NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, CHRISTELIJK- HISTORISCH Deertiende laargang. lo. 78. 1900. DonMag 22 flaarf. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. De gezamenlijke antirevolutionaire Kiesvereenigingen in het district Middelburg stelden tot candidaat voor de Provinciale Staten (vacature Kloppers) den heer mr. P. Dieleman. De Zeeuw steunt van harte deze candidatuur. Voor het kiesdistrict Tholen helpt De Zeeuw met grooten aandrang aanbevelen den heer G. Bolier Gz. Senior. De stemming heelt plaats 27 Maart. \)K VEHKlËZlNGKiN. Ingezonden Stukken. FRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERE, te Goes EN Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Zij, die zich met 1 April a. s. op ons blad wenschen te abon neeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Uit verschillende berichten blijkt ons dat de leiders der verkiezingen in Middelburg en Tholen niet stil zitten. Dit wordt ons ook omtrent de tegenpartij gemeld. Iedere eerlijke poging om zijn candidaat te doen verkiezen, worde van weerszijden Doch wij moeten oppassen. L ten onze vrienden toch bedenken dat heel Zeeland met groote belangstelling de stemming van 27 Maart a.s. tegemoet ziet. Van deze stemming hangt zooveel af ook voor die van 1901. Mogen wij met 'sHeeren hulp deze twee zetels behouden, dan blijft de meerderheid aan de „anti-Liberale" partgen verzekerd, en is ook de hoop niet ongegrond, dat wij ook bij de algomeene verkiezingen in alle districten zullen kunnen behouden hetgeen wij na zoo lange en bange worsteling heb ben veroverd. Doe daarom toch elk kiezer dezer dagen zijn plicht. Men bedenke dat persoonlijk bezoek, bij voorbeeld aanstaanden Zaterdagavond, en den avond voor, en op den dag van de stem ming zeer goede resultaten belooft. Eén ding is echter jammer. Blijkens de aangeplakte candidatenlijsten hebben op Tholen enkele kiezers de lijst voor Wagtho geteekend, die onder ons als antirevolutionairen bekend s!onden. Een zelfs is er bij die steeds vooraan stond in den strijd voor onze canoidaten. Dergelijken afval betreuren wij. Doch wie niet bij ons behooren, mogen gelust teruggaan. Wie nog niet overtuigd werd dat de theorieën van bet oud-liberalisme, door radicalen, straks door sociaal democraten uitgevoerd, ons volk stoffelijk en zedeljjk ten onder brengenwie nog niet ziet waar het Staatssocialisme dezer liberale regeering en van de liberale partij ons volk henen voert, die blijve op den dwaalweg. Hij zal 't eenmaal web wel ondervinden. Overigens bonden wij goeden moed, dat, vooral in de laatste weken, voor 't gevaar dat van die zijde dreigt, steeds meerdere <oogen opengingen. Met alle achting voor de personen der candidaten en wie hen aanbevelen, zal de groote meerderheid der Kiezers a. s. Dins dag stemmen tegen de verderfelijke beginse len, waarvan deze geachte personen de dra gers zijn en hun stem geven aan mr. P. Dieleman en G. Bolier. Als de Republieken winnen. Toen Gladstone in 1881 Transvaal als een onafhankelijken staat erkende, zeide hij ter verontschuldiging van die geenszins grootmoedige daad, dat binnen enkele jaren ten gevolge der Engelsche nederzettingen in Zuid-Afrika, Tra svaal toch wel Engelsch zou worden. Totnogtoe is zijn voorspelling niet vervuld, hoewel Zuid-Afrika, juist ten gevolge der Engelsche immigratie daarheen, thans toch veel meer Engelsch is dan in 1881. En als de ongelnkki ',e oorlog niet luhscbenbeide was gekomen, zou het toch muar betrekkelijk korte jaren bebben ge duurd voordat Zuid-Afrika verengelscht zou zijn geworden. Gedurende de laatste vijf jaren toch zijn er jaarlijks meer dan 15000 Engelsch sprekenden, Engelseben, Schitten, leren, Amerikauen, Australiërs enz. enz. naar Zuid-Afrika getrokken. Op een be volking van ongeveer een miljoen blanken zijn er nu toch reeds misschien 400,000 die tot het Engelsch sprekende ras behooren. En zelfs al behouden de Transvaal en de Oranje Vrijstaat hun onafhankelijkheid, zal het maar weinig jaren duren of eerrt geheel de Kaapkolonie en spoedig daarna de on afhankelijke republieken zullen verengelscht worden. Dat is de natuurlijke loop der zaken tenminste als de Nederduitsche taalstam niet al zijn krachten inspant om die ramp te verhoeden. Beiden, de Noord en Zuid-Nederlanders, behoorden saam te werken om het Neder'andsch in Zuid-Afrika te behouden. En dat kan alleen geschieden door immigratie, door elk jaar ongeveer zooveel Nederlandeis over te zenden als er Engelsch sprekenden komen. D,» Noord- Nederlandsche bevolking alleen neemt jaar lijks met ongeveer 50000 toe. De Vlaamsche bevolking van België misschien met 25000. Van dien overvloed konden er best 2C000 worden gemist voor Znid-Afrika. En de Holiandsche en Belgische nederzettingen in Amerika zijn nog thans het sprekende be wijs van de levensvatbaarheid van Neder- landsebe kolonisatie. Laat de geschiedenis dier nederzettingen in Nederland worden bestudeerd. Een stelselmatig plan zou de beste re sultaten geven. Grond, goede grond zelfs, is niet zeer duur in Transvaal en Oranje rijstaat. Ten minste niet verwijderd van de goud- en diamantmijnen. De prijs voor eenige tienduizenden bunders zou misschien nauwelijks evenveel honderdduizenden guldens bedragen. De maatschappij die dergelijke gronden in eigendom had, zou b. v. twee derden er van, al was het tegen koopprijs, kannen overdoen en het andere derde aan zich zelf kunnen behouden, tot dat de tegenwoordigheid eener talrijke, nijvere bevolking de waarde er van zoo danig zon doen stijgen, dat de verkoop of zelfs verhuring van dat laatste derde bui tengewoon hooge winsten afwierp. En veel meer rug als een deel er van voor dorp of stad kon worden benuttigd. In de eerste tien jaar zou het kapitaal geen rente geven maar daarna zouden de renten zooveel te hooger stijgen, vooral als de bestuurders zooveel mogelijk rekening hielden met den geest der bevolking en niet te vader- D z9n wüden. Het zou ook wenschelijk zgn dat er eerst enkelen uitgezonden wer en, met de noodige machinereën enz., om ten minste een deel van den grond te breken en te bereiden en bekwame schuil plaatsen voor de nieuwe aankomelingen op e richten. Van R.ebeek's journaal betrek- kelgk de stichting van Kaapstad bevat ten dezen opzichte menige nuttige wenk de geschiedenis van de ontginning der bósch- ea prairiegronden van Amerika toont er ook het noodzakelijke van aan. Als de eeiste nederzetters dat alles zeiven moeten doen, blijven er dikwijls niet heel veel van over om hunne ervaringen aan ande ren te vertellen. Wanneer de bevolking talrijk genoeg geworden is, na verloop van vier, vijf of meer jaren, zijn die voor- loopige maatregelen niet meer noodig. Een dergelijk kolonisatie-plan zou ook dit voordeel hebben, dat de nieuwe bevolking, als een geheel, zich samenhoopte en zich van uit de Kolonie langzaam en geleidelijk kon uitbreiden, dan niet meer als vreemde lingen maar als Transvalers of Oranje Vrijstaters: als ..frikaners. Dat zou onge- wenschte wrijving met andere elementen der bevolking voorkomen en zjuden kolo nisten te gelijkertijd een zekere positie verschaffen nis mede-ontginnaars van het land. En als dan de Kolonisten het voet spoor volgden hnnner Amerikaansch-Hol- landsclie landgenooten in Michigan en zoo ►poedig mogelijk een inrichting voor meer uitgebreid lager- of middelbaar onderwijs openden, zouden zij ongemerkt kracht uit oefenen naar bniten. De oeconomische voordeelen ook voor Nederland van een dergelija uitgebrei l kolonisatie-plan behoeven slechts even te worden aangestipt. Handel, scheepvaart en verkeer kunnen alleen bloeien waar eene nijvere bevolking woont. Een Nederland- sche stoom vaartmaatschappij kan sleehts dan rendeeren wanneer er voortdurende vraag is voor hare diensten. En die vraag is het raeeBt waarschijnlijk waar er een talrijke bevol king woont van Nederlandaclien oorsprong. Een bevolking die niet alleen ter wille van taalver wantschap gemeenschap met het moe derland wenscht te onderhouden, maar die ook een grage afnemer is van vele produk- ten van dat moederland. In geval de re publieken winnen is het zelfs een levensvraag voor hen het anti-Engelsi-he element onder hun bevolking te versterken, anders ver liezen zij op den daar toch nog. Met het oog daarop en ook omdat ware vooruit gang alleen te verkrijgen is door de toena me eener nijvere, loyale bevolking, zouden de machthebbers in de beide republieken er ongetwijfeld niets tegen hebben het aan tal hunnertoekomstige verdedigersmetenkele tienduizenden te zien vermeerderen Beiden, Zuid-Afrika en Nederland, zou len worden gehaat door een stelselmatige, goed geleide emigratie naar de republieken. En het plan kon slagen als het breel genoeg werd opge vat en rekening hield met de eischen van den tijd en profiteerde van de lessen die zoo rijkelijk voor de hand liggen in de ge schiedenis van vroegere en late.e koloni saties. New-York, 11 Maart 1900. D. VERSTEEG. Het Fonds tot daadwerkelijken steun. Dr. Leyds raadt voorzichtigheid aan bij emigratie. Men Weet, dat het Znid-Afrikaansehe fondstotdaa-t werkelijken steun,onderlmding van den heer Noels van Wageningen te Am sterdam opgericht, reeds aan zijn plannen een begin van uitvoering heeft gegeven door uitzending van den heer Junius met een aantal emigranten. Velen in den lande, die met ons de uitvoering dezer plannen niet zonder bedenking achten, zgn waar schijnlijk eenig6rraate gerust gesteld door de verklaring in hei weekblad „Op voor Transvaal" gegeven, dat door den iieer Noels vin Wageningen niet zon zijn gehandeld dan na overleg met de Vertegenwoordigers der Republieken. De zaak kwam ot s gewichtig genoeg voor, om, nu wijdr. Leyds op zijn doortocht alhier toevallig ontm letten, hein dienaan gaande een vraag te stellen. Uit zgn mond vernamen wij dat de hier gegeven voorstel ling van zaken niet juist is. Het is waar, dat de heer Noels van Wageningen zich tot dr. Leyds in betrekking heeft gesceld, maar eerst nadat de uitzending vin den heer Junius meteen aantal emigranten reeds was vastgesteld en geregeld. Toen heeft de ge zant den heer N. v. W. den raad gegeven om met de verdere uitvoeriug van het plan te wachten, totdat uit de Zuid-Afri- kaanscbe Republiek enden Oranje-Vrijs'aat bericht zon zgn ontvangen, of de uitzending van Emigranten en zoo ja, welke soort emigranten wo dt gewenscht. Dr. Muller, vertegenwoordiger van den Oranje-Vrijst mt, had zich geheel en al op ditzelfde stand punt gesteld. Eenige waarschuwing tegen het lieht- van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. vaardig ingaan op dergelijke plannen is dns niet overbodig. De zekerheid ontbreekt, dat emigranten in de tegenwoordige omstan digheden ginds met open armen zullen wor den ontvangen en hun weg zullen vinden, terwijl het gevaar groot is, dat, als zij althans niet van eenige middelen voorzien zijn, zij de ellende ten prooi zullen vallen. Het bleek ons datdr. Ley U van oordeel was, dat men niet voorzichtig genoeg kon zijn met emigratie naar Znid-Afrika, zoolang althans de tegenwoordige omstandigheden duren. Een Maatschappij, die zich dit be lang aantrekt, moet z. i. meer tot taak heb ben onbedachte emigratie te voorkomen dan de landverhuizing te bevorderen. In elk geval behoort men nauwkeurig ingelicht te zgn omtrenthetgeen in Zuid-Afrika zelf worde verlangd. Overgedrukt uit ,,Het Vaderland 16 Maart 2de Blad. Comité van Advies omtrent emigratie naar de Zuid- Afrikaansche Republieken. Schier niemand in Nederland tracht nie* te doen wat lig kan voor de Boeren. Dui zenden bij duizenden guldens zgn reeds bijeengebracht om door allerlei geoorloofde middelen hen te helpen en de diepe wonden te lenigen, die hun voorbeeldelooze strijd tegen onreoht en geweld hun slaat. Niet allen evenwel die zich aan het hoofd stellen om hnn bijdragen in te za melen, beschikken over voldoende kennis van Afrika en genoegzaam vertrouwen in Nederland waardoor aan de allereerste voorwaarden oldaan wordt om met hoop op goeden uitslag te kannen arbeiden. Het intervie w van Dr. Leijds, dat dezer dagen in „Het Vaderland" is medegedeeld, staaft zéo voldoende dit beweren, dat daar over geen woord meer behoeft gezegd te worden. De ondergeteekenden van welken sommi gen reeds in kleiner kring werkzaam waren op hetzelfde gebied, werden uitgenoodigd meer publiek op te treden en zich te ver eenigen tot het comité aan het hoofd van dit opstel genoemd. Ze zgn de heeren Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland te 's Graven- hage, Mr. J. G. S. Bevers, oud lid van de 2e Kamer der Staten Generaal te 's Gra- venhage; P. J. A. de Bruine, 2de voorzitter van het Nederlandsch Landbouwcomité en van de Holiandsche Mg. van Landbonw, te Zwgndreoht; Dr. B. A. P. van Dam, die gedurende 11 jaren als geneesheer te Fauresmith in Oranje Vrijstaat practiseerde E. J. van Gorkom, oud notaris in de Z. A. R.C. M. E. van Löben Seis, oud lid van de Tweede Kamtr der Staten Generaal N. J. Singels, die ruim 4 jaren te Johannes burg in de Z. A. R. aan het hoofd eener indnstrieele onderneming stond; Bas Veth, hoofd van het perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond, te Dordrecht; J. A. Wormser, die in 1896/97 de Republieken en de Koloniën van Zuid Afrika d< orreisde. Het doel van dit Comité is, in ruimeren zin des woords hen die wenschen te emi- greeren naar Znid Afrika met raad en daad bij te staan geschikts personen te helpen in hun voornemen en zoo noodig van de middelen ter volvoering van die plannen te voorzien en hen van wie het beter is dat ze hier blijven, onpa-tijdig te dienen van advies, opdat die daar niet in hun on geluk U'open na hier hnn laatste bescheiden middelen er voor geofferd te hebben. Het Comité weet zeer goed dat alle ver toon of bewijs van phi antropie in den gewonen zin des woords tegenover de Boe ren ten eenenmale misplaatst is en in Afrika slechts wantrouwen wekt zonder nut te doen. Het is echter hoog noodig te helpen op elke wijze, die een bevriend volk tegenover een voor haar vrijheid worstelende natie niet verboden is. Daartoe kan veel geld vereischt worden. Het Comité stelt zich dus even gaarne ter beschikking voor het geven van advies als voor het ontvangen van geldelijke bijdragen. Het vertrouwt dat dit beroep op het geheele Nederlandsche volk niet vergeefs zal zgn. De zetel van het Comité is in Den Haag. Men riohte zich voor het inwinnen van advies aan den secretaris en zende zijne gaven aan een der bovengenoemde beeren of rechtstreeks aan den penningmeester. 's Gravenhage, 15 Maart 1900. J. A. WORMSER, Voorzitter. Dr. B. A. P. VAN DAM, 131 Beznidenhout, 's Gravenhage Secretaris. Jhr. Mr. F. BEELAERi S VAN BLOKLAND, Koninginnegracht 62, 's Gravenhage Penningmeester. Wij hebben nu zoo ongeveer alles geplaatst wat wij omtrent deze belangrijke qnaestie in portefeuille hadden. Wat de heer Versteeg, een oud-Zeeuw, die al twintig jaar Amerika heeft bereisd en veel studie maakte van land-en volken kunde, over emigratie schrijft, iszeerjnist. De mededeeling van het comité waarin de heer Wormser zitting heeft, zal met ge noegen gelezen worden. De waarschuwing van dr. Leyds om rent het fonds waarvan de heer Noels v. Wa geningen voorzitter is, schijnt ons niet ongegrond. Er zjn in den laatstes tijd met de ambulances verschillende personen naar Transvaal getrokken, die thans te Pretoria op kosten der Transvaalsche re geering loepen te Inilakken. Terecht vroeg Staatssecretaris Reitz aan dr. Ryckevorsel dezer dagen of dat nog langer zoo moest. Red. Sleehts een paar berichten. Kitchener is bezig den opstand in Kaap kolonie te bedwingen, en slaagt daarin naar wen8ch. Ztjn zetel is te Prieska. De Boeren hebben de spoorwegbrug over de Modderrivier tusschen Brandfort. en Bloemfontein in de lucht laten vliegen. Roberts is aan 't verkennenJonbert aan 't oonoentreeren zijner krachten. Over veertien dagen kan een bloedige strijd verwaoht worden. Een strijd die wel eens aan al het gesnoef en geproclameer van Roberts een eind kon maken. Wij besluiten dit overzicht met eenige nittreksels. Iemand uit Johannesburg schrijft De heeren Bloemstra en v. Wermeskerken (Hollanders), die ook indien slag (Colenso) waren, werden licht gewond aan het hoofd. De dokter haalde kogels uit de hersenpan en als een zegeteekeu bonden zij die ve nijnige dingen aan hun hoed en kwamen zoo hier aan in het hospitaal. Zij vertel den van een Hollander en een Dnitsoher, die samen op een kopje stonden en menig vijand hadden neergeschoten. Het kopje werd bestormd en niet lang duurde het of zij waren omringd, maar van ov rgave was geen sprake. Schiet, kerel, schiet, en rug aan rag stonden zg bloot aan het vnur der Engelsohen. Daar zakt onze landgenoot ineen en onze Hans roept nitheb je mijn hesten vrind getodted, jullie zwijnskoppen honden, pang, pang, daar heb je wat. der vor, en na grijpt hij zijn vriend in de ar men, tilt hem op, zwaait met den hoed en roept uit: leve die Boers, en zakt daarna ineentoen zgn makkers kwamen om hem te ontzetten, vond men 50 kogel- wonden in zgn lgf. Zeg dns niet, dat de Engelschen niet schieten kannen. Maar wreed zijn ze. Een zekere Pienaar hier in het hospitaal, was ook op den Spi- oenskopde vijand had de witte vlag opge stoken en een kerel vraagt hem om water. Jonge Pienaar gaat met zijn veldflesoh naar hem toe en en eer hij bij hem is schiet de lafaard zgn Lee-Metford af en treft ons dapper kereltje in den arm, die deze week moest afgezet worden. Daar ligt nu het ze ventienjarig mannetje, verminkt voor zgn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1