SCHOOLNIEUWS. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. Zoeloeland, met uitzondering van eenige onlusten in 1888, volkomen viedegeheersoht, zoodat het geheele gebied in 1898 bij de kolonie Natal kon ingelijfd worden. 600 Engelseben, waaronder slechts 180 militairen, zijn voldoende voor de regeering. Sedert de Z eloekall'ers onder de Engelsche regeering gekomen zijn, hebben ze met hun door Tschaka, Dingaan en Ketsehwayo aan geleerde vechtmethoden afgedaan, hoewel 't volstrekt niet zeker is, dat ze niet, als de gelegeulwid zich zou voordoen, weer op hun oude manier zouden gaan strijden. Reeds voor twee maanden heeft een van de hoofden den Engelschen generaal 200.000 krijgers als hulp aangeboden en lllubi, een Basutohoofd, bood aan zich met 5000 ruiters bij de Engelschen te voegen. Volgens krijgs- gewoonte werd dit aanbod van de hand gewezen. De ZoeloekalTer, zooals hij nu is, is een luiaard, die het aan zijn vrouwen overlaat, het veld te bebouwen, terwijl hij zelf den heelen dag voor zyn hut zit, rookt en praat, De in Zoeloelaud werkende zendelingen geven echter toch een goed getuigenis van de Zoeloekaffers. De kaffers bezitten n.l. niettegenstaande hun zwakheden een gxoote mate van zedelijkheid en een sterk gevoel voor rechtvaardigheid. Ze zijn eerlijk en stellen niet teleur, wan neer men ze vertrouwt. In het persoonlijk verkeer met stamgenooten zjn zy vriende lijk slechts in drift die dikwijls voor komtzijn ze wreedaardig. Als arbeiders of huisbedienden bij blanken deugen ze niet, daar ze elk halt jaar onweer staanbaar naar huis teruggedreven worden. Daar ze gewoonlij k een half jaar t huis zitten, kan men ze noch op suikerplantages noch by werk, dat regelmaat, handigheid en oefe. ning vereischt, gebruiken. Daarom heeft men in Natal Indische koe- lias moeten importeeren, die zich goed weren als landbouwers, bedienden, tuinlieden en werklieden. E-hter staan deze koelies bij de blanken niet zeer goed aangeschreven, daar ze als sluwe en handige handelaars met hen in het strijdperk getreden zyn en zich bekwaam getoond hebben in het voordeel behalen op de eenvoudige Zoeloekaffers. Cronjé's overgave. Renters'» correspondent te Paardeberg ■eint nog onder meer het volgende Ik kom net van het Boerenlaager terug. Wat my het meest verbaasd heeft is, hoe hst den Boeren mogelijk is geweest in zulk een stank te leven. Elke tien passen die men deed zag men weer een dood paard, een doodstnk vee of een muildierlyk liggen. De rivier is nu sterk gerezen, en opeen gehoopt; in elke ondiepte ziet men hoopen opgeblazen karkassen van dieren liggen. De toestand van het geheele lager en der schansen was te verschrikkelijk om beschre ven te worden. Het laager langs den Noordelijken Mod- derrivieroever naderend stuitte ik eerst op onze schansen, die prachtig zijn aangelegd. Wij waren eiken nacht snel een 50 a 100 el genaderd en hadden dan snel een schans gemaakt, waardoor wij in staat waren over dag een hevig vuur te onderhonden. De laatste drie nachten brachten ons tot een pistoolschot afstand van de Boeren. Den laatsten nacht stormden de Canadeezen voorwaarts en begonnen verschansingen op te werpen sleohts 30 el (andere correspon denten zeggen 50 en 100 el) van de Boe- renpositie. De Boeren openden toen een doodend vuur, waarop de Canadeezen plat op hun bnik vielen en het vuur beantwoordden, terwijl een ander deel der Canadeezen met het regiment Gordon Hooglanders van af de vlakte een hevig geweervuur onder hielden .dat de juistheid van het Boeren, vuur verminderde. Dit duurde 20 minuten. Het vechten had plaats in het stikdonker ofschoon de sterren helder schenen. Het hevig bombardement van gisteren vooral dat met de 15 cM. houwitsers met lydietgranaten, maakte Cronjé machteloos en dwong hem zich over te geven. De ge heele rivieroever ie doorweven met schansen maar met schansen zooals in nog geen oorlog gemaakt zyn. Het zijn in waarheid onder- aardsche woningen en volkomen veilig tenzij een granaat van boven in de opening valt. Granaten met een eenigszins horizontale baan kunnen hen daarom nooit bereiken. Ik was de eerste correspondent die in het Boerenkamp kwam vóór de wacht aankwam die de gevangenen weg zou leiden. De man nen lagen of zaten in groepjes rondom in het kamp. Hun gezichten waren vermoeid en ingevallen. Bijna allen vroegen ze om een druppel geestrijk vocht. Het laager ■was zoo goed als vernietigd. Overal zag Men de overblijfselen van de vuren waarop de Boeren hnn koffie hadden klaargemaakt. Vreugde dat het einde van het vreeselijk beleg gekomen was, was duidelijk op elk gezicht, in elk gebsar te lezen. De mannen lachten en maakten grappen. Bijna alle Vrij staters spraken Engelsch. zij dachten niet at.n den uitslag van den oorlog en hadden het evenmin over het „vachten voor hnn vrijheid", zij vergaten alles in de vreugde over hun bevrijding. Een man, zijn vuist ballend in de richting van Cronjé (die n. b. in het Engelsche kamp ■was) zeide: „wreede man, gij verdient den kogel te krijgen." Er wgren onder hen verscheidene vrouwen en kinderen. Ge lukkig was geen van hen gekwetst, behalve een meisje met een wondje aan een harer vingers. Het afscheid nemen tusschen de mannen en hun vrouwen en zusters was hartver- ■oheurend. Mannen zoowel als vrouwen gchreiden bitter. Velen der Boeren waren jongens van 16 tot 18 jaren. De meesten waren Transvaiers, die hun stugheid schenen verloren te hebben. Drie Bntsche officieren en negen soldaten waren tijdens het beleg krijgsgevangen Zij zeggen dat het bombardement verschrikkelijk was. Zij kregen allen hole i waarin zij zich tegen het vuur konden beschutten en zij werden in alle opzichten vriendelijk be handeld. Toen het bevel voor de gevangenen kwam om de rivier naar ons kamp over te steken volgde een tnirkwaardig tooneel. Ieder nam alles mede wat hij dragen kon: dekens, pot ten, pannen enz. en gooide zijn geweer op een van twee hoopen,diesnel grooter werden. Di drift was diep, zoodat de Boeren hun broeken uit moesten trekken om er over te komen. Het geheele tooneel geleek meer op een pleiziertochtje danop een dramatisch stukje i* een bloedigen en wanhopigen oorlog. Nog schrijft men van Engelsche zijde: Maandag en Dinsdag werden doorgebracht met bombardeeren en tirailleurvuur. De 7e divisie onder Lord Roberts kwam van Ja- cobsdal aan. Dinsdag rapporteer len ver spieders van generaal French' cavalerie, dat een groote Boerenmacht onder Boiha en De la Rey van Colesberg was komen oprukken en daarna Oostwaarts was gegaan. Zy hadden een kopje bezet van waar zij de rivier konden overzien. Dit kopje moesten de Engelschen nemen, wilden zy de insluiting van de Beeren volledig makenen derhalve war len gedu rende den nacht di nooHge maatregelen getroffen. Twee marine kanonnen (4.7) en twee twaalfponders, die aan den weg ston den, werden vooruitgeschoven en in positie gebracht. Bij bet aanbreken van den dag op Woensdag begon deaan val op het kopje. De marinekanonnen bombardeerden de Boe- renverscbansingen en wisten hunne kanon nen tut zwijgen te brengen. De beide andere kanonnen der Eugelsc'ien beschoten het kopje en de infanterie deed een front- aanval. Daar French'cavalerie een flankbeweging uitvoerde, werd de stelling van Botha o. houdbaar en weldra draafden eeu 1000-tal Boeren Oostwaarts. Een escadron ging ben achterna.Zestig Boeren eu zeven wagens werden genomen, terwijl verscheiden werden gedood. Yan verdere vervolging moest echter worden afgezien daar dit teu gevolge zou hebben dat Cronjé zon ontsnappen. Toen de Colesberger Boeren waren ver dreven, trachtte een ander commando van de ontzettingstroepen Kitchener's Hill, genoemd naar de Kitchener's Horse, die het eerst in bezit namen, te nemen. De heuvel was bezet door de Yorkshi res en dezen werden door het Winburg commando, bestaande uit 300 nun, aange vallen. Zij bestormden eerst een boerderij bij een beek en plotseling vooruit stormend, verscholen zy zich achter een boscbje groene struike rondom het kopje. Er werd hevig gevochten en Yorkshires vroegen om assistentie de Bnffs hielden de Boeren intnsschen bezig bij de struiken, en wisten ze langzamerhand terug te dry ven naar den zoom van het begroeide ge deelte, waarachter een open terrein zonder eenige bedekking lag. Vier compagnieën van de Buffs verschenen nu onder majoor Backhouse en dezen wisten de Boeren om te trekken, zoodat de Boeren wilden zij terug, over het onbegroeide terrein moest n. De Boeren zaten dus leelijk gevangen. Het was onmogelijk voor hen om op de Yorks terrein te winnen, want die waren duchtig versterkt en ook was bet onmoge lijk om paarde hoeve terug te keeren, daar dit niets anders beteekeude dan op de open vlakte doodgeschoten te worden. Eenige uren hielden de Boeren 't nog nit; toen de Yorks bun achterhoede aanvieien werd echter de witte vlag geheschen. Op het open trrrein werden de wapens door hen neergelegd. Allen, die niet aan den haal gegaan waren voor de Buffs arriveerden, werden gevangen genomen, ongeveer een tachtig tal. Velen waren gedood of gewond. De verliezen der Engelschen waren gering. De gevangenen waren nit Natal gekom n en eenigen hadden sedert Glencoe aan alle ge vechten deelgenomen. s Zij zeiden, dat vele Vrijstaters nit Natal komen. Zij vervloekten dit gevecht, uat zulk een onverwsohten uitslag had, Zy hadden zich overgegeven, omdat het onmo gelijk was over de open ruimte te komen. Allen gaven te kannen, dat zy meer dan genoeg van den oorlog hadden. Zij hadden nooit gedacht op eigen bodem te moeten strijden en zy hadden gemeend dat 't bij Ladysmith, Magersfontein en Stormberg zou blijven. Onker de gevangenen waren twee Duit- schers, die deel uitmaakten van het Jc- hannesburgcommando, dat te Elandslaagte vernietigd werd. Zij verklaarden, dat zij gedwongen waren geworden om te vechten en verzochten derhalve om eene bijzondere behandeling. Het was een vreeselijk gezicht toen de rivier, die door de regens sterk gezwollen was, door bet kamp duizenden doode paar den en ossen deed drijven, die van de kanten van de Boereu-stellingen waren afgespoeld. Dit bewijst, welk een vreeselijke uitwer king onze kanonnen gehad hebben en even eens de vreeselijke omstandigheden, waarin Cronjé verkeerde. Eenige doode Boeren dreven ook voortij. Niettegenstaande de hevige regens is er geenziekte onder du troipeu, ei lipiarlen houden zich goed ondanks de groote ver moeienissen waaraan zij bloot staan. BK KL NL) i AlvlNGKiN- Coes. Op Dinsdag den 13 Maart en zoo uoodig voigende dagen zal door of van wege de politie een schouw gehouden worden over de boomen en plantsoenen in deze gemeente ten einde te zien of aan de bepalingen op het zuiveren en verbranden der Rupsen en Rupsennesten is voldaan. TWEEDE KAMER. De heer Tgdeman (lib.) is voor de wet om het paedagogiacb belang, en wraakt de oppositie er tegen, daar toch de tegenstander in beginsel Staatstussohenkomst tot school dwang niet verwerpt. De oppositie wil den schoolstrijd heropenen en Spr betreurt 't dat de minister zoo tegemoetkomend je- gons haar is, met zijn halve beloften in zake subsidieverhooging, welke hij zeer ongemotiveerd zou achten. Deze Spr. vindt ook dat de wet niet ver genoeg gaatleerplicht tot het 15de jsar ware beter; vooral wanneer herbalingson- derwijs vervalt. En in sommige opzichien is zij omslachtig en onpraetisch bij voorbeeld ten opzichte der administratieve bemoeiin gen. De heer Vermeulen (Roomsoh) zagt vroe ger leerplicht een ideaal genoemd te hab- ben, maar daarom nog deze wet niet behoeft te aanvaarden. Het is niat waar dat de opgedane schoolkennis beslist voor het geheele leven. De klasse» der bevolking van wie dit ontwerp zou gelden, zyn kleine landbouwers, veldarbeiders, kleine hand werkslieden enz. En voor hen beteekent het elementair onderwijs zoo goed als Niets. Wat heeft de latere kloeke huisvrouw aau de kennis van den grootsten gemeenen deeler'? Wie zal voor het in dienst nemen van een keukenmeid getuigen gaan vragen by haar vroegeren Schoolmeester? Deugd zaamheid, orde, zindelijkheid, dat alles hangt in de eerste plaats af van het gezin, niet van de school. Aan vakonderwijs hecht spreker meer. De heer De Visser stelt ook prijs op volksontwikkeling, en dat ieder protestant zijn bijbel kan lezen. Resultaten van leerplicht in andere landen pleiten tegen invoering van leerplicht hier, daar hier geen patriarchalisma heerseht als in Zwitserland, en geen militairisme als in Frankrijk en Oostenrij Ook Engeland en Amerika kunnen ons niet ten voorbeeld strekken, daar men in Engeland de vrije school heeft met de openbare als aanvulling, en in Amerika schoolplicht slechts enkele weken geldt. In Denemarken en Zweden, daar is het schoolverzuim ondanks schoolpl cht grooter dan hier zonder schoolplicht. Spr. vraagt aan de liberalen evenals de heer Lieftinck op de meeting van Zondag vroeg, wat steekt er toch achter uat gij allen, clericaleu er tegen zij t, wat steekt er achter liberale partij datgy in uw geheel er zoo voor zijt; dat alle bezwaren tegen leerplicht van vroeger by u verdwenen zyn? Spr. herinnert aan 't verso uil over de vraag, aan wie het kind behoort, aan de ouders, aan den Staat, aan niemand, aan zichzelf. Het is een gevaarlijk beginsel dat de Staat alle reohtenop de kinderen neemt in plaats van de ouders. Het ontwerp legt ook een eenzijdigen drnk op de armen. Rijken zullen zioh door huisonderwijs ont trekken aan deu leerplicht en de arme zal veel meer kans loopen straf op te loopen, daar het hem veel meer opoffering kost zien aan de wet te honden. Zonder stof felijke hulp is deze wet onrechtvaardig voor hem. De arbeiders gevoelen dan ook weinig er voor, al beweert mr. de Kanter van wel. Het absolute schoolverzuim zal allengs zonder wet verdwijnen. De heer Lokman begrijpt niet, hoe de Regeering, waar nog zooveel op afdoening wacht, had kunnen komen met dit wetsout- werp, dat den schoolstrijd dreigt te herope nen. En dit te minder, waar het schoolver zuim steeds afnemende is. Het onderwijs is volstrekt niet een conditio sine qua non(*) van allen vooruitgang en ook niet een voor behoedmiddel tegen mis laden. Tegen zulke overschatting van het onderwijs, waaraan ook de heer Schaepmau zich eenigszins had schuldig gemaakt, achtte spreker de beschou wingen van den heer Vermeulen volstrekt niet zoo bnitensporig, en dikte hij deze nog aan met een soortgelijke uiting, onlangs gedaan door den minister van ouderwjja in Engeland. Invoering van leerplicht is een ie wijs, dat ons volk laag staat. Volgens spreker is dit laatste niet oo en tot het gever van zulk een getuigenis werkt hy niet mee. Men beroept zich op het buitenland, maar wanneer men van andere landen den leer plicht wil overnemen, moet men nok de omstandigheden overnemen waaronder hij daar werkt. Nemen wij leerplicht over zon der meer, dan doen wy als de apen, die werktuigelijk nadoen wat hun voorgedaan wordt zonder het verband te begrijpen. Tot bestrijding van het schoolverzuim zijn andere, doeltreffender middelen. Vooreerst zorge de Regeering, dat er voldoende ruimte is voor de kinderen. Het is toch al te dwaas dai ouders, die hun kinderen niet naar school zenden, van verwaarloozing beschuldigd wor den, ter .ijl tegelijkertijd de regeeting er kent, dat er voor duizenden kinderen op de scholen geen plaats is. In de tweede plaats bezige men de tonnen gouds, die voor De eenige levensvoorwaarde. dit ontwerp noodig zyn, liever voor een stelsel va i belooningen voor getrouw school bezoek. Eindelijk make men gebruik van commissiën, waarin de ou Iers recht van meespreken hebben en die gelukkiger zullen werken dan de dwang van ambtenaren. Deze wat is van alle middelen het be- denkelij kste. Want al erkent spreker, dat de minister al het mogelijke heeft gedaan om den dwang zoo smakelijk mogelijk te maken en conoiliant te zijn tegenover ge moedsbezwaren, dit neemt niet weg, dat de ounoodige en batelyke dwang bestaan blijft, waardoor het verantwoordelijkheids gevoel der ouders wordt verzwakt en bet huisgezin wordt uiteengeruit. Al is, zoo als de heer Troelstra betoogl heeft, de vredeband in de gezinnen verzwakt, wij moeten die» herstellen, maar niet door een kunstmatig ingrijpen hem nog verder ver storen. De overheid mag zich wel tusschen de ouders en het kind plaatsen, maar alleen wanneer het kind wordt verwaarloosd of wanneer de ouders dit zelvert verlangen. Spreker herinnerde verder aan de hooge eischen, vroeger in een Nuts rapport door den heer Kerdijk gesteld, als een waar- scüuwing tot welke consequenties deze eerste stap leiden zal, wat zal uitloopen op groote schade voor het bijzonder onderwijs. Aan den heer Lieftinck, die verleden Zondag op een meeting in den Haag erg te keer ging tegen de „clericaleu", en in het debat veralaarde de Roomschen be doeld te hebben, zeide spreker, dat de roomschen veilig liggen achter hun kopjes in N.-Brabant en Limburg, en dat al zulke aanval,en over hen heen gaan maar neer komen op de onbeschermde antirevolutio nairen. Treffend besloot spreker zijn rede is de overeenkomst tUBsehen onzen strijd en dien van de Boeren in Zuid-Afrika. Evenals Engeland de Boeren altijd be schouwd heeft als oud-testamentische feme laars van weinig ontwikkeling en wien geen vrijheid toekwam, heeft bet „intellect" ten onzent Jgedurende deze geheele eeuw van onr«cht de vrije ontwikkeling der bij zondere sohool trachten tegen tu hou len. In 1848 gaf men ons de vrijheid, maar men sloot ons af van de zes, d. w. z. door de bijna kostelooze openbare school belemmer de men den vrijen bloei enontwikkeling. Ia 1889 kwam eind lijkin beginsel de rechts gelijkheid, ma»r nu tracht men daar nog altijd op terug te komen in plaats van haar door te voeren. Evenals Engeland op het tractaat van Londen afdong, tracht men ook hier een maal verkregen rechten te besnoeien, en in vele gemeenteraden wordt nog Jaltijd de paramount power voor de liberale Staats school opgeëisoht. Die paramount power van den Staat kun nen wij niet versterken. Volledige door voering der vrijheid moet aan leerplicht voorafgaan. Maar dan zal leerplicht niet meer noodig zyn, want dan zal de bohool niet meer wortelen in de wet, maar in het hart van het Nederlandsche volk. 5 Maart 1900. Dat de antir. Kiesvereenig. „Neder land en Oranje" te Middelburg den heer mr. P. Dieleman advocaat en procureur te Middelburg, candidaat gesteld heeft voorlid der provinciale staten, gelijk de Standaard meldt, is onjuiit. Eerst Donder dag wordt door de centrale kiesvereeniging ee.i candidaat gesteld. De anti-revolutionnaire kiesvereeni ging voor het eiland Tholeu en Si. Philips- land heeft, zoo lezen wy in de Iers. en Th. Crt., den heer G. Bffiar Gz., te Seherpe- nisse, candidaat gesteld voor lid der Provinciale Staten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groot Ammers ds. B. J. v. Heyningen te Hoogeveen; te Erichem P. de Raas cand. te Leiden te Wage- ningen ds. J. Lammerts v. Buren te Bnnnik te Grootebroek ds. A. Stamrood te Twisk. In de Hervormde Kerkte Wissen- kerke zullen D. V. Donderdag 8, Vrij dag 9 en Zondag 11 Miart samenkomsten plaats hebben tot versterking en opwekking van het geestelijk leven. Verschillende sprekers van elders zullen overkomen om daar het woord te voeren. De namiddag- samenkomsten (Donderdagen Vrijdag 2 nnr) hebben ten doel opbouw der geloovigen, da avondsamenkomsten (Donderderdag, Vrij dag en Zondagavond half 7) evangeliever kondiging voor het volk. Deze samenkom sten zijn voor een ieder toegankelijk. Te Grand Rapids is in den ouderdom van 60 jaar overleden de heer F. W. N. Hugeuholtz, vroeger predikant teSandpoort en redacteur van De Hervorminglaatst voorganger van de Vrije Hollandsche Ge meente te GrandRapiJs en bevorem aohter- eenvolgens predikant bij de nederl. her vormde gemeenten te Delden, Zierikzee en Sandpoort. Geref. Kerken. Viertal te Overtoom Donner te Nienw- dorp, Sluyter te Maassluis, v. Dijken te Aalten en v. d. Velden te Klundert. Aangenomen naar Zaandam door ds. W Breukelaar te Halfweg. Geslaagd te Breda voor de acte nnttige handwerken de dames E. Kievit, A. Bom en N. A. Sandee t« lerseke, C. A. Hartog te Scherpenisse, E. Quist, M. P. Werkers en C. P. v. Rijssel, te Tholen, A. P. A. Janssen en M. G. Bolster te Middelburg. Bij beschikking van den minister van btiinenlandsche zaken zyn benoemd in de commissie, in 1900 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van bekwaam heid, bsdoeld in art. 56a der onderwijswet, in Zeeland: tot lid en voorzitter de school opziener in het district Goes; tot leden de scboolojizieners in het district Middelburg en de arrondissementen Axel, Gues en Zie rikzee en tot ledeu-plaatsvervangers de schoolopzieners in de arrondissementen Mid delburg, Oostburg en Tholen. Het gerechtshof te 'sGravenhage be krachtigd de beschikking van de rechtbank te Middelburg, waarbij A. C. Miseghers wegens den moord te Koewacht naar de openbare terechtzitting dier rechtbank is verwezen. LANDBOUW, Jlaiitscliappij van I.audltouw en Veeteelt iu Zeeland al'deeling Walcheren. Vergadering op 5 Maart ÏOOO. o De nieuwbenoemde Voorzitter, de heer Gerlach van St. Joosland, opent de ver gadering, die niet zeer druk bezocht was, want slechts 32 leden hadden aan de oproe ping van hel Bestuur geyolg gegeven, Hij herdenkt den afgerreden Voorzitter den heer de Bruijn van Melis- en ilarie- kerke, die wegens gezondsheidsredenen zijn ontslag nam; by betreurde dit weggaan, want hij was de rechte man op de rechte plaats en onder applaus der verga lering bracht hij hulde en dank aan den afgetreden voorzitter, die zoo ijverig aan den bloei der maatschap pij had medegewerkt. Te meer is het hem voorgekomen dat hij eene zware taak op zijne schonderen nam. Aanvankelijk deinsde hij er voor terug, in landbouwzaken is hij niet zoo goed meer op de hoogte als vroeger. Doch gekozen door eene aanzienlijke meerderheid heeft hy het zich ten plicht gereken!, de be trekking aan te nemen. Hij zal zooveel mogelijk trachten een goed Voorzitter te zijn, doch daartoe heeft hij noodig den steun der leden, waarom hij zich met den meesten aandrang in hunne welwillendheid aanbe veelt. Langdurig applaus. De notulen worden hierna gelezen en vastgesteld. De Voorzitter wenscht hierop de nienw- benoemie leden van het bestuur geluk met hunne herbenoeming en beveelt de afdee- ling bij voortduring in hunne goede zorgen aan. Ingekomen zyn diverse brieven, boek werkjes, enz. welke laatste, voor zoover voor radig, onder de aanwezigen worden rond gedeeld. Nog is ingekomen een verzoek van S. Boogerd om verdere subsidie voor zijne weeginrichting. De Penningmeester doet alsnn rekening en verantwoording. De ontvangsten be droegen f 729,38, de uitgaven f 740,23, dus kwaad slot f 10,55. Tot het nazien der bescheiden waren gecommitteerd de heeren de Troje en W. Reijnierse. De Penningmeester wordt onder dankzegging gedechargeerd. Tot afgevaardigden en plaatsvervangend afgevaardigde by de Hoofibestuursverga- dering worden benoemdtot ofgevaardigden de heeren Polderdijk met 26 en Voorbeijtel met 21 stemmen, tot plaatsvervanger de heor Meeuwse by derde stemming, daar bij de twee voorafgaande stemmingen door niemand de volstrekte meerderheid ver kregen was. Allen namen hnnne benoe ming aan. Op het bovengenoemd verzoek van S. Boogerd zal thans beslist worden. Verzoeker zelf licht zijn verzoek toe. Hy zegt dat zijne toestellen eena waarde vertegenwoordigen van f 1400 h 5 pCt. is f 70 waartegenover slechts staat eene jaarlij ksche out vangst van f 32. Subsidie is dus noodig voor instand houding der inrichting. Besloten wordt de subsidie van f30 te 'be stendigen. De verzoeker bedankt de leden voor de betoonde belangstelling. Hierna gaat de vergadering niteen. Vlissingen. Heden nacht brak biand nit rin den sedert eenige jaien niet meer gebruikt wordenden korenmolen van wed. \V. A. Schout op ongeveer 10 minuten buiten de stad. Daar het een houten molen was duurde de brand zeer kort; de molen lag spoedig in puin. Oorzaak onbekend en alles geassureerd. Janmaat was weer het eerst op de plaats des onheils aanwezig. Nog maar enkele jaren geleden waren ook het huis en de herberg van genoemde wed. S. totaal afgebrand en was daar een nieuwe uitspanning verrezen. Zaterdag jl. had een arbeider te Se- rooskerke (W.) het ongeluk, dat een paard, hetwelk hij bereed, viel, waardoor hy er onder geraakte. Met een zwaar ge kneusd been werd hy in een naastbyzynden winkel gedrageu en later huiswaarts ge voerd. Naar men nit Koewacht schrijft, deed dezer dagen een werkman, terwijl hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2