Engeland en Transvaal. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. VERKOOPINCEN O ei. w So I Nu schijnt die vrees] voor een agressief optreden van Engeland vrijwel onnoodig. Maar gevaarlijk kan liet worden, wanneer dergelijke tegengestelde meeningen in Frankrijk ingang vinden. Wat de vredesgeruchten aangaat, op de meest volstrekte wijze wordt verzekerd, dat Kruger en Steyn aan de Engeleche regeering hebben geseind om den vrede voor te stellen, onder behoud der onafhan kelijkheid van de beide republieken. J ias- dagnacht ontving de regeering dit telegram en Woensdagmorgen seinde zij aan de beide presidenten dat op dezen grondslag geen onderhandelingen konden geopend worden. Aan beiden werd echter de raad gegeven zioh tegen de bezetting van Bloemfontein niet te verzetten. In verband met deze berichten krijgt 't dezer dagen overgeseinde woord van presi dent Steyn dat hij en zijn Vrijstaters van plan zijn tot het uiterste volte houden eu Transvaal getrouw te blijven, wel eenige beteekenis. Ook schijnt het plan te zijn 35 miljoen pond schadevergoeding te eischen van Trans vaal. Het schijnt wel iets van de huid van den beer. In Frankrijk wordt op 't oogenblik weer esns wat meer aandacht gewijd aan de thans tijdelijk slapende Dreyfus-quaestie. De regeering, getrouw aan hare politiek van de spons, heeft de amnestiewet inge diend, eene wet, bedoelende de spons te kalen door de Dreyfnszaak, en dus allen, die daarin betrokken zijn, van Mercier tot Zola, vergiffenis te sahenken. Natuurlijk kan Dreyfus, die van zijn onschuld overtuigd is, hier geen vrede mee hebben. Hij en Zola en Piquart en Eeinach hebben er dan ook ernstig tegen geprotes teerd, by den voorzitter der Senaatscom missie die op 't oogenblik het ontwerp in onderzoek heeft. Zola wijst op het onrecht dat zelfs een Mcrcier - de grootste zondaar in dit proces als lid van den Senaat zal gaan mede werker. om zichzelf een eeuwige vrijspraak te verschaffen. En Dreyfus eindigt zyn ver- ■oek „lk smeek den Senaat, my mijn recht te iaten op de Waarheid, op de Gerech tigheid." Men zegt dat de wet kans heeft verworpen te worden. Het zou goed zyn. Een wet, verbiedende den vleeschinvoer in Dnitschland, is aangenomen. Hierover, wegens plaatsgebrek, later. De krijg vordert de aan .acht voorname lijk op drie punten. Noordwest- en Nóord Kaapkolonie en Vrij staat. Wat de positie der Boeren in Vrijstaat aangaat die is, volgens Roberts, disparaat. In volkomen ordeloosheid trekken zij af. Zelfs hebben Kruger en Steyn tevergeefs den vluchtenden gesmeekt om toch stand te houden. Zij zeggen maar dat zij tegen die machtige cavallerie en de overstelpende massa kanonnen der Engelschen niet op kunnen. Ook weet Roberts mee te deelen dat de Boeren niet van zin zyn Bloemfontein te verdedigen. Van 't eerste zal wel niet veel aan zyn. De Boeren werken, ook in hunne schijn- bare gedesorganiseerdheid, met tactiek, en hun vlucht noordwaarts kon wel eens be- teekenen samentrekking van alle kracht op de verdediging van Brandfoit en Winburg. Misschien kan 't tweede beweren van Boberts waar zijn. Engelsehe bladen toch hadden al uitge rekend dat terugtrekking der Boeren in Zuidelijke richting, op Bloemf.ntein aan, een tactische fout zou zijn. Dit zullen de Boeren die de kaart van hun eigen land wel 't best zullen kennen, ook w«l zoo begrijpen, wanneer het waar is. Uit hunne troepenbewegingen valt op te maken dat 't bij Brandfort tot een ernstig treffen komen zal. Het zou hier wel eens kunnen wezen: Bloemfontein prijs geven om Pretoria te behoaden. Kruger en Steyn zullen over deze be langrijke aangelegenheid waartoe Kruger naar Bloemfontein gereisd is, wel vaste plannen gemaakt hebben. En nu Kruger en Joubert op 't oogenblik te Pretoria confe rentie samen hebben, mag men 't er voor houden dat ook Joubert van meening is dat 't minder op't behoud van Bloemfontein, meer op de versterking van Pretoria het meest aankomt. President Kruger heeft dan ook in een proclamatie tot de generaals enz. gezegd „Houdt den vijand met alle middelen op, maar vermijdt groote gevechten. Verlaat de steden zoo noodig, en laat geen der stel lingen van zoo groot belang voor u wor den, dat ge een groot deel van uw strijd- macht in gevaar brengt voor de verdedi ging ervan. Als de vijand eens de Vaal is overgestoken, dan moet een onophoudelijk bestoken van zijn communicaties plaats grijpen". Wanneer nu de Boeren dit beginsel in toepassing brengen, kunnen zij het Roberts nog benauwd genoeg maken. Doch zullen de Vrystaters er toe overgaan, elke ove - weging achter te stellen voor deze militaire eischen Het is te wenschen, al hebben zij he er in de laatste weken niet naar gemaakt het te verwachten. Natuurlijk zullen de Transvalere hen wel helpen om Roberts in Vrijstaat op te hou den en zijn marsch naar de Vaal te be moeilijken. Doch de hoofdmacht der Trans- valera blijft in Natal om elair de stelling van Biggarsberg te verdedigen, en terug te trekken naarmate de Vrijstaters genood zaakt worden naar de Vaal te trekken. Het is de bedoeling den toegang tot Trans vaal bij Laingsnek te verdedigen tegen Buller, e<i Lord Roberts benoorden de Vaal te doen kennis maken met de echte wijze van oorlogvoeren der Boeren, |in hbt zoo onherbergzame deel van hun land, waar de winter met zijn lasten en ontberingen, in Gods hand, een nog beter bondgenoot zal blijken dan zelfs het beste deel der Vrij- staatsche Broeders. Roberts heeft thans zyn hoofdkwartier van Popiiliersbosch naar Driefontein ver legd, ten oosten van zijn oude verblijf, dus weer nader naar Bloemfontein toe. In lien hij naar Bloemfontein oprukt, zal hij op zijn weg, bij Aas vogelkop of bij Bainsvallei nog wel ern»tigen tegenstand ontmoeten. Ook in Natal wacht men een ernstigen slag. Buller trok op in de richting van de Van Reenenpas, terwijl Hunter naar de Biggarsbergen trok, kennelijk met 't doel om de steenkolenmijnen van Dundee te beschermen. Reeds kwam het bij Help- mekaar tot een treffen. White vertrok van Ladysmith naar Oost Londen (Zuid-Kaapkolonie) en werd overal met eerbewijzen ontvangen. Roberts heeft aan Kruger geschreven dat de Boeren weer van de witte vlag hebben misbruik gemaakt; en dat hij er ernstig overdenkt, „ls zij weer op dit punt misdrijf plegen, de witte vlag der Boere.i nooit meer te ontzien. Ook klaagt hy dat holle- spitskogels bij Paardeberg van Cronjé in beslag zijn genomen, wat in strijd is met de besluiten der Geneefsche conventie. En dat zegt een officier eener natie, die tot zelfs by Spioenkop nog de witte vlag bezigde om de Boeren te lokken en er tan ook verscheidene doodschoot. En dat zegt een officier wiens soldaten, blijkens mededeeling onder anderen van dr. Ling- beek, echte dumdums gebruiken En dat zegt er een die pas met tienmaal Bteike uverraacht en na een achtdaagsche beschieting van een weerloos kamp met lyddietbommen zulk een roemlooze over winning bevochten had! Een Engelsehe dagbladcorrespondent zegt namelijk zeifin een verslag over de beschie ting van Cronjé's kamphet haar van sommige kinderen was kanariegeel, en hun gezichten waren taankleurig geworden, tea gevolge der lyddietdampen Roberts jongste tyding meldt dat Zater dag de divisie Kelly Kenny de Boeren uit hun sterke stellingen dreef, honderd dooden en veertig gevangenen in Engelsehe handen latende. De Zuid-Australische cavallerie zette de vluchtenden na. De Engelschen verloren twee dooden en 9 gewonden, allen officieren. Van de manschappen wordt, ouder gewoonte, geen gewag gemaakt. En hoe is 't nu in Kaapkolonie Te Kaapstad toeft Rhodes, wiens reis naar 't vaderland eenigeu tijd is uitgesteld. Enkele krijgsgevangen Boeren te Simons- stad deden een wai hopige, helaas vergeefsche poging om te ontsnappen. Zy hadden namely k een tunnel gegraven van de officierentent naar het strand maar werden ontdekt. Er liggen nu vijf transportschepen met gevan genen in de Simonsbaai. En wat de „rebellen" aangaat, te Lady Grey. Herschel en Aliwal Nord, dus in het Noorden, leggen zij in grooten getale de wapen» neer. De Boeren langs de grens zyn in groote verlegenheid. Brabants divisie rukt zegevierend voort, terwyl Gatacre Burgersdorp bezette. Eerst viel Dordrecht daarna Jamestown hem toe. In eerstgenoemde plaats werden de Boeren, meest uit 16 jarige knapen be staande, dewijl de overigen naar andere oorlog-tooneelen getrokken waren, door Brabant verrast, zoodat zy hun ammunitie, enz. moesten achterlaten. Verscheidenen werden krijgsgevangen gemaakt. In Griqualand West en noordwest Kaap kolonie is een Engelsehe strijdmacht onder Kitchener, aangekomen. De oproerlingen hebben ook kanonnen. Hier zou dus wel eens een ernstig treffen kunnen plaats hebben. Gisteren zijn weer 2000 man Southampton naar de Kaap vertrokken. En voor 20 Maart worden er nog 14000 ingescheept. Mafeking is nog niet ontzet. Het wordt nog steeds krachtig beschoten. Dertig vrouwen en kinderen, die aan de Modderrivier krijgsgevangen zyn ge maakt, zyn te Kaapstad aangekomen. De soldaten behandelden de krijgsgevangenen goed, maar de half bloed beleedigden hen en vielen op ben aan, als daartoe gelegen heid bestond. Van de „Manilla" gevlucht. In de Lxpress(een Vrijstaatsch blad) vin den wij het verhaal van de vlucht van de Manilla van een 22-jarig Afrikaner Bothma, dat als tegenhanger van het indertijd opge hangen relaas van Wintson Churchill's vlucht uit Pretoria niet kwaad doet. Wij ontleenen er het voornaamste aan, te beginnen met B-'s wederwaardigheden, nadat hij zich van boord liet zakken. „Langzaam om geen aandacht te trekken naderde ik de plek waar een lijn was uit gehangen om mij het afklimmen in het water mogelijk te maken. Zoover ging alles goed. Kolonel Schiel, die bijna geheel van zyn wonden genezen is, maar nog altijd op krukken gaat, zat in een gemakkelyken stoel en keek met belangstelling naar wat om hem heen gebeurde. Nauw.lijks was ik over boord, of het scheen m j dat ik iemand hoorde naderen. Ik liet mij vinnig afglijden, maar nabij het water ging het weer zoetjes, omdat ik bang was voor het geraas dat mijn plomp in de zee zon maken. De lijnen en het touw waarlangs ik af zakte, hebben op mijn lichaam talrijke schaaf- plekken achtergelaten, dieuu nog niet zijn genezen. Zoo moest ik omtrent twee mijlen afleggen. Na drie kwartier te tiebben gezwommen, al tegen den stroom en later tegen de bran ding op, voelde ik dat mijn krachten mij reeds begonnen te begeven. Ik keek om naar het schip om te zien hoeveel ik al gevorderd was. Tot mijn schrik moest ik constateeren dat ik nog zeernaly heï schip was, zoe nabij dat het mij toescheen dal ik eerst een paar minuten de boot had ver laten. Telkens als ik eenige treden gevor derd was, kwam er een golfslag die mij weer een heel eind terugwierp. Plotseling herinnerde ik mij dat de zee hier vol haaien was. Maar ik was reeds te ver gegaan. Ik kon niet meer terug. Ik hield vol. Ik zwom aan de rechter zijde van het schip. De overige schepen in de baai lagen ter linkerzijde daarvan. Eindelijk, na een uur en twiatig minuten met het water te hebben geworsteld, sloeg een hooge branding mij op het strand. Daar ble ef ik een half uur achter een bosch liggen. Ik was flauw en geheel uitgeput. Juist was ik aan den kant of men begon van het schip af met zoeklichten te werken. Torpedo's zwommen om het schip. Bootjes werden uitgezet. Voor eengeheelen tijd was het geheele water vlak verlicht. Ik wacht tot het zoeklicht verdwenen was, trek mij aan en ga op pad. Ik had omtrent 100 tre den geloopen toen ik plotseling een stem hoorde die mij toeriep „Halt! Who oom es there?" Het was een schildwacht van het fort die my aanriep. Ik vertelde hem zonder aarzelen dat ik een goed vriend was, zekere De Jong, en, op zijn vraag: „waarheen?" antwoordde ik: „lam going tot Kaikbay", waarop hij mij tot mijn geruststelling toe voegde „Pass 1" Den volgenden morgen kwam ik op Noord- hoek. Van daar ging ik naar Stellenhoqch te voet. Ik liep den geheelen Zaterdag, den nacht daarop' tot Zondagnamiddag, zonder kost, zoader slaap. Omtrent 3 uur kwam ik te Stellenbosch. Ik bleef tot Maandag avond 5 uur. Van daar ging ik naar Mon tagu entoen naar Touwsrivier. Om begrij pelijke redenen geef ik hier liever geene bijzonderheden. Op de statie ontmoette ik een Engelschen segeant, behoorende bij een klompje van omtrent 90 soldaten, met name Mc (Jullum. Ik stelde my aan hem voor als een zekere Young, die uit was om voo het Imperiale gouvernement paarden te koopen. Had hij mij naar bewijzen gevraagd, dan hal ik hem een degelijk document getoond, bene vens een zakboekje dat al te duidelijke sporen droeg van in het bezit geweest te zijn van een paardenkooper. Hy vroeg mij echter niets, toonde mij integendeel een te legram waarin aanhouding werd gelast van een persoon die van de Manilla was ont vlucht. Dat hy mij niet heeft erkend, is een wonder, daar toch lang voor mijn vlucht mijn persoon volkomen was beschre ven en ingeboekt en de wond aan mijn pols een al ta gemakkelijk herken- ningsteeken was. Zoo toonde hy my ook een telegram waarin werd verteld dat binnen een week er een groote slag zou geleverd worden aan de Toegela. Dien nacht bracht ik door onder het gastvrye dak van dien Engelschen officier en sliep ik op zyn bed Ik schreef daar een paar brieven On H. M. Service, waarvan een aan mij zelf, ge- teekend door een mynheer Smal, handelend over paarde koopen. Die brieven behield ik in mijn baadjeszak. Den volgenden dag stapje ik hier op den trein en liet mij naar Victoria West Road brengen. Met denzelfden trein werd eea groot getal troepen, meerendeels officieren en artillerie, vervoerd. Op de statie Mat jesfontein had ik de eer in dezelfde zaal met Lord Roberts m jn maaltijd te gebruiaen. Met de postkar ging ik verder naar Victoria West; een paard, gekocht van koloniale burgers, bracht mij naar Frieska. Op weg naar Prieska, bij Houtwater, ontmoette ik Engelsehe troepen, die op de tyding van de nadering van een commando Boeren uit Prieska waren gevlucht." Bothma bereikte Prieska en reisde door naar Bloemfontein en later naar Pretoria, waar hij het verhaal van zyn ontvluchting aan president Kruger moest doen. Cronjé's aftocht. Ons Land (een Kaapsch Hollandsch blad) schrijft naar aanleiding van o.et ontr limen der stelling van Magersfontein Hoe het zy, indien lord Roberts zich beroemt op den tocht van generaal French met zijn bereden macht en de verschillende evoluties van zyn talrijke brigaden, generaal Cronjé zal niet minder gevierd worden, dat hij al zijne zware kanonnen met de ammu nitie en zijne manschappen met zoo weinig verlies van Magerfontein, Spijtfontein en Jacobsdal wist terug te voeren, zonder dat lord Methuen eriets van bemerkte. Volgens de mededeeling van Laffan's coirespondent, geschreven op 16 Deoember, was het nooit de bedoeling van generaal Cronjé het ontzet van Kimberley te bestrijden, indien de Britsche troepen den weg zouden kiezen, door lord Roberts ingeslagen. Het moesi natuurlijk het oogmerk der republikeinen geweest zijn om er niets van te laten merken dat ze Magersfontein feite lijk hadden opgegeven, en daarom lieten zy op de verschillend!' stellingen een betrek kelijk gering aantal man cbappen, om aan de Britsche generaaleden indruk te geven, dat de doortocht naar Kimberley by Magers fontein nog bestreden zou worden, en dat daarom een moeielijke omweg moest worden gekozen. Waarschijnlijk waren het van die achtergelatenen die den tocht van generaal French bij de driften bestreden, en die zich daarna oostwaarts langs de Modderrivier terugtrokken. BBKENL) YlAKINGKN. Goes. Door wed. J. C. Massee Zoon is ingediend eene aanvrage tot plaatsing van een petroleum-motor tot drijf kracht van draai- en boorbanken en dril lachineineen gedeelte van het magazijn van perceel A 135è, kad. bekend sectie D no. 2237. De stukken liggen ter visie op de secre tarie van de gemeente, terwijl eventueele bezwaren kunnen worden ingediend op Za terdag 24 Maart 1900 des voormiddags te 10 uren ter vergaderkamer van Burgemees ter en Wethouders van Goes. Vergunning is verleend tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank aan W. L. Schrijver voor de beide voorlokalen van perceel E 129 staande aan de Jacob Valcke- straat. 12 Maart 1900. Gaarne vestigen wij de aandacht op de belangrijke boekverkooping welke de heer le Cointre 19 Maart en volgende dagen te Middelburg wensoht te houden. Er zyn zeer schoone, zeldzame werken onderhet zijn de bibliotheken van wijlen mr. de Stoppelaar en mr. Berdenis v. Berlekom. Het was te verwachten dat, vooral eerst genoemde, op historisoh gebied veel be langrijks zou nalaten. Men vrage catalogus. Te Groningen is plotseling overleden mr. J. G. van der Hoop, griffier bij het Kan tongerecht aldaar. De overledene behoorde tot de antire volutionaire, later vrij-antirevolutionaire party en van zijn hand verscheen inder tyd menig goed geschreven artikel in de Nieuwe Prov. Gron. Crt. Tot leden van het historisch genoot schap teUtrecht zijn onder anderen beaoemd dr.-J. P. de Bie te Kethel, dr. R. Broersma te....Ned. O. Indië, dr. L. Heldring te Rotterdam, dr. A. G. Honig te Zeist, dr. P.J. Wyminga te Amsterdam, dr. N. Japikse te Rotterdam. De heer H. J. Versteeg, commissaris van politie le sectie te Amsterdam, is be noemd tot hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, als opvolger van den heer Van Schermbeek. By kon. besluit herbenoemd tot bur gemeester van Serooskerke W. Maas. Met ingang van 1 dezer is benoemd tot stationchef 3e klasse, de idem der 4e klasse H. Veenkant, te Rilland-Bath. TWEEDE KAMER. Leerplicht. Door de heeren Fokker en vier anderen is voorgesteld een nieuw art. 36 in te lasschen, luidende Ter bevordering van het schoolbezoek is de gemeenteraad bevoegd voeding en klee ding te verstrekken aan schoo'gaande kin deren voor wie daaravn behoefte besta.it, of met dat doel subsidie te verleenen, een en ander volgens regeling, by algemeenen maatregel van bestuur te stellen. Ds. E. M. v. IJsendyk te Kapelle staat op het zestal te Zutfen. Tweetal te Hoedekenskerke ds. J. A. Schouten te St. Philipsland en ds. J. v. d. Bergen te Biezelinge. Goesche Crt.) Drietal te tiorinchem ds. H. v. Griethuijsen te Oosterwold, ds. J. Vonk te Oldebroek en ds. D. M. Boonstra te Barneveld. Beroepen te Oud Vosmeerdhr. P.de Looze cand. te Zierikzee. Aangenomen naar Zuid Beijerland door ds. J. Draaisma te Steenwijk (verbeterd be richt)naar Nigtevecht door J. J. Ver- burgt cand. te Utrecht. Bedankt voor Zuid Scharwoude door ds. A. H. Scholte te Arkelvoor 's Her togenbosch door ds. F. C. A. Pantekoek te Ti 1voor Ostende door ds. P. A. H. v. Rossem te Sittart; voor Wijngaarden (by Sliedrecht) door dhr. P. de Looze cand. te Zierikzee. Ds. W. Astro, van 1859 tot 1864 predikant te Amerongen, daarna te Vlis- singen en sinds 13 Mei 1866 te Rotterdam beeft mei 1 Mei emeritaat aangevraagd. Geref. Kerken. Beroepen te Overtoom ds. J. H. Donner te Nieuwderp. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Rotterdam door ds. H. M. v. d. Vegt te Utrecht Benoemd totonderwijzeres aan de Rijks- leerschool te Middelburg Mejuffrouw J. C. G. Middelvdd Viersen. Vlissingen. Benoemd tot onderwijzer aan eene Chr. School te Middelburg (hoofd dhr Weeda), dbr. A. v. Dijk, werkzaam aan de Chr. School, Nieuwstraat Vlissingen. Vlissingen. Door de vereeniging voor Geref. lager onderwijs alhier is besloten hare school in de Nieuwstraat wegens het steeds toenemend aantal leerlingen weder (en zulks ten tweeden male sinds hare op richting) aanmerkelijk te vergrooten. Goes. De Duitsche Dog „Pollux van Ede", eigenaar de heer J. M. de Jonge alhier, die het vorige jaar inde open klasse werd bekroond, werd op de 4e clubtentoon stelling der Ned. Duitsche Doggeuclub te Rotterdam gehouden met 3 prijzen vereerd t. w. 2e prijs in de Limite klasse2e prys in de Nieuwelingsklasse en 3e prys in de open klasse. Er waren in 't geheel 54 doggen aangevoerd. Vlissingen. Maandag is hierbinn.n- gekomen en ligt thans in de eerste binnen haven gemeerd het Duitschs oorlogsfregat S. M. S. Moltke, komende van Zuid-Amerika en bemand met 600 koppen. Genoemd schip wacht eenige dagen op 't van Antwerpen ver acht wordende Duitsche stoomschip „Steinmetz", om dan gezamenlijk naar Ham burg te stevenen. Vlissingen. Zondagavond brak alhier, voor de derde maal in den tijd van acht dagen, een felle brand uit in de bovenwoning der tapperij en slijterij van de wed. J. Huibregtse in de Korte Noordstraat; heel de boven woning is uitgebrand met den inboedel, waaronder drie veereu bedden. Misschien had de brand nog zoo'n vaart niet genomen als daar genoegzaam water by de hand ge weest was. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was geassureerd, doch veel te laag. Vlissingen. Zaterdagmiddag is de schuur van den veehouder V. in de Korte Noordstraat alhier door brand vernield. Het vee kon gered worden. Axel. Vrijdagavond is de sohuur van den landbouwer Lamaitre in het Juffers kwartier alhier door brand vernield. Een machine en een karretje konden in veilig heid gebracht worden. Het aaugrenzende woninkje eener arme weduwe leed nog al waterschade. 's Heer Arendskerke. Zaterdag avond omstreeks vijf ure, ontstond brand op de hofstede bewoond door den landbou wer C. van Stee, Nz. in deze gemeente. Een strooklamp, benevens eenig hooi werden een prooi der vlammen. Dank zy het stilte weder, bleef de schaapskooi, in wier onmid dellijke nabijheid, de brandende klamp stond gespaard. De schade wordt door assurantie gedekt. De oorzaak van den brand is toe te schrijven aan het spelen van kinderen met lucifers. Zaterdagavond is een 54-jarige alleen wonende weduwe in haar woning, Schave- steeg, te Rotterdam, waarschijnlijk door het omvallen eener brandende petroleumlamp, levend verbrand. De Haarl. Crt. ontving uit Teheran (hoofstad van Perzië) f 786.25 voor de na gelaten betrekkingen der Boeren, welk geld door lieden van alle nationaliteiteij was bijeen gebracht, en met de uitdrukke lijke verklaring dat 't uitsluitend voor Boeren en niet voor Engelschen mag dienen. Zeer merkwaardig lijkt ons nog het vol gende uit den begeleidenden brief. Ook de Perzen die aaders in hun Oostersche gemoedelij kheid weinig notitie van politiek nemen volgen de gebeurte nissen met buitengewone belangstelling. De „bazaar" (bet publiek) wiens wetenschap veelal niet verder gaat dan Stamboel, Herat en Bombay, is volkomen op de hoogte van de gebeurtenissen in„Afrikeh". Vertrouwde men Engeland vroeger ook niet hard, thans is het voorgoed uit, en men begint ernstig te geiooven, dat Rusland dan toch van de twee kwaden wel het minste is. Men mag aannemen, dat de thans met het Russische gouvernement afgesloten leening, waardoor het p estige van Engeland in Perzië sterk geleden heeft, evenals de troepenbewegingen aan den Kaukasus naar de Atghaansche grenzen, directe gevolgen zyn van Engelandsbei arde positie in Afrika. Er is hongersnood ln Engelsch-Indië troebelen in China de wolken beginnen zich over de Engelsehe wereldmacht samen te trekken. Want Ein fesie Burg ist unser Gott Dinsdag 13 Maart. Goes, door deurw. Hollmann voor H. v. d. Vliet Voorstad half 1 vrachtrydersin- epan 4 werkpaarden, ploegen wagen, sleper, harnassement, geit. Goes, 8 uur in de Prins van Oranje door not. Pila r voor erven mej. de Jongh een huis en erf Magdalenastraat 96 cA. Te zien 8 en 9 Maart. Woensdag 14 Maart. 's Ueerentaoek, bjj v, Zun deren door deurw. Hollmann 11 uur p'anken, ribben- olmen, platen, timmermansmateriaal, kei- derwinde, driowioJskar, bööstöwpöön, könt. hooi biggen, loodvarken', boogkabinet enz. Vlissingen, 8 uur in de Oude Vriend schap door not. Bosch lo. een smederij mit bovenwoning enz. Koudenhoek 164 cA. 2o* een winkelhuis en erf Lepelstraat 60 cA, 3o. een huis, erf en plaats Nieuwendjjk 48 cA. 4o. een dito met pakhuis Slijkstraat 102 cA. WiNscnkcrke, 9 uur door not. Roelof op hofstede Landlust voor M. Verhulst inspan a s5 werkpaarden, 1 met veulen, 1 jong paard, 6 baatgevende melkkoeien, 7 twee- en eenjarige vaarzen, 1 drachtig zeug, 80 kippen en hanen, 13 eenden, 8 ganzen, 2 kalkcenen, riemwagen, menwagens, zaai- maehine, stioo kracht, hnisraa met toebehoore 's Hcerenl dhr. v. Kykoroi 2,3896 R. bouw- polder en 4,7650 polder. Do Oud-SabbJ uur door not. huis on erf op 1 huisraad. Vr Middelhui ving, biljetten teer der Gasfab Horstele, ni de Vos 10 uur evi's (damhekk Ma s Heer Are Ronde Bresser erven C. Otte 2 tiendvry in An Kloetinge, door not. de Vo loopvarkens, bei Middelbur boekh. le Coint vu res, boekenl Stopp ilaav, mr. Kijkdag 15, 16 Koorkerkhof A Wo Misse, d»oi nieuwe houtwi Kruiniiigc not. Prins half 90 cA. bouwl. Middelbur uur bij dhr. merriën, 4 melk 1 berliner, vigel 2 victoria's, 1 t en 2 paarden, 3 arresleden, twee meubelen, mail opstal van het k< afbraak. Te ziet de Groot en Hc Wissen ker door not. Roelo uur inspan als dragend, 1 met 6 melkkoeien, 5 vaarzen, 4 rund varkens, 2 kart 9 eenden, 1 rien gen, gele paaide Koster, huisraai fonière, veeren- om half 1. Don' Middelbur) 1 Mei 1900-30 ken aan 'tstrar broed- of mosse Walcheren half 5 Middelburg door not. Tak 1 cA. weiland en sj weiland en sprink 4o. 8230 cA. we 33120 cA. weilat bij Kasse. En c en tuin Londen* dito Lange Sing pakhuis 50 cA. Ververij straat 2E terrein aldaar 37 Sint Janstraat 5 Maart 10—12 en Vri Hats, door e 10 uur inspan Maa O. Souburg Tak lo. een kaï huis en erf 98 e landbouwgereedf wagen, ladder s Woei Goes, door de meubqlen Dir Groede, doo voor erven mev Wot Zoutelande, v. Vlaanderen e winkelhuis, ver; steenen varkensl 2 en 3 April. Woirertsdij b(j Berrevoets 9 1, 1, 5, 8, 9 en 1 met veulen, 4 ri melkkoeien, 5 i oud 7 mnd., stie putloopers, 50 1 rieën, o.a. balans machine met tri wagens, ploegen musterds, harnai Souburg op door not Hu vers Woe Vlissingen, schap door not. en erf hoek Koh dito daarnaast 54 terrein Koopmar 11 April 1012 t Dins Oostkapelle Verstegen meube Maai Zierikzee, C Vischbestuur 11 tusschen Goeree 30 cent bjj dhr. Din Koudekerk not. Loeff 9 uur Woe Kitthem, ho door not. Tak en V rij Meer AbtsJ Dot. a &«irdoitooD0i 10 uur door not. Woe Meliskerkc, K. v. Slujjs inspj Vr Zoutelande, Adriaanse uur V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2