NIEUWSBLA VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1900. Saterdag 14 Iptif. Deectmufe Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Tegen de Revolutie front. bekemdviakinüen. Engeland en Transvaal. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK., te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wegens het Paaschfeest ver schijnt Maandag geen nummer van dit blad. Wij hebben 't kort geleden nogmaals met volle overtuiging gezegd dat de ge- loovige Roomscheu eu de geloovige Pro testanten tot samengaan tegen het anticle- rieale allegaartje verplicht zijn. De antirevolutionaire partij heeft zich aan dezen regel steeds gehouden althans lure organen en de leiders der verkiezin gen hebben voortdurend op dit aanbeeld geslagen. Groen deed dit reeds in 1831. Guisot heeft in 1840 duidelijk als voor waarde voor een vruchtbaren strijd tegeu het Ongeloof, dat hij terecht in grond en wezen anti-christelijk noemt, een dergelijk samengaan aanbevolen. En Groen beeft dit beaamd. „Er is", zoo sprak hij toen reeds, „tusschen ona en de Roomsch-Katholieken tegen het ongeloof eensgezindheid". De Standaard heeft 't eenige jaren gele den herinnerd in beginsel, aldus schreef Groen, „ia alk. Christen antirevolutionair. Alleen wanneer hg op politiek terrein zich in den aard en verhouding der politieke partgen vergist, kan de Christen aan het liberalisme de hand reiken, en voor het evangelisch beginsel in den* (door de Re volutie in het leven geroepen) antirevolu tionairen vorm beducht zijn. En Fabius, die gelijk geen tweede wel licht in Nederland Groen van Prinsterer kentheeft het in zijn voortreffelijk „Voort varen" een uitgave van Donner te Leiden, die alle K'esvereenigingen zich immers aanschaften of zullen aanschaffen nog eens herh aid„Wie Roomschen op Stastkundig gebied op dezelfde lijn als de groepen der Revolutie stelt, met wie zich punten van aanraking kunnen voor doen, volgt niet de gedragslijn van Groen van Prinsterer; miskent het Christelijke in iiet Rooin8ch geloofof ziet den eigen lijken aard der Revolutie voorbij." Wij blijven dan ook met nadruk herinne ren can dit gevleugeld woord uit Groens Nederlandsehe Gedachten (V blz. 39 en 329) „Twee partijen slechts zijn er: de liberale 7>f radicale en de antirevolutionaire, met tweeërlei wortel: de Volkssouvereiniteit en de souvereiniteit God».L' De Savornin Lobman, Kuypers oude medestander in den strijd voor '88, schreef in de Prot. Noordbrabanter tegenover zijn tegenstander dr. Bronsveld sprekende van Groen„Reeds in 1831 was de gedachte van Guisot de zijne dat alle Christenen, onverschillig van welk kerkgenootschap, zich behooren te vereenigen in het bestrij den van ongeloof en regeeringloosheid. In beginsel omdat de antirevolutionaire staats leer ook de Roomsch Katholieke is." Welnu in dat „behooren te vereenigen" gelooven wij ook en wij doen dit te ster ker nu, nu wij al meer de rzdicaliseering en socialiseering onzer wetgeving, de ver schillende levensverhoudingen zien openbaar worden. Da*rom luisteren w j gaarne naar de stemmen van oude broeders ook in het vrij-antirevolutionaire kamp, die daar luide roepen om nieuwe samenstemming en sa menwerking by ie komende stembus. Doch wij plaatsen ons daarbij niet op het enge protestantsohe, maar op bet breede Christelijke standpunt. Wij willen een zoo ruim mogelijke basis Van samenwerking tusschen alle Christelijke paitgen. Een samenwerking naar vast accoord, in een bepaalde richting, met wederzijdsoh vertrouwen. Hierbij is natuurlijk elk denkbeeld van uitsluiting verre van ons. Wij erkennen in de eerste plaats dat het „heldenkroost dier martelaren, niet van hnn bloed ontaard", welke wij gereformeerden in engeren zin noemen, bijeen behoort. Niet de protestanten belaas de velen die zich in den m rdernen protestantenbond vinden laten, zijn niet gereformeerdzij juist hebben reeds een halve eeuw vun de dagen der Meybooms en Zaalbergen af, de gelederen der antiolericalen versterkt. Maar die gereformeerden welke het nog houden bij den ouden beproefden By bel, en in de Christelijke Volksschool het mid del tot ware volksontwikkeling zien, zij behooren in den strijd tegen ongeloof en revolutie één lijn te trekken. Maar dan ook de geloovige Roomschev. in den lande, die, zij het ook we! wat laat, van hunne blindheid voor 't gevaar genezen, zich steeds meer g3wend maken onze can- didaten by de s embus te steunen. Zy hebben lang op z.ch doen wachten. Groen klaagde herhaaldelijk dat zij niet hem, maar Thorbecke hun vertrouwen schonken. Maar hij is hen blijven oproepen om zich in de groote worsteling tegen de Revolutie aan zijn zijde te scharen ook toen hy „van de gelooige Roomsch-Katholieken met wie hij onder de banier van het Kruis" sym pathiseerde, meest tegenwerking ondervond. Zjo beeft ook Knyper rusteloos in en buiten-de Kamer, ook de Roomschen, voor zoover zij zich tot de Christenen rekenden tot medewerking opgeroepen. Hoe koel zij hem bejegenden, nu een kwarteeuw geleden, ligt nog versch in 'tgeheugen. Doch allengs, dank zy het optreden van mannen als Sebaepman en v. d. Hoeven, en de vriendschap tusschen Schaepman en Lobmanen de ontwaking van 't inzicht in 'tgemeenschappelijke van den strijd heeft er toe geleid dat deze partyen elkander vonden. Dat is een stnkje geschiedenis, dat zich niet laat uitwisschen. En wie nu zegt, wij willen met u saam- werken, mits gij niet met de Roomschen „gemeene zaak maakt", die miskent dit schoone stukgeschiedenis, die ziet de politieke grondgedachte van 't optreden onzer party in den strijd tegen het Ongeloof voorbij die voert de mensehen terug tot den tijd van voor 1853, toen de conservatieven de Ter Haars en andere „protestanten" hanne triomfen vierden eu de antirevolu tionaire party door de groote negatieve antip ipistiscbe broederschap van liberalen en conservatieven en quasi antirevoluti onairen dat voorlooperig allegaartje van 'en huidigen Christelijk historischen Kie zersbond, nagenoeg werd doodgedrukt. Getrouw aan Groens staatkunde, aan de geschiedenis onzer party, en aar. den e scb van een Christelijk stembusprogram blij ven wij derhalve samenwerking vragen van allen die in den OpgeBtanen Heiland ge looven als den Zaligmaker vanZ.ndaren, als dei Bekleede met a'le macht ook op 't terrein der staatkunde, in U ien wij gelooven niet alleen om zalig te worden, maar bovenal om Hem te verheerlijken, als strijders voor Zijne eer op elk gebied. Samenwerking van de Antirevolutionaire, de Vrij- antirevolutionaire, eu de Roomscbe staatspartijen en den Chr. Historischen Kiezersbond. W y eindigen deze beschouwing met on derstaand gulden woord van de Maasbode een Roomsch blad, dat heel goed weet boe wij over Rome denken en hoe zy over de Calvinisten denkt; doch het allen gemeen schappelijk dreigend gevaar ziet. Het blad schrijft „Prof. v. Veen verlangt dat de antirev. partij eerst net verband met de Ka h. staatsparty losser make, en de hand reiken zal aan de broeders en geestverwanten. Maar, is voor het tweede bet eerste abso luut noodig? Waarom, als de groep-Lohman de brug kan vormen tusschen de groepen Knyper eu Bronsveld, kan de groep-Kuyper niet de brug wezen tusschen le vrij-antirev. cum suis en de Katholieke? „Een geloofsverdeeldheid in Christelijke staatsparty en, wienge overigens haar eigen kerkelijke confessie rustig kunt laten, is on politiek. Daarom bepleiten wij niet een centraliseer end verbond, maar een fe deratief verband van alle Christelyke staats party en. „Een vereenigde rechterzijde kan iets goeds tot stand brengen, veel kwaads weer houden. Eene groepenmaoht, die van geen concentreeren weten wil, wordt nooit een troepenmacht." Esn staaltje van prachtig bedoelde samenwerking hadden de leiders van den Chr. historischen Kiezersbond kunnen geven by gelegenheid der Haarlemsche tweede- kamerverkiezing. Maar zy lieten dit na. Zy stelden tegenover onzen candi laat (het eorste kamerlid Van Asch v. Wyck) hun candidaat professor Muller. Haarlem zou anders bij saamwerking van alle niet-Liberalen best te veroveren zyn als eerste protest tegen de Leerplichtwet I 13 Aprii 1900. Coes. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdagavond, onder voorzitterschap van den heer burgemeester en bij afwezig heid van de heeren Coenen en v. d. Leeuw, werd meegedeeld dat van Ged. Staten be richt is ingekomen dat op het verzoek van den Raad om een particuliere Rijksbijdrage voor den bouw van eene nieuwe school, na gunstig advies van Gedeputeerden door den minister gunstig is beschikt in dien zin dat de minister bevorderen zal dat een subsidie wordt verleend tot een ina- xiinum-bedrag van f 5000 kracbtens art. 49 in de kosten voor s hooibouw; zoodat, na aftrek dnr bijdrage krachtens artikel 45 der Seh olwet nog 8062 ten laste der gemeente blijven. D.i raad verklaart met alge neene stem men dit subsidie gaarne te aanvaarden. Nog zyn ingekomen goedkeuringen door gedep. staten v .n de gemeente rekening over 1898; eenige af-en overschrijvingen, afstaid van gemeentegrondeen afschry- ving op de sehutterijLegrootiug; vaststel ling van 'l salaris des gemeente ontvangers op f1400; procesverbaal van kasopneming by den gem. ontvanger. Voorts een ver zoek van den bond van gemeente-vroed vrouwen, een verzoek om een bijdrage in het fonds, waarop door B. en W. is ge antwoord, dat de gemeente een eigen pen sioenfonds hreft, waarin ook de gem- ver loskundigen deelen. Nog kwamen in verschillende verslagen als vandeCommissiën v.T. op Lager en Mid delbaar Onderwijs, Ambachtsschool en Burgeravondschool. Bericht dat mevrouw Fiseher-Steendij kis benoemd in de commissie van ijstand voor de handwerken. En dat bet huis, laatst bewoond door mevrouw Swart, is verhuurd by publiek opbod voor f 135 aau dhr. v. d. Leeuw. Een tweetal verzoeken worden hierop ingewilligd; na elijk van J. Bookelaar en W. Hijman om uitweg te mogen hebben voor door hen te bouwen woningen aan Weusingel eu Poelweg. Op een verzoek der firma we l. Massee wordt gunstig be schikt, zoodat zij een gedeelte van den grond aan de I. oude wijn de Wittestraat 135a, met wijziging der koopvoorwaarden in 1871 be iongen, mag inrichten tot „draaierij gedreven door (petroleum) motorkracht". De instructie van den keurmeester van vleesch wordt in dien zin gewijzigd dat hij geen vleesch meer mag goedkeuren van beesten aan tuberculose of aan abcessen ten gevolge van medicijnen gestorven zon der voorafgaand bewijs van een veearts. Het kohier van den Heofdelykan Omslag wordt met algemeene stemmen vastgesteld, beuevens het kohier op de hondenbelasting over 1900. Bij de rondvraag vestigt de beer Buyse er de aandacht op, nu een nieuwe fraaie buurt verrijzende is a n den Westwal dat da ir ter plaatse gedurende eeuwen gestaan beeft de Kattenberg met den molen de Kat, welke oude historische naam hy bij mogelijke naamgeving der nieuwe straat gaarne zag vereeuwigd. De voorzitter zegt overweging v n dit denkbeeld toe. Coes. Het adres aan de Koningin tot overneming onzer hoogere burgerschool door het Rijk ligt bij F. Kleeuwens Zoon ter teekening. Men ga even zijn naam er onder zetten. Ieder zal het er mee eens zijn dat deze school niet langer onze steeds armer wordende gemeente moet bezwaren. Het adres wijst er op dat de School door 96 leerlingen wordt bezocht, en zijnvoort- ttstaan door zeer velen uit de buitengemeen ten wordt begeerd ongeveer de helft der leerlingen zyn dan ook uit de dorpen, en dat alleen uit behoefte aan Middelbaar On derwijs, wel een bewijs dat de School in een werkelijke behoefte voorziet. Het adres msrkt echter zeer terecht op: „Omdat echter slechts ééne gemeente en wel Goes de kosten betaald, gesteund door een Rijkssubsidie, is er alle grond om de school te veranderen in een Rijks Hoogere Burgerschool; d'e verandering is te meer noodig, wanneer men den financiëelen toe stand der gemeente Goes nagaa', een toe stand, zoo ell ndig, dat verhooging van de reeds zoo hooge belastingen onmogelijk is, dat verschillende werken, die dringend noodzakelijk zijn, niet kunnen uitgevoerd worden en dat ee ne vermindering van school geld tot de vrome wenschen blijft behooren." Dan merkt de commisrie nog op dat die vermindering gunstig werken zou op't getal leerlingen en ook kostelooze plaatsing van leerlingen uit de buitengemeenten zou ten gevolge kunnen hebben, de hulpmiddelen verbeteren zonden en ie mutaliën in het leerarenpersoneel zouden verminderen. Nog in 1898 hebben vier en in 1899 twee leeraren de school verlaten. Er zijn leer lingen in de vierde klasse die voor het Duitsch nu reeds ia vier jaren hun vierden leeraar hebben Natuurlijk zijn wy 'tniet met alle argu menten eens; maar wy zouden nog wel argumenten ei bij kunnen aanvoeren. Er is dus reien dat ook principieële tegenstan ders van deze school deze adresbeweging krachtig steunen, waartoe wij nogmaals op wekken. Het kost niets. En nu is 't wel gemakkelijk dat de gemeente haar lasten op het Rijk wentelt, ten aanzien van het Middelbaar onderwijs is deze poging althans voor Goes alleszins verdedigbaar. Blijkens bij den Raad van State, af- deeling voor de Geschillen van het Bestuur, ingekomen Kon. Besluit is gehandhaafd de uitspraak van den Directeur der Directe belastingen, invoerr. en accijnen te Middel burg, waarbij afwijzend was beschikt op het verzoek van Jhr. Mr. J. W. D. Sckuur- beque Boeije, te Noordgouwe, om ontheffing van Persoueele belasting over 1899, wegens het perceel te Zieriksee, D, 438, dat zou zyn verlaten. Door de directie der Botterdamsche Tramweg maatschappij is tot stitionchef te Zierikzee benoemd de heer M. J. Adriaanse aldaar. M. C. By kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Hoofdplaat H. S. Gratama. Wij ontvingon de Agenda van de algemeene vergadering tehouden van wege de Zeeuwsche afdeeling vau den Nederl. Bond van Jongel. Ver. op Geref.grondslag op Maandag 16 April te Middelburg. De voor zitter Dr. Wagenaar, zal te 12 uur bet openingswoord spreken, waarna verschillende huishoudelijke werkzaamheden worden be handeld. Van het Bestuur moeten aftreden dhrn. A. S. J. dekker en A. Boot. In de namiddagverg. zal Ds. Mulder van 's Bosch optreden mrt een referaat (met de bat); onderwerp: Belangstelling in het public ise leven. Men zie voor nadere bijzonderheden de Agenda die by het Bestuur der Middelburg- sche afdeeling verkrijgbaar is. Te Utrecht hebben de partyen by een stemming voor een lid van den gemeen* teraad de krachten gemeten met den vol genden uitslag: Ondegeest (s. d.) 358, Das (a. r.) 220, Van Rooijen (r. k.) 219, Hioolen (lib.) 216 en Verhoeiï(chr, hist. 136 stemmen. Herstemming beide eerstgenoemden. Bij kon. besluit is aan J. de Schutter te Hansweert een jaarlij ksoh pensioen toege kend van f 399. Goes. Het diploma der landbouwschool alhier verwierven J. Klompe, A. M. van Nieuwenhuyzen, P. van Dijke, D. W. Lin- denbergh, J. M. C. de Wilde, C. Mesu, J. C. van de Linde, C. Tuinman, W. Bou- wens, A. M. van Dijk en A. Moerland. M. C. In Zeeland worden met 1 Mei de volgende kommiezen by 's rijks belastingen verplaatst: A. W. Rijnberg, le klasse, van Hansweert naar Tholen L. A. Pieters, 3e kl., met intrekking zijner verplaatsing naar IJzendijke, van Axel naar Hansweert; A. B. de Meulemeester, 2e kivan Veere naar HansweertG. L. Versluis, le kl., van Middelburg naar Veere M. H. Hulmer, 3e kl., van Cortgene naar MiddelburgC. Kopmels, 3e kl., vau Hansweert naar Cort gene op welke laatste plaats hy tevens als deurwaarder der directe belastingen is aange steld ;C. Ruijtermai,4e kl., van Aardenburg (tyd)naar Hansweert: J. H. v. Zijl,4e kl., van Hontenisse naar Vliasingen (haven) j. J. ie Smidt, 3e kl., van Aardenburg naar Hon tenisse R de Boer, 4e kl., van St. Jansteen naar Veldzicht en H. J. A. van Schingen, 4e kl., van Veldzicht naar St. Jansteen. De verplaatsing der kommiezen 2e kl., J. J. Vij verberg van Goes naar Vlissingea en L. C. Adriaanssn van Vliasingen naar Goes is ingetrokken. M. C. Coes. De Secretarie der gemeente zal a. s. Maandag den 16 April, uithoof le van den 2 en Paaschdag, gesloten zyn. Tot het doen van aangifte voor den Burgelijken stand zal alleen des voormiddags van 9 tot 9i/, uren gelegenheid gegeven worden. Omtrent het gevecht bezuiden Brand- fort, door ons in een vorig no. gemeld, valt weinig anders te zeggen dan dat het niet op 10 April maar reeds tusschen 3 en 7 April heeft plaats gehad. Blijkbaar hebben wij hier met de laatste helft van een verminkt telegram te doen dat de ge vechten bij Reddersburg, o. s. meldde; zoodat dit gevecht, volgens sommigen bij Meerkatsfontein, zeker niet zoo heeft plaats gehad. In ieder geval hebben de Boeren groote voordeelen behaald. Gatacre toch, die uitgezonden was, om de verraste Engelschen en hun konvooi te helpen, vond geen van beide en kreeg er blijkbaar zelf nog klop by. Dit schijnt de druppel geweeBt te zyn die den boorde- vollen beker deed overloopen. Roberts heeft tenminste br dagorder den anuggeren held van Stoimberg van zyn post ontzet, en naar Engeland teruggezonden. Zyn opvolger Chermsideis al aan gewezen als chef van de 3de divisie ter wijl Pole-Carew chtf van de 11e divisie wordt. Omtrent hem (Gataere)staat geschreven Gatacre was de Britsche ijzervreter bij uit nemendheid; moedig, wreed, een soldaat uit de oude school, zonder veel vernuft of initiatief. Yan hem was die redevoering te Norwich in 1899, toen hij den oorlog op hemelde en verklaarde dat hij er voor was een eeuwigen krijg o\er den ganschen aardbol gaande te houden, dewijl Engeland alleen door het zwaard groot werd en groot blijftI Indien echter bovenbedoeld gevecht het zelfde is als dat van Reddersburg dan ligt Meerkatsfontein ook niet ten zuiden van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1