkenszand C. v. F. te Goes, II. G. Ilzn., C. v, S. beiden te 's-Heerenlioek, L. v. H, I. 11. te Cortgene ieder f 3 b. s. 3 d. h., C. P. B. te Wissenkerke, A. de J. te 's-IIeor Abts- kerke ieder 15 b. s. 3. d. liN. S. te Oudelande en A. M. de 1'. te Hansweert ieder f 10 b. s. 3 d. h. id. bij le herhaling C. R. te Goes 3 d. li. id. bij '2e herhaling J. D. te 's-Graven- polder 5 d. h. en A. v. d. E. te Heinkens zand 3 d. li. In de zaak contia G. J. doL. te Colijnsplaat beklaagd van overtreding Prov. regl. op de wegen en voetpaden is nader onderzoek bevolen. Zierikzee. Een vrij-antirevolutionaire kiesvereeniging «Groen van Prinsterer" is alhier opgericht voor het kiesdistrict Zio- rikzee. Het bestuur bestaat uit vijf leden en een reglement is reeds vastgesteld. (N. li. C.J Met ingang van 1 dezer zijn in Zee land de volgende kommiezen van 's rijks belastingen bevorderd: tot de lo klassede kommiezen 2o klasse M. Drabbe te Middel burg cu 1', Ver-sluis lo Hansweert; tot de 2e klasse de kommies Se klasse M. G. J. Contant te Hontenisse; tot de 3o klasse do kommiezen 4o klasse D. J. Jansen te Kantor, C. Heerins te Axel, J. 11. van Zijl te Vlissingen (haven), 'I'. B. Tas te Hulst en M. I'. E. Nederhand to Sas van Gent. De Nedcrlandsche Bond van Jongelings- vereenigingen op Gereformeerden grond slag zal D.V. Donderdag 24 Mei (Hemel vaartsdag te Groningen, zijnen jaarlijkschen Bondsdag houden in de groote zaal van de Sociëteit «de Harmonie." De morgen vergadering, die 10'/a uur ge opend wordt, is gewijd aan do behandeling der huishoudelijke zaken en der ingekomen voorstellon, terwijl ook in die vergadering besproken zullen worden de stellingon, waarin Prof. Biesterveld zijn referaat over Kerkelijk Toezicht op de J. V. heeft saam getrokken. In de middagvergadering te 2 uur, zal de Heer Mr. S. de Vries Cz. van Amsterdam, een referaat over Staatsvorgoding en Prof. Lindeboom van Kampen oen toespraak houden. De Bondsdag wordt bosloten met een samenkomst in oen der kerkgebouwen van de Ger. Kerk te Groningen, des avonds 6'/j uur aanvangende, spreker Ds. C. W. J. van Lummel, van Delft. Nu het te Appeltern wederom rustig is, beginnen de leden der Appelternscho secte opnieuw te vergaderen onder leiding van een daar in den omtrek berucht sujet. In don toestand van den heer S. Ulfers predikant bij de Ned. Herv. kerk te Rotterdam die, zooals wij de vorige week mededeelden in den kolder van zijn wo ning door een rat in de pols werd gebeten tengevolge waarvan gevaar van bloedver giftiging ontstond, in een ongunstige wen ding gekomen. Te Rotterdam is Woensdagavond een drukkerij met papierbergplaats van Lutkie en Cranenburgh geheel door brand vernield. Al spoedig vatten ook de olectri- sche kabels vlam, welke van uit do machi nekamer over het brandend perceel geleid waren naar het hotel Coomans, waar op eens alle lichten uitdoofden. Dit euvel kon men verhelpon, omdat in dat hotel ook gaslicht aanwezig was. Een 40 jarige zalmvisscher te Har dingsveld is in liet koffiehuis v. d. Vlies aldaar tengevolge van overmatig gobruik van sterkendrank plotseling doodgebleven. Te Apeldoorn wildo een remmer van een rangeerenden trein afspringen, liij kwam echter onder den trein terecht en werd verpletterd. Te Beverwijk schrikte een paard van den tram. hij wierp de kar dien hij voorttrok, omeen er in zittend echtpaar viel ter aarde en de vrouw over leed aan de gevolgen van den val die haar oen oor af gerukt en het hoofd zwaar ge kwetst had zoodat de hersens bloot lagen. Te Raalte viel in een onbewaakt oogenblik een tweejarig meisje in een emmer water en verdronk. De Duitsche Kroonprins is ernstig van aard, plichtmatig en leergierig, het laalste in hoogor mate dan zijn broers. Hij is vriendelijk tegen zijn broers en zusjes en niet trotsch jegens zijn omgeving. Hij houdt veel van lichaamsoefeningen, en daarvoor is zijn slank lichaam dooren door gezond en veel sterker dan het er uit ziet. Van zijn moeder heeft hij muzikaal gevoel geërfd en hij speelt viool. De Pots dammers zijn met den Prins ingenomen, omdat hij er als luitenant van de lijfwacht niets inziet, eens met de paardotram te gaan en met den een of anderen militair bij zich op het voorste balcon te stappen en met don koetsier te praten. Zulke ding en maken Prinsen spoedig populair, zij herinneren aan liefhebberijen van dergelij- ken aard die wijlen Keizer Frederik had ook deze had een groot deel van zijn groote populariteit en zijn naam van minzaamheid aan zulke kleinigheden te danken. De Fransche minister van oorlog, generaal de Galliffet, heeft een algemeen voorschrift gegeven, van dezen inhoud dat voortaan de verkoop van sterke dranken in alle cantines der kazernes evenals in kam pen en maneuvreerterreinen wordt verboden Behalve koffie, thee, melk, chocolade enz,, mogen enkel wijn, bier, appel- en pere wijn worden geleverd. De stad Sandon, in Britsch-Columbië is geheel door brand verwoest. 1200 men- schen zijn zonder dak. Zondagavond, nadat er nog in gespeeld was is te Antwerpen de groote schouw burg in de Jezusstraat afgebrand. De Nederlandsche Koninginnon lo- geeren te Blankenburg in Thuringen. Het land van Kruger en Steijn, door J. N. van Ileste- ren, Utrecht Jac. C. v. d. Stal. Afl. 3. Reeds vroeger vestigden wij op deze goedkoope, nette, boeiende uitgaaf de aan dacht. De prijs is slechts 10 cent per all. De schrijver is nog altijd in de ge schiedenisvan Zuid-Afrika bozig. Wat hij omtrent Dr. v. d. Kemp meedeelt en om trent de Zending door de Engelschen ge dreven, achten wij zeer belangrijk. Deze uitgaaf verdient alleszins ruime inteekening. De Jongelingsvereeniging en de Kerk door I'. Biester veld, hoogl. aan do Theol.School te Kampen. Kampen J. II. Kok. Deze «brochure" is vrucht van een op den Bondsdag dor Jongelingsvcroenigingen op Geref. Grondslag te Scheveningen aan genomen voorstel ora een referaat met stel lingen te vragen over de grenzen der uit oefening en de wijze van uitwerking van liet Kerkelijk Toezicht op de Jongelings- vereenigingen. De schrijver geelt in 3 paragrafen den stand van het vraagstuk, de beginselen die in dit vraagstuk leiding hebben te geven en wat uit de beginselen volgt voor de practische oplossing ervan. Hij zet daarin uiteen de geschiedenis van de Jongelingsvereeniging; en de Ned. Bond van J. V. op Geref. Grondslag en de vraagstukken door hom aan de orde ge steld. Vervolgens het wezen en de taak dei- kerk. en liet wezen en de taak der Jonge lingsvereeniging. En ten slotte hunne we- derzijdsche verhouding. De schrijver heeft van dit onderwerp veel werk gemaakt. Wij wisten niet dat er op dit niet al te ruime veld zooveel te maaien viel. Wij bevelen vooral de lezing aan van het opstel over «Onze Bondsidee", opdat wat feitelijk voor de leden van den Bond reeds met of zonder onderzoek vaststaat, ook buiten dien Bond overdacht wordt. Dat zelfs in het Nederlandsche jonge lingsverbond nog minstens eene vereeniging is die er alzoo over denkt, die te Groningen, valt ons mee al wordt zulk eene vereeni ging er (zie jongste Jongelingsbode) feitelijk door buiten het «algemeen Ned. jongelingsbond gesloten." „De Zwerver in de Tafel baai" voor zang en declamatie, met begel. v. piano of harm. Woorden v. Joh. II. Been. Muziek v. M. 11. v. Kruijs. Het welbekeude zeemanssprookje van den Vliegenden Hollander heeft dhr. Been op eigenaardige wijze in de geschiedenis van den Transvaalschen Vrijheidsoorlog in geweven. Dat dhr. v. Kruijs, geen onbekende toch naar wij hopen, de muzikale bewerking op zich nam, zegt voor wie hem kennen ge noeg; en wie hein niet kennen (weinigen zullen 't zijn) kunnen wij dit werk gerust aanbevelen. Hot is niet moeilijk, dankbaar, niet duur; en zal met blijdschap ontvangen worden door de broeders van den Transr vaalsehen stam. Wij wenschcn schrijve-, componist en uitgever (S. L. van Looy Amsterdam) succes met deze uitgave, welke wij gaarne in veler handen zagen. Iets voor de Besturen en Hoofden onzer Chr. Scholen. Naar aanleiding van 't. bericht uit Kolijnplaat, onlangs in dit blad opgenomen, omtrent 't ontvangen eener Verzameling Indische voortbrengselen, ten gebruike op de Openb. School geschonken door den Directeur van 't Koloniaal Museüm te Haarlem, zij 't mij geoorloofd, de Besturen en Hoofden onzer Scholen, die naar 't schijnt lang niet allo daarmee bekend zijn, er op merkzaam op te maken, dat ook zij op aanvrage een zoodanige verzameling ont vangen kunnen, togen geen andere onkosten, dan die van 't terugzenden der pakkist. Onze school (en, naar ik wel meen te weten, ook de «School met den Bijbel" te Middelburg) ontving 't vorige jaar zulk een verzameling, van ruim 60 verschillende voorwerpen. Bij 't onderwijs komon deze herhaaldelijk te pas. Waar onze meeste Scholen, wegens gel delijke omstandigheden, zich met de aller- noodigste leermiddelen moeten vergenoegen, mogen zij deze gelegenheid wel aangrijpen, om ze kosteloos belangrijk uit te breiden. Biggekerke, 5 Mei 1900. K. Wielemaker. H. d. C. S. Kloetiiige 10 Mei. 's lleer-Abtskerke 12 Mei. Ellewoudsdijk en St Laurens 14 Mei. Borsele en Sehore 16 Mei. Van 3 Mei tot 9 Mei 1900. MIDDELBURG. Getrouwd: M. J. Jonk jm. 30 j. en M. van der Jagt. jd. 29 j. M. Poortvliet jm. 23 j en A. W. Wattel jd. 20 j. B e v a 11 e n J. de Klerk geb. Koets. d. N. Reijnierse geb. Bouwer, d. J. Sloover geb. van Prooijen z. W. C. van Hilst geb. Schuilwerve d. Overleden: N. van Iloeflaken 4 jaar d.; M. P. van Sorge, 10 jaar z.; A. Augus tijn, wedn. van P. J. Costerus 81 j. Levenloos aangegeven: eene dochter van J. Andriessen en M. Marijs. GOES, Geboren: 9, Catharina Wil- helmina, d. v. Hendrikus van den Broek en Maria Cornelia van den Berge9, Ger- rit Marinus z. v. Pieter Willem den Herder Maatje Maria Engelblik. Overleden: C, Catharina Poppe 77 jaar getrouwd met Cornelis de Brand8, Adriana 15 jaar d. v. Cornelis Vermeule en Apolonia Nieuwkamer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2