„DE ZEEUW" BIJ VOEGSEL Engeland en Transvaal. VAN van Zaterdag 7 April 1900. UIT DE PERS Leerplicht. Zooals te begrepen was hielden verschil lende bladen beschouwingen over de aanne ming van het I eerplicht-ontwerp. De libera'en zijnln Lun nopjes, ofschoon de vreugdetoon zeer gematigi is, de anti liberalen (gelijk de N. Prov. Gron. ze he den noemt) en de socialisten big ven de aan neming van de wet betreuren. Eenige oordeelvellingen nemen wij hier over De Standaard schrijft „Het kapriool van het Amersfoortsche paard, zeker een Oldenburger, uit het land van den Leerplicht, voorkwam Jeen minis- terieele crisis. Ook de medische faculteit was blijkbaar ministerieel. De heeren Tak van Poortvliet en Van Kerkwijk kregen permissie om naar de zitting te gaan, de arts te Amersfoort gaf het reisverlof niet. Overigens was de eigen beslissing reeds gevallen toen Dr. Schaepman op aanraden van den heer De Savornin Lohman zijn amendement op art. 38 introk. Aan wien nu de ministerieele dank officieus toekomt, aan het te wilde paard, aan Dr. Schaepman, die zich verleiden liet, of aan den heer Lohman, die den Doctor verieid heeft, zij in het midden gelaten maar schitterend is oordeelt de Stand. de ministerieele triomf in geen geval. De Nederlander beweert, dat nu de eerste stap is gedaan om te komen tot invoering van een „twaalfjarigen" algemeenen school- dienstplicht. Dat dit de bedoeling is, is volgens het blad, door niet een der voor standers van van het ontwerp tegengespro- kan, veeleer stilzwijgend erkend. De d wang- wet is overigens, verzekert, De Nederl. ook blijkens de stemming het tegendeel gewor den van een nationale wet. De Tijd\ is erg ontevreden op Schaepman en Kolkman, die door hun voorstemmen, deze wet voor de Roomschen nog bitterder hebben gemaakt. Toegevende, dat een Kamerlid naar eigen geweten en eigen over tuiging moet stemmen, meent het blad, dat het partij verband niet geheel tot eene zin ledige lenze gemaakt moet worden. En dan verder zegt de Tijd: „Bij de verkregen zekerheid dat (gelijk de hh. Schaepman en Kolkman konden en moesten weten) zij als eenlingen stonden onder hun katholieke mede-afgevaardigden bij overweging voorts, dat aan hun stem de beslissing over den Leerplicht hing, of althans hangen)'kon, had, dunkt ons, mis schien reeds de betamelijkheid, maar zeer zeker de voorzichtigheid gevorderd, dat zij intijds hun mandaat ter beschikking hunner kiezers hadden gesteld. Dan ten mi iste had kunnen worden vo irkomen wat nu o s een der meest betreurenswaar dige gevolgen van de gehouden stemming schijnt, een vernieuwde scheuring in onze katholieke gelederen. De Maasbodeook n.et best te Bpreken, legt de verantwoordelijkheid voor den uit slag op de schouders van Dr. Schaepman, van de anti-liberale kiezers van het district Sneek en va i de christelijk historische partij. De anti-liberale kiezers in het district Sneek toch zijn oorzaak, dat Mr. var, Gilse, die voor de leerplichtwet ge stemd heeft gekozen werd in plaats va-> Mr. Th. Heemskeik, die tegen gestemd zon hebben. De christelijke-historische partij had, meent de Maasbodedsze wet kunnen doen 'allen, wanneer zij zich drie jaren geleden den blik minder door anti clericalisme had laten benevelen. „Aan den steun der Christelijk-Histori- schen zegt het blad dankt Mr. Van Deinse zijn Ronte isser zetel. Aan den steun der Christelijk-Histoii- schen dankt Mr. Van Gilse zijn Sneekschen zet"l. Aan den steun der Christel ij k-Historischen dankt Mr. Hesselink van Suchtelen zijn Doetichemschen zetel. Drie mannen, die hans de wet Borgesius hielpen aannemen, de wet die met 52 tegen -47 stemmen ware verworpen geweest, wan neer de Christelijk-Historische Kiezers- bond in 1897 ruimer gezichtskring hadde gehad. En van Dr. Schaepman heet het: Daar is een tg i geweest, dat Dr. Schaep- ma;. in de Kamer over een fractie beschikte. Thans beschikt hij nog over een volge ling. De datnm van den 30 Maart 1900 zal er niet toe bijdragen om den invloed op het Katholieke volk te schragen van hem, die, als hij bet hooge goed der eenheid had we en te stellen boven eigen dunk, van dat volk de leider had kunnen zijn". De Goesche Crt. (lib.) schrijft: Onzerzijds verhelen wij het niet, dat de aanneming der wet ons verheugt, wij ach ten haar een zegen voor een zeer groot aantal kinderen des volks, al willen wij tevens wel erkennen het met den heer Van Karnebeek eens te zijn, dat het bewuste art. 36 in deze wet niet thuis behoort. In I dezen deelen wij het gevoelen van dr. Kuyper en mr. Lohman, dat voorzien in voeding en kleeding tot de taak der Ar menzorg behoort. Wij achten de moreele beteekenig der overwinning te grooter nn daaraan twee hoofdmannen der Katholieken hebben medegewerkt en de hulp der socialisten niet noodig was. De opreohte vrienden van den leerplicht mogen 't in elk geval als een gelukkigen uitslag be schouwen, dat de politieke toeleg der laatstgenoemde kamerleden is mislukt. Het Nederlandsch Dagbladhoofdorgaan van den Chr.-Hist. kiezersboad, laat zich aldus uit De Leerplichtwet, zooals zij daar ligt, is dus eene wet van de vooruitstrevend liberale partij iu Nederland, die de oud liberalen in haar vaart heeft medegesleept en gesecnndeerd is geworden door de drie radicalen De Boer, Ketelaar en Nolting. De heeren Borgesius en Kerdijk hebben gisteren een triumf kunnen vieren, en het Ned. Onderwijzersgenootschap en het Ned. Werkliedenverbond, van den heer Heldt, die jarenlang op leerplicht hebben aange drongen, hebben het hoofd dezer leiders kunnen bedekken met een krans. Onder leiding van den tegenwoordigen Minister van Binnenlandscbe Zaken blonk de eenheid van de liberale partij nog eens uit. De radicalen en oud-liberalen jvolgden gedwee Borgesius' spoor, „Het Vaderland" kan juichen. Zal de triomf eene Pyrrhus- overwinning zijn en voor het laatst het schouwspel dier eenheid zijn vertoond?Wij spreken daarover geen oordeel nit, maar ontveinzen ons niet, dat de staatssocialisti sche geest, die zich over 't algemeen in de daden van het Kabinet uitspreekt, weinig rekening houdt met de wenichen van onze groep, waaraan het mede zijn ontstaan heeft te danken. Alzoo loopt het gevaar, eenzijdig naar links turende, aan de rechtergde velen van zich te vervreemden. Daarvoor waar schuwen wij. In de tweede plaats merken wij op, lat de liberale partij, die haar ontwerp zag aan nemen, bij de stemming feitelijk inde min derheid bleef. Want de heeren Schaepman en Kolkman brachten de wet in veilige haven. Van de rechterzijde is de bulp ge komen. Niet de socialisten, maar twee Ka tholieken hebben het leven van het Kabi net gered. Dit nu geeft ons eene tweevou dige opmerking in de pen. Ten eerste vragen wij: „wat komt er bij Dr. Schaepman in de practijk terecht van de lenze, die bij in 1897 zoo krachtig deed gelden, namelijk, dat wij eene Christelijke Regeering moesten hebben?" Want aan alle wetten van deze Regeering, hoe centraliseerend, hoe radicaal, hoe staatssocialistisch ook, schenkt hij zijne stem. Zelfs werkte hij de poging van Dr. Kuyper bij de Ongevallenwet, om de na tuurlijke verhouding tusschen patroons en arbeiders meer tot haarioeui te aoeu aouieu en dat is toch een Christelijk streven tegen. Nu weder bij de Leerplichtwet steunde Dr. Schaepman de volkomen raficale stelling van Mr. Borgesius. dat recht zich grondt op plicht en loochende hij daarmede het absuluntof goddelijk karakter van eenig recht op aarde. Wat blijft er alzoo van het Christelijk beginsel van den RLjsenburg- sohen docrov in de politiek over? Dat zit toch niet alleen in het opkomen bij tijd en wijle voor het bijzonder onderwijs, terwijl men verder Gods water over Gods akker laat vloeien. De staatkundige historie van Dr. Schaepman laat zich in deze woorden samenvatten„hij was altyd ministerieel, zelden man van beginsel." Voorts vinden we in Het Volksoci alistisch dagblad onder redactie van Troelstra Door hun tegenstemmen hebben zij (de socialisten) getoond, niet met alles tevreden te zijn, wat men hun gelieft toe te smijten; zelfs een brokje vleesch te versmaden, als het door modder verontreinigd en door ver menging met kiezel onverteerbaar is ge worden. Van nu aan weit de Regeering en de rcgeeringspartrj, dat zij meer rekening heb ben te houden met de socialistische kamer- groep. Hoe klein ook, slechts ééne stem had het gescheeld, of zij had de wet doen vallen. Thans kwam de Regeering nog even met de hakken over den sloot. Toch heet dit prul „eene nationale wet." Nationale smet ware juister! Ten slotte nog deze poëtische ontboeze ming in de Stichtsche Crt. Vaa een paard. Dat een hond een menschenleven Redde van een wissen dood, Door een dreakling na te springen. Hem te trekken uit de sioo:, Of in 't diepe water duikend, Menig kind behouden deel, Dat zijn feiten, die een ieder, Die een krant leest, kent en weet. Maar dat ook ean ruiterpaardje Zulk een kloeke daad volbracht. Of, zoowaar! nog heel wat knapper Zooals niemand 't had verwacht Een Regeeringsleven redde, Dat op 't punt van scheiden scheen, Da's een ding in 's lands historie, 't Welk men teekent: nummer een! Brengt nu, liberale heeren, 's Heeren Schimmelpenninck's paard, Dat Uw dwang wet op het leeren Redde door zijn woeste vaart, Brengt dit eed'le dier Uw hulde, Brengt hem kransen naar den aard, En beken in stilt' Deez dwangwet Kwam er.dooreen hollend paard De Boeren zij u deze week niet ongelukkig geweest. Dit zou alleen kunnen blijken uit 't feit dat mevrouw Roberts te Kaapstad is aangekomen en haar man haar, ondanks zijn belofte, niet is tegemoet gereisd, zoodat zij op het oogenblik de reis naar Bloem fontein alleen maakt. Docii bovendien, na hnn Termetelen over val bij de Mielespruitdrift, zijr. zij voornit- gescheveu, zoodat zij nn de waterwerken van Bloemfontein bezetten en Colville en French, die op hen afgezonden waren on- varrichterzake deden terngkeeren. Dat is wat anders dan dat een Boeren- commando door French zou zijn gedeci meerd Integendeel het heeft zich uitgebreid ten oosten van Bloemfontein en bedreigt Roberts' rechtervleugelterwijl twee com mando's zich naar het Zuiden, en Oostelijk van de spoorweglijn voortbewegen, en dns den treinenloop uit het zuiden bedreuen. Wanneer mevrouw Roberts ten slotte eens per ossenkar naar Bloemfontein moest En dan d toevoer van levensmiddelen afgesloten I Roberts heeft het noodig geoordeeld, zeker ook met 't cog daarop, op de kopjes die de toegangen tot de stad bestrijken, zware marinestnkken op te stellen en ;zgn troepen in de onmiddellijke nabijheid der stad samen te trekken. Alleen de zevende divisie on Ier generaal Tucker blijft bij Karee-Siding. Hun sterkste stelling hebben de Boeren te Winbnrg, waarheen ook Generaal De Wet de kanonnen en de gevangenen aan de Kroonspruit vermeesterd, heeft gezonden. Het zijn er 389, een aardig getal. De Boeren wien het aan leeftocht begon te ontbreken, hebben nu overvloedig te eten nit het buitgemaakte konvooi. En wat nog belangrijkei is, zij hebben alle Engelsche geheime stukken buitgemaakt, waaronder zorgvuldig geteekende kaarten nit de jaren 1897, 1898 en 1899 (lezer, let toch op de jaartallen met uitgewerkte plannen voor een inval in de republieken, ouder anderen een plan om van Mafeking uit naar Jo hannesburg te trekken langs den weg dien Jameson genomen heeft, maar met wijzigin gen om zijn fouten te vermijden. Ook werd een brievendoos gevonden met stukken, geteekend door Vrgstaatsche burgers die den eed afgelegd en zich onderworpen hebben. De onderteekenaars zijn hierop terstond ontboden, opdat de generaal hun kan aanzegges dat deze eed, onder dwang afgekomen (co viactns) waar deloos is. De Boeren hadden bij deze verovering drie dooden en tien gewonden onder an deren werd de luitenant Nix ernstig in bortt en maag verwond door een stuk van een granaat. Z jn deze berichten voor de Engelschen iiiliittCl "gunstig, o\ja. uiu mi/ nxrKuvwixzuuotwii zijn we! geschikt bnnne gemoedsrust te storen. Zaterdag is er scherp gevochten. De Engelschen deden een uitval uit Mafeking en tegelijkertijd deed Plnmers ruiterij een aanval op de Boeren bij Ramathlal aina. Beide aanvallen werden afgeslagen, de En gelschen lieten 20 dooden e.i 6 gevangenen achter; ook hunne gewonden; ouder welke drie kapiteins, twee stafofficieren en negen soldaten. Twee Ier drie gekwetste officieren zijn gestorven. Van de 2700 Boeren die op de schepen te Simonsstad gevangen zitten, zijn er gisteren duizend naar St. Helena vertrokken onder hen zijn Schiel en Cronjé. Nog duizend znllen volgen. Hiermede is het voornaam te oorlogs nieuws meiegedeeld. Voegen wij er bij dat de Engelschen na de eersto nederlagen in Vrijstaat zeer ontstemd zijn op hunne officieren, aan wie zij weinig tact en door zicht toeschrijven. Dat de geest onder de troepen er niet b ter op wordt; vernamen wij reeds van soldaten die geboeid naar het slagveld moesten vervoerd worden, nn weer komt nit Londen het bericht dat een militieb italjon der Munster-fusiliers aan 't muiten geslagen is wegens te slechte kazer- neering naar zijn zin. French wordt ook al niet meer zoo ge prezen als in 't begin. Hij laat het „wild" van voor zijn neus wegloopen en wijt do schuld aan zijn slechte paarden. „Zend ons toch remonte", seint Roberts. En onder wijl moet de toevoer maar niet stilstaan. Dat begint te verdrieten. Maar, wacht maar, als da winter er is en Roberts is de Vaal over, dan zal men nog wel andere dingen hooren. Op 't oogenblik echter denkt hij er nog niet aan, ai heeft hij snoevend gezegd dat hij de eerste zal zyn die zegevierend zijn soldaten voorgaat binnen Pretoria. Toch neemt de Transvaalsche regeering de noodige voorzorgsmaatregelen te Pretoria en Johannesburg. Pretoria is haast onneembaar gemaakt door de met kanonnen bezette henvelen. Johannesburg wacht een verwoesting. Tegen Krngers en Botha's wensch in moetea Reitz en het hoofd van het mijnwezen het besluit daartoe hebben geteekend, bijaldien de En gelschen zoover komen mochten. De troepen vangeneraal Harrington, znl len, dank zij Portngals trouweloos verleend verlof om door te trekken, van Beira tot Salisbury per spoor daarna tot Boelawajo te voet verzonden worden. Van Boelawajo tot aan het k mp van Plnmer kunnen zij vervolgans weer sporen. En dan gaat het gezamenlijk op Mafeking aan. Dit zal ec iter niet vóór 24 Mei wezen. De correspondent van de Morning Post bij het leger van generaal Roberts, beklaagt zich bitter over den uitslag van het ge vecht by Driefontein. De schuld, dat door het Engelsche leger niet evenals te Paar- deberg een Boerenleger omsingeld is, werpt hij op generaal.Freni h, die blijkbaar 'snaohts niet durfde opereeren met zijn cavallerie. Het gevecht was uitstekend door Roberts beraamd, doch de uitvoering liet alles te wenscben. De zesde divisie moest daar 10 uur lang, van drie uur des ochtends af, marcheeren en zag den geheelen dag geen vijand. Generaal French scheen het als zijn plicht te beschouwen met die divisie sa men te blijven werken. Daardoor kon hij den terugtocht van de de kleine Boeren macht niet afsnijden. Zooals het nn ging, hebben talrijke bat terijen groote hoeveelheden lydiet vermorst om 100 Boeren van een kopje te verdrij ven die in korten tijd, zij het ook ten koste van eenige soldaten, verdreven hadden kun nen worden. Nu kunnen die 100 Boeren er zich terecht op beroemen dat zij ander half uur lang een geheele divisie 7000 a 10,000 man hebben opgehouden en verhinderd voort te rukken. De Engelschen, zegt de correspondent van de Morning Posthebben te Driefon tein door onbekwaamheid een prachtige gelegenheid laten voorbijgaan om met hun kolossale overmacht weder een Boerenleger te vernietigen. De twee Engelsche officieren die uit Pretoria en Delagoabaai ontkomen zyn, vertellen hieromtrent hot volgende: Zij sneden de leiding van het electrische licht door maar konden niet ontsnappen, daar de straatlantaarns te veel licht gaven. Zij besloten in esn kelder onder het ge bouw zich te verstoppen tot de officieren naar andere gebouwen zouden verplaatst worden, wat zij meenden dat na een paar dage:- zou gebeuren. Ongelukkig werd die vei_-''zing uitgesteld en 20 dagen moesten zij in hun keldertje, dat slechts ru m twee voet hoog was, blijven. Het was er vochtig en pikdonker, terwijl er ook gebrek aan versche lncht was. Zy trachtten nu een onderaardsche gang te graven en zoo te ontsnappen, doch moesten dit door de aanwezigheid van grondwater opgeven. Hun eenige werk tuigen bij het graven van die gangen waren een bajonet, een knrkertrekker en een emmertje. Eindelijk hoorden zij op 15 Maart iemand zeggen dat den volg inden dag de officieren zonden verhuizen. Des avonds van den volgenden dag toen iedereen weg was ea de posten dus waren ingetrokken, gingen zij naar boven en klommen over het hek van de binnenplaats naar de straat. Zij waren na die 20 dagen gevangenschap, gedurende welke hun eenig voedsel hun door eenige in het geheim genomen medegevangenen werd verstrekt zoo zwbk uai ry nauw oxyiao iuuj.vu konden. Zij zagen er zoo vuil nit, dat sommige menschen hen met wantrouwen nakeken. Een politiedienaar volgde hen zelfs eenigen tijd, maar zag hen zeker aan voor Boeren die met verlof waren, daar een van hen zijn arm in een band droeg alsof hy ge wond was. Bniten de slad zochten wij den spoor weg naar Delagoabaai op en volgden den spoorweg tot wij bijna in de armen van een Boerenpatronille liepen. Een omweg makende bereikten wy Eerste Fabrieken met het krieken van den dag. Le Mesurier verstuikte ongelukkiglijk zijn enkel, d ch bleef niettegenstaande de pijn toch door- loopen. Wij verborgen ons overdag in een greppel. Des avonds vervolgden wij onzen tocht langs het spoor, dat op veie plaatsen be waakt werd. In zyn verder verhaal vertelt kapitein Haldaue hoe zij zich herhaaldelijk moesten verbergen voor Boeren en eens om zich te verbergen, tot hun nek de rivier in liepen met hnn hoofd onder eenige struiken. Daarna zwommen zij de rivier over en brachten in hnn natte kleeren een konden nacht door in het struikgewas. Hoe zy eindelijk na tallooze ont beringen en groote gevaren Portugeesch grondgebied bereikten wordt niet vermeld. Holdane en Le Mesurier. Ingebonden Stukken. Aan de Boeren van Transvaal. Staat pal dapp're strijders voor vrijheid (sn recht. Wij voeren den strijd met U mee Al deelen wij niet in nw bloedig gevecht, Wij smeeken met U om den vreê, Van Hem, Die èn volken èn vorsten bestuurt, Die wonderlijk U heeft geleid, Die hulpe beschikt door zyn machtigen arm, Aan wie Hem geloovig verbeidt. Hij schenk' U de zege, na 't eind van uw (strijd, Dat wenscben en bidden w' oprecht, En 't vrij e Transvaal, meer gezegend (dan ooit, WotiP nooit meer doorEng'land geknecht! W. A. 'T HART. Woensdag 11 April. Wilhelminadorp, Gemeentehuis llVs uur steen, hout en rijs voor den Wilhelmina- polder. Zaterdag 14 April. Baarland, door B. en W. 2 uur ver nieuwen en herstellen van de beschoeiing van de haven met bykomend werk. Aanwij zing 9 uur. Bestek a 50 cent bij Kleeuwens en Zn, Goes. Donderdag 19 April. Vlissingen, Bureel van den hoofdopzich. ter van fortificatiën 1 uur het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Middelburg. (Raming f2715), en het éénjarig ondeihoud vaD de militaire gebouwen en werken te Vlissingen en te Rammekens. (Raming f5045). Inlichtingen bureau hoofdopzichter. Vrijdag 20 April. Ternenzeii, Bureel van den opzichter van fortificatiën 11.30 uur het eenjarig on- derhoudvan de militaire gebouwenen werken te Terneuzen en Ellewoutsdijk. (Raming 13220.) Inlichtingen bureau opzichter. Woensdag 25 April. Cortgeue, Gemeentehuis 10 uur onder houdswerken Annapolder. Aanwijzing 18 en 21 April. Dinsdag 10 April. Middelburg, ook Woensdag door not Verhuist Molenwater N 47 inboedel, goud en zilver, oud porselein. Inl. de Groot en Hondius. Goes, 7 uur door not. Pilaar in ie Prins van Oranje een huis en erf 's Heer Hendriks- kinderendijk 203 cA. In huur bij Brouwer en v. Fraassen. En een huis en erf Bocht v. Guinee 38 oA. En om half 9 een huisSt Jacobstraat van wed. J. Visser. Inl. not Mulock Houwer en Pilaar. Woensdag 11 April. Vlissingen, 8 uur in de O ,de Vriend schap door not. de Maret Tak lo. een huis en erf hoek Kolvonierstraat 39 cA. 2o. een dito daarnaast 54 cA. 3o. 8960 cA. bouw terrein Koopmansvoetpad. Te zien 10 en 11 April 10—12 en 2-5 uur. 's Gravenpolder, 10 uur bij wed. Kra mer door daurw. Hollmann hit met tuig, 2 koeien, varkens, nieuwe kar op veeren, weihooi, stroo enz. Donderdag 12 Aprii. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verhulst een huis Nieuwstraat G 218. Te zien 11 en 12 April 10—12 en 2—4 uur. Dinsdag 17 April. Veere, aan den straatweg naar Middel burg voor 'lil.es Poppe dooi not. Verhulst 1 uur inspan als bruin ruinpaard, witte merrie, 5 baatgovende melkkoeien, 3 lam meren, vet varken men wagen, huifwagen, met vaste kap, driewielskar, spekstanders, roomtonnen, paardenwaot enz. Oostkapelle door notaris Wisboom Verstegen meubelen als boog- en andere kabinetten, chiffonnière, manufacturen, de kens, graanzakken, glas- en aardewerk, geëmailleerd, lucifers, draaihekken,kippenhok, met loop, varkenshok, landbouwgereedschap, handkarnmaehine, rijwielen, naaimachines, kerkb ,oke:i met sloten, Godgeleeido Bceueii enz. Inl. G. v. Schagen. Rilland,^ö'wjjren' 'JarT'fectiipper door not. Mulock Houwer 11 uur huisraad. Daarna bij Colpaart een huis en erf 125 cA. Dondeidag 19 April. üeinkenszaiid, half 3 gemeenteher- berg dooi not. de Ronde Bresser een huis, schuurtje, tuin en dreef 1710 cA. van H. Vermeule. Heinkeuszand, 2 uur door not. Bresser aan de gemeentohorberg een huis en erf oude Craayertpolder 885 cA. van J. Pover. Vrijdag 20 April. 's Heereuhoek, bij Hazeu winkelhuis, bakkerij van J. Doornbos door not. de Vos 11 uur. Maandag 23 April. Meliskerke, 10 uur aan den molen door not. Loeff 1 varken, schaap met Um- mers, 2 geiten, 7 kippen en haan, veeren bed, meubelen, 2 kinderstoelen, wieg. Aagtekerke, 10 uur bij Maljers door not. Tak een hofstede met bouwl. enz. 6.7915 H. En een dito aan den Zandweg naar Oost- kaoello 4.1930 H. Ziierikzee, Concertzaal verpachten door Vischbestuur 11 uur 178 perc. visscherfj tusschen Goeree en Schouwen. Boekjes a 30 cent bij dhr. Fokker te Bergen op Zoom. Dinsdag 24 April. Koudekerke, bij P. Reijnierse door not. Loeft 10 uur inspan als: bruin merrie- paard 7 jaar, blauw 11 jaar, 6 baatgevende melkkoeien, 3 kalfvaarzen, 2 andorhalfjarige, 4 kweekkalvers, 2 geiten, 2 mestputloopers, karnhond met hok, 50 kippen en haan, me.i- wagen met toebehooren, veerenwagen, drie wielskar, geeselstoel met steen, reep en blokken, droge mutsaards, hooi, stroo, huis raad, franklin; wafelijzers. Woensdag 25 April Hoedekenskcrde, bij G«lok door not. Overman 10 uur voordhr.de Regt en erven wed. v. d. Ree hofstede 38 H. 50 A en tiend recht op 4,8190 weiland in Haverboek. Ritthem, hotstede Nieuwerve uur door not. Tak en da Maret Tak inspan als: Vrijdag 27 April. 's Heer Abtskerke, bij Polderman door not. Paardetooper Overman 10 uur inspan als 2 paarden 9 en 11 jaar, 6 melkkoeien, 1 vare koe, 2 jarige ossen. 4 anderhalfjarige vaarzen, 5 aanhoudkalvers, 3 lammeren, var ken, karnhond, 90 kippen en hanen, men- wagen, rijtuig op veeren, arreslee, ploeg, 3 eggen, geeselsteen en paard, pluimbed, kast- klok, bureau, kabirtt, uittrektafel. O. en W. Souburg, bij P. Polderman 10 uur door not. Loeff inspan als1 zw-rt merriepaard 16 jaar, 5 baatgevende melk koeien, 2 melkgeiten, 3 mestputloopers, 10 kipptn, marktwagen, drielingwagen, drie wielskar, sleepdenr, tobben, fornuis, karn, roomtonnen, melkvat, erwterijs, groene mutsaards, hooi, stroo, mestputplanken, mest, kaf, ploeg, eggen, turk, huisraad glas- en aardewerk. Woensdag 2 Mei. Meliskerke, door not. Loeff 9 uur bij K. v. Sluijs inspan als: Vrijdag 4 Mei. Zoutelande, door not. Loeff bij P. Adriaanse uur inboedel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 5