VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. ilo. 61 1900 DoïiXctcfag 22 Mtuati. fleectlenife laatgatig elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VA.N en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De kiezers in de districten Tolen en Middelburg zhllen binnen enkele weken geroepen worden een kenze te doen voor een lid der provinciale staten. Die van M.ddelburg zullen moeten voor zien in de vacature wegens het ontslag van den heer Kloppers; die van Tolen in die welke ontstond door het overlijden van den heer Van Buren. De heer mr. J. H. L. v. Bnren is, blij kena een advertentie in de „Zierikzeesche Nieuws bode", den 16 dezer overleden. Hij bereikte den ouderdom van 65 jaar en was tevens kantonrechter en lid van den raad te Tbolen. Ofsohocn het verreweg het verkieslijkst zou zijn dat de verkiezing bjj enkele can- didaatsteling konde afloop en en dat aan de antirevolutionaire party de keuze van haar caniidaat werd vrijgelaten, dewijl hier twee antirevolutionaire zetels openvielen, zal het niettemin wel een quaestie van stemming of stemm ng en herstemming moeten vorden, aleer deze zetels weder zul len kunien bezet worden. De staid der partijen is in onze provincie zéó, dat iet wel niet anders zal kunnen. Tronwms de Midd. Crt. heeft de liberalen reeds opgiwekt „zich krachtig en eendrach tig (te) leijveren om die beide zetels te verovere." Dit is haar recht. Maar x)or de antirevolutionaire party dan ook een aansporing te meer om te trachten «ze beide zetels te behouden, „en daartoe (e) beginnen met een practische kenze vat oandidaten te doen". Te Midelburg zal dit wel niet moeilijk vallen; dar is geluk1'.ig keuze te over. Maar t Tholen zal van de leiders der verkiezinggroote voorzichtigheid en ijver gevorderdworden. Niet omdat dit district niet overwegend antirevolutionair zon zijn; maar omdt de mannen, die zich voor den vacanten itetel zouden willen geven, daar schaais tt vinden zijn; en ook licht hier en daar ^aatselyke en persoonlijke over wegingen ien goeden gang van zaken zonden kunnen vffhinderen. Wij hopn zeer dat deze zetels voor de antirevoluionaire partij behouden blijven. Gelijk ten weet hebben in de provinciale staten van Zeeland zitting 17 liberale, 18 (nu slechti 16_) antirevolutionaire, 6 Room- sche leden en de heer Van Lijnden. De meerderheil van antirevolutionairen en Roomscbersaam bedraagt derhalve slechts vier. Behondq w'j onze twee bereids betwiste zetels, danblyft die meerderheid, gelijk zij tot voor enige weken was: zes. Verliezei wij die zetels, dan wordt de verhondingl9 liberalen, 22 antirevolutio nairen en toomschen, en 1 tot geen dezer behoorende en slinkt de meerderheid tot twee of dn. Zij men lus op zijn hoede. Inzake o circulaire der Liberale Unie voor grondwetsherziening en algemeen kies recht releveren wij Dat de landaard er terecht op wijst hoe ,de wezenjke verdienste van het advies der Liberse Unie in de pers te weinig wordt erkend ei die verdienste toch onmis baar is." Zoolang men zoo gaat ons hoofdor gaan voet „zoolang men hing in de vaagheid tin „uiti-reiding van kiesrecht" ot zich bpaalde tot de negatieve bekente nis, dat goppeling van kiesrecht aan be lasting", ftoos fataal blijft, heerschte er verwarrin, en die verwarring kan eerst wegvallendoor het in top halen van een beginsel. Welnu, daartoe is de Liberale Unie thans overgegaa, en ze komt thans op voor algemeen iemrechtde groote kieswetleus der conseiheiite revolntionnairen. We geven toe, dat z( nog enkele restricties maakte, maar restrBties van geen aanbelang, en die geen ien minsten twijfel laten, of h. i. moet de optelsom der individuen, los van elk organisch verband, in het land de wet stellen. En jnist hiermee stelt ze zich prin cipieel tegen alle partyen, die aan de or ganische constitutie van het volk vasthou den, over. De Tijd had dan ook volkomen gelijk, toen ze de houding van het Hand. en van aniere liberale bladen, de houding van een kwade betaalster noemde. Alle deze bladen toch zijn het in beginsel met de Liberale Unie eens, maar pleiten een dilatoire exceptie. Misschien heeft dit ten gevolge, dat ein delijk die partyen, die uit beginsel tegen dit revolutionair beginsel gekant staan, de nood zakelijkheid gaan inzien, om voor een organische vertegenwoordiging op te komen. Onzerzijds is dit reeds ►inds 1878 ge schied, maar ons woord stierf weg op den woestijnwind. Zoo scheen nu nog De Tv)d het contraire beginsel te zoeken in het niet overleveren van den Staat aan het proletariaat. Doch ook dit is geen beginsel. In tal van landen bestaat wat de Unie verlangt, en het proletariaat is er niet de baas. Ook is deze lens negatief, niet posi - tief, i n kon das geen eigen beginsel uit drukken. Tegenover het atomistische begrip van „een hoop zielen op een stak grond," staat nn eenmaal niet anders dan dat van een „organisch volksgeheel," waaruit het staats leven opkomt, en waaraan het bij alle ver dere ontwikkeling stesds meer is te binden." 2o. Vestigen wij de aandacht op(de uit spraak van het vooruitstrevend liberaal blfd Vooruitgang (redacteuren mr. Kerdijk, mr. Fokker en Heldt). Het blad is zeer ingenomen met het ad vies doch vreest alleen dat hot Unie-be stuur het niet ernstig meent. Zal het Be stuur voor die overtuiging staan of bij op positie bakzeil halen Vooruitgang vreest. De geschiedenis sinds 1896 stelt de redactie niet gerust. Maar is het meenens, dan komt de schei ding in de liberale party. En wat dan? Vooruitstrevenden en radicalen znll8n zich dan kunnen vereenigen. „Men heeft nu gezien wat onn het gemod der van de heeren Borgesius s. s. heeft gebracht. Voor deze heeren zelt heeft het misschien eenige practische resultaten op geleverd, maar voor de volkswelvaart en de sociale wetgeving zijn de uitkomsten bijna gelijk nihil; het heeft bovendien een gezonde oppositie in het parlement verlamd, en de vooruitstrevende partijen in het land verzwakt, door hun ambitie te doen ver flauwen en tal van hunze goede elementen naar het sociaal democratische kamp te dry ven, waar zij minder de rol vervullen van geestverwanten dan die van ontevreden hospi- tanten. Een bestendiging van dezen toestand zal niet alleen ten gevolge hebben dat de vrijzinnigen van de teleurgestelde kiezers bij de eerstvoleen le verkiezingen de kous op den kop krijgen, maar tevens nog be lemmeren de vorming eener principieële kern die door 6en gezonde oppo:itie een gunstigen invloed kan uitoefenen op den gang van zaken, wanneer het haar niet mocht gelukken alleen of in vereeniging met een der rechtzinnige democratische groepen een regeeringsmeerderheid te ver werven". Het blad betwijfelt echter practische uitvoering nu reeds en vraagt daarom „of de L. U. niet beter zou doen om instem ming met hare formules als voorwaarde tot toetreding tot haar verband hand ha vende, nochtans van de door haar te stellen of te stemmen candidaten slechts te verlan gen dat ze instemming zulltn betuigen met 't denkbeeld om artikel 80 der giondwet in zooverre te herzien dat de regeling van het kiesrecht zoowel voor mannen als voor vrouwen gehe 1 aan den gewonen wetgever wordt overgelaten." 3o. Laten wij een tolk van de vooruit strevende oud-liberalen, de Nieuwe A rnhem- sche Courantspreken. Het blad van den heer Pyttersen vraagt: „Wat wil men eigenlijk „Het eerste gevolg zal zijn een tijdperk van langdurig en nutteloos debat, ver deeldheid onder hen, die elkander het naast staan, en, wat erger is, onvruchtbaarheid op wetgevend gebied, en dat op dit moment, waarop, wie het ernstig meent met de volksbelangen, zoo oneindig veel te doen vindt. Wat zt.l er terecht komen van alles, wat door de regeering is aanhangig gemaakt, bij een Kamer, die leeft onder de schaduw eener naderende grondwetsherziening? Ij mers niets! Als men stond tegenover een onwillige Kart er, dan zou de drang naar grondwetsherziening nog verklaarbaar zijn, maar het tegenovergestelde is het geval." Het ware zegt het blad twijfel verraden aan het gezond verstand en het politiek doorlicht van de bij de Uaie aan gesloten kiesvereenigingen, als men onder stelde, dat zij met het bestuur zullen meegaan. „De Liberale Unie was niet altijd ge lukkig in hare adviezen. Te dikwerf miste men daarin de bewijzen van praktischen zin en politiek doorzicht. Door thans volkomen doelloos dezen twistappel op te werpen, zal zij velen, die haar nastaan, van zich vervieemden en begaat zij de o. i. groote politieke fout van den schijn op zich te laden als plaatste zij zich onder de vleugelen van den heer Troelstra." 4o. Het Utrechtsch Dagblad orgaan dier oud-liberalen, welke het dichtst bij de christelijk historischen, type Van Karnebeek, staan, zegt, dit duidelijk veitoonen der roode banier door het Uniebestuur te waar- deeren, omdat het blad nu niet in de ver leiding komt te volger,. Het blad toch is principieel tegen algemeen kiesrecht. „De demokratie, overal waar zij zich lang en consequent genoeg voordeed, werd synoniem met ondergang. Zij komt op de strengste individualisatie neer. Zij breekt alle organisatie en verband. Zij geeft aan alle individuen, hoe onderscheiden ook, gelijke waarde. Het algemeene stemreobt stelt de meenin; van vorst Bismarck over de politiek van het Duitsche rijk met die van een zijner houthakkers gelijk, het hecht evenveel waarde aan de opinie van een grondwerker over de scheepvaart- en handelsbelangen als aan die van den inge nieur, die het Noord Oostz-ekanaal ontwierp. Wiskundig gelijke invloed voor alle indi viduen, hoeongelykzy onderling ook mogen zijn. Ziedaar de demokratie. En aangezien in deze wereld de domuien zeker, en de slechten wellicht ook, steeds in de meerderheid zyn, zoo is het wiskundig onvermijdelijke gevolg, dat in de demokratie de domheid steeds onfeilbaar zegepraalt. Den invloed van den nijd, haat en argwaan die bijvoorbeeld een Aristides verbant omdat hy te braaf is, behoeven wij dan wellicht niet eens te omschrijven. Evenmin wat er van kunst en wetenschap en hun onmisba- ren voedingsbodem, de weelde, terecht komt als de „macht aan het proletari aat" uitsluitend in handen gegeven is. Ziedaar nu waar de Liberale Unie en haar circulaire ons heen voert, voor zoo verre wij er althans niet reeds zijn." 5o. Herinneren wij, het zij tusschen haakjes gezegd, hierbij er aan dat de Sociaal De mocraat (red. mr. Troelstra) behoudens enkele bezwaren het advies toejuicht; «n dat het Ned. Dagblad het orgaan van den christelijk historischen hond (ied. mr. Ver- korteren) algemeen kiesrecht aanvaardt op voorwaarde van beperking der verkies baarheid Het blad zegt „Beperking van het aantal kiezers zou (meent hy overigens) eer voor de hand liggen dan vermeerdering, omdat de helft der kie zers zijn recht niet gebruikt en zyn plicht verzuimt. Maar dat kan nu eenmaal niet. En dan moet althans gezorgd worlen, dat de slechte, onbekwame kiezers niet hun gelyke kiezen. Daarom zou mr. V. een be paling willen in den geest van die voor het Eerste-Kameilidschap, als tegengiftegen het algemeen kiesrecht. Wy hebben nn de meening ook van de tusschengroepen der liberale party gehoord. De lezer voege ze bij de meeningen door oud-liberalen, type N. R. C. en vooruit strevende liberalen, type Vaderlanduitge sproken; en hij heeft een overzicht van wat in de liberale party op 't oogenblik wjelt en gist. Vooruitgang zou wel eens gelijk kunnen hebben, dat dit op scheiding zal moeten uitloopen. Sinds de scheiding in de antirevolutionaire party voltrokken werd, zal ook in de liberale partij uiteenvallen van wat principiëel wel bijeen hoort, doch prtctisch elkaar in den weg staat, niet kunnen uitblijven. Het regent slechte berichten, doch men houde goeden moed, en wete de Engelsche telegrammen op hun waarde te schatten. Dat Bulier na een korte schermutseling Colenso bezette, zal wel wsar zijn. Het Boerenleger aan de Tngela heeft zyn beste krachten afgestaan voor de bescherming van Bloemfontein niet onmogelijk dat zelfs Ladysmith is losgelaten ;eu meen guerilla oorlog begint, dat is de oorlog met die kleine afmattende gevechten welke bedoe len iederen duim gronds ten bloede te ver dedigen, 'svijands konvooien te veroveren en allerlei afbrenk te doen aan het groote monster dat deze zwakke rnpnblieken bespringt. Moge de Heere genadig helpen. Dat zon dan de eigenlijke oorlog pas zyn en tevens de verhaasting van Roberts' val ten gevolge hebben. Want het schijnt niet onmogelijk dat de Bjeren juist deze achterwaartsche, schijn baar vernietigende manoeuvre hebben uit gedacht, om de beslissing te bespoedigen. In dit seizoen, Dog in dezen zomer dient 't pleit beslecht, zoo dit mogelijk ware. Het getalm op de oost- en westgrens, waar toch het doelBloemfontein en Pretoria is, was toch niet ter zake dienende. De totale afwezigheid van bewegelijk heid by de Boeren, en dat by het oveisnelle opereeren vanFrenob, moet hieruit misschien verklaard worden. Ook in Engeland zy t er die het zoo inzien. Overzien wij nu nog even den toestand. De beweging tot ontzet van Kimberley w>rd door Roberts op hoogst bekwame en geheimzinnige wijze geleid. Zelfs de offi cieren die belast waren met het organi- seeren der zesde divisie by Enslin wisten niet wat er gebeuren moest. Eerst ging het op Ramdam aanFrench was Zondags al vooruit getrokken, en had het al dade lijk te kwaad gekregen met los.e troepjes Boeren die op zyn weg de kopjes bezetten. Hij liet zich echter niet door hen opbonden maar reisde verder. Bij Watervaldrift gereed de Rietrivier over te trekken, werd hem de doortocht betwist door een kleine Boe- renkrij ge nacht welke hy na een kleine schermutseling versloeg. Hy rukte verder op, richting Jacobsdal, en bivakkeerde Dinsdags te Wagdraas. Patrouilles verge wisten zich in dien tijd dat Jacobsdal slechts zwak door de Boeren bezet was. Na een korte rust trok French met een groote bocht om Jacobsdal heen en bereikte te middernacht de Modderrivier bij Klip- drift. Hij had toen 42 KM. afgelegd in 24 uren. Vin; bezette hij beide oevers. Troepen en marinekanonnen achterlatend rukte hij rechtstreeks op Beaconsfeeld en Kimberley aan, onderweg nog even door een Boerenbatterij op een hoog kopje be schoten wordende, zonder eenig verlies. Op eenige mijlen van Kimberley werd hij begroet door eenigen van da bezetting die zoo juist een sterke Boerenstelling „veroverd" hadden, hoogst waarschijnlijk Mn vedaten stelling. Dit welkome geluid vermeerderde, terwijl French voortrukte dooi de duisternis, af en toe verlioht door het groote zoeklicht van de De Beersmijn. Ten laatste was de divisie in Kimberley omstuwd door de verrukte stedelingen en zwaar geteisterde soldaten die juichten en van vreugde schreiden. Daarop werd de gansche omtrek van Boeren „gezuiverd". Waarschijnlijk wil dit zeggen dat er geen Boeren meer waren. Engelsche bladen be weren dat de Vrystaters van 't gevaar te Bloemfontein verwittigd, waren heengegaan. Hoe het zy, Oronjé was vertrokken, na te voren zij i kanonnen in veiligheid te hebben gesteld; en heeft op zyn meester lijk geleiden aftocht waarschijnlijk meer nog met zyn Vry staters dan met de Engel sehen moeten tobben. Steeds op de hielen gevolgd door Kelly- Kenny, en opgehonden door zyn proviand wagens die door vermoeide ossen getrok ken werden, wist hy toch al strjjdende over de Rietrivier te ontkomen. De Engelscben trachten hem nn van drie zijden te bestoken. Kelly Kenny tracht hem voorby te komen en zich tusschen hem en Bloemfontein te plaatsen. Volgens sommige berichten is hy daarin al geslaagd. Macdonald bestookt zyn andere flank, ter wijl French met 8000 man en 80 kanonnen zich b j Kelly Kenny is komen voegen. Te Kimberley is hy vervangen door Methuen en zyn mannen. Daar wordt nn de hoofd basis voorden inval in Vrijstaat door Roberta overgebracht. Jonbert zond in allerijl versterkingen nit Ladysmith die ongetwijfeld French in zyn feilen loop zullen stuiten en ook heeft Delarey haastig zij ne voorspoedige operaties in Kaapkolonie gestaakt en bestookt nn de Engelsche achterhoede terwijl hy de eon- vooien bedreigt. Een heele trein met levens- aid telen uit Kaapstad kwam te Kimberley aan. Doch ongetwijfeld zullen de Boeren hnn best doen om zich op de verovering van dergelijke treinen toe te leggen, ten einde Roberts den toevoer van levensmidde len te beletten. Reeds werd een convooi door de Boeren veroverd, nota bene op hnn vlucht onder Cronjé, zoodat wy over de positie van Cronjé niet zoo ongerust behoeven te wexen als het schijnt. Hy zit wel in de klem maar is nog niet gevangen. Het zal zelfs de vraag zyn of zijn ver volgers niet te vroeg victorie I riepen. Er gaan geruchten die dit vermoeden wettigen. Dat nu in verband met bovengenoemde ontblooting bij Ladysmith Balier een be langrijk voordeel behalen kon, is te ver staan. Bulier zelf maakt er met veel opkef gewag van. Eerst van de verovering der sterke, onneembare stellingen van Hlang- waneheuvel, door de Boeren prijsgegeven en dan van den vollen aftocht des vijands, met achterlating slechts van een kleine be zetting aan den spoorweg van Colenso naar Ladysmith. De gevolgen zyn te berekenen. Reeds trok Hart zonder tegenstand de Toe- gela ever om noordwaarts op Ladysmith te trekken, welks ontzet een qnaestie van enkele dagen schijnt. Toch kan men er op rekenen dat Jonbert Bulier wel zoolang zal ophouden tot zyn zware kanonnen goed en wel op den spoorwagen staan. Van een vervolging zal in dat geval niet veel komen, want Noordelijk Natal is een prachtig terrein voor een handig optredende achterhoede en het zal Bnller niet gelukken, Joubert een ernstigen slag toe te brengen, e.enmin als dit tot nu toe aan Roberts met Cionjé gelukt ia. De verliezen der Engelschen zyn toch ook niet gering geweest. Van den l5entot den 18en bedroegen de verliezen: een officier gesneuveld, zes gewond, dertien man gesneuveld, 154 gewond. Van het oorlogsterrein in Zuid Afrika begeven wij ons nog even naar dat in Engeland. Gisteren was het Engelsche lagerhuis weer eens getuige van een ernstig steekspel, meer was het niet, tusschen Cham berlain en Evins (spreek uit levens), naar aanleiding van het voorstel-Thomas om een volledig ondeizoek in te stellen naar de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1