NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH BERICHT. Zaterdag 5 Mei. u*. 89. I900. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg-. PRIJS DER ADVERTENTIEN Bij dit Hummer behoort een bijvoegsel. Het bestuur van „de Zeeuw" deelt bij deze mede, dat van 1 Mei a. s. als drukker-uitgever van „de Zeeuw" in plaats van den heer G. M. Klem- kerk te Goes is opgetreden de firma Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST te GOES. Men wordt mitsdien verzocht van dien dag af alle advertentiën en stuk ken het drukken en uitgeven van „de Zeeuw" betreffende inplaats van aan den heer Klemkerk aan den nieuw optetreden drukker-uitgever de firma Wed. S. J. DE JONGE- YERWEST te GOES, GANZEPOORT- STRAAT C 176, te zenden. Yoor Walcheren blijft de heer D'huij titulair-uitgever. Het bestuur van „de Zeeuw" neemt deze gelegen heid te baat hierbij, wat het reeds bij brief aan hem deed, openlijk zijn dank te betuigen aan den heer Klemkerk voornoemd voor al de werkzaamheden tot dus ver door liem voor „de Zeeuw verricht. Engeland en Transvaal. BEKENDMAKINGEN, Gemengde Berichten. Kerknieuws. Schoolnieuws. LEESTAFEL. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. 14c Jaöfgang. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers 0,02' UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Geen nieuws van de Boeren. Met dit woord mogen wij iederen keer ons opstel beginnen. Nog altijd hebben zij sterke stellingen nabij Tbabanchu. Ook hebben zij de En- gelschen, dia zich wilden handhaven be noorden Houtnelc, in de richting van Tba banchu teruggeslagen. Overigens gewagen de telegrammen slechts van kleine gevechten doch waarbij den Engelschen nogal nadeel wordt toege bracht. De berichten zijn echter veel te onduidelijk en onvolledig. Zoo deelt onder anderen een blad omtrent een zoodanig gevecht voor een paar weken geleden mede dat gedurende het terugtrekken van gene raal Dickson, deze zijn eigen woon-, eet- en slaapwagen en alle waterkarren zijner brigade in handen der Boeren moest laten. Op de achterhoede werd een hevig vuur geopend. Generaal Ian Hamilton kwam door dit terugtrekken in de knel en moest eveneens retireerén, hetgeen hij deed onder hevig geweer- en geschutvuur, waarmede hij zijn aftocht dekte. Heel naïef is dan h t'er dépêche waarin ons verteld worüt, dat de Boeren wel willen terug- ie v -en doch dat de Engelschen niet sterk genoeg zijn dit te verhinderen of in staat zijn bun eemge schade toe te brengen. e lieele bericht laat ruimte over voor de veronderstelling dat daar heel wat ge hemd moet zijn en de Boeren weer eens eigenaar geworden zijn van belamrriike paperassen die de Sectie inP f 2 ia kunnen gaan vermeerderen. I'e?]it®11, c(taa.raï"1 meer waarde dan aan t bericht dat de Engelschen twee be langrijke brieven gevonden hebben een van bteijn aan Botha waarin eerstgenoemde zich beklaagt dat deze Kroonstad zoo on beschermd laat; en een van Kruger aan berichtmdM Unt ,te V9ertienstr°omen met zenden i J lem §'eeu troepen meer nen enkebf.i611 ?e moSe,ulhedon bin- komen in 't bM0n Wel tllsscllenbeide zullen Dat^ i}mo i van vrede, licht begrijpen.0,,en met 6ckt zijn' zalmen Er moet in denzelfden nm+vM, i »papieren" gevonden zijn ook vecht hebben plaats gehad waarbifeenln"- gelsche colonne onder Hamilton drie dooden, waaronder twee officieren, tien o-e wonden, waaronder vier officieren, twaalf gevangenen, waaronder twee officieren ver loor. Ook bij Karree kwam het Dinsdag tot een ernstig treffen. De Engelschen ver overden daar 3 kopjes, door de Boeren be zet. Doch niet alvorens veel geleden te hebben van het juist gerichte Boerengra- naatvuur. Hier voerde Tucker zelf, de commandant der 8e idivisie bevel en de Engelschen wonnen het door groote over macht. Maar dat zij tot het bezetten van een paar heuveltjes een brigade cavalerie, een brigade infanterie, nog een geheele divisie bereded infanterie en artillerie in het vuur brengen moesten, zegt genoeg dat het er gespannen heoft. Summa summarum Roberts is nog niet uit Bloemfontein. Goes. De inschrijving voor de Schut terij zal plaats hebben tusschen 15 en 31 dezer maand. Daartoe moeten zich aan melden allen, die geboren werden in het jaar 1875, ook zij, die geboren zijn tus schen de jaren 1866 en 1874, sedert 1 Juni 1899 in de gemeente zijn komen wonen en in hunne vorige woonplaats dienstplich tig waren, alsmede zjj die geboren zjjn tusschen 1866 en 1874 en verzuimd heb ben zich in hunne vorige woonplaats te laten tnsehrjjven. De onderscheidene daarvan te houden registers zullen op den 1 Juni eerstkomende worden gesloten en zij, die bevonden zul len worden ten deze nalatig te zjjn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden, aan het einde der registers ambtshalve worden ingeschreven, onver minderd de daarop gestelde hoeten en straffen. Krabbendijke. Donderdagmorgen, toen de heer ds Bokma met voerman de Jonge naar Rilland zou rijden, schrokken even het oosteinde het dorp uit zijnde de paarden van een achteropkomende fists zoodat zij op hol gingen. Dhr. B. sprong uit het rijtuig, doch werd tegen den weg geworpen en bewusteloos opgenomen. De paarden werden onmiddelijk daarna staande gehouden. Den predikant is liet hoofd erg gekwetst, de voerman heeft nog al aan zijn handen geleden doch bekwam verder geen letsel. Dhr. Geill verleende heelkundige hulp; de toestand is bevredigend. Nieuwerkerk. Heden Donderdagmid dag had hier bij het begin van het dorp een tramongeluk plaats met gelukkig niet zeer ernstige gevolgen. De knecht van den landbouwer J. Bouman geraakte door het schrikken der paarden tegen een personen rijtuig van den aankomenden trein. De boerenwagen drong door het balcon, dat erg gehavend werd, de wagen zelf werd geheel in elkaar gedrukt. De berijder was nog tijdig van den wagen gesprongen om een ernstig gevaar te ontgaan. De paarden bekwamen geen letsel. Natuurlijk bracht deze geschiedenis een lieele consternatie bij de reizigers te weeg. Burg. en Weth. van Middelburg hebben aan A. Reijnierse voorwaardelijk vergun ning verleend tot oprichting van een stoom fabriek voor de bereiding van zuivelpro ducten. Men is reeds met den bouw aan gevangen. Hansweert. Het met mais geladen tjalkschip, 7 Gebroeders, schipper IC. Feen- stra, komende van Belgie is alhier op den berm gevaren. Door de sleepboot »Koekel- berg" is het schip afgetrokken. Van het zeilschip »Margaretha" schipper J. Joosten, geladen met tarwe van België naar Delft is alhier op de Schelde het zeil gescheurd. Tot de vele bezoekers die door het Zuid-Afrikaansche gezantschap te 's Gra- venhage werden ontvangep behoorde net bekende concervatieve Engelsche par lementslid Dr. Clarke, bekend Boeren- vriend. De drukkerspatroons te Amsterdam bij welke gestaakt wordt en de directiën van hun couranten hebben zich in een nieuwen bond vereenigd, en een dagelij ksch bestuur benoemd, waarvan dhr. Wormser voorzitter is. De Heraut zal door de staking niet ver schijnen deze week. Ds Standaard en Het JVedeii. Dagblad verschenen samen met 2 pagina's. Den 28sten Mei van dit jaar zal in Nederland eene zonsverduistering zichtbaar zjjn, en wel, voor Utrecht, van 3ul5m.5 tot 5u21m.O 's namiddags. Te 4ul8m.3 zal het maximum van verduistering plaats hebben. De maan zal dan 63 pCt. van de middellijn der zon bedekken. Deze eclips is aldus schrjjft prof. Njjlant aan het U. D. voor verschillende plaatsen in Noord-Ainerika, Europa en Noord-Afrika zichtbaar als een totale zon eclips, een vorschjjnsel, dat steeds in hooge mate de belangstelling van astronomen en leeken wekt. De groote zeldzaamheid van dit zoo belangrijke versehjjnsel in Ne derland kwamen sedert Karei den Groote slechts drie totale zoneclipsen voor maakt, dat zeer vele waarnemers de plaat sen bezoeken, waar het zichtbaar zal zijn. Toen Ds. Ulfers, prod, der Ned. Herv ge meente te Rotterdam dezer dagen iu zijn wijnkelder kwam, beet hem een rat in zijn pols. Bloedvergiftiging vreezende, word hij naar het Diaconessenliuis gebracht. Zijn toestand is vrij ernstig, doch vooruitgaande. Terwijl hij bezig was met melken is plotseling een boerenzoon te Ketel krank zinnig geworden. Na de melk over den grond te hebben geworpen, vermoordde hij een kat en een geit en sloot zich daarna zelf in zijn woning op. Te Boorn- bergtim is een meisje van 6 jaar bij het plukken van bloempjes in een sloot geval- en verdronken. Bij station Vogelen zang is een knaapje van 7 jaar, op de spoorbaan spelende, door een naderenden trein gegrepen en gedood. Het vierde slachtoffer van het ongeluk iu de Salie des Fêtes op de Tentoonstelling is gisteren overleden. Alle vier de schil ders, die door het breken der stelling vie len, zijn dus dood. Gisteren is de Tentoonstelling bezocht door 84,000 personen, het geringste aantal sedert de opening. Het paleis van Italië en het paviljoen van Denemarken zijn gis teren geopend. Men schat, dat door vreem delingen tijdens den duur der Tentoonstel ling te Parijs een bedrag van 4 milliard francs zal worden verteerd. In 1889 be droeg die som 2,300 millioen francs. Gisteren is te Arolsen het huwelijk voltrokken tusschen Prinses Elisabeth van Waldeck Pyrmont en den erfgraaf Alexan der van Erbach Schoonberg. Onze Konin ginnen waren tegenwoordig. De Heer Alfred Vande rbilt, voornaamste erfgenaam van den „Spoor wegkoning" Wiliam Yanderbilt, gaat trouwen metMej. Elsie Fencli. Het vermogen van den bruidegom wordt geschat op 80 a 100 millioen gulden, en de bruid brengt onge veer 25 millioen mede. Het jonge paar heeft dus genoeg om een huishouding op te zetten. De bekende Engelsche journalist Wil liam Stead zal zijn blad niet meer weke lijks maar maandelijks laten verschijnen. Men hoort niet naar hein. Het is on mogelijk, iu Engeland een vergadering ten gunste der Boeren te houden de zaaleige- naavs willen, uit vrees voor onordelijkheid en „boycotten," hunne lokalen niet meer daarvoor afstaan. De Heer Stead is overtuigd, dat Cham berlain, met de meerderheid der Britsche natie ten einde toe zal volhouden in zijn vernietiging van Transvaal. Daarna zal, zoo voorspelt hij, de politiek van Chamber lain leiden tot een oorlog tusschen Enge land en Frankrijk, en het is vooral tegen dien oorlog, dat hij voortaan zal strijden. Te Schofield in Utah (N. A.) heeft een vreeselijke mijnramp plaats gehad, zij werd weer verwekt door een ontploffing van buskruit. Meer dan 200 menschen kwamen om. De kosten van den oorlog in Zuid- Afrika bedragen voor Engeland reeds meer dan 370 millioen gulden. In een soort park te Burghersdorp in de Kaapkolonie is door den Afrikaander Bond een Taai-monument gesticht. Wat de klassieke draperie ervan betreft, zegt John. Stuart in de Morning Post, zon men het beeld voor een Hollandsche Boerenvrouw kunnen houden. Zij houdt een lei in de hand, waarop staat »Onze Taal", en een lam de Britsche regeering voorstel lende ligt stil bij haar. Sedert de Brit ten de plaats bezet hebben, is de neus van de dame gebroken, haar onderarm afge broken, en haar lei stuk gegooid, waarover deze Engelscbman grootelijks in zijn schik is. Een Engelsch blad publiceert een verslag van een interview met den koning van Zweden, over den oorlog. Deze vorst verklaarde te gelooven in de rechtvaardig heid der Engelsche zaak in Zuid-Afrika. Hij vond dat het beroep op den godsdienst niet alleen voor de Boeren van kracht was, en dat een regeering, die zoo vele voor stellen tot hervormingen weigerde, onmo gelijk een eerlijke politiek kon voeren. Ongetwijfeld bestond onder hen een samen zwering om de Engelschen uit Zuid-Afrika te verdrijven. De Koning betreurde den inval van Jameson, maar de Engelschen hadden bewezen, dat zij zelf beter geschikt waren, dan hun tegenstanders, om over de onbeschaafde grondgebieden te regeeren. Ook dit interview kon wel eens verzon nen zijn, evenals laatst een telegram dat ditzeltde blad beweerde van den Keizer van Duitschland te hebben ontvangen; doch het was niet zoo. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hazerswoude ds. J. J. van Ingen te Hedelte Alkmaar ds. C. de Hoogh te Vinkeveen te Warga ds. A. C. W. ter Meulen te Boxum te Poede- rooijen C. H. Nolke cand. te Lunteren. te 's Gravenhage ds. G. J. A. Jonker te Haarlem; te Krommenie ds. S. Baart de la Faille te Hoogwoud. Bedankt voor Deinum door ds. P. Mein- dersma te Schildwolde. Geref. Kerken. Beroepen te Exmorra L. J- C. Kreijt, cand. te Zeist. te Emmen ds. W Wol- sink te Steenwijk. Bedankt voor Schettens door ds J. Wisse te Garijp. Aan het eindexamen aan de burgeravond school te Middelburg, dat afgenomen is van 23 April tot 2 Mei, werd deelgenomen door 16 leerlingen van de derde klasse dier inrichting. Aan de 15 onderstaanden kon het getuigschrift, bedoeld bij art. 55 der wet op het M. O. worden uitgereikt J. K. van der Weele, C. van Eek, K. Sloo- ver, J. A. Both, P. Izebout, J. van Taten- hove, M. Roose, J. Pattenier, W. Steendam, W. Brouwer, P. J. Arents, P. J. Stappers, W. Midavaine, J. H. Merk en W. C- Klaassen. M. C. Middelburg. Donderdag geëxamineerd en geslaagd de heeren F. Th. van Putte, uit AxelC. I. Serlê, uit IJzendijkeJ. L. Versprille, uit AardenburgM, A. Nae- rebout, uit TholenD. Galle, uit Axel en W. van Hekken, uit Serooskerke. Yoor gymnastiek slaagden 5 candidaten, nl. de heeren A. J. Mulder, uit Breskens P. A. Neeteson, uit HontenissfeTh. A. Overt- veld uit SchoondijkeA. Salome, uit Bres kens en A. F. Sclïuerman, nit St. Jansteen. Afgewezen werd 1 candidaat. Twee weken bedelaar, door B. Canter, redacteur van De Telegraaf. De Telegraaf bevatte eenigen tijd ge leden een feuilleton dat de aandacht trok door bovenstaand opschrift en door de verschillende) onthullingen die de schrijvers deed uit het bedelaarsleven. Wie 't feuilleton voor zijn huisgenooten las, kon op een aandachtig gehoor rekenen dat iederen avond naar 't vervolg verlangde. Maar dan moest men 't verhaal van zijn realistisch kleed ontdoen. Het verwonderde 011s dan ook niets dat 't feullelon niet werd voortgezet. Men geve dit boek niet zijn kinderen in handen, en wat heeft men zelf er ten slotte aan al die platheden en vervloekingen te we ten, die de schrijver onder 't schuim der natie heeft aangehoord. De maatschappij, de kerk, de overheid hebben eene roeping jegens deze diepst ge- zonkenen. Ziedaar de moraal der geschie denis waarmede wij 't volkomen eens zijn. De Kindervriend, geïll. tijd schrift voor de jeugd, Kollum T. Slagter. Wij ontvingen aflevering V. Het is een gaarne gelezen tijdschrift, de redactie weet den jongenstoon goed te treffen en zorgt voor verscheidenheid. Wij bevelen haar werk gaarne aan. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank is naar de terechtzitting verwezen de zaak tegen J. Z. Jzoud 20 jaar, arbeider, geboren en wonende te 's Gravenpolder, thans soldaat in garnizoen te Middelburg, en P. B„ oud 19 jaar,bodrenknecht, gebo ren te 's Gravenpolder, wonende te Wilhel- minadorp, beiden te Middelburg gedeti neerd, beklaagd van ter terechtzitting van het kantongerecht te Goes van 9 April 1900 in de strafzaak coutra C. N. beklaagd van jachtovertreding, ten gunste van ge noemden N. opzettelijk een valsche ver klaring onder eede hebben afgelegd. Aan de beklaagden is de heer mr. A. A. de Veer, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Van 3 Mei tot 4 Mei 1900. MIDDELBURG, Ondertrouwd: P. J. Boogaert 26. j.jm. en M. L. v.d. Swalme 23 j .jd. J. Roose 25 j. jm. en H. M. van Maaren 21 j. jd. A. Hendrikse 21 j. jm. en G. Schuit 19 j. jd. J. Moens 21 j. jm. en M. Meijers 24 j. jd. C. J. van Meten 26j.jm. en M. de Pagter 25 j. jd. C. Fellier 30 j. jm. en P, Koppejan 25 j. jd. J. L. van Dullemen 25 j. jm. en C. Franke 25 j. jd. J. van Moolenbroek 20 j. jm. en S de Klerk 20 j. jd. A. Leijnse 28 j. jm. en B. Heuseveldt 28 j. jd. M. C. Hollestelle 24 j. jm. en J. Schets 21 j. jd. K. Kraak 27 j. jm. en P. Jacobse 26 j. jd. Getrouwd: A. Buijs 26 j. jm. en A. Ingelse 31 j. jd. C. de Jonge Baas 22 j. jm. en W. van Gemert 23 j. jd. J. van Zweden 26 j. jm. M. F. Remeijn 26 j. jd. Bevall en:J. Steinmetz geb. Paauwe d. A. Happee geb Weber d. E. J. Wijtman geb. Brans d. P. Gabrielse geb. Janse d. A. J. Hoogesteger geb, Meij er zoon. Overleden J. Leijdekkers man van M. Kanis 73 j. M. Huissoon 3 m. d. Levenloos aangegeven een zoon van J. Sïebols en E. M. Steendam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1