N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH ilo. 78. 1900. 3)tnsifag 8 UptiC. DccctiPinfe faatgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Waar de fout ligt? Engeland en Transvaal. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maande» franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vrijdag hebben wij met leedweien 't bericht der aanneming van bet leerplicht- ontwerp geplaatst. Het heeft werkelijk aan één stem ge hangen. 50 voor, 49 tegen. Giaaf Schimmelpenninck lag met een gebroken been. Had hij kannen (of willen) komen om zijn «tam tegen uit te breugen, de wet ware verworpen geweest. Hoogst waarschijnlijk hadden wij dan een Kamerontbinding gehad en een nieuwe verkiezing, waarbij de leerplichters op groote nederlagen hadden kannen rekenen. Wy maken ons sterk dat Zeeland misschien Zierikzee uitgezonderd 1 den liberalen hun afscheid zonde gegeven hebben. Wy hadden 't niet ongaarne gewild, teneinde een plebisciet uit te lokken; de meerderheid der kiezers zon zeer zeker tegen deze on- nationale wet hebben ge stemd de dry vers zonden beschaamd ge staan hebben, gely k by voorbeeld de Toolsehe liberaltn toen bletk dat „Mijnheer Cor", ondanks de hooghartigste voorspellingen, met 290 stemmen in de mindert)eid bleef. Dit alles heeft zoo niet mogen zijn. Of bier, wy zeggen het de Standaard na, wijl wy 't er mee eens zyn, of bier na de heer Lohman schuld aan heeft, die den heer Schaepman drong zyn amendement in te trekken en hem daardoor zyn eenig motief om voor de wet te stemman ont nam; dan wel of hier de dokter de schaal deed overslaan, door de liberale zieken te vergunnen wat aan den vry-antirevolu- tionairen kranke geweigerd werd, of ook dat de heer Kolkman, een Roomsche die wel eeas zich voor leerplicht zonder her- halingsonderwys verklaard had, den moed miste om door thuisblijven of terugtrekken het votum zijner naaste vrienden te steunen; dan wel dat de heer BorgeBius zelf de schold draagt der aannaming, dewijl by alechta met zyu eigen slem Vior, zyn kind redden konwy weten het niet. Lohman, Schaepman, Kolkman, Schim melpenninck, Borgesius, Van Kerkwijk, Tak, altemaal namen in dit verband te noenenen toch misschien nog tea onreei.te. Mogelijk is hier het paard dat graaf Schimmelpenninck can beenbreuk bezorgde, de eenig schuldige, en wy hei ben 't al meer gezegd, ook dat is naar Gods wij» ba- stel geweest. Maar dan heeft dit stomme dier, vooral in deze dagen, nu naar samen werking gesmacht wordt aan de zijde van hen die aan de leerplichters in '97 de meer derheid bezorgden, aan dezen ook wat te zeggen. Schimmelpennincks schimmel roept 'tden Christelyk historisohen toesluit u aan, o gy die samenwerking zoekt. Meer dan één stem was in '97 omgegaan, en de vrucht van uw werk of van uw stilzitten is nu die ééne stem aan welke de wet ge hangen beeft. Het is geducht jammer. Mogelyk echter is deze harde, dnre les, gelijk in '88 de scholendwang in anderen zin, noodig geweest, om tot elkander te brengen, wat by een behoort. Mag dit er de vrucht van zyn dan zal deze verfoeide dwangwet indirect nog een zegen worden. God heeft meer het redelooze dier ge bruikt, om menschen harde waarheden te zeggen, om ze terug te brengen op den weg des vsrstands. Ook tot de Christelijke partijen zegt deze geschiedeniswilt toch niet stug, gelijk een paard, weerstreven. Daar, en daar alleen, kon de fout wel eens liggen. D Middelburgsche Courant heeft hare beschuldiging tegen ons, in weerwil van odb verzoek, niet toegelicht of ingetrokken. Wy mogen derhalve constateeren dat zy gelogen heeft, toen zy schreef dat wy aan geraden hadden te Middelburg maar geen candidaten meer voor de staten te stellen. De Nieuwsbode heeft natuurlyk ook na gelaten hare besohnldiging aan 't adres onzer Toolsehe geestverwanten waar te maken; wy constateeren dit eehter slechts, onder herin nering dat dit ons koul iaat. Het Centrum mag in eigen artikelen nog wel eens ooquetteerea met het liberalisme, haar bnitenl andsche correspondenten laat zy er lastig op los slaan. Haar Belgische(n) oorrespondent staat zy toe op de plaats van 't hoofdartikel tiet onderstaande te zeggen van de jonge liberalen, die zy radicalen noemt, „welke in den grond der zaak maar zeer weinig (verschillen) van de socialisten". „De politiek van alles ten ondersteboven, uit Frankrijk over gewaaid, heeft in de laatste jaren in België een sohrikbarenden voor'gang gemaakt. Wie in zekere kringen op de Universiteitskatheders, nog succes wil hebben, moet paradoxaal wezen, en geldt het kunBt, zoo naakt mogelyk. Goed verstaan, ik spreek hier niet van de Leu- vensche Alma Mater, noch zelfs van de Staatsuniversiteiten in 't algemeen, welke onder het toezicht staan van de regeering. Maar de Brusselsche Prava Mater is, voor een deel, de vergaarbak van bet interna tionale bederf. Een tooneelstuk in drie be- dry ven, dat inde Vastenavonddagen door de studenten dier school op het stadstheater werd opgevoerd, met medewerking van verloopen deernen, werpt een schril licht op de in dat midden heerschende bandeloos heid. Ik wil hiermede slechts betoogen, dat het liberalisme hier de schaamte beeft af gelegd, en het geen verwondering kan baren, zoo het woord van Lorand den leider der radicalen: Ik stem liever voor een hond met een hoed op, dan voor een katholiekal meer en meer het anti-clericalieme kenmerkt." Let wel, dit geldt België, Nederlands broeder en naasten buurl Alleen maar betalen. Onlangs bad het anti-revolutionaire lid van den gemeenteraad van Leenwarderadeel de heer L. J. Visser, in een openbare raadsvergadering er over geklaagd, dat op de aanbevelingen ter benoeming van drie leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs in die gemeente geen enkel lid der anti-revolutionaire party voorkwam. Naar aanleiding hiervan zond die com missie een sc rijven aan den gemeenteraad, inhoudende „dat van haar niet kan worden verwacht, dat zy een lid van de party, waartoe de heer Visser het zich een eer rekent te behooren, zal aanbevelen als lid der C. v. T. op het lager onderwys in Leenwarderadeel. Zy zal er een eer in stallen, die commissie zuiver te houden van tegenstanders (uit welke party ook) van het openbaar lager onderwys." Zoo ziet men: de voorstanders van bet byzonder onderwys mogen wel meebetalen in de kosten van het openbaar onderwys maar hun behoort geen invloed gegeven te worden. Ze hebben niets te zeggen; ze hebben alleen maar te betalen! De Commissie van toezicht, te Leenwar deradeel had toch in overweging moeten geven om de voorstanders van het byzon der onderwys voortaan ook te ontlasten v n het meebetalen in de gemeentelijke belas ting aan de openbare school. Dat zon billyk zyn geweest. Hollander. De Standaard geeft de navolgende phy- sionomie der Kamerzitting waarin de leer plichtwet Vrijdag werd aangenomen. „Dit is zeker, dat van de zyde der Leer plichters de groote trom we! ter dege is geroerd. Rink, die lijdende was aan rhuma- tiek, werd uit Arnhem op ontbodentele- phonisob stelde men zich in gemeenschap met denbeer Tak] terwijl de heer Goekoop op zich genomen bad voor den zieken heer Van Kerkwijk te zorgen. En gisteren den ganscben voormiddag waren de vrienden van het Ministerie in hat geweer, terwyl Dr. Schaepman herhaaldelijk met de Leer plichters in gesprek was en sommige roomsch- kath. leden te vergeefs naar bleek, poogden den heer Kolkman te overreden tegen te stemmen. Men slaagde voor de Leerplichters naar wensch. Tegen half ééa verscheen de heer Bink hinkend in de vergaderzaal. Daielijk was hy omringd door een groepje Leer plichters, die hem van harte welkom heetten; en vooral Minister Lely, die meer en meer blijkt te zyn een vurig party-man, had het verbazend drnk met den kreupelen afge vaardigde van Arnhem. De heer Lely kwam juist van den heer Tak van Poortvliet, die ook met veel moeite voetje voor voetje van de klapdeur tusscben de banken naar zyn plaats was geschoven. Dok hy werd warm verwelkomd; de heer De Klerk dreef zyn Leerplicht-hartstocht zoo ver, dat hy uit lontere blydechap den ond Minister familiaar op den schouder sloeg. Nog één ontbrak de heer J an Kerkwijk doch voor hem zorgde de heer Goekoop. Tegen half twee weid de patiënt per rijtuig naar de Kamer gebracht. Goekoop leidde hem n»ar zyn plaats; en naast hem bleef hy geduldig zitten, om hem, na ds stemming, weer huiswaarts te brengen. Zo* was heel de Linkerzijde op haar post. Zelfs was blijkbaar de benoeming van den heer Rethaan Macaré tot advocaat- generaal by den Hoogen Baad tot gisteren versohoveu. Niet één ontbrak dus. Nu, dat was hard noodig. Immers, inden voormiddag liep het gerncht, dat de socia listen tegen zouden stemmen. En wel schenen de Leerplichters verzekerd ie zijn van de stem van Dr. Schaepman en Mr. Kolkman-, doch daar mocht er niet één ontbreken, want, Jhr. vanKarnebeek was tegenstemmer. Het wsa dus een dubbeltje op zyn kant. Hoe gelukkig, dat graaf Schimmelpenninck niet kwam. Dat was alrcst één tegenstem mer minder Negen en negentig leden. Wat 'n belang stelling by de Kamerleden. Velen richtten het oog naar de plaats waar de heer Van Kerkwyk, ond en afgeleefd, naast den heer Goekoop zat, die gedurende de heele stem ming den mond by na tegen het oor van den eens zoo krachtigen afgevaardigde voor Zieriksee hield." De Sociaal Democraat, die ook een leveudige beschrijving der zitting geeft, zegt: „De benrt kwam aan den heer Kan Kerkwyk en de beet Van Kerkwyk deei zyn plicht. De heer Goekoop gaf hem de hand, klopte hem op den arm, gaf hem te drinken. De stemming was af geloopen. De nati male 0 wet was aangenomen. De linkerzyde liep bijna geheel leeg, aaar de ministers tafel. Twintig, dertig handen tegelijk werden den heer Borgesius toegestoken. Ketelaar kreeg een extra-handdruk. De rechterzyde en onze lui bleven stijf op hun plaats. Het vreugdebetoon was zeer liberaal, allerminst nationaal. Het publiek op de tribune dunde, en na een kwartier had de Kamer weer haar gewoon aanzien." Het kost ons moeite om onze opmerkin gen, na raanleiding van deze beschry vingen voor ons te houden. De onde heer Tak strompelde voetje voor voetje naar zijn plaats; de heer Bink zat ziek in zyn bankje; de beer v. Kerkwijk, kindsoh en afgeleefd, moest door den heer Goekoop (i) Ook bavriende bladen zyn min of meer „boos" op malkaar. Het C e n t r u m, dat al een paar jaar met enkele R. bladen bad ov>rhoop gelegen, en anders zoo vol be wondering is voor de Hollander, legt in een afstraffing van slechts één regJ zijn afkeer van dit blad bloot, alleen maar omdat het van een „nationale" wet had durven schertsen. worden „opgebeurd". Wie weet of hiar niet teleurstslling op volgen zal wat wy overigens hopen 1 en men van leer plichters zyde nietspoedig zal vragen: was de wet dat wel waard By een onlangs te Utreeht gehouden vergadering vanwege het Drankbeatrydings- comité gaf de heer Van den Berg uit Deventer de volgende staaltjes van het enorme drankverbruik in ons land „Men zou met de jenever, in ons land verbruikt, een canaal kannen vallen van 5 Meter diep en 520 meter lang. (Hoe bieed „Voorts zouden 6 mannen dagelijks 12 uur, den Zondag niet meegerekend en per seconde 2 gulden tellende, een vol jaar noodig hebben om het bedrag neer te leg gen door den drank verslonden. „Er zijn in ons l_nd45000 kroegen d.w.z. op elke 81 menschen éen kroeg. „Hoeveel o.thouderskotfiehuizen staan hier tegenover De Almanak der N.C.G.O. V. meldt er 26, uitgaande van de Vereeniging en 3 particuliere ondernemingen. „Natuurlyk hebben andere drankbestry- dende Vereet.igingen, voornamelijk de Volksbond (waar heisas ook nog bier wordt geschonken) hunne koffiehuizen. „Oek moeten hierbij nog de melkinrich tingen in vele steden gesteld worden, maar toch moeten wij bekennen, dat het aantal vrij havens in een hoogst ongunstige ver houding staat tegenover dat der lokplaatsen van den drank. „Waar zulke cijfers spreken, kan men vooralsnog het werk der onthouding niet ounoodig of overbodig achten." By zulke cijfers mag zeker ieder zich wel inspannen mede te werken, om het aantal vryhavens te vermeerderen. Even buiten Bloemfontein ligt Karree-Siding. Dit plaatsje is Vrydag het tooneel geweest van een hevig gevecht tnstchen een com mando Boeren, een achterhoede, en de troe pen van Boberts. Deze laatste geeft er maar een kort ver slag van. Hij seint De divisie-Tucker werd met twee brigades cavalerie en de rijdende artillerie onder ge neraal French, benevens een brigade bereden infanterie uitgezonden om de Boeren te ver dry ven van de kopjes ten noorden van GLen. De cavallerie voerde ter rechterzyde en de bereden infanterie op den linkervleugel een omtrekkende beweging uit, terwyl het gros der infanterie een aanval deed op het cen trum. De bereden infanterie kon eerst om trekken nadat de aanval in het centrum zich reeds had ontwikkeld. De cavalerie werd hevig beschoten met het gevolg dat vele paarden werden gedood. De Boereu trokken langzaam en in goede orde op Brandfort te rug, waar thans5000 Boeren in stellingzyn. Hier wordt derhalve niets by gemeld om trent de verliezen der Engelscben. Zij had den slechts 12 dooden, onder welke twee officieren maar ook 160 gewonden. Volgens Engelsche berichten hadden Grobler en Olivier, natuurlyk op Krugers last, het voornemen gehad Bloemfontein te hernemenhetwelk door dit gevecht verijdeld werd. Zelfs zou president Kruger aan vron- wen en kinderen den raad hebben gegeven Bloemfontein binnen vijf dagen te verlaten, daar hij voornemens is de plaatste beschieten en te vernielen en de burgets die zich heb ben overgegeven te doen fnsiieeren. Inderdaad leugens die men kan voelen aankomen. Heel veel schiet Boberts overigens niet op, al hoeft hij 70000 man, vijf divisies en nog een zesde divisie, bestaande uit de garde-brigade, de Hooglanders, de cavalerie de bereden infanterie en de Yeomanry, onder zijne bevelen. Nu wordt beweerd dat dit in verband staat met een mogelijke bezetting van Beira door Engeland. Doch anderen meenen dat de winter de oorzaak is. Troepen en paarden moeten eerst geacclimatiseerd zyn, zullen zy met vrucht kunnen optreden. Boberta moet dan ook herbaaldelyk naar Engeland geseind hebben om paarden. Yan de 8000 paarden waarmee French zyn tocht naar Kimberley begon zyn er nog slechts 5000 bruikbaar. Het is dan ook dat gebrek aan bruikbare paarden dat zyn poging om Olivier te on derscheppen deed mislukken, zegt hy. I)e winter in Transvaal begint altijd streng en droog en bezorgt veel ongerief, met het oog op het voeder der beesten. Toch Echynt Beira wel bestemd den Boeren veel kwaad te doen. Het is namely k uitgekomen dat over den Beira-TJmtali-spoorweg metvolle toestemming van de Fortngeescbe Begeering voorraden voor de Britsche troepen in Bhodesië zyn vervoerd. Daaronder moet een groote hoeveelheid oorlogscontrabande zyu an ook soldaten gaan langs dezen weg naar de plaats van hun bestemming. Dat is schennis van de neutraliteit; en zon ook den Boeren in het noorden van Transvaal gelegen, wel eens heel wat meer weiks kunne 1 bezorgen dan ay than* te doen hebben. Een onzer vrienden deelde one verleden week nog mede dat zyn broeder hem van das» schreef dat hij niets te doen heeft, en dat 't eenige wat hun eenige bezigheid verschaft, af en toe het gezioht van een leenw is. Dit zou, door dit verraderlijk binnen smokkelen vau Engelsche troepen wel eens anders kunnen worden. Arme soldaten 1 zoo roepen wy met de Telegraaf uit, gemakkelijk zal uw taak niet zyn, om, evenals nu bij Braudford is ge schied rij voor ry de kopjes te nemen, die uwen weg versperren. Dagen, weken, ja maanden lang zullen de Tommiee mopten marcheerea, al vechtende hun weg banen door het dorre land, waar nu de winter weldra zal aaabreken. En niet overal zullen de Boeren wijken. Er sullen nog Vele plaatien zyn, waarvoorde legermacht weken zal moeten blijven liggen, voor zij eindelijk door haar overmaoht de Boeren zal dwin gen terug te trekken, misschien zelfs zullen zij heelem ial nooit tot Pretoria doorJrin - gen, om daar het beleg te «laan voor de hoofdstad. Nu reeds ondervindt Roberts wat een guerilla-oorlog beteekent in een vyandelyk laad. Na de gevechten bjj Glen en Karree- tiding vallen thans die by Mafelkop en Thabanchu te vermelden. Bij Mafelkop was Smuts, die tjjdelyk Delarey wegens influenza ervan, t, zes urea lang met de Eugeltohen slaags. En wat de andere aangaat, deze had zelfs voor de Boeren een gelukkigen afloop. De Engelschen seinen liet zelf. De krijgsmacht onder bevel van kolonel Bro- adwood, bestaande uit kavalerie. twee batte rijen artillerie en bereden infanterie onder kolonel Piloher, die gelegerd was te Tba- banchu,is gisteravond gedwongen weg te trekken op de nadering van een groote Boerenmacht. Zij marcheerde naar de water werken van Bloemfontein ten zuiden van de Modderrivier, waar zij om vier uur in den morgen kampeerde. Toen dit kamp in de vroege morgen schemering met granaten van dichtbij werd beschoten, zond Broad wood het konvooien de batterijen weg, terwijl de verdere krjjga- macht ia gerecht bleef. Toen de achterhoede en het konvooi in een diep stroompje kwamen, waar de Boeren verborgen lagen, liep het geheele detachement in een hinderlaag en werd gevangen genomen met zee etukken geschat. Het verlies aan mensohenlevena was hier bij niet groot, de meeste manschappen liepen in de hinderlaag voordat er nog een eohot was gevallen. Generaal Colville's divisie heeft Bloem fontein van morgen vroeg verlaten, ie om twaalf uur aangekomen, en ie nu bezig den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1