VOOR ZEELAND. Ho. 82. 1900. Hontfcrtfag 12 Hptif. Ueettimife laargang. CHRISTELIJK- NIEUWSBL&D HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN GRATIE. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het verzoek van den onden hier Troel- stra te Leeuwarden aan de Koningin, om gra'ie voor zijn zoon, ia afgewezen. Gelijk men weet was r r. Troelstrs., de lei Ier der sociaal democraten, veroordeeld tot eeu maand gevangenisstraf wegens be- lee iiging of smaad van den Leeuwarder officier van justitie die de veroordeeling der Hogerhnizen heeft geë scht. Sommige bladen, ook antirevolutionaire alB Hollander en Stichtscha Couranthad den dit veroordeelend vonnis afgekeurd en liever vrijspraak gewild, dewijl Troel- itra wel beleedigd had, maar met 't doel om achter de waarheid en achter het recht te komen. Nu de Koningin de gratie geweigerd heeft, zijn de liberale, Tadicale en soci ale bladen er vlug bij geweest deze konink lijke daad af te keuren. De antirevoluti onaire pers liet zich nog niet uit. Wij voor ons, die de veroordeeling hebben toegejuicht, kunnen er ons ook volkomen in vinden dat geen gratie verleend werd. Wij st&8n op dit punt aan de zijde der conservatieve, en oud liberale pers, die hier den moed heeft een kat een kat te i noemen. Zy zegt en wij zeggen het met haar, wij zeiden het ook vroeger reeds dat de straf op mr. Troelstra niet onrecht vaardig is. Een arme gaat ook de kast in zells bij eenvoudige beleediging. En dat zonder gratie. Wat zou dan een man van zijn positie mogen vrij uitgaan; en nog wel bij beleediging van een magistraat is zijn functie. Een misdaad in het algemeen belang mag niet worden goedgepraat, moet ook worden gestraft. Bovendien „de mogelijkheid om een al gemeen belang te bevorderen de onschuld der Hogerhnizen heeft Troelstra zwaar der doen gelden dan de zekerheid een even groot algemeen belang te benadeeltn door de justitie verdacht te maken" wij zeggen dit het Nieuws van den Dag na. Geheel anders redeneeren de verder vooruitstrevende bladen erover; gelijkte begrijpen is. Zij verloochenen den gemeenschappelijken familietrek met de socialisten ook hierin niet. De sociaal democraat Het Volk stelt met groote overdrijving de regeering verantwoordelijk voor het feit dat iemand die een „ambtenaar beleedigde cm de zaak van het recht te dienen, als een boef in de cel wordt gestopt", „de schande van welk schreeuwend feit op dit ministerie van sociale rechtvaardigheid als een Kaïns- merk zal blijven drukken". Het blad scheldt de gratieweigering „brutaal geweld". Een radieaal blad, De Amsterdammer zegt het minder grof, doch is 't er in den grond mee eens. Het vindt het „billijk (noch) nuttig iemand die om in een duistere zaak licht te ontsteken verder is gegaan dan de wet gedoogt in een cel te zetten". Krek als de sociaal democraat geoordeeld derhalve. Erkend wordt dat er iets niet in den haak is; maar de bedoeling was goed. Verder gaan dan het recht gedoogt, dat in de definitie voor een misdaad. In dezen verzachtenden vorm praat men ook moord en doodslag onder de meest bezwarende om standigheden goed. In beginsel ligt de verheerlijking van den dynamietaanval dei Parsons c. s. te Chicago, en van de politijke vorstenmoorden der laatste jaren op deze lijn. Het I lad knoopt aan zijne afkeuring een pleidooi vast voor de instelling van jury's. Nn, van jury's hebben wij al de ellende in Frankrijk en Duitschland gezien. Achtbare burgers, menschen met eenzijdig rechtsgevoel en zonder rechtskennis, af hankelijke, vreesachtige, bevooroordeelde mannen zal men af en toe in den rechter stoel zetten, om recht te spreken; al naar de politieke kleur van den delinquent, het karakter der pleitrede, de indruk van 't oogenblik zijn, zullen zij rechtspteken. En dan die jury zal de partijdige gratie-weigeraarster van Het Loo moeten vervangen. Immers dat is het eigenlijk de Koningin moet 't recht van gratie worden ontnomen. Ie burgers zullen wel rechtspreken, en wel zoo dat gratie vragen niet meer noodig zal zijn. Niet dat wij op zichzelf tegen de instel- ling van jury's bezwaar hebban. Mits zij van olitiek en subjectivisme vrij te houden zijn, ohten wij hen een goed element in onze rechtspleging. Het denkbeeld van jnry's, dat wil zeggen medezeggenschap, mederech'spraak door leeken in 'tvak der rechtsgeleerdheid is een Germaa' sch, een Calvinistisch, een zuiver Democratisch idee waarmee wij sympathiseeren. De Germaansche rechtspleging vorderde juist zulk een deelnemen van de onder zaten vertegenwoordigd door hunne oudsten. De gereformeerde natiën, uit hunne ker kelijke instellingen geleerd, bevorderden de presbyieriale neigingen ook op burger lijk terrein. En in alle landen waar men de valsche Aristocratie, ook die der Rechtswetenschap, leeds lang heeft aange- dnrld wij noemen slechts Engeland en de Noorsche rijken heeft de bloei der democratie gelijken tred gehouden met de bevordering der jury's. Maar wie z l in de hedendaagsche jury's in de Roma&nsche landen dit germaansch- calvinistisch-democratisch ideaal onder kennen 1 Weer anders redeneert het ministriëele Vaderland, een vooruitstrevend liberaal blad. Dat blad komt er tegen op en noemt het een onwijzen maatregel dat in de zaak waarvoor gratie gevraagd wordt, ook het oordeel van den rechter die het straffend vonnis uitsprak, wordt gevraagd. Het acht het onmogelijk dat een rechter die eenmaal een straf beeft opgelegd, tot de Koningin zegt: de ttraf had eigenlijk wel wat lichter gekund. Vervolgens komt het tot de slotsom dat de Koningin in deze zaak „het recht moet hebben een woord mee te spreken ei 't haar volkomen vrij behoort te staan haar persoonlijken invloed aan te wenden om den minister van justitie te bewegeD een besluit van gratie te contrasigneeren, ook al kon by aanvankelijk tot het verleenen van gratie niet adviseeren". Met andere woorden, in alle andere gevallen heeft het regeerend hoofd van den Staat, „het individu dat de Kroon draagt", om met wyien Thorbecke te spreken, geen persoonlijken wil voorop te stellen, slechts den sonvereinen volkswil uit te voeren. Werktuig, vliegwiel, ornament, van alles mag hy zijn, mits maar de minister die de besluiten contrasigneert de man zij die hem zyn wil oplegt. Nu nemeD wij den liberalen die leer niet kwaiyk, 2ij hebben als wy hunne eigene beginselen waaruit zij leven. Maar laten zij 't daarom ook duideiyk zesgen, wat uit deze beginselen, ook in hunne beschouwingen omtrent de Koninklijke macht en reohten voortvloeit. Het zgn jniBt de liberalen geweest; die de persoonlijke macht der Koningin, het naar buiten doen gelden van den konink- ïyken wil, anders dan in het bezoeken van ellendigen, hebben bestreden. Men denke bij voorbeeld aan de discussies by de bebsDdeling van het hoofdstak Buis der Koningin. Er is sl wat gesmaald op de civiele lyst der Koningin; op die hofstoet; op die nonactieve officieren van haar Huis, op het koninklijk kabinet en deszelfs nietsdoenden directenr. En zoo is 't nn ook met al die jammer klachten over het „beperkte" gratierecht maar 't is niet beperkt; hierover later! over dat „beperkte" gratie-recht der Koningin. Dit wil eigeniyk altemsal zeggen dat het onkreukbare gratierecht behoort in dienst gesteld te worden van een bepaalde party. Dat de Koningin in hare opvattingen omtrent recht en wet de wisselvallige meeningen des volks heeft te eerbiedigen. Dat zij niet alleen meer vragen moet naar het gepleegde misdrijf maar vooral naar de motieven die tot ,het misdrijf hebben ge leid. Zoo wordt het recht van gratie verleenen een schynrecht; een conventi oneel recht, een door den mensch inge steld of uanr menscheiyke willikeur ver vormd recht, in plaats van een recht van Godswege haar toegekomen. Het gratierecht is een recht onze Ko ningin jure suo toekomend. Hiemit vloeit vanzelf al voort dat op dit recht niet mag worden afgedongen; dat het niet met een schijn van zelfstan digheid mag worden bekleed, terwijl het ferteiyk naar alle zijden besnoeid wordt. De Koningin by de gratie Gods oefent ook de rechterlijke macht nit. En zulks op grond van de gerechtigheid Gods die zij heeft te handhaven. Het doel van jde straf is geen andere dan wreking der gesehonnen gerechtigheid. Onderscheid tusschen moord en laster, aantasting van iemands leven of bevlekking van zyn naam beBtaat hierby in beginsel niet. De gerechtigheid Gods is in beide ge vallen aangerand en moet derhalve in eere hersteld worden. Dit geschiedt door de straf. De koningin mag en moet hierby echter met tweeërlei rekenen. Namelijk dat de scbnldige worde gestraft en dat de straf in evenredigheid zy tot de rechtskrenking. Dal zy iich hierby vergissen kan, is zeker. Maar daartoe heeft zy ook een tsgenwichtin de onafhankelijke rechtspraak. Het Openbaar Ministerie, „in naam der Koningin" tegen den beklaagde optredend mag zoo zwaar mogelijk een straf tegen hem eischen in overeenstemming met het geschonden recht. Doch tegenover hem staat de rechtbank met volkomen recht van overweging van alle omstandigheden die den beklaagde ontlasten kunnen, of ook om zyn onschuld te bewijzen of vast te stellen. In dezen is zy ook org-an dersouve- reine in wier naam zy recht spreekt. Doch daarna heeft de gevonnisde nog het recht van gratie vragen. Hy mag dit vra gen op grond van bewijsbare onschuld of ontoerekenbaarheid. Men mag dit voor hem vragen op grond van allerlei gege vens die door de rechtbank waren over het hoofd gezien. Maar de souverein alleen heeft hier de persoonlijke beslissing over de juistheid der aargevoerde gronden voor gratie-vraging over de al- of niet aanwezigheid van termen om bj hooge uitzondering den schuldige g°nadig te zynover de al of niet afwe zigheid van rechtskrenking. Dit zal dan wel hoofdzakelijk by zeer strenge straffes te pas komen, by voorbeeld by doodstraf of zier langdurige vryheid- berooving; niet zoo zeer by zoogenaamde kleine vergrijpen. En dan slechts by uit zondering mag hier de souverein buiten het advies van denbetrokktn rechter handelen. Het is een dwaasheid te wanen dat over gratie kan beslist worden door de Konin gin zonder raadpleging van den betrokken rechter. Immers deie rechter is niet maar een of ander individn met een toga aanmaar ambtenaar der Bouvereine die voor, in de plaats van haar, rechtspraak oefent. Wat anders, dan met zichzelve te rade gaan, is 't nn wanneer de Koningin met dezen haren plaatsvervanger over deze aan gelegenheid spreekt. Hoe kan men daar tegen opkomen? Waarom anders dan jnist hierom dat de gevestigde meening omtrent het Koning schap en de rechtsverhoudingen zoe lijnrecht tegen de waarheid indrnisenl Toen wy het bovenstaande geschreven hadden, werden wy in ons protest ver sterkt door een tweede schrijven van He Vaderland, in antwoord op tegen hare leer ingebrachte bedenkingen. Het blad schrijft er nn nota bene by „De hoogere rechter beeft geoordeeld dat de beklaagde zich aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaaktde hoogste rech ter heeft zich met die juridische over wegingen vereenigdde Kroon heeft daar voor het hoofd te bnigen. Maar zy heeft te vragen wat de hoogste rechter niet vra gen mag, of de toegemeten straf voor die strafbare daad niet onevenredig zwaar ts." Dit laatste, door ons gecursiveerd, be amen wy. Maar wat het liberale blad er dan weer op laat volgen, is onzes inziens weer heelemaal mis. „Zy heeft te vragen olhetiecht gediend wordt als men hem die een ambtenaar be leedigd heeft m t geen ander doel dan om te bevorderen wat recht is in zijn oogen als een boef verwijst naar de cel". Wat wy hier cursiveerden, is, dunkt ons, de aap uit de monw. De Kroon moet in haar rechtsopvatting ondergeschikt gemaakt aan den eersten den beste die er een eigen rechtsopvatting op na gelieft te honden. Afhankelijk, dienaresse, slavin van de wis selende meeningen der delinquenten: Zoo worden de socialisten van vroeger tijd in 't ongelijk gesteld die toenmaals opkwamen tegen de onderscheidende behandeling van de Brupselsehe prostituee die den Japan- schen gezant doodschootJeanne Lorette zoo wordt onrecht gedaan aan elke party die slachtoffer wordt van allerlei buitengewone rechtsinzichten. Zei niet de liberale minister van justitie het indertijd dat recht is al wat het volk in zijn tijd als zoodanig wenscht te boeken. Mag de Kroon daarnaar luisteren, party- hoold worden? Wy wenschen er voor te waken. Zon er een scheuring dreigen in de Roomscbe staatsparty? Zou er een vry-Roomsche party Schaep- man-Koikman in de maak zyn? Wij weten 't niet; toch broeit er wat. Lees maar wat de Maas- en Roerbode schrijft „Een „scheuring in onze Katholieke gelederen" is in zich een betrenrenswaardig verschijnsel en wie er plichtig aan is, draagt een zware verantwoordelijkheid. Maar z j schijnt nu eenmaal niet te vermijden, wil men eeu totale verwarring in den boezem onzer party voorkomen. Het zon ons daarom ten hoogste verwonderen, indien niet spoedig reeds de bestaande crisis tot eeu nieuwe partijgroepeering aanleiding gaf. Wat wy dienaangaande van vertrouwbare zijde als een stellig plan hoordsa aankondi gen, zal dan ook binnen niet al te langen tyd wel een feit zyn. Treurig voorzeker, maar van twee kwaden dient men het minste te kiezen." En de Noord-Brabander voegt er bij „Wij zonden over deze zaak nog andere mededeeliiigen knnnen doen, maar achten daartoe den tyd nog niet gekomen. Laten wij de hoop uitspreken, dat hetgeen thans in den boezem onzer partij wordt afgespeeld niet zij een scheuring in de gelederen, maar dat het zich begrenze tot de uitsluiting van een enkele die na jarenlange ondervinding getoi nd heeft, jammer genoeg, niet te paseen in het partijverband noch als leider, noch als gewoon lid." Dia enkele zal wel Dr. Bchaepman zyn. Het Centrum beantwoordt een en ander met de opsomming van drie bladekens in het aartsbisdom die voor het leerplieht- ontwerp zyn, voorts de meeste Roomsche onderwijzers, twee leden van het hoofdbe- s:uur der Lebninnsvereeniging en dan nog één krant buiten het aartsbisdom met een oud-hooldredactenr van een ander Roomsch blad. Maar of deze phalanx den drom zal weten te keeren? 1 Onnoozele, die het denken zon 1 Eén ding is zeker. Schaepman heeft geen natunr om zich te schikken in een party gareel. Op dit punt mogen de beide be kwame oud-leiders der partijen uit de rech terzijde Lohman en hij elkander wel de hand reikpn. Met hem buiten de party te sluiten, zou men hem wel eens een dienst kunnnen be wyzen. Liefhebbers. Den 10 Mei is 't stemming voor een lid der Kamer in het kiesdistrict Haarlem, ter vervanging van mr. Rethaan Macaré die advocaat-generaal bij den Hoogen Raad is geworden. Liefhebbers voor de opengevallen be trekking worden met de vleet genoemd. Prof. Muller van de Chr. historischen Bijs^pe van de Roomschen, Modoo van de Socialistenen dan nog 3 liberalen en 1 antirevolutionairterwijl nog twee radi- o len genoemd worden. Hoe drukker de werkkring wordt, hoe gemakkelijker men hem meent te kunnen vervullen. Te laat. Prof. Dr. van Teen zegt in de Nederlander van Zaterdagavond het altijd te hebben be treurd en het nog te betreuren, dat men in 1897 de voorkeur gaf aan Mr. van Gilse boven Mr. Heemskerk. Z.H.Gel. is overtuigd, dat men thans in Sneek zoo niet meer handelen zal. Na de pas gehouden stemming over de Leeiplichi-wet betreur ik het nog meer zegt de Professor dat Mr. Heemskerk in 1897 niet gekozen is. Immers, dan zou hoogstwaarschijnlijk de stemming anders zyn geweest en de wet ware verworpen. Het ware wel gewensoht geweest, merkt de Hollander hiertegen terecht op, indien Prof. van Veen in 1897 zich openly k had verzet tegen het fatale advies van Dr. Vos van Amsterdam aan de kiezers in Sneek om op een liberaal te stemmen. Dat zon zeker van invloed zyn geweest; in ieder geval één kiezer hebben overtuigd. En men weetMr. Heemskerk had slechts één stem meer noodig gehad om gekozen te zyn. Thans is het te laat. De Leerplioht-wet is nn aangenomen. De Hollander heeft gelijk. Zij betalen dnur leergeld. Maar of het helpea zal Wy betwijfelen het. Daartoe zijn deze heeren te eenzijdig anti-Roomsch, en dan die Kuyper 11 De Boerendeputaten Cornelia Hermanns Wessel, voorzitter van den Volksraad van Oranje Vrijstaat, Abraham Fischer, lid van den uitvoerenden raad van Oranje Vrijstaat, en A. D. W. Wolmarans lid van den uit voerenden raad der Zuid-Afrikaansche Re publiek zyn per stoomschip Kaiser te Napels aangekomen. In Engeland circnleert een adres bevat tende een protest tegen den oorlog. Het protest gaat uit van bekende, beroemde, geliefde, knappe mannen en vrouwen. Zy betuigen in dit protest hartelijke sym pathie met de Hollanders in Zuid-Afrika; en gronden voorts huu protest op de omstandigheid dat Engeland de sterkste party isop de vredesconferentie waar aan Engeland deelnamop de goudqnaestie die de gejchillen beheersc'ite; op den sym pathieken aard en goede gezindheid der Boerenop het verraderlijk optreden van invloedrijke Engelschen sinds 1897op de zekerheid van weg te nemen grieven der uitlandersop de prikkelende manier van onderhandelen aan de zijde van Engeland op de fouten in Engelands eigen optreden op de blijkbare bedoeling om de onafhan kelijkheid der republieken te vernietigen en op 't belang van Engeland zelf inZuid- Afrika, dat door de aanstoking van rassen haat ernstig wordt bedreigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1