KERKNIEUWS. Ingebonden Stukken. wijsgeeren, terwijl hij wordt afgerioht in fanatieken haat tegen Je/.iu van Nazareth. Hij had het echter slechter kunnen treffen. Garaaliël toch was een der edelsten onder zij na gelijken. Maar de rus!, die hij zoekt, vindt hij niet, niettegenstaande hij naar zijn eigen getui genis onberispelijk was naar de rechtvaar digheid die uit de wet is. Toch was dit alles slechts een pleisteren van den loozen muur die inwendig gescheurd was. Hij had echter een diepen indruk van de wet Gods; de onrust der ziele moet worden verdreven en in verblindheid wordt hij een ijveraar tegen Christus. Tot zelfs hniten Jeruzalem strekt zijn haat zich uitmaar Jaoobs ster- vensprot orer Benjamin heeft, in dit kind van Benje.nin haar eind punt gevonden: Benjamins woll wordt een schaap in de kudde van Christus. Na drie dagen als met deu Heiland in 't graf te zijn geweest staat hij op om aan stonds Christus te prediken. Ce v eg naar Damaskus heef' het leven ran Paulus in twee deelen verdeeld de ure der verschij ning van Jezus in de betooning van de kracht van den levenden Christus aan Paulus zelf en Zijn roeping als een uitver koren vat voor de gemeente. Voorman be hoort hij niet meer zich zelf, maar Christus toe, die zjjn eenig levensprincipe en levens- motief geworden is. Wel blijft een donkere schaduw rusten op zijn leven, de gedachte aan zijne zondede gemeente Gods vervolgd te hebben. Volgens velen de scherpe doorn in het vleesch, waarover hij zoo aandoenlijk klaagt. Maar van achter gezien blij kt, dat alles moest medewerken om hem voor te bereiden voor het apostelschap. Geen schooner toonbeeld van de vrije genade Gods, dan dit schuimbekkend ros, dat zich te pletter liep op den muur der eigenrechtigheid. De verschijning des Heeren was het zegel des apostelschaps. Het twaalttal toch had een bijzonder kenmerkalien waren per soonlijk door den Heere geroepen; allen moesten hun woord regelrecht van den Heiland ontvangen en een bjjzondere voor lichting des H. Geestes deelachtig worden hun ambt had een grondleggend karakter, gelijk blijkt uit de beschrijving van het nieuwe Jeruzalem, waar de twaalf namen der apostelen op de fondamenten zijn ge schreven. Twaalf stammen onder het oude verbond, ook twaalf in het N. testament. Wijst het getal drie op de Goddelijke vol komenheid en duidde het cijfer vier het leven der wereld aan in zijn ruimen om vang, de verbinding van drie en vier bc - teekent het indringen van het Goddelijk leven op aarde. De eenheid van Christus wordt in zijne apostelen als in een twaalfzijdig prisma heerlijk gebroken. Volgens Spreker was Paulus en niet Matthias de van God aangewezene om de plaats van den verrader in te nemen. Paulus zelf gevoelde zichv i zijne roeping tot het apostelschap zoozeer overtuigd, dat daarmede zijn arbeid stond of viel. Daarom niet in Jeruz:;lem van de apostelen, maar in de woestijn van Aralië ontving hij het onderrioht des H. Geest es. En in den apostelkring neemt hij nu ei u geheel eenige plaats in. Omdat hy niet den eersten grond heeft mede gelegd staat hij bij de anderen ten achter, maar zijn taak is breeder en veel universeelerde ontplooiing der kruisbanier over de geheele aarde; zijn missionaire taak knoopt zich echtir vasi aan het volk Israels. Zonder Paulus z m het Christendom verjoodscht zijn; hij was de groote reformator, in wiens voetstap pen de andere apostelen volgden. In zijn ai beid zyn twee richtingen op te merken: am> de eene zijde wil hij afsnijden, wat voor Je gemeente verderfelijk is, maar aan den an deren kant behouden, wat nog behouden kan worden. Treedt hy streng op tepe' de dwaalleeraars, toch verblijdt hij zich, als Christus ondereen deksel verkondigd windt. Pen zwakken geeft hy alles toe, wanneer het slechts niet de eere van Christus geldt en zoodoende, heerschte op het eerste con- ciliJ rnzalem de grootste eensgezind heid, toen het arbeidsveld onder de aposte len weid verdeeld. Na inwendig tot zijn werk te zijn voor bereid en uitwendig door Barnabas tot de Gemeente te zyn ingeleid aanvaardt Paulus zijn zendingsarbeid, die slechts als in vo gelvlucht kan worden bezien. Binnen wei nige jaren b'ooien van Jeruzalem tot Ro. me tal van gemeenten wel was de akker toebereid, maar toch vertoont zich in dezen zendingsarbeid zijn ongeëvenaarde werk kracht. Steeds arbeidt hij met overleg eerst den Joden, dan den Heidenenop 't voetspoor van Christus; voorts wordt na elke zendingsreis de band met de moeder gemeente versterkt. Te Pafos verandert hy zyn naam in dien van Paulus, misschien omdat hij den grooten Elymas even als David den reus Goliath in de kracht Gods verslagen had. Op zyn tweede reize wordt hem door Goddelijke openbaring aangetoond, dat hy den Hellespont moet oversteken en straks wordt na zijn eeste prediking aan de oevers van der. Strymon het hart van Lijdia door den Hoere geopend. Te Athene draagt hij dedwaasheid des kruisesin inde wijsheid der wereld, waaraan ook zijn geest zich verwant gevoelde. In deze stad waar Peri cles, Demosthenes en Socrates hun licht hadden laten schijnen treedt hij op onder ie wijsgeeren; metfljne taktiek laat hij zijne rede aansluiten aan het ingeschapen Gods besef waarvan ook d# Grieksche dichters gezongen hadden, terwijl hij het thema zijner prediking ontleent aan een opschrift boven een heidensch altaar. De vracht is kier slechts schaarschevenals heden toonde zich ook toen wetenschap en kunst de hard nekkigste vijandin van het evangelie des k raises. In Corinthe zag hij meer vrucht; de zonde des vleesches laat zich gemakkelyker beteugelen dan de zonde des verstauds. Tegen wil en dank komen al zijne tegen standers onder den nincl.t gen indruk zijns woords, ook als hij als een gevangene voor Agrippa rammelend met ztjne ketenen een bovenmeuschelijke zelfbeheersching toont. Vooral zyn verblijf te Rome was hat vrucht baarst voor de Christengemeenten door de geschriften, die hij daar te boek stelde. Zijne brieven vormen geen soort van dog matiek maar ze zyn een goudmijn. Angus- tinus en Luther sloten zich aan Paulus aan wanneer het wettisch particularisme telkens den kop opstak. Wel was er geen verschil tusschen hem en de andere aposte len, maar ieder der vier apostelen had een eigenaardigen blik op de keilswaarheden. Jacobus was de man van de practijk. Jo hannes trekt zich terug in de mystiek des harten. Tusschen die beiden in staan Petrus en Paulus; Petrus de man der historie, Panlns de man van het ideaal. Petrus, de Israëliet, Panlns de Apostel die in Chris us den tweeden Adam ziet. Maar in Paulus zijn de meeste gaven vereenigd. Zijn perso >n en karakter hebben een stem pel gedrukt op zijn werkal schijnt zyn uiterlijke verschijning gering te zyn ge weest. Onverzettelijk waar het de eer van Christus gold, maar diep neerbuigend als het zich zelf betrof; niet te hoog staande om het voor een slaaf als Onesimns op te nemen. Hij de man van helder geloof en warm gemoedsleven kende ook de ver borgen levenssmart van het kind van God, en de aanvechtingen des satans. Het is met zeer kiesch te willen weten, wat we eigenlijk te verstaan hebben onder den scherpen doorn in het vleesch, dien hij zelf niet nader verklaart. Sommige Godgeleerden denken aan gees telijke aanvechtingen, anderen aan smarte lijk leed door den tegenstand zijner vija.den, terwijl Augnstinus daaronder een folterend lichaamslijden verstaat. Volgens spreker staat het vast, dat Pan lns uit zijn eerste gevangenschap is verlost, een brief va» Clemens bewijst dit. Hij zou in Spanje zelf het evangelie gepredikt heb ben en later tijdens de vervolgingen onder kei zer Nero naar Rome gesneld zijn of elders opnieuw gevangen zijn genomen. Kort voor zyne terdoodbrenging schrijft hij zijne pas. torale brieven aan Timothens en werd naar men wil op denzelfden dag als Petrus ge dood. De Roomsche kerk herdenkt dit feit op denzelfden datum. Spreker eindigt zijne schoone rede niet de opwekking om God te danken voor hetgeen Hij ons in Paulus gaf en ons tot ons sterven toe zijn woord in herinnering te houden: Strijdt den goeden strijd des geloofs, enz. Aan den met ingang van 1 April a.s. benoemden provincialen veearts der 2e kl. J. P. L. Goemans is door Gedep. Staten tot standplaats de gemeente Zierikzee en tot dienstkring de gemeenten Zierikzee, Kerk- werve, Noordgouwe, Dreischor, Ouwerkerk, Nienwerkerk, Oosterland, Zonnemaire en Brnirisse aangewezen. Koudekerke. Woensdagavond j.l. werd in de Gereformeerde kerk alhier een bid stond gehouden voor Transvaal en Oranje- Vrijstaat. Ook vele vrienden en belangstellenden uit de Hervormde kerk waren opgt komen, zoodat een flinke schare het kerkgebouw vulde. Di. J. Zijp, die deze samenkomst leidde, had tot tekst 2 Chron. 14 11. Na eerst een inleidend woord gesproken te hebben over den huidigen toestand van den oorlog schetste Z. Eerw. achtereenvolgens „de won dere gebedsverhooring van koning Asa, het oordeel Gods over de vijand' n", en wees er op hoe de God van Asa nog dezelfde God is, om ook onzen broeders in Zuid-Afrika op hun bede de overwinning te schenken. Spreker wekte op om in het bidden toch niet te vertragendroeg daarna de nooden van onze broeders in een vnrig smeekgebed aan God op, en nadat nog gezongen was Ps. 77 6, keerde de me igte diep geroerd huiswaarts. De collecte voor de Nederl. Znid-Afrik_ vereeniging gehouden bracht ruiim f 20 opt Polderbestuur van Walcheren. Buitengewone vergadering van 8 Maart 1900 Ter vergadering zijn tegenwoordig de Voorzitter, 4 Raden en 12 Commissarissen, Sedert de laatste zitting waren nienwe Commissarissen gekozen in de plaats van denbeer Franse, overleden, en Lantsheer. die zijn ontslag nam wegens veelvuldige andere werkzaamheden. Genozm werden de heeren Allaart te Ritthem en Gerlach van St. Joosland te Aagtekerke. Alvorens tot de werk aamheden over te gaan, benoemt de Voorzitter eene commissie, bestaande uit de heeren van Teylingen, Allaart en Cysouw, tot onderzoek der ge loofsbrieven der nieuwgekozenen. De Com missie verwijdert zich, en keert, na eene korte pauze terug en adviseert, bij monde van den heer van Teylingen, tot toelating, waartoe besloten wordt. De gekozenen, hierop door den Griffier binnengeleid, leggen in handen des Voor zitters ,den gebruikelijken eed af, waarna hij hen achtereenvolgens geluk wenscht met hunne benoeming, waartoe zij geroepen waren door het vertrouwen, dal imelan- de* in hen stelden. De belangen des pol ders beval hy hun met den mees'.en aan drang aande heer Allaart, hoopte hij, zon het voetspoor drukken van zyn voor ganger Franse en de heer Gerlach dat van zyn voorganger Lantsheer, wien het be'den nooit aan ij ver en toewijding ontbroken had. Beiden nemen hie op zitting. De griffier leest hierop drie brieven van dankbetuiging voor van polderbeambten, wier bezoldiging onlangs verhoogd werd, welke brieven, conform's Voorzitters voor stel, voor lennisgeving werden aangenomen. Aan de orde stelt de Voorzitter nu het cardinal» pnnt waarom deze vergadering belegd was. Bestekken 5 en 6 van uitte voeren werken waren, zooals men weet begroot op f 16000 en f7000. De minste inschrijvingen "oor die werken bedroegen respectievelijk f16965 en f7691. Op beide werken dus een nog aanmerkelijk verschil. Te rade gaande met de belangen des pol ders, vervolgt de Voirzitter, hebben wij gemeend die inschrijvingen niet te moeten aannemen en ons met een der andere in schrijvers, den heer Prins, in verbinding te motten stellen. Na overleg met mij enden ingenieur, verklaarde de heer Prins beide werken te zullen uitvoeren voor f 23000 mi;^ hij in plaats van Doornikschen steen bezult mocht gebruiken. Wij hadden hier tegen geen bezwaar, onder voorwaarde dat, bij gebrui c van bezalt, eene vermeerdering van 10 pCt. moest plaats hebben, waarmede de heer Prins ten slotte genoegen nam. Op een vraag van den heer Schorer of nn het gebruik van Doornikschen steen of bezalt ter keuze des aannemers was, antwoord de de Voorzitter bevestigend; bij gebruik van bazalt moest echter het quantum met 10% worden vermeerderd om het verschil in gewicht tusschen beide steensoorten te dekken. Bij andere aanbestedingen was men van hetzelfde beginsel uitgegaan. Daar niemand verder bezwaar had, wordt het Dagelykscn Bestuur, zonder hoofdelijke stemming, gemachtigd om met den heer Prins eene overeenkomst in bovenbedoel den zin aan te gaan. Nadat nog, zonder bemerking, waren aangenomen de volgende voorstellen van den Voorzitter, als lo. om den heer Lants heer als lid der Commissie voor bet nazien der rekening en beerooting te vervangen door den heer van Teylingen en 2o om de dagen van betaling van het dijkgeschot vast te stellen op 1 Mei, 2 Juli, 1 October en 21 December, ging de vergadering uiteen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sauwerd ds. P. v. Binnendijk te 'tZandt te Alkmaar ds. G. G. J. Bleeker te Mastenbroekte Heteren d-. N. P. E. G. v. Uchelen te Renswonde; te Spiang-'s. J. Hellemans te Wapenveld. Aangenomen naar Erickem door P. de Haas cand. te Leidennaar Haastrecht dour ds. H. G. Oldeman te Heerewaarden. Bedankt voor Bergambacht door ds. J. A. v. Boven te Oud-Beijerlandvoor Z >id Beyerlaud ds. J. Draaisma te Steen- wijk; voor Hol werd door ds. J. Homan te Wirdum; voor H.zerswonde door as. J. L. Dippel te De Bilt. Geref. Kerken. Beroepen te Exmorra H. Koffyberg cand. te Barneveld. Aangenomen naar Katwjjk aan deu Rijn door ds. H. Meijeiing te Winsum. Bedankt voor Witmarsam door ds. W. de Jonge te Dokknm voor Grand Rapids door ds. N. Y. v. Goor te Boxum. Woensdag middag werd de nieuw gebouwde kerk der oud-gereformeerde ge meente te Oostkapelle, c. a. in gebruik ge nomen, waarbij de heer ds. D. Janse, van Middelburg, eene leerrede hield naar aan leiding van Psalm 82 10 en 11. Het Zuiderzending8feest zal 11 Juli in het Liesbosch bij Breda worden gehouden. Tel. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens- diefstalC. v. B., 24 j., arbeider, Groede tot 2 m. en P. N., 54 j., arbeider Goes, tot 14 d. gev. straf mishandeling E. J. E. V., 24 j., com missionair Hulst, tot f 8 b. s. 8 d. h., en C. V., 26 j., boerenknecht N. en St. Joos land, en A. F., 21 j-, arbeider, Arnemuiden, de le tot f 8 b. s. f 8 d. h., en de 2e tot f5 b. s. 5 d. h. het aan zijn schuld te wijten zijn dat eenig ter algemeene nutte gebezigd wordende telegraafwerk beschadigd wordtG. M.W., 46 j., arbeider, 's Gravenpolder tot f 3 b. s. 3d. h. beleediging van een ambtenaar C. M. H. S. v. S., 46 j., expediteur, Vliasingen, tot f 10 b. 8. 5 d. h., en drie feiten van verduistering C. P. H., 25 j., Commissionair, Middelburg, tot 3 m. gev. straf. De heer J. Nelemans te Ter Nenzen heeft bedankt vo r zijB benoeming tot lid van den gemeenteraad te Ter Nenzen. Terwijl een werkman te 's HertO- genbosch bezig was met behulp eener kraan een kist van 500 pond te verplaat sen, brak onverwacht Je ketting, en kreeg de raan de kist op de beide beenen boven de knie en daarna op zijn borsthij werd voor dood naar huis gebracht. Middelburg. Denderd&g was het 25 jaar geleden dat de stoommeelfabriek van lirma wed. Kakebeeke alhier, vroeger te Goes, gesticht werd. Van alle gebouwen der fabriek woei ter herinnering daaraan de driekleur, terwijl den directeur, den heer Sal berg, door het muziekcorps eene serenade gebraoht werd, die u<el wat volk op de been bracht. Door de liberale kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" te Middelburg is tot candidaat voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten inliet kiesdistrict Middelbnig, gesteld de beer H. P. den Bouwmeester, wethouder. De centrale antirevolutionoire kiesver eeniging stelde nu definitief candidaat den heer mr. P. üieleman inet 101 van de 152 stemmen. Kloetinge. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 116 stemmen, van onwaarde 7, volstrekte raeerderh id 55. Hiervan waren uitgebracht op de heeren C. G. v. Liere 52, H. M. Bruinzeel 48 en J. Oele 9 stemmen. Herstemming tnsscheu de heeren v. Liere en Bruinzeel. Te Haarlem overleed onlangs het zg. „appelvrouwtje", vrouw Visser, een bejaar de arme st impert, naar men meende. Thans is echter gebleken, dat zij f3000 bezat, hetwelk de ambtsbehalve aangestelde cnrr.- tor in de de onbeheerde nalatenschap in haar huisje vond in een emmertje, ónder linnengoed, turfmolm enz. Deze vrouw genoot een onderstand van f 2.50 's weeks van de doopsgezinde ge ueente, en heeft ha-r vermogen bij testament, vermaakt aan haar familie. Bnllers totaal verlies bij zijn poging tot ontzet van Ladysmith bedraagt, blijkens Engelsche officieële op aaf bij de 6000 dooden, gekwetsten en vermisten. Alleen de Ieren verloren 600. Tengevolge van het gloeiend worden van een electrischen draad, waardoor het vuur de decors van het tooneel aantastte, gedurende eene repetitie, is gisteren te Parijs het „Théatre Francais", (een stichting van Lodewijk XIV, in vlammen opgegaan. Eene der tooneelspeelsters verbrandde. De Koningin van Engeland is gisteren van haar winterverblijf, Windsor, Ie Lon den teruggekeerd. Bij aankomst reed zij naar Buckingham Palace door een opeen gehoopte, geestdriftige menigte. De winkels waren gesloten, de vensters en de nokken der huizen ware: vol menschen, waar van velen den „Union Jack" wuifden. Ook op vele rijtuigen werden vlaggen ont plooid, terwijl troepen studenten en school jongens langs den weg de „Rnle Britannia" en de volksliederen zongen en met vlaggen zwaaiden toen de Koningin voorbijreed. In België heeft een trein een vertra ging van een kwartier ondervonden door het zeker zeldzame geval, dat een groote patrija op h :t licht van de locomotief was aangevlogen, de lamp verbrijzeld en het licht nitgedoofd had. Een baanwachter zag, dat de locomotief zonder licht reed en maakte onveilig sein, waarop de machinist den patrijs nog levend ui de lantai rn haalde, 's Mant familie h :d den volgenden dag een festijn. Mijnheer de Redacteur! Mag ik u een plaatsje verzoeken voor het navolgende? Dezer dagen kwam mij eene circulaire in handen van Ds. Geertsema Beckeringh, waarin de volgende woorden te lezen staan „Men spreekt over het invoeren der Kerkelijke BelastingMaar dat is een leugenwoord, door domheid ofkwadetrouw gebezigd, waardoor de zaak benadeeld wordt." Nu heb ik het woord „kerkelijke be lasting" bij mijn weten nooit gebruikt maar toch als hebbende vele bezwaren tsgen „het verplichte kwartje", protesteer ik ernstig tegen bovenstaande qualificatie der genen, die zich door de Generale Kas der Herv. Kerk bezwaard gevoelen. U zult weten, dat van af 15 Jan. 11. alle na dien tijd aangenomen lidmaten der Herv. Kerk jaarlijks een verplichte bijdrage moeien geven van minstens 2 5 ets., de ouvetmogenden (naar het oordeel des Kerkeraads) uitgezonderd. Behalve nn dat dat Reglement is ingevoerd met schending van Art. 62 Alg. Regl., dns op onwettige wijze is tot Btand gekomen (er is nl. een ander reglement nu door de Synode vastgesteld dan in Juni 11. aan de class, vergaderingen is voorgelegd, wat niet magéén lid der rapporteerende commis sie in de synode heeft dan ook gezegd, dat het een ntiieuwu reglement was be halve dat echter heb ik en velen metmij(*) nog andere, gewichtiger bezwaren, die ik aan het publiek wil voorleggen, opdat het oordeel?, of wij juist door domheid en kwade trouw gedreven worden.. Devergaderingop28Febr.ll te Utrecht geliouden, om te protesteuren tegen do Gener. Kas, werd bijgewoond door 77 predi kanten, 73 ouderlingen en 35 diakens der Ned. Herv. Kerk. En dat die beweging niet ontstaan is uit het gemompel van dezen en genen ontevredene onder h t volk de notulen van vele classe vergaderingen van 't vorige jaar zullen het getuigen, dat er toen reeds genoegzaam tegen is geprotesteerd, ofschoon, 't is waar, door eenei zwakke minderheid, maar wier aangevoerde gron den niet werden gewogen, veelmin over wogen, ook niet in de synode. De doopsbedienin en de aanneming tot lidmaat der kerk zijn meestal wel door een lang tijdsverloop gescheiden, maar be- hooren eigenlijk bijeen. Ook nog geschiedt 't wel, dat de aannemeling nog moet ge doopt worden. Nn lees ik in Gods Woord, Hand. 8 36, 37, dat de Kamerling tot Filippns zeide „ziedaar water, wat ver- hindert mij gedoopt te worden?" De Ka merling wilde dns opgenomen worden als lid der kerk. En Filippns antwoordde „Indien gij van ganscher harte gelooft, zoo is het geoorloofd". En toen deed de Ka merling belijdenis des geloofs, zeggende „Ik geloof dat Jezns Christus de Zoon van God is", en daarna werd hij gedoopt. Nn, dat is nog zoo geweest tot op dsn huidigen dag, gedoopt en aangenomen worden op belijdenis des geloofs. Maar doo: het nn ingevoerde Regl. Gen. Kas wordt de met Gods Woord strijdende regel ingevoerd: indien gij gelooft enminstens 25 ct. betaalt (gij, vermogenden, althans), is het geoorloofd. Ziedaar één bezwaar. De aanneming tot lidmaat der kerk is tegel jk ook de toelating to' het Sacrament des Avondmaals. Nn lees ik Jez. 55 1, „o alle gij dorstigen, komt tot de wateren, en gij, die geen geld hebt, komt, koopt en eet, ja komt, noopt zonder geld, en zonder prijs, wijn en melk." Nu weet ik wel, uitdrukkelijk ziet dat woord niet op het H. Av., maar ingewikkeld wel want alle verslagenen van harte worden daar genoodigd tot de genieting van Gods wel daden, waai van toch het H. Av. de voort durend terugkeerende saciamenteele ver zekering is. Van nu aan evenwel zal de gebrnikmaking daarvan afhankelijk worden gesteld van de betaling van minstens 25 ct. 't Welk niet mag. De Heere heelt ook gezegd: „Gy hebt bet om niet ontiangen, geeft het omniet" (Matth. 10:8) en even min als er ooit leergeld gevraagd wordt van het godsdienstonderwijs, zoo mag ook de toelating tot het H. Av. des Heeren nooit afhankelijk worden gesteld van 't betalen van geld. Ziedaar een tweede be zwaar. De kerk is „het lichaam van Christus". Wij gelooven „eene heilige, algemeene Christelijke kerk." Christus vergadert die nit alle geslachten, tong en \oik en natie, en ook onze Ned. Herv. Kerk is daarvan een deel. Als zoodanig is zij dns iets ge heel andersoortigs dan elke andere vereeni ging ter wereld, ja Christus is en blijft daar Hoofd, en naar zyn wil moet zij dan ook worden geregeerd. Nu lees ik Mat. 20 :25v.dat Jezus tot zijne discipelen zeide: „Gij weet, dat de cversten der volken heerschappij voeren over hen, en de groo ten gebruiken macht over hen. Doch alzoo zal het onder u niet zijn maar zoo wie onder u zal willen groot worden, die zij uw dienaar" enz. Nu is dat woord ook zeer zeker een regel des levens voor een iegelijk Christen; maar ook vaor den Christen in elke qualiteit, ook als regeer der der kerk. En een kenmerkend onder scheid wordt daarin aangegeven tnsschen de regeering van Staat en Kerk. De over heid zendt hare ambtenaren, om de belas ting te innen, en zij zeggen„geef, of ik neem", en dat is recht zoo; maar in de kerk komen de personen, die het liefdadig heidswerk naar hun ambt moeten verrichten, en vragen, hoeveel gij geven wilt, ja zelfs, of gij wat geven wilt. Dat vragen mag niet nagelaten worden o. a. naar het bevel des apostels (1 Cor. 16 2); maar het moet altijd blijven een vrije gift. Zoo is 't dan tot op dezen da.; altoos geweest, naar Gods Woord; maar nn komt de Gene rale Kas daarin verandering brengen zeg gende m. a. w. geef jaarlijks zooveel, of gy wordt niet toegelaten tot 't lidmaatschap der kerkof gy wordt afgesneden. Zie daar een derde bezwaar. Allen, die er belang hij hebben, oordee- len nn zelf 1 U dankzeggend voor de verleende plaats ruimte, noem ik mij, geëerde Redactie gaarne Uw dn. C. J. SIX DIJKSTRA. St. Maartensdijk, 7 Maart 1900. LAATSTE en TEL. BERICHTEN. Tweede Kamer. Van de leerplicht wet zijn achtereenvolgens aangenomen: de .edenen van vrijstelling en de verplichting tot schoolbezoek met I andhaving van over wegend bezwaartegen 't mderwijs ale geldend motief. Verworpen werd een aramendement- Ketelaar om een overwegend godsliensig bezwaar te eischen, nadat de minister de hoeren Troelstra, Tydeman er den vooretel ler had gerust gesteld dat bezwaar tegen den persoon des onderwijzers ontvankelijk zal zijn. Verworpen werd een door mr. Troelstra voorgestelde vooiziening in 't on derwijs aan schipperskinderen dat de re geering met subsidiën zal bevorderen. Woensdag 14 Maart. 's Heerenliock, 10 uur door B. en W. bet afbreken en weder opbouwen der onder wijzerswoning. Bestek en teekening 9-12 in 'tgemeentehuis. Aanwijzing C. Engelbert 9 uur. Dinsdag 20 Maart. VligHingeii, Bureel hoofdopzichter van fortificatiën 1 uur het horstellen van metsel en hardsteenwerk van de bomvriie kazerne te Vlissingen. Raming f5000. Inlichtingen hoofdopzichter

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2