Engeland en Transvaal. BEKENDMAKINGEN. KERKNIEUWS. SGHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. Pierson zon, leefde hg nog, klagen over een secteschooi der socialisten, gelijk hij in 1898 van een secteschool der modernen gewaagde. Doch't feit blyft vast taan dat de open bare achool velen niet kan voldoen. En in naam van die velen roepen wij 't de n-geering toe: Haast u,nu gij O's leerplicht bracht, om denznlken ruimte te hielen in de keuze der school, waar zij hunne kinderen willen en mogen endur .en heenzenden. De Engelsche divisies in Zuid-Aftika «t ian thans onder bevel van de volgende luitenant-generaals French (cavalerie), Lord Heihuen (eerste divisie), Sir F. Clery (tweede), Pole-Carew (derde), Lyttelton (vierde), Sir Charles W arren vijfde),Kelly-Kenny (zesde), Tucker (zevende), Sir Leslie Kundle (achts'e) Col rile (negende) en Sir Archibald Hunter (elfde), liet bevelhebberschap der 10e divisie is vacant. De sterkte waarmee lord Roberts zyn f i marscu van Bloemfontein zal beginnen, b .draagt 50000 man en 100 kanonnen, Bij .1 rechts door Balier, links door Carrington i. oeten gesteund worden De remontes komen in groo'en geta'e aan. e Argentijneche paaiden zullen wel mee vallen. Dit alles vertelt de Times tonder to vragen of ook gebeuren zal wat hij wenscht. Op 't oogenbiik kan men er nie's van zeggen. Roberts heeft 't te druk ;met de oescherming der spoorlijn en de ontzetting van Wepeaer. Want wat dit laatste betreft vertelt men wol dat de Boeren van Wepener weglie.pen om zich noord-en zuidwaarts te verdeelen. M.iar waar zonden zij zuidwaarts heen moeten indien zij niet in Brabants handen villen vallen? Bovendien al hebben zij 'c waken tegen omsingeling, zij zullen het beleg niet zoo gemakkelijk opgeven, we tende wat zy er mee winnen kunnen. Intusschen zijn de berichten derwijs Kt hiarsch en verward, dat wij dit overzicht v el kunnen sluiten. Wij geven slechts nog e kele korte mededeelingen. Uit Kaapstad schryft men aan de Arnh. Cit.: Uit vertrouwbare bron vernemen we Dans, dat het toevallig is, dat Cronjé er zoo is ingeloopen; of liever dat er gelor- ci rd verraad is gepleegd. Lord Roberts 1st niet evenmin als te Magersfontein waar Cronjé eigenlijk lag; hy was aan lot verkennen maar zonder succes, tot ein dt lyk een Burger gevangen werd, die met oen dood bedreigd werd, als hy de verken iers niet den weg wille wijzen, terwijl aan den anderen kant eene schitterende beloo- inng werd beloofd. De arme Boer heeft 'oen Cronjé verraden envijf pond (zegge 5 [id. st.) gekregen, welke Judaspenning 1, ut zóó in de handen brandde dat hy de bank noot voor de oogen der Engelschen in stuk ken scheurde. President Kruier vertrok den 4ien Maart i var Moddenivier en Bloemfontein, van vaar hij den 9 Maart te Pretoria terugkeer d -. Men maakte zich eenigszins ongerust 0 -tr hem, met het oog voorr.1 rp zijn hoo- g-n leeftijd en de gevaren, welke hij in die R'reek zou kunnen loopen. De berichten, (.ie omtrent zijn verblyi d-,ar zijn ontvangen, ti ijzen, dat hy zich meer dan eens in ge- v ir heeft bevonden. Onderweg namelijk spoorde de president r e Boeren aan, om standvastig te blyven ro zijn bijbeis he welsprekendheid trof ie- tleren keer doel. By Modderxivier aangekomen, begaf hij zT-h naa- den gene. alen staf en de militaire 1 i'achés. Kort daarop steeg de ballon der Iv gelschen op en niet veel later deed zich t ii hevig ksnonvnur hooren. Door spionnen die zich in grooten ge- 'a!o in de Boerenkampen bevinden on derlicht, dat de president zon komen, had- t! n de En. elschcn de plaats, waar het rijtuig van den president stilstond, gezocht en ge- v -ii.ien en vandaar de hevige kanonale, die 0-1 lie plek gericht was. Met het oog op het gevaar verzocht ge- p malde Wet den president dringend, zich •••mg te trekken, vooral ook, omdat een es- c.ilron lanciers kwam aangaluppeeren, met tic: plan, een omtrekkende beweging uit tc voeren. De vier paarden voor het rijtuig van den j resident vlogen met het oude staatshoofd als pijlen uit een boog weg! Een seconde later barstie een bom op de plaats, waar het rijtuig gestaan bad en verbrijzelde bet nj'uig van den Rossischen attaché, kolonel Gourko. Na een uur rijdens liet de presi dent stilhouden. Maar het vuur van den vijand was nog steeds waarneembaar. De stofwolken, door de granaten upgew irpen, werden nog in de nabijheid gezien. Plotseling kwam e n ruiter op een raet zweet bedekt paard aansneden. Op weinige passen van den president vielen ruiter en paard ter aarde. De man, die door een kogel in de zijde getroffen was, kon nog net den president waarschuwen, dat gevaar dreigde en da de generaal, den heer Kruger daar om verzocht te verbakken. De man verloor daarop het bewustzijn. Da p esident besloot toen den weg naar B'oemt'ontein in teslsan. Goes. Het voljaarskohier vi.or 1900 ven de Belasting op Honden is door den K al en zijne vergadering van 12 dezer vastgesteld, op heden aan den ontvanger ter hand gesteld en zal na de uitreiking van het aanslag biljettgedureude eene maand ter inzage liggen, gedurende welken tijd de aangeslagenen hunne bezwaren op onge zegeld papier bij den R ad kunnen indie ien. De Burgemeester van Goes, voldoende aan het verzoek van der Minister van Bin- nenlandsche zaken waarschnwt arbeiders en andere werklieden die in Dnitschland werk gaan zoeken niet te vertrekken zonder een nationaliteitsbewijs mede te nemen, vermits zij anders gevaar loopen geen werk te vin den en luier als armlastig over de grenzen te worden gezet. Bedoeld nationaliteitsbewijs moet ter Se cretarie der gemeente worden aangevraagd. Goes, 18 April 1900 Vergadering van het Zeeuwsch Jongelings verbond te Middelburg op Maandag '2den Paaschdag l.l. Te twaalf uur precies opende de voorz. Ds. Wagenaar de vergadering, die door ruim 80 personen, leden en afgevaardigden van Geref. Jjngelingsvereeuigingen, werd bijgewoond, met een kort maar schoon woord naar aanleiding van den voorgelezen 21sten psalm, nadat was gezongen ps. 118 7 en ZEarw. in het, gebed was voorgegaan. Aan de Bestunrst. fel hadden ook de nieuw gekozen leden de beuren Mr. P. Dieleman en P. van Vliet plaats genomen. Uit ht-t verslag van den secretaris, den heer Dekker, van Goes, bleek, dat de Bond zich in toenemenden bloei mag verheugen, te. wijl ook de stand der kas gnnstig mag genoern 1 worden volgens mededeeiing mede van den secret iris, wijl do penningmeester afwezig was. Uit de verslagen der ring- currespondenten (voor zoover deze aanwezig waren) en afgevaardigden der aangesloten vereenigingen blees duidelijk, dat bij veel onverochüligheid van velen, die de jonge lingsjaren waren ontwassen en van wie betere dingen mochten worden verwacht, erover het algemeen reden is tot tevredenheid. Er wordt door onze jongelingen gewerkt, door velen flink gewerkt zelfs op het gebied van Bybei Vaderl.- en Kerkgeschiedenis, van de beginselen der antire7. partij en wat dies meer zij. Hiermede was de morgenver- gadering beëindigd, die met dankzegging weid gesloten door den Heer Bastmeijer. Uit de gehouden stemming voor twee bestuursleden bleek, dat de ijverige secre taris, de heer Dekker, met algemeene stem men op éó:s na was herkozen, en gekozen met groot9 meerderheid de heer Verkerke van Bergen op Zoom. De namiddagvergauering, die door onge veer 250 personen werd bijgewoond werd geopend door den voorz. Tegenover den optimist en den pessimist van onzen tijd p.aaistt ZEerw., die altijd wat nieuws en een woor.l op zyn pas heeft, en immer tot luisteren dwingt, den nuchteren Calvinist, die gelooft in zyn God. Over punt 9. „Mededeelingen van (len Bondsboekhandel, ontspon zich eeu geani meerd debat, waaraan werd deelgenomen door den Voorz. den heer Schippers van Middelburg, der. secretaris en den heer Bast meijer. Besloten werd om aanvankelijk zich neer te leggiu bij de regeling door het Hoofdbestuur van den Geref. Jongelings- bond in uitzicht gesteld. Een motie door den heer Quist namens de J.V. te Goes ingidienl, en strekkende om er bij het Hoofdbestuur op aaa te dringen, dat een volgende Bondsdag gehouden zcu worden iu üetZniil-Westelijk deel van ons vaderland werd mede aangenomen. Pnnt 10. „Be spreking Bibliotheken" werd ingeleid door Mr. Dieleman. Aan het. debat namen deel de voorz., de secretaris, de heer Deur waarder van Axel en Mr. Dieleman. Tot een cmclusie kwam men niet, doch allen ware.i het hiermede eens, dat scherp diende te worden toegezien, dat geen verkeerde lectuur, ook op letterkundig gebied den leden in handen wordt gegeven. Alsnu kwam aan het woord Ds. Johs. Mulder van 's üer ogenhosch, die spreken zon over „Bcluiigste ling in het publ eke leven" en dit deed onder deze vier gezichts punten Hoe ze wordt gemist-, hoe ze wordt geeischthoe ze wordt gekweekten wat van haar mag i er wacht. Dat een vader, die geen belang stelt in zijn g?ziu; een landman, die geen belang stelt in zijn grond; een veehouder, die geen be'ang stelt in zijn vee; en zoo een ieder die geen belang ilelt in zyn zaken, oorzaak is van eigen ondergang behueft geen betoog. Belang dienen we te stellen in alles wat ons en de onzen en het onze betreft. Maar dit niet alleen. O ik het belang van onze stad of ons doip, ons gewist, ons vaderland, het geeslelijk en maatschappelijk welzijn van - ns volk, van staat en kerk, maatschappij en school moet ons ter harte gaan. Doch Groen van Prinsterer zuchtte reeds „Niet over Th rbecke en de Liberalen, maar over eigen lafheid en halfheiover eigen loom heid en traagheid hebben we te klagen." En boe geelt ook onze tijd aanleiding tot die klachie: Ze'fs ouder de belijdeis vmi de eeuwige beginselen van Gud3 Woord zyn velen, d'e geen oog hebben voor de geeste- tijke ellenden van onzen tijd, ons staatkun dig en kerkelijk leten, onze scholen en jon- gelingsvereeiigingen en al wat daarmede in betrekking staa'. En toch wordt beter geeischtgeeischt door Gods Woord, onze vaderen, de his torie. Zelfs de sterren verkondigen Gods grootheid en goedheid, evenwel niet door zich schuil te houden, maar juist door te schitteren en te blinken voor al. -r men- schen oog. Hoeveel te meer dan ook het kind van God, dat juist geroepen is, om te verkondigen deu luisteren de dengden van den Heere, zjnen God, die hem juist daar toe verkolen en geroepen heeft. En hoe roepen ook onze Vaderen in hun vergoten bloed en tranon ons niet toe, dat we niet enkel voor ons zeiven, io het voetspoor van Kain, maar voor onzen God en Heer, voor ons land en volk, voor andeien hebben te leven of wijzen dan ook de mannen der historie, zoo gewijde als ongewijde, daar niet heen, datwe steeds ons zeiven te stellen hebben tot een Gode welbehagelijke offer ande. Zoo een Mozes, en eeu Paulas, een Lntber en een Calvijn, een Groen van Pi-iuaterer en een Da C.,eta,om te i vijgen van de mannen van beteekenis van onzen tijd, of wat zegt ons anders de leus onzer Trans aalsche broederen: „Liever geen le ven dan geen vaderland!" En wat dan wei de middelen zijn om die belan stelling iu het publieke leven te kweeken? Ze liggen in de oorzaken, v elke baar ten onder houden, als daar zijn: Onze zondige egoistische jnatnur, die met Kaïn vraagt: „Beu ik mijrs broeders hoeder?" de geest van onzen tijd, die met geen God- dtlyke en menschelij ke macht rekent, en zich zelf algenoegzaam is; de doopersche opvatting, die leert dat een kind van God met de wereld en met wat daarop gebeurt niet heelt te rekenen de verloochening vau onzen volksaard, die wel is waar die der kalmeu is, och een kalmte die wel tot voorzichtigheid maar daa.om des te kloeker handelen drijft, doch nooit tot handelen traag ea ongeschikt inaaUt. En daarom dan ook is brstudeering van het leerstuk der gemeene gratie, het ijverig en ernstig bijhouden van onze Christelijke pers on/e Transvaalsche broeders bestu- deeren allen hun bladen bestudeering vanonzezoo rijke en Bchoone vaderl. ge schiedenis; lestudeoring ook van de ge schiedenis van het staatkundigen kerkelijk leven der 19de eeuw zoo dringend nood- zakelyk, im waarlijk belangstelling iu het publieke leven te kweeken. En nu de vruchten van zulk een belang stelling Ze verruimt onzen eigen gezichts kring en doet ons beter kennen en dies rijker levenze verhoogt onzen in eerlijken moed eu doet ons zien, dat niet de wijzeu er wereld het weten, maar de ware wetenschap aan onze zijde ligt; ze verheldert onze toekomst, wetende dat niet de wereld, niet Satan maar de Heere onze God het winnen zal in den etryd tegen de naachien dezer eeuw. Dat dit scboone referaat met daverend applaus werd begroet, behoeft er wel niet by gezegd. Van de gelegenheid tot debat werd ook om des tijds wille geen gebruik gemaakt. Nadat nog de voorz. deti dank had gebracht aan allen, die tot het wel slagen van dezen Bondsdag hadden bijge dragen, en deze ze.i op zyn beurt dank was gezegd door alle aanwezigen bij monde van den heer Bastmeijer voor de uitnemende wijze, waarop ZEerw. de vergadering had geleid, werd deze schoone dag met dank zegging aan den Heere God gesloten door Ds, Littooij van Middelburg. Geref. Kerken. Beroepen te Grijpskerke ds. H. H. Schoema- kers te Dirkshorn en Krabbendam te Neede ds. B. li. v. d. Hoorn te Domburg; te Tiel G. Keizer cand. te Kampen; te Monnikendam L. J. 0. Kieijt cand. Bedankt voor Jutrijp door de. S. H. Groe- neveld te Marrum; voor Sneek door ds. K. Troost te Naald wijk. De classis Goes, vergaderd te Goes, bygestaan door deputateu der j.rovincie, heeft den candidaat 0. W.Laman, beroepen predikant te Kruininge, peremptoir geëxa mineerd en tot de H. Bediening toegelaten. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Medemblik ds. F. J. Plaat t e Purmerend. Doopsgezinde Gem. Beroepen te Oliebiitzyl ds. A. H. v Drooge te Hol werd. Neu. Herv. Kerk. t Beroepen te Groot A inters ds. H. Snel te Dirkeland te Maassuis ds. B. Metz te Rotterdam; te Dierum ds. P. Mein- dersina te Schildwolde. Aangenomen naar Osch door dr. J. Her derschee te Deventer; naar Sliedrecht door ds. H. ten Kate te Amerongen. Bedankt voor mlitterswyk door ds. G. B. Sikkema ie Gieten; voor Nieuw Dor drecht door ds. J. H. de Roode te Rolte voor Kruisland door ds. J. Pb.P.Loeff te Nootdorp; voor Makkum door ds. H. G. v.Endtte Woerden voor Birdaard door ds. J. L. de Mol Monconrt te Dro- gebam voor Lienden door ds. A. Jellema te Oppenhuizen - voor 's Hertogenbosch door ds. J. A. Prins te Epe; voor Stol wijk door S. J. Piso te Lutkewierum voor Zuidhorn door ds. A. Douwes te Win terswijk; voor Hazerswoude door ds. J. W. H. Kalkman te Woerden voor Weert door ds. C. A. Klinkenberg te Beu- sichem. Dr. E. C. Gravemeijer te Utrecht, en bevorens achtereenvolgens te IJseimui- den, üosthem, Oldeboorn en Gorinchem, is 2en Paaschdag overleden, oud 53 jaar. Middelburg Zondag 22 April a. s. hoopt dr. J. R. Slotemaker de Bruyne over gekomen uit Beilen des avonds iu de Nieuwe kerk alhier zijne intrede te doeu na des voormiddags iu zyn ambt te zijn bev stigd door dr. Posthumus Meijjea alhier. Middelburg, Dinsdag werd alhier eene classicale diaconale conferentie gehouden van afgevaardigde predikanten ouderlingen en diakenen uit de velschillende hervormde gemeenten in de Classis Walcheren. Na eene toespraak van ds. A. Voorhoeve uit Amsterdam over kranken verpleging door diaconessen had een geanimeerde broeder lijke discussie plaats over de vraag: „Wat kan in onze classis door dej kerkeraden voor de krankenverpleging door diakonessen worden gedaan Het resultaat der bespre king wasdat het Classicaal Bestuur zich in con tact zal stell-n met het Bestuur van de be staande commissie tot oprichting van een diaconessenh lis liu in een volgende ïer- lang te houden vergadering een voorstel ter tafel te brengen. Eenstemmig was de vergadering van oordeel, dat het de plicht der Chr. gemiente is dezen arbeid ter hand te nemen. in de namiddagvergadoring besprak ds. L. W. Bakbuijzen van den Brink do vraag kan er (of wei hoe kan er) ie's tegen wor den gedaan, dat een steeds toenemende stroom van behoeftige plattelandsbewoners zich metterwoon in de naburige steden vestigt en ten laste komt van de diakonieën dier stadsgemeenten wier inkomsten statio nair blijven? Ook deze vraag 1-kte een breedvoerige bespreking uit. Algemeen was de vergade ring van oordeel, dat de Apostolische ver maning „Draagtelkanders lasten" meer dan tot hi rtoe moet worden behartigd. Met ingenomenheid werd hei feit geconstateerd, dat eene gemeente in de classis een naburige diaconie was te hulp gekomen door een deel harer inkomsten aan deze hulpbehoe vende zustergemeente af te staan. Dj studiebeurs aan de Christelijke Nor maalschool te 'a Gravenhage is na vergelij kend examen toegekend aan deu kweckeling J. J. Z. Offringa te Dinteloord. Aan denzelfden k weekeling ia toegekend, evenzoo bij vergelijkend examen, eene stu diebeurs a f 300 aan de Geref. kweekschool te Amsterdam. Middelburg. Voor de onderwijzers- acte werden heden geëxamineerd 6 geslaagd de heeren L. Boers, L. A. Breedveld en W. F. Hoevenagel alleu te Middelbu g, J. Vloo te Goes en J. Tenapel te Kruiningen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 17 April 1900 zru veroordeeld wegens jagen zonder acte en vergunning M. G te Kruiningeu 2 maal f5 b. a. 2 maal 4 d. h. verbeurdveral. inbeslaggenomen ge weer. in gesloten jachttijd jagen z. concent of verg. J. O. te Wemeldinge 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h. verbenrdverkl. inbeslag ge nomen geweer. jagen op Zondag zonder verg.A. L. S. te Santvliet (België) 2 maal f5 b. s.2 maal 4 d. h. verbenrdverkl. 2 eendvogels mei bevel tot uitl. of te betalen f 1,50 s. 1 d. h. bevisschen Schelde z. consentL. d. W M. de W C. K. te Yerseke ieder f 1 b. s. 1 d. h. bevisschen Schelde z. consent en verg. M. d. VM. d. VM. N. te Yerseke ieder 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h. M. C. P D. Pen J. P. te Yerseke ieder f 2 b. s. 2 d. h. en f 1 b. s. 1 d. h. Ph. B. te Yerseke f5 b. s. 2d. h. kreukels rapen op e. a. perc. z. verg.: J. D. M; C. H., li. v. d. B; Th. M. M; H. K. allen te Krabbend.jko ieder f 2 b. s. 2 d. h. losmaken steenen zeedijk: J. C. v. U. te Goes f2 b. 6. 2 d. h. onbeheerd laten staan aangespannen trek dieren: H. B. en C. R. te Goes ieder f 1 b. s. 1 d. u. loopen over land zonder verg.: M. P. te Wemeldinge f 3 b. a. 3 d. h. straatschenderijP. J. G. en W. M. v. 't Z te Goes ieder f 1 b. s. 1 J. h. C. v. H. in M. C. V. L. te Krabbendijke ieder f3 b. s. 3 d. h. vervoeren van eenv.d. landbouw nuttigen vogel: J. v. H. te Goes f 3 b. s. 3 d. h. dans partij aanleggen te Driewegen z. verg.H. R. te Driewegen f 5 b. s. 2d. h. nachtrumoerJ. J. v. SP. SJ. W A. D. v. d. V D. v. d. VC. H. allen te WtmeldingeL. S te Yerseke en A. v. H. te Krabber.dijke ieder f 2 b. s. '2 d. h. overtred. drankwet: J. K.te Wissenkerke f 5 b. s. 5 d. h. overtred. pi. verord. v. ColijnsplaatL. v. d. M; W. D. v. d. M; D. deP; P. B; J. C. N; J. V; d. S. wed A. v. O; G. I; J. M. d.P; J. N; D. d. J; L. M. d. VJ. V J. v. d. B; C. v. d. V. wed. v. d. M; A. d. G; J. P. K; M. G. R; M. d. R; E. S; J. M. H; J. P. WC. K M. d. J; M. J. Q. wede J. B; J. J. K; A. L. H; J. J.W. wed. v. S; G. W.J. M; W. A; J. T; P. d. R; H. d. L; J. v. d. W; J. v. G; D. J. AJ. d. E; P. V; D. V., a len te Colijnsplaat ieder f 0,50 b. s. 1 d. h. in staat van dronkenschap verkeerende orde verstoren: J. D. te Gravenpolder 5 d. h. dronkenschap: H. H; J. v. d. P. te Oudelanie iedei f 2 b. s. 2 d. h. In dezelfde zitPng werd bekrachtigd het verstek vonnis tegen F. J. B. ta Goes dd. 13 Maart 1900 waarbij hy wegens dron kenschap by 2e h :th. werd veroordeeld tot 7 J. h. en waartegen verzet. Men schryft ons uit Rilland Bath Met den trein, die te 2.16 alhier aankomt, arriveerde in gezelschap van den heer L. Smallega ige Tweeden Paaschdag dhr. A. H. Pinot Jr., sedert verscheidene jaren woonachtig te Kaapstad en thans tot Juli a.s. verblijf houdende by zijn ouders in Breda, om na dien tijd weder naar de Kaap kolonie terug te gaan. Het muziekgezelschap „Billandia" haalde de hoeren aan het station af alwaar het bestunr van het gezelschap hem verwelkomde. Daarna ging het in optocht naar de hofstede van den Edel- achtbaren heer burgemeester, vervolgens werd eeue wandeling rondom het dorp ge maakt. Daar de heer Pinot gekleed waj als echte Transvaalsoiie Boer had hij natuurlijk zeer veel bekijks. Het glanspunt van den dag was evenwel des avonds. De heer Pinot toch had aan den burgemeester tevens president-kerkvoogd veilof gevnagd en be reidwillig verkregen om des avonds ia de Ned. Herv. Kerk een Trans vaal-bij een komst te honden, waar hij het een en ander uit die streken zou verhalen afgewisseld door toepasselijke lichtbeelden. Het spreekt dan ook van zelf dat zich een groote schare des avonds om zeven ure naar genoemd kerk gebouw begaf. De heer Smallegange opende de bijeen komst door het laten zingen van eeu ge liefkoosde psalm der Boeren en wel psalm 72 vers 2, daarna gTig hij voor in 'tgebed en las vei volgens een hoofdstak uit deu By bel, waarna hij het woord gaf aan den heer Pioot. Deze liet een aantai lichtbeelden uit de Kaapkolonie, Transvaal en Oranje-Vrijstaat zien en daar hij overal in die streken ge weest is viel het hem niet moeilijk de ver schillende photugraphieëA waaronder zeer prachtige en fijn afgswerkte, toe te lichten. Daarbij bezit de heer Pinot de gave om ta boeien, daar hij alleB op eenvoudige, dui delijke en aangename wyze wist te verhalen. Achtereenvolgens kreeg men te zien de pas sagiersbootan varende op Kaapkolonie, de h.iven van Kaapstad. Kaapstad zelve van verschillende kanten gezienLadysmith, Kimberley, Pietoria, Johannesburg tienjaar gtleden en tnans, Simonstad, eenige bergen o.a. Tafelberg, Majubaberg, eenige rivieren, Oranjerivier met brng, de Vaal ivier, de verschillende volkeren als Hottentotten, Kaffers, Basoetoe's enz., huu godsdienst, hun bijgeloof, hun wapens enz. Ook boomen, planten en het dierenrijk werd niet vergeten o. a. de eikenlanen (van Jan van Riebeek) de witte lelie, het suikerriet enz. Koitom te veel om op te noemen. De bijeenkomst duurde van zeven tot tien uur en in dien tusschentyd kreven we65 licht beelden te zien. Het laatst op een na kregen we President Kriiger wearbij de aanwezigen het eerste couplet van het lied „Kent gij het volk vol heldenmoed" lieten üooren eu tol slot der lichtbeelden onze geerbiedigde Koningin Wilhelmina waarbij het Wien Neerlandsch Bloed weerklonk. Daarna sloot de heer Smallegange de bij eenkomst met gezang en dankzegging. Het beaoett wel geen betoog dat de meeste toehoorders zoo niet allen recht vol daan van hetgeen zij gezien en gehoord hadden huiswaarts keerden overtuigd dat hun een genoeglijke avond w.s bereid. Vermelden wij nog dat de heer Pinot slechts een dag of tien geleden in Nederland is aangekomen en dat onze gemeente de eer te beuit viel hem het eerst in hnn mid den te zieo. Wij twijfelen er dan ook niet aan dat waar de heer Pinot bereid is ook op andere gemeenten op treden hy \eel sucoes zal hebben. De spreker verz-kerdc (nwen correspon dent), dat hij zeer dankbaar was over de ontvangst hem ten deel gevallen, alsmede over de opbrengst der collecte (die na af trek der kosten bestem 1 is voor de weduwen en weezen iu de Z. A. Rep.) en ook voor de stilte en de goede orde tijdens de samen komst. Hy beloofde hem nogmaals terng te ko nen en als dan andere photographieën eveneens op genoemde landen en den oorl g betrekking hebbende mede te bren gen. Van harte roepen wy hem dan ook „tot weerzieus" toe. Oud-Vosmeer. Maandag werd alhier na een opwekkend woori van Ds. v. d. Kooi nit Bergen op Zoom, eene vereeniging gesticht voor gereformeerd lager onderwijs, zij telt 47 leden; destatnten werden opge maakt, een bestuur werd gekozen. Het plan is om krachtig in eigen kring naar de mid delen te zoeken om te geraken totdestioh- ting eener vrye school met den bij bel. Kloetinge. Zaterdagmiddag brandd6 op de hofstede van den landbouwer A. Pad mos een stroo en een hooiklamp af. Van de brandweer dezer gemeente die spoedig aanwezig was werden wijl de wind van de sc.hui.r afdiende geen diensten gevergd. De oorzaak vau de ramp is onbekend. lerseke. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering, die door 7 leden werd bijgewoond en door den burgemeester werd gepresideerd, werd medegedeeld, dat het kohier van den hoofd, omslag is goedge keurd. Het gemeenteverslag werd aange boden en de kohieren voor schoolgeld en hondenbelasting vastgesteld. Af-en over schrijvingen op de begrootingen voor 1899 der gemeente en van het Burgerl. Arabest,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2