verdient, evenals de dankbaarheid van Transvaal. (i) De heer Grunberg heefi zich met de zaken te Johannesburg en te Pretoria belast. Aan hem wordt het beschadigde materiaal gezonden en hij heeft merkwaar dige genezingen verricht, o. a. by den armen Long Tom, die door de Engelsohen op drie plaatsen door dynamiet beschadigd was. Hy is neijes opgelapt en uu weer in staat met dezelfde kracht op zijn vernielers een Lui schroot los te laten. De beide heeree gebruiken de gebouwen van de Nederlandsch- Zuid-Afr kaansohe Spoorwegmaatschappij en hebben bovendien te Johannesburg een projectielen-fabriek, waardoor een der quaesties, die de meeste ongerustheid baarde, nl. het gebrek aan ammunitie, uit den weg wordt geruimd. Wanneer men de menschen en dingen hier beschouwt, dan is er een eigena rdige vermenging vai. het oude en het nieuwe in hunne gewoonten op te merken. Het coacentreeren van de troepen ginj per spoor met het grootste gemak en zonder eenige storing, zooals die bij geoefende troepen zelfs zoo dikwijls voorkomt. Het transport wordt daarentegen uitgevoerd door de ossendrijvers met hunne ontelbare groote wagens getrokken door 32 ossen. Met kleedereu en provisie opgevuld kan men ze op alle wegen in Natal vinden en zij gaan vastberaden over gezwollen rivieren, wa rby het voor den Europeaan onmogelijk is, eeue doorwaadbare plaits te vin len. Lichtere wagens worden getrokken door muilezels, die langs de steilste af gronden en de ouinogely kste kaiferpaden nog vrij snel vooruitkomen. In de laagers deelt een officier de provisie uit en hij doet dit zoo tot aller tevredenheid als in Europeescbe legers nooit zou gebeuren. Het vleesch is uitmuntend en men kan dadelijk zien, dat men in een streek is waar goed vee gefokt wordt. Brood wordt te Gdenooe gebakken in ovens, die wij op de Engelschen hebben veroverd en die vol doende zyu om alle laagers om Ladysm tb te voorzien. Een afdeeling van de bakkerij ga-t nu naar Colenso. Wanneer er geen brood is, krijgen we een soort beschuit, die veel op brood gelijkt en niet hard is. Verder kan men thee, koffie, ryst en aardappelen krijgen. De administratie voorziet ieder van alles: schoenen, kleeren, uitrusting worde* gegeven op aanvraag van den veldKornet, zonder de lastige volgbriefjes, die bij ons in gebruik zyu. Met hun tenten, die aan politie-helman doen denken en de herinnering aan de woestijn verlevendigen, hun op n keukens, hun voeding met ossenvleesch met groenten, geven de laagers der Boeren den indiuk van een Aigerynsch kamp, zonder de ko- loss. Ie wagens in liniën of in bet vierkant opgesteld, zonder de groote menigte dieren, die 's nae'its van de weide terugkeeren, zonder de stilte en kalmte die de Boeren kenmerkt, zoo in contrast met de levendig heid van onze Fransche troepen. Er wordt nooit gelnid, de dienst wordt door kleine groepjes achtereenvolgens ge daan, van zonsopgang tot den nachtde tent, van den generaal, van den komman- dant of den veld kornet, dient als verza melplaats voor wie er gebruik van wil maken. Het leven der chefs is mij een raadsel vanphysiek en moreel weerstandsvermogen, te mill den van zulk een voortdurende bedrijvigheid. Er wordt niet gestraft, niet beloond, niet geredekaveld, noch gedwon gen, alles geschiedt vrij willig, op bepaalde tijden, als een gewetensplicht. Geen enkele tegenspraak en ook geen enkele laakbare daad. Om het te begrijpen, moet men de zaak niet beschouwen uit een technisoh oogpunt en uitgaan van de moraal alleen. Deze laa gers hebben tele:rafischen- en postdienst evenals onze moderne legers, electrotech- nici, volledige ambulances, een hoofdstation voor etappendienst, die zoo geregeld werkt als mogelijk is. De B eren hebben al deze moderne luxe aangenomen door vreemdelin gen, omdat de Boeren menschen zyn met gezond verstand, en daar een dergelijke vooruitgang, die boven hun eigen middelen gaat, hun rechtvaardig toescheen. Maar toch blijven deze laagers voorname lijk belangwekkend door den geest, die er heerscht. Er heerscht een vroom geloof, waardoor alles aan God toegeschreven wordt, het lot van Transvaal evenals de verdedi ging van de vrijheid en de rechten van een onderdrukt volk. De generaal, dien men prijst, zegt „God heeft het zoo gewild." De Boer, dien men moed inspreekt, keert zyn blik vol vertrouwen hemelwaarts. Ik heb hier een prachtig schouwspel by- gewoond, een schouwspel' van humaniteit, geboren uit de twee grootste gevoelens, die een mensch kan hebben, geloof en vader landsliefde. Wat schoone gedachte, dat ik my hier voel als tusschen de mijnen, dat ik ondervind, hoeveel sympathie men heeft voor den Eranscheu kolonel, hoeveel eer aan Frankrijk wordt bewezen. De lesult&ten schijnen hier wel schoon, ergens anders zouden ze onberekenbaar zyn. Naar welke zijde zal de balans over hellen? Toen ik hier kwam, dacht ik. dat de operatiën van generaal Buller voor het einde van Januari met succes bekroond zou den worden. Na ien slag bij Colenso en nadat ik gezien heb hee een ge.eraal als Botha ('j zich houdt, vroeg ik mij af, of Volgens gerucht is Leon kort geleden bij het stel'en van een stuk geschu voor Kimberley gedood. Red. Met wat een geestdrift schrijft de ko zelfs lord Roberts zelf over de Tugela zich een doortocht zal kunnen banen met de laatstereserve er al d: „Yeomenry" van het oude Engeland Hierisiets onoverwin nelijks. God zelf heeft da zy le van de Boeren gekozen. Wie ze eiken avond by groepen heeft gezien, sommigen te paard, anderen te voet, huil naclitleger opzoekend, s'e d« stipt op tijd, Ine het weer ook zij, buigt zich voor de hoogere macht, die deze zoo aan de vrij hei 1 gehechte manpen onderwerpt aan de rygstucht. Zy gaan dikwijls voorwaarts onder een zweependen stortregen, den rag gebogen in hun te nauwe kleeding. De regen is nevig. De nacht breekt aan; zij gaan g laten verder, zonder er zich aan te storen. En alle dagen tot het aanbreken van den dageiaal, langs de helling tusschen de rotsen gelegerd of bedolven in de modder, of nog doornat van het vochtige gras, waken of rusten zy onder den Zuidelijken hemel, altijd bereid hun leven te geven voor het Transvaalsche vader.and. Wie ze voorzichtig heeft zien vechten, met het vlugge en moorddadige geweer teg n den schouder, snel in hun be wegingen, hun vuur h ikende, als het zyu werk heeft gedaan, begi ij pt als men hun zoo ernstig en zoo zich zelf meester ga eslaat, dat deze Boeren byzondere wezens zyn, met een scherp oog en meester over hun zenuwen, soldaten met een zeker schot,een keurbende, zooals men sedert lang niet meer gekend heeft. En krachtiger dan de menschely ke harts tochten, sterker dan de oorlog brengt hunne zekerheid vir. overwinning in de uren des gevaars, terwijl de psalmen opstijgen, een kracht welke door 'i gebed wordt ver kregen, te voorschijn, waardoor het geloof geboren wordt dat dit volk waarlijk ge schapen is, on aan groole verwachtingen te voldoen. De predikanten zijn onder hnnne parochianen, hun leven meelevende, hen bijstaande iu den dood, eenvoudig als allen, ofschoon behandeld met een zeer grooten eerbied. Rondom deze mannen is de wereld voor uitgegaan, maarzij zijn gebleven wat hunne voorvaderen waren toen zij, nu twee hon derd jaar geled.m, hun huis en hun grloof naar ile Kaap hadden verplaatst. Van goede familie voor 'tgrootste gedeelte, leefden zij op hu me boerderij on ais de edelen voorheen op hunne kasteelen, vrij en geïsoleeid, jagers, ruiters en soldaten van den bloede, edellieden en ridderlijk van nature, met waardige manieren. En juist tege.i de natie, die het verst gaat in haar egoïsme en materialisme heb ben zij den handschoen opgenomen. Wat er ook moge gebeuren, zij hebben baar ver nederd, overwonnen. Aan Europa thans de taak om te begrijpen, dal,door dezen bloei- enden tak te laten vernietigen, bet zich mil nog meer buigt in slaafsche onderworpen heid voor Engeland, dat zoo groote pre tenties heeft, doch dat leeds zijn onmacht voelt. Het is thans dj tijd om Groot-Britan- nië, nu de crisis van het imperialisme daar is, te leeren, minder aanmatigende plannen te koesteren. Ook zegt de kolonel d?t 5000 Boeren in staat zijn, eene stelling te beheerschen, waar voor 50.000 Europeesche soldaten noodig zonden zyn. Als een bewijs, hoe de Boeren de diens ten van dezen Franschen offi ier weten te waardeeren, moge dienen, en dit tot slot, dat hij tot generaal is bevorderd. Iemand schrijft uit Pretoria dd. 17 De cember: Op het oogenblik waarop ik dit schrijf, wordt er in alle Hollaiidsche kerken gedankt voor de gisteren en eergisteren bijMolder- rivier en Colenso behaalde overwinningen. De moed en bet beleid der Boeren zijn bewonderenswaardig. Wat wij, Europeanen, onder doodsverachting verstaan, kennen zij niet. Maar dat veel hooger, in myne oogen ten minste staande gevoel dat zij door een hooger» macht worden geleid, zonder wiens wil zij niet zullen vallen en tegen wiens wil zij hun leven niet kunnen verlen.en, hebben zij allen, van de baar- delooze knapen tot de grijsaards die de vele oorlogen medemaakten. welke het deel waren van dit geplaagde volk. En wat niet minder treft: geen zweem van zelfverheffing, geen woord van ver wondering over wat is geschied. De Heer is met ons, is het eenigste antwoord dat men erlangt. Hoe zou het dan anders kunnen gaan dan het gaat? Tegen een mijner ken nissen zeide ik, te Newcastle, dat ik mij er over verheugde dat plies zoo goed ging. lonel dit Maar hij heeft ook in angst ge zeten, blijkens wat een ander ooggetuige uit dien slag omtrent hem en Botha schrijft. Ken Rotterdammuiïfcieldt in de N. R. Ct. Daar was ook een Fransch kolonel (de Villebois Mareuil.) Toen hQ de Engelschen maar steeds op zag trekken (men weet dat de Boeren hun kanonne niet laten werken voor de vfjand onder geweervuui isjstond hjj maar tegen Botha te zeggen„You loose, man you loose" (Je verliest 't, man je ver liest 't.) Steed1-- dringender. Beiden keken maar door hun kjjkor, de Fransehman hevig geagiteerd, Botha dood bedaard dien kolonel geruststelleud. Eindelijk toen de kolonel al bang voor zichtelf begon te worden waren de Engelschen dicht genoeg genaderd en brak het geweervuur los dat hen driemaal terugwierp, men weet met welken u tslag. Toen de kolonei dat zag, dat onweerstaan baar rake gewee'vuur, dat maar knetterde en de Engelschen terugwierp, toen viel hjj dien ernstigen, kalmen Botha om den bals, al roepend: „Splendid, man, splendid". (Prachtig, man, prachtig.) Wat hadt gij dan verwacht? was het ant woord. God is met ons omdat on e zaak rechtvaardig is en iemand vermag iets tegen God. Het zijn de Puriteinen van Cromwell, Prins Maurits na Nieuwpoort, knielende in zyn tent. Tegen de oprichting van het Hollander- corps verzette ik mij dan ook zooveel mo gelijk. Steeds echter stelde de uitslag my in het gelyk. Bij Modderrivier werden de Scandinaviërs uiteengejaagd, hoewel die tenminste nog eenig idee van krijgsdienst bezaen. Ttians nu het Duitsche Vrij williger- corps bijna, net Holiandsche geheel en het Scandinavische voor het grootste deel werd vernietigd, erkent men dat het dwaasheid is als Europeanen zelfstandig van de Boeren met eigen organisatie, aan den oorlog te willen deelnemen. Aan een brief uit het hoofdlaager le Co lenso, dd. 21 December, ontleenen wij het volgende: Met mij nog alles wel. Wij hebben een gevecht met Sir Redvers Buller gehad op 15 dezer, by Colenso en omstreken. Het was voor m j een der vreeselykste dagen die i i tot hiertoe beleefd heb, en zal mij in het geheugen blijven tot mijn dood toe. De yand trok tegen ons uit om 4.J5 vin. en begon den aanval om 5,30 vm. op onze positie. Bij den aanvang van den strijd schoot de vijand met groot geschut op jnze kanonnen., doch die bleven s ii totdat wij den vyand begonnen te beschieten met de Mausers. De vijand kon blijkbaar niet uit maken vanwaar wij schoten, daar de Mau sers by na een rook maken; doch onze burgers zijn soms gek, zij stonden overeind te schieten. De vijand, dit ziende, richtte toen 16 kanonnen op ons randje, dat slechts 250 yard (pl. m. 225 M.) lang is, en begon een kanonnenvuur, zoo hevig, ja zoo helsch dat ik, die altijd er op geroemd heb, voor weinig of niets te vreezen, niet anders kon doen dan denken aan een laatste oordeel. Ik voor mij was bereid myn leveu zoo duur m.-gelyk te verkoopen, daar ik alle hoop om hier levend vandaan te komen, reeds had laten varen. Wanneer ik zeg dat wij de kanonnen niet konden hooren, of onderscheiden, maar dat er slechts een aan houdend gekraak, gefluit, geschreeuw en gedreun waar te nemen was, dan kunt ge begrijpen, hoe het moet geweest zijn, en dan na den slag dat akelig gesteun en ge kerm van gewonden en de bebloede dooden was iets afgrijselyks. Na den slag ben ik over het slagveld gereden het aantal doode en gewonde Engelschen bedroeg circa 3000 man. Een hunner dootoreu schatte het aantal dooden en gewonden voor oiize positie op 1600. De lezer weet dat in Jannari, na 't ge vecht bij Modderrivier, onder Methuen, bij Graspan (Enslin) hoeven Ternield zyn. Een Engelsch soldaat geeft van de verbranding van een dezer hoeven het navolgend verslag. „Eenige manschappen van het 12e lanciers waren doodgeschoten en een officier was ernstig verwond door iemand op een dier hoeven wonende, en daarom gaf Lord Methoen bevel, dat de Rimington jongens dat volk moeiten straffen door hun huis met den g.ond gelijk te maken, wat zij op de meest letteriyke wijze deden. Zy kwamen laat in den avond terug met ganzen aan hun zadels hangende en ffesschen uit hun tasschen stekendzij brachten allerlei aardige dingen mede, als Waterbury-horloges, oud model revolvers, en een kameraad, de commandeereude ser geant, die in vredestijd advocaat in Johan nesburg is, bracht een curiositeit mede in don voirn vim een schedel met een kogel holte in het voorhoofd, en waarop in het Hollandsch staat „Schedel van een rooinek, gevonden op Majuba Hill, 1881", dus van eeu van onze ongelukkige soldaten, gevallen in die weinig roemrijke ontmoeting. De eigenaars van het huis waren natuur lijk wild over hun verlies, maar daar zij uit de vensters op onze jongens schoten en onze verkenners, zooals dat bij de lanciers gebeurde, een kameraad vonden met iju lans door zijn lichaam, hem aldus aan den grond bevestigend, en aan de lans een papier, waarop in 't Engelsch „zulk een do d voor iederen Engelschen lancier," denk ik, dat gy het wel met mij eens zult zijn, dat iemands bloed dan warm kan worden." Kinnear, oorlogscorrespondent in lord Methuens leger, geeft de volgende levendige, zeer aanschouwelijke beschrijving van ge neraal Cronjé, den voortretfelijken bevel hebber, dien de Engelschen haten en die nu het uiterste poogt. „Cronjé is boven al les gaarne de baashe is masterful. De man is volstrekt zonder vre s en beschikt over evenveel kennis en vin ding als al de Moltkee van onze militaire cln .s te zamenl Hij is naar eigen trant een weinig cynisch, maar hij staat zoo hoog aangeschreven in de- oorlogsraad van Pretoria, dat hy in staat is te handelen tegen deu raad en de wenschenin van den soms ongeduldigtn president. Hij is een levendige, kleine man en danst letterlijk over de slagvelden. Hy is geestig, sarcas tisch en daarbij huiselijk, vriendelijk eu innig aan de zijnen gehecht voorwaar in manieren en woestheid komt by niet overeen met het beeld d-traen in Engeland zich van heil vormt „Iu het salon van een onzer voorsteden zou men hem eenvoudig beschrijven als een mijnheer met een baard. In Exeter Hall zou men hem aanzien voor een onder wijzer op eeu Zondagsschool eu uiet als ee man doorkneed in alles wat den oorlog en de wapenen er van betreft. „Het is een prettig gelaat om te aan schouwen. Zyn ;uitdrukking is vol ernstige vriendelykheid zijn gelaat drukt op naïeve wijze den wensch uit om met de geheele wereld in vrede te leven. Hij ziet er uit als een man die rein leeft, een goei burger is en naar bed gaat niet na, maar voor mid lernach1. Ily is nooit verward, hi^ weet wat hy wil. De onderdirerteur van het Mount Modder Hoteldie uioedig op zyn post bleef terwijl de eigenaar en zjjn gezin in de kelders zich verscholen, deelde my mede, dat terwtjl de Engelsche troep in de rivier overt-okken, Cronjé glimlachend heen en weder liep in den tuin van het hotel. Hy zeide met een vrien- delijken lach dat het, hem leed deed dat-ie Engelschen der directie en den bedienden van het Hotel zulk etn overlast aandeden hij bukte over een broedende kip, lichtte die op en nam uit het nest eeu der lauwe eieren, die hij opslurpte en ging toen weer naar den hoogen weg om zyn kanonniers aan te moedigen. Zoo is Cronjé I" Wij vinden dit een allerinnemendst etsje van den moedigen vaderlander, den i-nver- saagden veldheer. Een van de redenen waarom de Engelschen ueiu zoo haten is dat hjj de boekaniersbende van Jameson en Rhodes dwong zich over te geven in Krugersdorp eu eerst van plan was hen alle als reuvers dood te schieten. Een Engelsch correspondent verh alt van hem hoe hij midden in een gevecht bleef (taan op een plaats waar kogels en kartetsen den grond omploegden. Een veldcornet smeekte hem naar een veiliger plaate terug te trekken, „Neenl" zeide Cronjé, „ik beu in God's hand, en als is doodgeschoten moet worden, zal ik evengoed elders als hier geraakt worden I" Humor in den Oorlog. De volgende „oorlogszetten" ontleenen •wo aan Ons Land (een Z.-Afrikaansch blad): 'n Nare gevolgtrekking. Nataller: „Ons het '11 half uur geneeua om vir Talana beuwei te beklim." Wakkerstroomer „Goed gedaan!" Nataller: „Mar ons het net drie minuten geneein om daar af te kom." Wakkerstroomer: „Wat! was jij ook daar in di geveg Driemondig 'h Sekere soldaat, die getrof was met 'n ko'el, wat sijn wang ingegaan het en siju onderkakebeen uit, roem nou daarop dat hij drie monde het Genoegsame rede John Smith: „Daar die kerel behoort in di tronk gestopte word. Hij is 'n rebel Percy White: Hoe weet jij dit?" John Smith: „Hij praat Hollans." BEKEMD vIAKIMGEN. Goes. Burgemeester en Wethouders doen te weten dat door deu Raad der ge meente in zijne vergadering van 12 October 1899 zijn vastgesteld de volgende veror deningen o. Verordening tot heffing van schoolgel den voor het lager onderwijs in de ge meente Goes; b. Verordening op de invordering van schoolgeld voor het lager onderwijs in de gemeente Goes; zijnde deze verordeningen goedgekeurd Lij Koninklijk besluit van 7 Februari 1900 uo. 36. Naar aanleiding van een verzoek van het Bestuur van den Algemeenen Neder- laadschen Wielrijdersbond noodigen Burge meester en Wethon iers van Goes de eige naars van doornheggen en hon die met snoei wei k beiast zyn, uit, te zorgen, dat geen doorns op de wegen worden geworpen of blijven li tgen, wanneer de heggen worden gesnoeid of geknipt. De Burgemeester van Goes brengt ter algemeene kennis dat met ingang van 1 Maart 1900 Hendrik Kramer eervol wordt ontslagen als hulpagent van politie en met ingang van dien datum is benoemd tot hulpagent van politie Hendrikus van den Broek. De Belgische regeering heeft met ingang van 21 dezer de invoer van rundvee met rechtstreeksche bestemming naar de slacht huizen te Antwerpen, Brussel, Cureghem An-lerlecht, Gent en Luik, pa irden, schapen en geiten weder toegelaten langs Hainont (station), des Woensdags bij het doorrijden van dm eersten trein v. m, terwijl die van paarden, schapen, geiten en vleesch via Hamont (dorp) des Vrijdags van 8—9 uur geoorloofd zal zijn. Bovendien kunnen eiken werkdag uaarden langs beide kantoren en vleesch langs het grenskantoor Loozen ingevoerd worden, mits daarvan 24 uur te voren kennis worde gegeveu aan den Veearts te Peer. De Burgemeester en Wethouders v. n Goes, doen te weten dat door den Raad der Gemee te in zijne vergadering van 2 Februari 1900 is vastgesteld Eene ge wijzigde verordening voor het Bestuur ven het Gasthuis, betreffende de verpleegkosten en een gewijzigd tarief der inkoopsgcldcn van proveniers in het Gasthuis. Zijn ie deze verordening medegedeeld aan Heeren Ged puteerde Staton van Zeeland blijkens hunne missieve dd. 17 Februari 19J0, no. 687/8, le afdeeling. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis dat is be noemd tot klerk ter secretarie B. B. Quist Bz. te Goes. Bij kon. besluit van 4 Jannari 1900, no. 24 is Z.E. de Minister van Marine gemachtigd om de zeemilicien verlofgangers der lichting 1898 voor den tij 1 van vijf weken in werkeiijken dienst te doen op roepen. Namens genoemden minister roept de Burgemeester mitsdien op den zee- niilicim verlofganger der lichting 1898 dezer gemeente Willem Frederik Johannes van Riet, om zich den 3 April a. s. (zoo mogelyk des middags voor 12 uren) aan te melden bij den Commandant, van het schip „Reinier Claeezen" te Hellevoetsluis, gekleed in de by zijn vertrek met groot verlof medegenomen militaire kledingstuk ken en voorzien van zijn zakboekje. De milicien die niet aan de oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, en hij, die niet op deu bestemden tijd onder lie wapens komt of niet voortdurend aan de oefening deelneemt of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel wordt zooveel langer onder de wapenen gehouden als de commandant noodig acht. Goes 26 Febr. 1900. Prof. mr. J. de Louter heeft bedankt voor zijn buitengewoon lidniaalschap van de Liberale Unie, o. a.dewijl h| het jongste manifest der unie inzake kiesrecht in strijd acht met de waardigheid en zelfstandigheid der lib. party, wijl'tdaardooi het programma der sociaal democratische party eenvoudig overneemt. (Zie 1 van het pro ram der S. D. Arb. partij 18 April 1897.) Middelburg. Woensdag vergadert de gemeenteraad. De agenda, reeds Vrijdag gedeeltelijk en Zaterdag geheel in een ander blad gemeld, kunnen wij thans, van wege haar lengte, niet meer opnemen. By de Ned.Zuid-Afrikaansche vereeni- ging is tot heden ruim 1 miljoen gulden ontvangen. Middelburg. Door welwillendheid van het Bestuur van het Woensdag a. s. te openen Chr. Tehuis voor militair n werden wij heden in de gelegenheid ge steld in het gebouw i.i de Nieuwstraat alhier een kijkje te nemen. Het geheel maakt een zeer goeden in druk. De voordeur geeft toegang tot een vrij ruim» vestibule, flink van kapstokken, paraplniestaauderenz. voorzien. Een zijdeur brengt ons in een voorkamer, die een ge zellig uitzicht op de straat geeft. Dit vertrek is eenvoudig gemeubileerd, eenige wandteksten en platen strekken tot ver siering. Deze kamer is meer bepaald be stemd voor het kader, maar kan met het daarachter gelegen vertrek tot een .geheel gemaakt worden, wanneer druk bezoek zulks eischt. Laatstgenoemd vertrek vormt de eigenlijke bezoekzaal; het is dan ook voorzien behalve van éen grooteie, van een viertal kleinere tafeltjas aan den wand, een eenvoudig serapuine-orgel, flinke kachel, buffet en gasverlichting. Aan de wanden prijken verschillende teksten eu platen; o. a. de beeltenis onzer Koningin, gravures met voorstellingen uit^het krijgsmansleven enz. De pijpjn en tabakspot, dam-en andere spelen op de tafel, de bladen in het rek, noodigen den militair hier tot een rustig zitje na vermoeienden marsch of tot eeu gezellig gemeenschappelijk samenzyn in de avonduren. Een vrij gemakkelijke trap brengt ons op de eerste verdieping, alwaar zich over de gansche diepte van het gebouw een ruime vergaderzaal "bevindt, die ongeveer 125 personen bevatten kan. Aan de af werking van alles is bijzondere zorg be steed aan de wanden pry ken ook hier enkele gravures; een nette catheder en een flink seraphine-orgel voltooien het meu bilair. Voor lezingen enz. achten wij deze zaal, om hare afmetingen, bijzonder ge schikt. Nog is op deze verdieping een Bestuurs kamer, terwijl het overige deel van het gebouw iu gebruik is als woning voor den huisvader, dhr. Vonk. Waaneer dit Tehuis niet in een behoefte voorziet, zooals sommigen r-eenen, dan is het voorze er niet de schuld van het Be stuur, dit getracht heeft al het mogelyk» te deen om deze inrichting aan haar doel te doen beantwoorden. Moge het bij voortduring den steun on dervinden va:i alle Christenen van welke kerk o k, het is opgericht als een tehuis voor militairen zonder onderscheid van kerkelijke gezindh id. Trouwens bet regle ment van orde aan den wand is zoo ruim mogelijk eu sluit niemand buiten. De Heere krone ook dit werk in Zijn wijngaard met Zijn onmisbaren zegen. De opening waarbij o. a. het woord zal wor den gevoerd ioor Gene'-..al-Majoor H. W. v. Marle zal plaats hebben Woensdag 28 Febr. drs avonds ten acht uurniet ten 7 ure zooals verkeerdelijk opde uitnoodiging staat. Go05. De firma v. d. Bosch en Co. behaalde op de jongst gehouden tentoon stelling van zaaigranen vanwege de ten toonstel lings vereeniging Landbouwbelang te Zierikzee 3 eerste prijzen en wel voor Kroonerwten, Lange bruine boonen en Witte boonen. Van Kerkwyk en Tak. De heer v. Kerkwijk, jaren lang een meetellend lid, heelt blijkbaar zijn tijd gehad. Het spreken valt hem zeer'moeilijk. Dit is ook het geval met den heer Tak van Poortvliet, die nog geenszins hersteld is van die ziekte, die hy kort na de misluk king van zijn kieswet had, waardoor hij belemmerd wordt in het loopen en het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2