KERKNIEUWS. RECkirSfcAK.riV. de oogen niet uit, dat zij zelfs bij monde van hun oppergeneraal durven zinspelen op Majoeba, zegt voldoende dat een self Je wraakzu iit hen bezielt', en tien tegen een Jat menig Engelsohman, hetzij te Paardeb'-n;, hetzij te Kaapstad hem zijn „Ma joeba'1 zal toesnauwen, gelyk zij d:t te Elandslaagte deden. En ook dit is, zij het ook al in ietwat anderen z'n, nets anders dan een uitsteken zijner oogen, een Simsons be andeling. Hoe hij er toe gekomen is, zich over te geven, kan men wel begrijpen,al weet men alles nog niet. Hij was ingesloten, al acht dagen lang. De hem gezonden hulp was ontoereikend en werd afgeslagen. Zaterdag pjogde de dap pere De Wet nog de Engelsche liniën door te breken doch vergeefs. Wat zou hij ook 500 tegen 40000! Eerst trachtte hij op dei: linkervleugel een kopje te bezetter., doch de Schotten schotm bem terug. In galop ging 't toen naar een ander kopje, doch dit was ook bezet. Ook een derde poging mislukte en ook een vierde waarbij de artillerie der Engelschen de Boeren in verwarring op de vlucht dreef met achterlating van uunne dooden en gewonden; terwijl nog 80 .n- gekwetsten in 's vijands handen vielen. Zondag deed een BoerenafJeeliug nog een wanhopige poging tot Cronjé's outzet, doch moest met verlies van 100 man, een commandant en eenige veldcornetten af deinzen. Het cordon on (Jronjé getrokken was te sterk. Zondagavond liet ronjé door het oplaten van vuurpijlen nog aan wie het vernemen kon, weten, hoe benauwd hij zat. Doch er daagde geen redding. Maandag trachtte bij zijn mannen nog moed in te spreken, zeggende dat hy hulp verwachtte uit Colesberg van Delarey, maar de moed scheen er uit en de nood te nijpend. Het wil dan ook wat zeggen. Zijn kamp lag aan beide oevers der Modderrivier, waarheen het omliggend ge bied hellend afloopt. Alle kopjes in den omtrek waren bezet door Engelschen, die acht dagen aaneen hun lyddietbommen braakten op de weerloozen. En met zijn infanterie en de cavailerie van French was Eoberts steeds in staat een plotselinge poging om Cronjé te hulp te komen, af te slaan.... Voegen wij hierbij dat de luchtballons den Engelschegoede diensten beweze en ook de kaarten, door verraad aan een Vrijstater, naar men vermoedt, hun in handen gespe II. De vorige week is een der helden van den Amajoeba, de commandant der Vry- staatsche artillorie, de uitnemende Ferreira, voor Kimberley door een nootlottig onge val gedood. Uit berichten, door den inlichtingen dienst ingewonnen, bleek dat Cronjé's strijdmacht den moed begon te verliezen en er onder de burgers ontevredenheid heerschte over hun leven. Deze snel ver ergerende stemming werd ook teweegge bracht door teleurstelling over de neder lagen, door de Boereucom man do's die tot ontzet opdaagden, geleden. Roberts tastte hierom de Boeren krachtiger aan en van Vrijdag tot Maandag maakte hij den kring al nauwer, en braakte hij dood en ver derf met houwitsers door hem uit De Aar ontboden. Maandagochtend bij 't aanbreken van den dag kwam een parlementair aan Roberts een brief brengen waarin Cronjé hem zijn onvoorwaardelijke overgave meldde. Ro berts antwoordde dat Cronjé naar het Britsche kamp moest komen, en dat zijn burgers hun spellingen moesten verlaten, na de wapens neergelegd te hebben, üm 7 uur verscheen Cronjé. Hij verzocht om goede behandeling, en vroeg ook verlof voor zijn vrouw, zijn kleinzoon, zijn par ticulieren secretaris, zijn adjudant en zijn bedienden hem te mogen vergezellen, waar hij ook heengezonden zon worden. Roberts stelde hem gerust, en antwoordde dat zijn verzoek ingewilligd was, en dat een hoofd officier hem vergezellen zou naar Kaap stad om er voor te zorgen dat hij met onderscheiding behandeld werd. Cronjé ia daarop nog dienze'fden middag naar Kaap stad vertrokken. De krijgsgevangenen, 4000 in getal, onder welke 1150 Vrijstaters en ruim 2000 Trans valere, werden onder hun eigen officieren tot commando's gevormd en over Modder rivier insgelijks naar Kaapstad doorg zon den. Er zijn 29 Transvaalsche en 18 Vrij- staatsche officieren bijook R003 de held van den Majoeba ooit majoor Al- brecht en zijn prachtige kanonnen: drie Krupp's; 9 éénponders; en een maxim;en een Kruppkanon en een maxim van den Vrij staat. Over de gevolgen van deze capitulatie kunnen wij ons thans niet uitlaten. Wij voorspelden de vorige week reeds 't be gin van den guerilla-oorlogen wy ver moeden toen juist gezien te hebben. „Het beleg v«n Bloemfontein is slechts een quaestie van enkele uren. En dan de lange weg naar Pretoria om hunne mak kers te bevrijden. Doch eer zij daaraan loe zijn! De Majoebadag kon voor Roberts wel het begin van een Majoebadag zijn, waar van het einde tusschen Bloemfontein en Pretoria ligt. Want al mogen nu 4000, Boeren on schadelijk gemaakt zijn, nog 50000 blij ven strijd vaardig, en de geestkracht zal toenemen naarmate de eindbeslissing na lert. Rog is Joubert bezig de aanvallen van Bulier by Ladysmith af te slaan. Nog wordt met rfwisselend geluk ge- vochteu in Kaapkolonie, waar Clements een kieine nederlaag leel, en Gatacre zijn verkenningstroep me. beoloeden kop zag terugkeoren en met achterlating van vele dooden, onder welke zekere kapitein Mon niorency, een vrijwilliger, aan liet hoofd van vrijwilligers, de eerste van die soort die sneuvelile. No/ staan 5000 Boeren, zoo pas van Ladys.nith gekomen, benoorden Bloemfon tein, te laat gekomen als zij waren, om Cronjé te ontzetten; locü bereid om Bloemfontein tot het uiterste te verdedigen .erwijl de residentie naar Wmburg werd verlegd. En dan God de Heere is machtig om ook door weinigen gelyk door velen te helpen, en Hij kan dit ook does zonder Cronjé. Wy danken Hem dat Hij dezen bevel hebber en zijn volk niet sneuvelen deed, doch hen liet leven. Meldrn wj nog dat te Kimberley storm achtige vreugde heeiscute toen 't telegram bekend werd. Voorts dat soinm ge staatslieden zich af vragen of de Russische en Amerikaansche regeeringen zich niet, met de zaak bemoeien moesten. Of dit op dit oogenblik wel geweuscht zou zijn, laten wij gaarne in het mid Ien De Engelschen verloren die week bij Paardenberg 740 dooden en gewonden. Het Engelsche volk heeft Roberts' zege praal zeer kalm opgeno uen, zegt men. Wel ingenomenheid maar geen vreugdebe toon. Men beseft dat de veldtocut nu eigen lijk pas bigoiinen is. Uit Lailysmith geen nieuws. Bnllers troepen waren Maandag nog vech tende. Joubert liet vele wagens met ammu nitie en levensini Idelen over de Kliprivier I ren en, wat aan een definitief besluit tot 't verlaten van Ladysmith wordt beschouwd. De Asser Courant heeft een aardigen brut' van het oorlogsterrein, waarin dit interessant verhaal „Wij reden nu naar koppie B. Myn paard is niet een van de vinnigste, zoodat ik een beetje in het midden was, de andere helft een beetje achter mij. Ongeveer zoo spoedig w van onze kopjes jaagden, vluchtten de Engelschen van hun koppie af en wel zoo vlug, dat op een hoogen afsta.id van het koppie zy hun kanonnen in positie 1 adden, voordat wij hun koppie hadden beklommen. On geveer 60 yards van den muur kreeg ik een bom op mij af die echter te kort ge schoten was en eenigen afstand van my barstte. Ik joeg mijn paard aan, doch tot groote ontsteltenis van mij en nsyn paard kwam de tweede bom weer naar mij en ontp ofte outer mijn paard. De kogels vlogen rechts weg en mijn paard en ik werden door den slag van het barsten van de bom tegen het veroverde land gegooid. Ik lag even bewusteloos, doch kwam da delijk weer bij, toen mijn paard opstond en wegholde. Nu was goede jaai duur. Ik dacht, dat de Eogelschen nog op het koppie waren, dus liep ik maar met myn geweer naar het koppie, um dan maar storm te loopen, inplaats van storm te jagen. „Ik had door den smak, dien ik ge maakt had, mijn rng boven myn zitvlak bezeerden mijn paard kon ik niet weer te pak ken kr ,gen. Ik had nog pas een eindje geloopen, toen de derde bom kwam, die jui.-t boven mijn hoofd ontplofto. Ik had nog juist tijd om my te bukken, ande s zoude ik de bom tegen mijn hoofd gehad hebben. Toen weder gered door Gods won- deibaie voorzienigheid, dacht ik, dat ik w.l weer bewaard zou worden en suk kelde verder. „Toen ik by den aangeiuiden muur k wam, dacht ik daar te zullen schuilen, doch kreeg een ingeving, dit niet te doen en liep verder. T en ik omtrent 10 yards van de i muur was, barstte er weer een bom op de plek waar ik door den muur gegaan was, en was ik dus weder ge spaard. Vervolgens liep ik naar het kop pie en achter my, op korten afstand, barstten er nog twee bomm n, zonder dat ik geraakt w Bij het koppie gekomen, vonuen we alle Engelschen reeds weg. Myn rag deed mij te veel pijn om die op te klauteren. Daar wachtten mij ook eenige lni. Ik wilde nog het koppie op, maar zij hielden mij tegen en brachten mij in een schaduwrijk plekje. Ik was bleek van schrik en vandaag nog suist mij dat geluid van die bom in 't hoofd. Ik ging mijn paard zoeken, dat een ander voor mij vasthield. Wij gingen terug naar de plaats, wuar ik viel en vonden ook de bom, natuurlijk de leege bus. Ik nam die mede als een aandenken evenals het doppie, dat er binnen in zat en het binnenste gespuis in de bom bedek te. Bij onze menschen in onze vorige positie, vanwaar we gestormd hadden wachtten de chefs mij op, die mij geluk wensctiten en mij vertelden, dat zij by het barsten van de beide bommen tegen elkan der ezegd hadden: „hij ligt in splin ters uit m.lkaar" maar beide keeren was ik op wonderbare wijze geied. 28 Febr. 1900. In ons vorig no. meldden wij dat de heer ds. Dekker te Hoogeveen een oproeping had geplaatst in de bladen om te kom- n tot een geheelout hondersvereeniging op geref. grondslag. Dit was onjuist. Er is een Jrculaire verzonden tot oproeping ter ver gadering te Utrecht op 8 Maait, a. s. van allen van gereformeerde belijdenis die de volgende vragen willen bespreken a. Wat s'aat ons als gereformeerden te doen tegen de steeds toenemende drankzonde; b. Is het geweuscht en mogelyk te komen tot een zelfstandige vereenigi. g op Geref. grondslagV De circulaire is onder meer geteekend door ds. H. Bouwman te Hattem, ds. W. A. Dekker te Hoogeveen, ds. J. Karsen te Kiel windeweer, ds. 0. M. W. Plette Wezepe, dr. J. H. A. v. Dale te Ermeloo, W. Hollestelle te Tilburg. De heer luitenant P. Keulemans meldt aan De Standaar 4. dat hij met veel sym pathie te Pretoria en Bloemfontein is ont vangen en zich sedert 19 J.innari heeft aangesloten onder de generaals De Wet en Schoeman bij het hootdlager te Colesberg. Onbetaalde rekeningen of „fatsoen lijkeu diefstal. Het volgende krachtige woord wordt ge schreven door ds. Gnnning te Utrecht, in zijn weekblad „Pniël" Er zijn toch schandalige lieden in de maatschappij Een paar voorbeelden, mij dezer dagen d or een handelaar zeiven verteld. Gij bediende een aanzienlijk heer. Ee schatrijk man. Een man, die equipage houdt en een buiterplaats bezit en bekend staat als een der allerrijksten van de stad. Vijf jaren achtereen dient de leverancier zijne rekening van f 150 in, en de man heeft zijn geld noodig. De wisel» komen bij hem op tytl en hy kan ze niet wegsturen. Toen hij voor de vijfde maal met Nieuwe jaar zjne nota inzendt, voegt hij er een beleefd briefje bij of Zijn Hoog Welgeborene toch zoogoed zou willen zyn hem eindelijk te betalen, want dat hij vreeselijk verlegen zit om zijn geld. Toen hy den volgenden dag kwam hooren, of er commissies voor hem waren (hij moest elke week aankomen) zegt hem de huisknecht dat hij niet meer behoeft terug te keeren, de baron was vreeselijk boos op hem, waut hy ha I |jhem „in zijn eer getast", en een ander was in zijne plaats leeds benoe ud. Deze heer is zeer kerasch en zeer godsdienstig. Bij een ander, een hooggeplaatst officier, had dezelde handelaar een rekeningetje van f60. Zes jaren moest hij te vergetfs om zijn geld vragen. Toen werd die hoofdofficier overgeplaatst naar elders, en op de grofste wijze werd hem eindelijk f30 uitbetaald. Om de rest te krijgen kan de arme man nu brief op brief schi ij ven, of de kostbare reis naar buiten onde.nemen, op kans nog dat bij door den oppasser de deur wordt uitge zet. Deze „hoofdman" heeft over de f4000 traktement, plus een ryke vrouw, en voert eec hoogec staat. Deze voorbeelden zyn maar voor het grijpen. Ik ken een heer, die zijn vrienden eene mooie, antieke kast durfde vertooneu, met de verklaring, onder schaterend gel.ich vernomen, lat hij die vtiu de bespaarde renten zijner onde rekeningen had gekocht. Ook die heer is hoogst godsdienstig en zcu niet graag een Nieuw Gezang zi g< n, noch eenige „nieuwigheid" in de Kerk verdragen. O, die winkelstand zon niet zoo zuchtende en zoo gedrukt in deze toch reeds zoo moeilijke tijden verkeeron, wanneer een ieder, hoog of laag gej laatst, het toch be dacht dat het puurweg diefstal is, gemeene lage diefstal, dingen te koopen, die men niet betaalt. En dit kwaad zit'm niet alléén bij de hoogere standen, al is het daar op z'n leelijkst, maar het heeft alle rnngen der Maatschappij doortrokken. Ook de burger man ziet er vaak geen been in zioh din gen aan te schaffen, die hij weet dat bo ven zijn kracht zijn, en menige daglooners- vrouw gaat zonder zelfverwijt slapen, al weet ze ook by vyt, zes kruideniers in het krijt te staan. De winkeliers moesten zich onderling verbinden de namen van zul ke kwade betalets na eenige waarschuwin gen te publieeeren, en geen fatsoenlijk man moest hun dan langer de hand geven. Een hongerige werklooze, die een brood steelt, gaat de gevangenis in, maar een welgeste'd burger, die vijf, tien jaren lang de rente van zyns naasten geld in zijn eigen zak steekt, is alom geëerd en gezien. Zijn dat geen misstande Is dat geen onrecüt Dat ten minste Christenen, menschen die den naam des Heeren belijden, zich van deze ongerechtighied vrij houden! Dat toch onze wandel eerlijk zij onder ie me.iscben want anders zijn wy de grootste belemme ring voor de zaak des Heeren, de grootste struikelblokken voor voortgang des Evan gelies. „Gij zult niet stelen," heeft de Almachtige ééns voor alle eenwen gezegd, en zekerlijk is een der allerlaagste en al- lergemeens e vormen van diefstal die hoogst fatsoenlijke dieverij onzer dagen: er met een kalm, gernst geweten onbetaalde reke ningen ran jaren-her op na te houJen. TWEEDE KAMER. De leerplichtwet is aan de orde. Een kopstuk, een speciali eit en een ein- spanner zyn gisteren aan het woord ge weest. Dr. Schaepmandie voorwaardelijk zijn steun toezei; mr. Ketelaar („meesier" in de betee enis van onde.wijzer genomen) die zich zyn stem voorbehoudt; Pijnappel, die princij ïëel verzet aanteekende en uierdoor, gelijk meer, afvallig is van 't gros der anti- clericale partij, waartoe hij de eenling onderzijn broederen! trouwens ook niet schijnt te beh oren. De heer Schaep.uan stelde voorop; on derwijs, als wezenlijk deel der opvoeding is j.licht en recht der ouders. Dit laatste wordt echter beperkt door het recht der gemeenschap. Zij mogen het volstrekte en betrekkelijke schoolverzuim in de hand werken, dit toch is een gevaar voor de geineeitscbaji of maakt voor andere leden der gemeenschap het onderwijs ondoel treffend. Als nu de ouders hun plicht niet doen dus hun recht verzaktn, dan moeten andere machten tusschenheide treden. Dat zijn de Kerk en de Staat. Maar de tusschenkomst van dezen laatste behoort noodig te zijn, als gevolg van den bestaande» to,stanJ. Wiskunstig is Je noodzakelijkheid der staatstnssohenkomst met te bewijzen. Op grond van het absolute -choolverzuun kan zij worden betwist. Maar het geldt li t be trekkelijk schoolverzuim en dil is niet alleen geen ongewoon maar een ze r gevaarlijk verschijnsel. In sommige gemeenten levert het de candidaten voor strafvordering. De nota van den heer v. Alphen als lid der staatscommissie met afwijkende meening op 't punt van Staatsleerdwang beweert dat niet over 't gehet'e land leerdwang noodig is. Maar spr. vraagt is leerdwang partiëel te regelen? In sommige plaatsen is nn eenmaal het betrekkelyke schoolver zuim groot, 1 open de kiude.en rond als Adam en Eva. Onderden omstandigheden acht hij zich niet vrij dit wetsontwerp te verwerpen. Niet dat hij de leus deelt „kennis is maent". Maar in den toestand waarin wij leven komen wij er niet zonder lezen, schrijven en rekenen; en zedelijke middel, n z n hier nu eenmaal onmachtig. Spr. is dus voor de wet. maar op één voorw. arde: er kome meer rechtsgelijkheid tusschen openbare en bijzondere school en zal daarom bij artikel 38 der wet voor stellen de invoering der Leerplichtwet af hankelijk te stellen van een nadere wet. De heer Ketelaar (radicaal) beschouwt dit ontwerp met voldoening en teleuistelling. Het beginsel is juist, maar de uitvoering gaat hem nog niet ver genoeg. Hij be schouwt de zaak meer uit het oogpunt van leerrecht voorde kinderen, naad des leer plicht voor de ouders. Gelijkheid van kennis moet er zijn tot opheffing van het stands verschil. Het schoolverzuim is niet zoo erg, zegt men, op grond van statistieken doch met deze moet men voorzichtig zijn. Wij moeten niet algemeen maar bijzonder de zaak beschouwen. En dan weet spr. uit grondig plaatselijk onderzoek dat in ver- ichillende gemeenten van ons land het betrekkelijk schoolverzuim groot is. Er zijn gevllen van 80 procent. Juist door de ontwikkeling van de ma chines ook bij den veldarbeid is goed onderwijs zjo noodzakelijk, vooral ook voor het platteland. Uit de statistieken omtrent Engeland toont spr. aan dat de misdaden •laar vermin lerd zijn met meerder onderwijs. En wat nu dit wetsontwerp aangaat, de miniver is veel te gul geweest met het geoorloofd schoolverzuim; de sohoolleeftijd is te beperkt; ook is de minister te toege vend jegens kamerleden, die tegen de socialis tic ie richting der onderwijzers opkomen; ook ontbreken bepalingen omtrent lichame lijke verzorging. Van de amendementen zal afhacgen of dit ontwerp zijn stem waard zal zijn. De heer Pijnappel zegt in 1897 bij de verkiezingen en ook vroeger in de eer-te kamer leerplicht bestreden te jjebben tegen de onderdeelen dezer wet heeft hij geen bezwaar, maar 't beginsel van den dwang dat hij weerstaat, noopt hem de wet te bestrijden. Leerplicht is dan ook het juiste woord niet. Plicht heeft een ze'elijken kant. Hier is vierderleide omvang van het onderwijs, de leeftyd, de duur van 't onderwys en de intensiteit, op al welke punten de onders geen keus zullen hebben. Eu die vierderlei dwang is niet gewettigd. Slaatstnsschenkomst kan op menig gebied onvermijdelijk zijn, maar velen willen dwan om daardoor te beter hun doel te bereiken; en dat is't gevaar. Voorbeel den uit het buitenland trekken spreker niet aan. Leerplicht is een Pruisisch be ginsel en hem bekoert meer het Neder- landsche liberale beginsel. Üp ouders die hunne kinderen verwaarloozen, let een andere wet reeds, dreigend met ontzetting uit de ouderlyke maciit. Daar is de leer plichtwet niet voor noodig. En de mis daden worden niet door onkunde in de eerste plaats, maar door armoede en zelf zucht gewekt en bevorderd. Ook de heeren Waal Malefijt en Troel- sira spraken. Wij mieten echter hier wegens plaatsgebrek afbreken. Ned. F-erv. Kerk. Op het zestal te Warga staat o. a. dsE. M. v. Ilsendijk te Kapelle. Beroepen te Maasdam J. W. Veiburgt cand. te Utrecht te Waddingsveen ds. A. v. d. Sluis te Monster; teDorkwerd ds. M. 0. H. Mond te Dinteloord. Bedankt voor Rouveen door ds. J. L. Dippel te De Biltvoor Harich door ds. J. v.Rijs te Tjerk werd voor Oud Alblas door ds. II. Doornveld te Bruchem. Wijlen mr. J. H.L. Van Buren, over leden ;e Tholen, heeft aan de Ned. Herv. Gemeente aldaar f 2CU0, en aan de diacunie- armen f 1500 gelegateerd. Geref. Kerken. Beroepen te Langeslag en De Leek II. J. Heida cand. te Kampen te Voorthuizen ds. I'. Segboer te Zwartsluis. Bedankt voor Oostwold door ds. H. Meijer te Reitsum. Kantongerecht te Goes. In de z tting van Dinsdag 27 Februari 1900 zyn veroordeeld wegens jagen zonder acte en verg.: J. de B. Azn. te Nienwdorp 2 maal f 3 b. s 2 maal 3 d. h. ve benrdverkl. geweer met bevd tot uitl. ofte betalen f5 s. 2 d. h. A. de K. te Kwadendamme 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 2 s. 2 d. h. H. van K. te Schore 2 maal f 5 b. g. 2 maal 4 d. h. v-rbeuidverkl. gewer met bevel tot nitl. of te betalen f3 s. 2 I. h. J. Ie J. Lzn te 's Heer Ahtskerke 2 maal f6 b. g. 2 maal 6 d. h. verbeurd verkl. inbeslaggenomen ge weer en opbrengst haas. J. R. te Kloetinge 2 maal f 25 b. s. 2 maal 8 d. h. verbeurd- verkl. geweer met bevel tot nitl. of te be talen f 3 s. 2 d. h. en opbiengst in beslag genomen haas; J. v. d. G. te Rilland Bath 2 inaal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h. verbeurd- verkl. inbeslaggenomen geweer. jagen zonder acte en vergunning by nacht A. S. t.e Baarsdorp 2 maal f6 b. s. 2 maal 6 d. h. verbeurdverkl. geweer met bevel tot nitl. of te betalen fis. i d. h. J. P. Jzn. te IJerseke 2 maai f6 b. s. 2 maal 6 d. h. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 10 s. 5 d. h. en 2 hazen met bevel tot uitl. of te betalen f 1,50 s. 1 d. h. voor eiken haas. id. door een onkenbaar gemaakt persoon: J. W. Jzn. te Ierseke 2 maal 8 d. h. ver beurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f3 s. 2 d. h. en opbiengst 2 hazen. jagen zonder vergunning P. B. te Baar land f 1 b. 8. 1 d. h., J. J. de M. te Woensdrecht f5 b. s. 4 d. h. jagen tonder acte en vergunningzich met geweer bevinden op openbaren weg en kreukels rapen op een anders perceel z. verg.J. G. Jzn. te Ierseke 2 maal f 5 b. s. 2 in-al i d. h. en 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h. verbeurdverkl. geweer met hevel tot nitl. of te betalen f3 2 d. h. niet beletten dat hond haas in veld op spoort zonder acte: A. de J. Jzn. te Kapelle t 1 b. s. ld. h., R. J. de B. te Nisse f 2 b. s. 2 d. h. herstellen wildstrikken: D. L. te Hoede- kenskerke t5 b. s. 4 d. n. verbeurlverkl. wildstrikken. met lichtbak hazen trachten te bemachtigen J. v. 't W. te Borsiele f 10 b. s. 8 d. h. verbeurdverkl. lichtbak. kreukels rapen op een anders perceel in Schelde z. verg. J. P. Mz. te Ierseke f 2 b. s. 2 d. h. sirooperj: J. H. te 's Gravenpolder f 5 b. 8. 5 d. h. herberg te laat openhouden te Ovezande M. v. 't W. te Ovezande f 2 b. s. 2 d. h. ld. te Hansweert: J. E. H. te Harisweert f 3 b. s. 3 d. h., J. B. te Hansweert f51. s. 3 d. h. zich te laat bevinden in herberg te Ove zande: P. Z. te Ovezande fl b. s. 1 d. h. overtreding ijk wetD. K. en L. de J. te 's Heer Abtskerke, G. N., E. J. de J. en J. W. te Heiiikeiiszand ieder f 0,50 b. s. 1 d. h., 0. M. te 's Heer Abtskerke, B. R. te 's Heerenhoek, J. E. te Biezelinge ieder 2 maal f0,50 b. s. 2 maal 1 d. h., J. v. B. te Niss» 3 maal f 0,50 b. s. 3 maal 1 d. h., A. H. te Nisse, 4 maal f0,50 b. s. 4 maai 1 d. h. voor ailen verbeurdverkl. inbeglag genomen maten en gewichten. straatschenderij D. R., J, W. R. te Goes, H. de J. te 's Heer Arendskerke F. rle R. te Biezelinfie ieder f2 b. s. 1 d. h. A. B. Jzn. te Kwadendamme f3 b. s. 3d. b., C. F. te Ierseke f5 b. s. 3 d. h. nachtrumoer: N, S. te Oudelande en C. H. te Ellewoutsdijk ieder f2 b. s. 2 d. h. rijden met aangespannen honden zonder muilkorven: L. B. te Kloetinge fl b. s. 1 d. h. dronkenschapM. K. te Hansweert en P. N. van St. M. te Dordrecht ieder f 2 b. s. 2 d. h., M. G. te Goes f 3 b. s. 3 d. k, P. P. te 's Heerenhoek f5 b. s. 3d. h. dronkenschap bij herh. C. J. S. te Goes f5 b. s. 3 d. h K. L. 0. te Hansweert 3 d. h. id. bij 2e herh. C. v. d. B. te Hang- weert 7 d. h. id. bij 4e herh. M. v. d. E. te Heiiikeiis zand en H. D. Hzn. te 's Heer Abtskerke ieder 14 d. h. id. bj 6e herh. L. S. te Heinkenszand 3 weken h. De rechtbank te Arnhem heeft Lak en juffr. Drektraan, ex-suppoos.en in de Weezeninricbting te Neerboseh, weg- ns mis handeling verooi deeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een arme vrouw, die door haar man verlaten is, en bij een kleermaker eenige diefstallen pleegde die zij op f 2 en terug verdiende en ook weer do r den kleermaker in genade aa.igenomen was, tot f 15 boete. De eisch was 4 maanden ge angenisstraf. De eerste kamer dier rechtbank bepaal de gisterei^Jai in het geding tusschen den burgemeester van Amsterdam, optredende voor die gemeente, en de Ne'. Herv. gem. alhier, inzake de Nieuwe Zijdskapel, den 6 Maart a conclusie van eisch zal worden genomen. Het Üpei bare Ministerie bij die reclfib-nk eischte tegeneen boerenknecht te Hilversum, wegens brandstichting bij een inwoner van die gemeente ea nog ten poging tot brand stichting bij een ander in den Nieuwjaars nacht, met het doel den burgemeester te intimideeren voor de weder invoering der afgesohafte kermis, 7 jaar gevangenis straf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2