Bekendmakingen. Kerknieuws. Schoolnieuws, Gemengde Berichten. 36 mijl, dat is 7 uren gaans, en daar heb ben zij net 7 weken over gedaan. Wanneer men nn weet dat de nog te volgen weg naar Pretoria acht maal zoo lang is dan heeft men geen machtig cijferver mogen noodig om te hegrijpen dat zij dan nog wel in geen jaar te Pretoria zijn zullen. Maar zij zijn dan nu te Brandfort, of liever, nog iets verder aan de Vetrivier. Door een machtige omtrekkende bewe ging van twee division door drie brigades gedekt hebben Pole Carew, Tucker en Hut ton de 4000 Boeren onder aanvoering van Delarey totjtijdige terugtrekking gedwongen. Roberts heeft zijn hoofdkwartier naar Brandfort verleid. Dat het een sterkte van betoekenis is, die de Boeren nu zeven weken hebben bezet gehouden, is zeker. Men moet weten dat het den weg be- heerscht van Buitfontein bij Kimberley en Hoopstad, die 100 en 65 mijl naar het westen en noordwesten liggen. Ook ligt het aan den weg van Bloemfontein naar Winburg, een stad die 30 mijlen noord westelijk ligt en waarheen de Boeren waar schijnlijk getrokken zijn. Het plaatsje zelf heeft slechts vierhon derd inwoners. Tusschen Wepener en Ladybrand wor den de vijandelijkheden tusschen Brabant en Olivier, die aan zijn been gekwetst heet, voortgezet. Brabant nam een sterke stel ling in op een heuvelrij terwijl een sterke Boerenstrijdmackt zich tegenover hem legerde en zich versterkte op den Zwart- lapberg, of op den Thaba Patcha, gelijk hij in de taal der Basoeto's heet. De Boeren trokken echter al vechtende terug waarop de Engelschen dezen top bezetten. Ohermside's divisie bezette vervolgens Wepener In het zuiden hoort men ook van niets dan van terugtrekken en bezetten. Generaal Hart bezette Smithfield, van de bezetting der Boeren, tellende 150 man, werden 25 gevangen genomen, de overigen ontkwamen. Generaal Brabant heeft zich met gene raal Rundie vereenigd. Dat nog elf man van zijn divisie in den omtrek van Win burg door de Boeren konden krijgsgevan gen gemaakt worden, doet vermoeden dat zijn opmarseh niet altijd even voorspoedig gaat. De Boeren hebben de brug over de Vet rivier in de lucht doen springen op het oogenblik dat de Engelschen Brandfort binnentrokken. Voor den terugtocht der Boeren, die zonder voorafgaand ernstig gevecht plaats had is een granaat uit een hunner kanon nen gesprongen vlak onder een Engelsch kanon en werd dit geheel buiten gevecht gesteld. Uit Lady smith wordt gemeld dat gene raal Botha 2000 man aan de stellingen in Natal heeft onttrokken. Begbie, de eigenaar der gehavende gie terij te Johannesburg, wegens verraad ge vangen genomen, is tegen een borgstelling van 500 pond sterling voorloopig op vrije voeten gesteld. Wanneer de Transvaalsche regeering in hare grootmoedigheid hier maar geen dito exemplaar als Jameson heeft laten loopen. Het gerucht toch gaat dat hij zelf mee gedaan heeft aan den aanslag op zijn eigen gieterij, teneinde te voorkomen dat Trans vaal goed geschut zou krijgen. De heer Michael, ingenieur van de waterwerken te Pretoria moet gezegd hebben dat de Boe ren bij Pretoria niet krachtig stand zullen houden. Zij zijn bezig versterkingen aan te leggen, voorraden levensmiddelen en wape nen bijeen te brengen in Lijdenburg, dat als nieuwe hoofdstad der Republiek is aan gewezen. Door de ambtenaren wordt alles gedaan wat mogelijk is om beschadiging der mijnen te voorkomen. Er is geen ge brek aan levensmiddelen. Uit Kaapstad meldt men dat op een politie-agent gescho ten is, die de bezitting van den heer Schreiner bewaaktehij werd bijna geraakt. Daar de man een sigaar rookte, beweert het blad, dat de kogel bestemd was voor den premier, die een geducht rooker is. Hebben wij hier een gevolg van een sa- menspannine tegen de Hollanders in Kaap kolonie te doen? UIT DE MAIL. Ds. Celliers bezocht Je krijgsgevangenen to Simonstad on schrijft aan Om Land Maandag (0 April) bezocht ik ze weer en terwijl ik met eenige kennissen stond te praten was commandant Roos bezig een gedeelte uit Gods Woord te lezen tot die groote schare en lien toe te spreken (zij waren toen ruim 2200 te zamen en 700 die dezen morgen van de Mongolien ge land waren) waarna zij allen neerkniel den en hij in het gebed voorging. Ik zei aan den majoor die naast mij stond en al dien tijd op het schip met hen wasDit is een gezicht om nooit to vergeten en waard dat wij onzen hoed hier bij het uitgaan voor die knielende schare die daar in 'tstof voor Gods ge- nadetroon liggen, afhalen, gelijk ik toen deed. »Ja", zeide hij, »het is plechtig, maar zij doen dat eiken dag en ik ge loof niet dat de onzen aan het andere eind hetzelfde doenmisschien een en kele maar niet in hun geheel." (Hij be doelde de krijgsgevangenen te Pretoria). Ds. Albertijn schrijft van boord van het schip dat de gevangenen naar St. Helena zou voeren, aau Ons Land Zaterdag ging ik en mijn vrouw aan boord van de stoomboot. Tegen 2 uur werden 200 Transvalers uit het kamp te Groenepunt aan boord gebracht. Met een bewogen gemoed zagen wij zo aan, ter wijl zij tusschen twee rijen soldaten heen over de brug, met hun pakjes en kistjes over de schouders, aan boord stapten. Er zijn ook eenige Kaffergevangenen die met generaal Cronjé gevangen genomen werden, op het schip. Er zijn onder de bur gers ook eenige Scandinaviërs. Ik geloof niet dat zij met hen goed overweg kunnen. Van zeeziekte hebben zij geen last ge had. Het schip liep zoo stil dat men som tijds de beweging niet voelen kon. En nu omtrent onze ontmoeting mot deze geliefde krijgsgevangenen. Ik kan u niet zeggen wat een verandering onze in treding in hun kring teweeg bracht. Wij waren geen half uur met hen aan 't groe ten en spreken of een man zeide»Ik ben met zulk een zwaar hart en don ker gemoed hier Jt schip opgeklommen, maar mijn hart voel nou somraer licht." Wie is toch gelijk onze God en Zaligmaker en zijn heerlijk Evangelie in zulke om standigheden Zaterdagavond hadden wij onze eerste samenkomst en de mannen zongen dat het klonk »Maar de Heer zal uitkomst geven." Wij spraken naar aan leiding van Psalm 23 »De Ileer is mijn Herder." Uit een particulieren brief van een oud bewoner van Borculo die te Frankfort in den O.-Vrijstaat woont, neemt de Arnh. Ct. o. a het volgende over 's Middags waren ze in vollen aftocht, 10 kanonnen en een groot aantal gevan genen in onze handen achterlatende. Ik zag die allen inbrengen. De gevangenen, die ik sprak, waren allen Ieren, moest van de Connaught Rangers, Dublin Fusiliers en Irish Fusiliers. De arme drommels waren blij, die slachting ontkomen en maar ge vangen te zijn. Ik hoorde een hunner tot een ander zeggen »Now we are safe en zij gaven ons ongevraagd allerlei tot aandenken, tot do knoopen hunner jassen en ornamenten aan hun helmen toe. Toch hebben zij eerst dapper gevochten, maar, het marcheeren sinds drie in den morgen, en den geheelen dag zonder water in de brandende zon, tegen een grootendeels on- zichtbaren vijand te moeten vechten, terwijl hun kameraden bij honderden om hen heen weiden doodgeschoten, was oorzaak dat zij den moed opgaven. »Ik bezocht den anderen morgen het slagveld en zag voor het eerst de vreese- lijkheid van den oorlog. De grond was op sommige plekken als omgeploegd door de bommen en ledige en volle Lce-Met- ford-patronen, verbandlinnen en bloedplek- ken, zag men overal. Hier hadden de En gelschen den vorigen namiddag en nacht hun dooden en gewonden weggehaald. Later kwam ik op een plek, waarde lijken nog lagen. Ik telde er op een klein be stek over de 50, allen volgens het plaatje aan den kant van den helm, van het Con- naught-regiment. Do Engelschen gaven later op, dat er maar 24 van dit regiment gesneuveld waren, maar dat is een groote leugen, dit kan ik, met lui die bij mij waren, hierdoor bewijzen. Zo doen echter altijd valsche opgaven, om het Engelsche volk niet nog meor te doen schrikken, en maken de verliezen der Boeren integen deel 10 maal grooter, dan ze werkelijk zijn. Ik nam als aandenken nog een bandelier met patroontaseh, mes, enz van het slagveld mede, maar begeer van mijn loven niet weer zoo'n schouwspel bij te wonen. De meeste dooden waren door de hitte, in (lo 16 a 20 uren dat zij er go- legen hadden, al zwart in het gezicht door ontbinding en daar het slagveld onder het vuur der kanonnen van beide partijen ligt, hebben de Engelschen die dooden daar ver der ook maar onbegraven laten liggen en hun geraamten zijn er nu nog zichtbaar. De Telegraaf heeft van haar correspon dent te Kaapstad een brief ontvangen, ge- dagteekend 10 April, waaraan wij het volgende outleenen Groote onrust ontstond te Simonstad toen Vrijdagavond j. 1. omstreeks 7 uur bekend werd, dat eeu aantal krijgsgevan genen een zeer besliste poging hadden aangewend om te ontkomen. De twee hoofdcommandanten over de gevangenen waren te gast op het jacht Sapphire, ter wijl eenige lagere officieren elders aan de dinner-tafel zaten. De Boeren kozen dus een goede gelegenheid, want eenige hon derden der wachthebbende Tommies waren uit in de stad. Zoodra het ontsnappen bekend werd, kwamen er renboden door de stad hollen en werden 300 soldaten teruggeroepen. De kampwacht werd verdubbeld, zoeklichten verlichtten elk plekje rondom tot de kop jes en den berg achter de stad en een sterk detachement werd dadelijk uitgezon den om weggeloopenen op te sporen. Ook werd een cordon op den weg gesteld en iedereen werd aangehouden Zoo stond feitelijk Simonstad onder Martial law. Ook de militaire censor was aan 't werk en legde beslag op de tele graaftoestellen, dat geen enkel bericht aangaande deze gebeurtenis mocht verspreid worden. Anders zou immers de Kolonie in opstand kunnen komen De nacht was donker, de zee was ruw. Een beste gelegenheid dus. De ontsnapping had plaats aan de strand zijde van het kamp, waar een brug is voor de schildwachten. Eenige gevangenen slaagden er in, ongemerkt onder de brug te komen en het prikkeldraad door te bre ken, te knippen of te vjjlen. Toen er eenmaal een opening was, gingen velen er door. Do wachten zagen het echter spoedig en begonnen te schieten, zoodat een vluclitoliug ernstig gewond werd. Verscheidene gevangenen zjjn weer ge vonden, maar nog elf zjjn er zoek en zjjn wellicht al bijna in de Republieken terug, om daar nuar waarheid en in alle kleuren cn geuren te vertellen hoe „Groot"-Brit- taniiiè' zjju krijgsgevangenen behandelt. Allerlei praatjes doen nu natuurlijk do ronde, dat de Boeren al lang vele pogingen tot ontvluchting hehbeii aangewend en dat zelfs aan de wachten geld aangeboden is om hen door te laten, aan één niet minder dan 200 p. st., dat weer een nieuwe tunnel ontdekt is, enz. enz. Genoeg, de Boeren zjjn nu eenmaal geen football en cricket spelers en de behandeling is er naar 2e. Ja, de behandeling is wél ellendig! Van 23 Maart tot 8 April zijn er nu 36 gestorven. Den 5en April stierf Jan van Roozen (Klerksdorp) en zijn vader, ook een gevangene, woonde de begrafenis bij, onder gewapend geleide Thans zijn alle gevangenen aan land. Dat is tenminste een geluk. Maar bedden zjju er nog niet, zoodat allen doodzie ken uitgezonderd, die naar het hospitaal zjjn vervoerd op den kouden grond slapen. En het begint al huiverig en koud te worden hier; de winter schjjnt dit jaar vroeg te komen. Gelukkig hebben de Afrikaanders pakken dekens gestuurd. Het gevangenbezoek is nog altijd ver boden en de predikant der gevangenen, ds. Van Lingen, klaagt, dat het een on mogelijk werk is voor hem alleen om alles na te gaan. Er zijn 80 zieken, die dage- ljjks bezocht moeten wordensommigen daarvan liggen op hun uiterste er komen eiken dag pl.m. 45 brieven en telegrammen binnen, verder cheques en orders van pri vate personen... Hot is te veel. Sedert het aan wal komen zijn de ziekte gevallen verminderd. De kranten schreven over de gevangenen, dat ze, toen ze de schepen verlieten er zoo ellendig uitzagen, wat schamele, magere, gele, verwilderde schooiers Met een paar dekens onder den arm. vuile kloeren aan, fladderende haren, holle oogen en sommigen met een of ander oud kooktoestel in de hand... Ongeveer 1000 zijn naar St. Helena ge transporteerd, en daaronder Cronjé, kolonel Schiel en kapitein De Witt Hamer. Nu, dezen laatste heb ik eenmaal gesproken 19 Januari. Hjj had een stuk in de Arn- hemsche Courant van 15 November gelezen, vertaald in St. John's Magasin en zeide, dat de beschrijving daar van het lot der gevangenen juist was, maar in enkele op zichten, vooral met het oog op de latere toestanden, beneden de waarheid was ge bleven... Sir William Mac Cormac, de vermaarde heelkundige die eenigen tijd aan het hoofd van den geneeskundigen dienst bij het Britsche leger in Zuid-Afrika stond en nu, naar wij reeds melden, in Engeland is teruggekeerd, heeft aau een journalist het een en ander interessants van zijn erva ringen medegedeeld. De militaire geneeskunde is, volgens Sir William, in den laatsten tijd met reuzen schreden vooruitgegaan. De wijze van vervoer en de aanvoer van genees- en ver bandmiddelen laten niets te wenschen over. De wonden, door kogels uit Mauser en Lee-Metfordgeweren veroorzaakt, gelijken veel op elkaar, en zij zijn veel minder ernstig dan die, welke door de grovere kogels van voorheen werden teweeggebracht. Zes-en-negentig percent van de gewonden genezen, en velen zijn in staat de wapens weder op te nemen. Mannen, die borst en buikwonden hadden, zijn genezen onder omstandigheden, welke men vroeger onmo gelijk zou hebben geacht. De kogels doen, naar het schijnt, zoo weinig kwaad als mogelijk is. Dr, Mac. Cormac heeft nooit een wond gezien, welke door een dumdum-kogel of een ontplofbaren kogel was veroorzaakt. Tegen de werking van lyddiet vrijwaren de Boeren zich door azijn. Zij zijn niet bang voor het ontploffen van hot lyddiet, maar voor de daarbij ontwikkelde gassen, welker nadeelige werking zich in een langdurig gevoel van zwakte doet bespeuren. De Röntgenstralen, zoo deelde Sir Wil liam verder mede, worden veel gebruikt. In bijna alle hospitalen heeft men de toe stellen daarvoor; men kan daarmede niet alleen de afwezigheid van een projectiel in het lichaam of de beenkwetsuren con- stateeren, maar ook nauwkeurig den aistand bepalen, waarop die zich van de oppervlakte der huid af bevindt. De klacht dat de dames zoo in den weg loopen geldt niet de plaatsen waar soldaten doch waar officieren verpleegd worden. »Het werk eener ziekenoppasser is hard, en dysenterie en ingewandskoorts zijn geen aangename ziekten. Toen ik Woodstock- hospitaal bezocht, waar de soldaten bij honderden liggen, vond ik slechts éöne oppasster voor zeventig bedden en geen enkele deftige vrouwenrok in de gehéele plaats. Maar de Wijnberg- en Portland-hospitalen; die zoo mooi gelegen zijn en waar de officieren zijn ondergebracht, die hebben, naar ik hoor, een overvloed van vriendelijke attentie van amatrices." De Boeren houden, als zo ziek zijn, van huismiddeltjes. Een vrouw schrijft in Ons Land het volgende probaat middel tegen maagkoorts. Neem G eetlepels Stockholmer teer op 6 bottels water, schommel dit goed door elkaar cn laat 't een half uur trekken. Giet het mengsel dan door en neem een eotlopdl vol van 't water 3 maal per dag. De gezonden kunnen dit middel gebruiken als veiligheidsmaatregel. Een man schrijft: Hang uien in de kamer van de gezonden en snijd een ui open en plaats ze in den avond onder het bed van de zieken, en neem ze dan den volgenden morgen weder uit en begraaf ze. Dit is oen beproefd middel, zegt hij. Goes. Burgemeester en Wethouders herinneren de ingezetenen aan hunne ver plichting tot het doen van aangifte van: Verhuizingen binnen de gemeente. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon moet aangifte doen op het stad huis binnen 8 dagen. Vestiging in de Gemeente van elders. Ieder persoon die zich vestigt in de Gemeente moet aangifte doen voor zich zelf of voor zijn gezin bin nen een maand. Ieder is verplicht tot aangifte van vertrek of inkomen van hij hem inwonende dienstboden. De dienst boden zelf zijn ook aansprakelijk voor niet- inschrijving of niet-opgave van verandering van woonplaats binnen de gemeente. Ieder is verplicht bij vertrek uit de gemeente een verliuisbiljet te komen afhalen ten Gemeentehuize. Ieder bewoner en eigenaar is verplicht te zorgen dat zijne perceelen voorzien zijn van een duidelijk zichtbaar huisnomnier en wijkletter, wolk steeds in goeden staat moet worden onderhouden. Overtredingen zijn strafbaar met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of eone geld boete van ten hoogste honderd Gulden. De blanco-verzoekschriften om vergun ning voor de Jacht en Visseherij, vermeld in art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (St. bl. no. 87) zijn van heden af ter gemeente secretarie kosteloos verkrjjgbaar en moeten behoorlijk ingevuld en geteekend in den loop dezer maand worden ingediend bij den Burgemeester ter opzending aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie. Paarden- en Veulenmarkt te Goes op Dinsdag den 5 Juni 1900, waaraan is ver bonden eene verloting van Paarden, Veu lens en Landbouw-werktuigen. De schouw over de wegen en voetpaden, slooten, heulen en duikers ingevolge art. 41 van het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, zal op Maandag den 14 Mei 1900 en volgende dagen plaats hebben. Hel voljaars-kohier van den lloofdelijken omslag voor 1900 door den gemeenteraad in zijn vergadering van 12 April j. 1. vast gesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 2 Mei 1900 no 74 goedgekeurd en op heden aan den ontvanger' ter invordering uitgereikt. Gemeld kohier zal gedurende vijf maan den ter secretarie vóór een ieder ter inza ge liggen, terwijl binnen drie maanden na de uitreiking der aanslag biljetten bezwa ren tegen den aanslag, op ongezegeld pa pier, bij den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Haastrecht ds. IT. G. Olde- man te Heerewaarden; te Stolwijk ds A. v. Wijk te Bukkeveen; te Hoogblok- land en te Wijngaarden C. H. Nolke cand. te Groningen; te Leeuwen B. Tichelaar cand. te Utrecht. Bedankt voor Nieuw Dordrecht door ds. R. K. Dijksterhuis to Tolhert; voor Suameer door ds. A. Rodenburg te Bergu- merheide; voor Aaften door ds. A. J. Wartena te Breedevoort. Geref. Kerken. Beroepen te Overtoom ds. G Wisse te Gouda. Aangenomen naar Monnikendam door I,. J. C. Kreijt cand. te Baarn. Bedankt voor Grijpskerke door ds. H. H. Schooinakers te üirkshorn; voor Zwartsluis door ds. A. G. Honing te Zeist; - voor Exmorra, voor Strijen en voor Blokzijl door L. J. C. Kroijf, cand. Meliskerke. Zondag werd alhier door Ds. J. Meulink van Ibissen onze beroepen leeraar bevestigd en tot zijn ambt ingeleid, naar aanleiding van 2 Tim: 2: 1 Ds. H. Meulink verbond zich aan de gemeente met de woorden uit 1 Cor: 2: 7 Benoemd tot onderwijzer te Colijns- plaat de lieer P. de Potter te St. Maartens dijk. Vlissingen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School (Nieuwstraat) dhr. W. v. Hekken van Serooskerke. Heinkenszand. Vrijdag schoot het voor een wagen gespannon paard, van den land bouwer J' B. alhier, uit en kwam van een zeer hoogen dijk in een sloot terecht, met den voerman en zijne twee dochters.. B. zelve is een rib gebroken en een meisje van 16 jaar zat mot het hoofd in den modder en kon niet worden bevrijd voor do wagen welke geheel onderste boven lag uit elkaar was genomen, door inmiddels toegeschoten hulp Het jongere meisje bozeerdo den arm vrij ernstig. De oudste heeft zooveel modder binnen gekregen dat de toestand zorglijk is. Goes. In de Ambachtschool viel heden de metselaarsgezel J. R. van een nog los staande trap terwijl deze uitschoot. De aannemer van het werk onderging hetzelfde lot, maar bekwam geen letsel. De gezel kneusde en verwondde zich zoo danig dat hij bewusteloos werd en zich onder geneeskundige moest stellen. Waarde. Dinsdag vergaderde do polder- Valkenisse. De rekening 18991900 werd goedgekeurd. De begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 1165,97. Voor lid van het waterschap de Valkenissegeul werden voorgedragen als 1ste candidaat C. Bal '2de J Kakebeeke 3de C. C. Wabeke en voor vooritter 1ste candidaat A. de Kok 2de C. Bal 3de C. Blok. De rekening 1S99 1900 werd in ontvangst op f 117665 in uitgaat f 92428 vastgesteld. Vlissingen. Het stoomschip Zuid- Beveland van de Provinciale Stoomboot- dienst kreeg gisteren hij vertrek ten 6,30 uur van hier defect aan de cilinder van het aanzetwerk zoodat het de reis naar Breskens niet kon vervolgen. De passa giers zetten hunne reis hedenmorgen per reservehoot voort. Bij Dorstondei'Oosterhout brak gisteren brand uit in de bossehen die zich aange wakkerd door den wind over een uitge strektheid van een uur gaans uitbreidde, tot de vlammen den Bredaschen steenweg be reikten en geen voedsel meer vonden. Ruim 180 bunders zijn verwoest. In een woning op de Bloemgracht te Amsterdam werd feest gevierd ter gele genheid van hot huwelijk van de dochter des huizes. Op diep treurige wijze werd aan de feestvreugde een einde gemaakt, doordat de vader der bruid plotseling een hevige bloedspuwing kreeg. Een in der ijl geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. In de woning aan de N. \V. Binnensingel te 's-Gravenhage be kwam eene vrouw ernstige brandwonden door het in aanraking komen van hare klee- ren met het vuur in de stoof. De vrouw verkeert in hoogst bedenkelijken toestand. Bij Baanhoek voer een schipper met zijn vaartuig tegen een brug waardoor de mast brak en op 't kind van den sehipper neerkwam dat onmiddellijk dood was. In den ouderdom van 84 jaar is te Rotterdam in het gesticht ,,Eudokia" over leden de lieer J. P. Bloch, oud- zendeling- leeraar onder Israël. Het Boeren Driemanschap moet de toezegging ontvangen hebben dat Mc. Kin- ley het vriendelijk ontvangen zal doch dat de samenkomst geen officieel karakter mag dragen. De stad Boston ging voor, zij is de eerste die het Driemanschap uitnoodigde en groote toebereidselen maakt tot zijn ontvangst. Zondag-morgen te 11 uren zijn de vier gevangenen in verband met den aan slag op den prins van Wallis, te Brussel Sipido, Meert, Meire en Peuchot naar 't Pal. van Just, aldaar geleid, om er ter correetioneele griffie kennis te nemen van het dossier hunner zaak. Dit dossier be vat 185 stukken, Het requisitoir van den gouv. des Konings den heer Nagels, dat eraan is toegevoegd, vordert een ordon nantie van lijfsdwang le tegen Sipido, wegens poging tot moord 2e tegen Meert en Meire, wegens rechtstreeksehe mede werking aan de poging tot moord, door aan eerstgenoemden beschuldigde eene hulp te verstrekken, zonder welke de mis daad niet had kunnen worden gepleegd 3e tegen Peuchot als hebbende gegeven instructies, om de misdaad te plegen. Het dossier bevat elementen, waarvan de verdediging voornemens is partij te trekken, met name het proces-verbaal der proefnemingen in het instituut van ana tomie van het park Leopold. De proefne mingen hebben bestaan in het lossen van schoten met Siqido's revolver op het lijk van een grijsaard, eerst naakt, vervolgens gekleed. De verdediging ziet er een daad van profanatie in, waartegen zij ernstig zal protesteeren. De Goudkust is in opstand. De gouverneur is in het fort Koemassi be legerd geweest. De Engelsehen hadden 3 dooden en 156 gewonden, allen Inlanders. De meerderjarigverklariug van den Duit- schen kroonprins begon Zondagmet eendienst in de kapel van het paleis. Aanwezig wa ren de keizer en de keizerin, de keizer van Oostenrijk, de koning van Saksen, en andere vorstelijke personen. Van bovengenoemde kapel, waarin de gewichtigste familiegebeurtenissen der Ho- henzollerens-zich plegen af te spelen, meldt de N. R. Ct. dat van buiten om den koepel in gouden letteren de woorden prijken Er is onder de hemelen geen andere naam, waardoor wij moeten zalig worden. De kapel was met kostbare bladerplanten ver sierd, waarachter de muren van gekleurd marmer in het kaarsgeflonker glinsterden. Tal van gewijde schilderijen van apostelen en heilige vrouwen en een groot schil derij boven het altaar schenken de kerk toch reeds een rijke versiering. Thans stonden langs de muren tusschen de verschillende heiligen en apostelen zeer levendig de reusachtige kerels der Jijfcom- pagnie van het eerste garde-regiment in hun ouderwetsehe paradekleedij van de vorige eeuw, met de mutsen van plant-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2