NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. HISTORISCH 85. 1900. Mertfag 21 Iprif. leectieatfe laacpng. CHRISTELIJK- VERSCHIJNT G. M. KLEMKERk, te Goes Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel Engeland en Transvaal. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN Uit Transvaal geen ander nieuws dan dat de Boeren de brng bij Bethulië over de Oranjerivier deden springen en de Engelschen terstond een hulpbrug bouwden en klaar kregen. Het overige nieuws komt uit Washington (Noord-Amarika). Vooreerst dat de Consul te Pretoria aan het departement van bui- tenlandscbe zaken heeft gemeld dat de leden van da Chioagosche ambulance na aankomst te Pretoria allen de wapens hebben opgevat. En voorts dat of&oiëele personen te New-York in het bezit zijn van inlich tingen welke doen vreezen dat het drie manschap der Boeren >n Europa er niet in slagen zal eenige mogendheid tot tassohenkomst in den oorlog te bewegen. Nog een ander berichtje uit Asjanti mag in dit verband wel genoemd. In G&manlaud herleefden de onde on lusten, zoodat gedachte maatregelen van verweer en onderdrukking noodzakelijk zijn. Uit Negeria rakten reeds 300 ma i op ter beteugeling van 't oproer. Das in West-Atrika, en in Noord-Afrika (Egypte) en in Zuid-Afrika heeft John BnU 't druk. Berichten uit Zuid Afrika laten zich wachten. Hevige regens vulden de donga's en deden de stroomen zwellen. Dit hondt de partijen io hunne kampen, wijl de schansen, voornamelijk by Maseroe, onder water staan. Te BLoe «fontein liggen 2000 Engelsche typhus- en koortslijders. De slagregens belemmeren dan aanvoer vas medicijnen. De zfkken zullen naar bet zuiden worden overgebracht. De generaals Gatacre en Buller, Warren en Thorneycroft zijn of zullen worden teruggeroepen, zij zijn onbruikbaar gebleken voor den oorlog. In Portugal en aan Delagoabaaiis'tvolk op de hand der Boeren. Het regent protesten tegen de van regeeringswege verleende permissie aan de Engelschen om over Beira door Portugeesch gebied, troepen naar Transvaal te zenden. Vooral de etuienten van Oporto's hoogeschool roeren zich en beheerschen de publieke meening. Jammer evenwel dat 't nu te laat is. Kolonel Dalgety heeft sedert de insluiting van Wepener 20 dooden en 100 gewonden verloren. I)e verliezen der Boeren zijn „aanzienlijk zwaarder." Volgens Reuters's correspondent te Ma seru heerscht er oneenigheid tusschen de Boerenaanvoerders die Dalgety's legertje bij Jammersbergirift omsingelen. Enkelen willen den aanval op de Britsohe stellingen hervatten, anderen weigeren hun troepen wederom bloot te stellen aan zulke zware verliezen als in den nachtelijken aanval op den 12en, toen zij werden afgeslagen. De Boeren Jieten toen hnn dooden achter en deze liggen nu onbegraven. Hoe groot het getal dier lijken is heeft de correspondent nog niet kannen ontdekken, waarschijnlijk omdat er zooveel zijn. „Men gelooft" dat vijf Boerenkanonnen door de Britsche artillerie onk'aar zijn ge schoten. De Boeren hebben na het stijgen van de Caledor-rivier hnn kamp, dat oor spronkelijk aan beide zijden was gelegen, aan een zijde der rivier overgebracht, opdat niet een deel der troepen afgesneden zon worden door het hoogwater. De Basoeto's kijken met verlangen uit naar de Britsche ontzatcolonne s. Zij spitsen zich op het gevecht dat bij aankomst van deze zal volgen. Herschell wordt geseind dat langs de Oranjerivier en aan de driften Boeren- jpatrouilleszijn gezien en dat de Vrijstaters die hun wapens hebben ingeleverd ongerust worden. In Het Christelijk Schoolblad verhaalt dt onderwijzer Ruiters uit Johaunisburg omtrent een lid van zijn schoolcommissie (waarschijnlijk veldcornet Preterius)die bij EUndslaagte zijn been verloor en pas on langs door de Engelschen werd uitgeleverd, het volgende: In pijnen bij het wachtvuur op den ge- cenkwaardigen 27sten Oct. ter neder liggen de, informeerde hij bij een Engelschen Ko- loiel naar hun verliezen. „Wasuw verlies bij gindschcn boom groot," zoo vraagde hij. „Daar verloren we", was het gemelijke antwoord, „vier officieren." Dan dank ik God, want dan is mijn been betaald, merk te onze moedige veldcornet op. Ik wil echter dadelijk, om den Trtnsva- lers geen onrecht te doen, er bij opmerken, dat stille berusting de meest overheeischir.de stemming bij hen is, zegt de heer R. erbij. Wat aan de Engelsche bladen geseind wordt Op weg naar Kaapstad zoo wordt aan de Daily Telegraph geseind zangen Cron jé en zijn echtgenoote iederen morgen om vier uur een psalm. Mevrouw Cronjé heeft een schrille staccato methode van zingen, ter wijl het geluid van de zware stem van ren generaal het bost te vergelijken is, bij het stukslaan van steenkool. Uit het Boerenkamp bij Glencoe wordt geseind dat de Boeren zeer verheugd zijn over de bekendmaking van een telegram van de Keizerin van Rnsland, waarin wordt aangekondigd dat haar verschillende ambu lances tot het eind van den oorlog op haar kosten mogen blijven. De Russische ambulance he.ft bijzonder goed werk g - daan. Het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat de geheimzinnige aanvoerder der En gelsche colonne, dio bij Koornspruit een convcoi en zeven kanonnen verloor en wiens naam men zorgvuldig geheim hield, niemand anders is geweest dan de Prins van ,,Teck, lid van het Koninklijk Huis, dien men ook eens voor commandant had willen laten spelen. Iemand die de campagne onder generaal Gatacre heeft meegemaakt, zegt van hem Generaal Gatacre werkte zelf harder dan iemand anders. Hij had geen tent, alleen een waterdicht zeil evenals de andere man schappen. Hij deelde alle vermoeienissen met hen. Zijn geestkracht was onuitput telijk en hij liet geen bijzonderheid aan zijn oog ontsnappen, want ofschoon hij de manschappen hard liet weiken was hij er steeds op uit op v elerlei wijze het hun le vergemakkelijken. De leider van de Belgische ambulance in de Zuid-Afrikaansche Republiek, Dr. Coolen, heeft aan den vrede te Pretoria de voorkeur gegeven boven de ge-, aren van het ooriogstooneelhij is te Pretoria getrouwd en heeft de leiding der ambulance waaraan nog tien andere doctoren zijn ver bonden, aan zyn collega overgedragen. Kolonel Scbiel en drie andere gevangen Boeren, die aan boord van een Engelsch transportschip bij St. Helena zijn aangeko men, hadden Zaterdag in het geheim geld gegeven aan een roeier, om een brief over te brengen naar een Nederlandschen krui ser, die in de haven van Jamestown ligt. M var de roeier vergiste zicb, en bracht'den TIe'' aan ^oort*van den Engelschen kruiser „Niobe". Toch trachtten Scbiel en zijn drie gezellen 's avonds van hun transport- jj ontsnaPPe") doeh zij werden on- middellyk gegrepen. In den zak van kolonel Schiel vond men een groot mes. Hij werd Zondag met twee Boeren aan land gebracht. Hy had een sigaar in don mond en wei gerde in een rijtuig te stappen; hij liep liever zei hij. Onder gewapend geleide bracht men hem daarop naar de citadel. Vandaar is hij met de manschappen naar een daartoe ingericht kamp gebracht. De manschappen waren „blijde" dat zij weer aan land waren en Cronjé „was bedaard en keek lachend naar de menigte die op den oever stond". Hij en zijn vrouw zullen te Kent Cottage woueu tot de oorlog geëindigd is. Laffan seint uit Pretoria, dat mevrouw Kruger (in een interview) gezegd heeft, dat de Republiek met kracht zou verde digd worden, ook al viel Pretoria. Verder vertelde zij, dat zij 33 kleinzonen in het veld had gehad, van wié er twee gesneu- vel 1 zyn, vier zoons, zes schoonzoons en nog e n menigte andere verwanten. Eenige maanden geleden heeft zieli uit Szamara m Rusland een nog zeer jeug dige vereerder der Boeren naar het oor logsterrein begeven, om als vrijwilliger in het Boerenleger dienst te nemen. Bij zijn aankomst op het oorlogsveld kwam do jon ge Rus door een vergissing in plaats van bij de Boeren in het Britsche leger terecht en hij bemerkte zyne vergissing niet eer dan toen hy in oen gevecht door de Boe ren gevangengenomen was. Hier verklaarde hy, dat hij de verre reis allien had on dernomen, om in de gelederen der Boeren tegen de Engelschen te vechten. Bij een der laatste ontmoetingen is ('oongeluksvogel weer door de Britten krijgsgevangen ge maakt. Men herinnert zich het verhaal van den zwaar gekwetsten ouden Boer bij Elanis- laagte wien door een Engelschinaa op zyn verzoek het lyk van ziju zoon gebracht werd, nadat vader en zoon door een En gelschen granaat getroffen en gescheiden waren geworden; en hoe de sterveudo Boer het lyk van den knaap drakte aan zyn borst. De correspondent van het Londensche blad Daily News heeft iets dergelijks bij Stormberg gezien, toen hj hun krijgsge vangene was. Hij schrijft „Eens dat ik een langen, boeten namid dag in een ravijn tusschen de' rotsen als gevangene gelegen had, hoorde ik de ge weren blaffen als honden om een in de engte gedreven dier. „Ik lette op de Boeren zooals zij van schuilplaats tot schuilplaats slopen, een hier, een ginds, een nog wat verder, en dan weer een achttel te zameu in een natuurlijke vesting., dus plaatsten zij zich zelven zoo ver miju oog kon reiken. „De Britsche macht kon ik in het ge heel niet zien, zij was verspreid over het veld en de kopjes onttrokken haar aan mijn oog, maar ik hoorde don regelmatigen, roilerden knal van huu gedisciplineerd schieten, en als ik lette op wat de Boeren deden dan wist ik welk geluid aanstaande was. Zy tespieaden elk gebaar van onze officieren en als het signaal om te vuren door dezen gegeven werd dan wierpen ze zich achter aarden wallen of rotsen met zulke snelheid en zekerheid, dat zeiden een hunner getroffen werd. Wanneer de hagel van Engelsche kogels niet langer de rotsen splinterde, sprongen zy weer op en gaven onze soldaten lood voor lood. „Na een poos vonden onze kanonniers den juisten afstand en de plaats ven waar de Boeren schoten en barstten granaten en bommen tusscnen rotsen en verschansin gen, vele Boeren wondend, verminkend, doodend; maar met onverwinlyken moed handhaafden zy hun stelling, eu zij die niet gewond waren sprongen steeds op en met volkomen doodsverachting droegen ze de gewonden weg. „Ze vormden een vreemd uitziende menigte, gekleed in allerlei soort van boeren- m herdersgewaad, juist zulk een menigte als men ver in 't binnenland van Austr lië by 't schapenscheren ziet.maar geen man, die een mannenhart in het lijf heeft, kan nalaten hartgrondig te bewon deren hun onzelfzuchtige toewijding aan elkander, hun loyauteit aan de zaak, waarvoor ze hun leven gaven. „Iels dat ik zag zal mij onvergetelijk blyven, zoolang mijn geheugen my bijblijft! van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege! meer 10 cent. „Ze hadden mij als gevangene in veilig heid geplaatst onder een wagen, die weder geplaatst was onder een zwaar overwel vende rots. „Daar brachten ze bij mij twee gewonden, een man van over 50 jaar, een krachtigen ouden veteraan, met een gelaatskleur zoo donker als van een Maori in Nieuw Zeeland. Do baard, die het ernstige, gestrenge ge laat omlijstte, was drievierden grijs, zyn h inden waren ruw en door arbeid op ge knoopt koord gelijken!. „Hij was een Boer van half Hollandsche, balf Fransche afkomst. Toen ik later met hem sprak, vertelde hy my een en ander van zyn leven. Zyn vader stamde af van een der oude Hollandsche families, die geëmigreerd waren naar Zuid-Afrika toen het land nog een wildernis was. Zyn moeder was in ongebroken lijn afgestamd uit een dier edele Fransche gezinnen, die in de dagen van de verschrikkelijke ver volging der Hugen.ten hun tehuis ontvlucht waren. „Hij zelf was van alles geweest, jager, han.elaar, landbouwer, vechter voor zyn vaderland. Hy had gevochten tegen de in- booi lingeu en tegen ons Engelschen. „De jonge man was zyn zoon, een opge schoten, blonde jongeling, nog zoowat een knaap, en ik z&g dadelijk dat zijn uren geteld waren. „Zoowel de vader als de zoon waren gewond door een van onze uiteenbarstende granaten, en het was roerend hen te zien, zooals zy naast elkander uitgestrekt lagen. De vader hield de hand van zyn jongen in een hartelyken greep, terwijl hij met de andere hand het zachte, jongensachtige gelaat streelde op een wijze die oneindig roerend was. „Juist toen de sterren tussohen de ja gende wolken door kwamen snikte de Boerenknaap hot jonge leven uit, en ge durende al de lange uren van die sombere duisternis lag de vader met de hand van zijn dooden eerstgeborene in de zyne. „De pijn van zyn eigen wonden moet onbeschrijflijk ontzettend zyn geweest, maar ik hoorde geen steunen of zuchten over zijn lippen komen. „Toen by den dageraad ze den dooden knafp kwamen wegnemen van de zijde van dan nog levenden man, drukte de gestrenge oude krijgsman zyn grijzen baard op bet koude gelaat, en toen keerie hy zich om met het gezicht gedrukt tegen de harde aarde en hij gaf verder geluid noch teeken. „Maar hoe goed wist ik dat hij, ware het mogelijk, zijn leven had willen geven voor dat van ?iju jongen eerstgeborene". 20 April 1900. Goes. In verband met het denkbeeld, in de raadsvergadering door dhr. Buyse gemt, om aan de nieuwe buurt bij den voorma- ligen oliemolen den naam van Katten- b erg te geven, deelen wij mede, dat wij heden op eene nieuwe goedkeuring Der Stal Goes", in 1744 geteekend door Kor- nelis van der Weel en te Amsterdam in 1753 uitgegeven door Is. Tiiion, hebben gevonden, dat de molen, thans geëxploiteerd door dhr. L de Jonge, destijds „Olij mo len" heette. De molen tegenover het dam metje, welke nu kort geleden geheel is op geruimd, heette toen ter tijde Katte molen. Hiervan kan dus de naam Rottenberg zyn ontstaan, terwijl later blijkbaar de molen van dhr. De Jonge van bestemming is ver anderd, aangezien reeds in het begin dezer eeuw deze molen een korenmolen was. Den 5 Aug. 1780 werd door den Raad be- slotenaan L. van Kleynputte toe te staan „een dubbelen oliemolen te stichten op den Kattenberg, waar de molen van Jan Tave- venier gestaan heeft". Wat in den Katte molen gemalen werd is ons niet gebleken. Hoe dit zij, de naam „Kattenberg" moge historisch zijn, aesthetisch kan hij walniet genoemd worden. G. C. (Wij zijn dit eens. Maar dat onfraaie deelt by met >e!e andere historische namen. Men zou de nieuwe wijk Kattenbergsin- gel of Katleubergbuurt kunnen noemen, dan is er van dat onaesthetische wel wat af.) Op 23 April wordt te Sluiskil, in verbinding met Ternenzen, een rijkstele graafkantoor voor het algemeen verkeer opengesteld. Bij kon. besluit is boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der onderwijswet ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs een subsidie verleend van f 400 aan de gemeente Driewegen. De liberale kiesvereeniging te Haarlem heeft candidaat gesteld voor de tweede kamer mr. H. P. de Kanter, oud-lid voor het kiesdistrict Bergum, te Haarlem, met 36 steromen tegen 29 op mr. v. Styrum. Het driemanschap Fischer, Weasels, Wolmarans, beide eersten zyn Vrijstateis, ontving gisteren een deputatie uit de Zuid- Afrikaansche vereeuiging te 's Gravenhage, waarbij dr. Blink hot woord voerde en den weusch uitte dat Zuid-Afrika spoedig vrij zou zijn. De heer Fischer betuigde, namens 't driemanschap, dank voor het gesprokene en verzekerde nogmaals dat de regeeringen van Z.-Afrika den oorlog niet hebben gewild en daarom alles hebben toegegeven, alleen maar op 't stuk der vrijheid mochten zij niet. Daarna had de deputatie een langdurig onderhoud met dr.Leyds en staatsraad Asser. Des namiddags hadden zij een samenkomst met 't Nederl. comité tot behartiging der belangen van de Zuid-Afrikaansche repu blieken onder leiding van het eerste.kamer- lid generaal Schimmelpenninck v. d. Oye van Hoevelaken. Toorts ontvingen zij het hoofdbessuur van den Nederl. Vrouwenbond ter Internationale ontwapening. Heden werden zy in audiëntie bij H.M. de Koningin toegelaten. Morgen verlaten zij ons land. Bij kon. besluit is benoemd in het bestuur van het waterschap Nieuw-Bom- menede tot dijkgraaf J. v. d. Bijl en tot gezworen M. v. Putte; tot dijkgraaf voor den polder Kleine Molen] P. A. Stallaert. 's Heer Arendskerke. Maandag- ft\ond 2de Paaschdag herdacht de Chr. Werkliedenvereeniging aihier, haar twee jarig bestaan op feestelijke wijze. Om zeven uur opende de voorzitter de vergadering met een welkomstgroet, en met het laten zingen van Ps. 103 1 en gebed van den voorzitter van de commissie van advies, Ds. W. A. Keevs, die daarna ook las Joh. 21 1 —14, waaraan hij ook nog 't eene nocdige aan toevoegde. De secretaris gaf een goed overzicht over het verloopen jaar, waarin hij or.s meedeelde dat het ledental tot 39 geklommen was en dat een twintigtal begunstigers tot onze vereeniging waren toegetreden. Uit het verslag van den pen- ningmee ter bleek, dat er voor de vereen, was ontvangen f63,18Va en uitgegeven f 26.66 das in kas f 36.62V2voor 't fonds tot ondersteuning bij ziekte was on1 vangen f 184,68, uitgekeerd aan 10 leden f77,74, rest f 106.93, gevoegd bij 'tgoed slot van vorige jaar, zoodat totaal het batig saldo der beide vereenigingen bedraagt f291,15V2. Volgens rooster van aftreding was aan de beurt D. Vermet, die met 37 van 39 stem men werd herkozen, en G. Mullie met 25 van 39 beiden namen hunne benoemj ng aan. In de pauze werden wij getracte erd op broodjes en chocolaad. Na de pauze wis selden'voordrachten en zang van enkele leden elkander af, 't een en aader bracht een opgeruimden geest in onze vergadering. Aaa het eind dankte de vocrzitter deleden voor hun tegenwoordigheid, en vooral aan ben die hebben meegewerkt tot bet wel slagen van dit feest. Eene collecte verd gehouden voor onze stamverwanten in Z.-Afrika. Na het zinren van Ge angl80: 1 sloot ds. Keers de vergadering met dank zegging.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1