NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Dtnstfag 20 #e6tuau. Deertiende lanrgang, lo. 60 1900 VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN TIJDVERZEN. Voor de stembus van 1897. Engeland en Transvaal. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maande® franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en vaa 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Eerste stuk. Twee kempen, doch verschillend gegroepeerd. De hoofdwacht links groepeert zich om Beaufort; 't Is 'tvolk, dat langzaam voortmarcheert; De groep, die stadig kleiner wordt. Dan volgt Kerdijk met vurig eskadron, Of hfj niet harder rijden kon? Maar hij betoomt ziin legermacht, En trekt vooruit met halve kracht. Hing 't van hem af, hij liep gezwind, Opdat het volk gauw hulpe vindt. Heel achteraan op weg naar 't front Wuift Troelstra's roode bloedbanier; Hij rijdt gestaag met dappren zwier. „Wij moeten voort!" roept aller mond. „Vooruit! niet langer meer gedraald: „'t Volk heeft te lang 't gelag betaald." Drie groepen zijn dus dra herkend; Wel met versoheiden legertent, Wel twistend, wie vooraan zal gaan, Maar één om het geloof te Blaan. „Het brood goedkoop I" is de eene leus, „Geen paperijeen tweede lied, Als waar 't de "tijd nog van den geus. Ze zijn familie, zoo ge ziet. Maar wie komt daar nog van ter zij 't Lijkt wel een predikantenrg, Die met hun leden strijden gaan? Ja waar, een dominee vooraan. Ze ontplooien ook een groene vlag, Als men in 't andre leger zag. „Weg dr. Schaepman 1" iB hun schreeuw, „Duwt hem terug naar vroeger eeuw!" „Weg met den Baas van Amsterdam, „Die onze kerk te nabij kwam. „Geen paperij meer in dit land, „Waar martlaarshoutmijt heeft gebrand. „Wij eeren Christus boven al, „Maar Rome moet weldra ten val! „Wij volgen Pierson en Beaufort, „Omdat het dan veel beter wordt; „Krjjgt ook zijn zin de sociaal, „En stuwt die naar zijn ideaal, „Zoo valt toch Kuyper er bij neer, „En treurt ook dr. Sohaspman's heir; „'tis voor de wereld zeker raar, „Want Christnen steunen toch elkaar, „En in de felle worsteling „Moet al wat God dient, in één kring „Doch wij zijn voor den liberaal „En werpen 't loodje in zijn schaal. „Bedoelt der liberalen macht „Te ontkerstenen ons dier geslacht, „Te dooven 't evangelielioht, Dan doen wij maar onze oogen dicht „Als Kuyper ons slechts niet regeert, „En dr. Schaepman wordt verneerd." Ldctoe. Wij namen nog niets over uit ie ver taling door de liberale pers met prijzens waardige waardeering gegeven van het ■ohoone opstel van dr. Kuyper in de „Revue des Deux Mondes" naar aanleiding van de quaestie Engeland-Transvaal. Er verschijnt welhaast eene vertaling van dii goede, kloeke woord, bewerkt door den schrijver zei ven. Vanzelf hebben wij dan gelegenheid om zoo juist mogelijk weer te geven wat het meest tot de consciëntie der volken en de harten der broederen spreekt. Wij zijn er hartelijk dankbaar voor dat het den gewaardeerden leider cnzer partij gegeven werd, dit krachtige woord tot de volken te spreken, in een taal die men in een groot deel der beschaafde wereld, in alle vijf werelddeelen spreekt en verstaat. Waar zoo gesproken en gezchreven wordt, daar mogen wij het de gesmade vronw van den Aartsvader bij de geboorte van hareu Gad nazeggen Er komt een hoop. De Heere stelle dr. Kuypers nuchtere en fiere woord ten rjjken zegen. De veroordeeling van mr. Troelstra heeft een deel der liberale pers een woord van medelijden ontlokt met den getroffene. Of dit medelijden ook zou zijn uitgespro ken, indien de veroordeelde niet Troelstra heette, wagen wij te betwijfelen. De Nederlander heeft zeer ter snede op gemerkt dat „zich teekenen openbaren van het allengs ontstaan van een nieuwerwetsch soort „aristocratie" in den ongunstigen zin van d l woord", nu „zelfs een primordiaal democratisoh beginsel, als gelijkheid voor den strafrechter, reeds in gevaar sohijnt te komen." Daar w'j de juistheid der opmerting gevoelen, wenscben wij ons van een be oordeeling van het gewezen vonnis te onthouden. Het doel heiligt de middelen onder ons niet. En waar ook socialistenvrees heerschen moge, tot „zelfs in Regeeringskringjn", de justitie moet onbevangen hljjven in het wijzen harer vonnissen. Aan die onbevangenheid heeft het haar stellig in de dagen der Afsoheiding meer malen ontbrokenen de adviezen van rechtsgeleerden als nn wijlen v. Bemmelen en Farncombe Sanders hebben ook op haar wijze van rechtspreken in de dagen der Doleantie geen al te gunstig licht geworpen. Jammerklaohten over zoovele veroordee lingen ais in 1834 en na 1886 hebben wij van de liberale pers nimmer vernomen. Het Handelsblad bijvoorbeeld, dat wel het hardst schijnt te jeremieeren over Troelstra's „maand", heeft zich niet opge maakt om de zware beschuldigingen tegen dr. Kuyper en mr. Lohman te critiseeren. Blijkens zekere belangrijke briefwisseling van twee jaren gelsden heeft zij die zelfs nog wat aaugedikt. En in het licht dezer feiten, maakt het woord van deelneming aan 'tadres van den leider der sociaal demooraton op ons een onasngenamen indruk. Beleediging van een magistraatspersoon is nn eenmaal een delict, waarvan hij die 't plegen gaat, te voren de gevolgen heeft te berekenen. Wij voor ons gevoelen voor mr. Troelstra niet meer medelijden in deze dan met ieder ander bedrijver van eeuig bij de wet strafbaar gesteld vergrijp. Kimberley ontzet. Dit is het groote nieuws dat in Engeland de harten vervult met buitensporige blijdschap. Hoe kon dit zoo onverwacht geschieden Reeds Zondag was French opgerukt. Bij de Oranjerivier werd zijn infanterie door een troepje van 500 Boeren hevig beschoten; en des Maandags werd door de inmiddels aangerukte gansche krijgsmacht van French het gevecht bij Wate valdrift aan de Riet. rivier voortgezet. Na een bevig geschutvuur weken de Boeren voor de groote troepen macht. French trok toen de Rietriviei over, trok haastig op naar Modderrivier na nog eenige kleine aanvallen bij Klipdr ft en Rondeval- drift te hebben afgeslagen, vijf Boerenlagers te hebben ingenomen met 2000 sohapen en een aantal vee, en kwam zoo te Kimber ley aan. Het beleg van Kimberley had 122 dagen geduurd: van 15 Ootober tot 14 Februari. Het duurde dus juist negen dagen korter dan dat van Parijs. Het is een der langste belegeringen uit den laatsten tijd ofschoon het onbeduidend is bij 't beleg van Troje vergeleken, dat tien jaar duurde, en dat van Azoth door Psammeticus dat negentien jaar zich Btaande hield. Vier gevechten waren door de troepen van Methuen gele verd om de stad te ontzettenbij Belmont den 23 Nov.; bij Enslin den 25 Nov.; bij Modderrivier den 28Nov.; bij Magersfontein den 11 December. De grootste ellende sokijnt dus voorloopig geleden. Eea telegram zegt dat jl. Vrijdag een hevig gevecht plaats had bij Jacobsdal in den Vrjjstaat, waar 2000 Engelscben door do stellingen der Boeren by Modderrivier heen kwamen en op Kimberley aantrokken. Een deel hunner kwam daar ongehinderd binnen, terwijl de achterhoede met de Vrjj- staters slaags raakte en grootendeels met OBseu en goederen in hunne handen vielen. French en Rhodes hebben op hun béurt de voornaamste Boerenstellingen ingenomen en grooten 'buit gemaakt, dewijl Cronjé, ten gevolge der verrassing, niet in staat was, alles mee te nemen. Cronjé was op zijn vlncht, door de ver moeienis zijner ossen gedrongen in laager te gaan de lezer weet uit de geschiedenis der Boeren wat dit is waarop hij door Kelly Kenny's artillerie hevig beschoten werd. Kelly Kenny maakte 78 wagens met levensmiddelen, 2 met Mausergeweren, aeht kisten granaten, tien vaten met ontplofbare stoffen, alles behoorende tot Cronjé's laager, buit. French heeft des anderen daags met zijne vrienden, Rhodes en dergelijke, in de Kim- berlry-club gedineerd. Kelly Kenny zette inmiddels de vervol ging van Cronjé voort en maakte nog ruim 20 wagens buit. Hij had versterking ge kregen van een brigade Hooglanders. Ds Engelsche garde-brigade kampeert nn in de vroegere stelling der Boeren te Mager- fontein. French vertrok terstond weer uit Kimberley om aan de vervolging der Boereu mee te doen. Uit de onsamenhangende berichten, die inkomen, mag worden opgemaakt dat Cronjé den aftocht meesterlijk en tactvol heeft ge leid, en dat alleen de vermoeidheid der ossen hem opgehouden en eene nederlaag bezorgd beeft, in welke hij grooter lauweren oogstte dan lij een overwinning. Hij had toch een overval by zware overmacht te verduren; een terugtocht van ontmoedigde Boeren te organiseeren, terwijl hy om de proviand en ammunitie te kun nen reddea, aan een moeilijk terrein ge bonden was en belet werd zich te dekken. De berichten zyn echter nog te onbestemd om er een volledig verslag uit te bouwen. Toch mag hier de eerste belangrijke nederlaag der Boeren geboekt worden. Kimberley ontzet, Cronjé uit zyn sterke stellingen van Scholtznek en Magerfontein verdreven en een belangrijke weg naar Bloemfontein ontbloot, bet is inderdaad kras. Maar de eerste slag in Natal was ook een nederlaag voor de Boeren, en werd daarna steeds door overwinningen gevolgd, eu in deze nederlaag bij Elandslaagte was ook French nauw betrokken. Zou de ne derlaag tusschen Kimberley en Klipliraals- drift de eerste in Vrijstaat ook voorbode van groote overwinningen kunnen zyn? Bij den Heere zyn alle dingen mogelijk. Natunrlyk onnoodig te zeggen dat te Kimberley braaf gefuifd, te Kaapstad dapper gevlagd, te Londen hard gejubeld en te Ladysmith weer ruim adem gehaald werd dat Roberts een gelukwensch kreeg van de regeering met 't succes en zyn groote be kwaamheid dat French tot generaal majoor en Kekewicb tot kolonel bevorderd werden in een eigenhandig schrijven der Koningin. Doch hoe ook de Boeren in Vrystaat ontmoedigd zyn, die in Natal en Kaapkolonie zyn het nog allerminst. Te Colesberg, Rensburg, Arundel, Naauw- poort, heerscht groote bedrij vxgheid. Bij Rensburg hebben de Boeren Dinsdag de Engelsche stellingen bestormd. Een groote slag bij Vaalkop (Kaapkolonie) schijnt in de naaste toekomst niet onmogelijk. De Boeren bezetten in grooten getale de heuvels ten Z. W. van Kuilfontein en Vaalkop. Vrijdag kwam de Engelsche ruiterij onder bevel van Brabant, by Dordrecht, in bot sing met dt Boeren, er werd aoht uren gevochten. Men mag hopen dat de Engel- sohen het verspeeld hebben want zy mel den er niets van. Het land tussoken Pen- hoek en Dordrecht heet van Boeren ge zuiverd. Toch zou dsze zuivering wel eens konnen beteekenen dat de Boeren omtrek ken en de Aar bedreigen, aan welks station de toevoer van hulp en levensmiddelen voor Robarts zou kunnen worden afgesneden. jfeEen gedeelte van diens convooi hebben zijhal weten te l emachtigen. J^Bij Rensburg moet de strijd fel rijn ge weest de Engelscben hadden daar vijf doode officieren, terwijl een geheele com pagnie in de pan gehakt werd. Twee com- gagnieën door generaal Clements, French's opvolger aldaar, „vergeten", werden door de Boeren omsingeld en doorgezonden. De Boeren trekken op naar Molteno, ins gelijks een belangrijk kruispunt. Het ligt aan de spoorlijn van Oost Londen naar Aliwal Noord,Naauwpoort en Bloemfontein. Wel een bewijs dat zy goed begrjjpen waar 't om gaat, en wakende zyn. Zou niet opzettelijk Kimberley door ben ontbloot zijn om in 't zuiden, waar 't grootste gevaar dreigt zich te beter te kuunen te weer stellen De Telegraaf lohryft naar aanleiding van 't gebeurde „Veel wat in de eerste dagen van den Znid-Afrikaanschen oorlog groote verwon dering heeft gebaard, komt thans tot open baring, tot klaarheid. De onbegrijpelijke zoogenaamde fouten door de Boeren gemaakt, behooren waarschijnlijk tot het uitmnntend goed doordachte plan der Boeren-generaals. Dat plan bestaat waarschynlyk uit twee gedeelten lo. De Engelsche hoofdmacht zoo diep mogelijk het Kaapland inlokken, op het onherbergzame terrein boven de Oranje rivier, enz.alsdan die macht van hare operatiebasis, d.z. de havens in het Kaapland en daardoor van Engeland af te snijden. 2o. De spoorbanen te vermeesteren in het Kaapland, zoodat de Boeren, werkende in den rug van de Engelsohe hoofdmacht, in spoorwegverbinding zijn met hnnne ope- latiebasis, d.i. Bloemfontein of Pretoria. Hierdoor zyn zy dan ook in staat de Boe ren in het Kaapland tot revolutie op te zetten of kan nn de revolutie uitbre ken omdat men nu in staat is veilig en zeker de opstandelingen van wapenen en krijgsvoorraad te voorzien en te organisee ren, too dit nog noodig is." Deze bewering wordt breedvoerig toege licht. En wij zijn geneigd te vragenzon de Telegraaf geen gelij k kunnen hebben Kan er geen verband bestaan tusschen de vlncht van Kimberley en de snelle aanvallen bij Arundel Wy herhalen onzen twijfel, reeds Vrydag uitgesproken, heeft men hier ook te doen met eene val waarin Roberts wierd gelokt Zonder nu met de Telegraaf te profe- teeren„het debacle voor de Engelsche krijgsmacht in Zuid Afrika is op handen", durven wy toch ook van dezen veldtocht van het geduchte drietal Robert s-Kitchener- Frenoh, na de ervaring van het drietal Buller-Gatacre-Methueu geen al te groots lauweren voorspellen. Ook de Boeren bij Ladysmith ontwik kelen een groote bedrijvigheid. Men meldt weder van eenige kleineregevechten waarin zij overwinnaars blevenouder anderen andermaal by Vaalkrans. Men herinnert zich de ramp die 23 Oct. het Dublin fnsilier regiment en bet 60e rifles by Dundee overkwam. Wy werden uitgezonden schrijft een Engelscb offi cier, die thans te Pretoria gevangen zit om de Boeren te verdry ven van de heuvels vanwaar zy ons kamp bedreigden. Toen wij over de vlakte oprukten, had een ver woed gevecht plaats. Daar de Boeren in overweldigende meerderheid waren, namen wy ten slotte de vlucht in een boerderij, waar wij ons gedurende eenige uren tegen over een groote overmacht verdedigden. De arme paarden leden waarschynlyk het maest, daar de bnizen en stallen te klein waren om hen gehesl sn al te bergen. Wy beantwoordden het vnnr van den vijand, maar op het laatst raakte onze ammunitie op en begon de vijand ons te omsingelen. Een arme kerel, die naast my lag, was in het oog getroffen. Ik dacht, dat wij ge- dooi zouden worde», en ik herinner me, dat ik mijn sigarettenkoker van zyn ge wone plaats nam en hem aan de zijde van mijn hart plaatste en wachtte op den bom, die mij zon dooden. Plotseling gaf de kolonel bevel, de witte vlag te hysehen. Een der mansohappen vloog het huis binnen en braoht een stak doek mede, dat hy aan een stok vastbond De vlag werd boven dsn mnur geplaatst. Het vuren hield plotseLng aan beide zyden op en de Boeren namen ons gevangen. Prof. Korteweg, de leider der eerst* Hollandsehe ambulance te Pretoria, geeft een belangrijk overzicht van zyn ontvangst en arbeid onder de gekwetsten. Onder de door hem behandelden is de generaal Jonbert,diedns wel degelijk ernstig gewond blijkt geweest te zyn. Omtrent hem sehryft hij „Joubert, 15 December bij Colenso door een bomkogel aan de dij verwond, terwijl, hy gehurkt zat, liep daarna, zy het hinkende, nog verscheidene passen. Hij j heeft twee halve kogels in de heup en een uitsteken den splinter tegenover een dier kogel- stukken. Toenemende ettering noodzaakt tot breede insnijding. De op elkander passende kogelstukken worden gemakkelijk verwij derd; een rond beenstakje dat later aan de buitenvlakte zwart van het opgesmeerde lood blijkt, wordt slechts met veel moeite uit de mergholte, waarin het los zweefde, gehaald." Enz. Omtrent een bezoek van den president aan de gewonden geeft deze liberale pro» feasor het volgende verslsg: „Gisteren beiooht de presid nt ons hos pitaal. Het was roeroud hem elk der ge wonden te hooren toespreken, al werd de kas tijding, de beproeving en de loutering, da enge poorte enz. wat dikwijls herhaald. (Natuurlijk dat is den liberaal een dwaashéii. Red.) Met nadrnk verzekerde hy dat het hem goed deed, dat de Hollanders zoomtd* gevoelden voor hun goed recht. Ik gtldof niet dat ik die zeldzame verschijning soit zal vergeten. De krachtige, oude man, grof, met dikke, hangende lippen en zwarten bril, zeer sober in woorden. (Hoe rijmt zich dat met 't bovenstaande? Red.) die met horten worden nitgestooten, met grove a stemklank, slordig gekleed, zonder eenigen conventioneelen vorm in zyn doen en laten, maar die op zeldzaam krachtige wyae da geheele omgeving beheerschte en eleotri- seerde. Vinkhuyzen stond met open mond, staaroogend, en ik met anderen kon de oogen niet droog honden allen waren wy onder den indruk van de kraoht eener religieuse overtuiging. Welk een uitnemend getuigenis, den schrijver niet het minst eerende. Omtrent de afstraffing der Linchwe's Kaf fers na de vreeselyke tooneelen van Derde poort op 22 Dec. sehryft een te Bloem fontein versohijnend blad: Gisternamiddag overrompelden de Kaffers een klein gezelschap van Waterbergen nabij het lager en alaagden er in, drie te kwetsen, waarvan een (Jan Elberg) sedert over leden is. Ingevolge van deze en andere daden, werd het noodig geacht, de Kaffers tegen dagbreek heden morgen aan te vallen. Ongeveer 200 burgers met twee snelvu- jende kanonnen onder bevel van comman dant Casper dn Plessis, staken de rivier over ongeveer twee mylen ten oosten van het lager. Een lange omweg werd gevolgd met het ioel de Kaffers in den morgen te verrassen. Wij bereikten den voet van het randje ten westen van het laager omstreeks vier uux in den morgen. De verrassing mislukte, daar de Kaffers van al onze bewegingen sohenen geweten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1