NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Iefsmid CHRISTELIJK- HISTORISCH HT, DE burg. MEID, Jvraagd, en een icht, iecht mr. P. Dieleman. gezonde N per men. nstbode v i [andkneclit VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De gezamenlijke antirevolutionaire Kiesvereenigingen in het district Middelburg stelden tot candidaat voor de Provinciale Staten (vacature Kloppers) den heer De Zeeuw steunt van harte deze candidatuur. Zy, die zich met 1 April a. s. op ons blad wenschen te abon- ueeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Engeland en Transvaal. 68. 1900. Mcrifag 10 ilitacf, UüetfiemCe laurptig. ffolenaars. !-PONNY, tuigen. Goed ekwerk. Adies ielburg. of met Mei in eeren P.G., by IE TOH.Zn., tl en Spaland. igd i verstaande, by ïiggekerke. tegenwoordige i g e n te Middelburg. loekh. FANOY, techt Seisweg, Mid- Jurende de vier te zijn op bet I" bij Domburg. I of met franoo delburg. lelken en met de LKER, Wemel- let Mei Grij pskerke. met Mei IAKER te Koudekerke. ;necht [Koudekerke, Moesbosch. tELISSE, Veer- 4 T' elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Zoo traag en log als de bewegingen der Engelschen waren onder Buller, zoo ving en frisch zijn ze onder Ereneh. Dat is gebleken bij het ontzet van Kim- berley; en ook nu, bij het eerste ernstige treffen in Vrijstaat, was Roberts den Boe ren weer te vlag af. De Boeren lagen gedeeltelijk ten Noorden, deels ten Zuiden der Modderrivier. Bij Osfontein hadden zij zeer sterke Btellingen bezet. Twee schansen achter elkaar, namelijk een valaohe en een heusche waren opgesteld teneinde den frontaanval der Engelschen te keeren. Gedacht zou de uitwerking der mausers geweest zijn, had Roberts zich tot een frontaanval laten verleiden. Maar aan front- aanvallen waagt deze zich niet. Hij werkt, slechts met flankomtrekkingen en dat is voorieeliger gebleken. Hetspaart zijn eigen volk en dwingt den vijand met groote verliezen terug te trekken. Met groote snelheid trok Erench vooruit, De Wets linkerflank om, gevolgd door de divisiën van Kelly Kenny en Tucker, met het gevolg dat de Boeren, onder commando van De Wet en De la Rey haastig moesten opbreken met verlies van een kanon, veel wagens met fourage en tentei».. Volgens de Engelsche telegrammen led6n zy ook groote verliezen. De Engelschen weinig of geen. Joubert zal, na deze ervaring, van tactiek dienen te veranderenen zich wapenen moe ten tegen Aankaanvallen.Een moeilijke taak, vooral voor een leger dat tegenover een tienmaal sterkeren vijand staat, en zich dernalve moeilijk zoo ver uitspreiden kan, dat het dergelijk omtrekken belet. Roberts heeft nu zijn hoofdkwartier naar Poplargrove (Populierbosch) overgebracht; en is nu nog maar 16 mijlen van Abrahams- kraal waar de Boeren het eerst stand hiel den. Dat Abrabamskraal ligt aan de samen vloeiing van Kaalspruit en Modderrivier. Daar hebben de Boeren door het jongste gevecht met French hun tenten moeten opbreken of liever achterlaten, en zyn noordelijk gevlucht, waar zij meer voeling hebben met de hoofdmacht onder Joubert. Dat overegens deze vlucht niet zoo wild is geweest als Roberts voorkomen doet, blijkt uit het feit dat slechts één kanon verloren ging en het ook slechts een achterhoede gold, terwijl ook nog enkele Engelsche officieren sneuvelden of gewond werden. De ramp bij Paardeberg was voor de Boeren ook niet zoo groot of zij zagen nog kans een geheel eskadron van Kitcheners ruiterij, allen Kaapsehe vrijwilligers, die van den hoofdtroep waren afgesneden, gevangen te nemen en naar Pretoria te zenden. Omtrent het verlaten van de stellingen om Ladysmith zijn nadere berichten van Boerenzyde, welke doen zien dat dit't gevolg was van het wegloopen van vele Vrijstaters die den sleutel tot de stad bezet hielden. Zonder hun trouweloos heengaan zou de stad nimmer ontzet zyn geworden. Want naar der Boeren overtuiging liep 't op een einde. Yan dit laatste moet ook Cronjé op de hoogte zyn geweest; die dan ook, juist daarom alleen, den tienmaal sterkeren vijand nog acht dagen ophield, teneinde de kans te verzekeren dat Ladysmith door de Boeren veroverd werd. De Boeren zijn dan wel ongelukkig geweest. Maar de af tocht geschiedde in goede orde. Terwijl zij hunnen Lange T?m weghaalden, zaten Bullers soldaten stil. Maar den volgenden dag rukten zij op, terwijl de Boeren ten noorden der Kliprivier terugtrokken. On derwijl vielen soldaten van White het Pretoria-commando aan, doch Erasmus dreef hen terug. Des avonds beletten Botba met zyn Yrijstateis nog een heuvel ten noord oosten der stad en verrasten zij nog een Engelsche huzar9npatrouille, die deels ge dood, deels gevangen genomen werd. Vrij dags trokken de Boeïen af; en toen de laatste trein weg was, kwam nog een trein met werklieden achteraan die de kolenmij nen van Elandslaagte in de lucht deden vliegen en de brug vernielden. Nu kunnen dus de Enge'.Nchen, ofschoon de mijnen van Zuid Natal in hun bezit zyn, er geen voorraad nit krijgen. Onder bedekking van den nacht, en terwijl de sombere vlammen opslobgennitdemijnen, kronkelden zich de ossenwa ens over de heuvels, wegen makende, waar er te voren geen geweest waren. Zoo werd het beleg van Ladysmith opgebroken. De censor beeft ook weer eenige Trans- vaalsche telegrammen doorgelaten, uit welke blijkt dat de Boerenkrygsraad benoemd heeft tot lnitenant-generaal voor Natal Louis Botha, met Lukas Meijer, Schalk Burger, David Joubert, Daniel Erasmus en J. Fourie tot assistent-generaal, divisie-ge neraal of generaal-majoorwelke benoe mingen levendige voldoening bij de burgers hebben gewekt. De burgers zijn terugge trokken naar den Biggersberg Gevechten met den vijand liepen gelukkig af. De vijand leed zware verliezen. De r geering te Pretoria blijft standvastig vertrouwen ondanks haar spijt over den val van Cronjé. Kruger bezocht Bloemfontein en bet kamp van Joubert en richtte een toespraak tot de strijders, die door zyn woord weer heelemaai opgebeurd werden. Het gevecht om Mafeking is voortgezet. Alle buitenposten op een na zijn door de Boeren genomen. Typhus en malaria woe den onder de kinderen in het vrouwenkamp. Dysenterie en maagongesteldheden, ten gevolge van gebrek heerscht onder de be zetting. De hospitalen zijn overvol. Het kerkhof voor kinderen, dicht by het vrouwenkamp, groeit bij de week aan. Het aantal gedooden en gewonden bedraagt 300 sedert den eersten dag van het beleg. De Engelsche regeering besloot Cronjé en zijn leger dadelijk naar Sint Helena te zenden. Lord Bathurst is aangewezen om de krijgsgevangenen te geleiden. Het is ons niet duidelyk of de Engelsche regeering recht heeft by krygsgevangenschap ook nog ballingschap op een officier en een leger van twee vrije staten toe te passen. Maar wat geeft Chamberlain daar om De toestand der noord westelijke districten van Kaapkolonie neemt alle aandacht in beslag. De macht der Boeren wordt daar geschat op 4000 man. De bevolking der „oproerige" districten zyn grootendeels Afrikaners. In 't noorden van Kaapkolonie vorderen de Engelschen zeer. Clements bezette Norvalspont. Rondom Pretoria zyn 5000 Kaffers bezig sohansen te graven. De correspondent von de „Morning Lea der" te Kimberley meldt, dat de Engelsche officieren in die stad protesteeren tegen de wijze, waarop Cecil Rhodes zich tijdenshet beleg heeft gedragen. Het Kimberleysche blad, dat Rhodes' eigendom is, is geschorst om zyn aanvallen op de Britsche generaals. Men verzekert, dat Rhodes door de over heid zelfs met gevangenneming bedreigd is, als hij zyn houding jegens de officieren niet zou wijzigen. Yan Amerika zijn thans 3,631 paarden op weg naar de Kaap ten dienste van het Britsche lager, terwijl 9,332 muilezels zyn verscheept. Met het transportschip „Nil" is eergiste ren met andere gewonden uit Z.-Afrika te Londen aangekomen een soldaat, Oleary genaamd, die een Mauserkogel in de hersens gekregen bad, waardoor hij doofstom en aan de linkerzijde lam geworden was. De chef van den geneeskundigen dienst in Z. Afrika, sir WiUiamMac Cormar- haalde den kogel weg, nam een ons hersens nit bet hoofd en verwijderde verscheidene stukken van den schedel. Oleary kreeg spoedig daarna de spraak en het gezicht terug en kan nu reeds zijn linkervoet bewegen. Mac, Cormac noemt zyn genezing een wonder. De patient verklaarde in een interview, dat hij nog pijn aan het hoofd voelt en dat zijn hersens rammelen, als hij naar be neden kijkt. Over den gezondheids- of liever gemoeds toestand vau generaal Methuen deden in den laatsten tijd geruchten de ronde, die het verbazingwekkend deden schijnen, dat men dezen legerbevelhebber op zijn buitenge woon verantwoordelijken post lieh Nu is Methuen wel niet openlijk van zijn ambt ontheven, doch generaal Roberts heeft een vorm gebonden, hem vrij onschadelijk te maken. Hij heeft hem, naar gemeld wordt, tot gouverneur van het district Kimberley benoemd en daardoor twee vliegen in een klap geslagen. Hij heeft Methuen van het front, waar hy bet grootste onheil kon aan richten, verwijderd en den machtigen Cecil Rhodes een pleizier gedaan want ook Methuen is aandeelhouder in de Chartered Company en misschien ook wel van de Beers. Tegenstrijdig! Volgens etnEngelschen dagbladcorrespon dent heeft Steyn tegen hem gezegd dat als de Engelschen den oorlog op Trans- vaalech gebied overbrengen, er gevochten zal worden met een krjcht die de wereld verbazen zal. Volgens een anderen Engelschen dagbladschrijver heeft Kruger bij zijn ver trek naar Bloemfontein deze week gezegd, dat hij trachten ging een overeenkomst tot stand te brengen en dat hij voorzag, dat de zaken geregeld zouden worden tot ge noegen der gansche wereld. Wien moot men nu gelooven 9 Maart 1900. Cortgene. Donderdag was voor deze gemeente een feestdag, de installatie van den burgemeester den heer Wijckerheid Bisdom had plaats. Ongeveer 2 are in den namiddag werd ZEI. Aclitb. door eene deputatie nit den gemeenteraad aan den stei ger afgehaald en door eene feestcommissie, eerewaebt, muziek en zanggezeischapen een groote menigte menschen opgewacht, alwaar ZEd. Achtb. door den voorzitter der feest commissie wer l toegesproken, nadat de zang- vereeniging een welkom tlied had gezon gen en het faufarencorps betonde „Wilhel mus" en „Wien Neeilandsch bloed" had gespeeld. In optocht werd het lieflijk mat vlaggen en eerepoorten versierde dorp ingereden, en bij de school halt gehouden, alwaar de schoolkinderen zien hadden opgesteld. De oudste meisjes boden ZEd. Acutb. en diens vrouw een sierlijk geschreven vers eu eea bouquet aan, waarna al de kinderen bege leid door het faufarencorps een schoon lied zongen 't welk blij kbaar effect maakte. De burgemeester dankte daarvoor en beloofde hen niet te vergeten. De geheele stoet waarin nu al de school kinderen werden opgenomen, zette zich in beweging en begeleid door eene groote massa menschen werd het geheele dorp door gereden. Daarna had de plechtige installatie plaats. De oudste wethouder feliciteerde ZEd. Achtb. ook namens den raad en beval zich en de geheele gemeente aan de goede zorgen van ZEA. aan, waarna deze eenige woorden sprak van waardeering betreffende zyn voorgan ger, den stean van den Raad en secretaris vroegen zich verder in de vriendschap der burgerij aanbeval. De geheele dag werd feestelijk doorge bracht. In den voormiddag werden volks spelen gehouden des avonds werd gezongen en gespeeld, en wat later nog vuurwerk afgestoken. Biezelinge. In de j. 1. Woensdag avond in de Geref. Kerk alhier gehouden bidstond voor de Transvaal en Oranje Yrijstaat, trad, voor eene volle kerk, als spreker op de WelEerw. Heer us.»N. G. Kerssies. Na gebed en voorlezing van Psalm 5 nam hij de verzen 10, 11 en 12 van genoemden Psalm, tot grondslag en uitgangspunt zijner rede, aantoonende hoe de Koning David, niettegenstaande hij de man was die op den Heere God vertrouwde, toch meermalen in moeilijke omstandigheden had verkeerd, en nu in het bijzonder, zelfs zoo dat hij voor zijnen zoon Absalom, die hem naar de kroon stak, moest vluchten en alles verlaten, en toch de uitkomst bewees, dat zijn vertrouwen op den Heere zijnen God, niet beschaamd werd, maar door Hem uit alle noolen gered, en in zijne eere en recht glansrijk hersteld werd. Dit deel nu der gewijde geschiedenis bracht spreker over op den schandelijken oorechtvaardigen oorlog van thans. Spr. toonde nit de details van dezen oorlog aan dat, al mochten ook de Boeren niet altijd voor- maar ook wel, naar menschelijke be rekening, tegenspoed gehad hebben, toch de hand des Heeren er in te zien was, en dat even als David door zijnen Gol, op wien hij vertrouwde, gered werd, die hand des Heeren nog niet verkort was, maar Hij nog dezelfdemaohtige ongenadige God was, die naar het ootmoedige en op Hem vertrouwende smeekgebed, nog wilde hooren en te zijner tijd uitred ling geven. Gezongen werd by het begin Ps. 123 1 met verandering in dén laatsten regel „Ook on» genadig zy", in „Ook hen genadig zü", tusschenbeide Ps. 425, en bij het einde Ps. 689 en 14. Bij het verlaten van het bedehuis werd een collectie gehouden voor de Transvaal en Oranje Yrijstaat die fl9,63Vs opbracht. Goes. Dinsdagavond 8 uur vergadering van den gemeenteraad. Notulen. Ingekomen stukken. Verzoek Hollestelle om grond te mogen koopen aan den Westwal. Idem K, de buck om een sloot te mogen dempen aan den Bergweg. Voorstellen van B. en W.: omtrent het geven eener gratificatie aan de ambtenaren ter secretarie; een nitnoodiging vin den minister tot inrichting van arres tantenlokalen en verhuren van het buis van wijlen jnffr. Swart. Wyzig:ng begroo ting schutterij. Af- en overschrijvingen. Rekening gildefondsen. Afschrijving resti tutie van gemeentebelastingen. Woensdag 7 Maart, des avonds te 7Vs uur, hield de afdeeling „Goes" van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" in de consistoriekamer der Geref. Kerk hare tweed* jaarvergadering. Besloten was aan dit samenzijn een eeniga- zins feestelijk karakter te geven. Ook de echtgenooten der leden waren tot bijwoning nitgenoodigd en velen liarer waren tegen woordig. De Weleerw. Heer ds. E. J. v. d. Yeen, wien als Eere-Yoorzitter de leiding dezer vergadering was opgedragen, opende haar op gebruikelijke wijze. Hij liet zin.;eu Ps. 1031, ging voor in gebed, las een gedeelte van Gods Woord en hield eene korte toespraak, waarin hij er op wees, hoe de afdeeling, tegen de verwachting van hen, dia hare oprichting hadden tegen gewerkt, bewezen heeft, levensvatbaarheid te bezitten, daar zij niet alleen reeds t vee jaar bestaat, maar ook vooruitgegaan is in ledental en er op hare vergaderingen steeds een opgewekte, gezellige toon heerscht. Hij wekte voorts op, om den Heere te danken, die de afdeeling zoo blijkbaar gezegend heeft, en om ouder biddend opzien tot Hem voort te gaan op den ingeslagen weg. Nadat na de notulen der vorige verga dering gelezen waren, bracht de secretaris zyn verslag uit over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek o. m. dat er vijf algemeene vergaderingen zyn gehouden, die vrij goed bezocht werden en waarop belangrijke on derwerpen van verschillenden aard behan deld werden, alsmede dat het aantal leden thans 39 is, waarvan 10 buitengewone. De penningmeester deed verslag van den toestand der kas, die, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet ongunstig kan genoemd worden. Ook werd het een en ander medegedeeld omtrent het Ziekenfonds, aan de afdeeling verbonden, door den voorzitter daarvan. Yervolgens hadden de verkiezingen plaats. Herkozen werd tot bestuurslid dhr. J. van Yijven Gz. en gekozen dhr. P. Staal in plaats van dhr. M. Quakke'aar, die bedankt had. Als lid der Commissie van Advies werd herbenoemd dhr. J. Donner Daarop werden door enkele leden voordrachten gehouden zoowel luimige als ernstige, die door de aanwezigen met veel genoegun werden aangehoord en er niet weinig toe bijdroegen, om de aangename stemming te verhoogen. De voorzitter der afdeeling sprak hierna nog een kort slot en eindigde deze welge slaagde vergadering met dankzegging, nadat gezongen was Ps. 72 11. Middelburg. 8 Maait. Heden avond werd in de Gasthuiskerk alhier op uit- noudiging der Chr. Jongelingsvereeniging Spr. 23 23a de laatste winterlezir.g gehou den door den weleerw. ds. Sillevis Smitt van Rotterdam. Tot onderwerp was gekozen Paulus. Wanneer een reiziger zich in het Berncr Oberland bevindt en den blik vestigt op de Alpen in het Zuiden dan treft oen indruk wekkend panorama zijn oog. Zoo ver de blik reikt, ziet hij de reuzengevaarten der Alpentoppen, die ieder op zich en in vereeniging met eikander een grootschen indruk maken. Dit "chouwtooneel le eert een beeld van de geschiedenis der eeuwen de verschillende feiten vormen één samenhan gende keten, maar ieder feit op zichzelf is een beschikking Gods. En voor elke groote gebeurtenis heeft God den man geformeerd, die deze gebeurtenis beheerscht. Alexander de Groote, Julius Cesar, Colum bus, Napoleon, allen zijn onafscheidelijk verbonden aan historie en feiten van hunnen tijd. Zoo wordt het tijdvak van de stich ting des Christendoms beheerscht door den apostel Paulus die door ,God werd toegerust tot z jn werk om Joden, Grieken en Romei nen met het Christendom in aanraking te brengen. Paulus is een kunststuk van de schep pende en herscheppende hand Gods nooit heeft het evangelie een heerlijker orgaan gehad dan Panlns. Het doel van Spreker is om in ruwe omtrekken dezen geloofs held te teekenen en de onschatbare gave, die in Paulus aan de kerk is gegeven aan te wijzen. Het eerst ontmoeten we Paulus bij de steeniging van Stefanus, en aan niemand is de bede van dezen martelaar meer ver vuld geworden dan aan Paulus. Van zijn jeugd is alleen bekend, dat hy afkomstig was uit Tarsen, de hoofdstad van Cilicië, een stad gelegen in het brandpunt van de Grieksche beschaving, die volgens Stabo, Alvxandrië en Athene naar de kroo.i stak. Zijne ouders waren Romeinsche bnr- geis door verdienste of kooprecht. Hier doet hij zyn kennis op, terwijl hij naar de gewoonte vart dien tijd ook ten handwerk leert, dat van tentenmaker etgeen begrij pelijk is doordat Cilicië beroemd was door zijn kunstige bereiding van geitenhaar. Te Jeruzalem bezocht hij de scholen der wet geleerden en rabijnen niet die der my stieke Esseeën ol ougeloovigeSa luceeën, maar die der orthodoxe Farizeeën. Gamaliël leidt hem in inde deukgymnastiek derJoodsche

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1